DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. $0. 95 Dit nammM bes,aa{ uif 2 b,adfn- Honderd acht en twintigste Jaargang 1926. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertcnticpr. 25 ct. p. regel, grootcre letters near plaatsruimtfr Brie yen franco N.V. Boek- en Handclsdr. v.h. Harms. Coster Zoon, Voordam C9, TcL Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. VRIJDAG Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 23 APRIL Uit bet Parlement TWEEDE KAMER. Den Haag, 22 April 1926. De algeraeene beschouwingen over de Indi- sche begrooting zijn thans zoover gevorderd, dal we aan de replieken zijn. Dat wil dus zeg- gen, dat de min.ster van kolonien aan het Moord is geweest om de sprekers in eersten tlermijn te beantwoorden. Maar eer het zoo ver was hebben we toch nog eerst een drietal sprekers moeten aanhooren. Twee daarvan behoorden tot dezelfde fractie: de heeren For- tuyn en Boissevain, beiden Vrijheidsbonders De heer Fortuyn juichte de keuze van den nieuwen gouverneur-generaal De Graeff van harte toe. Voorts prees hij den G. G. Fock voor de verbetering van den financieelen toe- stand. Hij wenschte niet mee te gaan met de motie van den heer Cramer tot wijziging van het kiesrecht voor den Volksraad, en zette uiteen, dat men zich niet moet overhaasten met nieuwe maatregelen in te voeren, omdat men er het noodige personeel voor m.st. Spr. zette de noodzakelijkheid uiteen van een goe- de samenwefking tusschen ambtenaren eu cultuurondernemingen en drong ten slotte aan op verlaging van den belastingdruk. De andere Vrijheidsbonder, de heer Boisse vain, juichte ten zeerste een krachtig optre- den tegen het communisme toe en verklaarde zich tegen de motie van den heer Cramer in zake de opheffing van art. 163bis van he; Indische strafwetboek, maar drong toch aan op een zeer voorzichtige en rechtvaardige toe- passing er van. Tusschen die twee sprekers in heeft de heer Lou de Visser zijn interpellate nader toege- licht, waarbij hij eenige onaangenaamheden van den heer Braat had te verduren, en heei' ten slotte een motie ingediend, waarin de Ka- mer zal verklaren, dat in Indie willekeurige onderdrukking is toegepast en de norma!-1 volksbeweging in haar ontwikkeling wordt verstikt, en ten slotte aan de regeering wordt verzocht algemeene amnestie at te kondigen alsmede alle externeeringsvonnissen te schrappen. Die motie zal aan het einde der algemeene beschouwingen in stemming ko- men, als zij ten minste voldoende onder- steund wordt, en dan met nagenoeg algemee ne stemmen worden verworpen. Alleen de heer De Visser zal er vo6r stemmen! Minister Koningsberger is een goed en aangenaam spreker, maar hij zal wel niet alle leden die het woord hebben gevoerd, be vredigd hebben. We zullen hier geen over- zicht geven van zijn vrij uitvoerige rede, waarbij hij elken spreker de eer gaf die hem toekwam. Maar we willen volstaan met een algemeenen indruk en 'vermelding van een paar hoofdpunten. Die glgemeene indruk is, dat de minister Koningsberger best ded zou kunen uitmaken van een vrijzinnig kab.net Hij heeft zelfs een paar maal de uitdrukkin^ „liberaal" gebruikt en dat dekt nu wel niet geheel de tegenwoordige opvatting van vrij- zinig, ze komt er toch vrij d'.cht bij. Hij voelt in het bijzonder alles voor een liberate opvat ting van de regeeringstaak tegenover Indie, dat altruistisch moet bestuurd worden. Hij er- kent daarbij volgaarne, dat er gezorgd moet worden voor een versnelde ontwikkeling van het volk, opdat het zoo spoedig mogelijk mede kan doen aan zijn zelfbestuur, maar hij wil van geen overhaasting weten. Maar hi; gevoeld er ook alles voor te zorgen, dat het gezag hoog wordt gehouden, in het bijzon der tegenover het communisme, dat misbruik maakt van de eigenlijke indische volksbewe ging, wel'ke een veel vreedzamer karakter draagt, zelfs een religieus karakter en vaak neerkomt op een kwestie van goede behande- ling. Van opheffing van de strafrechtelijke beperking van het vergaderrecht wil hij voor- alsnog niets weten, maar men wake voor een behoorlijke toepassing van het daarop be- trekking hebbende wetsartikel. Van een herziening van de Indische staats- regeling wil de minister voor het oogenblik* niets weten, maar hij zal de kwestie met den nieuwen gouverneur-generaal bespreken, in het bijzonder wat betreft de vraag, of het ge- wenscht zou zijn een staatscommissie te be- noemen en daaromtrent van advies te dienen Met den nieuwen gouverneur-generaal za! hij ook alles bespreken, wat betreft staking, inlandsche beweging, communisme enj Omtrent Atjeh deelde de minister mede, dat de gouverneur van het gewest hem reeds heeft gerapporteerd over den econom.schen en socialen toestand van het gewest, en dat de aanvallen enkel van plaatselijke beteekenis zijn. Verder stippen we aan, dat de minister met wenscht over te gaan tor conversie van de In dische schuld, ten misnte voorloopig niet, dat zij voornemens is wat de cpiumpach meer dan 25 millioen opbrengt voor groote werken uit ite besteden, dat er een Bedrijvenwet bij den Raad van State aanhangig is en dat er een suppletoire begrooting zal komen, waarbij de tot nog tee teruggenomen gelden voor den aanbouw van oorlogsschepen voor Indie weer zullen worden aangevraagd. Nadat de heer Lingbeek een goed woord had gezegd ten gunsie van de zending, zijn de replieken aangevangen. Daarmee zal de dag van morgen wel gevuld worden. Buitenliiiid. DE POLI ilEK VAN MUSSOLINI. Woensdag werd te Rctne, gdijk gemeld. 5e dfievcucige hc-rdenkingsdag gevierd. Het de 2679c- stichtmgsdag von de stad Ro me. De eerste steen werd gelegd voor de Viale Barberini, de groote. avenue, welks aanleg de eerste stap is voor de groote plan nen van de uitbreid'ing van Rome De gouverneur van de stad Rome heeft een proclamatie gericht tot de bevolking, welke was aangeplakt aan alle openbare gebouwen en op veTe muren der stad. Deze proclamatie begin-t als volgt: „Burgers van Rome! Het uur tot ophef fing van het hoofd, om het oog te richtcn op de uitbreid'.ng van Rome, is anagebroken De geestelijke voorbereiding heeft plaats gehad. De gevoelens moeten nu werke'ijkheid wor den door daden. De stad zal het aspect'moe ten aannemene waardig aan de nieuwe tij- den. Met zal onze trots zijn, warneer zij haar ou-de fierheid herkrijgt." Daarna volgt een opsomming van de open- bare werlcen, welke moeten worden uitge- voerd en verder luidt het: „De mooiste lier- denking van den stichtingsdag van Rome is een aanvang te maken met d :ze werkea, die uitdrukking geven aan den vasten wil van den Duce, terwijl de heel natie beeft van on- geduld, in afwachting van de bevrijding der krachten, die te lang gebonden waren, om te zoeken naar nieuwe wegen door de -wereld, te zfirgen voor de levens-noodzakelijkheden van ons volk, de bevestiging en de wederge- boorte van het ideaal van de Romeinsche be- schaving". Ongeveer dertigduiz-sid menschen stonden Wcensdagmorgen opeengepakt in de straten, die naar het paleis van Mussolini leiden. Zij wachtten tevergeefs, daar Mussolini zich niet liet zien. De plechtigheden begonnen met de opening van den kolonialen dag in tegenu oordigheid van den koning door Mussolini op het stad- huis. s In'zijn rede bracht Mussolini niet de ver- wachte verklaring omtrent de koloniale plan- nen, die hij zou koesteren. Van het stadhuisbegaf Mussolini zich naar het Augusteum, waar de leden van de fascistische vakvereenigingen waren verga- derd, ter viering van den Italiaanschen ar- bcidsdag. Daar luisterde Mussolini naar de redevoering van Rossini over de samenwor king van kapitaal en arbeid in ItaJie. Te half elf begaf Mussolini zich naar de Piazza Colonna, waar hij de Bafilla-troepen inspecteerde. Later in den mid'd'ag waren Mussolini en de koning tegenwoordig bij de opening van het koloniaal museum, 's Avonds vond in het Chigi-paleis een schitterende ontvangsi der dipiomaten plaats. TEGEN DE RUSSISCHE COMMUNIS TEN IN CHINA. Tsjang-Tso-lin heeft den consul-generaai te Moekden verzocht de regeering te Moskou te willen mededeelen, dat de benoeming van een andeVen gezant te Peking in de plaats van Karachan noodzakelijk is. De reden daarvan is, dat Karachan, on- middellijk na zijn aankomst in China reeds begonnen is geld uit te betalen voor agita'ie in de Chineesche studentenkringen en het leger van Feng te steunen. Op die wijze heeft hij getracht binnenlandsche troebelen in China te verwekken, wat een ernstig mis bruik van zijn diplomatieke positie vormt. Naar uit Moskou bericht wordt, begeeft de Russische gezant te Peking, Karachan, zich medio Mei met verlof naar Moskou. De krijgsraad der opperbevelhebbers van Moekden heeft, naar gemeld wordt, na de af- faire-Karachan, ook de verwijdering geeischt van andere Sovjet-beambten, die als agenten der Ccfflmunistische internationale worden beschouwd. De betrekingen tusschen iVVoekden en Moskou schijnen gespannen te zijn DE MILITAIRE CONTROLE- COM MISS IE IN DUITSCHLAND De diplomatieke medewerker van de ,;Dai- ly.Telegraph" behandelt de vraag van de handhaving der militaire controlecommissie op den zuiver formeelen grond, dat Duitsch- land nog niet tot den Volkenbond is iocgetre- den en dientengevolge de V. B. commissie nog niet in de plaats kan komen van de controle commissie. Verwacht wordt, dat Berlijn onder den druk der ontevredenheid van de openbare meening over het verdere verblijf voor ver- scheiden maanden van de controle-commissie in Duitschland binnenkort aan de geallieer- den zal voorstellen, de controle door een Vol- kenbondsorganisatie te dcen gesehieden vocr Duitschland lid van den V. B. geworden is. Deze quaestie zou dan niet-officieel behan- deld worden als de voorbereidende ontwape ningscommissie bijeenkomt. Als deze commis sie slaagt zou een internationale autoriteb kunnen worden in het leven geroepen, die op grondslag van volledige gelijkberechtigdheid de bewapeningen van alle landen zou kunnen controleeren. Met een dergelijk plan, dat in- tusschen pas over jaren kan worden verwe- zenlijkt, zou Groot-Brittannie zich wel kun nen vereenigen. DE POLITICKE CRISIS IN POLEN. De Poolsehe premier Skrynski heeft Woens- dag den president der repitbliek het ontslag van zijn kabinet aangeboden nadat dit door het uittreden van de socialisten uit de re- geeriingscoalitie was verzwa-kt. De president cchter heeft dit onts'ag niet aanvaard en de heer S-krzynski zal nu voorloopig de regee ring voortz:(ten Vermoede'ijk slechts voor eni.-sle weken, opdat aldus tijd wordt geven- den voor een rustige voorbereiding van het ootred eovan een nieuw tninisterie. De minister-president Skrynski verklaarde in een interview, dat hij reeds on-derhandelin- gen heeft g-eipend am de regeering op breede- re basis uit te bouwen Deze uitbouw zou naar'links plaats hebben. Indian- een uittreiding binnen afzienbaren tijd niet gelukt, zal Skrzynski opnieuw het on-tslag ban het Kabinet indienen DE FRANSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN. De Matin bevat een hoof dart ikel van Ar nold Rechberg, den Duitschen kali-magnaat. Hierin bepleit deze het tot stand komen eener Franseh-Duitsche alliantie, op grond van de volgende punten: le. verbind'jirg van de wederzijdsche industrieele belangen, spe- ciaal der kali- en der ijzer- en staal-industrie- en en der chemische industrie. 2e. Een Fransch-Duitsch militair verbond met een gejnengden Fransch-Duitsch miMtair yerbopd met een gemengden Fransch-Duistchen gene- ra'.eft staf, waartoe dan oolc Belgie en Luxemburg zouden toetredeni. 3o. Het verval- len van de bepalingen in het verdrag van Versailles;, die de Fransch-Duitsche verhou- dingen betreffen, uitgezonderd de territori ale. 4e. Ontruiming ira twee jaar van alle Duitsch gebied door de Franschen waarbij Fransche belangen in he tSaargebied speci- aal gewaarborgd zouden worden 5e. Hand- having van het plar-Dawes. 6e. Teruggeven van den Poo'scher. corridor aan Duitschland. Dantzig blijft een Poolsehe vnjhavert en bo- vendien krijgt Polen Memel. De vorming van een Duitsch-Poolsche belangen-gemeensehap Si!ezie met behoud der tegenwoordige gren- zen Daartegenover zou dan komen te staan de opneming van Polen in de Fransch-Duitsche militaire alliantie, terwijl ten slotte Frank- rijik zijn toestemming zou geven tot de aan- sluiting van Oostenrijk bij Duitschland, waarna Tsjecho-Slovakije eveneens in het Fransch-Duitsche verbond zou worden opge- nomen. De „Matin" voegt er aan toe: „Wij mee- nen te weten, dat, afgezien van nader te re- gelen details, de prin-cipes van een derg-elijke overeenkomst niet ongunstig beoordeeld wor den door Franschen van grooten diplomatie- ken invloed. LANDRAAD SCHEIBLE IN VRIJHEID GES1ELD. De arerstatie van den landraad Scheible ut Karlsruhe is opgehelderd en blijkt met politiek niets uitstaande te hebben. Uit Pa- rijs is n.l. te Berlijnb ericht ontvangen, dat de landraad in een verdacht lokaal op Mon-t- martre beland was, waarin juist een inval door de politie gcdaan werd. De landraad is toen een nacht opgesioten, maar den volgen- den morgen reds, nadat zijn "kwaliteit gebie- ken was. op hooffelijke wijze vrijgeiaten. UIT DE PARTIJ GESTOOTEN. Max Dorr, het commuinstische lid van den Pruisischen Landdag, is uit de commuinisti- sche partij gestooten. Deze uitsluiting staat buiten de poiltiek. Dorr heeft zich aan ver- duistering schuldig gemaakt en zal door de justitie worden vervolgd. Aan het verzoek van de communistische partij om ontslag te ne- me nals lid van den Landdag heeft hij nog geen gevolg gegeven. Dorr is jarenlang lid en zelfs voorzitter van de communistische fractie van den Berlijnschen gemeenteraad geweest. TREINROOVERS VERJAAGD. Gisterochtefld om 3 uur sprongen nabij Turn-Severin in Roemenie twee gemaskerde banideten op het balkon van den express, met de bedoelin-g de reizigers te plunderen. Een agent van de veiligheidspo-'.itie, die zich in den tren bevond, maakte echter onmddellijk van zijn revolver gebruik. Een der bandieten werd gewond Hij sprong echter met zijn ka- meraad van den trein en slaagde er nog in te ontkomen. DE SCHULDENREG ELING TUSSCHEN AMERIKA EN- FRANKRIJK. Mellon, de Amerikaansche staatssecretaris van financien, heeft verkiaard bereid te zijn de schuldencommissie vandaag bijeen te roe- pen, om den Franschen gezant Berenger te hooren. GEVECHTEN IN ITALIAANSCH SOMALILAND. De correspondent van de „East African Standard" te Lamu maakt melding van een groote vermindering in den gewonen sei- zoenhandel der inboorlin-gen, welke vermin dering wordt toegeschreven aan de gevech- ten in Italiaansch Somali-land ten noorden van Mogdishoe. De Italiaansche troepen heb ben, naar gemeld wordt, verliezen geleden, doch zijn thans aan de winnende hand, ten afdeeling opstandelingen heeft zich terugge- trokken in Engelsch Somaliland Anderen zijn getrokken naar Abessynisch Somaliland. De Italianen zouden de kust geblokkeerd heb ben, waardoor de handel van de inboorlin- gen wordt stopgezet ITALIA ANSCHE SCHOENER GEZONKEN. Aan boord van den Italiaanschen schoener ,Fratelli Monteneri", met een lading ben zine op weg van Sicilie naar Benghazi, aan de Ncord-AIrikaansche kust der Middelland- sche Zee, heeft en ontploffing plaats gehad Het schip zonk. De kapitein werd gered; vi)i le^eo der temaaninc wnrdw «SP3JSt NIEUWE BOTSINGEN TE CALCUTTA. Bij een bostin-g tusschen politie en Moham- medaansche elementen zijn hvee Mohamme- danen ged-ood en 30 gewond. DE CRISIS IN DE BRITSCHE MIJN-INDUSTRIE. Na de mislukte besprekingen tusschen de mijnei-genaren en de mijnwerkers heeft Cook, de secretaris der mijnwerkersferedatie, gister het volgende verlkaard: De voorwaarden der mijneigenaren waren van dien aard, dat de leiders der mijmvei'- kers er zelfs niet over konden discussieeren. Zij stelden zich geheel op hetzelfde stand- punt als bij de vorige bijeenkomst, n.l. dat zij bereid zijn over bepaalde beginselen voor een overeenkomst te onderhancfelen, maar dat de looneu gebaseerd dienen te zijn op de eco- nomische capiciteit van de districten. Zij weigerden zeifs mede te deelen welke loonji h. i in de districten kunnen woiden betaald en verklaarden niet te kunnen onderhandelen over een nationale overeenkomst, welke een algemeen beginsel voor een loonregeling zou toepassen. Daar de gedelegeerden-vergade- ring der mijnwerkers hen heeft opgedragen vast te houden aan het beginsel van een mi nimum loonpercentage, konden zij de voor- Istellen van de mijneigenaren niet in overwe- ging nemen, zoodat de besprekingen op liet d-oode punt zijn geraakt. Voorloopig zulien de vertegenwoordigers van bcide partijen niet opnieuw te zamen ko men, maar Baldwin zal hen heden afzonder- lijk ontvangen. Inmiddels conVreerden de vertegenwoordigers der mijnwerkers met de industrieele commissie van het Vakverbond, die den steun van de andere vakvereenigingen toezegdc voor het geval iedere poging tot een minzame schikking vergeefsch mocht zijn Ook het Schotsche Vakverbond heeft een motie aangenomen, waarin steun aan de mijnwerkers wordt toegezegd. De mislukking van de rechtsb'eeksche on- derhandelingen tusschen beide partijen werd verwacht en geeft geen aanleiding tot bijzon der pessimisme. Nu eerst begint de eigenlijke bemiddeling van den premier, die naar men hoopt tot een overeenkomst zal leiden. DE VREDESONDERHANDELINGEN IN MAROKKO. Bij de onderhandelingen tusschen de Rif- fijnen, en de Fransche en Spaansche afge- vaardigden bleven de Riffijnen overzettelijk ten aanzien der militaire clausules van den wapenstilstand. De Fransche en Spaansche gedelegeerden zijn, om de besprekingen voort te zetten en de Riffijnen tot het doen van eenige conces- cies te dwingen, met de bespreking der po- litieke voorwaarden begonnen. Maar deze punten leken nog van te verwijderd belang te zijn om daarover met viucht officieele be- raadslagingen te openen- Er zal ruggespraak met Parijs en Madrid gehouden worden DREIGENDE STAKING IN DE AUSTRALISCHE KOLENMIJNEN. t)e machinisten der kolenmijnen in N Z. Wales, Victoria en Tasmanie dreigen met een staking over veertien dagen, indien zij geen hooger loon krijgen. Hierdoor zouden 30.000 arbeiders werkloos worden. OUDE MILITAIRE WEGEN VOOR SMOKKELAARS. De Italiaansche regeering heeft door ver- onachtzaming van tijdens den oarlog aange- legde wegen en forten millioenen lire schade geleden. Tijdens den oorlog, toen in Italie een doortocht der Duitsche troepen door Zwitserland naar Italie werd gevreesd, liet de Italiaansche militaire overheid langs de Zwitsersch-Italia insche grens forten en we gen aanleggen. Sinds den wapenstilstand zijn deze werken evenwel verwaarloosd Lawines en aardverschuivingen, die hebben plaats ge had, hebben de weger en forten in een zeer slechten toestand gebracht. De wegen zijn thans onbegaanbaar en worden nog slechts door smokkelaars gebruikt om hun waren te vervoeren In de Zwitsersche bladen wordt thans de aandacht op dezen toestand geves- tigd. KORTE BERICHTEN. Uit New-York wordt gemeld, dat# de Duitsche Vice-Consul Heinz Kroger, toen hij voor het maken van een inspectiereis door Noord-Argentinie zou vertrekken, bij het verlaten van zijn hotel te Posadas met zijn echtgenoote door een auto werd aangere- den. Beiden zijn aan de bekomen verwondin- gen overleden. De Italiaansche 'egatie te Brussel ver- klaart de geruchten, dat het vertrek van den gezant naar Rome in verband zou staan met de gebeurtenissen te La Louviere, van alle waarheid ontbloot. Volgens het „Joumal" heeft de Roe- meensche" gezant te Parijs Roemenie's be- zorgdheid tegenovei Briand vertoikt in ver band met het nieuwe Duitsch-Russische ver drag. De coiTespondent van de Action Fran caise te Weenen is uitgewezen, aangezien ge bleken was, dat hij spionnage bedreef en ver- bindingsoffici"r was tusschen de Parijsche royalisten en de Habsburgsche monarchis- ten. Volgens een bericht uit Moskou zijn de Poolsch-Russische onderhandelingen over een waarborgverdrag afgebroken ten ge- volge van dc weigering der Sovjet-regeering om Polen te steunen in zijn strevpn he< grond vsm de vrije «tad Danzitr tot rich te trekken. De gemeenteraae. van Brussel heeft in een vrij woelige vergadering de twee sorialis tische voorstellen, om op 1 Mei het gemeente- personeel en de gemeentescholen vrijaf te geven, met 28 tegen 11 steinmen verwor pen. Het Estlandsclie socialistisch oud-Ka- merlid Abrason is gisteren gearresteerd Of. het oogenblik. dat litj een order uit Moskou in ontvangst nam. E>e heele partij is ont- bonden. Naar gemcid wcrit hebben verscheide- ne stammen in de omgeving van Aleppo zich aan de Franschen overgegeven, hetgeen wordt toegeschreven aan het feit, dat hun moieel ernstig geschokt -s als gevolg van plaats gehad hebbende bomaanvailen, waar bij zeifs een s am 18 dooden verloor. Vo'.gens een draadloos bericht via Bcr lijn heefi het Amerikaansche parlenientslid Fish een resolutie ing-riiend, welke behalvc machtiging tot het teruggeven van de Duit sche eigendonimen, ook het vrijgeven van de Oosfenrijksche en Hongaarsche eigendommen verlangt. De luxetrein ParijsBarcelona is op eei goeder^ntrein geioonen. Er zijn 5 dooden en een dertigtal gev/ondtn van wie 5 zwaarge wonden. Geinensrrl nieuws. CONGRES VAN IUWELIERS EN HANDELAARS IN GOUDEN EN ZILVEREN WAREN. Woensdagavond is in een daartoe afzonder- lijk belegde bijeenkomst besloten tot stichting van een internationale organisatie, waarvan o.m. de taak zal zijn, de vraagstukken, op het congres behandeld, nader te onderzoeken, en actie te voeren voor de verwezenli.king van de verschillende door liet congres uit te spreken wenschelijkheden. Tot het volgende congres zal de zetel van deze internationale organisa tie Amsterdam zijnals voorzitter is aange- wezen de heer C. J. A. Begeer. In de ochtendzitting zijn resoluties behan deld over de onderwerpen waarover aan het congres rapporten waren uitgebracht. lnjfikahi-t onderwerp vcrzekering is de.vol gende resolutie aangenomen: Het is wensciielijk, dat de internationalt organisatie een commissie benoeme ter behan- deling van de \erzckeringsvraagstukkendat de internadonale organisatie-poiissen in een duidelijke redactie worden vastgestelden dat de herverzekering zooveel mogelijk gecentra- liseerd zal worden. Inzake omzet- en weeldebelasting is een re solutie aangenomen, welke de wenschelijkheid uitspreekt, dat de internationale organisatie een commissie benoemt, die de middelen on- derzoekt, waardoor men kan komen tot alge- heele afschaffing van deze beiastingen, of tot voorkoming van invo^ring daarvan. Over het gehalte van zilverwaren is een resolutie aangenomen, waarin wordt aanbe volen als eerste gehalte voor zilvenvareti 925/1000, en als tweede gehalte 835/1000. Het congres is van meening, dat een verplicli- te of ambtelijke stempeling niet noodig is voor den waarborg van het gehalte, en dat dus de vak-organisaties vrijwillig dit gehalte dienen in te voeren. Ten aanzien van het gehalte van goud, wit- goud en platina is de volgende resolutie aan genomen Ook wanneer de thans in de verschillende landen bestaandc wettelijke voorschriften te dezer zake gehandhaafd blijven, is het wen- schelijk, dat Engeland inplaats van 9 karaat 8 karaat, en in plaats van 15 karaat 14 ka raat erkenne; dat Zweden inplaats van een gehalte van 763/1000 een gehalte van 750' 1000, en Portugal eenzelfde gehalte inplaats van een van 800/1000 erkent. Verder spreekt deze resolutie uit, dat het witgoud hetzelfde gehalte dient te hebben ajs het goud, en dat ook ten aanzien van plafina een eenvormig gehalte in alle landen moet worden ingevoerd. Platina, goud en zilver mogen als zoodanig niet erkend worden, indiep het gehalte niet aan de vereischten voldoet. Een andere resolutie, die aangenomen is, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de interna tionale organisatie een commissie benoemt ter behandeling van het vraagstuk .van het infor- matie- en credietwezen. Deze commissie zai gebruik maken van de in verschillende landen bestaande gegevens en die als grondslag aan nemen voor het ontwerp van de internationalt regeling. Ten aanzien van het onderwerp geculti- veerde paarlen is de volgende resolutie aange nomen: Het congres bevestigt het handelsgebruik, dat gekweekte paarlen slechts als zoodanig. dus niet als paarlen zonder meer aangedulc mogen worden. Onder gekweekte paarlen ver- staat het paarlen, die ontstaan doer een kunst- matig procedd, met name door het brengeu van een:ge lichaam in de schelp van de paarl- oester. De op deze wijze ontstane paarlen mogen niet anders dan als gekweekte paarlen aangeboden en gefactureerd worden. Het con- fres stelt vast, dat verschillende onderzoe- ingsmethoden het in alle gevallen mogelijik maken cultuurpaarlen van natuurliike paarlen te onderscheiden. Een internationale commis sie moet vaststellen, welke onderzoekingsme- thoden gebezigr moeten worden. Het verdienf aanbeveling in de verschillende landen offici eele bureaux voor onderzoek in te stellen. He' ip Nederland opgericbte internationale bv ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1