Men is alsnog bereicf, overleg met belang- hebbenden te plegen omtrent liet plaatsen van kunstwerken en daarom zal bet ge wenscht zijn, nog in deze vergadering tot het benoemen van een commissie over te gaan. Bcter is dit dan tegenwerking te bie- den, want het kanaa! komt evengoed. Anders zal zonder u over u beslist worden, waarover men later spijt heeft. De heer Ootjers lm rktc op, dat het sluis- vraagstuk hier van veel belang is, omdat men gelijkmaking met Schermerboezem freest. Een conimissie kan in deze veel doen om het belang van de strcek te bevorderen en deze zou kunnen worden benoemd in samen- werking met Oosterdijk en Molengeersen. Tenslotte werd met algemeene stemmen besloten een coannissic te vormen, de benoe- ming aan het bestuur overlatende. Op voorstel van Waarland en Omstreken werd besloten, om van de te veld goedge- keurde aardappelen, welke rechtstreeks aan de tn inbouworganisaties worden verkocht, niet meer dan 1 pCt. marktgeld te heffen, omdat daaraan voor de veiling minder werk is en geen 1/4 pCt. aan den koopcr behoeft te worden terugbetaald. Een voorstel van Harenkarspel Oost, om een regeling te treffen, dat het meenemen van andermans klcet oi vaarboom voorkomen wordt, werd als onuitvoerbaar niet gesteund en daarom ingetrokken. Bij de rondvraag stelde de Eendracht te Oudkaispel voor, een onderlinge verzeke- ring tegen financieele schade door hagel in het leven te roepen. De vergadering bleek hiervoor nog niet bijzonder warm, maar be sloten werd, dat de Eendracht het initiatief neemt en de veerenigingen zioh tot de Een dracht kunnen wenden. I>e Koophandel vroeg of het niet mogelijk is, electrische voetyerwarming aan te bren gen. De heer Ootjers deelde mede, dat de com missie van beheer reeds een proef genomen heeft met een voetwarmer voor den markt- meester. Voldoet deze proef, dan zal die wcl verder worden doorgevoerd. Op voorstel van Tuinbouwbelang zullen pogingen worden aangewend, om ook aan de Zuidzijde te kunnen laden, dit omdat het bij drukke tijden aan de Noordzijde te vol wordt. Er zal bij de H. S. M. een audientic worden aangevraagd. De L. T. B., afd. Langendijk, vroeg het veilen van witlof, daar dit nu met hooge kos- ten te Heiloo moet geschieden. De heer Odtjers achtte dan meerderen ver- bouw gewenscht, om een loonende markt te krijgen. Daarna kwam het telen van cultures onder glas ter sprake, waarvoor o.a. de heeren iRenaud, Band en Balk een min of meer warm pleidooi hielden. De heer Balk wees o.a. op druiventeelt en ook kan witlof hiervoor dienst doen. De risico van het bedrijf wordt minder, de arbeidsverdeeling beter en er is minder kans op overproductie. Spreker stelde zich desgewenscht bereid, de zaak in de-afdeelingen te bespreken. Daarna werd de vergadering gesloten. UIT HOORN. I>. Pluimvee- en Konijnenhouderevereeni- fing alhier heeft in het lokaal van den heer er Heuvel Brouwer een algemeene verga dering gehouden onder leiding van den heer Kuiper. Omtrent de gehouden tentoo'nstelling werd medegedeeld, dat de ontvangsten hebDen bc- dragen 2259.16, de uitgaven 2351.81, zoodat er een nadeelig saldo is ad 92,65. Het garantiefonds zal voor een klein percen tage moeten worden aangesproken. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental zetr is gestegen en thans 102 bedraagt. De rrlening wees in on hangs ten aan 56.79; in uitgaven 24.07, zoodat het ba ng saldo 32.72'A bed'raagt. De rekening werd hierna goedgekeurd. Daarop werd rekening gedaan omtrent de eierenveiling. Dc ontvangsten bedrocgen J' 1164.04, de uitgaven 1208,37, zoodat deze sluit met een nadeelig saldo ad 44,33. Om trent de resultaten der veiling is men bijzon der tevreden, zoodat de schuld aan de ge- meene ad 904 wellicht dit jaar voor een belangrijk deel kan worden afgelost Besloten werd het bestuur met twee leden uit te breiden. Een commissie zal worden benoemd om regelmatig de rekening der veiling te contro- leeren. Bij de bestuursverkiezing Wcrden de hee ren K. Kuiper en K. Dikstaa! herkozen, ter- wijl het bestuur werd aangevuld met dc hee ren Steggcrda tn Koster. In beginsel werd besloten tot liet houden van een tentoonstelling in het laatst van dit jaar of begin 1927. Aan het bestuur werden de voorbereidingen opgedragen. Door den heer Lely werd voorgesteld het percentage bij de eierenveiling als volgt te regelc-ntot en met 500 eieren 2 pet., van 500 tot 1500 eieren ll/> pet. en bij grooteren aan- voer 1 pet. Omtrelit dit verstrekkende voor stel zal het bestuur met den heer Lely nadcr overleg plegen. Voorts zal men 't veilen bij gewicht tracli- ten tot stand te brengen, terwijl men tracht te komen tot het verkrijgen van een electrisch afmijntcK'stel, alsmede tot aanscliaffing van een schouwlampje. Tot leden der controle voor de veilingsre- kening werden aangewezen de heeren Rosc- laar en Baard. Door het spelen van kiuderen met luci- fers brak bij den heer Alijra op het Breed een begin van brand uit. Dcor tijdig ingrij- pen wist men gelukkig erger te voorkomen. UIT AKERSLOOT. Woensdagavond vergaderde in het cafe Verduin de Afd. Akersloot van de Noord- Holl. vereeniging het Witte Kruis. 17 leden van de 260 waren present. De heer P. Kraak- man was waarnemend voorzitter, wegens af- wezigheid van den voorzitter Dr. Zeldenrust. Door den secretaris, ds. de Vos, werd het jaarverslag uitgebracht. Rekening en verantw oording van den pen- ningmeester, dienst 1925. De inkomsten had- den bedragen 1366.75, de uitgaven 305.07, batig saldo f 1061.68. De heer Sernee bracht verslag uit dat alles in orde bevonden was cn dat de penning- meester alles accuraat had beheerd. De- be- grootinff 1926 gaf aan inkomsten 1500, uit gaven T1400, batig saldo J 100. Verkiezing bestuursleden wegens periodic ke aftreding van de heeren J. v. 't Hot" Sr. en J. Verduin Pzn. Beide heeren werden herbe- noemd. De nicuwe statuten en het huishoude- lijk reglement werden goedgekeurd zooals het ontwerp ter tafel lag. Bespreking oprichting wijkverpleging. De secretaris die dit punt inleiade, gaf-te kennen dht het hier met de wijkverpleging treurig ge- steld is. Deze gemeente ressorteert onder de Zuster van Heiloo, die ook Limmen er bij heeft, en door den verren afstand naar hier en den overkant laat dc dokter haar zelden komen. Het Bestuur heeft deze zaak al eens besproken om na te gaan of hier zelfstandige wijkverpleging kan komen. De kosten bedra gen voor een zuster gezamenliik per jaar 2200.Het rijk en het hoofdbestuur sub- sidieeren dan 800 per jaar. Als nu het R.K. Armbestuur en het Burgerl. Armbestuur, de Diaconie der Ned. Herv. gemeente, het Witte Kruis zelf en de gemeente Akersloot alle wat in de kosten bijdroegen, dan kon hier w-el wijkverpleging ingevoerd worden. De ge meente geeft jaarlijks f 200 subsidie aan de vereeniging en 25 aan de gezinsverpleging. Door het groote battg saldo zal over 1926 geen subsidie worden aangevraagd. De heer Schut vond het voor Akersloot al- leen te duur, de zuster komt hier toch niet veel. Dus voldoende werk zal er toch niet zijn. Andere leden bestreden dit. De dokter zou dit beter toe kunnen lichten of de zuster hier geregeld werk heeft. Pastoor van Baaren ver- wacht, wanneer hier wijkverpleging wordt in gevoerd, dat de patienten niet zoo gauw naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoercl behoeven te worden. Na eenige bespreking over dit punt werd aan het Bestuur opdracht gegeven pogingen aan te wenden om hier wijkverple ging in te voeren. Rondvraag. Dc heer Schut vroeg waarom Verduin de personen van den overkant niet vervoerd heeft op kosten van het Witte Kruis voor de bijwoning van de Malariafilm. Hij is toch lid. De secretaris zeide, dat Van der Oord met 3 auto's reed en dat dit wel wat te vlug was afgehandeld. In 'tvervolg zal hier- meae rekening gehouden worden. Hierna sluiting. Wegens aanvaring van de vlotbru^ aan den Kogerpolder door een boot van de Alk maar Packet op 6 dezer, zal de brug een groote reparatic ondergaan en zal in het ver- keti over het Kanaal worden voorzien door een pont en een roeiboot. De Blokkerweg- en Zuidervaartbewo- ners (Westzijde) zijn in het begin dezer week- van electrisch licht voorzien. De bewoners van de oostzijdc van de Zuidervaart staan er naast. Het bestuur van den Schermer weigert overspanningen aan te brengen over de vaart. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Door de ijverige bemoeii'ngen en de offcr- vaardigheid van 't Belang der Jeugd" is dc derde leerkracht aan dc openbare school behouden gebleven. De heer Huitema, die als plaatsvervanger van den heer Keeman tor 1 April welwillend voor rekening der ge meente was genomen, kon direct na de Paaschvacantie voor rekening van bovenge- noemde vereeniging zijn werk voortzetten, zoodat het onderwijs zijn gewonen gang blijft gaan. UIT SCHOORL. Dc voorjaarsvergadering van de Schoorl- sche Tuinbouwvereeniging had onder flinke belangstelling plaats in het lokaal van den heer Schuijt. 17 Nieuwe leden gaven zich op en werden door de vergadering aangenomen, terwijl de burgemeester als denateur was toegetreden. Van cen aanbieding van boonen-zaden werd door enkele aanwezigen gebruik ge- maakt. Iiicrna werd vanaf die bestuurstafel mede gedeeld, dat voldoende contracten met den zaadhandel waren afgcsloten voor O. I. kers. Ieder kan voldoende land met dit artikel be- telen cn zelfs waren er van enkele kleuren nog kleine kwantums over. Ernstig werd gewaarschuwd om toch vooral nauwkeurig de gewassen a.s. zomcx te controleeren. Gebeurt dit niet, dan zal vanwege de vereeniging deze controle ge schieden, terwijl de kosten, daarop vallende, ten laste van den teler zullen komen. Niets gaat echter boven de contrdle door den teler zclve en men doe het vooral vroeg genoeg. De prijzen zullen geregeld worden bij aflc- vering van den oogst, terwijl dit jaar het bestuur regelt welke soorten men kan telen. Er waren 7000 aardbeiensloffen geleverd, terwijl nog enkele kwantums staande de ver gadering werden opgegeven. De secretaris zal boven zijn salaris van 50 een jaarlijkscfic toelage krijgen van 15. Worden de werkzaamheden voor hem minder, dan zal deze toelage weder verval- len. De vrachtrijders van vorige jaren zullen weder op clezelfde condities rijden als voor- heen. Sterk werd den groententelers aange- raden, dat zij als eisch aan den vrachtrijder stellen, dat hunne waar niet vo6r het vei- lingsuur vanuit den wagen, doch alleen op de veiling zullen worden verkocht. Als financieele commissie werden dit jaar aangewezen de heeren C Delver, C. Duin en T. T. Medendorp. De rondvraag leverde niets op, zoodat de voorzitter zeer vroeg dc vergadering kon slui- ten. UIT ZUID SCHARWOUDE. De afdeeling Brcek op LangendijkZuid- Scharwoude van den Bond voor Staatspen- sionneering hield gisteravond haar jaarver- gadering in het lokaal van den heer P. Schoeiimaker, onder voorzitterschap van den heer J. du Burck. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter het feit, dat ook deze vergadering, evenals de vocrgaande weer slecht bezoch't was slechts totaal 9 personen. De vraag dient gesteld, waaraan is die geringe belangstelling toch toe te schrijven. Het is echter een algemeene klacht, waaruit te con- cludeeren valt, dat men vertrouwen stelt in de bestuursleden. Mogen wij dat vertrouwen dan ook waardig blijven. In de tweede plaats wees de voorzitter er op, dat in tegenstellin- gen met andere vergaderingen, b.v. op poli- tiek gebied de diverse aanlokkelijke punten op het programma staan, wij daarentegen met een heel gewone agenda voor den dag komen. Meer op den algemeenen strijd van den Bond neerkomendc zeide de voorzitter, dat oa 26 ONDER GARANTIE. Meest voorkomende onderdoelen in voorraad. L. FMNKENBERG, ALKMAAR. jaar strijd wij meer vooruit moeten Wij dachten aan den nieuwen Dageraad: met het verbreken van dc coalitie waren de verwach- tingen anders, doch het blijkt dat de democra. tisdic gedachte in de Nederl. politick er nog niet is. Met den wensch dat de liefde tot het doel niet meer oud cn arm, niet zal verdooven, gaf spr. hierna den secretaris gelegenheid tot 'net voorlezen der notulen en van het jaarver slag, welke beiden werden goedgekeurd. Het ledental dat April 1924 344 bedroeg, geeft thans een cijfer aan van 354. Er waren 3 propaganda-uitvoeringen gegeven, door een tooneelciubje uit eigen leden. Hoewel de uit- voering te Petten schitterend geslaagd was, was het toch niet gelukt aldaar een afdeeling op te richten. Een ingekomen missive betreffende adhae- sic nationale betooging voor plaatselijke keu- ze werd voor kennisgeving aangenomen. De rekening van den penningmeestei gaf de volgende' eindcijfers aan: Ontvangen 459.20, uitgaven 464.16, nadeelig saldo 4.96. Een en ander werd nagezien door de hee ren Jb. Korvef en Schagen en na hunne ac coordbevinding de penningmeester gede- chargeerd. Als bestuursleden werden herko zen de heeren D. Zeeman en A. Kist. Nu volgde behandeling van den beschrij- vingsbrief. Als candidaat wilde men stellen voor het Hoofdbestuur den voorzitter der fe- deratie Schagen, den heer De Boer. Indien de ze de voordracht niet acccpteert, heeft de te benoemen afgevaardigde in deze vrij man- daat. Het voorstel Zuid-Schanvoude, om n.l. Hoofabestuursleden direct herkiesbaar te stellen, kwam zonder prae-advies op de agen- 'da voor. Do afgevaa iigdc zou evenwel dit punt ten zeerste verdedigen, en werd als zoo- danig gekozen de heer J. du Burck on zijn plaatsvervanger werd de heer J. de Ruiter. Goedgevonden werd, dat het Bestuur de propaganda weer zal ter hand nemen. De voorzitter hoopte, dat deze propaganda in de tcekomst niet meer gevoerd behoeft te worden. Hij dankte alien voor de aangename be- sprekingen, waaruit blijkt, dat men v.eet waar het om gaat. Wij hebben alien een steentje bij te dragen aan de voltrekking van het groote gebouw, dat de ouden van dagen een onbekommerden levensavond mogen genie- ten en sloot hiermede de vergadering. Gemeng-d nieuws DE VERDWENEN BRUIDEGOM. Het vorige jaar, omstreeks Februari, zoo vertelt de N. R. Crt. kreeg de 18-jarige doch- ter van eenvoudige lieden, die ergens op den Linker Maasoever te Rott., wonen,. kennis aan een jongen man, liefdesbetrekkingen werden aangeknoopt en niet lang nadien, was het oogenblik gekomen, waarop het meisje haar ouders mededeelde, dat een spoedig huwelijk dringend gewenscht was. De vader van het meisje had daarop een ernstig onderhoud met den jongeman, die zich dadelijk tot een huwelijk bereid verklaar- de; hij maakte evenwel het beding, dat het hu welijk te Utrecht voltrokken zou worden, om dat zijn ouders, die daar woonden, moeilijk naar hier konden komen. De vader vond dit goed en gaf den schoonzoon in spe op diens verzoek 15, om hier een acte te lichten, ten- einde de ambtelijke toestemming te krijgen, het huwelijk elders te doen sluiten. In afwachting van het definitieve huwelijk, is het paar vast samen gaan wonen op ka- mers. Eenige dagen later ging het naar het bevolkingsbureau alhier, om de papieren ver der in orde te brengen. Het meisje betaalde de kosten. Met dat al maakte de jongeman geen haast met aanteekenen en de schoonouders begon- nen erop aan te dringen, wat meer spoed te be'trachten en vast wat meubeltjes aan te schaffen. De aanstaandc bruigom had hier wel ooren naar en vertelde op een avond, dat hij een geheele keukeninrichting aangeschaft had, maar dat hij juist 15 te kort kwam. Zijn aanstaande schoonmoeder de stiefmoeder van het meisje gaf hem dit geld. Eenige dagen later wist hij op gelijke ma- nier eenig geld los te krijgen. Zijn bruid heeft hij hewogen, haar spaarpenningen van de spaarbank te halen en aan hem te geven. Eindelijk kwam de dag, waarop de jonge man de heugelijke tijding bracht, dat de zaak in orde was en dat hij den volgenden dag met zijn bruid naar Utrecht zou afreizen, om aan te teekenen. Den volgenden morgen werd het jonge paar met vele gelukwenschen uitge- leide gedaan, maar bij het Maasstation geko men, vertelde de bruiaegom, dat hij wel al leen zou gaan. Het was volgens hem niet noodig, dat het meisje mee ging. Deze geloofde haar aanstaanden echtge- hoot onvoorwaardelijk en ging naar haar ka- mer terug, om de terugkomst van haar brui gom af te wachten. Deze kwam eerst's avonds heel laat terug, met een heel groot papier, voorzien van enkele zegels en stempels, on- derteekend door Cellius, ambtenaar bij de ar- rondissements-rechtbank te Utrecht. In dit stuk verklaarde Cellius, dat dezen dag het paar zus en zoo in ondertrouw was opgeno- men. Met dit papier ging het bruidspaar, on- danks het late uur, nog gauw even de ouders van de bruid opzoeken. De bruigom deelde nog mede, dat hij in Utrecht voor 275 mett- belen gekocht had. De schoonouders vertelden, dat zij het paar als huwelijkscadeau een ledikant met toebe- hooren toebedacht hadden. De bruidegom zegde dank voor de goede bedoelingen, maar liet duidelijk blijken, dat hij aan een geschenk in specie de voorkeur zou geven, om daarvoor iets naar eigen keuze in het jonge huishouden aan te schaffen. De schoonvader gaf hem daarop een bedrag van 30. Nog verschillende keeren in dien tijd kocht de bruigom goederen, o.a. een piano en telkens kwam nij dan een bedrag te kort, welk be drag de schoonmoeder bijpaste. Veertien dagen later is hij weer alleen naar Utrecht getrokken, om daar te trouwen. We- derom kwam hij met een groot papier van me- neer Cellius terug. Trouwboekjes werden vol gens hem in Utrecht niet afgegeven. Di enavoad had ter eere van de brulloft een intiem familiefeestje plaafs. Het paar zou voorloopig nog op kamers blijven wonen, totdat de echtgenoot een ge- schikte woning gevonden zou liebben. Eerst dan zouden de meubelen en de piano uit Utrecht opgezonden worden. Weer verliep eenigen tijd. Toen berichte de moeder van den man, dat zij hem eens zou ko men opzoeken. En bij die gelegenheid, moest de jongeman zijn vrouw wel bekennen, dat de geheele geschiedenis gefingeerd was. Hij was af getrouwd en had een kind. Vrouw en kind had hij echter vcriaten en deze twee woonden ergens in Den ITaag. Omdat deze vrouw ijve- rig nasporingen naar haar verdwenen echtge noot liet doen, was het voor hem zaak, zoo dikwijls mogelijk te verhuizen, om haar het spoor bijster tc doen worden. Van daar dat het jonge paar nooit langer dan twee weken op eenzelfae adres was blijven wonen. De man bedreigde zijn vrouw evenwel met de vreeselijkste wraaknemingen, als zij de ge schiedenis aan haar ouders vertelde. En het vrouwtje zweeg. Haar vader had evenwel langzamerhand argwaan gekregen. In een vergadering van buurvrouwen werd het geval uitvoerig bespro ken en men kwam tot de conclusie, dat het toch al te zonderling was, dat in de gemeente Utrecht geen trouwboekjes uitgercikt zouden worden. De schoonvader informeerde daarop eens te Rott., op het bevolkingsbureau en te Utrecht, waarna hij weldra de waarheid van de geschiedenis te weten kwam. Cellius be- stond slechts in de verbeelding van zijn schoonzoon. Toen deze er lucht van kreeg, dat zijn schoonvader meer wist, dan hem wel ge wenscht voorkwain, vertrok hij met de noor- derzon, bij welke gelegenheid hij nog kans zag, een boterhandelaar uit de Crcnjestraat voor 33.50 op te lichten, zoogenaamd om huurschuld te delgen. De schoonvader deed van het geval aan- gifte bij de politie. Het was toen eind Novem ber. Van den jongen man is niets meer ge- hoord, totdat hij gisteren opeens gesignalcerd werd in een cafe tje op Delfshaven. Hij is daar aangehouden en in het politie bureau aan de Nassaukade opgesloten. Hij bleek de 24- jarige colporteur J. E. v. R., zonder vaste woonplaats te zijn. Hij zal ter bcschikking van de justitie ge steld worden. INBREKER GEPAKT. Wotnsdagnacht is, naar de Tel. meldt, in- gcbroken in het stationnetje van de Gooi- sche Stoomtram nabij het Weesperpoort- station te Amsterdam. Een ruit aan de ach- tcrzijd'e werd ingedrukt, waarna de daders zich toegang verschaften tot het buffet van de restaurate. Daar werd nog al cen en an der vernield: verschillende kisten sigaren, doosjes sigaretten, chocolade en eenig klein wisselgeld1 werd medegenomen. Na dit bezoek braken de heeren in bij de goederen afdeeling van hetzelfde gebouw en ontvreemdden daar twee transportfietsen en een gewoon heerenvijwiel. Om 4 uur, naaf schatting twee uur nadat het misdrijf gepleegd was, zag ecu politie- beambte van het bureau Singel, die op den Amstel ter hoogtc van de Halvemaansteeg surveilleerde, drie op rijwielen gezeten man- nen, die den rijweg in de verkeerde richting bereden. Hij riep hen aan, doch het drietal stoorde er zich niet aan. Toevallig kwam een collega van den be- ambte van den anderen kant aanloopen. Deze greep een der mannen beet en trok hem van de fiets. De verdachte slaagde er in, zich los te rukken cn zette het op een loo- pen. De agent, die het drietal even te voren had gesommeerd, sprong op het rijwiel en zette den vluchteling na. Hij kreeg hem in de St. Anthoniebreestraat te pakken, floot om assistentie, waarna de man werd overge- bracht naar het bureau Singel. Bij fouillee ring bleek hij een kist sigaren, sigaretten en chocolade, afkomstig uit het buffet van het station, in zijn bezit te hebben. Daaromtrent ondervraagd, zei hij, dat hij een en ander van een onbekende op straat had gekocht. Deze verklaring gaf hem echter zijn viijheid niet terug en 'smorgens is hij overgebracht naar het bureau Linnaeusstraat, waar men zich bezighoudt met de inbraak. De beide mededaders zijn nog niet aange houden. ZUID-AFRIKAANSCHE VRUCHTEN IN NEDERLAND. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. schrijft d.d. 14 April aan zijn blad: Tot nu toe is de uitveer van Zuidafri- kaansche vruchten naar Nederland vrijwel tot Groot-Brittanje beperkt gebleven en de cijfers 'toonen aan, dat zij hier in steeds toe- nemende mate gewild zijn. Dit hangt samen met het feit, niet alleen dat de vruchten zelf goed zijn, maar vooral ook dat de Zuidafri- kaansche vruchten arriveeren op tijden waar op het met den invoer van elders gedaan of zoo goed als gedaan is. In bijzondere mate geldt dit voor sinaasappeien. Omstreeks het eind van het seizoen van Spaansche sinaas appeien krijgen wij hier voortreffelijke Zuid- Afrikaansche. Maar het geldt ook voor ande re soorten. Zoo konden itegen 98.704 kistjes peren in 1910, in 1925 796.246 kistjes naar hier verscheept worden. Voor druiven bedra gen deze cijfers over 1910 46-806, over 1925 303.304; terwijl in dit jaar 676.368 kistjes sinaasappeien ingevoerd werden, tegenover 10.387 in 1910. <Zooals ik zeide, bleef de uitvoer totnutoe vrijwel tot Groot-Brittanje beperkt. Men wil nu echter trachten het af- zetgebied uit te breiden en tot da't doel zullen van de heden te Southampton aankomende boot, de Edda, 25 pet. naar Rotterdam ge- zonden worden. De Edda is een speciaal ge- charterd vruchtenschip dat 3500 tons vruch ten bevat, voornamelijk peren en druiven, maar ook, hoewel in kleine hoeveelheden, ap- pelen, pruimen en perziken. benevens 200 tons gedroogde vruchten. Naar Nederland gaan dus, waneer de rest te Southampton ge- lost is, 875 ton vruchten, die daar op de vruchtenbeurs bij auctie verkocht zullen wor den. Men verwacht dat de boot Zondag, uiterlijk Maandag te Rotterdam zal zijn Mochten deze vruchten in ons land de loo nende prijzen maken die zij verdienen, dan zou daf voor Zuid-Afrika een aansporing kunnen zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan en pogingen aan te wenden om een geregelden invoer van Zuidafrikaansche vrucoten naar Nederland tot stand te bren- fen. De kwaliteit der vruchten kan, bliikens et sxielfe khmmeo der Britsche iffiportgj^rs daartegen geen belemering oplevererf, terwijl ook voor Nederland uit den aard der zaak geldt wat ik inzalce den veelszins gunstigen tijd van i ivoer over Groot-Brittanje zeide. DE OPENING VAN HET NEDER- LANDSCHE PAVILJOEN OP DE JAARBEURS TE MILAAN. i Uit Milaan wordt gemeld: Het Nederl andsche paviljoen op de jMf* beurs is gister geopend in tegenwoordigheid van Belluzzo, den minister van economischc zaken, die de Italiaanschc regeering verte- genwoordigde, Molinari, gezant van Italie in Den Haag en velo andere autoriteiten, die ontvangen werden door prof. Treub, den Ne- dcrlandschen consul de Visser en leden van de Nederlandsche afvaardiging, welke daar op een dejeuner aanbood. Treub bracht een dronk uit op den Koning van Italie en Mus solini en overhandigde minister Belluzzo en senator De Nava, den voorzitter van de Jaar- beurs, het grootkruis van de orde van Oranje Nassau. Belluzzo en De Nava dronken op Nederland en zijn Koningin. Ten slotte over handigde Belluzzo aan Treub het eereteeken van grootofficier in de Kroonorde van Italie en aan de Visser en Philips, den voorzitter vari het comite, het eereteeken van comman- deur in die orde. 's Avonds gaf de Jaarbeurs-commissie een fees'tmaal ter eere van de Nederlandsche delegatie, waarop Belluzzo, De Nava en Treub redevoeringen uitspraken, waariu zij wezen op de wenschelijkheid van steeds nau- were vriendschaps- en handelsbetrekkingen. HET AUTOBUS-ONGELUK BIJ THOLEN. De rechtbank te Breda heeft gister uit- spraak gedaan in de zaak tegen den chauf feur L., van V., die op 29 December te Tholen de autobus bestuurde, welke te water is gere- den, waarbij 7 personen het leven verloren. De chauffeur werd veroordeeld, overeen- komstig den eisch, tot 4 maanden gevangenH- straf, met intrekking van het rijbewijs voor 5 jaar en 4 maanden. PORTEFEU1LLE GESTOLEN. Woensdagmiddag zou de 14-jarige zoon van den heer N. H., die een pakhuis met kan- toor aan het Haagscheveer te Rotterdam, heeft, even op het kantoor letten, tijdens de afwezigheid van zijn vader. In het kantoor lag een portefeuille met 965. De jongen werd even weggeroepen, om ie helpen bij het leegmaken van een juist aange- komen kist met goederen. Toen hij terug- kwam, was de portefeuille verdwenen. DE ONGELUKKEN IN DE BINNEN- VAART. Naar aanleiding van de uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart inzake de ramp van de Nijverheid I en van andere ernstige ongevallen, die den laatsten tijd bij de bin- nenvaar zijn gebeurd, had het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Gezag- voerders bij de Binnenvaart zich tot den m;- nister van waterstaat gewend met het verzoek aan den Raad voor de Scheepvaart eenige deskundigen op binnensclieepvaartgebied tc wil leu toevoegen. De minister van waterstaat heeft aan het bestuur van gencemde vereeniging doen we ten, dat geen termen zijn gevonden tot in- williging van dit verzoek. Het bestuur van de Nederlandsche Ver eeniging van Gezagvoerders zij de Binnen vaart heeft zich daarop wederom tot den mi nister van waterstaat gewend met flen volgen den brief: „Op een door onze organisatie aan Uwc Excellence gezonden verzoekschrift om den Raad voor de Scheepvaart uit te breiden met theoretisch en practisch bekwame binnen- schippers, ontvingen wij de bloote mededee- ling, Bat hiervoor geen termen aanwezig wa ren. Dat de Raad voor de Scheepvaart rainpen, die in de binenvaart plaats vinden, onder- zcekt, heeft onze voile sympathie. Maar dat de Raad onschuldige mcnschen schuldig ver klaart en de werkelijk schuldigen vrijspreekt heeft groote onrust gewekt in de binneri- scheepvaartkringtn. Gaarne zouden wij de™ redeuen vernemeu. die Uwe Excellentie geleid hebben tot het be- sluit, vervat in bovenaangehaald schrijven; misschien dat ons dat eenigszins de rust kan teruggeven. In Rotterdam vergaat in de Maas een schip van 1400 ton. 7,al nu ook hier weer ten onschuldig mensch gedoodverfd warden als schuldig aari den dcod van vrouw en drie kinderen? Beleefd doch dringend verzoeken wij Uws ExceRentie de binnenvaart recbt tc doen en niet langer te dulden, dat maar roekeloos en blijkbaar niet deskundig beslist wordt in za ken, waarbij niet alleen de materiecle niaar in veel hooger mate de moreele belangen van onze binnenschippers betrokken zijn en waar door een groot deel van ons Nederlandsche volk in zijn rechtsgevoel wordt gekrenkt"." HET GEZELSCHAP ANTON VERHEIJEN. Ancta meld't uit Batavia: Er heerscht groote deining in de iooneel- wereld in verband met het geheimzinnig en overhaast vertrek'van den tooneeldirecteur Anton Verheijen j.l. Maandagochtend van Soerabaja naar Batavia met de bedoeling, gisteren met de „Insulinde" van den Rotter damschen Lloyd naar Holland te gaan, ter wijl zijn zoon aan de bladen en de artisten meedeelde, dat zijn vader om gezondheidsre- denen enkel naar Garoet was vertrokken. De gedupeerde artiesten zijn zonder middeleu van bestaan en hebben ook geen retourpassa- ge. Zij slaagden er in, Verheijen den dag v6or het vertrek van de boot failliet te doen verklaren. Verheijen werd genoodzaakt, naar Soerabaja terug te keeren. Hubert la Roche is voorai gedupeerd. De Indisehe Courant en het Soer. Nieuws- blad beschuldigen Verheijen openlijk van schandelijk vooTopgezette bedoelingen, om de artiesten te dupeeren. Hij had tevoren zijn gelden geremitteerd aan een bank te Kort- rijk en het resteerende overgeschreven op den naam van zijn zoon, 'terwijl hij den bagageknecht Jaiisen aanstelde tot „gevol- machtigde" met dc bedoeling, het gezeischap na zijn eclfpseering te doen uiteenspatten. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen 11 uur is te Borgercom- pagnie, onder de gemeente Muntendam, de groote nieuwe boerderij behuizing van H. Kuipers geljeel afgebrand. De levende have IS gered.. 5

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7