Alkmaarsche Caurant De dochter van Alva. s FEL1LLETON. No. 37 1926 Handerd Acht en Twlntigst? Jaargang. Woensdag 14 April. IStadsnieuws VOOR DE DRENTSCHE VENEN. SCHIMMENSPEL IN HET GULDEN VLIES. „E>e Vestibule van het gebouw van den Rotterdamschen Kring verlengde de beneden- zaal en vrijwel tot de buitendeur stonden de stoelen gerijdzooveel belangstelling bleek er gisteravond voor de prestaties van de „Voorburgsche Schimmenclub", welker leden met schaduwbeelden en marionetten, toelich- ting en begeleidende muziek de aandacht heb ben bczig gehouden en telkenmale den toe- schouwers kostelijk vermaak hebben geschon- ken", schrijft de Nieuwe Rott. Courant in zijn Ochtendblad van 13 Januari, en deze zelfde schimmenclub komt Zaterdag 24 April in het Gulden Vlies op den avond voor de Drent- sche Venen. Alkmaar zal van echte kunst kunnen ge "Neten. In dezelfde recensie lezen we nog: „De heer Huszar stak telkenmale den oolij- ten kop om het gordijn om aan te kondigen, wat men te zien zou krijgen en iedereen keer ontdekte de lachlust opnieuw, wat het in Rusland toch sneeuwen kan. Die houtsnip- pers op z'n haren waren bij de uitbeelding (van den tocht naar Rusland, door baron von Miinchhausen gemaakt, dan och maar wat echte sneeuw geweest. De heer Huszar heeft in dit schaduwbeeld geestig het beroemde avontuur uitgebeeld met het befaamde paard, dat na het smelten van de sneeuw aan het haantje van den toren bleek vasgebonden Het licht in de kerk ging aan en scheen door de gebrandsc' ilderde ramen van den Hon- gaarsehen ontwerper en het was een bonte schare, die van den grijsbemosten toren der klokken vroom geluid, naar het bedehuis riep. Toen volgde de bruiloft van Alladin, schaduwbeelden van Dr. J. R. B. de Roos met muziek van Dr. Johan Wagenaar; we zagen een bruidstoet bij dag en een fantas- tisch festijn bij avond, waarbij het blauwe glas voor de lantaan we verklappen een geheim van achter het scherm de omtrek ken der zwarte schimmen hulde in rossen gloed." Maar' niet alleen schimmen zullen 24 April te zien zijn. De avond zal geopend wor- den met den Eenacter „Hoog Spel" van Ernest Dowson, vertaald door Mevrouw D A. Cramer-Schaap. De rollen worden ver- vuld door Mejuffrouw Mientje Wendelaar als Manestraaltje en Mej. Willy Kluitman als Pierrot. Bij dit fijne, ietwat melancholie ke fantastische spel componeerde de heer Jac. Jansen muziek. Zelf zal hij op den vleu- gel begeleiden, terwijl Mej. Hazeloop de vioolpartij voor haar rekening heeft genomen en de sopraan solo door Mej. Els Offers za1 worden gezongen. De vroolijkheid zal zeker verhoogd worden door de tegenwoordigheid van den bekenden Alkmaarschen „Red Band" erwijl gefluisterd wordt, dat ook de danslustigen niet teleurge- steld naar huis behoeven te gaan. Mej. Els Koning teekende voor dezen avond een mooie plaat die zeker in tal van winkels en morgen op de Modeshow, de aan dacht trekken zal. Kaarten zijn reeds verkrijgbaar bij de. Fir- ma's ter Burg en Klooster en Kiebert, terwijl tevens lijsten aan de huizen zullen worden aangeboden, want, vergeten wij het niet, de ze avond is voor een goed doel: de nood in de Drentsche venen te lenigen. Daarom span- nen zoovelen zich in en hun eenige wensch is dat zij succes mogen hebben ter wille van hun arme, misdeelde landgenooten. Gemen^d nieuws DE GEMEENTE EMMEN. De burgemeester van Emmen heeft, naar men aan de N. R. Crt. meldt, aan den ge- meente-ontvanger last gegeven, in verband met den toestand van de gementefinancien, voorloopig de betalingen ten laste van de ge gemeente te staken. BRANDSTICHTING? Naar aanleiding van plaats gehad heb- bende bocshbranden op 3 dezer in de wild- baan van den heer A. G. Kroller te Hars- kamp, looft deze een premie van 250 uit voor dengene, die voldoende aanwijzingen geeft, dat de brandstichters vervolgd en ge- itraft kunnen worden. VRIJZINNIG HERVORMDE PREDIKANTEN. Te Amsterdam is Dinsdagmiddag een sa menkomst gehouden van vrijzinnig Hervorm- Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. O. Keller. 6) En de tweede officier, die eigenlijk niet meer is dan een steviggebouwde knaap met een rond gezicht, fluistert met een lach den schip per in het oor: „Mag ik alsjeblieft met u me degaan, kapitein Chester, bij uw kruistocht aan land. Er zijn nog meer mooie meisjes aan boord dan die eene waarvoor u u heeft mooi gemaakt!" „Beste jongen," antwoordt hem de kapi tein, „dat tochtje aan land zou voor jou de dood beteekenen. Maar plotseling keert hij in zijn kajuit terug, terwijl hij in zichzelven mompelt: „Bij alle heiligen, ik geloof dat die stem me bijna van het gezond verstand had beroofd, Ik was daar bijna zonder geld op stap ge- gaan; dat zou een gevaarlijke geschiedenis voor me hebben kunnen worden." Bij deze woorden haalt hij uit een kast in zijn kajuit een zakje met Spaansch geld voor den dag, dat hij in een zijner broekzakken le digt, en doet in den anderen een handvol klein geld van Spaansche en Hollandsche her komst. Als hij weer weggaat en een blik werpt in den kleinen spiegel, die tusschen twee par de pre'dikanten. De vergadering, die Kelegd was door de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden in Nederland, was ook toeganke- lijk voor niet-predikanten en werd door ver- schillende „leeken" bijgewoond. Als spreker trad op ds. F. W. J. van de Poel uit Tiel, die een inleiding hield over het cnderwerp ,,Onze Eeredienst. DE MOORD TE SOEST. De Utrechtsche rechtbank heeft gister von- nis gewezen in de zaak tegen den 36-jarigen rijkswegwerker J. P. M. te Soest, tegen wien het O. M. wegens moord cp zijn zwager, den gemeentewerkman A. R., op 7 Februari j.l., 10 jaar gevangenis'straf had geeischt. Mr. Schretlen verdediger, had voortzetting van het onderzoek gevraagd. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. BRANDEN. Gistermorgen om 4 uur is brand uitgebro- ken in een opslagplaats van magazijn de Rij- wieltrust aan de Zijlstraat te Haarlem. De brandweer tastte het vuur met vier stralen op de waterleiding aan en om 7 uur kon zij inrukken. Met de loods zijn ongeveer 3000 bijna nieuwe rijwielbanden, verder veel onder- deelen en aanverwante artikelen verbrand. De schade bedraagt ongeveer 10.000; zij wordt door verzekering gedekt. De omliggende perceelen hebben water- schade gekregen. EEN ZAK MET 500 VERDWENEN. Maandagmiddag ging een bedtende van de Rotterdamsche Tramwegmij. per fiets van haar kantoor in de Rosestraat naar een bank aan de Maaskade. Achterop had hij vier zak- ken met geld gebonden. Bij aankomst op de Maaskade bleek een van de zakken, inhouden- de een bedrag van f 500, verdwenen te zijn. Van deze vermissing is aangifte bij de poli tic gedaan. HET MOTORONGELUK OP DEN MATHENESSERDIJK. De 30-jarige F. A. H. uit de Rosenveld- straat, die Zondagmiddag op den Mathenes- serdijk te Rotterdam, door het springen van den achterband van een motorfiets van de duozitting gevallen is, is in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de bekomen verwon- dingen overleden. OP.ROEPING VAN DIENST- PLICHTIGEN Namens de minister van oorlog is, in ver band met de in dit jaar te houden herhalings- oefeningen, een circulaire tot de burgem es ters gericht, waarin hun verzocht wordt, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de oproe- ping van dienstplichtigen volgens de nomi- natieve lijsten, door de desbetreffende com- mandanten in te zenden. DE KUITENPRIKKER. De kinderrechter heeft Maandag met geslo- ten deuren behandeld de zaak tegen den 16-ja- rigen jongen, die bekend is als de kuitenprik- ker. Overeenkomstig den eisch werd hij ter be- schikking van de regeering gesteld. Ds G. H. KERSTEN. Het bekende Kamerlid ds. G. H. Kersten, die reeds 13K jaar predikant te Ierseke is, zal Dinsdag 11 Mei afscheid nemen van de Geref. Gemeente aldaar en Donderdag 13 Mei (Hemelvaartsdag) om 5 uur intrede doen bij die gemeente te Rotterdam na beves- tiging door ds. R. Kok uit Gouda. OP ZEE VERDWAALD? Van Vlieland schrijft men aan de Leeuw. Ct.: Toen Zaterdagmorgen de heer Kroorni zijn zoon wilde wekken, omdat dieze naar Harlin- gen zou, om voor de militie gekeurd te wor den, bemerkte hij, dat de jongen niet aan we- zig was. Het bed was onbeslapen. Na 's avonds 11 uur moet hij door een raam de woniing hebben verlaten. Bij verder onderzoek bleek een klein zeil- bootj-e uit de haven verdwenen. Van een na- bijliggende visschersschuit ontbrcekt het kompas. Vermoed wordt, dat de jonge Kroon in den nacht met het zeilbootje de reis naar Harlingen heeft willen ondernemen. Hij is daar intusschen niet aangekomen-. Tot heden heeft men-noch van hem zelf, noch van zijn vaartuigje eenig spoor gevonden. KOOLKRAGEN. De Planitenziektenikundige Dienst te Wage- nin-gen schrijft: Nu het juiste tijdstip voor het aanleggen van koolkragen nadert, zij de aandacht van belanghebbenden gevestigd op dit uitstekende middel ter voorkoming van de schade, welke door maden van de koolvlieg veroorzaakt wordt. De kraag, een rond of zeshoekig schijfje aspha'ltpapier met stervormige insnijding (mits goed aangelegd) belet de koolvlieg haar eitjes aan den voet van de koolplaint te leggen. De maden, welke uit de koolvliegeit- trijspoorten in zijn kajuit hangt, roept Guy Chester plotseling uit: „Daar vergat ik zoowaar bijna mijn scheepsjas ook nog. Dat zou me ook wat zijn bij dezen noordwester storm." Met deze woorden werpt hij over zijn mooie kleeren een lange en ruime jas van Engelsche wol, en in de volgende seconde is hij over boord gesprongen in de Spaansche bark, welke, bevrijd van haar aanvallers, nu van het andere schip wordt losgemaakt. Daarop stapt hij naar den achtersteven, neemt het roer in de hand en roept met beve- lende stem in het Spaansch: „Aan de riemen, honden van roeiers! Wie het waagf rechtop te zitten op zijn bank, of zijn slag mist voor we in Antwerpen zijn, sterft door mijn hand." Hij is n.l. bevreesd, dat de geringste fout in de. gelijkheid van roeien de boot vat zal doen geven aan wind of stroom, wat noodlot- tig zou kunnen worden bij zoo'n holstaande zee, den, Snellen stroom en den nog steeds hef- tigen wind. „U schijnt al evenzeer zeeman te zijn als krijgsman," merkt de jonge Spaansche dame op, aan wier zijde.hij nu plaats heeft geno men. „Ja, ik heb zoowat van alles aan de hand gehad in den oorlog, zoowel te land als ter zee," terwijl hij wat dichter bij de betooverde stem schuift. „Ik zal u altijd blijven beschouwen als mijn redder in dezen nacht," zegt zij thans half- luid. Maar dan vervult zij hem met verbazing fes koBefo, ktijg'en dus nfef <fe gel'dg«fn'efd, zich in den stengel in te boren. Bloemkoolplanten en vroege roode kool- planten hebben het meest van de koolvlieg- madcn te lijden, vooral op lichten grond. Aangetaste planten krijgen eerst een blauwgrijze kleur, later gaan die bladeren slap hangen, de plant verwel'kt en sterft op warme, droge d'agen begin Juni meestal af. Dergelij'ke planten blijken vrijwel geheel los in den grond te staan, de wortels zijn ver- mietigd. In het dikste gedieelte van den wortel treft men dan de glimmende witte maden aan. De koolvlieg begint in de tweede helft van April met het leggen van de eieren. Voor half April moeten daarom de kragen aange legd zijin. Nadere inliehtingen verstrekken gaarne de plantenziekenkundige dienst te Wageningen en de ambtenaren, die op verschillede plaat- sen werkzaam zijn. EEN AMERIKAANSCHE UITVINDING. Naar het R. C.-bureau te Loinden aan de Daily Telegraph onfleent, heeft het bureau voor de Amerikaansche luchtvaart, een me- thode uitgewerkt om mist te doen verdwijnen. Het beginsel is, door wijziging te brengen in den electrischen spanningstoestamd van de lucht, de oorzaken der mistvorming weg te nemen. Er is nu een toestel geconstrueerd, dat op een vrachtauto kan worden rondgevoerd en waarmee-700 kub. vt. iim de minuut van mist kunnen worden gezuiverd, althans tot 95 pet. Voor het van mist vrij maken van vlieg- velden wordt veel van deze methode ver- wacht. Het schijnt mogelijk te zijn bij mist op een landingsterreiim een baan van l'OOO voet breed van mist te zuiveren met dit nieuwe toestel. EEN ENKEL WOORD! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT DE ZAAK-GEELKERKEN. Maandagavond heeft ook te Rotterdam een vergadering van bezwaarden over de Asser- Synode in gebouw „de Eendrachf plaats gehad. De voorzitter, de heer C. J. Breeds veld, oipende met het lezen van een deel uit 1 Cor. 12; en ging voor in gebed. Voorlezign werd gedaan van ingekomen sympahtie-betui- gingen o.a. van prof. Sneller. De voorzitter begon met er den nadruk op te leggen dat alien als gereformeerdeh, bui- gend voor Gods Woord, bij el'kaar waren en hoopte dat de vergadering een kalm en waar- dig veiloop zou hebben; hetgeen is geschied. Bezwaard zijn wij, aildus de voorzitter, over de wonderlijke Asser-Synode. Aanvan- kelijk klaagde iedereen, zelfs prof. Bouwman en de Asser kerkeraad over „te weinig licht". Dit is steeds, zelfs tot nu toe, zoo gebleven. Well kondten wij veel lezen, maar wij zij® niet overtuigd. Wij hebben de besluiten der Sy- node te toetsen aan Gods Wflord en in dien zin argumenteert de Synode niet genoeg- zaam. De bewijsvoering is zwak. Ook kerk- rechtelijk blijven wij bezwaard. De Synodte snijdt af datgene die tot dusverre in onze ker- ken als kindereu des huizes werddm be- schouwd. Voorts heeft de synode niet gehandeld vol gens den eisch der broederlijke liefde. Aan- gehaald werd uit „Tractaat der Reformatie" van dr. A. Kuyper, die zich ten aanzien van kerkelijke hierarchie aldus uitdrukt: „Ken- merk is, dat zij haar aard zooveel mogelijk verborgen houdt en in. hoogheid lasten en be- velen oplegt, waarbij Gods Woord haar kracbt verliest". Gevaar bestaat, dat een kleine groep in onze kerken in de plaats van de geloovigen gaat staan. Wij kunnen al- en ontzettiqg tevens, door er op beschermen- den toon op te laten volgen: „Maar het is ook een mooie nacht voor u, Senor Capitan, want ik wi. dat u hiervoor tot kolonel zult bevorderd worden!" Deze verklaring wordt door de verleidelij- ke stem naast hem met evenveel zelfvertrou- wen gegeven alsof de koningip van Spanje haar zelve aflegde, en een koude rilling vaart den Engelschman door de leden. „Wie voor den duivel zou ze toch kunnen wezen?" vraagt hij zich af. „Ik lever mezelf in leven- de lijve aan Alva over, door haar naar Ant werpen te brengen Maar het is nu onmogelijk om te keeren. Het vaartuig is reeds in het hoofdvaarwater geraakt; wind en getij beide drijven het naar Antwerpen, terwijl naast de bark de iijken van verdronken menschen en vee door de gol- ven worden voortgestuwd als droeve bewijzen van de ellende, die de storm aan de Nederlan- ders heeft'berokkend. „En aan wie zal ik dan die snelle promotie te danken hebben?" waagt Guy nieuwsgierig te vragen, want hij is nu wanhopig benieuwd naar den naam van de dame die naast hem is gezeten. „Noem mij maar Donna Hermoine," ant woordt de schoone op een toon, die bewijst, dat zij bekend genoeg is om daarmede zonder eenige verdere aanduiding herkenbaar te zijn. Een oogenblik later wendt zij zich tot een harer bedienden, die naast haar op de knie- gn ligt en haar de handen wrijft, daar de nacht zeer koud is, en zegt vriendelijk: dus spr. inielf zwijgen en gevoelen ons van Godswege in onze conscientie geroepen tegen feilen in ons kerkelijke leven op te komen Allereerst werd voorgesteld, bezwaar- schriften bij de kerkeraden in te dienen. Een concept werd voorgelezen, waarover een breedivoerige besprekiing werd gehouden. Hierbij werd o.a. nog voorlezing gedaan van een coupure uit „De Heraut" uit 1919, waar in prof. H. H. Kuyper principieel streng veroordeelt wat thans in 1926 is geschied. Op enkelen' na (16 pers.), die om formeele bezwaren niet koinden meegaan, werd het concept door de vergadering aanvaard, t. z. t. door de bezwaarden zelfstandig of gemeen- schappelijk bij de kerkeraden zal worden in- gediend. In uitzicht werd gesteld een openbare ver gadering, waarin- nader de kwestie zou wor den toegelicht. Maatregelen zijn in voorbe- reiding om het contact onder de bezwaarden te versterken. Ook werden plannen van orga- niisatorischen en propagandistischen aard breedvoerig besiproken. De collecte tot dek- king der kosten bracht ruim 100 op. Na- dat Ps. 27 7 was gezongen, ging een der aanwezigen voor in dankgebed. De zaal kon nauwelijks de opgekomenen bevatte®. Het besluit van de synode der gerefor- meerde kerken inzake dr. Geelkerken zal met het getuigenis der synode naar Semarang worden gezondem, vanwaar het verder zal worden gedistribueerd over de zoogenaam-de buitenkerken Batavia, Bandoeng, Djokja, Me- dan en Soerabaja. Uit de voorlezing van den kansel zal blijken, of de Imdische kerken ac- coord gaan met-het standpu-nt van de syno de, dan wel als bewijs van het tegendeel de voorlezing wordt geweigerd. Op de vergade ring der classis Java, die begin Juni wordt gehouden, zal deze- kwestie waarschijnlij'k ook worden'besproken. ZEDIGE K LEE DING. De bisschop van Haarlem heeft zijn geloo vigen gewezen op de noodzakelijkheid van zedige Weeding. Hij schrijft onder meer: „Wij waarschuwen dus bij dezen, dat geen geestelij'ke tot een sacrament ook niet tot het ontvangen van het sacrament des huwe- lijks een vrouw of meisje mag toelaten, wan nee r zij niet alleszins zedig is gekleed, en dat hij gehouden is, ook bij huwelijksplech- tigheden, de bruidsmeisjes en bloed- en aan verwante® uit de kerk verwijderd te houden, wanneer.zij zich in dezen niet aan de wetten der kerk onderwerpen willen. Wanneer mem- ons vraagt, wat moet ver- staan worden onder de woorden zedig ge kleed, dan meenen wij ten dezen geen betere omschrijving te kunnen geven, dan die, welke is opgeromen in het reglement der wereld- lijke derde orde van den H. Framciscus: De vrijuwelijke leden m-oeten in hare Heeding ten alien tijde zorgvuldig vermijdten: o. ont- blootingen of daarmee gelijk te st-e'ilen gf- bruik van doorschijnende stoffen, door uit- snijdiinigen lager dan de hals; b. mouwen, die den bovenarm tot den elleboog niet bedekken laten doorschijnen; c. doorschijnende vleesch- kleurige voering of vleeschkeurig belegsel op plaatsen, die bedekt behooren- te blijven; d. rokken, die, op welke wijze ook, de zedigheid kwetsen." De bischop wijst ook op de taak der school in deze. ERNSTIG ONGELUK. Maandagavond heeft onder de gemeente Hillegom een aanrijding plaats gehad tus schen een motorfiets met zijspan en een auto. Naast de stoomtram LeidenHaarlem is de richtiirg Leiden reod een auto; de motorfiets kwam van den tegenovergesteldea kant en doordat de auto het midden van 'den weg hield, was een aanrijding ovnermijdelijk. Het motorrijtuig sloeg om en de bestuurder kwam op de rails terecht, terwijl de man, die in de zijspan zat, de heer E. R. Verkade, zoom vart den heer Ed. Verkade te Amster dam, onder de locomotief terecht kwam en een ernstige schedelbreuk kreeg, waaraan hij onmiddelhjk overleed. Het bleek dlat de twee inzittendan van den auto beschonken waren. Zij zijn onmidddlijk in arrest gesteld. EEN ERNSTIG TRAMONGELUK. Gistermi-ddag omstreeks 12 uur is op den Boschdijk te Eindhoven een emstig tramon- geluk gebeurd. De vrouw van J. Mathijsse uit de Dreppelstraat ging met een kinderwa gen en twee kinderen, waarvan er een in den wagen zat, de tramrails over juist toen de stoomtram uit Eindhoven passeerde. De ma chinist gaf voldoende signalen, maar de vrouw hoorde het blijkbaar niet, met het ge- volg, dat haar 2-jarig kind werd overreden en gedood. De vrouw zelve kreeg verwondin- gen aan het linkerbeen. De kinderwagen werd Oliver geworpen, doch het kind dat daarin lag, bleek geen letsel te hebben ge kregen. PRINS HENDRIK IN TE'SSINO. Uit Bern wordt aan de N. R. Ct. gemeld: „Zoo is het wel goed, Alida, probeer nu ook eens zelf warm te worden." „Ja, Excelentissima," antwoordt het meisje Deze hooge titel maakt Chester nog nieuws- gieriger, maar hij kan voor het oogenblik niet verder aan zijn nieuwsgierigheid toegeven Want hij moet al zijn krachten inspannen zoo wel van geest als van lichaam om de bark voor den wind en den stroom te houden, ter wijl ze voortsnelt op de Schelde. Een enkele verkeerde beweging van het roer zou het vaar tuig dwars doen liggen, en dat zou beteeke nen hun aller ondergang op de woeste wa'te- ren. Hij kan amper den tijd vinden om aan de bedienden van de dame te zeggen, dat zij haar rug met eenige dekei^ moeten bedekken om haar zooveel mogelijk te beschermen te gen de overslaande golven, en verder moet hij zich tot het uiterste inspannen om de ranke boot de goede richting te doen houden in de worsteling met het woelende water. De roeiers geven hem geen zorg; zij roeien alsof zij we- ten dat hun leven van hun uiterste inspan- ning afhangt. En aldus Snellen zij voort. Een zwarte, lage massa aan zijn rechter hand doet hem besluiten, dat zij het grimmige fort Lillo passeeren. Daarmede is hij zich be- wust dat hij nu binnen de linie der Spanjaar- den, dus in de macht van Alva is. Doch zij Snellen altijd maar verder, roeien voorbij sche- pen die van hun kabels zijn losgeslagen en nu met het getij mededrijven; andere die een schuilplaats hebben gezocht in de verschillen- de inhammen van de Schelde. Geen schepen De COMM1SSARIS VAN POLITIE te ALKMAAR maakt bekend, dat personeu, die dit jaar een vergunning willen hebben tot het in-nemen van een vaste standplaats met paard en rijtuig (snorders) bij spoor, tram en boot, hiertoe voor ZATERDAG 17 APRIL 1926 het verzoek schriftelijk aan Hecren Burgemeester en Weth»uders dezer Ge meente moeten doen. De Com-missaris van Politic voornoemd, WALRAVEN Prins Hendrik, die, zooals bekend, eenigen tijd te Lugano vertoeft, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het regeeringsgebouw van het kanton Tessino te Bellinzoua, waar de president der kantonale regeering hem ontvangen en in naam der autoriteitam van het kanton Tessino verwelkomd heeft. Daarna is Prins Hendrik naar Locarno gegaan, waar hij de historisch geworden zaal van de vredesconferentie* van Locarno bezocht heeft. KORTE BERICHTEN. De vorige week is te Hillegersberg bij een twist de 12-jarige De B. door een 11-ja- rig kameraadje aan het oog verwond. De ge- won-de jongen werd in een ziekenhuis opge- nomen en is n-u overleden. Provinciaa! nieuws UIT WARMENHUIZEN. De raad vergaderde Dinsdagmiddag ten 2 ure voltallig. De notulen werden onvenanderd goed ge keurd. In verband met een vraag in de vorige vergadering van den heer Slot, deelde de voorzitter mede, dat om verschillende redenen de oudercommissie den laatsten tijd niet ac- tief was geweest. Binnenkort zal weer verga- derd worden. Voor wat de commissie op het L. O. deelde spr. mede, dat er nog maar een lid zitting in heeft. Spr. zou met dat lid, den heer P. de Groot, in overleg treden om de zaak te regelen- De heer Gutker meende, dat in zijn plaats tot lid van de commissie van het L. O., de heer Hopman was gekozen. Sp. had althans medegedeelcf, dat hij had bedankt.- De Voorzitter zeide, dat de heer Hopman tot lid van de commissie tot wering - van schoolverzuim was benoemd. De zaak zal nu echter wel in het reine ko men. Ingekomen stukken. a. Een mededeeling van het comite ter be- hartiging van de belangen der deelgerechtig- den in het restitutiefonds van't G. V. B. be- vattende het bericht dat de destijds van de deelnemers ontvangen geldelijke bijdragen met 5 pet. geheel worden teruggegeven Voor deze gemeente bedraagt het 41.85 f 2.— rente. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven van de Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst, met verzoek de loonen van het personeel aan de Gasfabriek buiten de stokers zoodanig te verhoogen dat zij in juiste verhouding staan tegenover de loonen der stokers en tegenover gelijkwaardig personeel in andere gemeenten. Voorgesteld werd het adres voor kennisgeving aan te ne men, aangezien voor kort reeds een billijke re- geling was getroffen. De voorzitter lichttc een en ander nader toe. Conform besloten. c. Een nader verslag van de Afdeeling Warmenhuizen van het Centraal Genoot- schap voor Kinder herst. en Vac. kolonies. Uit het verslag bleek dat in 1925 10 kinde ren waren uitgezonden, waarvoor 542 65 was uitgegeven. Alsvoren. De heer Slot verheugde zich er over dat er voor het zwakke kind wat gedaan werd. Gaarne zou hij zien, dat het rooken van kinderen op den openbaren weg werd te gen gegaan. De Voorzi ter had de verkoopers reeds aangezegd, dat zij verbaliseerd zouden worden als zij doorgingen "cigaretten aan kinderen beneden 14 jaar te verkoopen. Met een woord van dank werd het verslag voorts aangenomen. d. Het verslag van de Gezondheidscom- missie over 1925. Dit verslag werd ter inza- ge gelegd. e. Een schrijven van de 1 uinbouwver. „Ons Belang" te Krabbendam om verbete- ring van het vaarwater aldaar. In handen le stellen van B. en W- ter afdoening. B. en W- hadden reeds ingegrepen. De noodzakelijk heid om te verdiepen was gebleken. Spr hoopte, dat in 14 dagen de zaak in orde is De heer Molenaar wees op de nood zakelijkheid van het verdiepen van de nieuwe vaart naar Schoorldam. Den Voorzitter waren geen klach- ten bekend, doch zegde onderzoek toe Als het noodig is zal de gemeentelijke moddermo- len er heen worden gezonden. De heer Swan wees er op, dat- het be- varen dien nacht uit; de storm heeft alles een schuilplaats doen zoeken. Geen Spaansche galeien patrouilleeren langs de rivier, maar de lichten langs de oevers doen zien, dat de landlieden in angstige nachtwake trachten hun vee en hun eigen leven te redden. Na een korte poos zegt de jonge dame, die evenals haar gevolg druk in de weer is door met de voeten te trappelen en in de handen te slaan, zich wat warmte te bezorgen, plot seling: ,,Kunt u niet iets versterkends nemen. Senor Capitan? Al was het maar een glas wijn? U spant u zoo ontzettend in om mij behouden aan wal te brengen." „Om's hemels wil, laat mij, mijn aandacht aan de boot blijven geven," prevelt Guy tus schen zijn tanden. „\Ve zijn juist in een bochi van de rivier. We krijgen nu den wind va;i den zijkant. Ik vecht voor ons leven." Dan spant hij opnieuw alle krachten in voor den strijd, want stroom en wind komen niet langer uit denzelfden hoek, en dit maakt hem het werk aan het roer dubbel zwaar. Maar nadat die bocht is genomen, waar- door zij in het water voor Antwerpen komen, wordt de wind, die door het land wordt gebro- ken, minder heftig, en de vloed die zijn hoog- ste punt bereikt heeft, wordt tevens minder sterlc en snel. „Goddank, we hebben het ergste achter den rug," zegt Guy met een zucht van verade- ming. „Ik zal "nu gaarne een glas wijn van u aannemen, schoone dame; de nacht is bar koud," laat hii klappertandend er op volgen. (Wordt vervolgd.) iiiijiiniiiiiiiliiiilTii^^ U BEHOORT fOCH ZEKER TOT ONZE REUELMATIGE ADVER. TEERUERS? ZOO NIET, PROBEERT HET DAN EENS MET EEN PAAR PLAATSINGEN, U ZULT SUCCES HEBBEN. EN ONZE LEUS WORDT OOK DE UWE; muumitiiriiuiiimiHmminniminiinminnnninimnmmiiiiiuuiiiiuiiiiiiiniiB anuiiiiimiiniiiiiuii iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiHuiiiminniimiiiiiimniiiiiiniiiiiiiHiiuiiiiininHiiiiiiimimiiinuiiiiiiiiimi

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5