DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 93 Honderd acht en twfnflsyste Jaar^lfnar 1926 WOENSDAG 21 APRIL Dfl ntimner bestaaf uit 2 bladen. Deze Couranl wordt ELKEN AVOND; behalvc Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij voorultbetaling per 3 maanden voor Aikmaar 2,franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracted rabat. Qroote letters aaar plaatsrafmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs, COSTER ft ZOOM, Voordam C9. Directeurt G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Uit liet Parlement TWEEDE KAMER. Den Haag, 20 April. De Tweede Kamer heeft heden de werk- zaamheden hervai. In de eerste plaats om de Indische begrooting af te doen. Nadat eerst een paar kleine wetsontwerpen waren aange nomen, kwam spoedig die begrooting aan de orde. De voorzitter had, terecht, daaraan vaatgeknoopt de interpellate van het commu- nistische lid De Visser over het optreden van de Indische regeering tegenover de commu- nistische beweging in Indie en deze kreeg het eerst het woord om een half dozijn vragen door hem gesteld, toe te lichten. Daarvoor heeft hij den tijd wel genomen. Ruim twee en half uur heeft de heer De Visser een uiteen- zetting gegeven van de grieven, welke de communisten tegen de Indische regeering koesteren. De Kamer wijdde er niet haar voi le aandacht aan, de banken der sociaal-de- mocraten waren al even schaars bezet als die der rechterzijde, en de aandachtigste luisteraar de stenografen en de pers na tuurlijk niet medegerekend, daar die altijd even aandachtig luisteren, was vermoede- lijk de voorziitter, die met den hamer in de hand met „argusooren" luisterde, of de heet De Visser wel binnen de grenzen van het be- hoorlijke bleef. Slechts een paar maal heeft de heer Ruys de Beerenbrouck een vermaning moeien laten hooren en eens zelfs, teen de heer De Visser de regeering de verantwoordelijke misdadiger noemde voor de dingen welke in Indie gebeu- ren, en weigerde dit woord ferug te nemen; werd hij tot de orde geroepen, wat hem blijk- baar niet veel in zijn gemoedsrust hinderde. Als we zoo den heer De Visser aanhooren, zou men den indruk krijgen, dat die heele communistische beweging zoo onschuldig mogdijk was en dat de groote booswicht is de Indische regeering met hare verschillende organen die er op uit zijn de leiders der be weging zoo onrechtvaaraig mogelijk te beje- geiien. Hij vroeg dan ook, na een eindelooze citeering van allerlei berichten en artikelen, of de regeering bereid was om een einde te maken aan de volgens hem koloniaal-kapita- listisdie politick, welke de vruchtbare bodem voor de communistische organisatie vormde, en of zij niet zou te vinden zijn voor een in trekking van alle maatregelen, welke tegen de communistische leiders zijn genomen. Minister Koningsberger, de nieuwe minis ter van Kolonien, die als oud-voorzitter van den Volksraad wel geacht kan worden op de hoogte te zijn van de Indische toestanden, gaf hem niet veel hoop. De heer Koningsberger vergeleek het communisine met een in Indie terecht meer dan hier te lande gevreesde ziekte: de malaria. Communisme is volgens hem een soort van moeraskoorts, veroorzaakt door bepaalde muggesoorten en preventief zoowel als repressief moet daartegen worden opgetreden. De communistische organisatie is een plant van vreemden bodem en de overheid in Indie zou haar plicht verzaken als zij niet tegen excessen optrad, waarbij de minister de Indische regeering krachiig zal steunen Veel troost vond de heer De Visser dus niet bij den minister. Maar hij kreeg tot op zekere hoog te hulp van den volgenden spreker, den soc.- dem. ingenieur Cramer, die uiteenzette, dat men de communistische beweging in Indie niet moet meten naar Euroeeschen maatstaf. Volgens hem hebben de westersche communis, ten zeer goed ingezien dat hun beginselen geen vat hebben op de oostersche ziel en zij passen zich dus aan oostersche opvatbngen aan, dienen zich desnoods aan als godsdien stige aecte. De regeering doet daarom niet verstandig met kraoht en geweld tegen de communisten op te treden, gelijk thans onder het regime-Fock geschiedt, en gelijk ook reeds vroeger, met uitzondenng van den tijd, dat de heer Van Limburg Stirum het bewind voerde, was te constateeren. Daarop heeft de heer Cramer nog enkele andere punten van regeeringsbeleid bespro- ken en onder meer gewaarschuwd tegen een cnoordeelkundig optreden van de overheid bij stakingen. Daarbij waren de communisten vaak weer de spelbrekers, die den stakers het onmogelijk maakten een/overwinning te be- haln. Men verlieze bovendien niet uit het oog, dat een staking wel veelal een protest is tegen slechtearbeidsvoorwaarden, maar daarnaast is het vaak ook een bejegenings- kwestie, welke met tact en beleid tot een goe- de oolossing is te brengen. Aan het slot van zijn rede heeft de heer Cramer een inotie ingediend, waarbij aange- drongen wordt op afschaffing van art. 161 bis van het Ind. Strafwetbcek, dat straf be dreigt tegen het bevorderen van werkstakin- gen. Morgen voortzetting. Hill ten land. DE VR E'P E SO X DERH ANDELINGEN IN MAROaKO. In een tweede communique der Riffi, dat ristermorgen is nicdegedeeld, wordt gezegd, oat de Riffi de openbare meening der naties tot getuije willen nemen wat betreft hun vreedzame bedoelingen. Het communique geeft nauwkeurig aan, welke wijzigingen aangebracht kunnen wor den in de vier fundamenteele vredesvoor- waarden, wanneer de Spaansche en Fransche regeeringen bereid zij© over den vrede te on- derhandelen en de belangen der Riffi-stam- men te behartigen. Met name steC't het voor, dte volgende zinsnede in de voorwaarden op te semenErkennning van het wereldlijk en geestelijk gezag van den sultan. Wat de verwijderig van Abd-e-lKrim be treft, daarin zou tcegestemd kunnen wor den, wanneer zij ten mdnste met onverwijld moet plaats hebben en wanneer men Krim teostaat, zich op een gebied te vestigen, waar men den Islam aanhangt. Ten slotte zou de ontwapennig gecompen- seerd moeten worden door het vormen eener militie, gerecruteerd uit de stammen, en de uitwisseling der gevangenen zou moeten' plaats hebben na het s'uiten van den vrede. De kwestie van Abd-el-Krim's lot ver- banning al dan niet blijft een belargrijke inzet op de conference. De algemeene opinie aldaar schijnt te zijn, meldt de specia'.e cor respondent van de „Times", dat Abd-el- Krim (naar wien de Rif-gedelegeerdeni zich per v'iegtuig hebben begeven) deze voor- waarde zal aanvaarden en de Rifstammen zich er bij zullen neerleggen, hetgeen op zichzelf reeds een voorloopig onberekenbaar effect in het Rif moet hebben Maar dat de Rifstammen zonder aarzelirg tot uitvoering van deze conditie zouden overgaan, ligt nog geenszins voor de hand. En dat om twee re- denen. Vooreerst is Abd-el-Krim zoo vol- strekt hun leider geweest, dat zij moeten in- ziem dat het practisch onmogelijk is hem te vervangen en dat, a'.s hij vertrekt, bijna ze- ker anarchie ontstaat. Deze anarchie betee- kent een terugkeer van de oude stamveeten en bloedwraak, en zou hen daardoor bijzon- der kwetsbaar voor de Franschen of Span- jaarden maken;. En dan zijn de Riffi als volk zeer argwanend van aard en het is meer dan tfSarschijnlijk, dat zij ten slotte bezwaar zul len maken, Krim het land te doen verlaten. Eenigen tijd lang hebben sommige gedeelten der Rifbevolking Krim's betrekkirgen met de Europeanen met argwaan gevolgd, en er be- staat in het Rif de opvatting, dat hij mijn- concessies heeft uitgegeven en Europeesch geld geaccepteerd dat in wezen de opbrengst was van de nationale bodemschatten. Zou hij zich nu Jaten verbannen, dan lijdt het geen twijfel of hij zal beschuldigd worden, groote sommen gelds te hebben aangenomen om de verdediging van zijn land en landgenooten op te geveh. De zienswijze dat hij in balling- schap zou gaan in het belang van de toe- komst van het Rif zal wel niet veel ingang vinden bij d'e Rifstammen, en dit zijn nog niet eens de eenige vragen, die de toekomstige pesitie van Krim dcet rijzen. Met w:en zou den na zijn vertrek Franschen en Spanjaar- den willen onderhandelen? Wie moet het Rif representeeren? Azerkane en zijn collega's hebben geloofsbrieven van Krim en van de stammen, maar in hoever zullen die van kracht blijven als Krim's invloed is verdwe- iien? Zullen de stammen evenveel vertrouwen houden in Azerkare c.s. als ten tijde dat hij ook namens Krim sprak? Azerkane behoort tot denzelfden stam als Krim, n.l. de Beni Oeriaghel, en het is de vraag of zij opnieuw hun lot in hand6© zul'en geven aan een lid van eern stam aan wiens suprematie zij toch al vaker aanstoot namen. Hebben de Spanjaarden een candidaat ter vervangirg van Krim? Misschien. Of wen- schen zij de Rif-federatie te doen ineenstor- ten? Deze laatste oplossing zou stellig het verbond tusschen de Riffi en de Djebala's •vernietigen en den Spanjaarden gelegenheid geven, met de stammen< afzonderlijk te on derhandelen. Dit zou echter als grootste ge- vaar de waarschijnlii!eid bevatten, dat de situatie in de toekonist nog onzekerder zou zijn dan in het verieden. De Fransche generaal Simon heeft namens de Fransche en Spaansche gedelegeerden aan de afgevaardigden der Riffijnen verklaard, dat de wapenstilstand, het bezit van territo- riale waarborgen en de uitwisseling van ge vangenen noodzakelijk zijn voor een voorloo- pige bespreking der politieke voorwaarden, n.l. de erkenning van het gezag van den Sul tan, de verwijdering van Abd el Krim, de ontwapening der stammen en de administra- tieve organisatie der Riffijnen. Azer Kan ant- woordde, dat de politieke voorwaarden als ba sis der besprekingen zouden kunnen dienen, maar dat de militaire voorwaarden ontoelaat- baar waren. Abd 1 Krim aanvaardt den wa penstilstand, maar verzet zich tegen de ver- schuiving der Fransche en Spaansche linies en de uitwisseling der gevangenen. De Fran schen en Spanjaarden hielden vast aan de be- zetting van gebied als een onmisbaren waar- borg voor de goede trouw van Abd el Krim. HEVIGE STORM IN PALERMO. Naar uit Rome wordt gemeid, woedt in Pa lermo een hevige siorm. De temperatuur is sterk gedaald en reeds op winterniveau gcko- men. Talrijke huizen en schepen zijn bescha- digd. De koude duurt voort. HET CONFLICT IN DE BRITSCHE MACHINE INDUSTRIE. De commissie, waarin 17 vereenigingen van arbeiders in de machineindustrie verte- genwoordigd zijn, besloot een stemming on der de leden dezer vereenigingen te doen aan- houden over het al of niet afkondigen eener staking tot doorzetting van den e^sch in zake vrehooging der loonen met 20 shilling per week. De stembiljetten kunnen worden inge- leverd tot 31 Mei a.s. EEN BELASTING OP HET WEDDEN. Het Britsche kabinet heeft zich volgens de „Times" thans definitief uitgesproken ten gun- ste van het voorstel van Churchill, dat in de begrooting, welke hij Maandag zal indienen, een belasting op het wedden zal voorkomen, ofschoon men aanvankelijk meende, dat het onderwerp te samengesteld was gebleken om nog tijdig de noodige maatregelen te nemen voor deze begrooting. De belasting die in de dominions waar zij is ingevoerd gunstige financieele resultaten heeft opgeleverd zal voorshands alleen het wedden Op crediet be- treffen en niet het wedden op straat, gezien de moeilijkheden, daaraan verbonden De jaarlijksche opbrengst wordt op 4 k 6 millioen pond geraamd en verwacht wordt, dat de belasting door den bookmaker op het publiek zal worden verhaald met het gevolg dat er niet meer 5 1 maar 4 1 zal gewed worden. Sommige ministers betwijfelen intus- schen of het verstandig is de er uit voortvloei- ende impopulariteit te riskeeren zoowel van de zijde dergenen, die tegen iederen vorm van wedden zijn als van hen die druk wedden. Gevreesd wordt voorts, dat bookmakers er foe zullen worden gebracht kantoren in het buitenland te openen, waar zij buiten de be lasting vallen en hun concurrenten in Enge- land kunnen overtroeven^jdoor 5 1 te bieden. ONRECHTMATIGE OPSLUITING IN EEN KRANKZ1NNIGEN GESTICHT. ""Men herinnert zich wellicht nog wel de zaak van den fruitkweeker uit Kent, Harnett, die een proces voerde tegen een tweetal doc- toren wegens onrechtmatige opsluiting gedu- rende negen jaar in een krankzinnigenge- sticht. Hem werd 25 000 pond schadevergoe- ding toegekend, doch in hoogste instantie werd deze uitspraak vernietigcl. Thans heeft Harnett den dokter vervolgd die hem in 1912 krankzinnig had verklaard. De jury besliste, dat Harnett toenmaals niet krankzinnig was en dat de dokter niet de noodige voorzichtigheid had betracht. Zij ken- de Harnett 500 p^nd schadevergoeding toe, De rechter wees er op, dat Harnett kort voor hij krankzinnig was verklaard, ernstig ziek was tengevolge van een inspuiting met tuber- culini door een onbevoegde. In dien toestand schijnt hij geijld te hebben, wat dan tot de krankzinnigverklaring zou hebben geleid. Over de uitspraak der jury zullen nog plei- dooien worden gefiouden. EEN WEGMISBRUIKER. Een automobilist is van Londen naar Aber deen (Schotland), een afstand van 980 K.M., gereden in 12 uur 11 m.nutcn, d.w.z. met een gemiddeide snelheid van 73 K.M. per uur. Hij aeed, er slechts 11 minuten langer over dan de express-trein. Het is natuurlijik een mooie pi^estatie, maar de „Daily Mail" wijst er, niet ten onrechte op, dat zulk een kilometervreterij toch niet te pas komt. En het b ad is verwenderd, dat de politic, die elken dag tientaUen menschtn ockeurt omdat ze, hoe voorzichtig ook rij- clend, de maximum-snelheid overschreden, van dezen waanzinnigen rit over zulk een afstand blijkbaar niets bemerkt heeft! JOURNALIST VEROORDEELD WEGENS SMAAD. Erich Dombrowski, de voormalige verant woordelijke redacteur van het „BerL Tbl.", de ind'ertijd in een artikel heeft beweerd, dat Adolf Hitler van Fransche zijde geld voor zijn nat-scc. actie had gekregen, is wegens deze bewering te Miincnen vercordeeld tot 1000 M. boete, subs. 20 dagen gevangenis- straf. Titier, die een groote verdeaigtngsrede hield, werd door talrijke aanhangers toege- juicht, tegen we.k appiaus de president pro- testccrde. TEGEN HET COMMUNISME IN CHINA. De Sovjet-autoritei'ten te Moskou hebben uit Moekden officieus bericht ontvangen, dat Tsjang-Tso-Lin's regeering het plan heeft 40 Russen uit het land te zetten wegens hun propaganda voor revoluhotmair commu nisme. AMUNDSEN'S POOLTOCHT. De commandant van Amundsen's lucht- schip „Norge", Nobilie, en de bestuurder Rilser Larsen, hebben alle noodzakelijke re- gelingen getroffen met het geophysisch obser- vatorium voor het draadloos verstrekken van meteorologische berichten aan de „Nor- gc", dcor tusschenkomst der Russische sta tions tijdens de vlucht van het luchtschip van Gatsjina naar Spitsbergen. l.ar§yn verkaaxdq, 4at hij vae mwitw dat de berichten uit Leningrad voor de expe dite van het grootst mogelijke nut zullen zijn. Hij bracht in herinnering, van welk een groot nut soortgelijkc inlichtingen voor Amundsen zijn geweest, tijdens zijn vorige poging om de Noordpool te bereiken. De „Norge" zal op 24 dezer tegen den avond vertrekken en gedurende den nacht over land vliegen. DageCijks stroomen tal rijke bezoekers naar het Trotzk aerodroom, om het luchtschip te bezichtigen. Hun aantai bedraagt ongeveer 10.000 per dag. ONTPLOFFING OP EEN DUIKBOOT. Reuter meldt uit New London (Connecti cut), dat tengevolge van een ontploffing aan boord van de duikboot S 49, die in het dok lag, twaalf leden der bemannnig wevden gc- wond, van»wie eenigen ernstig. DE BANKBILJET TENZWENDEL. Nadat we wekenlang gespeend zijn ge- bleven van sensationeel nieuws inzake de Hongaarsche valschemuntersatfaire kwamen er gister, naai gemeid wordt, nieuwe onthul lingen, aldus net Hbld. Markgraaf Pallavicini, die zich vooral be- kendhe d heeft verworven door zijhardnek- kigen strijd tegen de regeering Bethlen, en die reeds maanden geleden den minister- president iu het parlement van medeplichtig- heid aan de vervalschmgvnheeft beschul digd, hield'in de Nationa'e Vergadering an- dermaal een o'.zienbarcnde rede. Hij wees er op, dat de regeering niets had gedaan ter bestrijding van de geheime orga- nisaties, van welke de vervalschirgen waren uitgegaan. Dtze passiviteit van de regee ring, zoo verklaart Pal avkini, vindt haar oorzaak in het feit, dat minister Bethlen, de minister van binnenlandsche zaken Rakow- ski, de Oberstaatsanwalt Strache, die het on- derzoek in de valschemuntersaffare leidde, en de president van de rechtbank, waarvoor het proces binnenkort zal plaats hebben, dr. Toreky, zelf leden van deze geheime organi satie zijn. Onder geweldig tumult deeldc Pallavicini verder mede, dat "de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken Rakowski in 1922, toen hij nog geen minister en geen afgevaar digde was, van deze organisatie opdracht had gekregen in Tsjecho-Slowakije valsche bankbiijetten van 500 Kronen in omloop te brengen. Rakowski had dit echter niet aange- durfd. Hij had verklaard, dat het te gevaar- lijk was, zoo groote biljetten uit te geven en had de organisatie aangeraden, liever biljet ten van 50 kronen te vervaardigen. Die kon men gemakkelijker kw'jtraken. (Volgens een Wolff bericht zou Rakowski later zelf tot de uitgifte zijn overgegaan). De afgevaardigden van de regeeringspar- tijen hieven -en oorverdoovend geschreeuw aan. Ze riepen Pallavicini toe: „Leugenaar! Dat moet ge bewijzen! Waar zijn de bewij- zen Ook de president van de Nationale Verga dering drong met klem bij Pallavicini op aan, dat hij zijn beschuldigingen tegen Ra kowski onmiddellijk zou bewijzen. Pallavicini verklaarde daarop, dat hij gaarne bereid was, zijn beschuldigingen met bewijzen te staven, maar alleen voor de rechtbank. Hij heeft door zijn verklaringen in de pers de regeering gelegenheid gegeven, hem aan te klagen. De regeering durft dit echter klaarblijkelijk niet aan. Ten slotte verklaarde Pallavicini nog, dat er kort v66r Kerstmis eer conferentie ten huize van minister Rakowski heeft plaats- gehad, waaraan behalve Nadosy ook prins Windisch-Gratz en de secretaris van bis- schop Zadravecz hadden deelgenomen en waarbij men maatregelen had besproken om het valschemunterssch„r.daal zoo goed moge lijk te camoufleeren. Men wilde probeeren, lieden te vinden, die de vervalschingen op zich wilden nemen. Daartoe was echter geld noo- dig, en dat had men niet Rakowski had toen beG'ofd, dit geld te zullen verschaffen. Rakowski protesfeerde heftig tegen de ver klaringen van Pallavicini en zeide, dat deze met de waarheid in strijd waren. DE GE5CHORSTE LABOUR- AFGEVAARDIGDEN. De Lagerhuisfractie van de Britsche La bour Partij zal een votum van wantrouwen indienen tegen den voorzitter van het Huis, die onlangs 14 Labourleden heeft geschorst. Het voorstel is onderteekend door Mac-Do nald, Clynes, Thomas en Snowden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ BRESLAU. Een automobiel, waarin behalve de chauf feur nog 5 andere personen gezeten waren, is te Breslau op een stuitmuur geloopen, ten gevolge waarvan de wagen omstortte en de passagiers eronder bekneld geraakten. Twee hunner waren op slag dood; de overige drie zijn ernstig gewond. De chauffeur is in het ziekenhuis reeds aan de bekomen verwondin- gen overleden. ONBETROUWBAAR PROCUREUR- GENERAAL. Het Cheemmitzer Gerecht heeft gis term id- dag, uitspraak doeode ig de zaak tegen den procureur-generaal van Freiberg dr. Asmus, die terecht had gestaan terzake van overtra ding van art. 346 van het Wetboek van Strafrecht, den beklaagde vrijgesproken. De kosten van het proces zullen ten laste van den staat komen. Gelijk bekend werd dr. Asmus ten laste gelegd, dat hij gedurende de uitoe- fening van zijn bediening te Freiberg aaii- klachten tegen links-georienteerde personen te niet zou hebben gedaan, terwijl hij, wanneer het de rechterzijde betrof, bijzonder doortaa- tend zou zijn opgetreden. SOVJET-RUSLAND WAARSCHUWT POL EN. Te Warschau verluidt, oat de atnbassadeu van Sovjet-Rusland te Warschau instructie: zou hebben ontvangen Graaf Skrzynski tot te deelen, dat toetreding van Polen tot de Kleine Entente de sluiting van een garantie- verdrag met de Sovjet-Unie twijfelachtig zal maken. IN ,,DROOG" AMERIKA. Indien het aantai arrestaties wegens dron- kerschap een criterium daarvoor is, dan is Chicago de natste stad van het land, aldus de „Chicago Tribune". In deze stad, die een bevolking heeft van 2.701.705 zielen, von dm in het afgeloopen jaar 92.888 arrestaties plaats. Philadelphia staat nummer twee op de lijst met 58.617 dan volgt Boston me* 37.994 In New York, met een bevolking van 5.620.048, werden slechts 12.017 personer gearresteerd er, in Washington 11.160. DE REGELING MET DE VROEGERE DUITS.CHE VORSTENHU1ZEN. De .,Dem. Zig. Dienst" wijst er op, dat de onderhandelaars der dein. partij het compro- mis inzake de. financieele regeling met de vorstenhuizen hebben goedgekeurd in de over- iuiging, dat het in overeenstemming is met de belangen van die landen, welke in de eerete bij die regeling zijn betrokken. In A&rbAtld Jiier'mede zal de detn. rijksdag- fractie de Pruisische regeering om een »rit- drukkelijke verklaring verzoeken ten aanzien van haar zienswijze betreffende het wetsont- werp. Een dergelijke verklaring van de Prmsi- sche regeering zal waarschijnlijk ook niet zonder invloed blijven op de houding der soc.-dem. PeRET OVER FRANKRIJK'S FINANCIeN. Peret, de Fransche minister van financieu, die aan een feestmaal van het congres der hotelhouders het woord heeft gevoerd, heeft den nadruk gelegd op het streven van Frank- rijk om het budgetair evenwicht te herstellen. Hij toonde aan dat de onh-angsten ruim- schoots in evenwicht zijn met de openbare uitgaven, die op het oogenblik in totaal 37.500 millioen bedragen. De ontvangsten over het eerste trimester van 1926 overtreffen de ramingen. De Fransche schatkist bezif eveneens latente reserves, welke met opzet buiten de begrooting zijn gehouden. Hij voegde er aan toe dat de opbrengsten van het plan-Dawes. ongeveer 500 millioen, zullen dienen ter betaling van de schulden aan de Ver. Staten en Engeland, waaraan Frankrijk zich uiinmer heeft willen onttrek- ken. Peret zette nader uiteen'dat Frankrijk jaar- lijks ongeveer 130 million dollar aan zijn schuldeischers betaalt. Frankrijk zal met vol- komen onrechtheid over de intergeallieerde, schulden spreken en zijn betalingscapaciteit toonen. Het zal g«.en enkele verplichting op zich nemen, welke het onmogelijk zou kunnen nakomen, het zal loyaal en ten voile de ver- plichtigen, uitvoeren, welke het zal aanvaar den, maar het verlangt, dat ziin betalingen zullen worden verrainderd, indien Duitsch- land zijn verplichtiugen ingev^olg het plan- Dawes niet nakomt. Peret hoopte, dat de Ver. Staten en Enge land aan Frankrijk betalingsvoorwaarden zul len toestaan, welke vereenigbaar zijn met zijn moeihjken toestand, dat de regeling der, intergeallieerde schulden den financieelen toe stand van Frankrijk zal verbeteren en het vertrouwen zal herstellen. Hij verklaarde, dat de beschikbare marge bij de Banque de France groot blijft. dat de inschrijving op de bons de defense een levennig verloop heeft en dat de vervaldag der bons op korten ter- mijn, 20 Mei, zonder moeilijkheden zal voor- bijgaan. Met vertrouwen s'aat hij het verloop van de crisis in den wisselkoers gade, welker spoedig einde bij verwacht. Tegenover de optimistische verklaringen van den minister zet het „Peret journal" uiteen, dat de 150 millioen die Frankrijk maandelijks aan de Bank van Engeland en aan Amerikaansche banken betaalt, ingevo'ge de overeenkomst van de Lasteyrie en de 80 mlilioen maandelijks voor rente aan de Ban que de France, welke beide betalingen jaar- lijks een fotaalbedrag van 2.5 milliard francs vormen, nog buiten de begrooting en zonder dekking gebleven zijn, zoodat dit jaar infla- tie alleen dank zij de belasting van Loucheur, van 4 December wordt voorkomen. Indien de herstelpogingen met kracht wor den voortgezet, dat is de franc op het oogen blik te laag genoteefd, aldus besluit het Nad RMAARSCHE COURANT. jp>. - ■-xf.iawi/. SB BRH1HI

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1