Voor het behoud onzer Handelsscholen. °5" L FRANXENBERG ALKMAAR lerert U een SCHltlJFMACHIJiE, desgewenscht op zeer gemakkeljjke betalingsveorw aarden. gen. Daaruit blijkt ook, dat de Commissie ten onrechte den indruk wekt alsof de be- iioefte aan een middelbare handelsopleiding alleen in het verleden bestond. Uit hetgeen over deze aangelegcnheid in den laatsten tijd is voorgevallen, is slechts deze conclusie te trekken, dat die behoeftc nog bestaat en men zich in handelskringen nog steeds en zeer kvendig voor deze scholen interesseert. Met kestenvraagstuk. Thans het kosten-argumeut. De Commis sie stipt dit slechts even aan, en van haar Ktandpunt terecht. Niettemin moeten wij daarover eenigszins uitweiden, omdat het be- grijpelijk is, dat Uwe Vergadering zich uit practische overwegingen, toch zal afvragen, of het financieel offer, dat de gemeente ibrengt door de handelsscholen te handhaven, niet te groot is. Wij bebben ook deze vraag ampel overwogen. En voor een deel der min- derheid waarvan wij in den aanhef spraken, is de door opheffing z.i. te verkrijgen bezui- tuging een factor geworden, welke zijn ■standpunt in hoofdzaak heeft bepaald. De volgende berekening is gemaakt: Met de volledig doorgevoerde reorganisa- tie zal de exploitatierekening er ongeveer als jvolgt uitzien: jjaarwedden, kindertoelagen en dergelijke .f 45500.— 'Andere uitgaven f 17500. Schoolgelden Pensioenbijdragen Samen f 63000.— J 2200.— f 3300.— f 5500.— Rijkssubsidie 50 f Prov. id 10 f ■Bijdragen buitengem. Blijft 28750.- 5750.- 2000.- 57500.— f 36500.— Blijft ten laste der gem. Alkmaar f 21000. Het personeel in vasten dienst ontvangt wachtgeld en zal bij ontslag op 1 September a.s. aan jaarwedden, na aftrek van pen- sioenbijdragen ontvangen f 28750. ..welk bedrag de eerste drie maan- den vol is uit te keeren de vierde tot en met de zesde maand ont vangen ongehuwden-niet-kost- winners 25 minder, blijft 26600. De zevende tot en met twaalfde maand is te rekenen op gemid- deld 8714 van het laatstge- noemd bedrag of f 23500. Daama is te rekenen op gemid- deld 75 of 20000.— De duur en de bedragen han- gen overigens af van den leeftijd van den betrokkene en den dienst- tijd, die voor pensioen in aan- merking komt, en van de omstan- digheid of de betrokkene na her ontslag andere inkomsten gaat genieten of eene andere betrek- king aanvaardt. Bovenstaande bedragen zijn die voor het thans in functie zijnde personeel en de te- genwpordige salarissen en salarisregeling. Behalve het vastc personeel wordt nog, na aftrek van pensioensbijdragen, het rijdelijk personeel, dat buiten de wachtgeldregeling valt, bezoldigd met f 7000 per jaar; in vorenstaande wachtgeldberekening is voor hen niets begrepen, De U. L. school voor jongens en meisjes wordt thans bezocht door 67 leerl. De Handelsdagschool door 37 leerl. Deze laatsten zullen niet alleen naar het U. L. O. overgaan, er zullen ook de R. H. B. S. gaan bezoeken. Wanneer het aantal leerlingen bij het U. L. O. 91 bedraagt, vergoedt het Rijk de jaarwedden van het hoofd en drie onderwij- zers, doch dan zullen ten minste 24 van de 37 leeriingen van de Handelsdagschool naar het U. L. O. moeten overgaan. Thans is al leen de le klasse U. L. O. gesplitst. Wil er sprake zijn van goed ingericht U. L. O.-han- dclsonderwijs, dan zal het noodig zijn, alle drie klassen te splitsen, zoodat er dan, be halve het hoofd, moeten zijn 5 onderwijzers. Thans zijn er behalve het hoofd 3 onderwijzers. Alzoo meer aan te stellen 2 onderwijzers. Er is reeds een boventallige onderwijzer; bij 91 of meer leerlingen (tot 120) zijn het hoofd en drie onderwijzers verplicht en ko- men er dus twee boventallige krachten, alzoo meer. Indien echter het aantal leerlingen van 91 niet bereikt wordt, zullen beide nieuwe leerkrachten boventallig zijn, alzoo 2 meer. Vormt voor het openbaar U.L.O. een hoo- gcre uitgave per jaar van f 3000.of 6000.—. (Indien vakonderwijzers worden aange- steld ontvangen de bijzondere scholen een- zelfde bedrag per lesuur als voor het open baar onderwijs wordt uitgegeven.) Er komen twee klassen bij. Desnoods kan gebruik worden gemaakt van de onder- wijzerskamer en het lokaal voor handenar- beid, in welk geval dit laatste naar den zol- del zal moeten worden overgebracht; zoo slechts een of geen van beide lokalen voor dit doel gebruikt worden, moeten een of twee lokalen worden bijgebouwd. Hieruit blijkt, dat er de eerste jaren van be- zuinigingen geen sprake zal zijn, althans wanneer, wat de Inspecteur van het Handels onderwijs zeer waarschijnlijk acht, het Rijk geen bijdrage verleent in de bij opheffing der school aan de gewezen leeraren te verleenen wachtgelden. De uitgaven hiervoor zullen nog zeer geruimen tijd (er zijn leeraren, aan wie Wachtgeld maximaal zou moeten worden uitgekeerd gedurende bijna 3 jaar, anderen voor wie de termijn duurt resp. bijna 4, 8, 12, 13 en 20 jaar) het gemeentebudget drukken. Daarentegen zullen, wanneer de toestand ten aanzien van het u. 1. o. zich ontwikkelt zoo als de Commissie hoopt en verwacht, de uit gaven voor dat onderwijs toenemen, het eerste jaar voor salarissen met f 3000. volgende jaren misschien f 6000.—. Ook in- geval de vermeerdering van het aantal boven tallige onderwijzers tot een beperkt blijft, moet joch worden gerekend met de moge- lijkheia, dat het bijzonder u.l.o. eveneens een boventallige onderwfzer me<!r vergoed krijgt. In dat geval verdubbelen de uitgave die van de uitbreiding van het openbaar bet gevolg zullen zirn, VERMENIGVULDIGINGSCIJFER PLAATSELIJKE INKOMSTEN- BELASTING. B. en W. schrijven in bijlage No. 60: Artikel 4 der Verordening op de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting (Gem. blad Nr. 815) schrijft voor, dat Uwe Vergadering jaarlijks het cijfcr vaststelt, waarmede het in dat artikel bedoeld belasting- bedrag moet worden verminigvuldigd om de bij de begrooting geraamde opbrengst te ver kriigen. In verband hiermede hebben wij, evenals in vorige jaren, den Inspecteur der Directe Be- lastingen enz. alhier verzocht, ons omtrent de uitkomsten van het loopende belastingjaar in te lichten. Aan diens voor U ter Inzage ge legden brief van 9 April j.l. nr. 464, ontlee nen wij de volgende gegevens. Er bestaat voor den Inspecteur geen reden om het belastbaar inkomen over 1925 hooger of lager te schatlen dan dat over 1924, zoo dat naar zijne meening de gemeentelijke in komstenbelasting bij het bestaande vermenig- \Tildigingscijfer (van 0.60) voor het jaar 1 Mei 1926/27 ongeveer dezelfde opbrengst zal opleveren als zij over 1925/26 heeft gegeven Nu sluit het dienst]aar bij de rijksbelasting- administratie drie maanden na den afloop van het belastingjaar (voor wat 1925/26 betreft dcrhalve op 31 Juli 1926 zoodat de opbrengst over dat jaar slechts bij benadering is vast te stellen. Waar echter de aanslagregeling voor 1925/26 op een enkelen post na is afge- loopen, zal het bedrag der kohieren, zooals dat nu is en bij de afsluiting op 31 Juli a.s. zal zijn, vrijwel overeenkomen. Dit bedrag belcopt op het oogenblik J 618462.zoodat een totaal van 620000.kan worden aan- genomen. Hierin is evenwel begrepen rone 21000.wegens kohieren over vroegerebe- lastingjaren. De opbrengst over 1925 '26, vol- gens de kohieren, moet dus worden begroot op 620000.— -/ 21000.— 599000.—. Ter bepaling van de zuivere opbrengst moet dit bedrag nog worden verminderd met de kwade posten. Deze bedroegen in het kalen- derjaar 1924 51705.08, in 1925 64104.— De Inspecteur raadt aan voor 1926 een ruime som to nemen en adviseert, op grond van een door hem gemaakte berekening, een cijfer van 61000.te aanvaarden. De slotsom zou dan zijn, dat de zuivere opbrengst over 1926/ 27 kan worden geraamd op f 599000.- f 610000 538000.bij het bestaande vermenigvuldigingscijfer. De Inspecteur laat hici buiten rekening de eventueele navorderingsbedragen en beta- lingen op restant-kohieren (waarvoor, zooals boven reeds is gezegd, over 1925/26 rond f 21000.in het totaal der kohieren begre pen is), aangezien het bedrag daarvan naar zijn meening moet dienen om een te lage schatting der kwade posten zoo noodig te compenseeren. In verband met vorenstaande cijfers moet derhalve de opbrengst van het belastingjaar 1926/27 worden geraamd als volgt: Totaal der kohieren (uitslui- tend voor 1926/27) rond 600.000, Vermindering wegens kwade posten rond60.000, Zuiver te ontvangen f 540.000. Zien wij thans de vraag onder de oogen, welken invloed de, beneden onze verwachting gebleven, opbrengst op de begrooting voor 1926 zal doen gelden, dan brengen wij U in herinnering, dat onder volgnummer 434 van die begrooting de volgende raming werd ge> maakt: 2/3 gedeelte der op brengst van 1926/27 420.000.— restant opbrengst 1925/ 26 (navorderingen inbe- grepen) f 210.000.— a. Samen 630.000.- Blijkens bijlage Nr. 62 van 1925 schatten wij de netto-opbrengst over 1925/26 op f 600.000.daarbij de hoop uitsprekende, dat met een factor van 0.60 niettemin 630.000 zou worden ontvangen. Inge- volge artikel 9 der Rekeningsvoorschriften 1924 moet, als wij onze teleurgestelde ver wachting hierbij op zijde stellen, in de reke ning over 1925 2/3 gedeelte van 600.000. 400.000.—worden verantwoord. Ten goede van onderdeel b. dienst 1926 (zie bo ven) komt dan van de werkelijke opbrengst ad. 54000 over 1925/26 een bedrag van140.000.— Op a. wordt geboekt 2/3 deelte van de geschatte brengst over 1926/27, 540.000.rond ge- ad. 360.000.- zoodat in de rekening 1926 op post 434 verantwoord zou worden500.000. of 130.000.minder dan men bij de vast- stelling der begrooting, met behoud van een factor van 0.60 dacht te zullen bereiken. He is dus noodig middelen te zoeken, waar- door in het tekort van 130.000.in de ont- vangsten van den diensf 1926 wordt voor- zien. De meerderheid van ons College meent die middelen als volgt te kunnen vinden: 1. door te beschikken over een gedeelte van de gekapitaliseerde uitkeering der pro- vincie terzake van het waterleidingbe- drijf.. Het laat zich aanzien, dat binnen- kort daaromtrent overeenstemming zal zijn bereikt en dat de betaling van het door de Provincie verschuldigde bedrag in elk geval nog dit jaar zal plaats heb ben. Aangezien gedurende 6 jaren de uit keering, die naar de thans bekende gege vens telkens rond 18.00.— had moeten bedragen, werd gemist en dus aan de ge- wone middelen ontbrak, zien wij er nu de saldi van vorige dienstjaren zijn gedrukt door het ontbreken van deze bate, geen bezwaar in van het straks te ontvangen kapitaal boven de voor 1926 reeds ge- raamde som een extrabedrag van f 30.000.— aan den gewonen dienst van 1926 ten goede te doen komen cn derhal ve op volgnummer 170 der begrooting van 1926 te verantwoorden, zonder hej hiermede overigens wordt vooruitgeloo- pen op de bestemming van dat kapitaal, waaromtrent wij te zijner tijd een beslis- sing van U zullen vragen 2. door cen gedeelte van de over 1925 door het electriciteitsbedrjjf gemaakte winst io den gewonen dienst van 1926 te doen vloeien. De uitkomsten van 1925 laten een extra-uitkeering toe, wat eerstge- noemd bedrijf betreft, van 40.000.— en wat laatstgenoemd bedrijf aangaat van 10.000.—. samen 50.000.—. 3. door verhooging van den factor van 0.60 tot 0.65. Is met een vermenig vuldigingscijfer van 0.60 een netto- opbrengst van rond 540.000.te be reiken, dan mag worden aangenomen, dat het overblijvende tekort van f 50.000.zal zijn tc dekken door den factor met 0.05 te verhoogen. Op deze wijze is derhalve dekking gevonden voor uitgaven tot een totaal van 30.000. -f 50.000.— 50.000.— 130.000.—. De minderheid van ons College geeft er de voorkeur aan, thans nog niet te besluiten tot belastingverhooging. Zij acht het mogelijk, dat de uitkomsten van het dienstjaar een der- gelijken maatregel overbodig zullen maken en zou in elk geval willen afwachten of die ver hooging volstrekt onvermijdelijk zal blijken Zij meent dat dit nog niet vaststaat. Bij dezen stand van zaken lijkt het ons niet gewenscht van eenigc, in de begrooting voor 1926 geraamde ontvangst, afstand te doen. Vkij moeten er mitsdien, in zooverre in afwijking van het mede voor U ter inzage gelegde advies der Commissie van bijstand voor de lichtbedrijven ten aanzien van de mo- tie van den heer Vogelaar, inzake de uitkee ring van eene extra-bijdrage van 25.000.— uit het electriciteitsbedrijf, omtrent welk ad vies wij ons nog geen oordeel hebben kunnen vormen, prijs op blijven stellen, dat bedoelde bijdrage, die in de begrooting voor 1926 is geraamd inderdaad wordt uitgekeerd. Onder overlegging van het advies der Com missie van bijstand voor de financien stelt de meerderheid van ons College U voor: ter zake van de waterleiding, voor 1926 bij afwikkeling van het met de Provin cie hangende geschil aan de gewone middelen van de deswege te ontvangen uitkeering ten goede te doen komen boven het op de begrooting reeds uitgetrokken bedrag een som van 30.000.—. b. onder de gewone inkomsten van den dienst 1926 op te nemen eene extra-uit- keering van het Electriciteitsbedrijf, groot 40.000.— en van het Slacht- huisbedrijf, groot 10.000.—, we- Slachthuisbedrijf, groot 10.000.—, we gens door die bedrijven over 1925 ge maakte winst; de extra-uitkeering van het electriciteits bedrijf over 1926 wegens in 1924 ge maakte winst, vast te stellen op het reeds in de begrrooting uitgetrokken bedrao van 25.000.—; het vermenigVhldigingscijfer voor de be rekening van de aanslagen in de plaatse lijke inkomstenbelasting voor het belas tingjaar 1926/27 vast te stellen op 0.65. De Vereemging van Leeraren bij het Gym- nasiaal- en Flandels-Onderwijs te Alkmaar heeft aan de raadsleden heden het volgende adres doen toekomen. Edel Achtbare Dames en Heereo! I>e Vereeniging van Leeraren bij het Gym- nasiaal- en iandelsonderwijs alhier heeft de eer zich kn verband met het voorste'. tot reor- ganisatie van de Handelsscholen en het daar- op uitgebrachte advies van de Commisrie van Toezicht op het M. O., met het volgende tot Uwen Raad te wenden. Met teleurstelling heeft de vereeniging kennis genomen van Uw besluit in Uw ver gadering op 4 Maart j.l., om de behandeling der Reorganisatie-voorstellen uit te steLen Daardoor is een doelmatige propaganda voor den nituwen cursus zoo goed als onmogelijk geworden. Zoolang geen tcjlissing in deze Fwestie is genomen zullen de ouders, die bun kinderen voor den hadel opgeleid willen zien er ifcdet toe overgaan voor die leerlingen de Handelsschool te kiezen, ja zuller. zelfs ouders, die in deze al een beshrsing genomen hadden, door het onzekere van den toestand, een andere anderwijsinrich ting voor nun kinderen hebben gek..zen Met verontwaardiging heeft de vereeniging kennis genomen vain het rtpport van dc Comm. v. Toez., waarin zij adviseert tot op heffing der Handelsscholen en tot overbren- S'ng van het Haindelsonderwijs naar de L. O. school en de Litt. Econ. Aid. der R. H. B. S. Met verontwaardiging vooral hierom, daar de Commissie ten eenenmale onbevoegd moet worden geacht, over deze kwestie zuiV een ingrijpend voorstel te kunnen doen. lmmers, wanneer men zich c,en oordleel wil aanmati- gen over de verschillende onderwijsinrichtin- gen, als door de Commissie bedoeld, is het och in de eerste plaats noodig, dat men zich, naast de bestudeering van papieren, urenta- :ellen, leerplanmen en eindcxamenpro?ram- ma's op de hoogte stelt van den aard van let onderwijs, zooals het werkelijk wordt ge geven. En nu is het ons leeraren bebend, dat van de tegenwoordige Commissie nooit een der leden zich door persoonlijk bezoek in de klassen op de hoogte heeft gesteld. Het is ons dan ook onbegrijpelijk. hoe de Commissie, zonder ook maar den Directeur, of een der leeraren van de Handelsschool te raadple- gen, tot zulk een vernietigend oordeel over het Handelsonderwijs hier ter stede is kun nen komen. Te meer grieft ons d-it optreden der Commissie, daar zij toch mede geroepen is volgens hare iinstructie, tot den bloei der school te moeten medewerken. Dit moge wel niet beteekenen, dat zij geroepen zou zijn propaganda voor de school te maken, geens- zins wil d'at toch beduiden, dat zij als uiting van hare belangstelling in de school zou moeten komen met een voorstel tot opheffing. Alleen reeds hierom meenen wij te mogen verwachten, dat Uw Raad niet die beteekenis aan het advies der C. v. T. zal hechten, dat op grond daarvan tot opheffiing der Handels school zal worden besloten. Wanneer wij het genoemde advies nadev lieschouwen, dan wenschen wij het volgemde daarover op te merken: I.e. Eenigszins misleidend doet de C. v T. het voorkomen, alsof hier sprake is van de oprichting van een nieuwe school Dit is toch geenszios het geval, daar het hier alleen betreft de reorganisatie uit onder- wij&kundig oogpunt van een reeds be staande onderwijsinrkhting. 2e. De Commissie komt zelf tot de erken- ning, dat het door haar voorgestelde een verslechtering beteekent van het onder wijs hier ter stede, waar zij het toch als den besten toestand beschouwt, wanneer in een iplaats verschillende gespeciali- seerde onderwijsinrkhting n aacwezig zijn. Wel meent zij; dat zulks alleen mogelijk is in grootere plaatsen, maar waar Alkmaar gaarne besdiouwd wil wordeuv als centrum van een groot ge deelte van Noord-Holland, zijn yvij van meening, dat het bezit van verschillende onderv, ijsinrichtingen, waarbij een ge- specialiseerde Handelsschool niet ge mist kan worden, hare beteekenis, als zoodanig, slechts zal verhoogen. 3e. Wat betreft het overbrengen van de Han delsdagschool naar de bestaande U. L. O. school, kunnen wij ons niet voorstel- len, dat een Handelsonderwijs aan die inrichting te geven, gelijkwaardig "ge acht zou kunnen worden, aan dat aan de H. D. S. Waar aan de H. D. S. les gegeven wordt door leeraren, die zich gespecialiseerd hebben in hun eigen vak, zijn op de U. L. O. school verscheidtne der belangrijkste vakken, zooals b.v. Ned. taal, Wiskunde, Natuurkunde, Aardrijkskunde en Geschiedenis in een hand. Zonder te kort te schieten in waardecring voor het U. L. onderwijs, meenen wij toch, dat het bezit van mid delbare bevoegdheid aan het onderwijs ten goede moet komen Waar voor het U. L. oirderwijs het bezit van een mid delbare bevoegdheid niet vereischt is en dus uitzondering vormt, zijn alle docen- ten bij het Handelsonderwijs in het bezit van een of meerdere middelbare bevoegd- heden. 4e. Wat betreft de Litterair-Eeonomische af- deding aan de R. H. B. S. hier ter stede wenscht de vcreenigirg Uwen Raad e.- op te wijzen, dat het Gemeentebestuur niet den minsten invloed kan uitoefenen op de inrichting van het onderwijs aan die afdeelirg en waar bij dat onderwijs in hoofdzaak de nadruk wordt gelegd op het „litteraire" gedeelte, is de vereeni ging van meengin, dat ook die Afdeeling het Handelsonderwijs niet vervangt. Gaarne erkeniren wij, dat een Litt.-Econ. Afd., met den nadruk op het ltiteraire, vooreiet iq een gevoelde behoeffe bij de min of meer topzwaar geworden H. B S. en als zoodanig reden van bestaan heeft, zelfs naast een Handelsschool, maar door deze te maken tot een voiledige Hoogere Handelsschool wordt het voor- opgestelde doel dezer afdeeling voorbij- gestreefd. Bovendien heeft de Handelsschool door haar jarenlange practijk, gezien het suc- ces, waarmede hare oud-leerlingen in de maatschappij in verschillende iposities zijn geplaatst. bewezen deugdel iik on derwijs te hebben gegeven, dat voor de practijk van Handel en Administratie voorfcereidt (zie adres oud-leerlingen), terwijl de H. B. S. in dat oaderwijs hare sporen nog moet verdienen. 5e. Mocht het onderwijs aan de H. -D S. worden overgebracht bij de U. L. O school en dat der H. H. S. bij de H B. S. A., dan blijft toch het nadeel, dat het Handelsonderwijs dan is overgegaan naar twee inrichtingen, die totaal los van elkaar staan. De overgang van de U. L. O. school maar de H. B. S. A. is zonder examen onmoge'ijk en zal dat in de toekomst ook wel blijven Een gevolg daarvan is, dat ouders, die hun kinderen voor den handel willen opgeleid zien, reeds van begin aan moeten beslissen tussehen 3-jarige opleiding (U. L. O.) en 5-jarige (H B. S A.). Op de geor- ganiseerde Handelsschool komt die be- slissing eerst aan't einde van het tweede jaar, terwijl tot de 3e klasse ervan kun nen worden toegelaten leerlingen van U. L. O. scholen en H 3. S. Zoo kunnen dan op de Handelsschool bijeengehracht worden: a. leerlingen, die van begin af aangewe- zen zijn voor den handel te worden opgeleid, b. leerlingen (van H. B S.), voor wie na 2 jaar die richting wordt gekozen, c. leerlingen (van de U. L. O. school, die, na het verlaten der lagere school nog ongeschikt voor Middelbaar on derwijs met vakleeraren, na drie jaar U. L. onderwijs, hun verdere oplei ding voor den handel op de Handels school kunnen verkrijgen. Zoo radert dus het systeem U. L. O. school, H. B. S. (le en 2e klasse): -Handelsschool de door de Commissie zoo aanbevolen Lyceumgedachte. 6e. Ofschoon voor de Commissie geen hoofd zaak, blijkt toch voor velen uit bezuini- gingsoogpunt de opheffing der scholen ge wenscht. Dat er van bezuirdging geou- rende de eerstvolgende jaren geen sprake zou zijn, blijkt wel uit de becijfering in de bijlage No. 58, d.d. 20 April. Zelfs heb ben wij berekend, dat het bedrag aan uit te betalen wachtgelden na 8 jaren nog 15000 en na 12 jaren nog lOOOO zou kunnen beloopen. Dit gevoegd bij de onvermijdelijk meerdere kosten van het te reorganiseeren U. L. onderwijs en de in de toekomst te betalen vergoeding in de kosten voor de leerlingen, die uit Alk maar de R. H. B. S. zullen bezoeken, zal *t blijken voor de gemeente eer een na deel dan een voordee! te worden. Wij meenen daarom met den meesten aan- drang aan Uwen Raad te moeten verzoeken, overeenkomstig de bijlagen No. 22 en 58 te besluiten tot reorganisatie der Handels scholen. Hiermee zai blijkens de uitgebreide actie tot behoud der Handelsscholen, uitgaande uit de Burgerij van Alkmaar, het belang van de Alkmaarsche Handel en Nijverheid ten zeer- ste gebaat zijn. w. g. Namens de Vereeniging voornoe.nd, De Voorzitter. G. LOUWAARS. De Secretaris, D. A. WITTOP KO'NING (Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat het onlangs ingedierde eerste adires van deze vereeniging niet aan den Raad maar aan B en W. gericht was. Red. Allan. Crt.) Proviiiciaal Nienws UIT OUDKARSPEL. D. 7 S. I speckle Zondag liaar laatsten competitiewedstrijd cn wel tegen S. O. V. V. van bpanbroek. D. T. S won den wedstrijd met 110. Spanbrcck kwam met 9 spelers en D. T. S. had 2 invallers. UIT NOORDSCHARWOUDE. De wedstrijd Holland I--Rood Wit I van Alkmaar kon niet doorgaan wegens het weg- blijven van laatstgenoemde vereeniging. UIT NOORDSCHARWOUDE. D e Mark t. De afgclojnen week iieeft in de prijsncfce- ring van de :ut ngevoerde artikelen wel een zeer groote verandering gebracht. Hocwcl dc aanvoer nog belangrijk was, zijn de prijzen dermate opgeloopen, dat voor som- mige artikelen bijna het dubbele van de vo rige week gemaakt werd. De roode kool, die vorigen Zaterdag ten hoogste 10,80 noteerde, bracht den laat sten Zaterdag als hoogste J 15,30 op, terwijl ze minder dan J 10,30 niet verkocht werck De gele kool gaf in cen week tijds een ver- schil te zien van ten hoogste 7,70 op ten hoogste 14 en de Deensche witte, die dc vooraatste Zaterdag ten hoogste 11,60 op- brachtcn, werden Zaterdag j.l. als hoogste voor 20,10 verkocht, terwijl ze den Don- derdag daarvoor nog tot 24,20 waren op geloopen. Dc uien verhoogden in een week tijds van f 6,40 op 9,90 cn de pecn van J 5,50 op f 10,90. De aanvoer was hier nog 90 wagons. Nog een week achter deze, dan zal het wel onge veer gebeurd zijn en gaan we de periode van rust in. In Brock op I angendijk werden 35 en in Wannenhuizen 8 wagons aangevoerd De hooge prijzen zijn wel voor het groot- deel te danken aan de koude dagen der vo- .e week. Dan komt er zeer weinig nieuwe gnenten af, die dan meestal duur zijn. Bij cen zachte tempcratuur als de beide voorlaatste weken, zou vrij zekci" de prijs meer omlaag dan omhoog gegaan zijn. Dit koude weer geeft dubbel voordeel, want de producten hebben zoo niets te lij- den. UIT STOMPFTOREN. Verleden Woensdag is de landbouwer G. de J. naar de paardennmrkt te Alkmaar' ge gaan en sinds dien niet meer thuis gekomen Er s Cen telegram ontvangen, meldende: ,,Alles goed, ik ga naar Frankrijk". De fami- lie is in groote ongerustheid. UIT GROOT-SCHERMER. Zondagmiddag werd het eerelid van „Christiaan de Wet" (het bekende Groot- Schermer Fanfarecorps) den heer P. Klin7 mer, gepensionneerd postbeambte, een sere nade gebracht voor zijn wooing, midden in't dorp gelegen. Door afwezigheid van den voorzitter van het Fanfarecorps, sprak de beschennheer van het corps, burgenreester C. de Groot, het bruidspaar toe. In de Zaterdiagavood gehouden verga- dering van „de Bonte Kraaien", de Groot- Schermer Sportvereeniging, werd besloten, evenals verleden jaar, ook nu wederom z.g.n.. „Nederlaag-wedstrijden" te organiseerea, waarvoor clubs uitgenoodigd zullen worden die een afdeeling hooger spelen dan G S. V. In dit geval dus clubs uit de 2e klasse van den N.-H. V. B. Gesjjeeld zal er worden om een zilveren lauwerkrans (lc prijs), een zil- veren Lauwertak (2e prijs), terwijl elke deel- nemende vereeniging een herinneringsmedalje zal uitgereikt worden. De laatste wedstrijd zal dan wederom een feestelijk karakter dra- gen, zooals dit't vorige jaar ook gebeurd is. Het fanfarecorps „Christiaan de Wet" neemt deel aan het Groote Muziekconcours te Wieringen. UIT OUDE NIED0RP. De collecte, alhier gehouden ten behoeve van den watersnood en de Drentsehe venen, heeft opgebracht 202,60. De heer H. B. Helleman alhier is be- noemd tot onderwijzer te Bergen. UIT T VELD. Binnenkort zal worden begonnen met de verbcuwing der R. K. Kerk, welke werk- zaamheden zijn opgedragen aan de heeren: P. Burgmeijer, Gebrs. Boekel en P. Hoebe, alien alhier. Door bisschop Callier van Haarlem zijn herbenoemd tot lid van het R K. Par. Kerkbe- stuur de heer D. Wijnker Pzn. te Zijdewind, en tot lid van het R.-K. Par. Armbestuur dc heer C. van der Gulik te Nieuwe Niedorp. In laatstgenoemd college zal per 1 Mei een vacature ontstaan wegens vertrek van den heer Jac. de Groot Wz. UIT DE RIJP. Evenals het vorig jaar, werd wederom door een 36-tal belangstellenden (in het bijzonder tuinders uit de Rijp en omstreken) een reis ondernomen naar het land der glascultuur, n,l. het „Westland" in de omgeving van 's-Gravenhage. J.l. Woensdagmorgen omstreeks half zes mil" werd de tocht aangevangen. Te Loos- duinen werd het in- en uitwendige van het nieuwe veilingsgebouw bezichtigd, waar juist de jonge groenten, zooals komkommers, sla, bloemkool, raapstelen, aardbeien, nieuwe aardappelen enz., werden geveild. Een en ander was tip-top modern. Daarna werd o. a een kijkje genomen in de groote kweekerij van "de firma Van Spronsen, alwaar o. a. tomaten en druiveu onder hooge temperatuur werden gekweekt. Tevens werd gezien hoe betrekkelijk jongc krachten, op zeer handige wijze dfc artikelen verpakten in papia" en kratten, bestexnd voor export naar Duitschland, Engeland, enz. Van Loosduinen werd gereden over Poel- dijk (gem. Monster) naar HonselaarsdijT (ge meente Naaldwijk), waar bij de N.V. „Nieuw Honsel" een complex van met elkandev verbonden druivenkassen werden gezien, be- slaande omstreeks 21/2 H.A. grond. Tot slot werd gereden naar het dorp Naaldwijk, waar de Rijksproeftuki werd be zichtigd. De heeren Balk uit Alkmaar en Jan- knegt uit Graft gaven steeds, waar noodig, vocrlichting betreffende de kweekwijze enz. De terugtqcht werd omstrelcs half zes aan gevangen. Voor het diploma van den liandel^-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6