Het Testament. render zielcte of zwakte of zonde of ellende deze heerlijkheid sniaken. Wanneer deze opstanding zal zijn en hoe, de Bijbel zegt ons, dat niet alle niensccn eerst zullen sterven, maar plotseling zal het teeken van Jezus in de wolken verschijnen. Dat is dan onze Goede Vrijdag en Paschen. Ik ben de opstanding en heb het leven en die in mij gelooft zal eeuwig leven. Amen. Tot slot werd gezongen psalm 89 vers 7 en 8. Daarna gebed. Ik geloof niet te veel te zeggen, dat velen reikhalzend uitzien naar den 2den avond, die niet minder zegen belooft, gezien den tekst en gehoord den spreker, als den lsten avond. f* (Vervo)g.) „Onbegrijpelijk! Hij moet je vader op de sen of andere wijzeDie goede man kan niet toerekenbaar zijn geweest, toeu hij - - „Onze dokter was erbij! En Willem! Die zouden het toch gemerkt moeten hebben, als hij....!" „Ik kan niet bcgcn op bijzondere wetsken- nis, maar ik geloof niet, dat een vader zijn kind kan onterven!" „0, wat doet de wet ertoe? Denk je, dat ik het testament van rnij-n vader zou willen be- strijden?" „Cecile, beveling, kijk niet zoo wanhopig' Ik kan het niet verdragen! Je weet, dat ik je liefheb! En jij hebt mij ook lief! Mijn zaken zijn goed gegaan Ik kan je een aangenaam tc- hnis aanbieden, al is het ook niet zoo weelde- rig, als je gewend bent geweest! Word zoo gauw mogelijk mijn vrouw! Je denkt er toch immers niet over, omom Hij had haar in zijn armen genomen, snikkend drukte zij haar hoofd tegen zijn schouder aan. ,,Het is zoo moeilijk, Vic! Ik kan er niet uit wijs worden! Neen, ik trouw alleen met jou of anders blijf ik ongetrouwd! Het geld kan mij ook niet schelen! Maar ik kan nooit meer ge lukkig zijn, als dat raadsel niet eerst is opge- lost! Wat heb ik toch misdaan, dat mijn goed, lief vadertje mij een dergelijke straf wilde opleggen? Wie heeft hem toch op dat onzali- ge idee gebracht? Dag en nacht denk ik er over na! Hij had mij zoo lief! Hij kan mijn ongelnk niet hebben gewild! Ik had hem ver- teld van mijn liefde voor jou! Wij ginger, zoo vertrouwelijk samen om! Had ik het res tament maar gezien, voor hij stierf! Dan hac ik hem kunnen vragcn, of George misschicr. de eene of andere macht bezat, waardoor hij hem dwingen kon! Ik wil wel afstand doen van het geld! Als ik maar begrijpen kon Hij trachtte haar tot kalmte te brengen Het was duidelijk, dat haar zenuwgestel ern- stig geleden had door haar voordurend pein zen en tobbcn over de zonderlinge daad van haar gestorven vader. Hij kwam te weten, dat zij tot nog toe haav strijd alleen gestreden had, dat zij aan haar neef George had gezegd, voorloopig nog geen beslissing te kunnen nemen. Hij had zich heel vriendelijk en kiesch tegenover haar gedra- gen en beloofd, geduldig te wachtcn. „Nie mand kan mij helpen dan jij, Vic!" besloot zij Jij alleen kunt begrijpen, dat het mij niet te doen is cm het geld, dat ik er geen rechtszaak van maken veil! Ik kan alleen maar weten wat Papa m-; dat testament heeft bedoeld Ik kan nooit weer vroolijk zijn, zoolang die last mij op de ziel drukt!" Het was een moeilijke taak, die Victor Brandt op zich genomen had. Cecile had hem op het hart gedrukt, zoo voorzichtig mo gelijk e werk te gaan en zoo weinig mogelijk mer.schen met het bestaan van het zonderlin ge testament op de hoogte te brengen. Hij begon met den dokter en den huisknechi te endervragen. Beiden verklaarden, dat zij den i'lhoud van het testament niet kenden Toen zij de ziekenkamer binnentraden, had de heer van Brakel het in de hand gehouden met zijn oogen op het geschrevene gericht had hij gczogd: Mijn neef heeft op dit papier geschreven wat ik hem geOcteerd heb. Ik wil het in uw beider tegenwoordigheid onderteekenen." De aanval van benauwdheid was op dat oogenblik reeds voorbij geweest: hij had ge teekend en daarna hadden ook zij liun naam onder het geschrevene gezet. Ja, met dezelfde pen, die mijnheer van Brakel had gebruikt De longe mijnheer had zijn vulpen in de ban geiiad. Zij hadden geen v^n beiden gelezen welke beschikkingen de zieke had gemaakt vermoedelijk betrof't testament alleen eenige legaten en schenkingen. Juffrouw Cecile zou wel uitvoering geven aan den laatsten wil, als zij den tijd daartoe gekomen achtte, meenden zij. Die verklarigen bevestigden in hoofdzaa slechts, wat hij reeds wist. Alleen was hem duidelijk geworden, dat de beide vertrouwe lingen van den gestorvene niet op de hoogte waren geweest van diens ontervings-plannen. Ten einde raad zocht hij, hoewel met tegen- zin, George van Brakel op. Hij vroeg hem, om het testament te mogen zien. Daartoe heb je niet het recht!" antwoord- de de jongc man. „Dat weet ik. Maar als je het weigert, zal ik mij wenden tot iemand, die wel het recht heeft, inzage te eischen." „Cdcile wil niet, dat rustbaar wordt ,,Cedle heeft mij volmacht gegeven, om te doen, wat ik noodig acht. Zij is mijn aan- staande vrouw." „Zoo, zoo, dat is een nicuwtjc! Zij dcet dus afstand van „Laten wij niet 1 anger met woordeu scher- men! Ik ben in mijn ziel overtuigd, dat er een schurkenstreek heeft plaats gehad cn daar om „lk begrijp, dat je "t testament graag zou aantaslen! Je hebt Cecile natuurlijk liever met dan zonder geld! Maar het zal je niet ge- lukken!" Met moeite bewaarde Victor Brandt zijn zelfbeheersching. Dc ander had het masker afgeworpen en toondc zich, zeker, als hij zich waande van zijn zaak, in zijn voile laaghar- tigheid aan den man, om wien zijn nicht hem had versmaad. „Je kunt het geld behouden!" sprak Victor koel. „Als je maar vertellen wilt, op welke manier je je oom tot die onbegrijpelijke daad gekregen hebt! Als je dat doet, krijgt Cecile rust. Dat is het eenige, wat ik verlang. En ik wil het testament met cigen oogen zien „Zweer je mij, dat je geen proces begin- acu iult? Van Cctijc i?cg ik ggter. fcto'sr krankzinnig overspannen ideeen over pigteit I zullen haar beletten „Ik deal die ideeen „Geen proces dus?" „Laat mij in ieder gcval eerst het testa ment zien. Daarna zullen wij verder pratcn George van Brakel haald'e het papier, dat hij met goedvinden van zijn nicht onder zijn berusting had, te voorschiin. Victor Brandt spreidde het op de tafel uit en las het geschrevene aandachtig door. Plotseling viel zijn sigaret uit zijn mond, midden op het papier; hij pakte het branden- de eindje op en blies de, afgeval-'.en asch weg van de plek, waar het gelegen had. Hij sprong op. George van Brakel stootte een vloek en greep hem bij de keel. Een wor- steling votgde, waar in Victor Brandt over- winnaar bleef. Hij wist weg te komen met het testament, voor zijn tegenstander opge- krabbeld was uit den hoek, waarin hij hijt- gend was neergezonken. George van Brakel legde tegenover zijn olicht en zijn aanstaanden neef een volledige jekentenis af. H'ij had zich, toen hij hoorde, dat zijn oom steeds achteruit ging, een wit voetje trachten te verwerven bij den goedhartigen, wUden- kenden man door een plotseling verioon van braafheid en werklust. Hij hoopte daardoor in diens testamen bedacht te worden. Haj woonde toevallig eens een aanval van benauwdheid zij. De zieke had daarna ge zegd', dat hij een ..onderhandsch" testament wilde maken, waarbij zijn trouwe bedienden voor een legaat zouden worden genoemd. De mededeeling had het duivelsche plan m den verdorven geest van den neef doen geboren worden. Hij had zich inkt aan'geschaft, die na eenige uren geheel wit opdroogde; alleen bij verwarming van het papier zou, wat met die inkt geschreven was, leesbaar worden. Zijn genegenheid voor zijn oom scheen stedes tee te nemen;; hij verliet de ziekenka mer bijna niet meer. De aanval, die zijn plan rudest doen gelukken, had1 dan ook in zijn bijzijn plaats. Met zijn gepreparperde inkt schrcef hij op, wat zijn oom dicteerdC; de onderteekenin- gen volgden in gewone inkt. H'ij had het testament in handen weten te krijge nen daarna de valsche wilsbeschik- king over de verblcekte echte heengeschreven Zijn berekening, dat Cecile uit pieteit niet aan de voor echt gehouden beslissing zou willen tomen. was juist gebleken. Hij had cchter niet kunnen voor zien, dat Victor Brandt toevallig zijn brandende sigai'et op't papier zou la ten glijden, zooda t er plotse ling een paar bruinachtige lettcrtjes zicht- batr wcrden,- Victor, die reeds van tevoren op een schurkenstreek was bedacht, had ter- stond den samephang van de zaak vermoed. Terwille van de eer van de familie van Brakel bleef de misdaad ongestraft. Cecile was zelfs zoo edelmoedig, haar neef een ta tnelij-k gioot bedrag aan te bieden, om in een andcr land een nieuw leven mee te be- ginnen, al kostte het haar moeite, hem tc vergeven, dat hij van plan was geweest. Vic tor Brandt af te schepen, met een verzonnen vcrhaal over, een donkere plek in het verleden van den gestorvene. Hij had het willen doen voorkomen, alsof hij, George, door een toeval daarvan op de hogte was geraakt en daar door zijn oom tot het zonderlinge testament had kunnen dwingen. Het echte testament werd geheel naar den geest van den overledene ten uitvoer ge bracht. Kim st. DIE SCHoPFUNG. In plaats van den naam van dit oratorium zou men met evenveel recht kunnen zeggen en sehrijveu,,de eeuwige jeugd", want „Die Schopfung" verliest nog niets van zijn frisch- heid. Hoe dat mogelijk is? Zooiets is slechts mogelijk wanneer de ware inspiratie aanwe- zig is cn Haydn's „Schdpfung" is vanaf de eerste noot der instrumentale mleiding tot en met de laatste noot van het slotkoor van het derde d-eel met een niinmer stokkende inspi ratie geschreven. De componist was reeds op lecftijd toen hij op aanracPen van baron von Swieten, die de Engelsche tekst in 't Duitsch overzette, met dc composite van d'ien tekst begon. Hij werkte er drie jaar over (van 1795 tot 1798) en zooals hij later zelf ver- klaarde, den arbeid had hem zeer aangegre- pen. Volkomen vtrklaarbaar, want de muziek is uit het hart geweld, en dus van maakvverk verre. En daarom nog altijd die frischheid', die glans, die jubel, die devotie, die vanaf de eerste uitvoering tot op heden nog niets aan kracht heeft verloren En met hoe weinig middelen is dat tot stand gebracht. Een vier- stenrmig gemengd koor, drie solisten en een orkest vanalthans voor dezen tijd be- perkten omvang; ziedaar alles- Maar wat de componist er mede bereikt is enorm. Dat men gistei'avond op deze Toonkunst- uitvoering zoo genoten heeft, komt ook op re- kening van het koor, orkest en solisten. On der leiding van den heer Oushoom is een auditie gegeven, die met een bizonder streep je mag worden aangeteekend. Het kooi" zong vast, zeker, met dikwijls mooie nuanceering; het orkest met mej. Oort voor de aanvullende klavierpartij ondersteunde heel goed, en met de solisten was men gelukkig geslaagd. Me- vrouw Jo van IJzer-Vincent, een prachtso praan. Ileerlijkc, egalc stem, buitengewoon buigzaam en een co-loratuur, waarin men geen nootje miste. Een stem, die met gemak drie gestreepte c zingt. Het spreekt dus van zelf, dat men een verrukkelijke „Tauben" aria (No. 15) kreeg en dat No. 4 „Mit Staunen sieht des Wunderwerk en No. 8 „Nun beat die Flur" desgelijks waren. Ook wat de heeren Hendrik Koning (bas) en Marcus Plooier (tenor) presteerden was van dien aard, dat dit solistisch deel van het oratorium veel genot heeft gegeven. De bas met No. 6 „Rollend in schaumenci.-n Wellen", met No. 22 „Nun scheint in vollem Glanze der Himmel", en de tenor met No. 2 „Nun schwandcn vor dem heiligen Strahle", met No. 12 „In vollem Glanze, met No. 24 „Mit Wiird und Hoheit angethan;' Alsook de en sembles dezer solisten, duo's en trio's, waar- aan in clit werk een belangrijke plaats is ge geven. Haydn's .Schopfung", oud' van jaren, doch jong van inhoud, heeft de harten van alle toehoorders verkwikt (het applaus aan het cinde getuigde daarvan) en alle medewerken deu hebben oru dat te ba'eiken daartoe in niet geringe mate medegewerkt. Daarvoor dank aan alien, en met het minst aan den leider. A. K. Prorineiaal Niemws UIT HEILOO. Onder vele blijken van belangstelling vier- de gister het echtpaar R. Bakker en L. Bak- ker-winder zijn gouden huwelijksfeest. Wij hebben het krasse echtpaar dat om- ringd was door al zijn kinderen, klcinkinderen en familie, met deze heugelijke herdenking onze gelukwenschen aangeboden. Het gouden echtpaar neeft 43 jaar ge- woond in Avenhorn en de laatste 7 jaar aan den Stationsweg alhier. Ook de buren leefden mee in de feestvreug- de. Zij hebben een eerepoort opgericht en de huiskamer smaakvol versierd. Talrijke felicitaties en bloemstukken waren gezonden, ook van elders. 's Avonds werd door het fanfarecorps „Eensgezindheid", diredeur de heer D. Har der Jz., een serenade gebracht, welke dank- baar werd aanvaard. - Tot President-Kerkvoogd bij dc Ned. Herv. Gemeente is in de vacature J. Akker- man gekozen de heer D. Koster. - De heer P. Wit, beambte aan de Spoor- wegen alhier, is overgeplaatst naar Burger- brug (Zijpe). Uit een zevental sollicitanten is benoemd lot organist aan de Ned. Herv. Kerk de heer Egb. Harder te Alkmaar. UIT GROOTEBROEK. Aan de gemeente Grootebroek een voor- schot tot een maximum van /3600, ter uitbe- taling van het door een landarbeider benoo- digd bedirag voor de verkrijging van een plaatsje. - Verschenen zijn de drieinaandelijksche mededeelingen betreffende de werkzaamhe- den voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. UIT BERGEN. De Firma Eriksson verzeekt ons te melden, dat in verband met de door dc firma aange- brachte hulpkracht in den molen van den Sluispolder te Bergen N. H. een van haar firmanten aanwezig zal zijn bij den molen op Woensdag 28 en Donderdag 29 dezer om de werking te toonen van den aangebrachten motor, die bij windstilte dezelfde maahverk- tuigen in beweging brengt, als anders door windkracht worden gedreven. Elke belangstellencle is welkom, indien hij wenscht op een der bovengenoemde dagen zich op de hoogte te stellen van de werking, tewijl ter plaatse gaarne alle inlichtingen zullen worden verstrekt. In het Oranje Hotel had gister ten over- staan van notaris P. J. Laurman uit Schoorl- dam de verkoop plaats van 14 villa's in het bekende pank „Meerwij-k" van den heer Ar nold Heystee te Amsterdam. Voor deze veiling was weinig belangstel ling en wat vermoed was werd' bewaarhddl De schepping van de moderne architecten Staal, Cramer, Blauw, La Croix en mej. Kropholder, die in den oorlogstijd een 300.000 had gevorderd, werd gister slechts in bod gebracht op f 100430 en wel gespeci- ficeerd als volgt: „De Ark", groot 27 A. 20 c.A., op 8SOO door den heer Brookelaar. „Dc Bark", groot 10 A. 20 c.A. op 7600 door den heer J. G. v. d. Bel. „De Paddestoel", groot 12 A. 10 c.A op 10600, door den heer Schuller tot Peursem ,'t Meezennest", Noordzijde, groot 5 A. 40 c.A., op 5600 door den heer Brookaar. ,,'t Meezennest", Zuidzijde, groot 7 A., 30 c.A.. op 5900 dbor den heer D. A. Klomp. ,,'t Honk", Noordzijde, groot 12 A. 65 c.A., op 7100 door den heer Brookaar. ,,'t Honk", Zuidzijdee groot 10 A. 30 c.A. /-690O door den heer J. G. v. d. Bel. „Beu-kenhoek", groot 17 A. 45 c A. 7800 door den heer J. G. v. d. Bel. „De Doorgang", groot 12 A. 8 c.A. 7100 door den heer Brookaar. ,De Doorgang" groot 9 A. 42 c.A. 6900 door den heer J. G. v. d. Pel. „Tienke", groot 13 A. op 7000 door den heer J. G. v. d. Bel. „De Ster", groot 13 A. 30 c.A. op 8500 door den heer D. A. Klomp. „De Hut", groot 8 A. 50 c.A. op 3950, door den heer J. P. Kok „Ds K-lopper'*, groot 12 A. 20 c.A. op 6800 door den heer J. P. Kok. Drie perceelen bouwtorrein aan dem Meer weg, groot 10 A. 30 c.A., 10 A. 25 c.A en 9 A. 30 c.A. op 1930, 1900 en 2050 door denzelfde. Alles verhoogd met 6 'A onkosten en de nog loopende fasten. De afslag blijft bepaald op 4 Mei a.s op op op zen waren als volgt: Vette koeien .300 a 370; kalfkoeien 300 a 450, geldekoeien 200 a 325, stiercn 150 a 300, pinken 125 a 175. Handel goed. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De heer J. du Burck alhier is benoemd tot tijdelijk hoofd der school te West-Graftdijk. Door de leden van „Onderlinge Htrip bij Ziekte" en een aantal leden van de Tuin- bouwvereeniging „De Toekomst" is besloten as. Vrijdag een excursie te maken naar het Westland. Dc finna Kok, Tuinman cn Wilken zal hen per autobus vervoeren. UIT SINT-PANCRAS. Maandagavond vergaderde de afd. Sint Pancras van het Witte Kruis in het lokaal van den heer Gerritsen onder leiding van den heer Kloosterboer. Na opening volgt goedkeuring d«r notu- len, waarop door den secretaris het jaarver- slag wordt voorgelezen. Hieruit stippen we aan, dat het ledental met 10 vermeerderd is geworden en thans op 261 staat. Van het materiaal werd 246 keer gebruik gemaakt tegen 168 maal in het vorige jaar. Hierna volgde een verslag van de afge- vaardigde naar de Algemeene Vergadering. Vervolgens werden ingekomen jtukken bc- handeld, waaronder die, welke liepen over de kwestie Dr. van Leeuwen. Besloten werd voor de verkiezing van 3 hoofdbestuursleden de candidatuur te steunen van de heeren Ds. Staal, Frese en v. d. Berg. Tot kasopnemers werden benoemd de hee ren Vos en Snel. Gevraagd verd of de vergadering den heer Sinjewel, als commissielid inzake de wijkverpleegster, voor een te nemen besluit vrij mandaat wilde (kon) geven. Naar aanleiding hiervan ontstond nog vrij wat gedachtewisseling over de uitvoering van de plannen, zonder dat echter nieuwe gc- zichtspunten werden geopend. Besloten werd den afgevaardigde naar beste weten te laten handelen, aangezien het toch noodig was. dat in laatste instantie de leedn toch zouden moeten beslissen. Waar de afdeeling de komende herfst 25 jaar bestaat, werd in principe besloten tot het houden van een bazar, waarvan de moge- lijke winst gebruikt zal worden tot vergroo- ten van het magazijn en uitbreiding der mate- rialen. Voor de voorbereidende werkzaam- leden zal cen commissie worden benoemd. Bij de rondvraag werd nog door een der cursisten een woord van dank gebracht aan Dr. Destree voor diens leiding bij den cursus E. H. B. C. Hierna siuiting. Voor de cpmpetitie speelden de „Vrone"- rcserves te Spanbroek, welke wedstrijd door hen werd gewonnen met 9—2. Thuis won het eerste aftal, waaronder 3 invallcrs in een vriendschappelijken wedstrijd met 5—1 van dc „Kikkers" van Westzaan. UIT STOMPETOREN. Maandagavond werd in een der lokalen van de openbarc school alhief Ouderavond gehouden, die door 15 vaders en moeders werd bezocht. Voorzitter was het hoofd der school. In behandeling kwam cen brief van de Ouderccmmissic te Oterleek. Na toelichting en bespreking werd besloten, wegens de groote bezwaren, daarop voorloopig niet in te gaan. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren Jb. de Boer Cz. en Th. van Wecrt, die liunnd benoeming aannaraen. Mei. Koopmans las daarna een stukje voor, getitc'ld: „Hoe wekt men vixx)lijkheid op bij de kinderen". Zij ontving daarvoor bij monde van den voorzitter den welverdienden dank der vergadering. Bij de rondvraag werd met algemeene stemmen cen voorstel van den heer R. Renooij aangenomen, dat voortaan. de kinderen, die met Mei de school verlaten, nog aan het schoolfeest zullen deelnemeu. Ook werd besloten, dat men zal trachten, voor den volgenden winter hier een cursus voor vervol'gonderwijs op tc richten, waar- voor het hoofd der school en de onderwijze- res hunne medewerking toezegden. Nadat nog enkele zaken van minder belang waren behandeld, werd de aangename en gezellige bijeen-komst met een woord van dank aan de belangstellende ouders door den voorzitter gesloten. UIT WINKEL. Maandagavond geraakte een auto te water in de Voorsloot, midden in het dorp, vermoe delijk als gevolg van minder goede kenms van het vak van chauffeur. De reiziger, die als chauffeur optrad, bezocht een client en de achtergeblevene zou de auto keeren, doch was daarbij niet gelukkig cn kwam op den kop te water. De firma Keetma en Schoorl verleende hulp en brachten passagier en wagen op den kant Na de noodige voorziening kon de rcis worden voortgezet. U!T HOORN. De straa-tverkoop van het Emma-blcempje hicr ter stede heeft 451.08 opgebracht. Dc gymnastiekvereeniging „U. d. i W. v. O." gaf in het Park een geslaagde uitvoe- rig onder leiding van de heeren Bus en Jon- gejan. Ongetwijfeld valt het te betreuren, dat het aantal werkende leden de laatste jaren voortdurend d'aa-lt. Het tooneelstukje bood aangename afwis- sding. Een gezellig bal besloot dezen avond Tijdens een zwaar onweder sloeg de bliksem op de woning van den heer Winikel aan het Keern, waai de sdhoorsteen werd vernield. Ook het Pietershof werd getrof- fen. Gelukkig kwamen geen persoonlijke on- gelukken vooi'. Naar we vernemen zal het groote circus Amar-Freres uit Antwerpen een bezoek aan onze stad brengen. Op de groote voorjaarsmarkt alhier waren aaagevoerd: 1656 stuks va. Pe^Drji- Gemenffd nieuws. MENSCHLIEVENDHEID OP HAAR SMALST. Zoridagmiddag omstreeks 6 uur merkte een wandelaar, dat een dame op het Stille Strand, onder de gemeente Wassenaar, eensklaps haar parapluie wegwierp en in zee liep. Hij begaf zich oogenblikkelijk te water om te pogen de dame te redden. Het gelukte hem haar in bewusteloozen toestand op het droge te krijgen. Hij waar- schuwde de politie, die een onderzoek naar d- identiteit van de dame instelde. Het bleek te zijn de 25-jarige balletdanseres S. wonende in de Papestraat. De Geneeskundige Dienst, die eveneens ter plaatse was, vervocrde haar naar het zieken- huis aan den Zuidwal. Toen de auto van den Genecsk. Dienst tot het einde van den Boulevard gereden was, verzocht de dokter aan een motorrijder, die met zijn motor aan den kant van den weg stond, hem even met zijn motor naar de plaats te brengen, waar de bewustelooze da me lag. De motorrijder weigerde echter aan dit ver- zoek te voldoen, zoodat de dokter den verde- ren afstand te voet moest afleggen en daar door eerst na geruimeu tijd in staat was hulp te verleenen aan het slachtoffer BRUTALE INBRAAK. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Crt In den afgeloopen nacht hebben vier man- nen, die per auto naar den Houtrakpolder waren gereden zich toegang verschaft tot de Roonhoeve bewoond door den heer C. de Rid- der. Door het openschuiven van een keuken- raam zijn ze binnengekomen. De vrouw des huizes werd door het gerucht wakker; ze liep den gang in en ontmoette er een vreemde man. Deze voegde haar toe: Wees maar stil, want er is niets aan de hand, houd je maar kalin. Toen kwamen er nog twee mannen, die haar opzij duwden. Vervolgens verlieten zij het huis. la cleo autg zat een vierde man te wachten. Dc heer de Kidder waarschuwde onmiddel- lijk telefonisch zijn meesterknecht; tezamen rprong.n zij in htm auto en achtervolgden de inbrekers, die natuurlijk reeds een grooten voorsprong hadden. Bij de pont Velsen zijn ze het spoor kwijt geraakt. In de achterkamer hebben de inbrekers het bureau en een linnenkast doorzocht. Uit het bureau zijn gestolen een gouden armband horloge, een gouden armband met vijf dia- manten, een broche en een veiligheidsspeld, eveneeng met diamanten en een gouden scha- kclarmband Een der inbrekers heeft bij zijn vlucht zijn pet achtergelaten. De heer de R. is eenigen tijd geleden opg*. licht door iemand met wien hij zaken drijl't. Mevrouw de Ridder meent in een der inbre kers dezen man herkend te hebben. Hij woont te Alkmaar. WERKBESCHADIGING. D schoenfabrikant R. te Oisterwijk had het vorige jaar in dienst genoemen zekere K. die belast was met het snijden van lee*. De pa- troon beleefdc echter niet veel genoegen van dien knecht, want na eenigen tijd bleek, dat een hoeveelheid leer, die doo dien man be- werkt was, blijkbaar met een scherp voorwerp beschadigd was. Na een half jaar werd lv ontslagen enevenmin als voor zijn komst wer den er na zijn vertrek beschadigingen gecon- stateerd. Voor deze beschadiging was K. gisteren voor de rechtbank te Breda ter verantwoor ding geroepen. Zijn ex-patroon vertelde als getuige uitvoe- rig hoe de verschillcnde orders in zijn f a brick werden uitgevoerd en legde uit hoe door de wijze van fabricage alleen de verdaclite de verschillende stukken leer beschadigd kon hebben. Deze stukken waren voor het oor- spronkelijke doel onbruikbaar geworden. De meesterknecht der labriek, alsmede vijf andere leden van het personeel berv«tigden de patroonsverklaring. Hierbij werd o a" he! vermoeden uitgesproken, dat verdachte de beschadiging heeft toegcbracht om zich te wreken over een op hem toegepaste boetc- straf. De directeur van het Rijksproefstation te Waalwijk, als getuige-deskundige gehoord, achtte de beschadiging van het leer geen fa- brieksfout, doch constateerde, dat sneden wa ren aangebracht door een scherp voorwerp, nadat dit'leer geheel gereed was. Verdachte ontkende, het leer beschadigd "te hebben en verklaarde, ook niet tc weten hoe het kon gebeurd zijn. De officier van justitie achtte echter de be schadiging door verdachte vaststaande en meendc, dat een dergelijke handelwijze streng gestraft behoorde te worden; hij eiscli- te daarom wegens opzettelijke beschadiging van een partij chroomleer een gevangenis- straf van twee maanden. De uitspraak werd bepaald op Maandag over 8 dagen, nadat verdachte nog beweerd had, dat cen ander het gedaan moest hebben om hem uit zijn werk te stooten. DE MUTATIE AAN OORLOG Op vragen van het lid der Tweede Kamc-r den heer van Gijn: Kan de minister mededeelen: 1. Waarom de afgetreden minister van oorlog, minister van marine a.i., gemeem: heeft zijn ontslagaanvrage to moeten indie- nen? 2. Welke nieuwe omstandigheden er toe hebben geleid, dat de -eerst voor kort afge treden minister van oorlog Lambooy de por- tefeuilles van oorlog cn marine a.i. wederom kan aanvaavden? heeft de minister van financien, voorzitter van den Raad van ministers geantwoord: I. In de Regeeringsverklaring van 11 Maart jl. werd o.m. aangekondigd: „Samenvoeging van de depariementen van oorlog en marine tot een departement van landsverdediging; nadere ovcrweging vau het vraagstuk van de splitsing der marine." Eenig verschil van gevoelen is gerezen, oi deze beide punten in dien zin ..onafscheidelijk aan elkaar verbonden" waren (woorden uit cl? rede van den minister van marine a.i. in zijn Kainerrede van 23 Maart jl., Handeliugen. biadz. 464), dat bij een ongunstige beslis sing op het tweede punt ook de aanneinelijk- heid van het eerste twijfelaelitig zou worden, dan wel of de sainensmelting der deparremen- ten in iedcr geval zou behooren tc wcrden doorgevoerd, c.q. zonder splitsin"b.v in den geest van het Kon. besluit van 27 September 1920, St.bl. no. 759, cn van, het nog bij rle Karner aanbangigc wetsontwerp van 15 No vember 1920. Hoewel dc ondergeteckende dit verschil niet acuut achtte en daarvan aan zijn ambtgenoo' blijk gaf, heeft deze, uiteraard te eerbicdigeu en voor hem afdoende redenen, met name wij! hij zich in geen geval zou kunnen vereenigen met een oplossing in den geest van het bo- venbedoelcl wetsontwerp, in dit latentc ge- schil aanleiding gevonden, zijn ontslagaan vrage in te dienen. II. De beantwoording van deze vraag ligt minder op den weg van den ondergeteekende Hij heeft bij het zoeken van een opvolger, die in de huidige onzekere situatre bereid en ge- schikt zou zijn de zware voorliggende taak op zich te nemen, met dergelijke ovenvegingen geen rekening kunnen houden. Hij moge, na ingewonnen informatie bij den betrokken bewindsman, mededeelen, dat als „nieuwe omstandigheden" ten deze zijn aan te merken dezelfde, die genoemd zijn i« de verklaring, door het Kamerlid den heer Nolens afgelegd voor de stemming over de begrooting van buitenlandsche zaken op Vrij dag 19 Maart j.l. (Handelingen, bladz. 441), met name deze: de aard van het huidig Kabi- net en de verhouding, waarin dit kabine staat tegenover de fracties in de Kamer. y,u VOOR DE NOODLIJDENDE W JODEN IN EUROPA. De Joodsche gemeente te New York heeft een campagne geopend voor het biieenbren- gen van een fonds van 15 millioen dollar om steun te verleenen aan de behoeftige joden in Polen en andere landen van het vasteland van Europa. De stad New York nam op zich 6 millioen bijeen te brengen en ontving al leen Maandag al beloften voor meer dan de helft van dit bedrag in den loop van drie feestmaaltijden in verschillende deelen der stad. Er werd n.l. 3.700.000 dollar toege- zegd. Een Joodscli advoo.ar maakte ten treffend* tcgeastelliug tusscliec dc. tuestautkn in

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7