DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Laat uw lOEsen aanbreien 0Q actie voor iiet Gentraa! Ziek^n uis. No. 96 Honderd acht en twinfisrste Jaarganar 1926. ZATERDAU 24 APKIL ikord«Holl. Elftal Furmersteijn I Dit numine? bestaat nit 3 bladen. Abonncmentsprijs bij voornltbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct Advertcntiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar plaatsruimt* Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. r.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Rcdaetie No. 33. Diredenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. wsmsua De gemeenteraad van Bergen heeft Woens- dagmiddag een betreurenswar e beUis- sing genomen, toen met 6 tegen emmen besloten werd geen subsidie e Alk- maar te stichten neutrale, cen i. enhuis te verleenen. Een raadsbesluit, dat in breeclen kring te- leurstelling zal wekken, niet het minst omdat Burg, en Weth. in dezen geest geadviseerd hadden en een vrijzinnig wethouder met zijn stem ten slotte den doorslag heeft gegeven. Nu weten wij wel, dat er velen zijn, die deze kwestie niet uit godsdienstig of politiek oogpunt willen bekijken en bij de beoordee- ling van het v6or en tegen uitsluitend de be- hoefte aan ziekenhuisruimte als uitgangspunt van hun beschouwingen nemen. Wij doen dit ook zeer zeker en willen met het oog daarop nogmaals als onze overtui- ging uitspreken, dat in Alkmaar met een breeden kring van buitengemeenten zeer ze ker plaats voor twee betrekkelijk groote zie- kenhuizen kan worden gevonden. Maar daarnaast mogen wij de godsdiensti- ge en politieke factoren niet geheel voorbij zien in zooverre er zeer vele patienten ijn, die Iiever niet verpleegd worden in een zieken- inrichting die het sterk uitgesproken karakter van een bepaalden godsdienst draagt en evenmin, dat hien van katholieke zijde in en buiten onze gemeente een voortdurende en krachtige actie voert om de tot standkoming van den ziekenhuisbouw, zooals Burg, en Weth. dien beoogen, hier ter stede onmoge- lijk Je maken. A1 kunnen wij deze actie niet goedkeuren, »ij is toch verklaarbaar. Het is begrijpelijk, dat men naast het ver- groote moderne Sint Elisabeth-gesticht liever geen geduchten concurrent ziet verschijnen en dat men wil trachten het eigen gesticht, even- als dit tot dusverre het geval was, een op deb voorgrond tredende plaats te doen behou- den. Maar even vanzelfsprekend is het, dat de voorstanders van een neutraal ziekenhuis hunnerzijds krachtig moeten optreden om de voorgenomen bouwplannen zoo spoedig mo- gelijk tot uitvoering te kunnen brengen. Waar die voorstanders vrijwel overal de katholieken tegenover zich vinden, krijgt de strijd onwillekeurig een politiek karakter, wat te betreuren is, maar onvermijdelijk schijnt. Wat er nu in Bergen gebeurd is, gaat on- der het motief van bezuiniging, dat wil zeg- gen, wordt onder den grooten mantel gescho- ven, die al heel wat ongerechtigheden bedekt en een aannemelijk aanzien heeft gegeven. Men kan inderdaad met het oog op de gemeerite-financien heel wat goede plannen onuitgevoerd laten en ook heel wat goede in- stellingen die reeds bestaan den nek omdraai- en en toch nog poseeren als raadslid bij wien de belangen der gemeente in goede handen berusten. Eenige meerendeels vrijzinnige gemeenten, die subsidie voor het neutrale ziekenhuis wei- gerden,.en de vrijzinnige raadsleden die daarbij den doorslag gaven, hebben zich dan ook in hoofdzaak op zuinigheid of financieele onmacht beroepen en dajfrnaast doen uitko- men, dat de buitengemeenten voor haar sub sidies weinig rechten konden doen geldcn en dus eigenlijk geen „waar" voor hun geld kre- gen. Ja zelfs zijn er raadsvergaderingen gehou- den waarin betoogd werd, dat men niet bs- hoefde bij te dragen, omdat een zieke uit een gemeente die niet subsidieerde gelijk behan- deld wordt als een patient uit een wel bijdra- gende gemeente. Dat deze klaplooperij, deze speculatie op wat anderen tot stand zouden brengen, in breeden kring verontwaardiging gewekt heeft, behoeft geen betoog. Zij, die z66 redeneeren, en in het algemeen zij, die precies willen weten welke voorrech- ten zij voor hup geld zullen krijgen, zien d n ideeelen kant van deze ziekenhuiskwestie ge heel over het hoofd. Zij zien voorbij, dat deze plannen voor een groot deel beheerscht worden door den wensch van zeer velen ook uit eigen ge meente om in zieke dagen goede verple- ging in een neutrale inrichting te kunnen kriigen. Men mag dit als wethouder of raadslid voor zich zelf niet noodig achten, men mag het overgevoelig of zelfs belachelijk noemen, maar men heeft dan toch nog te bedenken, dat men niet voor zich zelf maar voor zijn kiezers in den Raad zit en dat men met de duidelijk uitgesproken wenschen der bevol- king rekening heeft te houden. Dat in een betrekkelijk kleine gemeente als Bergen particulleren vrijwillig een bedrag van J 4000 voor de stichting van een neu traal ziekenhuis bij elkaar brachten, is geen factor die zonder meer genegeerd mag Wor den en geeft althans een vrijzinnig wethouder niet het recht, zonder eenige motiveering van zijn stem den doorslag te geven tot het be- sluit, de subsidie-aanvrage af te wijzen. Laten wij inmiddels hopen, dat het zich verschuilen achter cen minder gunstigen toe- stand der gemecnte-financien s'echts voor "t jaar mogelijk zal blijken, en dat bij een vol- gende begrootlngs-behandeling. hetzii Burg. cn Weth., hetzij de vrijzinnige raadsmeerder- heid, opnieuw met een subsidie-voorstel zal willen koinen. Het heeft meer dan 8 maanden geduurd eer de beslissing in Bergen gevallen is en ook enkele andere gemeenten hebben na de sub sidie-aanvrage nog niets van zich laten hoo- ren. Het is bekend, dat diverse buitengemeenten den gevraagden financieelen s un hebben af- gewezen, wat trouwens niet te verwonderen valt als men nagaat dat verschillende daar- van ver buiten den kring der zoogenaamde Alkmaarsche buitengemeenten liggen, dat zij weinig of niet van een ziekenhuis te Alkmaar gebruik zullen maken doordat zij of zelf reeds een met hun behoeften overeenstemmen- de inrichting bezitten, dan wel deze gemakke- lijker in hun nabijheid kunnen bereiken. - Men heeft gerekend van de buitengemeen ten een subskfie-bedrag van pl.m. 15000 te ontvangen en de som waarover men tot dus- ver zekerheid heeft gekregen beloopt niet meer dan ongeveer 7800 a 7900. Men hteti van zeseie zijde reeds een juich- toon laten hooren en gezegd. dat er in deze omstandig'heden van een neutraal ziekenhuis niets meer zal kunnen komen, maar men ver- geet, dat bij een zco groot exploitatie-kapitaal als hier noodig zal zijn, heel best wat bezui- nigd kan worden, al zal dat natuurlijk eenige- vereenvoudiging van opzet of versobering van exploitable met zich mode brengen. Dat men in Bergen een afwijzende houding heeft aangenomen en dat, over het algemeen, het enfhcusiasme in verschillende gemeenten wel wat bekoeld is, moet o. i. geweten wor den aan het min of meer geheimzinnige waas, dat de actie nu bijna een jaar lang reeds omhuld heeft. Be tegenstanders der ziekenfa uispl annen zitten niet stil en slaan bij elke gclegenhcid, waarin met betrekking tot die pianngi een minder gunstige beslissing wordt genomen, op dc groote trom, om den volke iuidruchtig te verkondigen, hoe r\yak cn slecht de zaak er eigenlijk voorstaat. Daartcgenover bewaren zij, aan wier activiteit het financieel welslagen dezer plan nen toevertrouwd is, een opmerkelijk stilzwij- gen, dat niet nalaat zijn deprimeerenden in- vloed uit te oefencn. Van den stand der subsidies uit de buiten gemeenten zijn alteen zij op de hoogte, die de mceite hebben genomen gedurende een jaar tijds alle raadsverslagen van de meest ver schillende gemeenten na te gaan, om daaruit zoo nu en dan een of andere beslissing inzake de subsidie-aanvrage te kunnen noteeren. En wat betreft de door particulieren vrij willig" bijeen te brengen som van 150.000, last men vol komen in het duister. Onze lezers hebben daarvoor een totaal- bedrag van 12000 a 13000 bijeen ge- bfach c. Er zijn daaronder menschen, die met het oog op den stand hunner financien een zeer belangrijk offer brachten en nu er meer dan een jaar tijds is verloopen. zonder dat zij daar ocit meer iets van vernomen hebben, is het geen .wonder, dat ons van verschillende zijden herhaaldelijk de vraag" bereikt: „hoe staat 't met het geld, hoeveel is er bijeen en hoeveel ontbreekt er nog?" En dan moeten wij daar steeds het teleur- stellende antwoord op geven: „wij weten het niet". De ccmmissie voor het bijeenbrengen der 150.000, aan wie wij ook het geld hebben overgedragen, laat niets van zich hooren. Er mceten uit inzamelingen in Alkmaar en in de buitengemeenten. uit dc hier ter stedc gchouden bazar en last not least uit 'de groote verloting belangrijke bedragen zijn binnen gekomen, maar naar het totaalcijfer, naar den juisten stand van zaken, laat men de gevers eenvoudig maar raden Wij hebben er in September van het vorig jaar al eens op gewezen, welk een deprimee renden invlced dit heeft. Wanneer de bdangstelling niet gaande gehouden wordt, wanneer nimrner eers iets van den wartn stand van zaken blijkt cn slechts e'e tegenstanders de groote trom roe- ren, wordt niet allten het enthousiasme ge- docd, maar brengt men ook velen tot.de over- tuiging, dat het hier een verloren zaak geldt Men dood! het particulier initiatief en men veroorzaakt mede, dat er in gemeenten waar nog een beslissing moet worden genomen. heel wenig cnthousiasme is overgebleven. Wij herhaleft het nogmaals, dat een bedrag van f 150.000 aan vrijwilKge bijdragen bui- tengewcon groot is en dat men er zich abso- hurt niet 'voor behceft te schamen ruiterlijk te erkennen. dat het nog niet bijeen is Er Hooen thans geruchtcn, dat er ten 112.000 a 113.000 verzame'd zouden zi:n, maar official" is deze mededealing geens- zins versfrekt geworden. Van de zijde van het conii'e wordt niets gepubliceerd en waar men ongttwiifcld velen bercid zou vinden in cen t.kort bij te dragen. daar ziet men thans itd. rt n cen afv/achten- d: houding innemen cn behoort dc verm;l- -';ng van een vriiwillige b drage voor het 7"»! nhuis in o'v^e ccufnt reeds tot de zeer ~c'r!znme u'tzonderingen. Men- zal sooatig een gei'Ct: anderen koers moeten inslaan, als men net beeosftfe doel binnen afzienbami tiki wil beiviken. De geheimzinnigheid, die thans ten op- zichte van den stand der financien betracht wordt, wekt in breeden kring teleurstelling en ontevrcdenhcid. Wij willen er hier nog eenmaa'l op wijzen, dat o. i. ecu kleiner bedrag aan subsidies ol vrijwillige bijdragen geenszins oorzaak van een mislukking der plannen behoeft te zijn. Men kan ook den verbcuw wel eenvoudi ger uitvoeren, dan thans voorgesteld is en van rieskundige zijde hebben wij b.v. reeds vernomen, dat het niet noodzakelijk zou zijn de waranda's af te breken en integendeel dc bestaandc toes.and zich zeer goed bij het be- oogde dbel zou aanpassen. Zoo is er wellicht meer, waarop wij mo- men ted niet verder zullen ingaan. Dat rcgelt zich van zelf, wanneer eenmaa! bekend zal zijn hoeveel vcor het beoogde doe! beschikbaar gestdd zal kunnen worden. En nu ten slotte nog een min of meer ver ra: sonde mcdodeeling Niet over het feit, dat men, zooals het N.-Holl. Dagblad dezer dagen melddc, besloten heeft het nieuwe kath. ziekenhuis nog te vergrooten, maar over een beslissing beireffende de subsidie voor het te stichten neutrale ziekenhuis, wclke thans door Ged. Staten genomen zou zijn. Het is bekend, dat men van kath. zijde inzake de ziekenhuiskwesiie uiterst waak- zaam en actief is. Men heeft van die zijde blijkbaar overal zijn luisterposten en zoodoende wist het N.-Holl. Dagblad gisteravond te berichten, dat Ged. Staten adviseeien het raadsbesluit betreffenide het ziekenhuis in de Cadetten school niet uit te voeren. Men vindt het desbetreffend bericht .heden in onze stadsrubriek overgencmen Op het oogenblik dat wij dit schrijven, kunnen wii over de juistheid daarvan nog niet cordeelen. Wij kunnen sleehts als vaststaande mel- den, dat er van een dergelijke beslissing bij ons gem^mtebestuur niets bekend is. Men heeft daar van Ged. Staten niets meer vernomen nadat verleden jaar de subsidie- aanvrage is weggezonden. In alien gevalle mag zelfs deze tegenslag als Ged. Staten werkelijk een afwijzend star.dpunt mochten innemen geen reden zijn om de zaak verder te laten rusten. "De ziekenhuis-gedachte heeft reeds te diep wortel gcschoten, de plannen zijn in een te ver stadium en de gebrachte offers te groot om eenvouddg door alles een streep te moeten halen. Wij moeten voorwaarts en als wij door on- voldoende hulp van buiten de groote-plannen niet tot uitvoering kunnen brengen, dan moe ten wij voorloopig roeien met de riemen die wij hebben en met eigen kracht tot stand brengen,,wat thans bereikbaar geacht kan worden. Het cenrrale neutrale ziekenhuis mag, in welken vorm of afmetinc^dan ook, niet lang meer op zich laten wachten. Wij hebben hedentnorgen van o. i. al- leszins betrouwbare zijde nadere berichten encvangen, die wij eveneens in de rubriek stadsnieuws van dit mummer hebben opge- nomen. Buiten land. DE CHAOS IN CHINA. De Chineesche commissie voor de openbare veiligheid te Peking heeft besloten in functie te blijven totdat de toestand stabieler zal zijn. De komst van Tsjan-tso-Lin heeft de bevolking gekalmeerd. Hij heeft een voorraad graan ter waarde van 10 millioen dollar aan Peking en Tientsin aangeboden, waar cle voedsel- schaarschte bezorgdheid wekt. Deze voorra- den zullen beneden marktprijzen worden ver- kocht. VREEDZAME VEROVERING VAN ALBANIe DOOR ITALIe?. In overeenslemming met de bepalingen van cle conventie betrefiende de vestiging van een Nationale Albaneesche Bank, is on'angs te Rome een maatschappij gesticht ter bevorde- ring van de economische ontwikkeling van Albanie. Het doel van cje maatschappij is een leening van 50 millicen goudfranks.te plaat- sen tegen TA pCt. Aan de Albaneesche re- geering is meegedeeld, dat een deel van de leening belegd zal worden in verschillende Albaneesche ondeniemingen. EEN DEENSCH-POOLSCH ARBITRAGEVERDRAG. De te Kopenhagen gevoerde onderhande- lingen met vertegenwoordigers der Poolsche regeering hebben geleid tot het sluiten van een verdrag van bemiddeling en arbitrage tusschen Denemarken en Polen. Alle geschil- len, zonder uitzondering, welke mochten rij- zen, zullen langs vreedzameij weg worden hijgelegd. Ieder geschil zal eerst worden voor- gelegd aan een permanente bemiddelingscom- missie, welker bemiddeling niet bindend is. Komt men op deze wijze binnen een bepaal den termiin niet tot een oplossing, dan kan elk der beide parti;en vragen, dat het geschil aan een binuende bemiddeling wordt onder- worpen, welke dan de grondslag kan worden van bindendc arbitrage. (ook die beele fijne ci Dep6t voor Alkmaai 'mire) in de Mach. Brei-inrichting „De Toekomst". Oi Arc ken: M. BEUDEKER—TEGEL, Hofplein. DE BELGISCHE SOCIAL IS; EN DE BANKIERS. De linksche gro^p van de socigiistische le den van de Belgische Kamer en Senaat iiee. de financieele kwesties besproken, alsmede de onderhandelingen met de bankiers voor het sluiten van een binnenlandsche leening. Het resultaat van deze besprekir.gen schijnt te zijn, dat men in socialistische kringen over- eenstemming met de bankiers waarschijnlijk acht, dank zij wederkeerigen concessies. De socialisten zouden de voorwaarden der ban kiers aanvaarden, maar hun vergaande me- dewerking verlangen bij de binnenlandsche leening. DROOGLEGGINGSBANDIETEN. De heer A. K. Macomber, van Monterey, Californie, is een van de rijkste renstalbezit- ters ter wereld. Vorig jaar won hij in Enge- land zoowel den Cesarew'itch als de Cam bridgeshire, en had bovendien een „double" loopen, die hem 50.000 pond opleverde. Twaalf wei-bewapende en degelijk-gemas kerde bandieten hebben Dinsdag getracht hei evenwicht weer ietwat te herstellen. Volkomen zijn zij daarin evenwel niet geslaagd. Zij drongen met z'n twaalven Pebble Ridge bin nen, het paleisachtig landhuis van den heer Macomber, die op't oogenblik ergens in Eu- ropa vertoeft. Het uit vijf man bestaande per- soneel had weinig te beweren. Daarop richtten de bandieten om te begin- nen een bachanaal aan. dat zes uur duurde. Zij vonden toen nog de kracht een paar vrachtauto'r, vol te laden met de wijnen en li- keuren uit den kc-lderd es millionnairs en re den weg met dezen buit, ter waarde van ruim 20.000 pond. Feitelijk traden deze bandieten dus als drooglegginesambtenaren op; en wellicht is de heer Macomber hun nog dankbaar, dat zij hem voor een bekeuring hebben bchoed. DE LASTIGE UMVERSITE1T. De medische faculteit van de universiteit te Boekarest besloot tegen den wensch van den Senaat der Universiteit de eerste twee jaargangen dit jaar niet meer te o_pencn. Ten gevolgehieiTan vreest men nieuwe studenten- onlusten. HET BESSARABISCH PROTOCOL De Roemeensche regeering heeft een nieuw verzoek gedaan bij de Italiaansche regeering om het protocol, waarbij Bessarabie wordt toegewezen aan Roemenie, te ratifioeeren. Het protocol is reeds geratificeerd doot EranKrijk en Groot-Brittannie. Naar verluidt heeft Italie de ratificatie geweigerd, omdat een dergelijke daad door de Sovjet-regeering. welke iiCfiiis officieel erkend wordt, als een vijandige daad zou worden opgevat DE FINANCIEELE OVEREENKOMST TUSSCHEN ITALIe EN DE VEREENIGDE STATEN. Mussolini, die ten zeerste verheugd was over de regeling inzake de oorlogsschulden, verklaarde, dat ledereen er van overtuigd is, dat, nu het Pact geratificeerd is, de sympa- thie van het Amerikaansche volk voor Italie nog zal groeien en de commencieele en broe- deriijke relaties tusschen beide landen ver- sterkt zullen worden. Mussolini prees de houding der Senatoren, die voor de overeen- komst gepleit hebben en verklaarde voorts eT zeker van te zijn, dat thans de weg gebaand was voor overeenkomsten van dergelijken aard met Frankrijk en de andere gedelegeer- den. Volpi verklaarde, dat het succes.te danken is aan den eerbied der Amerikanen voor Mus solini. Zij weten dat hij een natie vertegen- wcordigt welke de politiek van een econo- misch herstel door het regelen der oorlogs schulden voorstaat. Diuo Grandi verklaarde, dat thans een tijd- perk van warme vriendschap tusschen Italie en Amerika is aangebroken. De Amerikanen wareu Denderdag de hel- den van den dag. In de hotels en op straat te Rome werden zij luide toegejuichi door de bevolking en vele malen moestcn zij de han den drukken van enthcusaaste Italiancn. VANDERVELDE OVER DE EUROPEESCHE POIJUEk'. In een lezing, die de Belgische minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde, heeft ge houden vooi de socialistische studentenclub van de Brusselsche univeisiteit, heeft hij mi nister de politieke en economische gebeurte- nissen de revue la.en passeeren. Van politiek standpunt b^zien, aldtis Van dervelde, hoezemt de houding van Italie cen niet te verbergen ongerustheid in aan alle kanselarijen. Hierover kan de minister zich echter niet verder uitlaten. Het echec van Geneve heeft al het werk, dat is voortgevloeid uit de politiek van Lo carno, weder op losse schroeven gesteld. Wat het Duitsch-Russische verdrag betreft, daarvan is vasfgesteld, dat zijn bepalingen niet indruischen tegen den geest van Locarno. Maar kan men, aldus vraagt de minister, den pijnlijken indruk verheien. die een gevolg is van de herleving in geheel Europa van groepeeringen van mogendheden door zoo genaamde defensieve verdragen? De minister sprak voort nog over de ontwa king van de gekleurde volken en parallel daarmedc de penetratie van het bolsjevjgtAf, ZONUAG as. Terrein V.A.F.C. Aanvang 2 our. waarvan men echter de belangrijkheid niet moet overdrijven. Ten slotte sprekende over Belgie, zegt de minister, dat Belgie niet moet overhellen naar eenig aangrenzend land. Zijn buitenlandsche pclitiek moet een internationaal karakter dra gen. PERSOON. In het«dorpje Samnaun in het kanton Grison nabij de Tyroolsche grens is tachtig jaren geleden tusschen de paai honderd be- woners, die gedeeltelijk protesfantscli en ge- deeltelijk katholiek waren, een regeling ge- troffen, waarbii de eenige kerk in het dorp den eenen Zondag door de katholieken en den anderen Zondag door de protestanten werd gebruikt. In cen loop der jaren zijn de pro testanten dooi oveilijden en emigratie zoo goed als verdwenen, terwijl de katholieken in aantal zijn toegenomen. Op het oogenblik woont er nog siechts een protestant in Sar- maun. Deze, een oude man, heelt thans alle rechtens namens de protestanten op de kerk en het kerkhof en beschikt bovendien over een fords van 12000 dollar tot in stand hou ding van de kerk en ter betaling van een predikant. De katholieken in net dorp hebben den ouden man verzoeht afstar.. te doen van zijn recr.ten en de kerk elken Zondag aan d<r katholieken af te staan. Hij heeft evenwel ge weigerd en verklarrd: „Wanneer ik dooo ben, kunt gij doen wat gij wilt. Doch als eenige bewoner hier van mijn religie, wil it alleen de kerk ingaan. zoolang ik den sleuter daarvan bezit". Elken vvertien dagen gaat hij alleen ter kerk, verricht daar zijn dienst en gaat weei huiswaarts. Eenige jaren geleden heeft een predikant geweigerd naar het dorp te komen. omdat hij niet voor een ouden man dienst wil doen. SCHRIJVEN MET LICHT. Een Engelsche fabriek brengt een lichtge- vende pen in den handel, waarmede men op een voor het licht gevoelige laag kan „schrij- ven", wanneer men een electrische stroom door de pen laat gaan. Volgens een bericht in „E>ie photographi- sche Industrie" wordt een dergelijke pen ook te Beriijn gefabriceerd voor het schrijven op filmstrooken en platen voor het ontwikkelen. Aan een buis is van boven een huis van roodgekleurd celluloid aangebracht, waarin zich een kleine electrische gloeilamp be- vindt, door een snoer met een zakbatterijtje verbonden. Door den druk van de punt der pen op het te beschrijven onomiak wordt de stroom gesloten. De gloeilamp geeft dan licht en er gaat door de fijne opening aan de punt een lichtstraal, die voldoende sterk is om een ontwikkelbaren indruk teweeg te brengen Zoodra men de pen opheft, ver- dwijnt het licht weer onmiddellijk; dit is na tuurlijk van groot gewicht. De nieuwe licht- pen is bijzonder geschikt om in het donker op de uiteinden der te ontwikkelen filmstroo ken en op de hoeken van de vlakke films en platen mummers en andere kemnerken aan te brengen. Bij het ontwikkeleif komen deze dui delijk te voorschijn. veel be ter dan bij die gebruikelijke aanteekeningen met potlood. DE VERHOUDING TUSSCHEN ZUID-AFRIKA EN GROOT-BR ITT A NNI! In een rede ir» den olksraad over de ver- houding tot 3root-Brittannie zeide de pre mier Hertzog o m., dai het dwaas zou zijn indien Zuid-Afrika ziin eigen ambassadeurs benoemde, ofschoon het verscandig en poli tiek zou kunnen zijn om, waar dit noodig was, een ambassadeur of een eigen vertegen- woordiger te hebben. Men moest niet trach ten meer op zich te nenien dan men dragen kon, maar waar tegenwoordig Brittannie tal van dingen ten behoeve van Zuid-Afrika droeg, moest men waar de, gelegenheid zich aanbood en de digen belangen dit eischten bereid zijn zijn eigen verplichiingen en zijn eigen verantwoordelijlheid te dragen. Dat was volgens Hertzog buiten kijf een der voornaamste en gewirlitigste problymen ter overweging door de Rijksconferentie. Spr. erkendc Groot-Brittannie niet als een super-staat met oppergezag, maar was van oordeel, dat de souvereine macht in handen der bevolking van Zuid-Afrika lag. Gewagend van het geschil tusschen Smuts en hemzelf zeide Hertzog: ..Ik zeg, dat wij volkomen vrij en ongebonden zijn en vol komen onafhankelijk. ever vrij als Brittannie zelf en als wij zoo dom zouden zijn om het te doen, zijn wij vrij ons af te scheiden". KORTE BERICHTEN. Een Betga-telegram uit Lissabon meldf dat de substituut officier van justitie bij de Haagsche rechtbank. mr. P. M. F. Bauduin. die in Portugal vertoefde In verband met be) Angola-Bankschandaal. Donclerdag uit Lissabon de terugreis naar Nederland heefl aatjv3)iird, LKHAARSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1