ATs ge geen eeTTiisf KeVt, ge ti STffi3HT| en terneergeslagen voelt, d'ient gij Foster? Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt ver- stopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pil- ten 0.65; in apotheken en drogistzaken. Daarna werden behandeld een aantal voor- Ktellen inzake de contributie-regeling. O.a. werd daarbij aairgenomen een voor stel om de contributie van 1 Juli a.s. af, te berkenen naar het netto-bedrag van het bij het nijverheidsonderwijs genoten inkomen, nl. •y pet. van het metto-bedrag. Voorts werd besloten, de extra-opheffingen voor de weerstandskas en het actiefonds naet te bestendigen. Met 761 tegen 268 stenimen werd aange- nomen een voorstd van de afdeeling Leeuwar- den om de contributie zoodanig te verhoogen dat alle onkosten nit de contributie worden bestreden. TNBRAAK MET GEWELDPLEGING. Zaterdagnacht is ingebroken in de wonir g van de 66-jarige weduwe R. te Nieuwenha- gen. De vrouw werd wakker en maakte alarm. Daarop sloegen de inbrekers haar neer. Een 14-j. meisje wekte door haar ge- schreeuw de buren, die toegesneld kwamen, waarop de inbrekers de vlucht namem. De vrouw was er vrij emstig aan toe; zij beeft veel bloed verloren. NEDERLANDERS IN DE VEREENIGDE STATEN. Blijkens ontvangen ambtelijke inlichtingen komt het den laatsten tijd herhaaldelijk voor, zegt de N. Rott. Crt., dat Nederlanders in de Vereenigde Staten in mceilijkheden Re taken, doordat zij aldaar op ongecorloofde Vijze veelal via Canada zijn binnenge- komen of wel den termijn, waarvoor hun ver- gunning tot verbliji in dat land werd ver- leend. hebben overschreden. Met het oog hierop vestigt het ministerie van buitenlandsche zaken er de aandacht op van belanghebbenden, dat zij, die onwettig de Vereenigde Staten zijn binnengekomen, po- giugen daartoe doen of zonder vergunning daar blijven wonen, zich niet alleen blow stellen aan gevangenneming met daarop vol- gende uitgeleiding, doch ook aan strafrech- tolijke vervolging, waarbij geldboete van ten hoogste 10000 pond sterling en gcvangenis- straf van ten hoogste 5 jaar kan worden op- gelegd1, afzonderlijk of te zamen. PERMANENTE HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. f Naar men zich herinnert, zegt de N. Rott. Crt., heeft het Permanente Hof van Interna tionale Justitie, waarvoor een aantal zaken tusschen Duitschland en Polen aanhangig is „betreffende zekere Duitsche belangen in Poolsch Opper-Silezie", sinds Februari j.l. een biutengewone zitting gehouden ten eindc in de bedoelde zaken een beslissing te kun nen geven. Ock zal men zich herinneren, dat in den loop van de maand Februari een aantal zit- tingen heeft gewijd aan het hooren van ver- tegenwoordigers van partijen in haar plei- dooien. Naar aanleiding daarvan heeft de presi dent de mondelinge behandeling niet geslo- ten verklaard, maar het recht voorbehouden van het Hof om zoo noodig nog vragen aan partijen te stellen. Krachtens dit voorbehoud heeft het Hof besloten bij beschikking van 22 Maart j.l. partijen uit te noodigen om „in openbare at- ting door de bewijsmiddelen welke hun ge- schikt voorkomen, nadere inlichtingen te ver- strekken" met betrekking tot twee van de za ken welke deel uitmaken van de onderhavige procedure. De terechtzitting, bestemd om partijen in de gelegenheid te stellen de inlichtingen te verstrekken welke hun gevraagd zijn, is be- paald op Dinsdag 13 dezer, des voormiddags half elf. EEN INKLIMMER. Een zekere H G., die reeds als jongen van 14 jaar zijn weg zocht door openstaande bcvenlichten, om zoodoende zijn slag te kun- ncn slaan, en die van z'n 15e jaar af in een opvoedingsgesticht geplaatst was, werd in September j.l. meerderjarig en toen in vrij- heid gesteld. Toen begon hij echter opnieuw de boven- Hchten te insnecteeren, o. a. te Veenendaal, Ede, Soest, Fleerde en tal van andere plaat- sen. Zoo ook te Nunspeet. Toen hij zich al daar op een nacht door een bovenlicht werk- te, kwam hij echter in aanraking met een rol- .-gordijn, dat met veel geraas naar beneden viel. Bang voor ontdekking, sprong hij in liaast op zijn fiets omjuist in de armen te peddelen van twee nachtwakers, die hem staande- hidden, wegens rijden zonder licht en proces-verbaal opmaakten. Bij het inklimmen had hij de gewoonte schoenen "en kousen uit fe trekken en toen nu de nachtwakers hem met bloote voeten op de fiets zagen zitten, vertrouwden zij het zaakje niet en namen hem mede naar het bureau, waar ook de verschrikte winkelier spoedig kwam opdagen. In den beginne ontkende H. G. iets met d* zaak te hebben uit te staan. Op hem werd echter o. a. een beurs met eenig geld gevon den, die door een s'.ager te Ede, alwaar op 'dezelfde manier was ingebroken, als zijn ei- gendom werd herkend De bewijzen stapelden zch op en ten lange leste, na een lang ver- hoor, bekende G. de verschillende inbraken tc hebben gepleegd, waarna hij ter beschik king van de justitie .werd gesteld. MALARIA-ONDERZOEK IN NEDERLAND Eenige jaren geleden publiceerde de Fran- v<che malarioloog Roubaud zijn maiaria- .itheorie, waarbij hij veronderstelde, dat het verminderen van de malaria in sommige Europeesche landen moest worden toege- schreven aan de ontwikkeling van een nieuw ras van malariamuggen. Dit ras zou grooter zijn en zich meer aangetrokken voelen tot het zuigen van runderbloed, waardoor te- genwoordig de Europeaan ten Noorden van de Alpen minder kans zou loopen op besmet- ting door de mug. Volgens Roubaud, en dit is een der zwakke punten van zijn theorie, zou een muggenras grooter worden als het zich vefe generaEds achtereen voe3de nfet runder bloed, en niet met menschenbloed. Runder bloed zou zooveel voedzamer zijn. Deze theorie heeft wel velen aan het denken gezet, en ook wel nut voor de practijk ge- had, maar werd geenszius algemeer. aan- vaard. In Aug. 1924 ontwikkelde J. van der Hoeven in de N. R. Crt. een andere opvat- ting. Volgens hem zouden de muggen, die Rouband voor een nieuw ras hield, normale, in gesehikt broedwater opgegroe.de indivi- duen zijn. De muggen, die Roubaud aanzag voor het zooveel gevaarlijker oude ras, zou den in minder goed water zijn opgegroeid en daardoor als larve verzwakt zijn. In ons land zou de mindere geschiktheid der broed- plaatsen dan meestal voortkomen uit verzil- ting door binnengedrongen zeewater. Mug gen, opgegroeid in brak water met 3040 zeewater zouden in staat zijn een malaria-epi- demie te doen uitbreken. Roubaud neemt dus naast een vroeger al- femeen voorkomend ras, een door runder- loeavoeding vergroote; van der Hoeven, naast een normale, een als larve veizwakte, verkleinde mug aan. In het Archiv fur Schiffs- und Tropen- hygiene deelt nu dr. P. H. van Thiel, conser vator van het Instituut voor tropische ge- neeskunde te Leiden, de uitkomsten mede van eenige onderzoekingen, door hem verricht naar aanleiding vaij beide theorien. Hij mat de vleugellengte van malariamuggen uit Leiden (weinig brakwater en malaria), Nieu- wendam (bij Amsterdam, licht brak water en tamelijk veel malari'.). Werkelijk vond hij, zooals volgens bovenstaande theorieen te verwachten was, te Leiden grootere mugg-n dan te Bolsward. Het verschil bedroeg 11 percent. Van Thiel noemt dit verschil mis- schien een gevolg van het verschi; in zoutge- halte van de broedplaatsen der muggen en legt, naar aanleiding van wat hij vond, de nadruk op de mogelijkheid van een samen- hang tusschen malarit en verzouting van het water in ons land. Van belang is, dat hier voor het eerst een onderscheid in grootte tusschen muggen van een ras, uit verschillende streken afkomstig, op wetenschappelijke wijze werd aangetoond. Van Thiel dringt sterk aan op verdere onder zoekingen. Wanneer daarbij dezelfde uit komsten worden gevonden, zal het in de toe- komst misschien mogelijk zijn bijtijds maat- regelen te nemen tegen een dreigende epide- mie, n.l. wanneer men ziet, dat een nieuwe muggengenerutie kleiner is dan gewoonlijk En geheel nieuwe gezondmakingsmiddelen zouden dan wenscheliik blijken Men denke bijv. aan een mogelij'ken zeer gunstigen in- vloed van een zoet IJselmeer. In verband met het bovenstaande herinne ren wij eraan, dat ook „Wetenschappelijke malariacommissie voor Noord-Holland" op hetzelfde terrein onderzoekingen verricht. Zij riep veler medewerking in, voor't vangen en aan haar opzenden van levende malariamug gen. Voor 1 Mei kan men nog helpen. Men richtte zich daartoe tot den secretaris der commissie, dr. P C. Korteweg, Prins Hen- driklaan 16, Amsterdam. Wat malariamuggen zijn en wat gewone steekmuggen, kan men naast zeer veel ander wetenswaardigs vinden in Thysse's boekje „Van muggen en malaria". ONBEWAAKTE OVERWEGEN 'Zaterdagmiddag 4 uur is op den onbe- waakten overweg tusschen Leischbosch en Leur door een losse loeomotief, komende uit de richting Breda, een doofetomme vrouw van ongeveer 30 jaar overreden. De vrouw was onmiddellijk dood. GEEN HUWELIJKSTOELAGE VOOR TIJDELIJK PERSONEEL. - Het hoofdbestuur van den Centralen Ne- derlandschen Ambtenaarsbond heeft zich begin Februari met een adres tot de regee- ring gewend, waarin werd verzocht, de hu- weujkstoelage ook aan het tijdelijk personecl uit te keeren. De voorzitter van cten raad van ministers heeft in een brief, gedateerd 29 Maart, op dit adres geantwoord, dat de raad van ministers geen ternien heeft kunnen vinden, aan het ver- zoek te voldoen.' CARNEGIE-HELDENFONDS. Zaterdag is als voorzitter van het bestuur van het Carnegie-Heldenfonds, in de plaats van prof. mr. D. Josephus Jitta, benoemd mr. r. A. C. graaf van Lynden van Sanden burg VREESELIJKE WONINGTOE- STANDEN. Dc Gemeentelijke Woningcourant bevat een afbee'.ding van inpandige perceelen aan de Lindengracht te Amsterdam. Deze percveelen worden thans gesloopt. De deuren der bo- venhuisgangen ontbraken reeds lang. Zij wa- ren door de bewoners in den oorlogstijd als brandstof gebruikt. De perceelen bevatten te- zamen 8 eenkamerwoningen. De woningen werden bewoond door echte paupers, wier kindertjes naakt rondliepen. E>e beide percee len waren besmet met wandluizen, z66 zclfs, dat een der bewoonsters mededeelde, in geen anderhalf jaar in de bedstedc te hebben kun nen slapen. DE TOESTAND IN DE DRENTSCHE VENEN. De overweging der regering, of de opios- sing van den toestand in de Drentsche venen gevonden kan worden in de afgraving van de venen en het bouwrijp maken van den onder- grond, schijnt, zoo wordt uit Drente aan het Hdbl. gemeld, te zullen leiden tot de instel- ling van een commissie. Het is ons althans bekend, dat verscheidene Drentenaren een uit- noodiging hebben ontvangen, zitting te nemen in een commissie, welke de mogelijkhied van bovenbedoelde oplossing zal moeten bestudee- ren. MICH I EL ADRIAENSZOON DE RUYTER. Het bestuur van groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft beslo ten, 29 Aprii, den dag waarop 250 jaar gele den Michiel de Ruyter is gestorven, een krans te leggen bij zijn graftombe in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. DE STARING BIJ ELECTROLUX. Naar gemeld wordt heeft de rijksbemidde- laar, de heer van IJselsteijn. het hoofdbesfuur i van de/- Algemeen en bond van handels- en 1 k'anfoorBedaenden tegen morgen opgerbepen ter zake door hem te verleenen bemiddeling in het conflict tusschen dezen bond en de N. V. Electrolux. DE RECHTSTOESTAND VAN DE AMBTENAREN. Woersdag heeft cen delegatie uit het Al gemeen comite ter behartiging van de belan gen van overheidspersoneel een onderhoud gfchad met den minister van justitie ter be- spreking van de urgentie der invoering van de regeling van den rechtstoestand der amb tenaren De delegatie betoogde o.m. dat reeds eenige jaren een tetreffend ontwerp van wet gereed ligt en de ambtenaren van den tegenwoordi- gen minister verwachten, dat deze een nieuw of gewijzigd ontwerp spoedig aan de Kamer zai voorleggen. Deze verwachting bestaat bij de ambtenaren, omdat minister Donner in zijn vroegere kwalitcit van vice-voorzitter der ccntrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken de steeds herhaalde wenschen der organisaties kende; hij beter dan iemand anders volledig met de geheele materie op de hoogte was en daarom spoedi- ger dan ieder ander zijn meeningen ten op- zichte van deze zaak zal hebben gevestigd. De minister antwoordde, dat hij voor het oornblik niets had toe te voegen aan het- gcer in de memorie an antwoord op hoofd- stuk IV der Staatsbegrooting 1926 is vervat, doch dat de zaak, die intusschen niet kan wor den behetrscht door de meerdere of mindere bekendheid van den betrokken bewindsman met de materie, zijn voile aandacht heeft, EEN ZONDERLING. Het overlijden van den zeventigjarigen Amerikaanschen millionair aan boord van zijn jacht, de „Valfreyia", na een eenzaam verblijf van ongeveer veertig jaar ondei' de kust van Essex, waarvan wij met een enkel woord melding maakten, geeft de „Evening Standaard" aanleiding enkele merkwaardig- heden uit het leven van dezen raadselachtigen zonderling mede te deelen. Bayard Brown zoo was de naam van den eenzame was, voordat hij het anker on- der de Engelsche kust tusschen Wivenhoe en Brightlingsea uitwierp, een op den voorgrond tredende figuur in de society van New York. Waarom hij uit Amerika vertrok, en waarom het schip steeds onder stoom lag zonder ooit het anker te lichten, ligt volkomen in het duis- ter en zoo hij geen pa pier en nalaat, waaruit dit blijkt, of iemand die zijn levensgeschiede- nis kent dit onthult, zal het mysterie wel nooit opgehelderd worden. De geiinuformde beman- ning van het jacht bestond uit 18 koppen, die voor een deel als jongens in Brown's dierast traden en met en onder hem zijn op gegroeid. Gedurende zeven-en-dertig jaar werd op het schip dag en nacht wacht gehou den en om vier uur in den middag placht de eigenaar van het jacht naar de railing van het dek te gaan om den horizon te onder- zoeken. Het eenige wat van Brown onder de kust- bevolking bekend was, is, dat hij buitenge- woon mild was en van zijn jaarlijksch inko men, dat de belastingautoriteiten op een waarde van 120.000 pond taxeerden, links en rechts schenkingen deed van een guinea tot duizend pond toe. Beroepsbedelaars wa ren op de hoogte van dezen milddadigen trek in Brown en maakten er een gretig ge bruik van. Het verhaal gaat dat een jaar lang een Londenaar eens per week Brown bezocht om hem geld af te bedelen, en aan het eind des jaars een som van hooderd pond kreeg. Brown ging zeer zelden aan land, maar als hij ging kenmerkte zijn uitstapje zich door zijn milddadigheid: hij bezocht de ar men en verliet ze met achterlating van bank- biljetten in de kleeren der kinderen Alleen bij voile maan was Brown niet te spreken; dan schonk hij nooit iets, ook geen penny weg; maar was het halfkwartier dan strooide hij het geld met voile handen uit. Het eenige wat van Brown's famliierela- ties bekend is, is dat eens twee zijner zusters Brown kwamen opzoeken, doch dat hij haar den toegang tot zijn jacht weigerde. DE BIOSCOOP-CONFERENTIE Dc tweede dag van de bioscoopconferentie, georganiseerd door den Vrijz. Christel. Jon- gerenbond en Vrijz. Christel. Studentcn- bond, werd geopend met een inleiding van den heer L. Willink, redacteur van het „Va- derland", over aesthetische problemen in ver band met de film. 's Middags vertoonde de heer M Franken, filmcriticus te Parijs, een aantal moderne Fransche films, waarbij hij een overzicht gaf van de ontwikkeling van de Fransche cine- matografie sinds 1907. In de avondbijeenkomst besprak de direc- teur van den Kruisberg, de heer J. Klootse- ma, de sociale zijde van het bioscoopvraag- stuk en den invloed van de film op de jeugd. DE DUBBELE MOORD TE CULEMBORG. Naar gemeld wordt is de heer Blok Zater- dagochtend vrijgelaten. Hij zou zich waar- schijnlijk van Tiel naar Den Haag begeven. VIJF FOKKERS VAN DE K. L. M. De vijf Fokker F Ill-vliegtuigen der K. L. M., welke aan de Zwitsersche luchtvaartmaat- sehappij Balair zun verkocht, zijn Zaterdag- morgen om 6 uur 5 min. van de Waalhaven vertroicken. Bestuurders waren de 5 oudste piloten der K. L. M., te weten de heeren Geysendorf- ter, Smirnoff, Scholte, Sijlevis en Duimelaai Aan boord bevonden zich de Zwitsersche meesterknecht, de meesterknecht der K L. M., een Nederlandschc mecanicien en eenige Zwitsersche journalisten. Overigens waren er reservedeelen, welke eveneens aan de Balair zijn verkocht en niet per wagon konden worden verzonden, in de vliegtuigen gestuwd. net is voor de eerste maal, dat een eskader groote verkeersvliegtuigen zulk een grooten tocht heeft ondernomen. Leider van den tocht was de oudste K. L. M. piloot, de heer G. J. Geysendorffer. De tcestellenManden om 7 uur 40 min. in Keulen, om daar benzine in te nemen en ver dere weerberichten van de route af te wach- ten. Zij zouden hun tocht door het Rijndal tot Bazel voortzetten, De Fokker F Ill-vliegtuigen hadden reeds 5 jaar dienst bij de K.L.M. gedaan, doch waren langzamerhand ongesthikt gew'orden voor het gebruik op de groote intemationale routes, doordat zij slechts aan 5 passagiers plaats bieden, niet voorzien zijn van draad- looze en verder ook niet het groote gerief bie den van de nieuwe VH-vliegtuigen, waarover de K. L. M. thans beschikt. Het zijn echter vliegtuigen aie, toen zij in gebruik genomen werden, hun tijd vooruit waren, zoo, dat zij heden nog niet als een verouderd type kunnen worden beschouwd. De Zwitsersche maatschappij heeft deze vliegtuigen, welke in uitstekenden staat ver- keerden, van de K. L. M. overgenomen om daarmede het beginnend Zwitsersch luchtver- keer op te bouwen. In den aanvang heeft zij daarvoor geen vliegtuigen vail grooter om- vang noodig.. Naar Wolff uit Keulen meldt, zijn daar 's ochtends, om kwart over acht drie Neder- landsche vliegtuigen geland, die om kwart voor zeven te Rotterdam waren opgestegen op reis naar Bazel. De K. L. M heeft ze n.l. aan de luchvaartver. Balair te Bazel ver kocht. Ze zullen dienst doen op de trajecten Bazel—Zurich, Bazel—Geneve—Lyon, en BazelFrankfortStuttgart De toestellen hadden naar Keulen met een sterken Na hun voorraad olie te hebben aangevuld zijn ze naar Bazel doorgegaan. Nader wordt aan de N. R. Crt gemeld: De vijf Fokker F Ill-vliegtuigen der Ko- ninklijke luchtvaartmaatschappij, die gist en van Rotterdam naar Bazel zijn vertrokken, zijn om 11 u 22 uit Keulen gegaan en om 3 uur 03 te Bazel aangekomen. KORTE BERICHTEN. In den ouderdom van bijna 82 jaar is in Den Haag na een korte ongesteldheid overle den de heer J. M. Swiiste, die tot voor weini- ge dagen geleden werkzaam is geweest als kamerdienaar van de Koningin, ter beschik king. Zaterdag is in den ouderdom van 84 jaar te 's-Gravenhage overleden mr J. Ph. van Bosse, oud-administrateur der Generale Thesaurie, oud-voorzitter van den Raad van Toezicht op de Spcorwegdiensten en oud regeerings-commissaris der Billiton-maat sctiappn. Zaterdag is te Amsterdam de tweede jaarlijksche vergadering van de Nederland- sche Vrouwenclub gehouden. Zaterdag is te Amsterdam de 46ste al- gemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor teekenenderwijs gehouden. Zaterdagmiddag is in den Rotterdam- schen Kring ae jaarlijksche ledenvergadering gehouden van de Vereeniging voor onderwijs aan zieke kinderen, onder voorzitterschap van den heer H. J. Hijman. Er zijn sporen optdekt van het „Grafe- lijk Huys" te Yerseke. Zaterdagmiddag is de 30-jarige glazen- wasscher J. T. uit de Warmoezierstraat bij het verrichten vau werkzaamheden bij een fabrieksgebouw aan de Nassaukade te Rot terdam, van een hoogte van 15 Meter geval- len. Hij brak den linkerarm en kreeg enkele hoofdwonden. In het ziekenhuis aan den Coolsingel is hii ter verpleging opgenomen. In den ouderdom van 91 jaar is Zater dag nacht in Den Haag gep. generaal-majoor L. W. C. Gerlach overleden. In Den Haag is overleden, 64 jaar oud, de heer ir. J. A. Beijerinck, civiel ingenieur, oud-riiksinspecteur der spoorwegdiensten. Bij de Algemeene vereenigde commissie ter leniging van rampen door Wc tersnood in Nederland is, na de 50ste verantwoording, in totaal 4.049.629 ingekomen. In de Bertelstraat te Amsterdam is een 7-jarig meisje door een auto overreden en aan de gevolgen overleden. De auto is in be- slag genomen.v Een 4-jarig meisje dat Vrijdag door een auto in de omgeving van het Mercurius- plein te Amsterdam is overreden is Zaterdag- nacht aan de bekomen verwondingen overle den. De vermenigvoldigingsfactor voor de Rotterdamsche inkomstenbelasting 1926— 1927 zou, naar een voorstel van B. en W., 1.3 blijven. Zaterdag heeft te Breda onder leiding van den heer P. M. Sneep, van Dinteloord, een vergadering van het hoofdbestuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Land- bouw plaats gehad. Het hoofdbestuur wenscht de benoeming van een directeur-generaal van den landbouw. Zaterdagis in Den Haag in den ouder dom van 81 jaar overleden dr. R D. M. Ver- beek, oud-hoofdingenieur bij het mijnwezep' in Nederlandsch-Indie. Te Vledderveen is Zaterdagmorgen het kofifehuis van Goert Meijer afgebrand. De rechtbank te Assen heeft Zaterdag J. E. te Dalen, thans gedetineerd, wegens brandstichting in de Drentsch-Overijsselsch- exportslachterij te Coevorden, waar hij vroeger werkzaam is geweest, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Provinciaal nieuws UIT EGMOND AAN ZEE. De damesvereeniging „Tavenu" heeft ge- lukkig geen weerstand kunnen bieden aan de vriendefijke verzoeken tot wedcropvoering van de aardige operette „Rika's droom" en het tooneelstukje „In <Jen val geloopen". Gelukkig meenen wij, omdat we deze ver ecniging, waarin naar het hoogst bereikbare wordt gestreefd, ook nog wel eens graag vcor de tweede mhal op de planken zagen Een uitveering met groot succes voor een be- pcrkten kring van genoodigden en dat na een tijd van ernstige studie, leek ons toch eigenlijk wel wat al te bescheiden. Met- het meeste genoegen hebben we dan ook „Tavenu" Donderdagavond in hotel „Welgelegen" weer eens gevolgd. Na hetgeen we reeds over de eerste opvoe- ring sclueven, zullen we thans volstaan met een complimentje aan den dameskring voor het goede spel, dat ook uu weer uitblonk door prettige, ongebonden voordracht. Wij hopen, dat het succes van deze avail den er toe mag leiden, dat de vereeniging ,.Tavenu" die in de eerste plaats eea'an der doel beoogt toch ook de toonee'.studie in dc toekomst zal jplijven beoefenen. Wij kun nen er dan zeker van zijn, dat ook zij ons jaarlijks eenige avonden zal aanbieden „tot nangename verpoozing en nuttige wren". UIT HEILOO. De afd. Heiloo en Omstrcken van de ver- eeniging tot bevordering der bijenteelt in Ne derland Uield Vrijdagavond jaarvergaderiug in „De Rustende Jager". Vertegenwoordigd waren Heiloo, Alkmaar, Limmen, Castricuiu en Uitgecst. De voorzitter, de heer ten Brugge, uit Alk maar, opende de vergadering met een welkom aan de dames en heeren en - de pers. Spr. wierp een terugblik op het afgeloopen jaar en \'roeg zich af of, daar ieder de bijenhou- derij of uit liefhebberij of uit winstbejag zocht, of een vereeniging als deze wel noo dig was. Spr. beantwoordde die vraag be- vestigend, want het vereenigingsleven is in- tercasanter, omdat men dan bijeen komt, op excursie gaat en elkander zijn ervaring me- dcdeelt en daardoor de band versterkt. Het jaarversiag van den heer Hoefnagel (Heiloo) maakt melding van een opgewekt vereenigingsleven, waarin excursies, lezin- gen en onderling bezoek aan de orde zijn ge weest. Het ledental gaat gestadig vooruit. Het verslag van den penningmeester, den heer Ruig (Castricum) meldt in ontvangster I 166.75, in uitgaven 165, saldo 1.75. De verslagen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken Een missive van de .fdeeling in Zuid-Holland om aansluiting werd aangehouden tot men over meer geld- iniddelen beschikt. Bij den heer Broekhuizcn (Castricum) is een depot gevestigd, waar de leden alle ijm- kersbenoodigdheden tegen kostprijs kunnen bekomen. De voorzitter en andere leden deelden me de, dat dit systeem-Korf een uitmuntende ver beiering is. Met de afd. Enkhuizen was gecorrespon deerd over koolvelden. De heer van de Vail (Heiloo) deed mede- deeling waar ook in deze omgeving koolvel den zijn. Ook in den Groetpolder e. a. plaatsen is gelegenheid om korven te plaatsen. Hierover ontstond een gezellige discussie hoe het vervoer zal geregeld worden, con- trole op korven, enz. De bestuursverkiezing bled achterw^ge, omdat de aftredende leden zich bereid ver klaarden om dit jaar aan te blijven, omredetc het volgend jaar het geheele bestuur bereid is zijn plaats te ruimen. Hierover was men het niet eens, doch dc voorzitter deed een beroep op alien om zich disponibel te stellen. De aangeboden suiker kost voor de leden 22 per 100 Kg. Bespreking beschrijvingsbrief van de alge meene vergadering op 20 April te Utrecht. Als afgevaardigde werd gekozen de heer ter Brugge (Alkmaar) en als plaatsvervanger d>> heer v. d. Vail (Heiloo). Over voorstel 11 van het Hoofdbestuui om den heer H. A Beil te Dinxperlo te be noemen tot lid van verdiensle, werd besloten dit voorstel niet te steunen, omreden genoem- de heer nog zitting heeft in het hoofdbe stuur. Over het voorstel van ring S (omvatteud Amsterdam, Den Haag, Leiden, enz.), die dc ringen widen behouden, ontstond een gedacli- tenwisseling. Speciaal de voorzitter en do heer Broekhuizen (Castricum) verschilden van meening. De eerste zag het nut hiervan niet in, omdat men evengoed iets kan be- reiken, de anderen pleitten voor behoud. Aan den afgevaardigde werd vrij maudaat verleend. De afgevaardigde bepleitte om den heer Wiegman, die 28 jaren lang lid vau het hoofdbestuur was geweest, als eerelid te be- noemen, om hem te toonen dat de Neder landschc ijmker zijn arbeid op prijs heeft ge steld en hem op deze wijze dank te brengen Dit werd goedgekeurd. Bespreking ijmkersdag te Haarlem op 29 Mei. Besloten is om op eigen gelegenheid hee nte gaan en elkander in cafe „Brinkman'; te ontmoeten. De excursie zal worden ge houden naar Santpoort (bijenpark) en daaiua naar Zandvoort Bespreking vervoer bijen naar de kool- streek. De regeling werd aan het bestuur overgeiaten. Voor deelname kan men zich op- geven bij den heer Hoefnagel, Slemppad. Heiloo. De voorzitter deelde mede, dat op voorstel van den heer v. d. Vail (Heiloo) eea verzoek aan het hoofdbestuur was gedaan aan de Di- rectie der Nederlandsche Spoorwegen en aan gemeentebesturen, om op de baan en bermeu honinggevende gewassen te mogen zaaien. Het hoofdbestuur heeft dit plan ten deele uitgewerkt. Aan den initiatiefnemer werd dank ge- bracht, ook voor de moeite die hij zich ge ge ven had voor een verzoek (o m. bij het ge- meentebestuur van Heiloo), om .honingge vende boomen te plaatsen. De heer Hoek (Alkmaar) beval de Robinia aan en niet, zooals men ten onrechte noemt de Acacia. Aan de gemeentebesturen. wegencoramis- sies en a. werd de vraag gesteld of men za- den mag uitzaaien van diverse gewassen. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. De gymnastiekvereeriging ,.D. O. V. E. S." (door oefening vlug en sterk), opgericht 21 November 1925, gaf Zaterdagavond de eerste uitvoering in „De Rustende Jager" vooi de ouders der leden, en adspiranten donateurs en genoodigden. Toen het scherm open ging, stonden de 140 gymnasten. in keurig sportcostuum gesto ken, opgesteld en in hun midden de leidstet (Mej. Tr. Langenberg, Alkmaar) en leider (de heer Jac. Schuit. Heiloo). De voorzitter, J. L.'Groot, hield een ope- ningsrede, waarin hij releveerde, hoe de ver eeniging is lot stand gekomen, bracht dank aan de leidster en leidei, die1 belangloos tot 31 Dec j.l. hun zeer gewaardeerde medewer king hebben gegeven en hebben bereikt, dat heden avond de eerste uitvoering kon gege ven worden Spr. bracht dank aan donateurs en donatrjees voor bannen steun. Het deed spreker leed, dat (b-"houdens een uitzonde- ring) het Dag. bestuur en de Raad der ge- meente niet tegenwoordig waren Hij bracht zijn dank aan den Raad voor bet heschik- baar stellen van het schoollokaal en sprak dc hoop uit, dat de Raad nog kon besluiien, om de speelplaats voor gymnastieklokaal in te richten. Spr wijdde nog uit, dat de gy nna- stiek van groot belang is en bood onder alge meene instemining aan de leidster een bloe- menmand en aan de leider een vulpen aan

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6