DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Officieele opening van het nieuwe gebouw der Openbare Leeszaal en Boekerij en van het Stads-archief. No. 90 Honderd acht en twintiarste Jaargang 1926 ri*R' un-WtLa WOENSNDAG 28 APRIL Uit het Parlement Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Dcze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cn Feesfdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnutnmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrufmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handeisdrukkerij v/b HCRMs. COSTER ft 200N« Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteuri Tj, N. ADEMA, Postgiro 37060. Den Haag, 27 April 1926. Beide Kamers hebben heden vergaderd, staar de lezers behoeven niet bevreesd te zijii voor een elleniange nabetrachting; we zullen zelfs zeer beknopt kunnen zijn, omdat het niet al te belangrijk was, noch in de Eerste, noch in de Tweede Kamer. De Eerste Kamer behandelde de Begroo- ting voor dit jaar, welbe voor 1 Mei in het Staatsblad moet worden opgenomen. Nu, dat zal wel gaan, want de.Senaat gaat met een sneltreinvaartje er door heen en heeft heden ongeveer de helft van de begrooting al ach- ter den rug. Achteerenvolgens zijn goedge- keurd de hoofdstukken I (Huis der Koningin), II (Hooge Colleges), V'la (Nationale Schuld), Vllb (Financien), XII (Onvoorzien), de wet op de Middelen, III (Buitenlandsche Zaken) en IV (Justitie). Maar er is ook niet bij elk hoofdstuk het woord gevoerd. Bij de meeste is zelfs ge- zwegen. Wel eigenaardig, dat bij een hoofd stuk. over welks inhoud altijd gezwegen wordt, dat bctreffende het Huis der Koningin, een der leden, de heer Mr. Mendels (Soc - Dent) een boom opzette over iets, wat hij in de Staatsrekening over 1923 had ontdekt. Toen in 1921 bij de Grondwetsherziening het inkomen van de Kroon van f 600,000 op 1200.00C werd gebracht. heeft de Koningin doen weten, dat zij van die verhooging niet meer zou gebruiken dan noodig was. Nu blijkt uit genoemde Staatsrekening, dat er in- derdaad van het inkomen van de Kroon in 1922 een kleinigheid. is overgebleven, ten bedrage van f 1644. Wrmoedelijk juist, om dat dit zoo'n luttel bedragwas, heeft de heer Mendels de academische kwestie opgewor- pen, of dat nu wel in den haak was en hoe men dit bedrag zal moeten beschouwen. Als het een don gratuit van de Kroon aan de schatkist is, dan kan deze slechts bij wet worden aanvaard. En is het dat niet, dan doet zich de vraag voor, of de Kroon wel gerechtigd is om dat bedrag n i e t te innen, waar de Grondwet uitdrukkelijk verklaart, dat aan de Kroon f 1200.000 moet worden uitgekeerd. Voor dit laatste voelde de spreker het meest. De minister-president, mr. De Geer, is maar niet te diep op de kwestie ingegaan en heeft volstaan met zich te beroepen op de verklaring van de Koningin destijds, waar- aan hij zich wenschte te houden. En de heer Mendels, tevreden. dat hij zijn opmerking had geplaatst, heeft er toen maar verder over gezwegen. Bij de begrooting van Justitie heeft de soc. dem. senator Hermans gepleit voor ver- betering in ons gevangenisstelsel, waarvan hij de gebreken aan den Hjve had ondervon- den. Dat is evenwel reeds een tijdje geleden, gelijk minister Donner terecht opmerkte, en sedert is er wel wat gedaan om den toe- stand te verbeteren. In het bijzonder wees hij. gelijk trouwens de heer Hermans ook had- gedaan, op de bekende circulaire van den vroegeren minister Heemskerk, waarin een aantal verbeteringen worden aan de hand gedaan. Maar zij zijn r.og volstrekt niet alge- meen verwezenlijkt, zooals daartegenover werd opgemerkt, en wie wat gevoelt voor hervorming van ons strafstelsel, zal het wel eens zijn met de opmerking, dat die verbe teringen toch op den keper beschouwd, niet meer dan lapwerk zijn. Wanneer we nu nog mededeelen, dat de heer Mendels een gerechivaardigde aanval heeft gedaan op het gebruik om de advocaten niet te betalen voor wat zij doen in pro deo zaken 'het nieuwe wetboek van Strafvorde- ring maakt dat wel mogelijk, maar de desbe- treffende artikelen zijn niet ingevoerd, omdat de staatskas die eventueele uitgave niet zou kunnen dragen), stappen we van de Eerste Kamer af en gaan naar den overkant van het Binnenhof. Daar hield de Tweede Kamer zich nog steeds bezig met de Indiscbe Be grooting en het was er verre van opgewekt. Eerst kreeg men daar elleniange redevoc- Tingen over het onderwijs en de onderwij- zers, waarbij de heer Van Zadelhoff (Soc.- Dem.) en L. de Visser zich bijzonder uit- sloofden, en vervolgens hebben we zeer uit- voerige redevoeringen gehoord over de staatszorg voor den inlandschen landbouw, waarbij vooral de heer Cramer (S.D.A.P zicli verdienstelijk rnaakte. Minister Koningsberger toonde zicli niet al- 1een een goed spreker. maar ook een goed kenner van Indie en hij wist bij de afdeeling onderwijs duidelijk te maken, dat de heeren de dingen wel wat al te eenzijdig bekeken. en bij de afdeeling Landbouw, dat hij in vele opzichten accoord ging met- de adviezen, door den heer Cramer gegeven. Maar we zullen, met het oog op de plaats- ruimte, ons niet verder verdiepen in de niei altijd voor Europeanen belangwekkende ver- toogen en volstaan met c!e lnededeelin'g, dat een motie van den heer De Visser (de ho°- veelste?) ten gunste van do bevor<-W'nn van het volksonderwi's voor a'!° landrad^n w*rd verworpen met 5S tegen 14 stemmen en dat op ;*.en. uur, waarop de soap van het middag niaal steenlcoucl was ge worden, dc bell mode ling van de Begrooting eindelijk was afge- loopen. Stadsniemrs. Hedenmiddag om drie uur had in de Raadszaal de officieele plechtigheid plaats van de opening van het als bibliotheek inge- richte voormalige Hanzegebouw. Hoewel de tijd ontbreekt daarover thans bijzonderheden te melden, deelen we nu reeds mede, dat na een inleidend woord van den burgemeester (waarop we morgen terugko- men), de voorzitter der O. L. en B. de heer Mr. A. P. H. de Lange en de gemeente-ar- chivaris, de heer N. J. M. Dresch, redevoe ringen gehouden hebben, waarna de vele be- langstellenden in de gelegenheid gesteld weraen het gebouw te bezichtigen. Mr. A. P. H. de Lange hield de volgende rede: Edelachtbare Heeren Burgemeester en Wet- houders dezer gemeente Leden van den Raad. Geachte Archivaris, Bestuursleden en Leden onzer Vereeniging en Gij alien die deze fees- telijke bijeenkomst met uwe gewaardeerde te- geiiwoordigheid vereert. Als voorzitter der vereeniging tot oprich- ting en in stand houding der Openbare L.ees- zaal en Boekerij, die vandaag een nieuwe huisvesting verkrijgt in een oude patricierswo- ning, gunstig midden in de stad gelegen, ver- oorlo&f ik mij, eenige opmerkingen te maken, in beknopten vorm over het doel der Leesza- len. Van de geschiedenis der leeszalen verrneld ik slechts een enkele bijzonderheid, te weten, dat te Rotterdam in 1604 werd opgericht een openbare leeszaal, genaamd Librairie. En bij uitstek merkwaardig is, dat deze instelling een eeuw lang bestuurd werd door vrouwen. n.l. van 1697 tot 1793. Gelijk U bekend is, werd onze leeszaal opgericht 23 Januari 1908 op initiatief van den heer. Christiaan Bruins, die voorzitter bleef tot aan zijn te woegtijdigen d'ood. Terecht houden wij zijn nagedachtenis in eere. Zijn welgeiijkend por- tret wekt bij ons dankbare herinnering. Het doet mij genoegen te zien dat Mevr. Bruins hier tegenwoordig is. Bestuursleden waren Mej. Graafland, de heeren Janssen, Dr. Nugteren, Van Randwijk, Mr. Offers en ik. Wij ontvingen van de gemeente een subsi* die van 300, van het Rijk f 275. Contribu- tie f 400. De leeszaal was gevestigd Dijk hoek Kaarsemakersgracht. In dit 1 oka el was weinig ruimte en wij hadden veel steun noo dig. Vandaar voegt het ons in de eerste plaats bij dezjs gelegenheid hulde te brengen aan den vrcegen bewindsman dr. de Visser, minister van onderwijs kunsten en wetenschappen. Hij had voor de leeszalen voile sympathie. In 1918 bedroeg de subsidie van het Rijk slechts 59 'A duizend gulden. In 1925 werd uitgetrok- ken bijna 283.000. Voor 1926 was minder gevraagd maar toch 225.000 Op de be grooting van der. tegenwoordigen ininister werd uitgetrokken f 223.450. De bezuini- gingsmaatregelen brachten teweeg, dat het subsidie verminderd moest worden, ook voor onze leeszaal. Het personeel was aanstonds bereid een salarisverniindering te ondergaan. Maar gelukkig behoefde zij niet te worden toegtpast, omdat onze bibliothecaris, de heer Ritman, wegtns vertrek naar Baarn, ontslag vroeg, hetgeen hem op de meest eervolle wijze werd verleend. Zoodoende kwam zijn bezoldi- ging beschikbaar. In de tweede plaats voegt het ons dankbare hulde te brengen aan Burgemeester en Wet- houders en eveneens aan den Raad dezer gemeente, die over 1925 het subsidie met 1000 verhoogden en het daarna met het oog op de nieuwe huisvesting brachten op 4330 per jaar. Wij moeslen hooger huur betalen. Wij prijzen ons gelukkig, dat het ge- meentebestiiur, het groote maatsschappelijk belang van eene openbare leeszaal en boeke rij inziet en erkent. Dezerzijds zal alle moeite worden gedaan, oin deze instelling zooveel mogelijk aan haar doel te doen beantwoor- den. Onze boekenschat bevai 10.000 ba"den bo halve tijdschriften, brochures rapporten. De vroegere leeszaal werd tezocht uemiddeld door 84 personen per dag door 24500 per iaar. Het netal leden is 2050. Uitgeleend wer- den 49000 ba^'en. Dit getal hopen wij dat zal toenemen. Wij hebben thans 14 corres- pc"dentsrhappen. In de derde plaats breng ik dank aan Dr. Greve, die 17 Februari de lokalen in oogen- scbouw nam en ons advies gaf omtrent de in- richting. Maar vooral ziin wii dank schuldig aan de commissie van inricbting bpstaande uit Mevr. fp'neV'pspinf. Mei. Buiis. Mei i v?" Pi;n. d° Grpot en Hp heer Gro"rlema aig pis ppn-;~orr>-ppe'pr reed® gedurpude 7 jfl- "en. o"re geVmlHHelen ultp'"k'nd verm rut I en aan den heer Gror-'sma die de inrichting der leeszaal geleid heeft De Leeszaal geniet den steun "an de pers: de heer Adema heeft in een artikeltje in zijn Courant bepleit om de leeszaal te vestigen waar wij thans thuis zijn. Dit denkbeeld strekt hem tot eer. Het was vroeger reeds een ideaal van den heer Bruin. Burgemeester en Wethouders hebben bovendien het zeer geluk kig plan uitgevoerd om het stadsarchief en de stedelijke bibliotheek in dit zelfde gebouw onder te brengen in de bovenlokalen. Deze bibliotheek staat onder leiding van den bekwamen stadsarchivaris, den heer Dresch^ die over zijne boekerij aanstonds in- lichting zal geven. Dank ook aan de heeren Margadant, Vee- nenbos en Hoek voor hun medewerking bij die inrichting van gebouw em tuin ondervondeii, Het is. dunkt mij, geachte vergadering wel gewenscnt om over de openbare leeszalen eenige opmerkingen in het midden te brengen, omdat gebleken is dat men over het doel en over de beteekenis dezer instelling nog wel misverstar.d ootmoet. Dit onderwerp is ook van belang, omdat d'aanmee nauw samen- hangt d'e vraag, of men wel goed doet een steedis stijgend bedrag aan deze instelling ten koste te leggen. Het doel is drieledig: ten eerste zelfon- derricht. Ten tweede: inlichting. Ten derde: ontspanning, verpoozing. Deze drieledige taak is veel meer omvat- tend, dan men gewoonlijk denkt. Allereerst: zelfonderricht. Men eheft de opme.king gemaakt en de vraag werd ook aan mij gesteld, of de Lees zaal, wel beschouwd oppervlakkigheid niet te veel in de hand werkt. Halve kennis kweekt. Zoodat de lezers veel dunk van zich zelve krijgen, en zij evenals indertijd Don Quichotte. door h^t lezen van rLlder.<unans, in de war raken. wellichj ontevreden worden met hun maatscahppelijKe positie, revoluti- onnaire geschriften gaan lezen, enz. Buiten de Leeszaal om, zal een dergelijk geval zich evengoed kunnen voordoen. Toch schijnt mij een zoodanig geval, wel theore- tisch mogelijk, maar met de werkelijkheid niet in overeenstemming. De werkelijkheid is anders, te weten, dat veel te weinig menschen. op eigen .initiatief naar vermeerdering van kennis streven. Ons onderwijs is er nu juist niet op ingericht om eigen studie te bevorderen. Dit is de scha- duwzijde van de vele examens. Juist de be teekenis en het nut van openbare leeszalen en boekerijen is, dat zij gelegenheid en ook aan- leiding geven tot eigen studie, waaraan thans nog veel te weinig vrije tijd besteed wordt. De leeszaal is niet een soort liefdadigheids- instelling op geestelijk gebied, niet een uiting van welwillendheid van het meer bevoor- rechte en ontwikkelde deel der samenleving, jegens zwakken en achterlijken, neen. Het ideaal en het doel is, dat voor een ieder, toe- gankelijk wordt, die geheele schat van boe- ken, bevattende al het goede en schoone, van wetenschap en kunst, waarvan de meesten verstoken "bijlven, omdat hun leertijd te kort was, of om andere redenen. Bovendien staat de Leeszaal ten dienste van ieder, wiens gel- delijke middelen, niet toelaten voortdurend boeken aan te koopen. En tot die tweede cate goric behoort bijkans iedereen. Want het getal boeken, zelfs in een vak van kennis, blijkt verbazend groot te zijn. V?rdaar dat in de openbare leeszaal ver- krijgbaar zijn, niet alleen de boeken daar aan- wezig, maar ook de boeken van andere boe kerijen en bibliotheken in ons land, tegen vergoeding van kosten van verzending._ En bijna iedereen wil wel eens kennis ma> ken met een boek, zor.de. genoodzaakt te zijn, het te koopen en te bewarer.. De Openbare Leeszaal is mitsdien het mid delpunt van geestelijke vooniitgang, zij strekt tot vermeerdering van kennis, verfij ning van smaak, veredeling van gevoel voor een ieder, die daarnaar in meerdere of min- dere mate verlangt. Vandaar dat de Leeszaal moet openstaan voor een ieder en gedurende een langen tijd en ook des avonds. De zelfontwikkeling sluit zich aan, is een noodzakelijk complement van het genoten onderwijs. Zij staat daarmee in onmiddellijk verband. De volksuniversiteit streeft voorzeker naar een analoog doel. Maar op geheel andere wijze. Ook door deze instelling wordt kennis bevorderd. Die kennis is echter reeds toebe- reid, zoodat zii des te gemakkelijker opgeno men kan worden. De leeszaal tracht het eigen initiatief tot onderzoek aan te kweeken en te bevorderen. Vandaar dat de boekenschat zelf toegankc lijk moet zijn voor den bezoeker Hij moet de boeken zelf kunnen zien, de boeken ongekaft, moet de bezoeker tijdelijk tot iich kunnen ne- men. Zelfs op gevaar af, dat sommige boe ken verloren raken, mag aan dit beginsel niet worden getornd Het is niet altijd even ge makkelijk. om de bewaarders der boeken, die uit den aard der zaak veel hart hebben voor de boekenschat, dit beginsel te doen huldi- o-en Hat beuinS'4 van vrijen torgan? tot de boekmkasfen wordttoegepast in Noorwe- -"rn, b.v In de Deichmanske Biblitek te Chri6tian{a. Ook in New-York heeft >nen Fr«. access shelves (zie Bostwick, biz. 276). Hetgeen in groote steden mogelijk is, is te Alkmaar ook mogelijk. Morel, in zijn werk „La librairie publique"', biz. la beveelt dit aan. Hij schrijft: „Laisser 1' acces des magasins tibre au public, le lais- ser se promener librement, prendre en re- mettre lui-meme les livres metliodiquement ranges. Ne riez point, Gela existe et don- ne de bons resultats. Dit beginsel geldt voor de Openbare Lees zaal, maar niet voor de Bibliotheek. Ik mag er wel de aandacht op laten vallen, dat er een groot verschil bestaat tusschen een open- bare leeszaal en een bibliotheek. Het is niet een verschil van woorden. Met ten beeld- spraak kan ik dit duidelijk maken. Een bilbliotheek is een reservoir. Maar een leeszaal is een springende fontein. Juist omdat deze twee instellingen geheel verschillend karakter dragen, is het een bij zonder gelukkige gedachte om beiden in een gebouw onder te brengen. Een bibliotheek kan streven op een bepaald gebied naar vol- ledigheid, b.v. plaatselijke of vaderlandsche geschiedenis, lokale topografie, staatshuis- houdkunde. De bibliotheek is stabiel. Bij de leeszaal streeft mer> vee'eer naar steeds vlot- tende beweging in het boekenmateriaal. Verouderde en stuk gelezen boeken ruimt men op en vervangt men door nieuwe. Een ledige plaats wordt ingenomen door nieuwe aanwinsten. Voor een bibilotheek is een oud, keurig gedrukt boek als zoodanig van waarde. De geschiedkundige kan zich daarmee ver- lustigen. De Openbare Leeszaal moet zich veeleer toeleggen op toegepaste wetenschap be- roepslitteratuur, wetenschappelijke werken in populairen vorm. Reisverhale.i, onderzoe- kingsfochten, uiteenzettingen .van recente ontdekkingen. Vooral ontspanningslectuur hoort hier thuis. De openbare leeszaal staat kosteloos open voor ieder, die zich welvoegelijk aan het re- glement houdt. Vandaar dat neutraliteit een vereischte is.- Geen propaganda voor een bepaalde staat- kundige of godsdienstige richting. Vandaar dat het beter is, wanneer onze inrichting door een gekozen bestuur wordt beheewi en niet door het staatsgezag in eenigen vorm zelf. Te Haarlem b.v. bestaat een 6tedelijke open- bare leeszaal In het bestuur moeten zirting nemen, mannen en vrouwen van verschillen- de richting. Dit is een groote waarborg, vooral wanneer de bestuursleden van het be ginsel van neutraliteit worden doorgedron- gen. De verlangde onpartijdigheid bestaat niet daarin, dat men nu en dan eenseen boek koopt of een tijdschrift aanschaft, waaraan men zelf niet de voorkeur zou geven. Neen, onpartijdigheid dient men na te streven, die zich boven de richtingen piaatst en alles geeft wat van weerszijden wordt aange- voerd. De leeszaal wii voorzeker leiding ge ven aan geestelijke ontwikkeling ook op so- ciaal gebied. Maar de vraag op welke wijze dit zal geschieden, mag niet afdalen tot een partijvraag. Laarvoor staat het doel te hoog. Het staat boven partijen. En om die reden kan veilangd worden, dat Staat, Provincie en Gemeente de instelling steunen. Is de leeszaal neutraal opvoedings- middel, dan is het billijk, dat ook hij die daarvan zelf geen gebruik maakt, indirect tot de kosten bijdraagt. In Engeland heeft men overtuigd van de soc'ale beteekenis der Openbare Leeszalen bepaalde, dat op verlangen van ten minste tien belas- ting betalende burgers, het gemeer.tebe- stuur een leeszaal moet oprichten. De belasting wordt dan met een penny per pind verhoogd. Dat is 4/10 procent. Het is 't maximum. Het blijkt echter, dat in alle steden, dit maximum wordt geheven. Het tweede gedeelte van de taak, is de Leeszaal als inlichtingsbureau. Eerst in den laatsten tijd treedt deze tak van bedrijf meer op den voorgrond. Vandaar wellicht, dat het in het overigens voortreffelijk werk van Dr. H. E. Greve, minder de aandacht trekt. Het inlichtingsbureau moet voorhanden ftebbe b.v. woordenboekne, Eucyclopaedien, Reisgidsen, Tijdschriften, Rapporten, Adres- boeken, Wetboeken, enz., opdat een ieder die dit verlangt, kosteloos en spoedig litteraiuur- opgavc kan worden verstrekt op elk gebied van weten«rhao en letterkmide. De b'ibliothecaris behoeft zelf geen ant- woord te ?even, op de vragen, die gesteld worden. Wil b.v. iemand weten, hoeveel in- woners China teli of hoeveel gulden schuld eer gemeente heeft, dan moet hij en mag h!j daarop zelf geen antwoord geven. Neen, hij moet den vrager den weg wijzen, op welks wijze, het antwoord te vinden is. En om diep. weg te kunnen wijzen moet de b; ambte der leeszaal. die het publiek dien*, dien weg kennen. Het springt in het oog, laf deze tak van dienst, die geleidelijk moet worden gecompleteerd, de aantrekkelijkheid ler lees zaal ook voor meer ontwikkeiden verhoogt. In een Amerikaansch hoek van John Cot ton Dana, worden drie behartiglngs waardige regels gesteld, omtrent de wij^e, waarop men den minder ontwikkeiden zoeker, moet behulp- zaam zijn. De schrijver zegt (over het Refe rence Work) ten eerste: help den zoeker meer dan half op weg. Hij komt wat schuw binnen, want de leeszaal is in zijn verbeelding een plaats die min of meer benauwend inwerkt op iemand die binnen treedt. Hij ziet dat iedereen druk bezig is, ijverig studeert en dan schijnt hem de vraag die hij wil doen wat ounoozel, en hij wil geen stoornis brengen in het naarstig gedoc. De tweede regel is: tracht onmiddellijk te weten te komen, wat bezoeker wenscht. Dit is niet altijd even gemakkelijk, maar met geduld slaagt men daarin toch. En de derde gulden regel is: Leer den Zoe ker, hoe hij iets te weten moet komen. Leer hem zien hoe hij dc Reference works moet ge bruiken en waar zij in de boekerij te vinden zijn. Tot den iniichtingsdienst behooren ook, de couranten van verschillende richting. Ameri kaansch e Leeszalen hadden vroeger geen cou ranten. De Engelsche wel. De Amerikaansche opvattirg was, dat geen couranten aanwezig moeten zijn, omdat de courant een laag stand punt van litteratuur inhoudt. Newspapers furnich al low standerd of litterature. Dit nu is in ons land bepaald niet het geval. De pers staat in veel opzichten zeer hoog. In on ze groote bladen vindt men over wetenschap. litteratuur, muziek enz. hoogst belangrijke ru- brieken. En zelf in kleinere steden worden couranten gedrukt met de grootste drukma- chines, die ons dagelijks voortzetten, weten- waardigheden over onze omgeving en uit alle werelddeelen. Ik ben er dan ook positief tegen, om gelijk te Amsteidam geschiedt, de bezoekers slechts in staande houding, courantenlectuur te ver- oorloven. Dit is geen goede navolging van het b'uifenland van Engeland of Amerika. Ook de courantenlezer moet een stoel .te, zij- ner beschikking hebbeti. Schrijfmateriaal moet aanwezig zijn oor heni die eon betrekking of een werkkracht in een advertentie zoekt. In een w'elgeordende huishouding zelfs is de courant van eergisteren altijd zoek, die van gisteren moeielijk te vinden, die van van daag- juist in hand en. In de leeszaal worden althans tijdelijk de couranten in behoorlijke volgorde bewaard. Wij hebben zelf een exem- plaar van de Rotterdamsche courant gedu- i-ende den oorlog, wellc exemplaar geduldig wacht op den geschiedschrijver van die perio- de. Het derde deel van het bedrijf bestaat in' het verschaffen van ontspanningslectuur. Ik gebruik opzettelijk het woord ..bedrijf" want de openbare leeszaal moet niet aangezien worden door een gebouw, waar hfet een gunst is oni binnen te treden. De beambten moeten doordrongen zijn van het feit, dat zii ten dien ste staan van het publiek, het welk zij niet aan stoffelijke.spijzen, maar aan - geestelijk voedsel moeten lielpen. Vandaar dat het bij uitstek goed gezien is, om deze inrichting te herbergen op den besten stand, waar zij in het oog valt, gemakkelijk bereikbaar is en aanlokkend tot bezoek. Bostwick zegt o\er Amerikaansche lees zalen: „het gebouw moet een zekere waardigheid hebben en er niet uiizien als een safe deposit. Ons gebouwr zLt er fraai uit.-waarvan Gij U aanstonds zult kunnen overtuigen. En voorzeker over 50 jaar of eerder, kan in den tuin een groote zaal worden gebouwd met bovenlicht, maar thans is dit niet noodig. Men moet bedenken dat het. leeszaalwezeii, hier te lande nog niet tot.vollen wasdom Is gegroeid. Geleidelijk moet de ontwikkeling zijn. Mr. Zeijlemaker heeft onlangs sprekende in een vergadering van de. Volksuniversiteit dit beginsel gehuldigd. Hij wees er op dat men niet tc groot moest beginnen, niet te veel cursussen in eens. Iederdaad groote in- dustrieele en comercieele instellingen gingen te gronde, omdat men te groote uitbreiding van het bedrijf in eens, vruchtdragend acht- te. Gaandeweg moet men het publiek trekken, het publiek dat thans bovenmatig veel tijd be- steedt aan het bekijken van sportive en film- praestaties en dat een onweerstaanbare zuchf heeft om zich voortdurend te verplaatsen. Het lezen is een rustige ontspanning. Dus is verzorging van de fraaie letteren van ro- manlettuur noodig. Dit is de derde tak van ons bedrijf. Gelegenheid geven tot verpoo- zing. Het bestuur staat dikwijls fn deze voor raoeielijke vraagstukken. Immers in beginsel mag men alleen, moet men alleen goede boe ken koopen en uitleenen. De moeieliikheid zit niet in de pornografie. Zedenkwetsende boe ken koopen wij met en leenen wij dus niet uft Wij moeten goede boeken hebben en nieu we boeken. Bestond er nu een bruikbare toets- steen, waarmee men kon beslissen welk boek goed was en welk niet, dan ware het probleem gemakkelijk oplosbaar. Maar het blijkt, dat de waardeering van een werk verbazend ver- anderen kan en sons in korten tijd. Than# zouden we zeer verheugd ziin, wanneer on*# dochier ijverig zat fe lezen, de Wassiekj ^hrj^ vers Jjf eft Sciailgr. v ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1