Lange Moraaz NUTS-SPAARBANK Eadio-Hoekje. L. PRANKENBER6, Alkmaar BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat in bet Gemeenteblad van Alkmaar, nr. 1014, is opgenomen het besluit van den 'aad dier gemeente van 25 Maart 1.1., waar- ij is vastgesteld eene: Verordening regelende het verhaal voor in- koop van diensttijd of tijd op wachtgeld door- gebracht, ingevolge de artt. 40 en 42a. tier Pensioenwet 1922 (Staatsblad 240) zooals die wet laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 28 Mei 1925 (Staatsblad 216). Deze verordening is heden afgekondigd en ligt gedurende drie maanden ter secretaire ter lezing. Zij is daartevens in afdruk tegen fcetaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 19 April 1926, WENDELAAR, Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. Woensdag, 21 April. Hilversum, H.D.O. 1050 M. 12.— en 7.30 'Politieberichten. 5.—6.30 Vooravondconcert (.door het H. D- O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. 6.30—7.30 Ehiitsche les. 8 ;cn 10.— Persbericliten. 8.10 Ned. Christ. Ra- dio-omroep Dr. B. Wielenga, Geref. Pred. te Amsterdam Ds. J. v. Herksen, Ger. Pred. te 'Hillegom. De heer M. E. Bouwmeester, piano en orgel. D. Liisschen, fluit. A. Verhoef, viool. Mej. A. v. Hensoergen, Seer., „Auto- Z«tding". B. Hoogeveen, piano en orgel. 1. inleiding. 2a. Ergebung, Brunner. b. 4e so nate van Mich. Blavet. Fluit en piano 3a .Chants Russes Lalo, b. Chant sans paroles, Tschaikowsky, Viool en piano. 4. Rede van Dr. B. Wielenga, Ger. Pred. te'Amsterdam, 0A»er: Wat op den bodem der ziel ligt. 5a. ■Zendingslied. b. Verhoogt den Boog, zang 6. 2e Sonate van G. Platti. Fluit en piano. 7. Vioolconcert, Wiemansky, 2e en 3e deel. 8. Rede van Ds. J. v. Herksen, Ger. Pred.- te Hillegom, over Visschers der menschen. Lu- kas 5:10. 9a. Des Heeren Huis. b. Afscheic van het Woud, zang. 10. Dankzegging. 11. Slot. Davenlry, 1600 M. 10.20—12.20 Het ra diokwartet en solisten (contra-alt, tenor, pia no). 12.201.20 Tijdsein, orkestconcert. 3 20 Tijdsein. Out of doors", causerie. 3.35 Dans- muziek. 3.55 Orgelconcert. 4.35 Kinderuur- tje. 5.20 Dansmuziek. 6.10 Landbouwpraatje 6.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws Lezing: Earth her own diarist. 6.45 Piano- composities van Mendelssohn. 7.20 „Le barbe bleu'', Offenbach. 8.20 Concert door het ste- delijk orkest van Eastbourne. 9.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. Lezing: Some animals of the buried past. 9.50 Dans rhytme's voor 2 piano's. 10.2011.20 Dansmuziek. Parifs „Radio-Paris", 1750 M. 11.50 Con cert Luden Paris (piano, viool cello). 1.05 Nieuws. 1.05 Orkestconcert. 7.50 Operafrao-- menten. KOnlgswusterhausen, 1300 M. 7.50 „Das Tempo der Ztit", W. Mehring. 8.50 „Lohen- grin", groteske van Goetz. 9.50—11.20 Dansmuziek door de danskapel. Brussel, 262 M. 7.20 Fragmenten van „De dochter van Mme. Angot." 9.20 Nieuws berichten. Mdnsier, 410 M. 12.361.50 Orkestcon cert. Werken van Spohr. 3.20 Liederen van Brahms en Schubert. 4.20 Lezing: Ein K'ampf um Ruhm. 5.20 Voorlezing uit eigen werken door L. Bate, Melle. 6.20, 6.40 en 7 20 Lezingen. 7.50 Klassieke operetten. Kastpapier, Kastranden, Punaisos. Uiterst billijke prijzen. slingerende beweging en sloeg tegen den grond. De bestuurder werd ernsitig gewond TrB "Ik oen hij naar het gemeentelijk ziekenhuis te Arnhem was overgebracht, bleek hij een her senschudding en een schedelfractuur te heb ben bekomen. Zonder bij kennis te zijn geko- men is hij den vorigen nacht overleden. E>e duozitter werd niett gewond. DE ZONDAGSRUST. De heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: lo. Is het juist, dat de directie van de 'Nederlandsche spoorwegen heeft bekend ge- maakt, dat Zondag 18 April tegen verlaagd tarief een extra-trein zal loopen van Amster dam naar Tiel en van's Gravenhage naar Tiel? 2o. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid, maat- regelen te nemen, waardoor het uitlokken van de directie van de Nederlandsche spoor wegen van vermeerderd reizigersvervoer op Zondag voor den vervolge wordt voor- komen? KORTE BERICHTEN. Zaterdag heeft te Amsterdam het hoofd- bestuur van den Nederlandschen Bond van Gepensionneerden vergaderd. Bnitenlaiirt DE TOESTAND IN SYRIIe. Uit Beyroet wordt geseind, dat 15.000 man Fransche troepen thans geconcentreerd zijn 60 mijlen ten Zuiden van Damascus. De ze troepen staan gereed op te rukken naar Soeeida, de hoofdstad der Drusen. taties plaats gehad. Elf personen werden gearresteerd. De Argentijnsche gedelegeerde in het finan-cieele comite van den Volkenbond, Oria, is te Geneve aangekomgen, ten einde de voorwaarden te enderzoeken voor een weder- toetreding van Argentinie tot den Volken bond. Uit Satyamangatam, oip de grene tus- schen Madras en Mysore (Britsch-Indiie) wor- dlen ernstige onregelmatigheden gemeld, ten gevolge van een woordenwisseling tusschen een aantal landbouwers. Een imspecteur van poiltie en vijf agenten werden bij het ge- vechit ernstig gewond. De politic slaagde er echter spoed'ig in, de orde te herstelleni, waar- na verscheidene arrestaties plaats vonden. Volgens het jongste officieale rapport zijn bij de onlusten in Calcutta 42 personen gedood en 571 meer of minder ernstig ge wond. De toestand wordt in de stad langza- merhand weer geheefi nonmaal, In verband met de krach der levensver- zeleeringmaatschappij „Union Nationale de Belgique" te Brussel, waarvan, zooals ge meld, de directeur reedis gearresteerd is," is thans ook de admin is trateur aangehoutfen. Twee hoofdambtenaren van de Berlijn- sche politic hebben, naar de Lokail Anzeiger meldt, te Bentheim met Nederlandsche po- litie-ambtenaren besprekingen gevoerd over den strijd tegen de infemationale zakkeniol- iers in D-treinen. De oatvangsten der speelbank te Monte Carlo over 1925 bedroegen fr. 154.4216.039 tegen fr. 110.653.398 in 1924. De netto-winst bedroeg over 1925 fr. 92.173.599 tegen vo- rig jaar fr 63.876.309. Ongeveer 35.000 arbeidiers in de jutefa- brieken te Calcutta zijn in staking gegaan als protest tegen de voorgestelde loonsveria- ging. NICUWGSLOOT 42. EEN AUTOBUS RIJDT DOOR EEN SPIEGELRUIT. De autobus van den heer S., rijdende tus- schen Beverwijk en Haarlem, moest gister- middag op den Wijkerstraatweg te Wijkeroog (Velsen) uitwijken voor een boerenwagen. Hij reed daarbij tegen het trottoir op, waarbij een strop van de vooras brak, zoodat de bestuur der den wagen niet langer meester kon blij- ven. De autobus botste in voile vaart tegen de pui van het rijwielmagazijn van den heer A. A. de W. Een groote spiegelruit werd ver- hiUd en de geheele voorgevel werd achteruit- gedrukt, zoodat aanzienlijke schade werd aan- gericht. Ook de autobus werd ernstig bescha- digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De drie inzitten-den kwamen gelukkig met den schrik vrij. f De politie stelt een onderzoek in. NEDERLANDSCHE BOND IN X duitschland. De Nederlandsche Bond in Duitschland, 6 Augustus 1921 te Essen opgericht, met het doel ,het nationale stambewustzijn onder de VCTduitschte Nederlanders in Duitschland weer wakker te schudden, zal op het in Octo ber te houden jaarlijksche congres zijn eerste ^Wstrum vieren. Het ligt in de bedoeling van tiet hoofdbestuur van dezen bond, in de stad der oprichting, het middelpunt van het Roer- gebied, waar de meeste Nederlanders in Duitschland wonen, een grootsche nationale betooging van deze Nederlanders op touw te zetfen. Een feestelijke vergadering, waarin spre- kers uit het vaderland en uit de eigen bewe ging het woord zullen voeren, en Nederland sche kunstenaars in Duitschland zich zullen doen hooren, een optocht van Nederlandsche ^ereenigingen uit ed streek met vaandels en tmnieren, een concours van Nederlandsche yaangvereenigingen en kinderspelen staan, be- nalve de gewone werkzaamheden van een 'congres, op het program. Ten einde hiertoe de noodige middelen bijeen te brengen en te- >\vens den bond in staat te stellen zijn zegen- ■tijke nationale werk verder voort te zetten, 3eal een eere-corrrito worden gevormd. De loo- ■pende zaken zullen worden verricht door een iritvoerend comito. Het eere-comito zal staan onder presidium van jhr. mr. H. A. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken. te 's Gravenhage, en W. A. baron Oevers, Hr. Ms. gezant te Berlijn. heer Henri Blanche Koelensmid, Berlijn S. A lgemeen secretaris van het comite is de W. 11, Koniggratzerstr. 85; secretaris voor Nederland de heer J. W. van Veen Jr., Lam- bertus Hortensiuslaan 30, te Bussum. ERNSTIO MOTORONGELUK. Zondagmorgen heeft op den Rijksweg na- bij Dieren een ernstig motorongeluk plaats •gehad. De heer G. D. L. reed met den heer S. L. als duozitter per motor van Arnhem naar Borne. Bij de brug over het Dierensche Kanaal reed de motor over een midden op den weg, liggenden steen. De motor geraakte in ..r -r Oeposito Effecten - Crediefen HET VERDRAG VAN LOCARNO. Sir Austen Chamberlain heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis geantwoord, dat tot dusver geen der contracteerende mo- gendheden haar ratificatie-oorkonden inzake het Verdrag van Locarno -bij den Volkenbond te Geneve heeft gedeponeerd. Een Labour-af gevaardigde vroeg of er eenige twijfel be- stond dat een of andere regeering het ver drag zou ratificeeren. Chamberlain antwoordde hierop, dat dit naar zijn meening zeker niet het geval zal zijn. Er bestaat hieromtrent geen twijfel, zoo zeide hij. SPANJE BLIJFT EEN ZETEL EISCHEN IN DEN VOLKENBOND. Voor een talrijk publiek bijna het gehee le diplomatieke corps was aanwezig heeft de Spaansche minister van buitenlandsche zaken in de academie voor rechtswetenschap- pen een rede gehouden over de houding van Spanje ten aanzien van den Volkenbond, Tanger en de betrekkingen met Amerika. De minister betoogde, dat Spanje's optre den in den Volkenbond, het land recht geeft op een permanenten raadszetel en hij ver- klaarde opnieuw, dait Spanje zou ophouden zich voor den Volkenbond te interesseeren, als zijn verzoek in de Assemblee van Septem ber niet zou worden ingewilligd. Spanje zou dan evenwel niet naar een politiek van isole- ment streven, maar de vriendschappekjke betrekkingen handhaven met Portugal. Frankrijk, Engeland, Italie en de Spaarsch- Amerikaansche staten. Voorts zeide de mi nister, dat Spanje met instemming de can- didatuur van Brazilie ziet, en hij sprak even- zoo- over die van Polen. DE SCHATTEN VAN ALEXANDER DEN GROOTE. De Sovjet-autoriteiten hebben besloten een expeditie te organiseeren voor een systema- tisch onderzoek naar de schatten van Alexan der den Groote en van Tamerlan. In Turkestan zal worden gezocht naar de schatten, die Alexander den Groote tijdens zijn groote veldtochten heeft verworven en naar de fabelachige rijkdommen in goud en edelgesteenten, waarvan Tamerlan de over- wonnen vorsten ontlastte. KORTE BERICHTEN. Uit Belgrado wordt gemeld,, dat bij een overstrooming van een miijn in Mostar, ten- gevolge waarvan een stutmuur bezweken is, 8 mijnwerkers om het leven gekomen zijn. Den laatsten tijd verschenen herhaalde- lijk in de buitenlandsche pers berichten over een oommunistisch oongres, dat te Weenen zou worden gehouden. De politieiautoriteiten aldaar verklaren thans blijkens een schrijven van het Korr. Bur., dlat die berichten elken grond missen. De sociaal-democratische Riiksdagfrac- tfe heeft de bijeenroeping gevraagd v u de commissie voor buitenlandsche aang legem- heden, ter besprekin-g van het Duits' h-Rus- sisch verdrag. De Duitech-Nationalo zijn voornemens in den Rijksdag over deze kwes- tie te interpelleeren. In verband met het voonstel der Belgi- sche regeering tot afschaffing van den bak- kers-nachtarbeid hebben te Brussel manifes- Provinciaal Nieuws UIT ZUIDSCHARWOUDE. De heer J. van Pelgen, van Amsterdam, die benoemd was tot winkelhouder van de Cooperatie „Nieuw Leven", heeft voor deze betrekking bedankt, UIT ST. PANORAS. Dat de Twuiverweg in deze gemeente niet voor renbaan voor auto's geschikt is, werd Maandag door twee reizigers van de „Zee- landia" te Zierikzee aan den lijve ondervon- den. Met roekelooze snelheid den weg afrij- dendde, slipte de wagen in de kromming bij den molen en hoewel nog krachtig werd ge- remd, k<m niet verhinderd worden, dat men, ma eerst tegen de boomstronken to hebben gebotst, met den wagen in het water terecht kwam, die geheel verdween. De inzittenden behielden nog genoeg tegenwoordigheid van geest, om door het dek van den auto er bo- venop te klauteren. Uit deze netelige positie werden zij door den heer H den Harting ver iest met behtop van een reddingsiiaak, reeds uit voorzorg daar in die buurt door „Het Witte Kruis" gedeponeerd. In hun na'tte plunje werd de terugtocht naar Allenaar aanvaaa'd in een petrofieum-vrachtauto, welke even later passeerde. Zondagnacht hebben eeniae van Koediik terugkeerende jongelui enkele baldadigheden gepleegd, waardoor zij in aanraking kwa men met de politie. Bij een inwoner aan het Koedijkerpad werd een fiets meegeuomen, tcrwiji meer in het dorp eenige deuren van koolschuren werden geforceerd. Nader vernemen wij, dat de rijkspolitie de daders heeft opgespoord, waarvan door een het voornaamste feit van den fiets reeds werd bekend Bovendien scheen de bewuste persoon niet oogenegen de schade te vergoe- den, zoodat het geval misschien minder zwaar zal warden aangere'kend. Tfltlscliriiten. Op den Uitkijk. Buiten de gewoffle rubrie- k-en en vervolgverhalen brengt dit tijdschrift dezen keer van Dr. J. Waterink een stukje ge- titeld „Erg lief voor de kinderen"; Koos van Eybergen geeft een beschrijving van Jac. Jongert en zijn houtsinijkunst; Dr. T. J. Boks bespreekt het „Noorderlicht"; Jac. Ph. Wormser schrijft over „Onze kerkgebemwen"; Mevrouw Boerkoolde Vries brengt „Een vergeten hoekje" in herinnering n.l. de Cha- pelle Expiatoire in Parijs, welke kapel werdi gebouwd ter gedachtenis aan Lodewijk XVI en Marie Antoinette en U. G. Dor'hout voert den lezer ten slotte „In 't bloeiende kersen- land" binnen. Tootieel. Krelis Louwen. Ki ichtig blijspel in drie bedrijven van Pieter Langendifk. Het Schouw- tooneel. De derde eu laatste abonmementsvoorstel- ling in dit seizoen is een groot en verdiend succes geworden, niet alleen voor de Cammis- sie, maar ook voor he 1 Schouwtooneel. Want dit gezelschap heeft van Pieter Langendijks Krelis Louwendat in 1715 het licht zag, een voortreffelijke opvoering gegeven, die culmineerde in het schiiterende spel van Jan DE RENTEBEREKENING VAN 1 SPAARGELDEN GAAT IN OP DEN DAG VOLGENDE OP DIEN VAN INLEG. Musch in de titelrol, waarvan de stampvolle Harmoniezaal genoten heeft. Men moet het stu'k natuuxlijk beschouwen in het kader van den tijd (begin 18e eeuw) en dat het zeker kwalitciten heeft wordt bewezen door het feit, dat een uitstekend beroepsgezelschap en thans nog een, voorstelling van lean geven, die het publiek boeit. Het gev.al, in dit stuk door Langendijk behandteld, is lang voor hem al in versehillende andere stukken verwerkt. Maar dfe komische werking bldjft. Hier is het de boer Krelis Louwen, die door het spelen in de loterdj rijk geworden. zich door driir kers- vriendan allerl-el dwaze dingen in 't hoofd laat praten. Hij wil van adej worden. Thuis behandelt hij zijn vrouw slecht. Eens als hij weer dronken thuis komt en na een scene zijn roes gaat uitslapen halen Ferdinand, de jonkman, die Krelis' stiefdochter bemint, een grap met hem uit. Zij brengen hem naar de buitenplaats van Ferdinand en laten hem bij zijn ontwaken behandelen als koning. Krelis begint ten slotte aan zich zelf te twijfelen maar na vele kluchtige tafreelen komt Kte'is tot inkeer, verzoent zich met de vrouw en ziet van zijn dwaze plannen af. Ferdinand wordt geholpen door tooneelspelers, mannen als Indianen verkleed, en veel andere. Jan Musch bezit het groote talent zoo'to Krelis Louwen voor het publiek te doen leven. Prachtig waren zijn entree in de eerste acte en de ontwakingsscene in de tweede. Stil spel van bijzondere kracht. Een eenige mi- miek en een beheerschen vam- situatie en vul- len van tooneel als slechts weinigen vermogen Hij werd voortreffelijk door zijn medesipelers ter zijde gestaan, waardoor een fraai sluitend geheel werd verkregen. De verzen werden bijzonder goed gezegd. Coba Blankenstein als Klaar Bep Boole- man als Alida. Pierre Mols als Ferdinand en Ezermans als diens knecht (later dokter) waren uitstekend. Van Staalduynen was*de oom. Zcer correct. Van de komedianten noe- men wij nog in't bijzorder Ko Arnoldi, Jacq de Haas en Sam de Vries. Van de tooneelinrkhting was bijzonder veel werk gemaakt, terwijl de costuums schitte- rend waren. Ail het benoodigde decor was meegebracht. Sommige tafreelen waren schil- derijen. De figuratie eischt heel wat in dit stuk, maar men had alles tot iim de puntjes verzorgd. Met belangstelling zien de tooneelliefheb- bers uit naar de plannen voor het volgende seizoen. G. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Inslituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 760.7 te Toulouse. Laagste barometerstand 738.3 te Hanst- holm in Denemarken. Verwachting (geldig van den avond van 20 April tot den avond vag 21 April): Matige tot krachtige, zuidelijke tot weste- lijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, later opklarend, aanvankelijk iets zachter. Bioscopen. Alkmaarsch Bioscoop Theater. „Verboden Paradijs". „Het is een Paramount", de slagzin die zoo langzamerhand genoeg bekend is, zal ook met bovengenoemde film, die gisteravond voor het eerst in A. B. T. draaide, wel weer ten voile bewaarheid worden. De inhoud is slecht na te vertelten, en deze vormt dan ook juist niet de grootste attractie van „Verboden Paradijs". wat de film zoo aantrekkcvijk maakt is het feit dat ze zoo bui- tengewoan sterk gespeeld wordt en natuurlijk staat de vertolkster van de hoofdrol, de Her- togin, de beroemde Pola Negri, vooraan. De maunelijke hoofdrol wordt uitstekend ge speeld door la Rocque, die van Alexei Czer- ny een zeer mooie figuur maakt. De overige rollen worden ook goed gegeven. Een stamp- vol theater heeft dan ook gisteravond met genoegen het „Verbcden Paradijs" voor zich zien draaien. „Ho!land Nieuws", dat vooraf ging, geeft aardige kijkjes van Paaschgebruikeni in De- nekamp en Ootmarsum en van de Paasch- drukte in de bloembollenveldcn. „Servische Kinderen", een goedte ethnolo- gische film en een komische twee-acter „In net hooge, hooge Noorden" vulleh het pro- gramma verder. Start snieuws. JUBILEUM Dr. STRAVER. Dr. G. Straver herdacht gister het feit, dat hij voor 25 5jaar tot arts promoveerde. Van zijn 25-jarige artsloopbaan bracht hij er 23 in Alkmaar door, in welken tijd hij door de wijze waarop hij zijn praktijk waar- nam, tot zegen van zeer velen in de gemeen te is geweest. Bij het bereiken van dezen mijlpaal in zijn leven had men Dr. Straver dan ook gaarne een openbare hulde gebracht. Zooals wij destijds in onze courant be- richtten, wenschte hij, in overeenstemming met zijn aard, dien dag niet het middelpunt te zijn van een uiterlijke hulde, waarom hij zich gister met zijn echtgenoote buiten de stad had begeven. Gisteravond, bij zijn thuiskomst, werd Dr. Straver echter ten zeerste getroffen door het groot aantal bloemstukken en geschen- ken, dat in den loop van den dag desondanks van patienten en niet het minst van de niet kapitaailkrachtigen was ingekomen. Naar wij heden van mevrouw Straver ver- namen, waren er onder de vele ingekomen brieven van patienten en oud-patienten, brie- ven die in oprechte en gevoeivolle bewoor- dingen uiting gaven aan hetgeen Dr. Stra ver voor hun geweest was eii is. Deze blijken van hoogachting en waardce- ring zijn voor Dr. Straver in hooge mate een steun geyyeest om voort te gaan op deal door hem tot nog toe gevolgden weg, om n.l. zijn patienten boven alles te stellen. Zij waren hem een bewijs. dat ook in onzen tijd een goed medicus meer is dan de man dien men als een opdrachtgever bij ziekten raadpeegt, maar wiens rekeningen men mopperend voldoet. Wij hopen dan ook, in het belang van onze gemeente, dat het Dr. Straver gegeven mag zijn nog tal van jaren zijn praktijk waar te nemen. Naar men ons mededeelde, wordt hem van- wege den Geneeskundigen Kring een feestdi- ner aangeboden KINDERMIDDAG Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal a.s. Woensdagmiddag hall drie in de „Harmonie" een tweede opvoering plaats hebben van de j.l. Vrijdag met zooveel succes opgevoerde kinderoperette „Jantje in Modderstad", te geven door de zangleerlin- gen van den heer Joh. Kuiper. Waar dit stuk vooral om zijn paedagogische strek- king alle aanbeveling verdient, twijfelen wij niet, of de Alkmaarsche jeugd en de liefheb- bers van vroolijk kinderspel, zullen a.s Woensdagmiddag in groote getale in de Harmonie aanwezig zijn. De entreeprijs, ook voor volwassenen, is zoo laag gesteld, dat deze voor niemand een bezwaar zal zijn. GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoote, Mevr. P. Saitner-Jongsma, slaagde heden te. Amster dam voor het examen voor vroedvrouw. VOOR DEN NIEUWEN TELEFOON- De firma Jac. Met, official Ford dealer en verfegenwoordigster der Chrysler en Willys Knight automobielen, alhier, biedt aan de telefoon-abonne's een gecartonneerd omsilag aan voor den nieuwen felefoongids. Dit om slag is uitgevoerd in grijs carton met roo- den rug, en voorkomt het slordig worden van den gids. TUBERCULOSE-F1LM EN EMMABLOEM COLLECTE. De commissie tot bestrijding der tubercu- lose van de afdeeling Alkmaar van het „Witte Kruis" zal morgenavond 21 April te 8 uur in den schouwburg't Guldtn Vlies van den heer Mooij alhier de Nederlandsche Tuberculose- film doen vertoonen. Deze rolprent, die i!om in den lande een goede pers verwierf, wil het Nederlandsche volk over deze volksziekte en hare bestrij- ding inlichten: zij doet dit op een eenvou- I dige, klare wijze door het ten tooneele voe ren van een schoenmakersgezin, waarin die gevreesde ziekte zich bij eenige gezinsleden heeft geopenbaard. Achtereenvolgens worden nu na een bezoek aan het Tuberculose museum en aan het consultatiebureau maat- regelen getroffen tot het uitzenden van den marj naar een sanatorium: de kinderen komen op de buitenschool. Tot werken weer in staat, keert de man terug tot zijn, nu in een meer hygiemsche wonin|r verblijverd, gezin. „Achter de wolken scheen toch de zon Met klem willen wij een bezoek aan deze leerrijke film aanraden, die ons ook nog eens duidelijk doet begrijpen, hoeveel geld deze doelmatige tuberculose-bestrijding kosten moet en dus oodoende opv^kt lot het geven uit een ruime beurs voor de Emmabloem, die Donderdag 22 April, hier ter stede ten ver- koop, wordt aangeboden. De laatste jaren ging de opbrengst van deze collecte achteruit! Laat Alkmaar thans toonen, dat het eens- gezind de volksgczondhcid een warm hart toedraagt. KOE DOOD GEVALLEN. Aan den Achterweg is gistermiddag eens aan den veehandelaar H. Noom toebehoo rende koe doodgeva/len. Het beest werd ter plaatse de hals afgesne- den en daarna naar het abattoir vervoerd, ter onderzoek. DE EERSTE KOMKOMMERS. Door de heeren Gebrs. Noort te Heiloo werden gisteren op de Alkmaarsche Export- veiling de eerste komkommers aangevoerd. ARBEIDERS-WONINGBOUW- VEREENIGING „ROCHDALE". In een advertentie in dit nummer bcricht het bestuur dat de vergadering van „Roch- dale" hedenavond niet gehouden wordt in „De Unie", maar in de tuinzaal van den Mu- ziektuin. VOOR HET T. B. C.-PATIeNTJE TE EGMOND AAN ZEE. De heer Hartman deelt ons op onze gister ges-telde vraag mede, dat list patientie. ge- naamd Maartjc Zwaan, wonende 2e Ooster- berg, clen leeftijd heeft van 12 jaar. De firma A. van Dijk te Alkmaar gaf als eerste geschenk voor de uitrusting een paai nieuwe schoenen, alsmede een paar kamer- pantoffels. HET AFHALEN VAN D'E POST. De fungeerend Directeur van het Postkan- toor alhier deelt mede, dat met ingamg van 21 April a.s. aan degenen, die zulks verzoe- ken, gelegenheid zal worden gegeven, om op alle werkdagen van des morgens 7.30 tot 8 en 9 tot 9.30 de voor hen aanwezige corres pondence kosteloos ten postkantore af te ha len of te doen afhalen, zulks in verband met het ongerief, dat tengevolge van de vermin- dering van het aantal bestellingen voor hen mocht zijn ontstaaq. AVOND VOOR DE DRENTSCHE VENEN. Van alle kanten bereikt ons het bericht, dat het vlot gaat met den kaartverkoop voor d'en avond in ,,'t Gulden Vlies" voor de Drentsche venen. Voor het Comite en de medespelers is dit een reden zich tot het uiterste in te spannen. De repetities van ,.Hoog Spel", dramatische een-acter van Ernest Dowson, in versmaat vertaald door mevr. D. A. Cramer-Schaap en met muziek van den musicus Jan Jansen, hebben een prettig verloop. Het is dan ook een bijzonder fijn stukje, dat hooge eischen stelt aan de spelers, mej. Kluitman en mej. Wendelaar. Juffrouw Wendelaar als Mane- straaltje zal er tevens in dansen op de mooie muziek van den heer Jafc. Jansen. Zoo is; ,,De dans van de Manestraai" zeker eeo

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2