I MAAGL1JDERS. ICJlt Het Maagpoeder van APOTHEKER BOOM heeft gedurende vcertig jaren duizende MAAGLIJDERS gcnezen van maagpijn, maagkrainp, zuur, hartwaier en slechte spijsveitering. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken.' en Drogistzaken a 1.25 per ge- sloten blikkcn doos. en ijs en aan het eind een zoodanigen regen- val, dat daardoor in onze provincie verschil- lende polders moeilijkheden ondervonden. UIT GRAFT. Naar ons wordt medegedeeld is door om derhandschen verkoop het cafe „Vischlust van den heer J. P. C. van Marie in eigendom overgegaan aan den heer C. v. d. Oord al- hier. De inzameling van gelden voor de ge- ircffenen van den watersnood, welke inzame ling werd gehouden te Oost- en West-Graft- dijk, heeft met inbegrip van het batig saldo van de voor dit doel onlangs in de N. H. kerk te West-Graftdijk gehouden zangmtvoering, jn totaal 175.— opgebracht, welk bedrag aan het bevoegde adres is opgezonden. Onze plaatsgenoot, de heer K. Zwaan, is uit 9 sollicitanten benoemd tot motordrij- ver van het watergemaaltje in het „Kamer- hop". UIT DE RIJP. Door B. en W. dezer gemeente is Za- terdag bij openbare inschrijving aan de N V. Aannemings-Maatschappij, voorheen Matser en Hamstra alhier, voor een bedrag van 1835, gegund, het maken van twee nieuwe bruggen van bewapend beton en wel een bij de Lievelandsbuurt en een bij de Keizers- buurt. UIT SINT PANCRAS. 'Alhier werd Vrijdagavond in het lokaal Van den heer Gerritsen een vergadering ge houden, ten doel hebbende het aanstellen van een wijkverpleegster. Op initiatief van „Zie- kenhuisverpleging" waren daartoe verschil- lende corpcraties uitgenoodigd uit deze ge meente, Oudorp en Koedijk (Zuideinde) O.m. merkten we op de burgemeesters van Koedijk en St. Pancras, terwijl mede Dr. Destree aan- wezig was. De heer Schuur opende, als voorzitter van Ziekenhuisverpleging, de vergadering, daar- bij tevens het doel hiervan uiteenzettend. Als voorsteller van het plan, wees de heer de Vries er op, hoe in deze gemeente de nood- zakelijkheid wordt gevoeld van een wijkver pleegster, welke alsdan tot werkkring zou krijgen St. Pancras, Oudorp en dat gedeelte van' Koedijk, hetwelk daartusschen ligt. Spre- ker hoopte nog, dat mogelijke critiek in opbou- wenden zin zou zijn- De heer Kloosterboer, voorzitter van her Witte Kruis, zeide, dat deze vereeniging al eenige jaren in deze richting werkzaam was, maar dat men tot heden afstuitte op de kos- ten. Bovendien hebben er bij den raad der ge meente plannen bestaan, om na het ontslag van mej. Dekker een verloskundige te benoe- men met diploma verpleging. Nu hier echter niets van is gekomen, meende spreker goed- koopcr werkzaam te kunnen zijn in de door het Witte Kruis gevolgde richting, door sa men te gaan met den Langendijk, waar men te veel werk heeft voor een verpleegster. De heer Hart (Koedijk) gaf nog een over- zicht van de werkzaamheden en werkkring van de verpleegster aldaar, die tot werkkring heeft, Koedijk, Warmenhuizen en Schoorl- dam, terwijl de kcsten wordcn gedragen door particuliere bijdragen en subsidies. De heer v. d. Woude vroeg of alreeds een kostenberekening was gemaakt? De heer Schuur zag liever eerst uitgemaakt of de v; rgadering in principe voor een wijk verpleegster was; gaf daarop een schema van de bijdragen door de verschillende corpora- ties. Naar aanleiding van dezen opzet sprak de heer Hart zich uit als voorstander van hei plan met Langendijk samen, terwijl Ds Groot (Oudorp) het ten zeerste zou betreu- ren als men het Witte Kruis plan zou aan- "vaarden, omreden Oudorp, als zijnde aange- sloten bij het Witte Kruis te Alkmaar, er dan zou buiteuvallen. Waar Oudorp reeds een maal een verpleegster heeft gehad, gevoeldc men op het oogenblik zooveel te meer het ge- mis daarvan, waarom men thans al zijn hoop had gevestigd op dit streven van Ziekenhuis verpleging. Verschillende heeren gaven daarop een na- dere beschcuwing over de beide plannen, vooral de heer Sinjewel ijverde ten sterkste voor het Witte Kruis-plan, daar dit feitelijk alreeds het initiatief had genomen en hier- over in verbinding stond met Ds. Staal van Noordscharwoude. Wanneer dan tevens de T. B. C. verpleging ter hand werd genomen, zou men langs dien weg meer resultaat be- reiken, vooral doelde spreker hier op meer subsidie van hoogere lichamen. Spreker zag de beste oplossing in het oprichten van am nieuwe vereeniging onder leiding van net Witte Kruis. Dr. Destree zeide, het voor een goede ver pleging gewenscht te achten het buiten Langendijk tracht'en klaar te krijgen. De heer Schuur zeide aan den heer Sinje wel, dat het Witte Kruis reeds jaren werk zaam was en het misschien ook nog wel zal blijven, waarom het bestuur van Ziekenhuis verpleging er niet voor Voelde, deze zaak, waaronder zij haar schouders heeft gezet, aan het Witte Kruis over te dragen. Hierop volg- de een vrij scherp debat, waaruit. men kon opmaken, dat men eenigszins naijverig is, wie in deze met de eer zal gaan strijken Tenslotte stelde de heer van Kampen voor een commissie te benoeinen uit de hier aan- wezig zijnde corporaties, waarna d.e heer Kikkert, Burgemeester, den wensch uitsprak, dat deze commissie op een volgendc bijeen- komst met een omlijnd -plan naar voren zou komen, wars van alle kleingeestigheid. Ziting in deze commissie verkregen de hee ren v. Kampen, P. Groen, C. de Wit, C. Wa- genaar, Sinjewel en G. Booij te St. Pancras; P. Kikkert, v. d. Woude en Jb. Visser te Koe dijk; J. Bleeker, Smits, P. Oud en Ds. Groot te Oudorp, terwijl Dr. Destree als adviseur werd benoemd. Met den. wensch, dat de gehouden bespre kingen tot resultaat mogen hebben, dat voortaan veel leed zal worden verlicht, werd de vergadering gesloter. Vo'or de nedertaagv/etftWfden van Vro* ne werd ingeschreven voor Vrone I door Hoi- landia 4, Spanbroek I, Assendelft II, Alk maar I, R. C. Z. II en R. C. D. I te Zaandam; voor Vrone II door Zaandijk III, N. V V. II; Assendelft HI, K. F. C. 4, Alkmaar II en Rood-Wit II en III. voor de aspiranten door N. V. V. asp. en Alkmaar asp. UIT LIMMEN. Vrijdag had de eerste groene veiling plaats van bloembollen, welke veiling werd gehouden door de directeuren Swarr en Val- kering te Limmen en Roozen te Overveen. Zooals te verwachten was, heerschte er een gedrukte stemming en waren de prijzen van narcissen en tulpen lager dan de vorige ja ren. De algemeene' verwacbting is dan ook dat de prijzen zullen dalen. Sport KKACHTSPORT. Zondag zijn te Koedijk worstel- en boks- demonstraties gehouden door de heeren P. Koreman, J. C. van Zwanenburg, G. Juli- aans, C. Groot, D. Oosterling, N Lengers en F. Evers, alien leden van „A. A. C. S. S. S.'" Nadat de heer J. Kwast den avond geopend had, werd er begonnen. met worstelen Door alle worstelaars werd! mooi werk te zien gegeven, vooral in de partij Koreman- Zwanenburg, wat, te hooren aan het ap- plaus, zeer gewaardeerd werd door de talrijke tceschouwers. Na het worstelen werd gewichtsheffen ge- demomstreerd, staande en in brug, ook heel mooi. Daarua lieteu de heeren Zwanenburg en Koreman diverse Grieksche en Romeinsche worstelgrepen zien. Na de pauze werd er begonnen met bok- sen, wat door het wegblijven van 3 deelne- mers beneden de verwacbting bleef. De heer Zwanenburg, die eerst tegen den heer Evers bokste en daarna tegen den heer Juliaans, heeft toch nog aardig laten zien wat men door vlug boksen kan bereiken. Deze a vend, die schitterend geslaagd is, is een zeer mooie propaganda geweest voor de vereeniging S. S. S. Alkmaar. Alle partijen stonden onder de leiding van den heer J. Zijp; bij de aanwezigen merk ten wij o. a. nog op den heer Kikkert, burge meester van. Koedijk. (Nadruk verboden). Shanghai, 12 Maart. Half Februari hebben wij Chineesch Nieuwjaar gevierd, een feest dat op zijn minst een week in beslag neemt. Alles, wat maar naar werk lijkt, staat dan stil: de winkels zijn geslcten, geen lange rijen koelies dragen zakken rijst en balen thee de schepen in, de handel ligt stil, de Banken en de Goud-beurs hebben vacantie. Het is als een Hollandschc Zondag, maar voor hier een vreemde uitzon- dering op de onophoudelijke bedrijvigheid het heele jaar rond. Alleen de vuurwerkwin kel naast "den- tempel is open en daar ver dnngen de koopers elkaar. Millioenen dol lars moeten er in deze dagen door China aan nkalprojectielen de lucht in, en wanneer de nist der booze geesten er even grtfndig door verstoord wordt als de onze, dan beant woordt al dat lawaai inderdaad aan zijn doel; en dan zal het een goed jaar voor China wordcn. Want de booze geesten hebben toch maar alle misere op hun geweten! Een slecht vocrteeken is het overigens, dat het na maanden lang zonnig weer nu juist op Chineesch Nieuwjaar begon te regenen. Chi- neezen hechten sterk aan dergelijke voortec- kens; zcnneschijn of regen op cen trouw- of geboortedag bijv. is voor hen van het groot- ste gewicht. Toch zijn er dan ook wel weer eens gels- genheden. waarbij elk Chinees de blakende zcnneschijn verwenscht, en van een'flinke re- genbui alles verwacht wordt. Zoo herinner ik me den vorigen zomer in de bergen, hoe daar dagen achter elkaar een processie met eentonig gong-gegalm over den grooten weg door het bcrgdal trok. Wij hidden stralend zomerweer, maar regen moest en zou er ko men, want de heele rijstoogst stond op het spel. En dus trok die processie rond om re gen af te smeeken; en met zorgelijk gezicht lichtte ten Chineesche vrouw mij in, dat er zeker door den een of ander rijst op den grond was gemorst bij zijn eten, want op een dergelijke verkwisting wrc-ken de goden zich altijd cnmiddellijk. Het verkrijgen van het dagelijksch brood is voor de overgrocte meerderheid der Chi- neezen dan ook de eenige belangrijke factor in hun leven. Zij brengen dat leven door -in den grootsten cenvcud, en blijven daarbii te- vreden. Europeanen zouden in hun geval al lang over „behorftige omstandigheden" ge- klaagd hebben en verontwaardigde artikelcn zouden in gei'llustreerde bladen versche- nen zijn ever de primitive woning-toestan- den. Bij dozijnen tegelijk wonen zij in mini- atuur-huizen van stroo en in de zon ge- drcogde klei-tegels, waarin als eenig huis- raad een paar slaapmatten en houten bankjes staan. De Chinees cchter berust in dat alles met ecu zekere fatalistische levensblijheideen sterotype glimlach op zijn gezicht. Velen van hen hebben nooit van hun leven eerst-hands kleerc-n bezeten, en een zielcte, dat wil dus zeggen een mond die eet, zonder een hand dit- werkt, bckekent per se de onderbang van het idividu. Daarom is hun dagelijksch brood hun levensbehoud en dv prijs van de rijst ten kwestie van „to be or not to be"', Daarom is het ook noodzakelijk, dat alle klei- ne kindere nin een gezin meewerken om hun eigen kost te verdienen. En zoo ziet men die kleuters in de werkplaatsen staan, bezig met figuurtjes uitstnijden in papitren vlaggetjes, doosjes plakken, e. d. En dus is de kinderar- beid in de fabrieken ook noodzakelijk, en als de philanthropen in het Westen. die niet ver der kijken dan hun neus lang is, hun zin krijgen en de kinderarbdd beperkt of afge schaft wordt. dan gaat het er voor China bc- denkelijk uitzien. Nu is de overbevolking nog niet zulk een urgente kwestie, maar als er ooit minder werk komt, dan er handen zijn cm dat werk te doen, dan gaan alle gezinnen, die het nu nog net kunnen bolwerken, red- deloos te gronde. Wie werkt voor zijn voed- a*l, kan zich de luxe van werklocsheid niet - Met dat al: zal het een goed jaar voor China worden? Het ziet er volgens de uiter- lijke omstandigheden nog niet erg naar uit. Eigenlijk zou ook niet anders te verwachten zijn. China is nooit een eenheid geweest, maar een complex van provincies, die tribuut naar Peking zonden, en verder vrijwel zelf- standig geregeerd werden door de dictrict- bevelhtbbers. Zoo'n provincie heeft vaak een inwcneraantal van een 50 millioen; vergelijk Nederland daar eens bij Dit/provincialisme zit hun in het bloed, en het'zou al heel vreemd zijn, wanneer zij nu plotseling bij het uitroepen van de republiek nationalistisch waren gan voelen. Zij zijn ook niet gebon- den door een eenheid van ras; van het. Noor- den naar het 'Zuiden gaat het om afstanden als van Holland naar Z.-Italie, en de rustige, rijzige man van het Noorden verschilt al evenveel van den bewegelijken Cantonneees, als een Fries verschilt van een Napolitaan Het is nog de vraag of het een goed jaar voor China "zal worden, nu het regeerings- systeem blijkt niet te deugen. De provincial.* bevelhebbers beoorlogen elkaar, en de in- komsten uit de provincies blijven onderweg in diverse zakken hangen en bereiken Peking niet. Staatsambtenaren worden bijgevolg eenvoudig niet betaald. Vlak voor Nieuwjaar moet er een heel gedrang zijn geweest om de leege schatkist van lieden, die op achter- stallig salaris hoopten, o. a. van de politie, die absoluut op zwart zaad zat. Hel'aas ko men de tribuurgelden, die dan dus in de pro vincies blijven hangen, de land'bevolking alles behalve ten goede. Meer dan ooit wor den zij door bandieten en soldaten (een syno- niem!) gekweld, en door extra-belastingen beroofd van het beetje dat hun nog over- bleef. Ook is de zeeroof weer in eer hersteld. Ik weet niet of dergelijke feiten ook tot de bui- tenlandsche pers doordringen, maar ons hier deed het zeer midde! iwsch aan, vooral toen het bij een der eerst voorkomende gevallen bleek te doen te zijn om een aantal kisten Chineesche dollars. „Ze hadden veel Spaan- sche matten aan boord"; en dit citaat gaat merkwaardig goed op, omdat onze Mexicaan- sche dollar liier onmiddellijk verwant en in waarde gelijk is aan de Spaanscht matten. Zulk een dollar en zijn onderafdeelingen geeft je nog heel wat hoofdbreken hier in liet begin. Hij is nominaal 100 cent waard, maar inderdaad krijg je er om en bij de 230 voor. Verder is hij cnderverdeeld in vijf 20-cents- stukken; wanneer men echter een dollar wis- selt, krijgt me ner zes voor terug. Wie hier pas is voelt zich nooit zeker van den inhoud van zijn beurs, denkt telkens dat hij te veel wisselgeld terug krijgt, of loopt resoluut een postkantoor weer uit, vol verontwaardiging over zoo'n afzettersland, waar ze hem voor een postzegel van 10 cent 24 coppers durven vragen- En dan is de wanhoop, dat er on der die coppers weer een massa ongeldig schuilen, door Japan in omloop gebracht, niet van brons maar van lichtgeel koper. Toen de rijstuitvoer een paar jaar geleden verboden was, en de Chineesche boeren zich daar niet aan wenschten te houden, kwameu Japansche booten de Yangtsze op, en ruildeu de Chineesche rijst in tegen deze namaak- munt, die de voile waarde miste en dus nooit voor geldig is doorgegaan. De smokke- lende Chineesche boercn hadden echter na- tuurlijk geen recht op klagea Japan is China altijd te slim af. Een Japanner is trouwens in alle opzichten slim en van alle markten thuis, en over alles kan hij meepraten. Mijn laatste gesprek met een Japanner liep overigens uit op een treurige ondervinding Na een reeks beleefde buigingen en glimla- chen vroeg hij mij, wat voor een taal wij toch eigenlijk met elkaar spraken. ..German?" Ik legde hem uit, dat we Hollandsch waren, „u weet wel, een klein land in de buurt van Germany", enz. ,,0, jawel", zei hij, „Bdgie?" en glimlach- te. Ik glimlachte terug en legde het nog eens uit. „Ja, ik weet het al", bocg hij toen vol- ijverig. „U komt uit Luxemburg!" Van het Koninkrijk der Nederlanden had hij nooit gehoord! (JSemengd Nieuws WOEKER. De eerste kamcr der-rechtbank te Amster dam heeft coniorm den eisch van-den ainbte- naar van het O. M. vernietigd het voi.nis van den kantonrechter in zake de woekerzaak te gen B. De kantonrechter had in zijn vonnis eenige door B. afgegeven en dcor nem geers- dossterde accepten van een kenster, waarbij B. op een geleer.d bedrag een rente maakte van k85 prccent, wettig verklaard, waarte- gen de rechtskundige adviseur van de leen- ster mi. A. Goote in hooger beroep was ge- gaan. Bij de behandeling voor de rechtbank had mr. Goote o.a. betoogd, dat de kantonrechter niet bevoegd was een uitspraak te doen over deze accepten, die een onderdeel vormden van een veel grooter geleend bedrag. De eerste kamer heeft qp grond hiervan den kantonrechter onbevoegd verklaard van deze vordering kennis te nemen. De kosten van het proces komen voor reke- ning van B. (Tel.) EEN KIND VERBRANlD. Door onbekende oorzaak is, zoo wordt aan het Hdbld. gemeld, giskrmorger" in een ge- nuentelijke houten noodwoning te Borne brand uitgebroken. Door den fel ten wind was in enkele oogenblikken het geheele gebouw, waarin vier huisgezinnen woonden, een vlam- menzee. Een kind van 1 Vt jaar is verbrand, en een kind vpn 5 jaar is vermoedelijk ook in de viammen omgekomen. Geen der huis gezinnen was verzekerd. Uit Borne wordt rnog aa nde N. Rt. Crt. gemeld: De brand in de noodwoningen, die gelegen waren aan den Azelocshen-dwarsweg nabij de gemeente Bonne brak gistermorgen te tien uur uit. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in minimum van tijd stood het hou ten gebouw, waarin vier woningen zijn, in Iichte laaie. Er kon rniets worden gened. Het staat thans vast, dat behalve het aa- derhalf jarig kind, ook een kind van vijf jaar om het leven is gekomen Het zijn beide kin- deren van der bewemer Htiiskes. De vier families, die bij dezen brand alles verloren hebben, daar niets verzekerd wa» zijn bij faoiilie en kennissen ondergebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. GE'STOLEN GOED GEDIJT NIET. Gisteravond namen twee personen van bui ten een motorfiets weg, die voor een cafe te Leeuwarden stond, en reden ermee den Stien- serweg op. Ter hoogte van den Vierhuister- weg redui' ze tegen een lantaariipaal aan, en de bestuurder, vermoedelijk Dirk Kratje, 26 jaar oud, slager, uit Oudebiltdijk, werd ern- stig gewond. Hij is later in het diaconessen- huis te Leeuwarden overleden. De duorijder heeft zich uit dc voeten gemaakt en is onbe kend gebleven. DE ONTVAN/GST VAN MEVROUW FOCK. De Johan de Witt kwam tegen zonsopkomst in de haven van Tandjocg Priok aan. Drie marinevliegtuigen brachten een vliegersgroet aan mevrouw Fock, die overstapte in een barkas en verwelkomd werd door 's land- voogds intendant kolorel Brewer en door burgemeester Meyroos, wiens 'dochter een bouquet aanbood. Vervolgens ging mevrouw Fock naar het paleis aan het Koningsplein te Batavia, van- waar de landvoogd met zijn echtgenoote te negen uur per versierden trein naar Buiten- zorg reisden. Een samengepakte menigte stond op het stationspleirn, dat met guirlan- des was versitrd. Een meisjeskoor zong het WilhelmU6. Bij pralend zonneweder reed het galarij- tuig langs een haag padvinders door eere- bogen den hoofdingang van het paleis in Te elf uur kondigde klokgelui de p'lechtige inzegening in de kerk aan. Vervolgens was er receptie ten paleize, waarna de heer en me vrouw Fock naar het landvoogdelijk buiten- verblijf te Tjipanas gingen. DE OUDE MAASBRUG BIJ MAASTRICHT IN VERVAL. De Crt. meldt nader: Een gedeelte van de buitenste bckleeding van den derden pijler, der oude Maasbrug aan den kant van de stad is«2aterdagavond omstreeks 7 uur ingestort. De binnenkant van den pijler is te zien, nu eenige groote arduinen blokken er af zijn gevallen. Ook de derde boog is eenige weken geleden reeds ge- scheurd. Ouderdom en het lage water, na den hoogen waterstand, moeten de oorzaak van deze instorting zijn. Onmidddliik is de burgemeester gewaar- schuwd, die zich met eenige ingenieurs. o a. ir. Klink, van het ongeval op de hoogte is gaan stellen. Het betreffende gedeelte is af- gezet. Het verkeer gaat evenwel zijn gewonen gang. Deskundigen zullen een onderzoek in stellen. Maandag zal in den Raad het vraagstuk van het herstel dezer oude brug besprckeji worden. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN TE MIDDELBURG. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring van het Zeeuwsch Genootschap der We- tenschappen te Middelburg heeft Mr. A. Meer kamp van Embden als secretaris het j<.arver- slag uitgebracht. Daarin wordt onder meer gewag gemaaxt van de geschenken die het ge riootschap ontving waarvan sommige voor de kennis van Zeeland van groot belang zijn Het genootschap telt thans 1 eerelid, 51 di recteuren en 584 leden tegen velieden jaar 1, 61 en 575. Verschillende onderverslagen werden uit. gebracht. DE LOODSSCHOENER VAN TERSCHELLING. De sleepbooten Noordvaarder en Neptu- nus zijn Zaterdag te Terschelling aangeko men. Tot nu toe is niets gevonden van het wrak van den vermisten loodsschoener Eei* wordt thans beter weer afgewacht, alvorens de sleepbooten weer zullen uitvaren. Er zal nog een' week worden gezocht. KORTE BERICHTEN, Zondagmiddag is te Oosterzee (Friesl.) een 75-jarige vrouw door een motorfiets aan- gereden. Ze kreeg een hersenschudding en is een uur later overleden. Op Westerveld is gistermorgen onder zeer groote belangstelling de verassching ge- schied van het stoffelijk overschot van den heqr A. v. d. Chijs, bekend zenuwarts te Am sterdam. Gisteravond is de sigarenfabriek van Hout op de Fellenoord bij Eindhoven uitge- brand. De boedel en de inventaris gingen ver- loren. Zondagmiddag is een zesjarig zoontje van den koffiehuishouder A. van den Broeck in de Kruisstraat te Eindhoven ondej" een auto geraakt. Het knaapje verkeert in levens- gevaar. Te Winschoten is Zondag de kaashan- delaar L. de Boer met een nieuwe motorfiets onderstboven geslagen Hij kreeg een hersen schudding en is opgenomen in het R. K. Zie- kenhuis te Winschoten. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. In de plaats van jhr. mr. G. A. H. MI- chiels van Kessenichs is de heer M. Tops, te Roermond, tot lid van de Provinciate Staten van Liimburg benoemd verklaard. Er zijn onderscheidiugen, aan Neder- landers verleend naar aanieiding van de ten- toonstelling van cfecoratieve kunsten tc Pa- rijs. Buitenland. FABRIEKSBRAND TE MAAG- DENBURG. Gistcriiacht is te Maagdenbrg in de chetni- sche fabriek „Calbe", aan de' Saale, een groote brand uitgebroken, die het grootste gedeelte van de fabriek in de asch heeft ge- legd. De gelatine-opsLagplaatsen, waarin zich geweldige hoeveelheden materialen be- vonden, waren binnen zeer korten tijd een •groote vuurzee. Op het allerlaatste oogen blik inocht het der 'brandweer gelukken de ketel- en machinegebouwen te behouden, waarin zich groote massa's ontvlambarc Vloeistoffen bevonden. De schade wordt op 1 !4 millioen Mark geraamd. EEN DURE STAKING. De federatie van metaalarbeiders in het bekken'van Charleroi is gisteren bijeengeko- inen, ten einde dc houding te bespreken, die het siakingsconiite heeft aangenomen tijdens de jongste staking in de metaalbedrijven, die in het bekken van Charleroi meer dan een maand heeft geduurd. De houding van het comite werd goedgekeurd. De staking lieeft aan de landelijke socialistische organisatie meer dan zeven millioen en aan de federatie te Charieroi drie millioen francs gekost. D« federatie heeft thans nog een millioen in kas. EEN AANSLAG OP. HET HUIS VAN MINISTER ANSEELE. Een gebeurtenis, die in Gent eerst npgal opzien baarde, maar die wel zal blijkea net werk van een krankzinnige te zijn, is de aan- slag op het lnfis van minster Anseele, die op het oogenblik in Italie vertoeft. De vorige week werden de ruften van het huis van den minister, gelegen in de Baude- loostraat, stuk geslagen. Daarom had de po litic cen nachtwaker aldaar op wacht gesteld In den nacht vail Donderdag op Vrijdag hoorde de nachtwaker schieten. Hij ging naar de plaats waarvan het geluid kwam toe en zag een man met een revolver in de hand. Hij beval hem „handen op" en arres- teerde hem. 't Is een zekere Oscar Lambrecht, bakker, wonende tc Gent, in de straat, waar destijds minister Anseo'.e heeft gewoond. Bij het verhoor verklaardc de bakker, wiens zaken den laatsten tijd sleclit gingen, dat hij dezen daad lieeft gepleegd, omdat hi] te veel belasting moest betakn, hetgeen z. i. de schuld der tegenwocrdige regeering is. Lambrecht is ter beschikking van de justi- tie gesteld; een geneeskundigc onderzoek deed vermoeden, dat men hier met de daad van een kranzinnige te doen heeft. DE DU1TSCHE EIGENDOMMEN IN AMERIKA. Gemeld wordt, dat men in de Vereeuigde Staten rekening houdt met opschorting van het ontwerp inzake het vriigeven der Duii- sche eigendommen. De „New-York Herald" meent te weten, dat het ontwerp zelfs niet in den herfst in behandeling zal komen. De diverse berichten over den ongunstigen stand van deze aangelegeheid hebben Maan dag op de Berlijnsche Beurs een sterken te- ruggang in koers tengevolge gehad. PLANNEN VOOR EEN RECHTS- RADICALE STAATSGREEP? Naar het W. B. uit Miinchen meldt, komt de „Miinch. Post" met onthullingen over plannen van een rechtsradicale staatsgreep tegen Mei. Officieus wordt gemeld, dat de Beiersche regeering niet de minste aanwijzingen heeft. dat het bericht juist zou zijn. EEN JOURNALISTIEKE BOYCOTT. Naar gemeld wordt hebben de Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche journalisten te Boekarest hunne berichtgeving inzake Roe- menie stopgezet als protest tegen de wcige ring van den Roemeenschen Minister vran Buitenlandsche Zaken om met dc tot voorma- lige vijandelijke staten behoorende dagblad- schrijvers in contact te treden. STRESEMANN AAN HET WOORD Zondag heeft de Duitsche Rijksminister voor buitenlandsche zaken dr. Stresemann in een vergadering van de Duitsche Volkspartij te Stuttgart een rede gehouden, in welke hij o.a. gesproken heeft over het Duitscli-Rus- sisch verdrag. Hij verklaarde dat Duitsch i land en Rusland bij het sluiteu van het non- agressie-verdrag van meening zijn, dat dit bevorderlijk is voor de economisclie betrekkin- gen tusschen beide landen. Het verdrag is in geenen dcele in strijd met de politiek van Locarno. Integendeel is het Dutsch-Russiscfe^ verdrag een natuurlijke aanvulling van dez« I politiek. i Hfj: Wat is er geworden van die kerel, waar je mee Itep Corrie? Zij: Nou, ik heb't afgemaakt. Hij zat altijd om me kop te zeuren over de tijd die-ie gezeten had voor inbraak en verzet tegen de pelisie, maar ik kwam d'r achter, dat-ie van z'n leven nooit achter de tralies had gezeten en toen liet ik 'm staan. Hjj: Gelijk hg-je. Nergens goed voor, een vant te two-; won, die je niet vertrouwen kan. iCassuw y

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7