DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tapijireinipg en Kleedenklopperij van S. Krom 1 Teleioon 897 No. 8S II on fiord aclit en fwinffcrste laarwTner 1926 DONDEKDAO LiNCASTERS STOOMEN EN OOROIJNSPANINR'C&TING. 15 APRIL ©It nommer beriaaf nit 2 fetaden. Deze Couranl word! ELKEN AVOND behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonneracntsprijs bij vooruitbetaling per 3 niaanden voor Alkmaar /2.—franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrsfmte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij vlh HERMs, COSIER ft ZOOli, Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. (?emers:<? Kienws SMOKKELEN. 7 Men meldt aan de N. R. Crt.: Het smokkelen van tabak, thee en koffie uit de Oost-Groningsche grensplaatsen over de Duitsche grens is in de laatste weken zeer sterk toegenomen. Bij een onlangs veroordeel- den smokkelaar te Asschendorf zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag wederom zakken gesmokkelde koffie, tabak en thee in beslag genomen. Duitsche en Oost-Groningsche grensbewo- ners zijn hangehcuden, en een smokkelboot, die ook als kar te gebruiken is, is in handen van de grensbewakers gevallen. STEDENVERW ARMING. Zooals men zich wellicht herinneren zal, schrijft de N. R. Crt., heeft de N.V. Maat- schappij Stedenverwarming eenigen tijd gele- den, eerst tot'B. en W. van Amsterdam en daarna tot den raad, een adres gericht, met verzoek, vergunning te mogen krijgen voor het leggen van buizen in den openbaren weg ten dienste van een wijkverwarming in de uitbreiding-Zuid. In verband hiermee is van belang een bro chure van den heer F. W. Kilk, uitgegeven in opdracht van dezelfde maatschappij, waarin hij een populair, wetenschappelijke uiteenzet- ting van deze nieuwe, gecentraiiseerde warm- tevoorziening van een stad geeft. t Zij komt, kort samengevat, neer op de stichting van een warmte-centrale (of het ge- bruik van een bestaande centrale als zooda- nig), het voeren van de warmte door middel van buizen door de stad naar de woningen, gelijk nu reeds met gas en water gebeurt, en de levering van de warmte (en het warm wa ter) over den meter aan de burgerij, wat dan, behalve waarschijnlijk als gemakkelijker, zindelijker, voor den gebruiker, ook als meer economisch wordt aanbevolen, met het oog op den beperkten wereld voorraad aan kolen De geschiedenis van de stedenverwarming begint, naar in de brochure wordt meegedeeld, in Amerika, omstreeks 1877, in een tijd, dat men hier te lande nog nauweliiks aan plaat- selijke centrale verwarmingen, laat staan aan afstands- of stadsverwarmingen, dacht. Van deze eerste stadsverwarminrren verdient ver- meld te worden de thans nog bestaande cen trale te Lockport, een stad van ongeveer 20.000 inwoners. Bij de stichting bezat deze centrale 14 warmte-consumenten, n.l. 2 ker- ken, 5 winkels en woningen; in 1911 was het aantal aansluitingen uitgebreid tot 350. In Amerika bezit elke groote sta^l een derge- lijke centrale; te New York bestaan er zelfs vier. Het meest uitgebreide leidingnet bezit een centrale te New York met ongeveer 18.000 meter leidingen id de straten. Deze centrale is ook heden nog de grootste stadsverwar- ming der wereld" In buizen van 610 mM. in wendige diameter worden gemiddeld 100 mil lioen calorieen per uur aan de verbruikers. Reeds voor 1900 bestonden in Duitschland enkele centra'en, welke warmte aan een reeks van gebouwen, met gebruikmaking van leidin gen onder den grand, leverden. 1 ot deze be- hoorden b.v. het station te Dresden, de Vee- artsenij-Hoogeschool te Hannover, het Rijks- daggebouw te Berlijn e.a. Bijna algemeen ging het hierbij echter steeds om gebouwen, die dezelfde bestemming hadden, en er was wel geen enkel geval waar zooals in Ame rika warmtecentralen gesticht werden met het doel, de warmte aan elken willekeurigen particuliercn afnemer te verkoopen. In het jaar 1900 werd in Duitschland een poging in deze rich ting gedaan, doordat de warmte' centrale te Dresden, die hierboven reeds ge- noemd werd, behalve voor 12 Koninklijke ge bouwen ook aan enkele particuliere verbrui kers warmte verstrekte. De verder in dezen tijd en ook nog tot 1920 uitgevoerde installation zijn van denzelfden aard. De verkoop van Warmte aan particuliere verbruikers werd oor het eerst op grootere schaal ingevoerd door de warmte-centralen te Neukol'n bij Berli n, Hamburg. Kiel eri Barmen. Deze centialen, in de jaren 1921 en 1922 in bedrijf genomen, zijn in opzet en ex- ploitatie ongeveer gelijk aan die der Ameri kaansche stadsverwarmingen, d.w.z. de ver koop van warmte geschied taan elken wille keurigen consument zonder voorafgaande be perking van het distributie-rayon. In Nederland hezat of bezit het Acade misch Ziekenhuis te Groningen een warmte centrale, van waaruit een aantal gebouwen centraal verwarmd worden. Voor het nieuwe Aacdemisch Ziekenhuis te Leiden, dat nog niet in gebruik is genomen, is eveneens voor de hiertoe behoorende 23 gebouwen en pavil joens verwarming van uit een centraal punt geprojecteerd Ook deze kunnen niet onder het begrip „sttt!enverwarming" gerangschikt worden; zij zi'ii gewene afMandsverwarmin gen m«t een begrersd arbeidsveld. Te Utrecht !"»e*t in 1921 het Pravinriaal cn G"trpn*"fp1!'!' UtrecMech STrc-Wmn"-? bedrijf (P E G U S.) een warmtebedrHf irge- ticht, dat, ftoewel tha^s nog geen stadev-r warming, iocb wel zoodanig opgezet is, dat Telef.nr. Administrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. tioofdredacteur; Tj. Nr ADEMA. het dit later kan worden. In de afgeloopen be- drijfsjaren heeft deze centrale nog slechts en kele ziekenhuizen, w.o. het gemeentelijk zie-1 kenhuis, op 600 meter van de centrale gele- gen, van warmte voorzien. Het moet in de bedoeling liggen, om binnenkort de drie Ad- ministratiegefcouwen der Nederlandsche Spoorwegen aan den Catharijnensingfel en het Centraalstation aan te sluiten en in de toe- komst ook particuliere verbruikers op te ne- men. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat te Groningen en den Haag enige installation uitgevocrd zijn, die als stadsverwanning, be- ter in dit geval als wijkverwarming be- schouwd zouden kunnen worden. Dat Nederland met de stadsverwarming nog zoo ver bij Duitschland ten achter is, kan niet gezocht worden in den minder Snel len groei van onze steden (in verhouding na- tuurlijk); immers de woningbouw is in Ne derland. En een andere oorzaak, dat hier te van omvang, dan in het nog steeds onder den kapitaalnood gebukt gaande Duitschland. Wel zal het feit, dat men in Duitschland meer hoogbouw toepast dan in ons land, waardoor dus op kleiner oppervlak een grooter warmte- verbruik plaats vindt, invloed gehad hebben en ook in de toekomst blijven hebben op de ontwikkeling van de stadsverwarming in Ne derland En een andere oorzaak, dat hier te lande met de centrale voorziening van warm te feitelijk nog een begin moet worden ge- maakt, zoekt de schrijver in het feit, dat de Hollander voor nieuwe ideefin niet gemakke- lijk enthousiast wordt. Hij noemt het dringend noodig, dat in Ne derland het tot heden in dit opzicht verzuimde wordt ingehaald; temeer. waar de uitbreidin- gen van onze groote steden en ook de moder- ne tuinsteden, flatwoningen en andere gebou- wen-complexen zoo bij uitstek geschikt zijn voor de verwarming van centrale punten uit. DE TERSCHEI LINGER LOODSSCHOENER. De minister van marine heeft, naar de Tel. meldt, f 500 uitgeloofd vcor het vinden van het wrak van de Terschellinger loodsschoe- ner. PRINS HENDRIK TE MILAAN Uit Milaan wordt aan de N. Rott. Crt. ge- meld: Prins Hendrik met gevolg heeft, na ontvangen te zijn door het bestuur vail de Jaarbeurs, een langdurig bezoek gebracht aan het Nederlandsche paviljcen Ir. Philips lid van het Nederlandsche eereenmite. zegde hem dank voor zijn belangstelhng. Vervol- gens heeft de Prins zich opgehoivVn bij do uchtvaart-afdeeling. Daarna is Z.KH. naar Bazel verti'okken. KATHOLIEKE RADIO-OMROEP Daartoe uitgenoodigd in opdracht van het Nederlandsche episccpaat door prof. dr. W. van Koeverden, zijn Maandagmiddag te Utrecht bijeen gekomen eertegenwoordigers van de commssie vcor den katiolieken radio- omroep, den Bond van r -k rad.o-vere^nigin- gen, den Alg. Bend van r.-k. Kieskr:ng-orga- nisaties in Nederland den senaat der r.-k. universiteit, de Alg. R.-K. Werkgeversvereeni- ging, het R.-I<. Werldledenverbond, den R.K. Necf. Bceren- en TuindersLond, de Ftderatie van Dioc. R.-K. Vrouwenbonden in Neder land, de Apcl. Vereeniging Petrus Canisius en de St. Gregoriusvereeniging. Da Bond van R K. Vereenigingen van deri handeldrij- venden en industneelcn middenstand da Han ze, die mede was uitgenoodigd. had bericht van verhindering gezonden. Het doel der bijeenkomst was. te komen tot een uitbouw van de commissie voor den katholieken radio-omroep, opdat door middel van dit instituut de r.-k. levensstrooming in al haar breedte tot uiting zou kunnen wor den gebracht. Besloten werd, aan den nieu- wen katho'.ieken radio-omroep het karakter van een stichting te geven, welke haar zetel zal hebben te Utrecht. De aanwezige verte- genwoordigers hebben instemming met de plannen betuigd en narnens de orgrn'saties Let lidmaatschap der stichting aanvaard. Ver der is besloten, de vereeniging tot bevorde- ring van de wetcnschap onder de katholieken van Nederland nog tot het lidmaatschap der stichting uit te noodigen. Het doel der stchting is dus, dr.-k. le vensstrooming in al haar breedte tof uiting te brengen. Als middelen om dit doel te berei- ken worden in de statuten genoemdradio- tekfcnische uitzendingen, propaganda in de oers en anderszins de middelen, welke het bestuur dienstig zal oordeelen om genoemd doel te bereiken. A's voorzitter van de stichting werd aan- gewezen pater L. H. Perquin O.P., stichter '.t den kaihelfcken r-d' o omroep In verbrnd de hooge kosten, waarvoor de katholieke radio-omroep komt te s'aan, wll hij zijn uitzendingen kunnen voortzeften, zal oiunenkort een propaganda-campague onder de Nederlandsche kathoieken worden ingezet om de stichting financieel te steunen. BRAND. Dinsdagavond is de koemelkerswontng van J. Hazenberg onder Roordahuizum ge- neel "afgebrand. Het huisraad, vijf kceien, pluimgedierte en al het boerengereedschap ging verloren. De familie Epeman heeft de vrouw van Hazenberg en de zes kinderen, die te bed lagen, kunnen redden Hazenberg bereikte ook ongedeerd zijn erf. EEN ONVOORZICHTIG SEIN- - WACHTER. Toen Maandagmiddag trein No. 223 uit de richting HaaTlem te 4 uur 37 m'.n. te Lei den binnenkwam, was door verzuim van den seinwachter van den zeer drukken over- weg nagelaten de slagboomen aan den Rijns- burgerwegStaticnsweg neer te laten. De voeigangers stoven uiieen, en het gelukte den machinist van den trein, de locomohet iuist op den overweg tot sti'sland te brengen. De poiitie te Leiden stelt een onderzoek in. DE N.V. UTILe. De kantonrechter te Utrecht heeft gister uitspraak gedaan in de zaak van den heer W te Hilversum, oud-directeur van de N. V. Utile, die in verzet was gekomen tegen een bij verstek gewezen vonnis, waarbii hij ter zake van overtreding van *de Loierijwet is veroordeeld tot een boete van 1000, subs 100 dagen hechtenis. Hij werd opnieuw tot dezelfde straf veroordeeld. OPLICHTING. Voor de Almelc'sche rechtbank heeft Dins dag terecht gestaan de 40-iarige woonwagen- bewconster F A. I., 40 jaar. gedetineerd te 's-Hertogenbosch, terzake dat zij te Glaner- brug op 26 Februari M. Beverdam heeft op- gelicht voor 10, door haar cen bankbilj-t van 10 ter inwisseling te vragen, het geld op te strijken en daarvoor geen geld terug te geven. De vrouw is al verscheidene malen voor soortgelijke dingen veroordeeld. OPSPOR1NG VERZOCHT. De burgemeester van Zegwaart verzoekt opsporing van mej. H. A. Timmermans, gebo- ren te Raamsdonk 12 Juni 1902, onderwijze- res te Boskoop, tijdelijk verpleegd in een rust- huis te Driebergen. Zij is op Dinsdag 6 April om 10 u. 38 min. met den trein van Zegwaart naar Utrecht vertrokken; sindsdien heeft men niet meer van haar gehoord. KANNETJE MET GELD. Toen men te Zoute'ande bezig was met het opbreken van een steenen vloer, werd een aar- den kannetje gevonden, dat 240 zilveren muntstukken bevatte van ongeveer anderhalf maal de groote van een rijksdaalder, te sa- men 7 K.G. wegepde, en 2*7 gouden stukken, waarvan 65 zoo groot als een rijksdaalder en 152 als een gulden, sanien 1 K.G zwaar De munten, grdotendeels Engelsch of Spaansch geld, datceren uit de jaren 1615 tot 1650. IN EEN BOOT J E VAN VLIELAND VERTROKKEN. De 18-jarige L. J. Kroon, van Vlieland die vermoedeliik in den nacht van Vrijdag op Zaterdag van Vlicand is vertrokken in een klein zeilhootje, zou met zijn bootje aan de Friesche kust bij Makkum zijn aangekomen, waar hij van een boer kousen en schoenen ge- kregen zou hebben. Daarna moet hij verder zijn gegaan. De ouders verzoeken zijn aan-» houding of inlichtii gen, welke tot zijn op sporing kunnen leiden. DE VIJF FOKKERS IN ZWHSERLAND. Het Haagsche Aneta kantoor meldt aan de N. R. Ct.: Omtrenf den tocht van de 5 Fokker-vlieg- tuigen op Zaterdag 10 April van Waalhaven naar Bazel, bevatten de Zwitsersche bladen verschillende bijzonderheden, terwijl dc on dertusschen naar Nederland teruggekeerde Nederlandsche vliegtuigbestuurders nog en kele bijzonderheden gsven. De toestellen zijn direct -na hun vertrek uit Rotterdam in eskadervorm, dus in een V, raar Keulen gevlogen. De leider, Geyssen- dorffer, vloog in het midden, met Sillevis en Scholte naast zich, en Smirnoff en Duime- laar aan de uiteinden Dadelijk na het vertrek uif Keulen is deze V-vorm weer aangenomen en volgehouden tot Baze!Zoowel in Keulen als im het Rijnland heeft deze forma-tie van groote verkeersvliegtuigen niet nagelaten in druk te maket. Het weer op den geheelen tocht was goed, hoewel de vliegers eenige hagel-, sneeuw- en regenbuien aan de Duifsch-Zwitsersche grens te doorstaan had den. De leider van het vlifveld bij Bazel Voog het eskader tegemoet, dat daarna tweemaal boven de stad' Bazel een grooteu kring be- schreef, waarna cte for mat ie der Fokker ver keersvliegtuigen boven het vliegveld verbro- ken werd. Gevssendorffer landde het eerst, terwijl de andere toestellen het een na het ander onder het beschrijven van enkele zeer steile bochten, eveneens op het vliegveld necstreken De bevoiking van Bazel was in grooten geiaie opgekoiuen om ae aansomst d.r vlieg- tuigen, die voortaan het luehtverkeer tusschen Bazel en Lyon, BazelZurich, enz. zuilen orderhouden, gade te slaan. Ook tal van autoriteiten waren aanwezig, o.a. de Neder- 'andsche consul, de heer Hassig. Den vlie gers werd een zeer hartelijke ontvangst be- reid. Kort na aankomst namen de toestellen nog eenige genoodigden van de Balair mede de lucht in, en werden enkele rondvluchten boven de stad gehouden. EXPLOITATIE VAN LIEFDADIGHEID. Het was gebleken, zegt de N. R. Crt., dat Amsterdammers eenige maanden geledei) gel- den hadden gezonden aan het hulpsecreta- riaat van net Comite ziekenverzorging en zie- kenverpleging, Veendistnct Barger-Compas- cuum. In de verzoeken om die gelden, in een mooie map toegezonden, was oegezegd, dat een quitantie zou worden nagezonden. Dit hulpsecretariaat was gevestigd Singel 342 te Amsterdam en het had een eigen tele- foonnummer. De kwitanties voor de gezonden gelden ble- ven echter achterwege en een onlangs toege zonden herinnering eraan bleei onbeant- woord. Dit laatste is ie begrijpen, aldus het Hdbl., want het hulpsecretariaat aan den Singel is al sedert eenigen tiid opgeheven. Het was n.l. een filiaal van de zaak, welke de heer V. te Rotterdam heeft gedreven. De Amsterdamsche collectanten moesten een toelage voor de morite Iiebbea welke ook nogal hoog is gewccst en achtte het blijkbaar vooideeliger de gelden dadelijk naar Rotterdam te doen komen. Het Amster damsche personcel is daarcm ontslagen en het kantoor aan den Singel is opgeheven. Wie er gelden heen heeft gezonden, behoort dus tot dc- slachtoffers van V. INBRAAK IN HET PANDHUIS. AAN DE LANGE WARANDE. In den nacht van 17 op 18 October j.l. is ingebroken in het pandhuis van M. S., aan de Lange Warande te Rotterdam. De dieven liadden zich toegang verschaft door met be- hulp van een valschen sleutel de straatdeur van het boven het pandhuis gelegen boven- huis te openen. In het portaal achter deze deur hebben zij een luik geopend, waardoor zij in een keldertje bvamen. Door een gat in den tusschenmuur zijn zij vervolgens naai den kelder, onder het paiidhuis gegaan. Hier openden zij opnieuw een luik, waardoor zij in het pandhuis kwamen, waar zij een groote partij kleedingstukken en gouden en zilveren voorwerpen stalen. Daarna verlieten zij het huis op gelijke wijze als zij er in gekomen waren. In verband met deze zaak zijn kort daarna twee mannen aangehouden, die reeds hebben terecht gestaan en tot gevangenisstraf zijn veroordeeld. Uit het onderzoek was evenwel gebleken, dat er nog een derde medeplichtige mcest zijn. Tot dusver is deze man vergeefs ge zocht. Gisteren heeft deze verdachte, de 21-jarige losse werkman C. W. J., zich bij de politic gemeld Hij vertelde, zich den laalsten tijd in Antwerpen schuil gehouden te hebben. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. NIEUW GEBOUW VOOR DEN RAAD VAN ARBEID. Te Goes is het voorsie gtdeelte vrn de voormalige strafgevangenis, die reeds redert 1923 oniruimd is, verbouwd tot tehuis voor. den Raad van Arbeid en gister officieel als zoodanig in gebruik genomen. Het cellulaire gedeelte is in den ouden toe- stand gelaten. Een bestemming heeft men daarvoor nog niet gevonden. Misschien voor menschen die niet plakken willen? Red. Alkm. Crt.) DE ZAAK-GEELKERKEN. Men deelt het Hbld. mede, dat door hei bestuur der Vrije Unviersiteit met het Syno- dale gedeelte der gemeente van Amsterdam- Zuid onderhandelingen worden gevoerd over verhuur of verkoop van het laboratorium, waarin professor Bitytendijk indertijd zijn colleges hield op het Valeriusplein. Het zou verder in de bedoeling liggen, een gedeelte van den tuin der Valeriuskliniek, die eveneens eigendom der Vrije Universiteit is, voor eventueele uitbreiding van het bestaan de gebouw of den bouw van een kerk van het Synodale deel van Amsterdam-Zuid te be stemmeo Het gebouw der Valeriuskliniek is eigen dom der stichting Veldwijjk te Ennelo. De kerkeraad van Semarang heeft eenpa- rig besloten tot voorlezing van de synoda'e verklaring op 18 dezer. De Javabode heeft een persgesprek gehad met den vrijzinnigen ds. F. Pont, te Batayia, over de kwestie Geelkerken. Ds. Pont verkiesl splitsing boven een toestanci, waarbij de voor gangers te laf zijn om ronoluit hun nreemng ie zeggen. Hij is' van meenilng, dat het yoor- komen van scheiding in Indie waarschijnlijk zonder emstigen tegenstand mogelijk is, om- dat de menschen daar niet zoo bekrompen denken en aan anderen medr geloofsvrijheid zuilen toestaan. NATIONALE VROUWENRAAD. Dinsdagmiddag is te Breda de '27ste alge- meene vergadering van den Nationalen Vrou- wenraad, die daai 14, 15 en 16 April wordt gehouden. geopend. Er zijn vertegenwoordi- gers van 55 bij den raad aangesloten organi- saties, omvattende pl.m. 781.000 leden, bene- vens enkele vereenigingen, voorstanders en plaatselijke raden. Er had zich te Breda onde:r voorzitterschap van mevrouw Bladergroen"ran der Willigen een comite van ontvangst gevormd, dat de afgevaardigden harteiijk in Breda verwel- komd heeft. - Openittgsrede. - De presidente, mevrouw M. C. Doorman— Kielstra hield een openingsrede. In het door mevrouw SchoonenbergLen- derink uitgebrachte jaarverstag wordt met voldoening geconstateerd dat de verslagen der aangesloten vereenigingen getuigen van een opgewekt vereenigingsieven en bijna zou der uitzondering wijzen op behaald succes of verkregen resultaten, waaraan ieder met ijvo en energie heeft rategewerkt Het versl&g gaat dan de werkzaamheden uitvoerig na. .Met den wensch dat ook in het kcm'entlr jaar de raad op aller 9teun moge rekenen, wordt het vers lag besloten. De, vergaderuig werd bijgewoond door mi van Sonsbeek, burgemeester van Breda, wiei de voorzitster een harteiijk woord van welkont toeriep.. Meegedeeld werd, dat mej. Drucker 15.000 aan den Vrpuwenraad heeft ver- maakt, waarvan f 11 *000 netto aan den raac zal kqmen.' Er z'al een financieele commissie ad hoc benoemd worden. In de gistermiddag voortgezette algemee- ne vergadering van den Nationa'en Vrouwen- raad waren aan de ordc mededeelingen be- treffende het rapport der commissie ter be- studeering van het aantal zed^Trmisdrijveiv jegens kinderen in ons land gcpelegd, en wel ke straiten den bedrijvers daarvan worden opgelegd. Het rapport is pas gister -.ngekomen Uit het rapport blijkt dat het zeer tnoeilijk is sta- tistieken over het aantal zedenrnisdrijven op te maken, zoodat niet met eenige zekerheid de omvang der misdrijven kao worden vast- gesteld \X'el komt het de commissie voor dat net aantal misdrijven in omvang belangrijk is. Aamgedrongen wordt o. m. op een siren- gere surveillance van parken e. d. en betere won ingtoestanden Voorgesteld wordt dit rapport te zenden aan alle gemeenten, waar de burgemeester hoofd der poiitie is. Aan de orde is daarna het rapport der commissie ter beshideering van het bevol- ki'rgsvraagstuk Dit rapport komt tot de gevolgtrekking dat algemeen het gezinsloon wordt afge- keurd. Vervolgens komt aam dd orde iiet rapport der commissie tot onderzoek van de mogelijk- heid en wenschelijkheid van den een of ande- ren dwangmaatregel tegen over diegenen, die hun wettelijke onderhoudsplichten verzuimen Het rapport zal in de aanstaande najaarsver- gadering behardeld worden. In het daarna uitgebrachte rapport van de president over het bnifenland wordt gezegd. dat er een nauw verband bestaat tusschen Vrotrwenraad en Volkenbond en dat de actie der vrouwen steeds meer steun in den Vol kenbond vindt, hetgeen o.a. Week op't inter national en, congres van den X'rouwenraad te Washington, waar de Volkenbond1 verfegen- woordigd was. Verder was de iefemationale irouwenraad op verschillende andere groote buitenland sche congressen over opvoeding, volksge- zondheid en kinderbescnerming vertegen- woord'gd. Een geest van onderlinge samenwerkmg heeft steeds de vergaderingen en congressen van den internationalen Raad bezieldT Dit bleek wel op de schitterendste wijze te Wash ington waar 40 nationaliteiteri vergaderd waren. Over het algemeen viel te consfateeren. dat de Scandinavische landen en wij de andere 'anden belangrijk voor zijn. Spreeksfer gaf daarna een beknopt verslag van het congres te Washington Het groote ma-chtige Amerika dus besluit het verslag kan op't gebied der vrouwen be wegi rig nog I'ed .leeren van het oude Europa. Hieroa werd de vergadering sesdjoprt wwniiwiii

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1