Alkmaarsche Gourant H8L1.E S BESCHUlf FEIIILLETON. De dochter van Alva. Hontord Acht en Twintigste Jaargang. 1 WEET GIJ DIT WEL? No. 95 1926 Vrjjdag 23 April. ProYiaciaal Nienws UIT ST PANCRAS. Waar bet gemeenschappelijik veenbedrij'f, in exploited door die gem ton ten St. Paocras en Koedfyk en door de ,crisisjaren" tot stand ge- komen sis werkverschaffing, in de laatste raadszittingen nogal eens ter sprake is ge- weest, waarbij gevraagd werd of niet tot op heffing kon worden overgegaan, 'lijkt het ons nogal van belang toe, te melden, dat op htt oogenblik al reeds pl.m. 25 man aldaar werk vinden. Voorzoover wij konden beoordeelen, troffen we onder hen geschikte iandarbeidcrs, dit in tegensleliing met de bewering, ais zou- den het feitelijk aitijd dezelfden zijn, welke zonder werk loopen. Zeker beloopt het jaar- Rjfcsch tekort van de veenderij een niet gering bedrag; waar echter anders dat geld als on- dersteuning moest worden uitgekeerd of men de werkloozen aan hun lot moest overlaten, kan het o. i. toch aanbeveling verdienen, in- dien men voor zijn geld productief werk laat verriehten. Bovendien blijven de loonen, welke met aangenomen werk worden ver- diend1 en van i 12 tot 20 per week beloo- pende al naar gelang der prestaties, een sti mulants vormen, om ander werk te vinden, waardoor het gevaar van klaploopen op het bedrijf wordt voorkomen. Temeer verdient bovenstaand feit de aan- dacht, daar de werkzaamheden in het tuin- bouwbedrijf in vollen gang zijn. UIT SCHOORL. De vereeniging „Algcmeen Welzijn" had Woensdag de gewone jaarlijksche voorjaars- vergadenng belegd in de ,,Roode Leeuw", De nieuwbenoemde voorzitter, de heer Dehe Sr., aanvaardde zijn taak met schroom, omdat't verzorgen van eigen welzijn hem al heel moeilijk toeleek, zoodat de leiding van het ,^'lgemeen Welzijn" zeker de noodige moei'lijkheden zou geven. Hij riep de mede- werking van de leden in. Ook de nieuwbenoemde secretaresse, me- vrouw Jansen-Bieevaart, las het jaarverslag We zagen uit dit laatste stuk, dat het de afdeeling Floralia niet whs meegdoopen, dat echter de bibliotheek, bestaande uit 1043 banden, 90 vaste lezers in het winterseizoen had gehad en 793 deelen waren uitgeleend. OA de excursie in de duinen had aen gee- de belangstelling. Den heer en mevrouw Boeke bekwamen den dank van het bestuur voor het vek dat zij voor „Algemeen Welzijn" hadden gedaan. Beiden hebben zich teruggetrokken uit hunne functtes. De aftredende bestuursleden, mej. Th Nuijs en de heer G. Hoogvorst, werden bij acclamatie herbenoemd, terwijl in de openge- vaiilen plaats werd voorzien door de benoe- ming van den heer J. H. Arpeau Het punt „Floralia" werd aan een ernstige bespreking onderworpen. Het bestuur stelde voor om dit j nu dezen zemer eens goed aan te pakken. Het kweeken van bloemen wekt liefde op voor de natupr; dit aan te moedigen bij de jeugd kan niet anders dan een nuttig en daokbaar werk zijn. Het bestuur stelde voor, om ook rubrie ken: „tweejarige planten", „flora en fauna van de duinen" en „bloemschikken" te ope- nen, terwijl het doel zal zijn om de resultaten er van tegelijk met het zomerfeest van V.V.V.v te toonen. De stekplanten zullen ditmaal gra tis worden verstrelct. In't algemeen werden deze plannen goedgevonden en zal het be stuur over een ongelimiteerd bedrag hier- voor naar behooren kunnen beschikken. Opzomerprcgramma staan voorts weder de jaarlijksche duin-excursies, terwijl na een geananeerde bespreking, waaraan de beide boschwachters, de heeren Jansen en Greup, ateook de heer Schemer deelnamen. Tot re- sultaat had dit, d«t in dne vogeforoedtijd met die hoogste klassen der 3 scholen, (indien daartoe althans animo voor is, waaraan we niet twijfeien), ondier leiding der boschwach ters de broedptatsen zullen worden be- zocht en het vogei'ieven worden besproken, waardoor men denk te bereiken, dat de jeugd nog meer dan thans eerbied en bewondering zaT krijgen voor het mooie in de vogelwe- nrid. De duinen van het Staateboschbeheer te Schoorl zijn zulk damkbaar terrein hiervoor en't gduk is er, dat de ambtenaren ook een open oog hebben voor het vogeiieven. Aaustaande winter zal dit goede werk worden voortgeaet door hot houden van 1c jpngen. AWhans het bestuur zal in deze rich ting trachten te sJ&gen. Dc rondvraag leverde niets op, zoodat Suiting volgde. Een storing in het electrisch net, die tot Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. O. Keller. 14) Uit de ramen der gelijkstraatsche verdieping schijnt nog licht, de houten luifel aan den voorkant is versierd met planten en struiken en een aantal welgestelde burgers, enkele Spaansche officieren, alsmede een half dozijn reizigers houden zich daar nog op. Hoewel het reeds zeer laat is komt uit de gelagka- meer nog net gedruisch van het gelag. Hij wordt verwelkomd door den herbergier, Her man van Oncle, die op weg is om fortuin te maken met zijn vermaarde soupers en trouw- partijen, want zijn zaak is de inrichting voor net geven van feesten bij uitnemendheid in Antwerpen. „De Roode Leeuw" mag dan meer in trek zijn bij de aristocratie, „Het ge- sciiilderde huis" is toch maar de beste in- rifhting om een fijn glas wijn, een flink glas bier te drinken of wel een bruiloft te vieren die drie dagen aan een stuk voortduurt. „Welkom in „Het geschilderde huis!" roept de spraakzame waard, „welkom, senor kolo- nel." „Neen, kapitein" antwoordt Guy. wWeikom is mij ieder die in dienst van den in den nadit duurde, veroorzaakte ook op deze vergadering veel ongerief. UIT EGMONDB1NNEN. Woensdag werd voor den Raad van State behandeld het bercep der belanghebbenden tegen het besluit van Ged. Staten van Noord- Holland, waarbij werd goedgekeurd het raadsbesluiit der gemeente Egmondbinnen tot opheffing der openbare school op het dorp Egmondbinnen. Als gemachtigde van adres- santen werd het woord gevoera door den heer J. G. Bosschaart te Egmond aan Zee, die er- op wees, dat in de gemeente Egmondbinnen te alien tijde twee scholen zijn geweest en dat ook in vroeger tijd, toen de gemeente grooten- deels zelf de kosten moest dragen, er ncx>it aan gedacht is de kinderen van Egmondbin nen naar Egmond aan den Hoef te sturen. Toen de actie voor R K. onderwijs was inge zet en er op Egm. a. d'. Hoef een mooie school geopend werd, heeft ook geen enkele R. K. van Egmondbinnen eraan gedacht, ook al verlangde men naar Roomsch onderwijs, om ook maar een kind naar de Hoef te sturen. Wel een bewijs, dat de bezwaren der ouders, die in de stukken voldcende zijn uiteengezet, niet ongegrond en van groot gewicht zijn. Aanvankelij'k werd er ook door het gemeente- bestuur niet aan gedacht om bij opening der R. K. school op Egmondbinnen de openbare op te heffen. Spr. wilde over de lange geschiedenis met al haar wederwaardigheden nu niet uitwei- den, in de stukken is daarover voldoende ge- sproken, en zich bepalen tot het raadsbesluit en de motieven daarvan. Het had hem telkens weer verwonderd. hoe het toch mogelijk was, dat .in de verschillende officeele bescheiden hardnekkig cpduikt de bewering, dat de wo- nlngen op Egmondbinnen 4 K.M. afstand van de openbare school op Egmond aan den Hoef staan. Op't oogenbli'k gaan er kinderen ter school, die op S'A a 9 K.M. van den Hoef wonen in een huis, vanwaar uit al zestig jaar lang kinderen naar de Egmondbinner school gingen. Verder las spr. een lijstje voor van reeds lang bestaande woningen op meer dap 4 K.M. van Egmond aan den Hoef. De afstandskwestie, ook door Gedep. Sta ten in hun schrijven aan de Kroon aange- voerd, diende slechts onder reserve te worden aanvaard. Een tweede argument was het onderwijsbe- lang. Het was herhaaldelijk betoogd, dat de kinderen van Egmondbinnen eer nadeel dan voordeel zopden hebben van een tweemans- school op de Hoef. Spr. wilde dat hier niet herhalen, doch wees erop, hoe b.v. de Inspec- teur van het Lager Onderwijs te Alkmaar, een der heeren, die in den beginne overhelde tot opheffing, nu geheel aan de zijde der ouders stond en duidelijk de nadeelen had uiteengezet. Ook het onderwijsmotief in het advies van Ged. Staten kon slechts onder re serve worden aangenomen. Het laatste argument was zuinigheid, doch door de voorstanders van het bijzender on derwijs was nog nooit de zuinigheid betracbt Integendeel, men haalde, wat er te halen was, en wanneer de ingezetenen, ook R. K., zich niet hadden verzet> zou er thans wederom een dure R. K.-school op Egmond-binnen staan. Voor de bezwaren der R. K. moest de zuinig heid wijken Doch de andersdenkenden had den precies dezelfde bezwaren. Spr. was van oordeel, dat men aan deze menschen niet eens de zuinigheid voor de voeten had mogen werpen, dat was niet billijk. Doch nu ze toch in het geding gebracht was, wilde spr. er op wijzen, dat het nog lang niet zeker was, of opheffing der O. S. op Egmondbinnen wel in- derdaad in het Belang der gemeentekas was. Daarom had hij een bescheiden begrooting gemaakt van hetgeen de opheffing wel voor on kosten meebracht, waarbij spr. kwam tot een bedrag van pl.m. 1800 per jaar, onge rekend de kosten, die bij hand'having toch ook zouden betaald moeten worden. Voor dat geld kon men nogal een aardig klein schooltje on- derhouden. De financieele voordeelen waren dus illuscir. Hiermede waren de motieven van het ge- meentebestuur afgehandeld, dqch in verband hiermede wilde spr. nog wijzen op het feit, dat het gemeentebestuur op voorstel vau den burgemeester nog pas besloten had zijn me dewerking te verleenen om mogelijk te maken, dat kinderen het openbaar onderwijs te Alk maar konden volgen. Welke financieele gevol- gen dit had voor de gemeente werd door een berekening aangetoond, terwijl het. aantal leerlingen voor de school te Egmond aan den Hoef erdoor in gevaar gebracht werd. De ouders van Egmond-binnen moesten het toch wel onbillijk vinden, dat zij hun kinderen door weer en wind ter wille van het aantal of van de gemeentekas naar den Hoef moesten sturen. Spr. meende door een en ander een duide lijk beeld gegeven te hebben van de toestan- den en enkele zaken nog wat beter in het licht te hebben gesteld. Z.i. moest het zeker wen- scheiijk geacht worden, dat de O. S. op Eg mondbinnen ntet opgeheven, doch gehand- haafd werd. De heer Janssens, burgemeester van Eg mondbinnen, wilde ook de geschiedenis der schoolkwestie laten rusten en alleen op de motieven van het raadsbesluit terugkomen Dat waren er in hoofdzaak twee: onderwijs- belang en financieel belang. Wat het onderwijsbelang aangaat, deed spr. een beroep op hetgeen en door Ged. Sta ten, en door den Hoofdinspecteur en in de Koninklijke beslissing van 7 Jan. 1925, was geschreven. In al die stukken werd gezegd, dat samenvoeging der beide scholen het ge- heele onderwijs ten goede zou komen. Aangaande de financial diende in het oog gehouden te worden, dat twee kleine school- tjes voor de gemeente duurder uitkomen, dan een grootere. Niettemin had dit niet den door- slag gegeven tot het besluit van den raad Maar het duurder worden van het openbaar onderwijs zou goede bijdragen voor net bij- zonder onderwijs meebrengen en daar was de gemeente voor teruggeschrikt. De bezwaren der ouders werden niet ont- kend, integendeel had het gemeentebestuur meermalen blijk gegeven, dat het die kende en wist te wegen. Vandaar dat overwogen was om de kinderen naar Egmond aan den Hoef te vervoeren, waarmee dan tevens de oorzaak van de gevreesde onderwijsverslechtering (het schoolverzuin zou worden weggeno- men. Daarom hebben B. en W. zich afgevraagd, wat de ouders toch had geleid tot hun ver- zet. Het was spr. nu eindelijk duidelijk ge- worden. Die menschen schenen de opheffing meer te beschouwen als verdrukking door een partij, die de meerderheid in de gemeente heeft en gericht is tegen de minderheid. Spr zag in die opheffing echter geen partijstrijd Zij was bovendien in het nadeel van de -artij, daar opheffing het eigenbelang niet diende. Het bijzonder onderwijs zou daardoor juist geen recht krijgen op hooger subsidie De heer Bosschaart, repliceerende, wilde beginnen met hetgeen, waarmee de burge meester geeindigd was. Deze had partijstrijd in het geding gebracht, doch spr. verklaarde ronduit, daar met geen enkel woord op te zullen ingaan, om de eenvoudige reden, dat er absoluut geen sprake van partijstrijd was In zijn schrijven van 11 April had hij er juist zijn groote voldoening over uitgespro- ken, dat de Hoofdinspecteur nu niet meer over partijstrijd had gesproken. De ouders kwamen alleen op voor de bedreigde belangen hunner kinderen." Men mocht dat desnoods eigenbelang noemen. maar partijstrijd was het niet, daarmee uit. Het beroep van den burgemeester op Ged. Staten, Hoofdinspecteur en Kroon had geen zin. Immers, die uitspraken waren alle ge daan in de veronderstelling, dat uit de veree niging der twee eenmansscholen een twee- mansschool geboren zou worde. Dit was ech ter, het bleek ook uit het advies van den Hoofdinspecteur, niet zeker, of liever, spr gaf die verzekering, dat het eenvoudig uitge sloten was, omdat zoo niet alle, dan toch on derscheidene ouders naar het bijzonder onder wijs zouden overgaan. Dit was beslist Het eenige, dat er uit de vereenisdng nog kon ont staan, was een eenmansschool, zoodat de kinderen van Egmondbinnen in plaats van hun knusse kleine schooltje werden overge plant in een eenmansschool met misschien 40 of 45 leerlingen. Dat was wel degelijk onder wijsverslechtering. Het had spr. genoegen gedaan te hooren dat de gemeente er de meerdere kosten wei voor over zou hebben om de O. S. op Eg mondbinnen te laten bestaan. Wat echter die meerdere bijdragen aan de bijz. scholen be- trof, dat ontliep de burgemeester toch niet Die konden niet bespaard worden, omdat de Egmondbinners de school van Egmond aan den Hoef toch niet zouden bevolken. Hoogere bijdragen zouden toch betaald moeten wor den, dat maakte geen verschil. Spr. achtte het vreemd, dat de burgemeester ook niet aan de hoogere bijdragen voor het bijzonder onder wijs gedacht had, toen hij voorstelde om me- dewerking te verleenen aan het sturen van kinderen naar Alkmaar. kinderen op school waren, die meer dan 4 K M. van den Hoef woonden. Volgens de wet hadden deze recht op tegemoetkoming in de kosten. Hiermede was de openbare behandeling af- geloopen. staat is, hij zij burger of militair." „Ik wilde een kamer met bed hebben." „Onmogelijk!" „Onmogelijk?" „Ja, mijn herberg is tjokvol." „Met een hokje ben ik al tevreden." „Nu, een hokje boven de stal dan. Mijn in richting is meer dan bezet; heeft u er niets van gehoord? Morgen heeft het groote duel in het drinken plaats tusschen onzen beroem- den schilder Frans Floris en de zes drinke- broers uit Brussel. Uit naburige steden zijn nieuwsgierigen overgekomen, om er. getuige I van te zijn. Zelfs uit Brussel is een delegatie gekomen. Het gerucht gaat, dat de Hertog in eigen persoon morgen zal overkomen. Mis schien vereert hij mij wel met een bezoek, misschien wil hij ook wel getuige zijn van den grootsten drinkwedstrijd, die er ooit is ver- tcond in Vlaanderen, Brabant of Holland! Ik zal zeker wel twintig vaten rijnwijn te ver- schenken krijgen." „Twintig vaten wijn voor zes drinkehroers?" vraagt Guy lachena. „Wel neen; de heele stad komt kiiken en de heele stad zal dus ook dronken worden!" „Het zou me wel zoo lief zijn, als het wat rustiger was in de stad", merkte Guy op, die wel begrijpt dat er van slapen niet veel zal komen bij het hooren van het rumoer in de gelagkamer. „Stil!" fluistert de herbergier zenuwach- tig, terwijl zij naar binnen gaan, „laten we ze niet storen' Dat zijn, „en bewondering straalt uit zijn oogen," dat zijn de zes drinke- UIT SCHERMERHORN. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdag 21 dezer in voltallige zitting. Ingekomen was van Ged. Staten de goed- keuring op de suppl. begrooting, welke in de vorige vergadering was aangenomen. De begrooting voor den dienst 1926: Van de Gezondheidscommissie gezeteld te Purmerend de rekening en verantwoording over 1925; Van den heer R. van der Laan, dat hij zijne benoeming tot lid van de Commissie van T oe- zicht op het L. O. aanneemt en dat hij is be- noemd tot Secretaris dier Commissie. Van Ged. Staten de goedkeuring op het raadsbesluit tot verkoop van gemeentegrond aan den heer A. Kluft; Van Ged. Staten de begrooting van het Dis trict Alkmaar van de keuringsdienst voor waren, waaraan door deze gemeente moet worden betaald en een bedrag groot 195.29; Van B. en W. de begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf 1926. De voorzitter deelde mede dat dit bedrijf uitstekend werkzaam is en de gemeente hier voor geen kosten heeft te betalen. Van het G. E. B. was ingekomen het ver- slag over 1925, hetwelk bij de Raadsleden zal circuleeren.' De voorzitter stelde aan de orde het in de vorige vergadering aangehouden verzock van de afd. Schermerhorn en Stompetoren van de S. EJ. A. P. om voor cursus vergaderingen een lokaal van de Openbare School te mogen gebruiken. B. en W. adviseeren dit toe te staan. De heer de Goede is er niet tegen, maar zou de toestemming will en verleenen onder voorwaarde dat niet gerookt mag worden. De heer Groot vraagt of B. en W. onder het oog hebben gezien, dat ook v<-reenigingen van ander'e gezindten een schoollokaat kun nen vragen voor hunne vergaderingen. Werd'zonder hoofdelijke stemming goedge- vonden onder voorwaarde, dat niet mag wor den gerookt. Van de afd. Schermerhorn en Mijzen van het Witte Kruis was ingekomen een verzoek om subsidie voor aanvuiling van materiaal, welke aankoopen de kas niet toelaat, terwijl de contributie reeds hoog is. De heer Westerhof licht de aanvrage toe, zegt dat de aankoop van groot-materiaal dringend noodig is, voorai van ledikanten, die niet meer voldoen.aan de daarvoor ge- stelde eischen; dat ingevolge het nieuwe regle- ment de gemeente geneesheer is benoemd tot adviseur en dat deze noodig acht den aan koop van 3 ledikanten, benevens verschillen de andere groote dingen, waarvoor noodig is een bedrag van 500 Dit bedrag kan worden geleend, maar vocr rente en aflossing is eene subsidie noodig van f 40. De heer Mantel vraagt radere iniichtingen omtrent den stand van de kas. Na bespreking werd zonder hoofdelijke stemming goedgevon- den voor 1926 eene subsidie te verleenen van f 50. Hierna werd vastgesteld het kohier voor hondenbelasting over 1926 tot een bedrag van 74. Verder eenige af- en overschrijvin- gen tot een gezamenlijk bedrag van 989 10. Door B. en W. werd ingediend eene supple- toire begrooting voor 1925 in ontvangst en uitgaaf groot 1368 door verhooging van eenige posten en nieuw aan te brengen. Alge meen goedgevonden, zoomtde eene ingediende suppl. begrooting voor den dienst 1926. Ook werd goedgevonden eenige af- en overschrijvingen van het G. E. B. tdT een be drag van 711.56, alsmede eene aflossing op de geldleening van genoernd bedrijf groot 2000. B. en W. stellen vervolgens voor eene geld leening aan te gaan groot 4000.voor vernieuwing van straten en kosten van aan- leg van de waterleiding voor de Bijz. en de De burgemeester merkte nu op, dat hat aantal leerlingen op Egmond aan den Hoef thans 35, op Egmondbinnen 15 bedroeg, zoo dat het niet juist was, dat het uitgesloten was, dat de school op £gmond aan den Hoef een tweemansschool werd. Als alle ouders maar wilden medewerken, doch daar was men na tuurlijk niet zeker van. Het was inderdaad juist, dat besloten was een overeenkomst aan te gaan met Alkmaar, doch die gold niet voor alle kinderen, maar alleert voor degenen, die nog een zevende leerjaar wilden volgen en waarvan de ouders zeif de kosten voor hun rekening namen De rapporteur van den Raad van State 'n deze zaak, de heer Fabius, wilde nog weten hoe het nu stond met die afstanden. De burgemeester zeide, dat er inderdaad broers uit Brussel bij hun avondmaal". „Blijkbaar sparen de heeren zich niet erg met het oog op morgen," zegt Guy, die niet sterk onder den indruk is van hun mooie be- naming. „Ze nemen het er nog al goed van." Juist, maar dat is er het mooie van," zegt de waard, terwijl hij vol bewondering met zijn handen naar hen wuift. „Daarom noemt men hen de drinkebroers, omdat zij door niets beschonken worden. Ze hebben nu zes pint wijn naar binnen en dat is een begin. Zij hebben een kostelijke duivenpastei voor zich staan; ik heb die zelf gemaakt van dui- ven, die Senor Vasco Guerra zelf me gele- verd heeft. Hij is de aanvoerder van de zes drinkehroers. Er wordt nog aitijd twee tegen een gehouden op den schilder, onzen roem, al is hij me nog vierduizend Carolus guldens schuldig. Maar wilt u nog niet wat gebrui ken, senor Capitan, alvorens u naar den zol- der boven de stal te begeven?" „Ja, geef me maar een kan Rijnwijn," ant woordt Guy. „Of neen," vervolgt hij, „u is bekend voor uw goed bier, laat ik dat maar eens probeeren." „Het is het beste bier van heel Vlaanderen. Maar we hebben ook nog een zending bier uit Londen." „Ja, dat moet ik hebben, roept Guy geheel vergetend, dat hij voor Spanjaard speelt; „Engelsch bier is juist iets voor mij!" Maar dan herstelt hij zijn vergissing en laat er op volgen: „Ik heb 3& den heelen dag Rijawiin gedron- ken". ADVERTEERT IN D E ALKMflflRSCHECOURflNTI Nadat de waard hem verlaten heeft, kijkt hij wat rond in afwachting dat zijn avond maal gereed zal zijn. Met de punt van zijn schoen trekt hij figuurtjes in het witte zand, dat over over den vloer is gestrooid of leest de aanplakbiljetten die de muren van de ge lagkamer versieren. Een er van kondigt den grooten drinkwedstrijd tusschen Frans de Vriendt, bijgenaamd Floris, en de zes der meest vermaarde drinkebroers van Brussel aan. Dit papier prijkt naast Alva's uitloving van drieduizend Carolus-gulden aan wie hem het hoofd van den Engelschman uitlevert. Enkele oogenblikken later zit hij aan tafel naast die van de zes drinkers. Onwillekeurig gevoelt hij toch belangstelling voor hen, want het zijn de merkwaardigste figuren, die hij ooit in zijn leven heeft ontmoet. Door hun gesprekken komt hi' hunne namen te weten. Vasco de Guerra is blijkbaar de leider van het gezelschap. Tomasito, dien zijn makkers den eenoogige heeten is een vaandrig bij de Walen van De Billy, die bij den nederlaag van Arenberg een zijner oogen heeft verlo- ren. Zij en Pablo Mendez zijn alle drie Spaan sche officieren en uit hun gesprekken valt af te leiden, dat zij zich beschouwen als man- nen van goeden adel. De anderen hebben een minder hoogen dunk van zichzelf, behalve wat betreft de hoeveelheid drank, die zij stouwen kunnen. Twee er van, Alphonse la Noel en Koenraad de Rijk, zijn Nederlanders, de een uit Brabant, de ander uit Holland. De zesde man van het groepje is een kleine, glui- perige Italiaan, luisterend naar deq naam van Openbare School, tegen eene jaarlijksche af lossing van f 250. De heer Mantel acht dit geen goed finan cieel beheer, daar het onderhoud van de stra ten moet kunnen worden betaald uit de gewo ne middelen. De voorzitter zegt dat dit jaar geheelege- deelten moeten worden vernieuwd, welke niet uit de gewone middelen kunnen worden be- streden. Besloten werd eene geldleening hiervoor aan te gaan groot 3000 met eene jaarlijk sche aflossing van 500. Op voorstel van B. en W. werd besloten de heffingsfactor voor de inkomsten belasting voor het dienst jaar 1926/27 te handhaven op 1.1 pCt. Rondvraag. De heer Mantel vraagt of al nadere gege- vens zijn bekend over de waterleiding, wat betreft de aansluiting van de Noordervaart. De voorzitter antwoordt dat in Maart 47 perceelen zijn aangesloten, wanneer 90 pCt. is aangesloten zal de waterleiding aan de Noordervaart worden gelegd. De heer Oostwouder zegt in het door hem gebouwde perceel geen water te kunnen krij gen. Hij zou tegen het P. W. N. eene actie wenschen te voeren en zou de verordening tot verplichte aansluiting willen intrekken. De voorzitter zegt dat dit zoo maar niet gaat. Hij heeft alle moeite gedaan om de gebouwde perceelen aan den Westertuin te doen aansluiten maar stuit op het Prov. Be drijf dat hiertoe niet genegen is, omdat de perceelen meer dan 40 M. van de hoofdlei- ding zijn verwijderd. Het bedrijf verlangt eene garantie van 72. De voorzitter heeft geschreven voor dit be drag garant te willen zijn, zonder financieele offers voor de gemeente. De heer Oostwouder verlangt nog heden uitslag. Hij zit zonder water en is genegen een bak te laten maken, maar verlangt dan later geenerlei verpiichtingen om aan het wa ter] eidingbedrijf aan te sluiten. De heer Groot deelt volkomen het stand- punt van den heer Oostwouder. Het Provin- ciaal Bedrijf wil heel gaarne het voornaam- ste deel van de gemeente aansluiten, maar wanneer dit gedaan is zocht het uitwegen om meer verwijderde gedeeien aan te sluiten. De voorzitter kan ueden geen uitslag geven aan den heer Oostwouder. die zegt nog van- daag een regenbak te zullen bestellen. De heer de Goede zegt dat de zoon van N. op een Zondag 1.1. in vliegende vaart met een motorri ,/iel door het dorp heeft gere- den, verscheidene malen, terwijl hij niet eens is voorzien van een jdjbewijs. De voorzitter antwoordt dat hier vaak wordt gelet op ovcrschrijdingen \an de maxi- mum-snelheid en dat hier streng de hand aan wordt gehouden, maar dat niet alles kan wor den gezien. Verder vraagt de heer de Goede waar hij watergebrek water is te verkrijgen voor die personen, welke hunne perceelen niet aange sloten kunnen krijgen. De Voorzitter antwoordt dat hij hiervoor ergens een kraan zal doen maken. Hierna sluiting. UIT BERGEN. Door Burgemeester en Wethouders is voof rekening der gemeente aanbesteed het ver- breeden van de Veerebrug in den Bergenveg onder deze gemefnte Ingeschreven werd als volgt: L Henneman /1450; W. Wokkt f 1290; F. Stroomer 1260; J. Houtenbos 1250; C Noort 1187; N. Smit 1060; fa Joh Rampen 973. Guisseppe Pisa, handelaar in reukwerken en toiletpoeder voor dames. Daar hij niets anders te doen heeft, terwijl hij zijn bier drinkt, luistert Guy Chester naai hun gesprekken, echter slechts met een half oor en wat soezerig, daar hij doodaf is van al wat hij in den nacht heeft doorgemaakt. „Par Dios!" roept Vasco de Guerra uit, een lange kerel met dikke waterige oogen en- een lange afhangendc snor, waartusschen zich een enkele grijze lok kronkelt, wat alge meen beschouwd wordt als een bewijs van een bandeloos leven, „ik heb gezien, dat onze tegenstander een caricatuur van ons heeft geschilderd." „Diablo! Dat is een beleediging," roept Thomasito uit de eenoogige, een kleine Span jaard met een duivelsch uiterlijk," berucht zoowel om zijn wreedheid op het slagveld, als om zijn verkwistenden aard in de feest- zaal. „Neen," antwoordt Mendez lachend, „hij heeft ons alleen onder de tafel afgebeeld." „Sapristi!" merkt de Italiaan Pisa op, „hij mag ons onder tafel schilderen, ons onder tafel drinken zal hem moeilijker vallen." Daarna roept hij Hola! nog een stoop ouden Rijnwijn! Ik moet me flink trainen voor den wedstrijdvan morgen. Marietta komt morgen uit Brussel, over om mijn talenten in het drinken te bewon- deren." (Wordt vervolgd). Een zaak, die geregeld adverteert. zal meer bekend raken en meer nieuwe klanten krijgen, dan een zaak, die niet adverteert en al leen maar steunt op vroegere eonnec- ties en ouden naanw o Wilt ge In flIXmaar en omstreken steeds meer bekend worden, meer de aandaebt trekken, dan kunnen we U slechts dlen eenen goeden raad geven:

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5