Komende lente. AMSTERDAMSCFTE AARDAPPELENMARKT. AMSTERDAM, 13 April. De prijzen wa ren heden onveranderd. Aanvoer 2 ladin gs: (1750 H.L.) (Uit het Poolscli door A. St. MAGR). Tegen den avond trok Jedrzej Pazura do bergen in, zooals hij vaaic placht te doen, daar hij ervan hield in het nachtelijk uur rond zijn bezittingen te gaan. Hem behoorde veel terrein, zoowel velden als bosschen; ook bezat hij wat vee, enkele paarden, maar de echte belangstelling was daarvoor niet groot; zijn hart trok het meest naar de gronden. hoog in de bergen gelegen. En dat was niet om het handjevol scha- pen, grazend in de Malolonka, neen, het was om de bergen, het dennenwoud, het water, de pijnboomen op de toppen. De menschen verbaasden zich over hem en vonden hem een beetjc dom, want sprak hij ooit veel over zijn veld, zijn vee? Was hij in-' 'tegendeel niet steeds met zijn gedachten daar- boven, zich afvragend, hoe het zijn zou, hoog in de Wiercheicba, of wat er wel gebeurde in de Jamorowa Dolina. Jedrzej is uitgetogen en ziet de wereld aan; de nacht is klaar, de maan ging achter de Koszysta op, een voile, heerlijke maan. Over de wouden straalt ze en ze vraagt aan Jedr zej: „Waarom ben je zoo laat gekomen naar hier, Jedrzej?" En hij antwoordde: „lk ben toch de boer uit den cnitrek...:" Hij klimt om hoog naar Zawrat, naar de „vijf meren" en denkt bij zichzelf „Lieve God, hoe hebben z't daar al den kijd gehad? Zou het jonge hout gegroeid zijn?" Zijn bezit hier is van alles hem het dier- baarst; het glinstert en geurt de zon tege- moet, alsof alles goud was. Een oogenblikje strekt hij zich op den grond uit, sluimert even in en hij droomt. droomt, dat alles om hem heen groen wordt, zooals het in het voorjaar gebeurt, als de aar- de zich begint te vermeien. Hij ontwaakte; tegen den morgen woei er een koele wind, de nacht werd licht, maar gincls onder den rotswand lag een diepe scha- dute. Jedrzej springt overeind, wrijft zijn ooger. met sneeuw uit, om daarop al hakkend een pad te banen naar boven, naar den bergrug. Juist brak de zon in a haar glorie door Hij blikt om zich heen, de bergen rijzen uit nevelen op; ergens, uit de buurt van Lodowy, kleurt de wereld zich rozerood, licht stijgt overal omhoog. Jedrzej tuurt gelukzalig in het rond; het licht stijgt hooger, als een ro- zig, luchtig, stil wolkje. En de zon stijgt en, alsof zij ergens in den dauw der ravijnen ge- baad had, rijst zij vochtig over de velden ach ter de rotsen hooger en vraagt: ,,En waarom ben je zoo vroeg naar hier ge komen, Jedrzej?" „Ik ben toch de boer uit den omtrek mompelde hij zacht ten antwoord. Toen zocht hij de plek der „Vijf meren" op- Het klauteren ziel gemakkelijker, omdat de sneeuwmassa's reeds naar de zuidzijde ge- smolten waren; er was weinig belem'mering; snel bereikte hij hef meer, „Pod Kolen" ge- heeten. Dit nog lag toegevroren. Hier is niets nog voor mij," denkt Jedrzej bij zichzelf; „laat het ijs hier dan nog maar wat triomfeeren, als het zoo hardnekkig wil zijn. dat is ten slotte zijn zaak". Hij tuurt verder rond. Halo! wat ontdekt hij daarginds? de Wielki Staro, achter de rotsen, glanst diepzwart „Heerlijk meer, heerlijk meer!" jubelt hij gelukki g. En het water ruischt hem toe: „Hola, boer! wees welkom! in lang was je niet hier!" „En hoe heb je onder het ijs geslapen?" roept Jedrzej uit. Het meer antwoordt: „Heel goed, en ik heb gedroomd ook, dat alles weer groen zal worden". „Ach, ik ook", zegt Jedrzej. „En ben je blij, dat je weer in den hemel kunt zien?" „Maar dat is toch voor mij als de geurig- ste bloesem!" antwoordt het meer. Zoo babbelen zij met elkaar, totdat Jedrzej opnieuw om zich heel blikt. Het is helderder geworden, de hemel straalt; hij luistert. door de dennen gaat een ruischen, de wind is warmer geworden „Nu gaat de sneeuw smelten en zakken", denkt hij bij zichzelf. En een zoo wonder- heerlijke lichtspeling waart langs de rots- wanden, dat het zijn keel dichtsnoert en zijn oogen vol tranen schieten. Wijd spreidt hij zijn armen in vervoering uit, en prevelt: ,,0, mijn dierbaar, eigen heerlijk land!..." En hij hoort, hoe de Siklawa hem tegemoet ruischt en bruisend omlaag stort; hij hoort hoe rondom beekjes van den Woloszyn naar beneden klateren en hij hoort een gezang als •klokken-tonen omhoog stijgen. Water heb ik genoeg", prevelt hij lachend, terwijl hij wat jong, opgeschoten hout met d? vingers betast. „A1 reeds mooi gegroeid. De lieve God heeft het laten gedijen; er valt niet te klagen De wind heeft gewaaid, heeft warmte ver- spreid en ziet, 't is als koren opgesloten; nil nog moet de sneeuw weg uit de dalen, maar dat alles komi met het voorjaar weer in or- de. De berghellingen zijn reeds eenigermate los van de sneeuw, zij blikken vernieuwd naar de zon omhoog..." Overal, waarheen zijn oog tuurt, behoort alles hem: hier-de wateren, ginds de bergen; de meren glanzen voor hem. het gras groent hem tegen. nauwelijks dat hij zijn bezittingen met zijn blik kan omvatten. Alles is naar wenscht gegaan. „Ik ben een rijk raensch", zegt hij. „Hier bij de ,.Vijf meren is alles in dit jaar, God zij dankt, goed gelukt". Toen trok hij verder. Hij joeg onver- wachts eenige gemzen op de vlucht, wat hem hinderde, want Jedrzej mocht zegraag. Hij voelde leer, dat op zijn bezittingen de dieren hem vreesden. Als de haze." in de kool! troostte hij zich. Over de meren brak de dag aan en de donkerc bergwanden straalden n<u als goud Gloed en glans omringen het da1!rondom •werd alles helder en licht, werd alles vreugde Jrialo! hoe spiegelen zich de watervlak- ken in de zon zij hebben het goed in de warme zon, zij zijn blijde" ,juicht het binnen in Jedrzej. En aldoor dwaalt hij verder; overal speelt het water, wisselt het van kleur, met even- veel schakeeringen als in een regenbcog, en door het dal jaagt de wind, heeft extra vleu- gels aaogesnoerd; de sneeuw smelt, wordt reeds geel. Daar, waar het al vroeg heeft ge- dooide, groeit jong, lente-schoon het gras; beekjes sijpelen en slingeren zich als groene linten omlaag. Een jonge adem waart over het dal, de ziel in den niensch versterkend Zoo althans geschiedde het in het worder- schoonc gebied1 van Jedrzej. Jedrzej verliet zijm paradiijs niet meer. Toen op dezen dag de avond daalde en de groote, voile maan boven de bergen steeg, bescheen zij reedis zwart-glinsterencte rotsen, die steil tusschen de sreeuw-vlakten uitsta- ken, waarna zij de in schemeriing gedompel- de, beangstigende, eenzame dalen belichtte en hier en daar in de afgronden wegzonk, alsof haar licht op zijwegen verdwaalde. In het nachtelijk duister ruischten de wateren, want de vorst dwong ze niet meer terug in de ijskorsten. Dc uitgestorven eenzaamheid vul- dte zich met kernachtige, warme lucht. Het scheen alsof iets in den bergen bewoog Het was niet meer de verstarde rust van den winterde lente was op komst! Toen de maan over de witte hellingen van den Miedziany scheen, belichtte ze onver- wachts het hoofd en de schouders van Jedr zej, die uit een sneeuwklomp te voorschiin staken. Een lawine had zich waarschijnlijk losge- rukt en hem in haar val verpletterd. De sneeuw was tusschen rotsblokken tot stilstand gekomen, da&r, waar Jedrzej zich juist bevond en had hem niet de diepte in ge- sleurd, slechts tot de schouders zich over hem uitgestort, zoodat zijn gelaat vrij was geblven. Jedrzej zocht met de reeds uitge- putte en afwezige oogen d'e maan. De warme wind dreef regenwolken langs dfen hemel; de voorjaars-wateren bruisten hij hoorde het. Hij voelde geen pijn, voelde den dood niet. Nog eenmaal blikte hij met zijn ver- glaasde oogen om zich heen. „Halo!de lente nadertfluister- de hij „alles, alles wordt groen Gemenajd Nienws DE ZAAK-GEELKERKEN. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ceurant: Zooals gemeld, hebben circa 240 leden der gereformeerde kerk in groot-Amsterdam, die zich bezwaard gevoelen over de besluiten der generale synode te Assen, door onderteeke- ning van het adres van het comite tot her- stel van de eenheid, die in de gereformeerde kerken en den kerkeraad van groot-Amster dam hun bezwaren bij dien kerkeraad kenbaar gemaakt. Dit adres is ingekomen in de kerkeraadsver- gadering, die 1 April j.l. is gehouden en het hierboven genoemd comite, dat zich als verte- genwoordiger der bezwaarden beschouwt, wachtte vol belangstelling het antwoord van den kerkeraad. Doch het kreeg geen antwoord en daar het korte verslag der kerkeraadsver- gadering van 1 April j.l. niet, zooals altijd geschiedt, in de Amsterdamsche Kerkbode werd gepubliceerd, kon ook daaruit niet blij- ken, welk besluit de kerkeraad te dezer zake had genomen. Langs anderen weg bleek het het comite echter, dat de kerkeraad een commissie uit zijn midden had benoemd om met de bezwaar den te spreken, doch dan in dier voege, ~-.dat deze in vier g roc pen werden verdeeld en op vier avonden in deze week telkens een groep tot een samenspreking met de commissie uit den kerkeraad werd opgeroepen. De kerke raad erkende dus het bovengenoemde comite niet als vertegfcnwoordigers der bezwaarden. Dit comite heeft nu aan elk der bezwaarden een eirculaire doen toekomen waar het de mee- ning uitspreekt, deze wijze van voorlichting van den kerkeraad niet te kunnen aanvaarden en wel op grond hiervan, dat de bezwaren der bezwaarden zijn vastgesteld op een open- bare vergadering en dat het dus niet aangaat deze in een aantal groepjes te verdeelep, wel- ke ieder voor zich uit den aard der zaak niet alien zoodanige bezwaarden onder zich zul- len tellen, die de materic zoo grondig kennen, dat een vruchtdragende bespreking uit boven genoemde voorlichting zal kunnen volgen. Het comite neemt zich voor den kerkeraad voor te stellen op een te beleggen vergade ring van alle bezwaarden door twee door hem (den kerkeraad) aan te wijzen personen, de redenen te doen uiteenzetten, waarop de kerkeraad meent het verzoek om zijn mede- werking te verleenen tot revisis der Asset" be sluiten niet te kunnen inwilligen. Tevens zal het comite zich daarbij het recht voorbehou- den de bezwaren der bezwaarden cveneens door twee ter zake kundigen te doen uiteen zetten. Na dit hoor- tn wederhoor kan de ver gadering zich uitspreken of de bezwaren al dan niet zijn weggenomen. In verband met een en ander raadt het co mite dan ook den bezwaarden zeer dringend aan, onder geen enkele voorwaarde te treden in pogingen om groepsgewijze voorlichting te geven, doch hen, die daartoe eer uitnoodi- ging doen te verwijzen naar het comite. De kerkeraad van Groot-Amsterdam heeft de redenen, die het ggleid hebben dit stand- punt in te nemen niet aangegeven, doch het vermoeden ligt voor de hand, dat deze dezelf- de zijn, welke de kerkeraad der gereformeer de kerk te Leeuwarden te dezer zake inneemt. In de Leeuwarder Kerkbode komt namelijk een brief van dien kerkeraad voor. In deze missive wordt vooropgesteld,dat de kerke raad er niet aan denkt, „wanneer er bij de le den der gemeente bezwaren zijn, te pogen de ze bezwaren te smoren, en blijft, geliik hij steeds heeft betoond, bereid, eventueele bezwa ren te hooren en in behandeling te nemen, zonder onderscheid of zulke bezwaren door een of door meer leden gezamenlijk worden ingfebracht, mits zij behoorlijk omschreven en gemotiveerd inkomen." „In het in het leven roepen van „comite's van actie" kan de kerkeraad echter tot zijn leedwezen niets anders zien, dan een georga- niseerd verzet tegen de kerkelijke vergadering dat meet gerekend worden onder wat het avondmaalsformulier „secte en muiterij in kerken en wereldlijke regeeringen" noemt, en wanneer hef doorgaat onvermiidelijk met de kerkelijke vergaderingen in botsing moet brengen, en op droeve scheuring in de ge meente uitloopen moet." Zeer ernstig vermaakt de kerkeraad daarom de gemeente deze beweging op geen enkele wijze te steunen, noch daaraan deel te nemen, terwijl hij mededeelt dat hij zich met zulk een comite op geenerlei wijze in verbinding zou kunnen stellen. MINISTER KAN NAAR DE STAATS- BOSSCHEN OP DE VELUWE. Van een bezoek van den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw aan de be- bosschingen van het Staatsboschbeheer meldt men uit Harskamp, dat de minister, die 's morgens uit Den Haag was vertrokken, reeds om 9 uur dat dorp per auto passeerde en bij het Staatsboschbeheer uitstapte, om vcrvol- gens gedurende eenige uren onder leiding van den directeur van het Staatsboschbeheer, den heer Van Dissel, en den houtvestcr Van 't Hoff met het belangrijke werk van den staat nabij Kootwijk en Harskamp kennis te maken. De minister toonde groote belang stelling en liet zich uitvoerig over alles in lichten. Vervolgens werd per auto "haar de Zaadeest bij Stroe gereden en daarna naar Speulde, waarna opnieuw een tocht te voet door de mooie, reeds licht groenende staats- bosschen werd gemaakt. De houtvester Ger- branda had zich inmiddels bij het gezelschap gevoegd. Zijne excellentie toonde ook daar groote belangstelling en deed zich kennen als een onvermoeid wandelaar. PASSAGIEREN. Gistermorgen was hij na een reis van vele weken in de Rottcrdamsche haven weerge- kcerd en in plaats van dadelijk na de afmon- stering naar moeder-de-vrcuw te gaan, gaf hij gretig gevolg aan het voorstelvan den neef, die hem was komen afhalen, om den be- houden terugkeer te vieTen met een kort be zoek aan een cafe- in de buurt. Maar het kort bezoek werd tot een lang gerekt en van bet cene cafe-tje ging men naar het andere. Weldra hadden zich bij het tweetal dames gevoegd en gevieren trok men verder de stad in. De stemming steeg van kroeg tot kroeg, totdat onverbiddelijk de reactie volgde Het was al middag geworden; het tweetal had de eerste dames op zijn reis al lang ver- loren en nieuwe op sleeptouw gekregen In een cafe in de binnenstad was het gezelschap binnengevallen en daar gebeurde het, dat de zeenian, mcc van het cngewone gesjouw en vol zoeten wijns, het hoofd op de tafel liet zakken, om even met de oogen dicht, een beetje op zijn verhaal te komen. Al spoedig lag hij in zulk een diepen slaap, dat het nie- mand lukte hem er uit te wekken. Het eerst verdwenen de dames en met haar aftccht werd het opeens stil in het cafe. De neef, zelf ook niet al te friseh meer, zat soe- zerig naast zijn ronkenden makker. De cafehoudc-r en zijn vrouw werden door een kocpman voor eenige oogenblikken naai buiten gerocpen en juist hadden zij de zaak verlaten, of de neef kwam eveneens naar buiten om te vertellen, dat hij er de brui aan gaf en er van door ging. Een uurtje later herleefde de zeeman en begen zijn duiten te tellen. De ontdekkiiig, dat hij 100 kwijt was, zorgde voor de vol- tooiing van zijn ontnuchtering. Naar de politie gaan en aangifte doen van zijn vermissing was het werk van een oogen- b'lik en dadelijk is de politie er op uit getrok- ken. om de verdwenen f 100 te vinden. Eerst is cle neef aangehouden, maar bij fouilieering werd niets op hem gevonden. Een httiszoe- king leverde evenmin resultaat op, zoodat men hem liet gaan. Thans zal de politie pogen, de verschiT lende dames, die den zeeman geholpen heb ben een deel van zijn gage er door te brer- gen, op te sporen, om te zien, of mogelijk onder haar een dievegge schuilt OPLICHTING. De politie te IJmuiden heeft terzake van herhaaldelijk gepleegde oplichting aangehou den den 26-jarigen koopman R. J. A., wo- nende te Schoten. A was een zeer bekende ftguur in visscherijkringen te IJmuiden, di recteur van een visscherijmaatschappii en nog pas benoemd tot directeur van de Nationale Visscherijbank KORTE BERICHTEN. Te Wirschoton is Til. S. terzake van brandstichting in zijn woning te Vledderveen, in voorloopige hechtenis gesteld. Provinciaal nieuws UIT NOGRDSCHARWOUDE. De vereeniging voor vacantiekolonies afd. Langendijk h:elci Maandagmiddag de jaar- vergadeiing in „Concord.a''. Behalve het best uur was slechts een lid aanwezig. De voorzitter deed na de opening eenige mededcelingen van de gehouden algemec'ne vergadering van afgevaardigden, welke in hoofdzaak belegd was ter behandeling van het rapport van de bezuiningscommissie. Uit dit rapport bleek, dat dc geneeskundi- ge inspectie zal worden opgeheven, om plaats te maken vcor een andere minder kostbare regeling, dat de benoodigde artike- len niet meer gekocht zullen worden in een winkel te Alkmaar, dat dcor het personeel onder geen enkele voorwaarde fooien meer mogen worden aangenomen en dat vcrdere besluiten genomen zijn, die tot bezuiniging strekken. Uit een ingekomen eirculaire bleek,* dat de verpleegkcstcn weer met 15 cent per dag verminderd zijn, waardoor dit nu voor dc zomermaanden 1,80 en Voor de winter- maanden 1,65 is, terwijl in het eerste geval door de provincie 25 cent en in het tweede geval 75 cent per dag terugbetaald wordt Hoewel het centraal genootschap nu be hoort tot de vereenigingen die de laagste verpleegkosten vragen, wordt nog getracht de kosten lager te krijgen, wat zeer goed mo gelijk is als de winterverpleging meer toe- neemt, zoodat een doorloopende verpleging verkregen kan worden. Hoewel in den afgeloopen winter daarvan reeds door 40 afdeelingen gebruik gemaakt is met een aantal verpleegdagen van 50740, moet dit aantal grooter worden Van een aanbieding van den heer Bos, om tegen vergoeding van reiskosten een voor- stelling te geven met de kofferkino en tevens te behandelen het onderwerp: „De gezond- heidskolonie als een wapen tegen de T.B.C.", zal althans voorioopig nog geen ggbruik ge- maakt worden. Wel werd in gedachte genomen het vol- gend jaar met behulp van circulaires te trachten het lcdental uit te breiden. Uit het jaarverslag bleek, dat 7 kinderen zijn uitgezonden, van welke de grootste ge- wichtstoename 2s/jo Kg. was. I>oor een der ottders zijn de halve verpleeg kosten terugbetaald. Het aantal leden is 247. Uit de rekening bleek een ontvangst van 654,52 en een uitgaaf van 497,25, alzoo een saldo van 157,23 tegen 138,1414 het vorig jaar. Onder de ontvangsten is 174,75 gemoentosubsidie. Besloten werd aan de gemeentebesturen de dit jaar toegekende subsidie weer aan te vragen en ook bij Broek op Langendijk, dat het vorig jaar het verzoek afwees, weer een poging te doen. Daarbij zal gewezen wor den op de besluiten in de andere gemeentcn en het feit dat ook uit die gemeente jaarlijks kinderen uitgezonden worden. Nadat nog in principe besloten was dit jaar weer 7 kinderen uit te zenden, werd de vcrgadfering gesloten. UIT ZU1DSCHARWOUDE. Vanwege het kerkbestuur en de diatonic der herv. gemeente alhier had gisteravond cene verhuring van akkers piaats. Het recht van huur kon verkregen worden door leden der gencemde kerk. Een akker, grcot 8 snees, van de diaconie, werd totgewezen aan mej. dc wed. P. Schoen voor 5,25 per sncea, voor een jaar. Voor de akkers der kerk waren geen gegadigden. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Ge. ardus Nicolaas Buren en Anna Theo dora Maria Bots. GEBOREN Catharina Margaretha, d. van Aric Ooije- vaar en Catharina Verduin Andries, z. van Andries Mooij en Anna van der Wall Richard Franciscus Maria, z. van Willem Moreels en Alida Huisman. Dirk Cornelis, z. van Dirk de Jong en Klasina de Geus. Sport VOETBAL. Met N.-H. elftal is volgens ons verstrekte opgave als volgt samengesteld: Schutte (Hollandia, doel) H. de Jong (Holl.) en Sporkert (Helder) achter; Schuijt (Alcina- ria) J. Blinkhojj (Helder), de Vries (Z. V. V.) midden; J. Elf ring, Jo Bos (Alctna- ria), Freeze (Holl), Reitsma (Helder) en Mulders (Alcmaria) voor. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerci op: 9, 10, 11 en 12 April tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 9, 10, 11 en 12 April 1926* een kinderbril, een actetasch met inh: een porteleuille, benevens diverse mantelbanden, sleutels en handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 9, 10. 11 en 12 April 1926: Een zakmys M. Pecrebocm Noorderkade 9, een verm, zilveren arinband G. Witvliet, Kiu- heimstraat 23; rozenkrans, Buter Zuidei- Houtlaan; portemonnaie met inhoud. J. B Mceskops, Huigbrouwersttaat 6; koordlijn, J. Baart, K. v. 't Veerstraat 36; een pakje, W. de Boer, Geest 25; een damesbont, Mej. Mooy, Kennemerstraatweg 94; een bankbil- jet A. v. Doom, Oudorperdijk 2; boodschap- pentasch C. Bosch, Nieuwpoortslaan 126; rijwielbelastingmerk J. Tramp, Verd; Oord, hondenhalsband, W. Verhagcn, Bloemstraat 14; een wollen deken, Verton, Oudegracht 214; alpacca bcursje met fehoud, Chr. de Gcede, Snaarmanslaan 102, een gauden ko gelring, G. de Swart, Bergen (cafe Zwarten- dijk) een dop van cen Coliir.gs-patentas, I<. Wagenaar, Schermerwegeen bankbiljet, A Jansen, Zocherstraat 27; gymschcentie (bruin), A. v. Zon, Tuinstraat; een broche, J. J. v. Noort, Verdronkenoord 31; cen leereu riem, A. Schurer, Stationsweg 154; een balk, brugwachter Frieschebrug, een hond C Nee- leman, Bergen, Dorpsstraat 65; zilveren rozenkrans G. v. Vegten, 2e Landdwars straat 4; een kinderportemonnaie met inhoud Greenland, Bkrkerslaan 4; sehooltasch met inhoud: N. de Moor, Iste Landdwaisstraat 36; een damestaschje m?t inh. Karssens, Kennemerstraatweg 62; een witkwast, D Koelemey Noorderkade 29; een rijwiel, J W v.d. Heiden, Oudegracht 289. Wannper men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van poli tie. Statis"ienws BENOEMD. De Burgemeester benoemde met ingang van 16 April a.s. tot adjunct-Inspecteur van Po litie, den heer A. J. Stienstra te Almelo. LIEFDADIGHE1D. Wij ontvingen heden nog 6 voor het t. b. c.-paiientje. 5 van den heer O. en. /0.50 van mej. U, en /0.50 van den heer G.) Onder motto: „Overschotje gas" is 1.— voor'de Drentsche venen ingekomen. PRIJS BEHAALD. De heer H. Eickholt, bakker alhier, be- haalde den len prijs op de vaktentoonstelling te Amsterdam. TE WATER GERAAKT. Aan den Baansingel geraakte gistermid- dag een zoontje van den heer Jansen al spe- lende te water. De heer Schot, die juist met zijn broodwagott in de buurt was en zich voor de redding van den drenkeling te water begaf, wist in vereeniging met den heer Kaag den jongen op het droge te brengen. DE RIJWIELBELASTING. Met het mooie weer zijn de belastingcom- miezen ook alhier op jacht naar wielrijders, die niet in het bezit zijn van een rijwiei- P1^- Wje niet nadelijk de boete kan voldoen, ziet zijn rijwiel in beslag genomen. Het is dus raadzaam oin zonder riiwiel- Ttlaatje maar niet op de iiets ic staccuh DE .MODE-SHOW. Op de Woensdagavond in ,,'t Gulden Vlies" te houden modeshow op de bijeen- komst an de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen zullen niet drie, maar vijf mannequins medewerken. LICHT OP': Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 7.15 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. NEDERL. VEREENIGING TOT BESCHuRMING VAN DIEREN, AFD. ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het driemaandelijksch rapport van den In- specteur van bovengenoemde vereeniging luidt als volgt: De gercgelde controle op de kippen- er konijnenmarkt heeft reeds tot gevolg, dat kooplieden een tegemoetkomende houding aannemen en een merkbare verbetering in de behandeling der dieren is te bespeuren. Op de varkensmarkt werd het vervoer van een varken met een gebroken poot belet. Het dier werd aai» een slager hier te stedc ver kocht. Op het grijpen in de oogen en het drager. aan ooren en staart bij de varkens moet nog steeds aanmerking worden gemaakt. Een trekhond met zwerend oor door onzen die- renarts behandeld, werd door dezen voor verder gebruik afgekeurd. Proees-verbaal werd opgemaakt tegen een verzender van drie kaikoenen in veel te klei nen kist; de zending, bestemd voor Gronin* gen, werd aan het Station opgehouden, tot de verpakking was verbeterd. Een geval van mishandeling van ee" I at te Heiloo is ter verdere behandeling aan de politie aldaar overgegeven. Verschillende vraehtrijders werden aange- maand. dat wanneer zij de-oogkleppen niet wilden verwijderen dan deze te doen herstel- len De controle aan de laadplaats van vee aan het Station gaf geen reden tot bemerkin- gen. Een trekhondenhouoer te Bergen, te arm om zijn dieren behoorlijk van voedsel re voorzien, wordt thans daartoe in staat ge steld door dierenvrienden in zijn woonplaats. Een paard van een vraehtrijder te Egmond aan Zee, waarbij schaafwonden onder het gareel werden geconstateerd is door onzen dierenarts behandeld, op diens advies vooi den tijd van aclit dagen hier op stal gezet en wordt daarna aan de hand naar Egmond aan Zee gebracht. Een kieupel paard van de gemeentereini- gingsdienst is op advies van den Directeur van het gemeentelijk slachthuis op stal gezei en werd later door lichten dienst aangewe- zen. Vraehtrijders eenige malen belet meer kal- veren en varkens op te laden dan toelratbaar was. 4 Een schurftige hond als trekdier gebezigd werd in de gemeente-inrichting afgemaakt. Een te vol geladen varkensautc tegen het verbod loch vertiokken werd dank zij de hulp van de politie achterhaald en de overtol- lige dieren gelost. Dv J°ugdbond die zich in een gestadigen groei mag verheugen maakte en plaatste in den Muziektuin °n in den Hout voederhuis- jes cn nestkastjes die onder leiding van den Inspecteur Vervir in de vier door hem aan- gewezen wijken der atad werden aange- bracht. Tevens ontvingen de meisjes en jougens onderricht in het verband leggen bij gewon dc aieren. NED. NATIJURH. VEREENIGING AFD. ALKMAAR. De afdeeling Alkmaar der Ned- Natuur- liist. Ver. hield Zondag 1.1., onder begun- stiging van heerlijk voorjaarsweer, haar tweede excursie, deze maal naar Egmondcr- meer. Doe dezer excursie was meer in't bij- zonder een en ander waar te nemen van het vogel- en plantenleven onzer lage weilanden, waartoe zich de streek langs de Hoevervaart zoo goed leent. Het veld heeft weer zijn frissche, kleurige voorjaarsaanzien hcrkregen, de vroege lente doet het nieuwe plantenleven overal met voiie kracht uitbreken; waar zij slechts een weinig beschutting vinden vertoonen de voorjaars- bloeiers reeds hun bloementooi. De moerassi- ge veenoevers van enkele slooten zijn met een overvlced van schitterende dotterbloemeu getooid, het speenkruid laat zijn laatse bloem- blaadjes vallen en wordt opgevolgd door de eerste scherpe boterbloem, als derde vertegen- woordiger der Ranunculaceae. Pa arse en witte doovenetel en een over- vloed van hondsdraf openen de rii der Lip- bloemigen; kleine veldkers en piriksterb'.oeni, die echter met veel meer recht „Paaschbloem'' kon heeten, die der Cruciferae (Kruisbloemi- gen). Wie nauwkeurig toekijkt ziet tusschen het gras de aardige bloempjes van de veldbies en het gevlekte blad van de eerste orchideeen (orchis latifolia) terwijl de distels zich door het uitspreiden van hun fraaie grondrozetten alvast een plaats verzekeren otn straks onbe- lemmerd de lange stengels omhoog te kunnen zenden. Ovevloedig bloeien reeds de zeggen (het geslacht Carex met zijn vele soorten) met de bekende zwart-bruine bloeipluimen; in het water zweven de lange draadvormige blaad- jes van Zanichellia en boven de oppervlakte der slooten verlieffen zich de geheele bloei- stengels van de moeraspaardestaart. Op drogere, onbegroeide plaatien, o a. langs de trambaan onder Egmond groeit in duizenden exemplaren de naaste verwant van deze laat- ste, n.l. de akkerpaardestaart. Over enkele dagen zullen beide bij millioenen hun sporen uitzaaien, alsof zij door hun onuitroeibare wortelstokken zich niet reeds voldoende kon- den handhaven-. Ook onze oude bekenden uit de vogel wereld hebben zich niet laten wachten. De Kievil vertoont als steeds zijn prachtige vliegkun- sten, tureluur en grutto vervullen de lucht met hun flsurig geroep, bonte scholerksterparen genieten tegen een dijkhellinkje van het voor- jaarszonnetje. Onze blauwe reigers uit de ko- lonie te Bergen exploiteeren naarstig huu vischterrein, de slootjes en vaarten onder Eg- mondermeer; het vischdiefje (sterna hirundo) sedert enkele dagen van de lange reis naar't Zuiden teruggekeerd, krijscht weer boven 't water; een enkele kokmeeuw met het zwart- bruine kapje en een paar forsche zilver- meeuwen zweven traag naar hun broed«!» bi^d, de dujaeg onder fier i

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7