Alkmaarsche Gourant fHiLLES BESCHUIl a FKU1LLETON. De ddchter van Alva. MBBilH® B m Yqjdag 16 April. 1926 Honderd Acht en Twlnflgsto Jaargang, OROOTE VOORJAARSVEEMARKT. De DIRECTEUR VAN HET MARKT- WEZEN te ALKMAAR brengt ter alg-emee- oe keninis dat ter gelegenheid van de groote VOORJAARSVEEMARKT op MAANDAG 19 APRIL a.s. het vee hetwelk men met per vaartuig naar de markt brengt, alleen aan gevoerd mag worden langs DEN HEL- DERSCHENWEG, over de HEILOOeR- BRUG of over de FRIESCHE DRUG. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, de Emmabrug, de Nieuwlandersingelbrug, of de beide rustieke voetbruggen IS VER- BODEN. Het vee over de Boompoortsbrug bij het Zeglis naar de markt gebracht moet den weg volgen langs de Voormeer en de Bier- kade, over de S chermerV! otbrug en langs den Kanaaldijk naar de Friesche brug. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen gelost worden aan de Kanaalkade, de 'Havenmeester zal de ligplaatsen aanwijzen Het vee langs den Helderschen weg en per vaartuig aangevoerd aan de Kanaalkade mag alleen naar de markt worden gebracht over de KORTE NIEUWESLOOT van de Handelskade af. Bij de FRIESCHE BR'UG, DE HE I LOOeRBRUG en aan de KORTE NIEU WESLOOT zal het aan te voeren vee door deekundigen worden onderzocht, en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden vol- daa® In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zoinder voorafgaand deskun- dig onderzoek en betaling van het markt geld; de toegangen tot de markt zullen wor den opengesteld op MAANDAG 19 APRIL des voormiddags 7 uur. Na 10 uur wordt geen vee meer ter markt toegelaten. Alkmaar, 12 April 1926. De Directeur voortnoemd, D SCHENK. PAARDENMARKT. De DIRECTEUR VAN HET MARKT- WEZEN te ALKMAAR brengt ter algemee- ne kennis dat ter gelegenheid van de PAARDENMARKT op WOENSDAG 21 APRIL a.s., de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de FRIESCHE BRUG en DE KORTE NIEUWESLOOT van de Handelskade af De paarden over de BOOMPOORTS BRUG bij het Zeglis naar de markt gebracht moeten den weg volgen larjgs de Voormeer en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en' langs den Kanaaldijk naar de Friesche brug. Alle dieren, die niet over de Friesche brug de stad binnen komen, moeten zoodanig wor- dien vervoerd, dat zij door de Korte Nieuwe- sloot van de Handelskade af ter markt ko men; alle overige toegamgen tot de markt worden afgezet. Bii de KO FRInSCHE BR'UG zullen de aan te voeren dieren deskundig worden onderzocht en zal het verschuldige marktgeld moeten worden voldaan. Vo6r des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt die des namiddags vier eindigt, terwijil ~a's morgens 10 uur geen dieren meer ter markt worden toegelaten. Voor het plaatsen der paarden worden aangewezen de Dijk, de Marktstraat (Door- braak) en het Waagplein. Voor het plaatsen van veulens een gedeelte van' het Waagplein. Allanaar, 12 April 1926. De Directeur voonnoemd, D SCHENK. Stadsnieuws. GEMEENTE-BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. Het verslag van de Commissie van voor- Bchting bij Beroepskeuze te Alkmaar over het jaar 1925, zooals dat aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is gezonden, luidt als volgt: Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 5 der Verordening, regdende de van ge- meentewege te verstrekken voorlichting bij de beroepskeuze, hebben wij de eer U onder- staand verslag aan te bieden van onze werk- zaamheden over het jaar 1925. Samenstelling Commissie. In de samenstelling der Commissie kwam verandering door vertrek uit de gemeente van Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. O. Keller. Bij de KORTE NIEUWESLOOT en DE den heer C. J. M. Strijhosch", die werd vefVan- gen door den heer A. Schel linger. In de twee de plaats werd aan den heer A. Visser op zijn verzoek als lid der Commissie eervol ont- slag verleend en werd hij vervangen door den heer K. Masson. Door het bedanken van laatstgenoemde als lid bestond ein I 1925 eene vacature in de commissie. De Commissie bestaat thans uit de navol- gende personende dames M. E. J. van Rijn en J. F. Beumer en de heeren J. Westerhof Voorzitter, P. Kikkert, Dr. J. H. Pameijer, N. Schats, G. Mensink,, J. Braat, H J. Wan- sink, J. Cloeck, G. J. W. Goes, W. J. Karssen, C. E. Slinger, A. W. van der Hoek, A. Schel- linger, A. Wijn, P. Verweij, W. Tebaerts, A. Dijkers, Dr. M. N. J. Moltzer, Dr. A. C. An- tusch, J. H. de Groot, C F. D. Kohnert tn J. G. Haremaker (Secretaris). W erkzaamheden. Op 12 Februari werd de Commissie gein- stalleerd door den Burgemeester. In deze ver- gadering werd overgegaan tot de benoeming van eene kerncommissie. De kerncommissie bestaat uit Mejuffrouw M. E. J. van Rijn en de heeren J. Cloeck (Voorzitter), N. Schats C. F. D. Kohnert en J, G. Haremaker (Se cretaris). De tweede vergadering van de geheele commissie werd gehouden op 36 November. De kerncommissie hield in 1925 drie verga- deringen. Op 20 April werd het bureau voor advies bij beroepskeuze in de Doelenstraat geopend Driemaal per week hield de Secretaris van de commissie, die tegelijk hoofd van het bureau is, aldaar zitting. In 22 gevallen werd op het bureau advies gevraagd, (van 1 Januari 1 Maart 1926 was dit aanta! 12), hiervan hadden 18 geval len betrekking op beroepskeuze en in 4 geval len (2 uit Alkmaar en 2 uit Heiloo) werden inlichtingen gevraagd door volwassenen om- trent mogelijkheid van betrekking te verande- ren en omtrent vooruitzichten. Van de bovengenoemde 18 gevallen hadden 3 betrekking op meisjes en 15 op jongens; 14 kinderen woonden te Alkmaar, 1 te Ber gen, 1 te Stompetoren en 2 te Warmenhuizen. Het advies der commissie luidde in de ver- schillende gevallen: voortzetting van het L. O., onderwijs aan de Ambachtsschool, Han delsschool, Huishoudschool en School voor Kunstnijverheid te Haarlem; vervolgonder- wijs en de bertekkingenkapper, wirakelbedien de, naaister, machine-bankwerker, meubelma- ker, rijwiel- en motorvak, machinist, kantoor- bediende. Op voorstel van den schoolarts Dr. J. H. Pameijer, werd hetzelfde kaartregister aange- schaft dat in gebruik is voor het geneeskun- dig onderzoek bij het bureau voor advfes bij beroepskeuze in den Haag. Dit register geeft inlichtingen inzake de lichamelijke eigen- schappen, die iemand geschikt maken voor een bepaald beroep. Reeds nu is gebleken met hoeveel succes van het kaartregister gebruik gemaakt kan worden. In 1925 werd in 8 gevallen door Dr. Pa meijer een geneeskundig onderzoek gedaan. Van de instelling vertrouwenspcrsor.en werd geen gebruik gemaakt Een begin werd gemaakt met het vormen van eene bibi'otheek. De leden der commissie hadden de gele genheid lectuur op het bureau ter inzage te onrvangen;; aan de leden der kerncommissie werd eene portefeuille met lectuur rondgezon- den De nazorg werd to* nu toe door den secre taris verricht. Bij tocneming van het aantai gevallen wordt hierbij in de eerste plaats ge- rekend op den steun van de leden der kern commissie. Propaganda. Uit den aardt van de zaak werd in dit eer ste jaar veel aan propaganda gedaan. Teneinde de onderwijzeressen en onderwij- zers op de hoogte te brengen met de werk- wijze van de commissie en van het bureau werd met hen eene vergadering gehouden, waarin ook werd besproken het noodzakelijke contact tusschen de school en het bureau. In April werd eene kennisgeving gezonden betreffendle de opening van het bureau aan de ouders van de kimderen die 1 Mei de school verlieten. Door den secretaris van de commissie werd gesproken over „Beroepskeuze" op drie ouderavonden der lagere scholen en eveneens op eene vergadtring van de afdeeliing Alk maar van het Instituut voor arbeidersont- wikkeling. Door het eenige malen plaatsen van ad- vertenties in de plaatselijke bladen en door het laten ophangen en opplakken van eene kennisgeving omtrent plaats en uren van 8) In het voorbijgaan worden zij aangeroepen door een patrouilleboot, maar na het wacht- woord te hebben gegeven, stuurt Chester zijn bark ongemoeid en met onverminderd«n vaart verder. Zij voeren aldus langs de eigenlijke stad, langs een tweede reeks van houten opslag- plaatsen en kaden, waarachter de stadsmu- ren en poorten zijn te zien. Zij zijn niet zoo hoog opgetrokken en ook niet zoo zorgvuldig versterkt als die welke de stad van de land- zijde beschermen, maar ze zijn niettemin van manschappen voorzien en worden goed be- waakt. En de Spaansche schildwachts zijn op hun qui vive, want het booze weer van dezen nacht heeft niet enkel de ingezetenen van Antwerpen op de been gebracht om hun roe- rende en onroerende goederen te beschermen tegen wind en water, maar ook het Spaansche garnizoen brengt den nacht wakende door om te voorkonien, dat er onder begunstiginjjj van regen en duisternis, een opstand uitbreekt. Enkele oogenblikken later, als zij de Espla nade of het paradeveld dat de citadel van de stad scheid't, voorbij zijn, komen de lichten in het gezicht van d beide bastions der verster- king die Alva heeft laten bouwen, niet ter be- heersching van de groote handelsstad, die thans in zijn handen is. opens telling van het bureau op verschffitendle ptaalsen in die gemeente, werd zooveel mo- Chesters scherp zeemansoog ontdekt, als hij zijn blikken over het water laat gaan, welk gevaar hen bedreigt bij de nadering van de massieve muren, die zich langs de vesting gracht verheffen. Bij dezen heftigen vloed en zwaren storm zal het vaartuig als een eierdop tegen het steenen gevaarte te pletter gestagen worden. Haastig roept hij: „Is er geen andere toegang te water dan deze? Als ik aan dezen kant tracht te landen zijn wij kinderen des doods. Antwoord me in Godsnaam dadelijk! „Ja! Een kleine uitvalspoort voorbij het tweede bastion." De klare stem naast hem klinkt zenuwachtig. De golven van de Schel- de klotsen schuimend tegen de muren van de Spaansche vesting. „Ja, ik zie het!" roept Chester, en met vaste hand het vaartuig de diepe gracht welke de citadel omgeeft, insturend, doet hij het langs het sombere bastion van den hertog en een oogenblik later langs dat hetwelk naar Alva is gedoopt, glijden. Over een groote uitge- sterktheid tegen den wind beschermd door de muren van de fortificatie, bereikt de boot een kleine uitvalspoort, bij een door menschen- hand aangelegd eilandje in het midden van de vestinggracht gelegen. Dit is door een lich- te ophaalbrug. verbonden met het hart van de citadel tusschen de bastions van Alva en Pa- ciotto, het laatste genoemd naar den grooten bouwmeester, die den reusachtigen vijfhoek met zijn massieve redoutes, de sterkste ves ting van die dagen, ontwierp en bouwde. Zoodra de bark geland is, roept de daar gestationeerde schildwacht ze aan en ont- vangt als antwoord van den Engelschman het wachtwoord van den nacht. De brug wordt neergelaten en het licht van hoogop- Chester tot de ontdekking komt, wat de duis ternis totnogtoe voor hem had verborgen, dat1 J de aandachf op fiet SeMiaft van fidf 'Uireau gevestigd. Samenwtrking met de school. VerschiHende malen bleek de noodzakefijk- heid en het groote niut van de samenwerking met de school. De ingevoerde ieerlingkaart belooft hierbij een belangrijk hulpmiddel te worden. Congres te Amsterdam. Het congres te Amsterdam op 29 en 30 December, waar het vraagstuk der beroeps keuze werd behairdeld, werd bijgewoond door de heeren C. F. D. Koohert en J. G. Hare maker. VOOR HET BEHOUD VAN ONS H ANDES LONDE R WIJS De Vereeniging van Leerarea bij het Gym- iraasiaal- en Handelsonderwijs te Alkmaar heeft aan den Raad het volgende adres ge zonden De Vereeniging van Leeraren bij het Gym- nasiaal- en Handelsonderwijs hier ter stede heeft hierbij de eer zich tot Uw College te wenden in verband met de reorgamisatieplan- nen voor de Handelsscholen, vermeld in Uwe bijlage No. 22 d.d. 22 Februari '26 en het daarop uitgebrachte advies van de Commis sie van toezkht op het middtelbaar onderwijs alhier Allereerst betreurt de vereeniging het, dat de behandeling van het reorgar.dsatieplan in de Raadszitting van 4 Maart j.l is uitge- steld, daar een spoedige beslissing naar hare meenmg zeer zeker in het belang van het Handelsonderwijs zou zijin geweest De be- schikbare tijd voor een doelmatige propa ganda voor de nieuwe cursus is daardoor zeer beperkt geworden, daar, zoolang nog geen beslissing genomen is, deze propaganda moet stil liggen, hetgeen te meer te betreu- ren valt, daar er verschillende aanwijziingen waren. die een grootere toelbop van leerlin- gen ded'en verwachten. Ons kwamen reeds enkele geruchten ter oore, dat ouders, door de onzekenen toekomst van de Handelsscho len, hunne plannen gewijzigd te hebben. Met leedwezen heeft de vereeniging ver- nomen, dat de Commissie van Toezicht gead- viseerd' heeft tot opheffing der scholen. Ons aansluitende bij Uwe- verdediging in genoemde bijlage van de Handelsscholen tegenover de in vermeld advies genoemde on- derwijsinrichtingen, wenschen wij Uwe aan- dacht te vestigen op het feit, dat de C. v T. in haar rapport begint met er op te wijzen, dat het voor een stad het meest gewenscht is verschillende inrichtingen te bezitten, waar het onderwijs gespecialiseerd is. Hieruit volgt, dat de C. v. T zelf erkent, dat, het door haar voorgestelde, n.l. een gespeciali- seerde handeisvakschool te vervangen door onderwijsinirich tingen, die in hoofdzaak vor- mend onderwijs moeten geven, een achteruit gang beteekent van het onderwijs hier ter stede. Wei is de commissie van oordeel, dat een specialiseering, als boven bedoeld, alleen mo- gelijk is voor grootere gemeenten, maar hier- tegenover wenschen wij te stelten, dat, waar Alkmaar beschouwd wenscht te worden, alls centrum van een groot deel van Noord-Hol- land, het bezit van verschillende soorten van onderwijsinrichdngen haar beteekenis, als zoodanig, ten zeerste zal verhoogen. Wat het onderbrengen van het handelson derwijs bij de U. L. O. school betreft zijn wij van meening, dat deze laatste toch nimmei" het onderwijs aan de Handelsdagschool zal kunnen vervangen. Waar aan de H. D S. les gegevem wordt door leeraren, die zich gespecialiseerd hebben in hun eigen vak, zijn op de U. L. O. school verscheidene der be- langrijkste vaklcen, zooals b.v. Ned. taal, Wiskunde, Na+uurkunde, Aardrijkskunde en Geschiedenis, in een hand. Zonder te kort te schieten in waardeering voor het U. L. on derwijs meencn wij toch, dat het bezit van middelbare bevoegdheid aan het onderwijs ten goede moet komen. Waar voor het U. L. onderwijs bet bezit van een middelbare be voegdheid miet vereischt is en dus uitzonde- ring vormt, zijn alle docenten bij het Han delsonderwijs in het bezit van een of meer- dere middelbare bevoegdhedem, zelfs de drie door de Commissie bedoelde „onbevoegden." Wat betreft de Literair-Oeconomische af- deeling aan de R. H. B. S. hier ter stede wenscht de vereeniging Uw College er op te wijzen, dat het Gemeentebestuur niet de min- ste invloed kan uitoefenen op de inrichting vdn het onderwijs aan die afdeeling en waar bij dat onderwijs in hoofdzaak de nadruk wordtg elegd op het „literaire" gedeelte is de vereeniging van meening, dat ook die af deeling het handelsonderwijs niet vervangt. Zelfs een volkomen deskundige, als de In- specteur van het Middelbaar Onderwijs, G. Bolkestein, erkent, volgens een artikel in B B B REGELMATIG EN OP BEKWAME MANIER loidPiDlb'Pial B B B B 3 3 ADVERTEERTIN DE ALKMAARSCHE COURANT „Volksontwikkeling", dat een literaireoeco- nomische afdeeling aan een H.-B. S. een Handelsschool niet kan vervargen, waar hij de oprichting van zulk een afdeeling zelfs op plaatsen, waar geen H S is, een nood- daad noemt. Het is daarom nog twijfelachtig, of het leerplau aan die afdeeling in de toe komst zoodanig zal worden gewijzigd, dat het oeconimsch gedeetle gehcel tot zijn recht zal komen. Bij een vergeliijking van de minimum n en- tabellen voor beide inrichtingen, komt de Commissie tot de conclusie, dat de aanta! ten verplichte uren voor de handelsvakken onge- veer gelijk zijn. Wij meenen U er echter op te moeten wijzen, dat deze vergelijking niet juist is. De minimum urentabel voor de H. S. geeft voor de handelswetenschappen (boekhouden, handelsrekenen, organisatie en techniek van de handei en bedrijfshuishoudkunde) 15 uur, terwijil voor H. B. S. A dit minimum 6 uur bedraagt. Behalve, dat voor bovengenoemde vakken aan de H. S. reeds meerdere uren zijn uitgetrokken, omvat het handelsonderwijs al daar bovendien Handelscorrespondentie in de vier talen, Handclsaardrijkskunde, Handels- geschiedenis en Handelsrecht, welke vakken tevens aparte eindexamem vakken zijn. Het onderwijs aan de H. B. S. A zal dus wel een enorme verandering moeten ondergaan, wil het eenigszins gelijk worden aan dat der H. S. Mocht ordanks het bovenstaande Uw Co1!- lege toch van meening zijn, dat de U L. O. school, de H. D. S. en de H. B. S A de H. H. S. zou kunnen vervangen, dan blijft toch het nadeel, dat het Handelsonderwijs dan is overgegaan naar twee inrichtingen die totaal los van elkaar staan. De overgang van de U. L. O. school naar de H. B. S A is zondter examen onmogelijk en zal dat in de toekomst ook wel blijven. Een gevolg daar- van is, dat ouders, die hun kinderen voor den handiel willen opgeleid zien, reeds van be gin aan moeten beslissen, tusschen 3-jarige opleiding (U. L. O.) en 5-jarige (H B. S. A) Op dfe gereorganiseerde Handelsschool komt die beslissing eerst aan't einde van het twee de jaar, terwijl tot de 3e klasse er van ook kunnen toegelaten worden leerlingen van U. L. O. scholen en H. B S Zoo kunnen dan op de Handelsschool bijeengebracht worden: a. leerlingen, die van begin af aangewe-. zen zijn voor den handei te worden opgeleid _b. leerlingen van de H B. S., voor wie na 2 jaar die richting wordt gekozen; c. leerlingen (van de U. L. O. scholen), die, na het verlaten der lagere school nog on- geschikt voor Middelbaar onderwijs met vak- leeraren, na drie jaar U. L. Onderwijs, hun verdere opleiding voor den handei op de Handelsschool kunnen verkrijgen. Zoo nadert dus het systeem U L. O. school, H. B. S. (le- en 2e-klasse)-Handelsschool de door de Commissie zoo aanbevolen Lyceum- gedachte. Ofselloon voor de Commissie geen hoofd zaak noemt deze toch nog de kosten van het onderwijs per leerling, het wil ons echter voorkomen, dat de geringe besparing, die de Gemeente bij opheffing van de H. S zal bereiken, (reorgarlsatie U. L. O. school met daaraan verbonden meerdere subsidie aan de Bijzondere U. L. O. scholen en wachtgelden) niet kan opwegen tegen het groote nadeel, dat Alkmaar zal lijden-. d'oor het verdwijnen van alweer een onderwijsinrichting (Cadet- tenschool, Tuinbouwschool). Op grond van bovenstaande meent de vereeniging met klem bij Uw College te moe- vlammende toortsen beschijnt hen, waardoor het vaartuig, hetwelk hij dien nacht bestuurd heeft blijkbaar een staatsie-galei is, waarvan de uitrusting en de tent kunstig versierd zijn en voorzien van Spaansch goudleer met de wapens van den onder koning zelf. Maar hij heeft geen tijd om daar veel aandacht aan te wijden. „Mijn duenna," roept de jonge dame haas tig uit. „Wij moeten haar terwille van de eti quette wakker maken, Senor Capitan, wij moe ten de gravin de Parisa weder bij brengen!" Dit kost gelukkig niet veel moeite, want de hofdame heeft blijkbaar reeds even te voren haar bewustzijn herkregen, en een paar be- kers van denzelfden Spaanschen wijn, welke den jongen zeeman zoo goed heeft gedaan, geven haast onmidd llijk het spraakvermogen aan de gezelschapsdame terug. Met verwarde blikken om zich heen ziende, roept zij vol vreugde uit: „Heilige Maagd! Ik leef. Santa Maria! De citadel van Antwerpen. Ik ben gered!" Dan verheft deze hoedster van de etiquette en de vormen zich van haar zetel. Zij werpt een hooghartigen blik naar den Engelschman, en roept vol ontsteltenis uit: „Wie is die man?" „De edelman, die ons uit de handen der Watergeuzen heeft gered," antwoordt de jon ge dame. Daar Chester niet erg er op gesteld is, dat men lang stilstaat bij zijn persoon, biedj hij haastig zijn arm aan de jonge dame, die nog steeds "dicht in haar mantel en capuchon is gehuld, en bovendien, toen de fakkels haar beschenen, een Spaanschen sluier over haar gelaat heeft laten vallen. Een oogenblik later gevoelt Guy, hoe een lichte trilling hem door de leden vaart, als zijn aanbod aanvaard wordt en een teer handje op zijn arm wordt gelegd. Hij haast zich om haar uit het vaar tuig te helpen en met haar over de brug te gaan, gevolgd door de beide meisjes van het gevolg, die de duenna ondersteunen, welke blijkbaar nog niet erg vast ter been is, en nog altijd een nieuwe flauwte nabij. Juist aan het einde der brug gekomen, hoort Guy plotseling een wanhoopskreet ach- ter zich slaken, en, "hoe kritiek op dit oogen blik zijn toestand ook moge zijn, nu hij op het punt staat de citadel van zijn aatsvijand Alva te betreden, kan hij toch een oogenblik zijn lachen niet inhouden, als hij ontdekt, dat de Spaansche duenna op de natie brug is uit- gegleden en half verdronken uit de gracht wordt opgeliaald. Daar de meisjes wat on- handig daarbij te werk gaan, ontsteekt de gravin in een hevige woede, vergeet al wat etiquette is, en klappertandend stamelt zij, terwijl het water uit haar kleeren gudst, dat# zij die kwade meiden haar onhandigheid be- taald zal zetten. Doch Chesters lach sterft weg, als de schildwachten hun den weg versperren door de lansen te kruisen, en hun vaandrig met schorre stem zegt: „Het contersein, senor!" „Santa Maria de la Cruz" fluistert Guy. Op een wenk van den officier heffen de soldaten hun lansen weer omhoog, en zij gaan hen voorbij de massieve poort door. Op dit oogenblik valt het licht van een flambouw, die in een nis van den muur is ontstoken, op de figuur van de jonge dame, waardoor haar gestalte zich wat duidelijker afteekent. Bij het zien daarvan haast de Spaansche officier zich zijn stalen helm af te nemen, en met een die pe buiging verklaait hij: „Zoo ik het geweten had, dat u het was, Excelentissima, zou ik wat minder kortaf geweest zijn!" ten aandringen op het oagewijzigd handha- ven van Uw voorstellen tot re organisatie, neergelegd in bijlage No. 22. i HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De afd. Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw vergaderde gis- teravond in cafe „Central". De heer D. J. Govers, voorzitter, opende de vergadering met een weord van welkom aan aanwezigen en pers. De heer G. H. Krak. secretaris, las de no tulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Aan de orde was de benoeming van een afgevaardigde naar de algemeene vergade ring, te houden op Vrijdag 23 April ais. te Amsterdam, hotel „American". Benoemd werd de heer E. Dz. Govers me! 11 stemmen. Tot plaatsvervanger werd geko zen de heer J. Morsch. Daarna werd de beschrijvingsbrief van be doelde vergadering voorgelezen. Overgegaan werd tot de benoeming vac afgevaardigden naar de vergadering van Hollands Noorderkwarrier, die waarschijn- lijk op 5 Mei te" Hoorn zal worden gehouden De heer E. Dz. Govers deelde mede, dat op deze vergadering door dr. 't Hooft uit 's Hertogenbosch een inleiding zal worden gehouden over den tegenwoordigen stand van de tuberculose onder het rundvee. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer J. Borst en tot plaatsvervanger de heer K Govers. Aan de orde was het rapport van de com missie tot nazien der rekening over 1925. De heer K. Govers, rapporteur, deel de mede, dat de bescheiden in orde bevonden waren. Geadviseerd werd tot goedkeuring. De ontvangsten bedrcegen 19348 35, de uit- gaven f 19133.49, alzoo is er een saldo van. 215.86. De Voorzitter dankte en de com missie en den penningmeester, den laatste voor het accurate beheer. De heer M. A. De Lange vond het jammer, dat't rapport zoo beknopt is en dat de andere leden zoo weinig van de finagcigek transacties zien. Het eindcijfer lijkt spr. heel* hoog. De Voorzitter zeide, dat het be- stuur vertrouwen stelde in de drie leden der commissie. Wat het groote eindcijfer betreft, dit vindt zijn oorzaak in de verloting. Alle ontvangsten en uitgayen zijn gecon- uitgang van een paar honderd gulden. Er :s uitgag nvan een paar honderd gulden. Er is echter nog een oude schuld, die niet is gerap- porteerd. „Ge deedt slechts uw plicht, senor," was het antwoord der onbekende. Ze liet hierop den arm van Guy los en den jongen officier ter zijde nemend, die met on- gedekt hoofd in eerbiedig gebogen houding voor haar stond, fluisterde zij hem in het Spaansch snel iets in het oor. Slechts een ge deelte van het ankvoord van den jongen vaandrig bereikte Guy's oor: „Neen, Excel- lentissima, hij is nog niet uit Brussel terug- gekeerd." „Dan zal vader zich dezen nacht ook niet ongerust hebben gemaakt over mij," merkt de jonge dame haastig op. Hierop Chesters arm weder nemend, vervolgt zij tot den jongen officier: „Wil ons vergezellen naar de aparte- menten van de gravin van Mansfeld." Voorgegaan door den Spaanschen vaan drig begeven zij zich door de poort naar den voornaamsten binnenhof van de citadel, en tusschen stapels van kogels en alle strijdmid- delen voor aanval of wel voor de verdediging van de omvangrijke sterkte bereiken zij het deel, waar blijkbaar het logies van de officio ren is. Uit de ramen van een der apartemen- ten, veel grooter en veel sierlijker dan de rest werpteen feestelijk licht zijn stralen naar bui- ten, terwijl dansmuziek het oor treft. Daar dit in de onmiddellijke nabijheid aan de achter- zijde van het bastion van Paciotto is gelegen, is de weg er heen maar kort, en Guy heeft wei nig gelegenheid om een gesprek aan te knoo- pen met zijn gezellin, die bovendien door den storm die haar met alle kracht nog in het ge laat blaast, alle aandacht voor haar kleede- ren heeft en ze zoo dicht mogelijk om het liif trekt. (Wordt vervolgd.) moet gij adverteeren, indien ge wenscht dat het publiek uwzaak zal verkiezen boven die van uw collega's. Als gij er prijs op stelt dat uw zaak steeds meer en meer be- kend wordt, is er ook maar een middel: ADVERTEEREN. En wanneer gij eens een bijzon- dere advertentie wilt plaatsen of een speciale reclame-cam- pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzelf eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen. V f

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5