OM EEN 0NGEST00R0E SPIJSVERTERING TE HEBKRIJ6EN Dat doet PUROL Radio-Hoekf^ Zondag 25 April. Hilversum, 1050 M. 10.15—12.Kerk- dienst in de St. Dorninicuskerk te Amsterdam. Het zangkoor der St. Dorninicuskerk zal zin- gen de Missa Beati Misericordes van V. Col- Jer, met medewerking van den bariton-solist joh. H. Nelissen te Amsterdam. Predikatie door ZEW. Pater Barromeus de Greeve O. F. M. Onderwerp: Voorwaar, Ik zeg u, gij zult sdireien en weenen, maar de wereld zal zich verblijden. Zangkoor onder directie van den heer G. Kimmyzer. Orgelbegeleiding van den heer Evert Haak. 2.30 Matinee door de Amsterdamsche Orkestvereeniging in Artis. Dir. Frans van Diepenbeek. 5 n.m. Kerk- dienst in de Herv. Kerk aan de Diependaa1- schelaan, Hilversum. Voorganger: Ds. N P E- G. van Uchelen, Herv. Predikant te Hil versum. Votum en zegen. Voorzang: Psalm 25. Lezen van de geloofsbelijdenis (12 art.), waama gezongen wordt: Avondzang: 7- Schriftlezing: 2 Corinthe 5:11-21. Gebed. Zingen: Psalm 65:1 en 2. Tekst: Handelin- gen 4rl 1 en 12. Predikatie. Tusschenzang: Gezang 137:5 en 6. Predikatie. Dankgebed. Slotzang: Psalm 98:8. 8.— Persberichten en sportuitslagen. 8.10 Opvoering van de opera De Troubadour, opera van Verdi, vanuit het theater Carre. Rolverdeeling: Greta Santha- gens, Leonore. Nelly Vertregt, Azucena. Kitty Florel, Ines. Philippe Terke, Manrico. Tilkin Servais (Als gast, bas-bariton), graaf Luna. Henri Bloemgarten, Fernando. J. Bogacrden- Ruiz. Het H. D. O.-orkest, Dir. j. j. v. Ame- rom. Chris de Vos, algemeene leiding. Daventry, 1600 M- 2.50 Symphoniecon- cert. Tschaikowsky-programma. C. Twel- vetrees, cello. 4.20 „Gone with a han' somer man", dram, declamatie. 4.32 Concert en le- zing: The landing at Gallipoli (25 April 1915). Daama weer concert tot 5.7.20 Dienst uit York Minster, door den Aartsbis- schop van York. 8.20 Weerbericht, nieuws. 8.35 Concert. Het Grand Hotel Eastbourne- orkest en F. Kelseys, bariton. 9.501010 Slotzang uit de St. Botolph's kerk. Parijs Radio-Paris" 1750 Al. 12.05 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 1.05 Nieuwsbenchten. 7.35 Lezing: Savez vous manger. 7.50 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1300 M. 10.50 12.10 Concert. Steinerkapel. F. Schmidt-kwar- tet 7.50 Vroolijk concert. Orkest. E. Karin, sopraan. A. Hell, tenor. 9.5011.20 Dans muziek. Brussel, 264 M 7.35 Concert. Orkest en Melle Nayrac, sopraan. 8.05 Lezing: Les evenements de la semaine. 8.209.20 Con cert. Miinster, 410 Al. 8 20—9.20 Orkestcon cert. 10.35 Weekoverzicht. 11.0512.20 „Sieg des Lebens", tooneelspel in 3 acten. 1.20 Les in eenheidkortschrift. 2.2.40 Mad- chen-Kranzchtn. 2-50 Concert door het Po- saunenkoor. 4.20 Kerkmuziek. 6.20—650 Schaakles. 7.20 Lezing. 7.50 „Die Verlobung bei der Laterne", opereite v. Offenbach 8-50 Concert. Orkest en P. Lordmann, zang. Maandag, 26 April. Hilversum, 1050 M. 12.en 7.20 Politie- berichten. 5.-6.— Kinderuurtje, door mevr. Ant. van Dijk. 7.—7.30 Radiopraatje. Lez ng door den heer A. v. Sluiters, over: Eenige grepen uit de geluidsleer. 7.45 en 10.— Pers berichten. 8.10 Vrooliike avond. Optreden van Duo Tholen van Lier. De Snoeck's Jazz- band. Het Amsterdamsch mandoline-orkest „Con Amore", leider G v Wijk. Het le Hil versumsche mondaccordeon-gezelschap Dir G. Keizer. Daventry, 1600 M. 10.2012.20 Concert door het radiokwartet en solisten (scpraan- bar ton, piano). 12.20—120 Orgelccncert. 1.35 Speeches door Lord Derby, Sir Austin Chamberlain en den Fnnschen Ambassa deur aan de lunch van United associations oi Great Britain and France. 2.35 Lezing: What is a rept le? 3.20 Lezing: La rose and its author. 335 Orkestconcert 4.35 Kinder uurtje. 5.20 Dansmuziek. 6.Discussie tus- schen Prof Low en Mr Wilson. 6 20 Tijcl- se.n Big Ben, weerber cht, nieuws. 6.45 Pia- nocomposit es van Bach. 7.My day's work, door een dokwerker. 7 20 Concert- Koor. O Kavann, Contra alt. S. Riley, bas 7.50 Ka- rr.ermuziek. Het Londensche kamerorkest S Wilson, tenor. Orkest. 7.15 Tencrzang met orkest. 825 Orkestmuziek 8.50 Tijdse n. weerbericht, nieuws. 9 20 Chenil kamercon- cert. 9.35 Shakespeare's sorn-tten do r Miss Dorothy Warren en Mr Lewis 9 50 Her- uitzending van buitenlandsche s.at ons 10 20 11.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-ParisP, 1750 M 11 50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello) 4 05 Orkestconcert. 7 50 Concert. Konigswusterhausen, 1300 M. 7 50 Con cert. Orkest en Th. Demetriescu, piano. 9 50 —11.20 Dansmuziek. Brussel, 264 M 7.20 Fragmenten van: De dochter van den tambour-majoor, operetta van Offenbach. Miinster, 410 M. 12.20 Lezing. 12.50— 1.50 Orkestconcert. 3.Lezing 3-20—5 2C Orkestconcert 5.20 en 5 50 Lezingen. 6 20 7.Liedjes bij de luit 7.20 Gcethecyclus 8.10 Lezing: Sprachenverordnungen der Tschechoslowakei. 8.40 Pianoconcert door Graaf v. Wesdehlen. 9.5010.10 Sportle- zing. gooister, een gouden kegel door mevr. Geus, alhier met 44 hout. Stand van den Kampioenwedstrijd tot he vn: (73) (69, 9) (68, 5). Vrije baan (Seniores) (45, 42) (45, 41, 41) (45, 40, 40, 40) (44, 43, 41) (44, 41, 41) (44, 41, 40) (44, 40, 40) (44, 40) (43, 43) (43, 4?). Vrije baan (Juniores) (42, 42) (42, 39) (41, 41, 40) (41, 40) (41, 38) (41) (41) (40, 39) (40, 38) (40, 38). Vrije baan (dames) (38, 36, 36) (38, 29) (37, 35) (37) (36). De wedstrijd, welke 25 dezer des avond ten 9 uur eindigt, zal besloten worden met uit- reiking der prijzen. De dub „de Unie" heeft met dezen wed strijd voor de vierde maal beslag gelegd op den zilveren beker. Deze moet 4 wedstrijden achter elkander of 5 maal in het geheel worden gewonnen, om in het bezit der club te komen. VOETBAL. Voor morgen staan weer gelangrijke kam- pioens- en promotiewedstrijden op het pro- gramma als is Alkmaar er dan ook niet direct pij betroth- V. V. A. II—Hilversum II is tan belang voor Alcmaria. N - StormvogelsBe Quick zal wel velen naar IJmuiden lokken. In Alkmaar heeft een ontmoeting plaats tusschen het N. H. V. B.-elftal en Purmer- steijn. Uit het Parlement TWEEDE KAMER. Den Haag, 23 April 1926. Het boeteklced moge den man niet Eattee- ren, het ontsiert hem toch niet, als we wijlen Kuyper mogen gelooven. En daarorn trek ik het" met rustig gemoed aan ten einde mijn schuld aan de lezers te belijden. Ik ben Donderdagmiddag niet tot het einde van de vergadering der Tweede Kamer geble- ven, omdat er replieken plaats hadden en deze niet bijster aanlokkel'ijk toeschenen, terwijl zij den volgenden dag toch voortgezet zouden worden. Ik meende er dus veilig tusschenuit te kunnen verdwijnen, den volgenden dag zou ik er nader over kunnen rapporteeren. Het noedlot heeft evenwel gewild. dat zich slechts luttel repliceerenden bij den voorzit ter aanmeldden, en deze de kans schoon zag dit deel der besprekingen van de Indische be grooting nog in een uilevlucht af te doen, Het gevoilg is geweest, dat de Kamer, in het geheel misschien nog geen half dozijn leden, tot bijna kwart voor zeven bijeen is gebleven om naar die replieken te luisteren, en dat zij toen ook inderdaad waren afgeloopen. Maar do lezers hebben er niets bij verloren. want beb.widens een twistgesprek tusschen die hce- ren dr. de Visser en ds. Lingbeek over de vraag, of de regeering wel genoeg dfced voor bet Hervormde zendingswerk, wat de laatste betwijfelde, de eerste bevestigde, leverde de replieken niets op en dat debat had overigms ze.f ook geen praktisch resultaat Heden begon dus de artikelsgewijze behan- delin-g der Indische Begrooting. Dat ging zijn gewone gangetje. Er zijn enkele speciali- teiten in de Kamer, die zich daarbij mobili- seeren, en een aantal slakken hebben gevon- den, waarop zij zout wenschen te leggen. Zij houden daarbii een korte of large redevoe- ring, de minister, zoo noodig voorgelicht door zijn secretaris-generaal, die de vergaderingen trouw bijweont, antwoordt daarop en in drie kwart van de gevallen is de spreker, zoo niet geheel voldaan. dan toch dankbaar. Ditmaal had zich bij die specialiteiten, als de heeren Cramer, Scheurer, van Rijckevorsel, Joekes en enkele anderen, gevoegd1 de heer Lou de Vis ser, die wel de eenige vertegenwoordiger van het handjevol communisten in den land** in de Kamer is, doch daarorn van alles verstand moet hebben en nu onder voorlichting van zijn uit Indie gebannen geestverwanten voor Indische specialiteit fungeert. Maar hij is geen gemakkelijk man om mee om te sprin- gen en de voorzitter heeft dan ook nogal wat met hem te stellen gehad. Jammer, dat deze daarbij zijn kalm'te des gemoeds niet volko- men kan bewaren en dan dreigt de heer E>e Visser niet den vollen maat te geven, waar deze natuurliik tegen opkomt. Het is reeds vrij spoedig spaak geloopen tusschen den heer De Visser en den voorzit ter Het was bij Hoofdstuk I. Verschillende ledcn hadden on gewenschte hervormingen cangedrongen. Zoo had de heer Cramer ver zocht de poenale sa.ncte (de handhaving van het arbeidscontract door middel van slrafbe- dreiging) op de Ocstkust van Sumatra af te schaffen, had de heer Kleerekoper aangedron gen op matiging van de preverJieve h-rhtenis voora-l tegenover journalisten, die zich aan pcrsdelicten zouden hebben schuldig ge- maakt had de heer Joekes aangrdrongen on uitbrcidin-T van de sociale we^'cvieg, toen de heer De Vi:sAr aan het w ord kwam en een zware acte van beschu'diging opstelde ten en dc regeering die allerlei ongerechtigheden op haar pewetcn zou hebben. Hij deed dat weer zoo onbehouwen, dat de voorzitter hem ■elk'ns tot mat'ging aa'-maane'e, maar dc heer Lou de Visser wilde naar geen reden luisteren en holde maar door. Vooral de wijze waarop hij zich uidiet over de gre-seling in sommige gevallen, de zocgcnaamde rotan straf, prikkelde hem en hij zag zelfs kans daarbij een ofzang t? zingen op de Russische reclr-: ;egeling, welke algemeene hilariteit veroorzaakte. De vo rzitter moest tusschenbeide met \racht den lumer gebruikeri om den heer De Visser aan den eisch van betamelijkheid te er.nneren, maar doorgaans had hij er ma- ling aan. Tot slot van zijn rede diende hij met minder dan zes modes in met modes wdlen sennnbge polidci graag regeercn, om dat men daarbij de moeite van uiivoermg op de sciiouders van de regeering legt. Wij zul- len ze hier maar niet in extenso mededeelen, met allcen omdat zij op zich zelf reeds een aardigen cmvang hebben, maar omdat de neer De Visser tot zijn groot verdriet raoest crvar n, dat geen der leaen b-ereid was een er van te ond-ersteunen, wat tot op zekere ■ioogte een kwestie van beleefd-heid is, daar sleunen volsirekt nog niet wil zeggen instcm- men. Het gevo.g was, dat de modes niet in behandelm^ konden worden gen-omen en er niet over gestemd is. We zulicn dc lezers niet vervelen met een trouw relaas van elke redevoering, de plaats- ruimte zou er ook zeker voor ontbreken. Laten we liever volstaan met van de pesi- tieve mededeelingen van den minister van ko- lonien een cn ander te vermelden. Vooreerst wil de minister zooveel mogelijk de sociale maatregelen, y/aartoe in de laatste jaren is besloten, invoeren, maar het kan niet zoo gauw gaan, omdat de noodige middelen en krachten ontbreken Over de invoering vail een arbeidsinspecde op Java wil de minister ernstig denken. In Januari is in Indie de nbanstraf niet toegepast. Maar tot geheele afschaffing van die straf durft hij niet over- gaan, al houdt hij er niet van. Wie niet hoo- ren wil moet voelen en dat geldt niet alletn voor kinderen, maar ook voor inlanders, die geweldig ondeugend kunnen zijn. De invoering van de burgerlijke kinder- wetten is met de volgende begrooting te wachten. Bij den Raad van State is ingezon- den een onhverp op de voorwaardelijke ver- oordeeling in Indie. De minister gevoelt niet ved voor verla- ging van de pandhuistarieven, niet omdat dc eindopbnengst beven verwachting hoog is (verledcn jaar 13'4, millioen), maar omdat hij het rcchtvaarclig vindt dat cfe inlander zeke- ren cijns betaalt vcor de gemakke'ijke wijze, waarop di ovrrheid hem aan geld helpt. Dat bclcopt voor den belanghebbende slechts en kele dubbeltjes, maar het reaultiat is voor behoeft men slechts een half theelepdltje Gebism-ureerd Magnesium im een beetje wa ter te gebruiken, na de maaltijden. Gebismureerd' Magnesium maakt de over- matige zuurvorming, welke in vele gevallen de oorzaak der onregelmatigheden van de spijsvertering is, o-nschadelijk, en doet de zu- rige scherpte, oprispirgen, braken, drukking op de maag, enz., verdwijnen. Gebismureerd Magnesium heeft gedurende vele jaren de bewijzen van zijn voortr^ffelijkheid geleverd. Depot, N. V. Pharmako-n, Jacob Marisplein 23, Amsterdam, Verknijgbaar bij alle goede A-pothekers en Drogisten ten pnjze van f 1 per flesch, o.a. bij: NTEROP SLOT- HOUBER. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Gebismureerd Magnesium krijgt. 's lands kas niet te versmaden. De Kamer is hedenmiddag laat blijven steken in de afdeeling Onderwijs en zai Dinsdag de besprekingen voortzetfen. Vermelden wij nog, dat in den aar.vang van de vergadering van heden verwerpen zijn die motie-Cramer ten gunste van schrapping van art. 161 bis van het. Indische Wetboek van Strafrecht, met 51 tegen 27 stemmen, en de motie-de Visser voor een algemeene am- nes'tie met 78 tegen 1 stem, die van den heer De Visser zelf. De uitslag was voorspeld. Provineiaal Mieuws UIT WINKEL. De heer Jarings, hoof-d der;U. L. O. school alhier, is tegen 1 September benoemd tot onderwijzer aan de M. U. L. O. school te Rijswijk. UIT SCHAGEN. De ziektevereeniging „H-elpt U zelf' al hier, ontving in het le kwartaal van 1926 342.60, het bedrag aan uitkeeringen aan 15 zieke leden oedrceg 380.05. De totale uitgaven waren 462.54, aizoo een nadeelig saldo van 120.14. Het aantal leden steeg van 157 op 159. UIT OUDORP. In de gister opgenomen predikbeurt is een fout geslopen. Men zie de verbetering imi het n-ummer van heden. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" zal 30 Mei a.s. deelnemen aan een muziekcon- cours te Sloterdijk, waar het corps zal mede- dingen in de eere-afdeeling. Donderdag werd door de afdeeling Zuid-Scharwbude der L. T. B een excursie gemaakt naa het Westland. Te Loosduinen en Poeldijk werden o.m. cultures door de excursisten bezichtigd. De reis geschiedde met twee Renault-omnibussen der firma Kok, Tuinman en Wilke. Donderdagavond toen een autobus der firma Kok, Tuinman en Wilke gekeerd werd bij de Cooperatie, geraakte de fiets van het dochtertje van den heer G. onder de bus, en kwam er deeriijk beschadigd onder vandaan. De oorzaak hiervan is, dat het dochtertje v4n den heer G juist per fiets aan kwam rijden, toen de chauffeur omkeerde. Verdcre ongelukken werden gelukkig voor- komen. PREDIKBEURTEN. 25 April. UIT DE OMGEVING. DIRKSHORN, 10 uur, Ds. de Leeuw GRO'ET, 9.30 uur, Ds. Boeke. 11 uur Zordagsschool. GROOTSCHERMER, 10 uur, Ds. Ock- h-uijsen. HEILO'O, 10 uur, Ds Eilerts de Haan. KOEDIJK, 10 uur, Ds Staal. L1MMF.N. 9.30 uur, Ds Bosch. OBDAM, 10 uut, Ds Kruizinga. OTERLEEK, geen d-'enst, vacature. OUDORP, 10 uur, Ds. Groot. Doopsgezindie Gi-mrenten. BE'EMSTE'R, 10 uur. Dr. Ku-ipers. GRAFT NOORDEIND, 10 uur, Ds van Giessen. NI'EUWE NIEDORP, ntn. 7 u-ur, Ds Haars. (Gedeeltelijk o-ntleend aan Kerk en Volk.) UIT HAREN-KARSPEL. De Woudsmeer, gem. Harencarspel, eene droogmaking van 1 Maart 1635, krijgt eene electrische bemaling. Het werk is opgedra- gen aan de N.V. Heemaf. Geplaatst zullen worden,: een Storkpcmp met Heemaf-motor De heer Wissekerke te Schagen is met de uit- voering belast. imi ten land DE FRANSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA. In de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken heeft Briand. sprekendc over de onder- handelingen te Washington, verklaard, dat de regeling der schulden een kwestie van wederzijdsch vertrouwen is Hij herinnerde er aan dat de Vereenigde Staten, ofschoon zij geen geschreven verbin-tenis kunnen aan- gaan, welke de arbitrage-clausuie erkent, die de betalingen van Frankrijk afhankelijk doet zijn van de Duitsche betalingen, nochtans besloten zijn opeulijk te verklaren, dat zij van Frankrijk uitsluitend betalingen zulicn verlangen, welke met zijn bctalingscapacifeit in overeenstemming zijn. Aldus verkrijgt Frankrijk faciliteiten in geval het in de materieel-e onmogelijkhcid ver- keert om de verbintenissen, welke het te goe- der trouw heeft onderteekend, na te komen. Briand legde den nadiruk op de noodzake- lijkheid te beseffen dat de regeling van het schuldenprobleem aafltoont dat de handels- .schuld met de poltieke schuld is geassimi- leerd, waardoor de Fransche schatkist is vrij- gesteld van cfen zwaren vervaldag van 1929. De leden der commissie keurden met alge meene stemmen de uiteenzettingen goed. Het meerendeel verklaarde overtuigd te zijn dat de regeering een groote meerderheid in het parlement zal halen, indien de onderhande- lingen tot zul'k een regeling leiden Briand voegde er aan toe, dat tuj vgi- trouwenskwestie zal stellen ten aanzien van de ratificatie van de te sluiten overeenkomst. Volgens een bericht uit Washingon d.d. gister heeft de Fransche ambassadeur Beren- ger gister aan de Amerikaansche schulden- commissie de laatste voorstellen van Frank rijk overhandigd. De commissie heeft daarua haar zitting tot heden verdaagd. Naar verluidt heeft de Fransche regeering voorgesteld, dat Frankrijk. zal betalen, gedu rende de eerste vijf jaar, jaarlijks 25 millioen dollar, gedurende de tweede vijf jaar jaar lijks 80 millioen dollar en daarna jaarlijks 120 millioen dollar. De geheele schuld zal dan in 62 jaar afgelost zijn. EEN LYNCHPARTIJ. Naar telegrafisch uit Nieuw-Orleans wordt gemeld, zijn 26 gemaskerde en gewapende mannen de gevangenis van Poplarville (Mis sissippi) binnengedrongen. Zij maakten zich meester van een daar in arrest zittenden ne- ger, die van moord was beschuldigd, en hin- gen hem op. FRANKRIJK'S SCHULD AAN AMERIKA De Parijsche editie van de „New York" Herald" heeft het volgende telegramuit Washington ontvangen: Men meent te weten, dat Berenger en Mel lon tot een compromis zijn gekomen, volgens hetwelk het gemiddelde bedrag der annui'tei- ten 120 millioen dollar zal bedragen, tegen 90 millioen, zooals door den Franschen oud- minister van Financien, Caillaux, was aan- gebeden en 140 millioen, die door de Ameri kaansche schuldenregelingscommissie werden verlangd. De „Matin" meldt, dat Frankrijk geduren de de eerste vijf jaar alle stortingen boven het bedrag van twintig millioen dollar, dat naar bekend reeds thans jaarlijks door Frank rijk wordt betaald, als interest op de schul den wegens de Amerikaansche leveringen van oorlogsvoorraden) zal kunnen opschorten tot na 1930, in welk jaar de Fransche Da- wes-annui'teit 300 mlilioen dollai bedraagt Het blad meent, dat hierdcor tusschen de be talingen van Frankrijk aan de Vereenigde Staten en die welke Duitschland krachtens de Dawes-overeenkomst aan Frankrijk moet doen, een duidelijk verband is gelegd. OVERSTRCOMING IN MOSKOU. Door het plotseling smelten van het ijs is de Moskowa in het laag gelegen stadsgedeel- te buiten haar oevers getreden. Verscheidene fabrieken staan onder water. De stijging houdt aan. Ingezonrien stukken (Buiten verantwoordelhkheid van de Redat tie De opnume m deze tibnek bewijst geens zins dat de redaefe er mede instemi.) Geachte Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaande regelen te plaatsen in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Geachte lezers (en vooral de heeren die op dit geval mocten letten) een staaltje van pari- siteeren op woningzoekende menschen Ziet hier wat er gebeurd is.-Een woning zoekende komt bij den huiseigenaar Kluft om de leeg- staande woning op het Kweerepad te huren en wordt te woord gestaan dooi den eige- naar. Na veel heen en weer praten wordt dc wo ning aan dien man verhuurd. Maar, zegt de huisbaas, voor dat ik U den sleutel geef moet U 25 storten (bij nadere informatie woont daar ook nog iemand die 200 heeft gestort.) De huurder kijkt even raar op maar nood breekt weet en zegt: goed dan zal ik zien dat ik ze bij elkaar kan halen Na verloop van een paar uur komt de huurder terug en zegt tegen mevrouw (Miinheer was uit): Mevrouw zou ik ook den sleutel kunnen krijgen en of het dan goed is dat mijn man morgenochtend die 25 brengt. Neen, zegt mevrouw, dat mag ik niet van miin man. De huurder natiiurliik teleurgtsteld naar huis en komt den uo'renden morgen nadat hij nog verzuim van het werk heeft terug met zijn 25 en vraagt of hij nu den sleutel kan krij gen. Neen, zegt de eigenaar. U kriigt het niet (misschien heeft hii wel iemand gevonden die hij f 50 uit den zak kon kloppen). Nu zou ik wel eens wi'len vragen: is het vo'gens dc wet geoorloofd dat als er een nieuwe huurder in zooV, laat ik maa<" zeggen „krot" komt, dat zoo'n eigenaar elk willekeu- rig bod kan vragen, zco niet. dan hoop ik toch dat de bevoeede autoriteiten daar eens een onderzoek naar in willen stel'en, dan heeft tenminste de bediogen huurder nog deze troost dat het voor het algemeen belang nog wat opgeUverd heeft U dankend voor de verleend* p'aatsruimte, Uw Edl. dnr., H STEUR. (Wij vreezen dat inzender bieraan weinig ver- anderen kan. De huurwetten zijn met net verdwijnen der huureommissie voor Alkmaar buiten werking gesteld en daardoor heeft elke huis eigenaar het recht zooveel sleutelgeld te vra gen als hii wil. Of dit moreel verdedigbaar is, zullen wij hier maar buiten beschouwing laten. Red. Alkm. Qrt.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik „Een Vadcr" even antwoorden? U do-et me daarmee een groot genoigen. Vadcrtje, vadertje, wat ben je naief! Het lijkt.U onmogelijk, dat „ernstige menschen een stad als Alkmaar van behoorlijk Middel- baar Handclsonderwijs kunnen ontblooten". A4aar eilieve, wefet ge dan niet, dat de wegen der politiek, wegen der duisternis zijn? Weet ge niet, dat eigenbelang, partij- belang, persocnlijke rancune en aridere min der fraaie „deugden" beslissen over soms groote cultureele zaken? Ik kan begrijpen, dat Uw business U zoo in beslag neemt, dat U thans Uw oogen uitwrijft en zegt: ,,Is vrijzionig Alkmaar nu z66 besHiurd, dat mijn kind z'n onderwijs, dat hij noodig hefeft, zal moeten derven; is Alkmaar dan zoo'n negorij en zoo achter- uitgaand, dat de eene onderwijsinrichting (ten minste openbare, want andere verrijzen als paddestoelen uit den grond) voor, de an dere na, moet verdwijnen? Weet dan, gij Vader, die Uw kind graag het bestc geeft, weet dat gij zijt een zoon van Mercarius, den God van den liandel Purol, kan men zeggen van hen', wier huid van handen en gelaat er a-ltijd even goed verzorgd uitziet. Volgt hum- voorbeeld en koopt een doos Doos 30 ct. oopt een ooos envan de dieven, een stand, waarvoor lager onderwijs goed genoeg is. Uw kinde ren, Vadertje, hebben heusch genoeg aan een onderwijzer, die dank zij zijn •routine (zie rapport Commissie van Toezicht op het M. 0.) het veel beter weet dan een vak- leeraar M. O. Een troost echter! Geheel Vrijzinnig Alk maar staat klaar, om zich bij de a.s. ge- meenteraadsverkiezingen uit te spreken voor het behoud der Handeloschool en tegen haar belagers. Maar misschien ook komt alles nog terecht en wordt de Handelsschool niet opgeheven door de liberale stem der Vrijheidsbonders. Uw kind komt dan, dank zij de voorge- stelde reorganisatie, op een der mooiste en meest moderne Handelsscbolen van ons land, gebaseerd op de mooie Lyceum- gedachte. Vadertje. houdt moed! Ge weet: „Van Alkmaar de Victorie". Zoo zij het ook hier tegen den stormioop van U weet wel. OOK EEN VADER. MarkthericMen ALKMAAR, 26 April 1926. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangwoerd: 17 Paarden 150—325, 84 Melkkoeien 300—/ 425, 246 Nuchtere kalveren slacht 921, fok 12—/ 24, 185 schapen en overhouders: vette schapen 37f 42, ma- gere schapen 3239, 47 lammeren 14 tot 22, 20 schrammen /"38—44, 182 biggan 10 weken 2430, 25 bokken en geiten 4—/ 18, kleine bo-kjes 23.50. BOTERPRIJS. Boterprijs: lste soort 0.82'Af 0.92'A, 2de soort 0 650.75. Eieren: groothandel 55.65, kleinhan- del 56. Eendeieren 5. ALKMAAR, 23 April 1926. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 142 stapels weg-ende 157350 kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met merk 43.50, zonder merk 39, commissiekaas met merk 43. Bo—erenkaas: kleine met merk 47, zon der merk 40.50, commissiekaas met merk —43 50 Handel matig. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 23 April 1926. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool le s. 11—/ 38; Wortelen per 100 bos 17—/ 23; Rabarber per. 100 bos f 8.201980; Aardappelen per 100 K.G. 1.70—/ 4.90; Asperges Dikwit per bos 71 —79 ct.; Asperges Dikblauw per bos 41—59 ct.Brusselsch lof le s. per 100 K.G. 40- 46; Brusselsch lof 2e s. per 100 K.G. 30 36; Kropsla per 100 stuks 2.60 8.30; Komkommers per 100 stuks 35— 41Pieterselie per 100 bos 2.303.40; Prei per 100 bos 4.20—/ 9.80; Postelein per bakje 0.60—/ 0.86; Radijs per 100 bos 1.80—/ 2.90; Raapstelen per 100 bos 1.101.70; Spinazie per 100 K.G. 2 7.20; Selderie per 100 bos 3.306.70. Aanvoer: 18000 K.G. Spinazie; 1800 K.G. Witlof; 10000 stuks kropsla PURMEREND, 23 April. 1926. „Afslag- vereeniging Beemster, Puimerend en Omstre- ken" Witlof 31—38 ct per K.G.; Bloemkool f 14—7 26 per 100; Spinazie 15—41 ct. per mnd (5 K.G.): Postelein 37—39 ct. per mnd. <1 K G.); Sla 0.60—/ 9.20 per 100 krop; Radijs 2.70—5.10 per 100 bos; Selderij 4—/ 11.20 per 100 bos; Raapste len f 1.50—/ 1.90 per 100 bos; Rabarber ii18.90 per 100 bos; Wortelen 35 per 100 bos; Prei 4.60—/ 14 per 100 bos. ZWAAG, 23 April 1926. Veiling Bangert en Omstreken. Bloemkool 2039; Uien 3.10; Spinazie 4—/ 7; Sla 1.50— f 7.20; Gele Kool 9.60—/ 11.50; Radijs 2—/ 4; Selderij 8—/ 12; Rabarber 6 11; Postelein 8—/ 22; Aardbeien 2.50—/ 4. ZAANDAM, 23 April 1926. Veiling Ver. „De Zaanstreek". Spinazie 0.90—/ 1.75 p. kl kist; Raapstelen 15—22 ct. p. 10 bos; Sel- 1.60—/ 3.40 p. kist; Priksla 50—70 ct. p. kl. kist; Raaptselen 15—22 ct. p. 10 bos; Sel- drie 10—15 ct. p. bos; Prei 10—13 ct. p. bos; Pieterselie 10—12)4 ct. p. bos; Radijs 6—7 ct. p. bos; Bloemkool 21—35 ct. p. stuk; Peen 28—33 ct. p. bos. BROEK CP LANGENDIJK, 23 April. Langedijker Groentenveiling. Roode Kool le s f 11.10—/ 14.70; Roode Kool 2e s. 6.50 -/ 12.90; Gele Kool le s. 6.90—/ 13 20; Uien 8.10—/ 9.70; Drielingen ,f 6.20; alles per 100 K.G. Aanvoer: 21000 K.G. Roode Kool; 22000 K.G. Gele Kool; 2200 K.G. Uien. NOORDSCHARWOUDE, 23 April '26. Uien f 8—/ 9.70; Drielingen 7.50; Gro ve Uien 7.60—/ 8.70: Peen 8.20—/ 10; Roode Kool 10.60—.f 14.90; Gele Kool 10.2014.20; Deensche Witte J 16— 19.40; alles per 100 KG.. Aanvoer: 9500 K G. Uien; 5600 K.G. Peen; 57800 K.G. Roode Kool; 39400 K.G. Gele Kool; 26600 K.G. Deensche Witte. WARMENHUIZEN, 23 April 1926. Roo de Kool le s. 13.50—/ 14.10; Roode Kool 2e s. f 11.6011.80; Gele Kool le s. 7— 10.20; Uien 8.60. Aanvoer: 2500 K.G. Roode Kool; 7700 Gele Kool; 850 K.G. Uien. NEDERLANDSCHE EIERVE1L1NG. AMSTERDAM, 23 April 1926. Een villa ge kooplust kenmerkte de heden gehouden vei ling. Van de kwaliteit der eieren trok ,$t- mengd" de meeste.aandacht. Voor „bruin" was weinig kooplust. Oude kippen en jonge hanen zelfde noteering. Alles bruin 60 K.G. 6.50; Best gem. 58 K.G. 6. Men besteedde heden in Amster dam Wit: 52/54 5.055.35; 54/56 5.15 f 5.45; 56/58 5.25—/ 5.60; 58/60 5.45 —f 5.95; 60/62 5.55—/ 6.20; 62/64 6.20 f 6.40; 66/68 6.80—/7.10. Bruin: 58/60 5.85—6; 60/62 6.30; 62/64 6.30—/ 6.75; 64/66 6.50 7; 66/68 7—/ 7.30. Eendeieren 5.10 —l 5,5a

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7