HET LIGT NIET AAN HET WEER! m i s a t MS 1 JIM i f In en orn de hoofdstad. VILFEMIOIDEHS jn 20 diverse soorten. Vanaf 45 cent tot f 20,- L. FRARfKENBERG, Alkmaar. RAADSELHOEKJE. Grij behoeft bij vochtig weer niet rheuma- fisch te zijn, als gij slechts zorg draagt voor goed werkende nieren. Onder normaie om- standigheden stroomt door uw gestel rijk bloed, dat de weefsels hersteit en voedt. Dit Woed zuiver te houden is de taak der nieren. Te v^ei werk, zorgen en weersverawderin- gen verzwaren deze taak, en dan kunnen de nieren overspannen worden. Zij kunnen dan met het urinezuur en andere schadelij'ke on- zuiverheden behoorlijk uit het bloed filtree- ren. Scherpgekante kristallen vormen zich in de spieren, gewrichten en weefsels der zenu- wen. Dit Heidi tot rheiunatisehe aandoeningen bekend als sj>it, ischias of rheumatiak, naar- mate de rug, beenen of andere deelen van het lichaam worden aangetast. Zoodra men urinestoondssen, rugpijn, wa- terziuchtige zwellingen of andere verschijnse- len van een nieraandoening opmerkt, gebruike men Foster's Rngpijn Nieren PiHan Zij had- cfen succes, zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen. Let op de verpakking in glazien flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed' te antvangt^, Prijs 1.75 per flacon. door: (alleen zetten van zwart) 2631, 24 30, 19 39, 39 37, 21 43, 17—22, 16—21, 11 35. De lezei spele dit zelf na. Een aardige combinatie van den heer Kleute laten wij -hier nog volgen: Zw. 13 sch. op: 1, 4, 5, 9/13, 15, 18, 33, 35, 36. W. 12 sch. op: 21, 22, 24, 25, 27, 37, 41, 45, 46. 47, 49, 50. Wit speelt: 47—42 1. 2. 3. 4. 5. S. 9. Ter Probleem 49—43 21—16 16 7 7 18 37—31 46—41 45—40 50 26 25 3! tins 1. 2. 3. 4. 5. 9. 36 38 38 49 18 13 27 36 35 47 49 21 27 22 36 47 44 20 voor deze week: van D. Kleen te Winkel. J "II Zw. 13 sch. op: 3, 7 8, 13, 14, 15, 17, 22, 2S, 31, 32, 37, 40 en dam op 27. W. 13 sch. op: 24, 26, 29, 34, 36, 39, 42, 43, 45. 46, 47, 48, 50. In onze volgende rubriek geven wij van deze moeilijke opgave de oplossing. Naar wij vernemen, houdt de Alkmaarsche Damclub tegenwoordig hare bijeenkorasten in het nieuwe hotel „De Nachtegaal" in de Langestraat op Maandagavond. CJemengd Nieuws. ONGEPASTE UITLATINGEN VAN EEN AMBTENAAR VAN HET O. M.? Op vragen van het Tweede Kamerlid Hermans 1. Is het den minister bekend, dat tijdens een verhoor van den heer R. Velsink, foto- graaf te Doetinchem en wethouder dezer gemeente, in zake vermeende bcleediging van een politieagent aldaar, voor den politie- rechter mr. Fockema Andreae, de heer offi- cier van jusfitie, volgens een verslag in de Nieuwe Amhemsche Courant van Zaterdag 20 Maart 1926 £no. 9237), o.m. gezegd heeft: „Gezien de omstandigheden, die op het oogenblik in Doetinchem heerschen, is het een antipathiek misdrijf om de politic te beleedi- gen. Wanneer een dronkelap dat zegt, dan krijgt hij een geldboete. Doch verdachte was niet dronken en is wethouder. Weliswaar is het gehalte wethouders in verband met vroe- ger gedaald"? 2. Acht de minister het oirbaar, dat een ambtenaar van de rechterlijke raacht cen ver dachte, die als een zeer achtbaar en hoogst fatsoenlijk man bekend staat in de plaats zijner inwoning en het vertrouwen zijner medeburgers en van c.en gemeenteraad ge- niet, te bejegenen als deze ambtenaar heeft jedaan, door te spreken over een „dronke- ap"? En ten tweede, is het toelaatbaar, dat een ambtenaar van de rechterlijke macht een minachtend oordeel uitsprcekt over raads- leden, die door gemeenteraden waardig wor den geacht het ambt van wethouder te ver- vluleii 3. Wanneer de minister meent, dat een en ander werkelijk niet oirbaar en niet toelaat baar is, wil dan de m'nister aan de desbe- treffende ambtenaren doen weten, dat zij zich van dergelijkQ uitdrukkingen hebben te ont- houden? heeft de minister van justitie geantwoord: Ad vraag 1. Het in deze vraag medegedeel- dc was den ondergeteekende niet bekend. Ad vragen 2 en 3. Bij het ter zake ingesteld onderzoek is het den ondergeteekende geble- ken. dat de betrokken wethouder der gemeen te Detinchem terechtstond ter zake van be- leediging, een politieambtenaar aangedaan, door, terwijl die ambtenaar, in verband met de staking bij de Tramwegmpat?chanoii Zutphen—Emmerik, nabii het emplacement dier maatschappij surveilleerende was en deze ambtenaar zich op plus minus drie meter afstand van den verdachte tevond, met den 'P ft vinger naar dien ambtenaar te wijzen en daarbij op luiden toon te zeggen: ,,Daar staat die meineedige". De substituut-offitier van justitie heeft toen ter motiveering van de door hem geeischt wordende gevangenisstraf het wethouder- schap van den betrojikene ter sprake ge- bracht, daarbij echter juist een tegenstelling makend met „dronkelappen", en heeft gewe- zen op het grootere verantwoordelijkheids- gevoel, dat naar zijn oordeel het gehalte van hen, die dergelijke functies bekleeden, moge dan anders geworden zijn dan vroeger toch nog steeds van een wethouder mag worden verwacht. Dat de substituut-officier van justitie de kwaliteit van wethouder van den verdachte in een proces als het onderhavige in het ge- ding heeft gebracht, zulks ter motiveering, waarom niet met den eisch van een geld boete werd volstaan, komt den onderge teekende alieszins verdedigbaar voor; naar zijn oordeel had echier de wijze, waaro] zulks is geschied, met name voor wat betre: de daarbij gehouden beschouwing van alge- meenen aard, gelukkiger kunnen zijn. Voor het rich ten van een algemeene aaaschrijving aan de betrokken ambtenaren acht de onder geteekende intusschen geen aanleiding aan- wezig. EEN SURROGAAT-KONING, DIE NOG STAL BOV'ENDIEN De rechtbank te Maastricht veroordeelde den Pool J. Chechewski, thans gedetineerd, ter zake van diefstal, van brood, kaas, ham, worst en wijn, uit een winkel te Valkenburg tot zes maanden gevangenisstraf. Een paar jaar geleden was beklaagde ter zake van ver- schillende diefstallen te Maastricht tot 9 mnd. veroordeeld. In het huis van bewaring was de man krankzinnig geworden. Hij noemde zich toen „Stanislaus, Koning van Polen". ALS LIEFDE VERKEERT IN HAAT De 24-jarige R. H. V. stond gister voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegcns po- ging tot doodslag. Op een dansles te Haar lem had hij op het 19-jarige m.isje F. M. uit Heemstede twee revolverschoten gelod, maar haar slechts heel licht getroffen. Verd. had, verkeering met het meisje gehad, doch er was oneenigheid ontstaan en toen hii zag, dat het meisje vriendelijk tegen een anderen jon- geman was, was hij kwaad geworden. Ver dachte beweerde, niet op het meisje gemikt te hebben. Even later wilde beklaagde op zichzelf schieLn, maar de revolver werd hem afgenomen. Het O. M. eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek der prev. hechte- ms. De verdeiiger, mr. J. C. J. Nieuwenhuis, vroeg vrijspraak. INBRAAK TE HAARLEM. In hooger beroep is gisteren voor het ge- rechtshof te Amsterdam te zaak- tegen een 39-jarige munziekhandelaar en een 27-jarig timmerman, die in den nacht van 7 op 8 Au gustus j.l. zouden hebben ingebroken in het Haarlemsche depot van de American Petro leum Company en daar een brandkast heb ben weggenomen, inhoudende boeken en een bedrag van 700. Ook zouden zij een paard en wagen van de American Petroleum Com pany hebben weggenomen. Deswege hebben zij zich op 3 December voor de rechtbank te Haarlem te verantwoorden gehad; het O. M. had tegen ieder twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voo^loopige hechtenis ge eischt en is van het vrijsprekend vonnis der Haarlemsche rechtbank in hooger beroep ge- gaan. De verdachten hadden ter terechtzitting al- les ontkend. Op de zitiing van het hof verscheen alleen de timmerman, die reeds dadelijk na het ver hoor van den eersten getuige, op vordering van den advocaat-generaal in hechtenis werd genomen. Tegen den muziekhandelaar werd verstek verleend. De advocaat-generaal, mr. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, eischte tegen ieder der verdachten, beiden recidivist, drie jaar gevan genisstraf, met bevel tot gevangenneming, ook van den muziekhandelaar, die niet voor het hof verschenen was. Mr. G. de Rijke, uit Haarlem, pleitte vrij spraak. Uitspraak 6 Mei. EEN VERGETEN KOE. Maandag zijn op de markt twee koeien ach- ter gebleven. Vergeten, verloren? Beide bcesten zijn naar het slachthuis overgebracht, waar hun gratis kost en in woning werd verstrekt. Een dter koeien is reeds door den eigenaar afgehaald. De an dere een zwart-bonte is er nog steeds en doet zich te goed aan al'les wat men het beestjc voorzet. Inmiddeis is men nieuwsgierig, wie wel de eigenaar mocht zijn. KQRTE BERICHTEN. Het boerenhuis van de weduwe de Vries te Kallenkote is met het meubilair verbrand. Ookzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. CLXXX. Indie en Amsterdam. Een nieuwe verkeerswez en de fietsriiders. Evenals Den Haag heeft ook Amsterdam zijn Indische butlrt, zijn stadsgedeelte, waat men alle straten binnen bepaalde grenzen gedoopt heeft met namen van eilanden, „die ons," gejijk de Schoolmeester het rijmde, „dcen denken aan Nederland's kolonies". Maar er is tcch onderscheid tussehen de Indische wiiken van de residentie en van de hoofdstad. Het Haagsche Insulinde, gelegen in het westelijk deel der stad, wordt bewoond door burgers van de klassen, die wij gewoon zijn te noemen den gegceden en zeer gcgoeden burgerstand en men ontmoet er ook al- weer zooals de Schoolmeester het van Delft zeide „een heir van donk-re tronies", aan- gezien daar in die Indische buurt inderdaad een aantal gepensionneerde- of uiet-verlof-in- Nederland-vertoevende Indischen gevestigd zijn, welke laatste categoric er nog vaak een „baboe" in dienst hebben. Met de Indische buurt van Amsterdam, hier een deel van het oosten der stad uitma- kende, in de laatste paar jaren b'.'itengewoon uitgebreid met nieuwe, voor een groot deel ruim aangelegde straten, is het anders ge- steld. Die Indische wijk bcvindt zich over het spoor, dw.z. aan gem' zijti. van lid Aluid poort station; ongunstig gesituecrd in zoo- verre, dat de afsluitboomen van die spoor baan meer gesloten dan geopend zijn, wat een cllende moet wezen voor menschen, die in die buurt wonen. Verbetering van dien on mogelijken toestand is al jaren iang, zelfs lang reeds vdor dit stadsdeel zoo gcgroeicl was, als thans het geval is, gevraagd, doch er gebeurde niets. Waarom er nog steeds geen flinke tunnel onder die spoorbaan door be staat, begrijpt niemand anders dan degenen die in de geheimenissen van ambtelijk gedoe ingewijd zijn, en die trekken zich van de'lnsu linde wijk-bewoners, die telkens voor den ge sloten overweg mogen wachten of als ze aat niet will en doen, tegen een hooge over de baan gelegen voetgangers-brug mogen op- klauteren om er aan den anderen kant weer af te moeten, wat nooit, en bij smerig weer allerminst, een aangename bezigheid is, blijk- baar niets, niemendal aan. De bewoners van Amsterdamsch Insulinde dragen dien last blijkbaar maar kalm, ver- moedelijk reeds lang wetende, dat klagen tot niets helpt, en aangezien ze geen warm-bloe- dige Indiers zijn, maken Z'i geen „amok." Want de Indische wijk van Amsterdam her- bergt in stede van die te Den Haag een nijvere bevolking uit den kleinen burgerstand en goed-gesitueerde werklieden, Indiers wonen er niet, of misschien maar zeer sporadisch. Zelfs het feit, dat op zeer korten afstand van dit Indisch kwartier, bij de Muiderpoort, het schitterend-ingerichte Koloniaal Instituut verrezen is, heeft dit stadsdeel niet herscha- pen in een wijk, waar voor een groot deel ge- pensioneerde of met verlof zijnde Indische mensch wonen Insulinde achter de Muider poort is alleen Indisch met betrekking tot de straatnamen. Trouwens, het is wel eigenaardig, dat Am sterdam bij de Indische land'gpnooten, die voor goed of tijdelijk „thuis" kwamen, nooit zoo in trek is geweest als Den Haag. Mis schien is zulks te verklaren uit het feit, dat v66r de oorlogsjaren Den Haag als woon- plaats veel goedkooper was dan Amsterdam; de huishuren en belastingen waren in de resi dentie belangrijk lager dan hier, wat verlof- gangers en gepensioneerden bovenal aanlok- te. Bovendien: Den Haag had zijn Witte en andere societeiten, die voor Indische men schen, gewoon aan een societeit in elke Indi sche plaats van eenige beteekenis, aantrekke- lijkheden hadden; Den Haag had Schevenin gen; Den Haag lag naast Delft, dat toen nog zijn Indische instelling had. Door al die fac- toren is Den Haag de plaats voor landgenoo- ten uit Indie geworden, en te Amsterdam stre- ken maar heel weinig Indisch-gasten voor goed of tijdelijk neer ze misten er hun Indi sche kolonie, voelden er zich niet thuis en vooral vonden het voor hun verlofsbeurs en pensioen-portemonnaie veel te duur. Maar na de oorlogsjaren is de goedkoop- zijn factor voor Den Haag vervallen, het le- ven is er, mag men aannemen, niet meer aan- merkelijk goedkooper dan in de hoofdstad, doch niettemin is Amsterdam nog geen bij voorkeur door Indisch-gasten gezochte stad geworden; wel kan men in de voor Amster dam geldende foreneen-plaatsen opmerken, dat zich daar hoe langer hoe meer Indische menschen komen vestigen men kan het, om Haarlem en in het Gooi rondkijkende, o.a. op merken aan het toenemen der met Indische namen gedoopte huizen, vooral Soest en Soestdij-k schijnen in de latere jaren voor ge pensioneerden uit de Oost met kleine pensioenen veel aantrekkingskracht gekregen te hebben. In Amsterdam zelfs is hun aantal, verge- leken bij Den Haag, althans gering, al zou men kunnen verwachten, dat deze stad als voornaamste plaats voor den Indischen han- del en met haar tallooze hoofdkantoren voor de Indische cultures, voor Indiers groote aan- trekkelijkheid moest hebben. Verlofgangers beweren, dat Amsterdam het groote nadeel heeft, dat de stad voor hen veel te duur is; het hotelleven is voor hen, vooral als zij met een gezin in het vaderland zijn, natuurlijk spoedlig niet meer te betalen, en ook de pen sions zijn kostbaar en zij beklagen zich boven dien, dat zij hier, zoodra pension-houders en winkeliers bemerken met Indischen te doen te hebben, veel te veel laten betalen; dat mis- bruik wordt gemaakt van hun onbekendheid met de hedendaagsche Hollandsche prijzen van alles en nog wat. 't Is moeilijk met stel- ligheid te verklaren, dat ze terecht klagen, ma.vr aangezien de klacht zoo vaak gehoord wordt, is er vermoedelijk wel iets waars in en mag men slechts hopen, dat alles zal gedaan worden om dien slechten naam kwijt te raken. Maar in elk geval is het een feit, dat Amster dam voor Indische menschen met verlof niet gemakkelijk goedkoope woonplaats biedt; de stad mist, in tegenstelling van Den Haag, voor hen in onmiddellijke nabijheid kleine tij- delijke woningen en wanneer men hier in plan-Zuid evenate zulks naar ik meen te weten reeds te Wassenaar geschiedt een Indisch stadsdeel »ou kunnen vormen, door in overleg met de directies van groote cultuur- instellingen woningen te bouwen, in de eerste plaats tegen. billijke prijzen beschikbaar voor Indische verlofgangers, zou daarvan vermoe delijk voor hen een groote aantrekkeliikheid van uitgaan dat zou dan een werkelijke Indische wijk kunren worden. En dit brengt mij er op te vermelden, dat het reusachtige nieuwe gebouw eener instel ling, die bij Indie zulke groote belangen heeft, ik bedoel dat voor de „NedsrIandsehe Han delmaatschappij" aan de Vijzelstraat, allengs zijn vo'tcoiing. ook ir.wendig nadert, zoodat het vermoedelijk in een der volgende zomer- maanden betrokken zal kunnen v.orden. Dit modernc gevaarte zal natuurlijk van invloed zijn op vele vcranderine-en, die in dit oude stadsdeel geleideliik zulleri geschieden, ver- ande.ringen, die nu zeer aanstaande zijn. Men weet, dat de Vijzelstraat bestemd is om een der breedste verkeerswegen van de binnenstad naar de nieuwe stadswijken achter Rijksmuseum en Concertgebouw gelegen te worden. De verbreeding is reeds tussehen Muntplein en Keizersgpacht een feit gewor den, doch tot heden was het achtergedeelte, gelegen tussehen Keizers- en Prinsengrach- ten, nog in den ouden toestand. Thans zijn alle moeilijkheden van onteigening enz. ach ter den rug en zal men eerlang tot den af- braak der huizen aan den oostkant kunnen overgaan om daarna op het dan vrij gekomen terrein in de rooiliin van het gebouw der Handelmaatschappij een complex van een twintigtal winkelhuizen, alien met daarboven J bi bciiv. en v.ningca, kunpr gp.an op'i\-!-.K?n Dc winkels zullen kemen te liggen auu een daarvcor te bouwen overdekte gaandcrij en de bouw zal van dien aard zijn, dat die in over- eenstennning zal wezen met het Handelmaat- schappijgebouw de plannen moeten wor den goedgekeurd door dr. Berlage, die advi- seur der gemeente in zake de Vijzelstraat-be bouwing is en die bovendien, na den dood van zijn ambtsbroeder De Bazel, met de af- werking van het gebouw der Handelmaat- schappij was belast. Alweer een nieuwe breede straat dus ter- wille van het altiid maar meer eischende ver- keerswezen. Steeds hebben we iets op dit ge- bied dat aandacht trekt. De vorigC week wa ren de fietsers de „voorwerpen" van voortdu- rende belangstelling op tal van de drukste punten der stad. Op het trotioir voor het post kantoor kon men gedurende een paar dagen uren achtereen nieuwsgierigen zien staan, die met belangstelling gade sloegen het werk van een ambtenaar der belastingen, die door een politie-agent werd ter zijde gestaan. Op dat drukke kruispunt van Voorburgwal en Raadhuisstraat, waar het verkeer dan in die, dan in gene richting door middel van het be- kende draaibord stop wordt gezet, kon geen fietsrijder aan de Argus-blikken van den fis- cus-man ontsnappen. 'k Moet erkennen, hij was „bij"; hii deed het handig, had dadelijk in de gaten o: aan een fiets het belasting- plaatje 1926 ontbrak en dan was de arme fiet- ser er bij proces-verbaal, fiets tijdelijk in- gerekend, drie gulden boete, drie gulden voor het belastingplaatje --zoo zijn er te Amster dam eenige honderden gesnapt, die tot dus- verre gemeend hadden jegens de schatkist- verplichtingen nalatig te kunnen blijven. En een pret dat de toeschouwers hadden als er een „biigelapt" werd; 't was een ware „ver- makelijkheid" voor die Amsterdammers van beiderlei kunne, van allerlei leeftijd, die tijd genoeg hadden om van het nieuwe „pretje" zoo lang mogelijk te kunnen geniHen ver- bazend hoeveel menschen in een groote stad en nog wel in zoo'n drukke werkstad als Am sterdam, toch altiid nog tijd kunnen miseen als er op straat iets aan het handje is. 't Wa ren enkele onaangename da pen voor de wiei- riiders, maar 't kan nu eenmaal niet van 6en kant komen; ze moeten voor verbeterde wegen in de stad en voor fietspaden bniten de staf! iets over hebben Bovendien: „Het vader land heeft geld noodig." SINT SANA. Biiitenhuid. - P1 EIGENDOMMEN OP NEEUW-GUINEA. Uit Sydney wordt gemeld, dat de regee- ring v;m het gemeenebest van Australie de inschrijvingen van Britsche en Duitsche syn- dicaten op de vroegere Duitsche eigendom- men op Nieuw-Guinea heeft van de hand ge- wezen, maar die vcor afzonder'.ijke eigen- dommen, in hoofdzaak afkomstig van oud- soldaten, aanvaard heeft. EEN BELASTING OP HET WEDDEN. De minister van financien van den Ier- schen Vrijstaat heeft in het Dail aangekon digd, dat de regeering van den Vrijstaat be- sloten heeft een belasting op het wedden in i-* dienen. Zij zal 5 pet. bedrapen van de inge- zctte bedragen. Het ambt van bookmaker mag alleen worden uitgeoefend op de renbaan en in kantoren in den Vrijstaat waarvoor ergun- ning is verleend. DE VAL VAN DEN FRANSCHEN FRANC. Minister Peret heeft heden in de Kamer verklaard, dat de daling van de franc een gevolg is van de vertraging, die in de beta ling der schulden is ingetreden. Hij zeide voorfs, dat een der middelen om dit euvel te keeren, hierin bestaat, dat de regeering aan de speculatie een einde zal maken door de verkapte wisselkantoren te sluiten. DE SCHADELOOSSTELLING AAN DE VROEGERE DUITSCHE VORSTEN In de Rijkscommissie van den Rijksdag is het heden tot een crisis gekomen. De onder- handelingen over de schade]oosstelling der vorsten moesten afgebroken worden, daar de commissie een passage van de paragraaf in- zake de competence van het bijzondere Hof van de hand wees. De Rijk kanselier heeft met de leiders de'' regeeringspartijen beraadslaagd over de thans geschapen situatie De commissie zai vermoedelijk heden tot nieuwe stappen beslui- ten. BOSCHBRANDEN IN AMERIKA. Een aantal brandon, welke gevolgd zijn op een lange periode van drcogte, hebben in de laatste dagen veel schade aangmcnt in den staat New-York en New-Jersey. Te Rockland Lake in de nabijheid van Nyack be- b-erci-kte een ve.dbrand een opslagplaats van dynsmiet, die ontploftc. De expiosie was zoo hcvig, dat de vonken nog een een kwartmijl fst-md neervielen en daar weer nieuwen or end veroorzaakten. Dertien huizen in het dorp werden ver- nield: Dc brand bereikte gister het bosch bij de Hock Mountains. Drie perscnen zijn daar bij om het leven gekomen. De brand bestrijkt thans een cppcrvlakte van meer dan 1000 acres bosch. Ecu vcidbrand in de buurt van Southamp ton op Long Island vernielde drie villa's, ter waarde van 50.000 dollar. Een twaalftal branden, welke van min of meer ernstigen aard zijn, zijn in de beide staten uitgebro- :en. AMUNDSEN'S NOORDPOOLVLUCHT WORDT GEFiLAlD. Een Zweedsch vliegtuig, behoorende aan de Zweedsche maatschappij „Aerotransport", zal zeer waarschijnlijk dezer dagen starteu man Malmo naar Spitsbergen "via Goten- burg, Bergen, Troncfhjem en Troso. Een of twee filmoperateurs zuilen vanuit het vlieg tuig Amundsen's start van Spitsbergen fil- men, terwijl zij hem zullen vergezellen op een gedcelte van zijn tocht naar den Noord- pool. De operateurs hopen tevens eenige op- namen te kunnen doen van Byrd's luciitschip Chan tiers", dat tegen 25 April te Trotnso verwacht wordt. Te Leningrad heeft ter eere; der leden van Amundsen's Pool-expeditie, onder voorzit- tcrschap van den president, Karpinsky, in de Acadc-mie van Wetenschappen een receptie plaats gevonden. Alle sprekers legden den nadru-k op het groote wetenschappelijke bclang dezer expe- ditie, waaraan naar zij verklaarden, zoowel thans als in de toekomst de Sovjet-Unic door tusschcnkomst barer openbare en weten - schappelijke instellingen iederen mogelijken steun zal verleenen. OPHEFFING VAN DE PARLEMEN- TAIRE IMMUNITEIT. De Saksische Landdag had gister te beslis- sen over het al of niet opheffen van de im- muniteit van een aantal afgevaardigden, voor het grootste gedeelte commuinsten, die zich aan bcleediging of „voorbereiding tot het plegen van hoogverraad" hadden schuidig gemaakt. In vrijwel atel gevallen werd tot opheffing der immuniteit besloten, daar de socialist Kiihn, de hoofdeommissaris van po litic te Dresden, met de bnurgerlijke partijen. meestemde en bovendien verachillende an dere sociailsten afwezig waren. Het resul- taa* van de stemming lokte geweldig tumult uit. De communistien gingen zoo te keer, dat de voorzitter de zitting voor een uur moest schorsen. DESERTEURS VEROORDEELD. De krijgsraad te Luik heeft twee Waalsche soldaten, Alfred Nanson en Contant Grand- jean, bij verstek veroordeeld. De eerste kreeg de doodstraf, omdat hij in 1924 te Ant- werpen is gedeserteerd en verder in dienst is geweest van de Duitsche bezettingsautori- teiten; de tweede werd om dezelfde reden tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Volgens de dagvaarding woont Grandjean sedert het cinde van den oorlog in Nederland. KORTE ^BERICHTEN. In een bestuursvergadering der Fran- sche rad -soc. partij heeft Herriot aangedron- gen op deelneming aan de vrirwillige in- sehrijving. waaraan z i. ieder moet meedoen, wien het belang des lands ter harte gaat Na een verhandeling vau twee weken heeft de rechtbank te Munchen gisterochtend dr. Grunwald tot 3 jaar gevangenisstraf at 5 jaar eerverlies veroordeeld. E)r. Grunwald had een groot aantal kostbare incunabelen uit d'e-Beiersche Staatsbibiiotheek ontvreemd. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UI1 'T VORIGE NUMMER. Voor groo'eren. Marseille. B t i n 1 e I i e S i t t a r d G i 1 t b o v e S c h o o r 1 h a v i k zes Bilthoven. 4. Baden, Aoen. Vooc kleineien. Alfred. Nacht, vacht zachf. Ga je uit? ja, Stans komt me halen (Jas). De man telde de zilverstukken nauwkeu- rig na. (Mantel). Bij stukjes eh brokjes deed zij het verhaal. (Rok). Kunt u mi ook zeggen, hoe duur deze appe's zijn? (Hoed). Maastricht. Chris, Maart, schat, stam. OM OP TE LOSSEN. Voor grooieren. Mijn eerste is een windstreek. rniju tweede een kleedingstuk en mijn geheel een dorp in de prov G' oningen. Met oe maaV ik deel i van Afrika, met e N-ii ik een stad, waar de Duiischers in 1870 de Franschen versloegen. Mijn geheel noemt een bekend spreek- woord, dat met 4 woorden en 19 let ters gesohreven wordt. 4, 11 12, 10, 18 is een stad in Zuid Hol land. 1. 17, 19 is een iongetisnaam. Een 13, 8 9 is een boom Een 7, 17. 3, 14 is een deel van je ge- zicht. 14, 2 15. 16 is het tegenovergestelde van slecht, De 5 11, 12, 7, 6 is een rivier in Zuid- Holland. Welk eiland in Azie kun je maken van room fas Voor kleineren. Welk oog ligt altijo in zee? Me* L ben ik een rivier in ons land, met b een lichaamsdeel van een dier, met d d'en ik ter verwjnning, met h vi'ndt men mii dikwijls langs tuinen en bui- tens en met vr ben ik iieel gierig. Mijn geheel wordt met 7 letters geschre- ven en noemt een jongensnaam. Een 6, 5. 7 maakt deel uit van elker wagen. Een 1, 2, 2, 4 is een lichaamsdeel. Een 1, 2, 2, 3 is een verscheurend dier. Een 1,5,/ kan heel verfrisschend zijn. Een 1, 5, 5, 3, 7 dragen sommige mannen. Ladderraadsel. lo. (bovenste) sport een voorwerp. waar- uit kleine kinde- ren drinken. 2o. sport een deel van een X etmaal. X X X X iets, wat in som mige schoenen zit. een breede grep- pel. iets wat in een pijp gerookt wordt. een roofdier. 'n jongeranaam. De woorden bestaan alle uit 5 letters en de middelste letters vormen, van boven naar bene den gelegen, den naam van een maand. 6. 7. 10. 6. 7. 8. la 3. 4. 3. 4. 3. 3o. 4o. DO. 6o. 7o.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 10