AiKmaarsche Coursnt Woensdag 28 April. Eadio-HoeMje. Langestraat. No. 99 1926 Hsnderd Acht en TwlntigsU Jaargang, GEMEENTE ALKMAAR. Sollicitanten worden opgeroepen naar de •betrekking van HOOFD dter 7e Gemeentesehool (meisjesschool, oplei- demdte voor gymnasiaal-, handeis- en midd-el- baar onderwijs). Salads vol gens Rijksregeling (2e klasse). Geen bezoek aan het gemeentebestuur. Stukiken (sollicitatie op zegel) met staat van dienst in te zenden aan het gemeentebe stuur uiterlijk 26 ME I a.s Alkmaar, 28 April 1926. llurgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. STAAT DER GEMEENTE- E1GENDOM MEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR ma-ken bekend, dat een afschrift van den STAAT VAN1 HETGEEN NAAR HET BURGERLIJK RECHT EIGENDOM D'ER GEMEENTE IS, tegen betaling der kosten, ter gemeentesecretane verkrijgbaar is. Alkmaar, 28 April 1926. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Politiebe- wees- en nieur van gemeentewerken, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en de aannemer, de heer Spierenburg, zich ver- eenigden voor een afsluiting van linten in de stadskleuren. Op de trottoirs had zich eveneens een zeer groot aantal belangstellenden opgesteld. De straat had door de vele uitgestoken vlag- gen een feestelijk aanzien. Spoedig was het plechtig oogenblik daar, dat een drietal keurig in het wit gekleede meisjes en wel Beb Ringers, Like Meijer en Guusje Philips op een kussen in de Alkmaar- sche kleuren den burgemeester een schaar aanboden om de afsluiting door te knippen en de straat voor het verkeer open te stellen. Alvorens hiertoe over te gaan hield de bur gemeester een toespraak, waarin hij er op wees dat hij, die zich steeds als een tegen- stander van de asphalteering van de Lange- straat had leeren kennen, thans op dit oogen blik wel eenigszins met zijn persoon verlegen was. Nu men door het doorzetten thans zoo- ver is dat de straat geopend kan worden, wil spr. wel zeggen dat hij zich van harte ver- verheugt in dit feit. Niet dat zijn bezwaren overwonnen zijn. Ook nu ziet hij in werkelijk- heid dat er iets van het karakteristieke van de Langestraat verloren is gegaan. Hij ziet ech- ter ook dat die straat thans een uitnemende straat is geworden en hij is overtuigd dat die verbetering voor de bewoners een groot voor- deel zal blijken te zijn. Hierna sprak hij een waardeerend woord aan den dienst van Ge meentewerken, die onder de leiding van den directeur zoo uitm'untend het werk tot stand gebracht had. Speciaal huldigde hij den in- genieur Veenenbos en den opzichter v.d. Oord, die zplk uitstekend werk hadden verricht. Hulde bracht hij ook aan den heer Hombach, dir. van de maatschappij, die de asphaltblocks had geleverd, alsmede aa:; den legger dezer blocks, den heer Emming. Spr. wees er hier na op, dat het vooral wethouder Ringers is geweest die niettegenstaande het hardnekkige verzet van menschen die invloed in de ge- meente hebben, met een Noord-Hollandsche vasthoudendheid de asohalteering van de Langestraat heeft doorgezet. (Applaus). In de tweede plaats huldigde hij den aan nemer Spierenburg, die het werk een maand eerder heeft opgeleverd, maar wien toch de critiek in de pers niet gespaard was gebleven Spr. bracht den heer Spierenburg een warm woord van hulde voor de wijze waarop hij het werk tot stand bracht. Hij eindigde met den wensch dat de straat tot in lengte van jaren zai mogen bijdragen tot den bloei van de zaken aan de Lange straat gelegen. (Hoera en fanfares). Het woord was hierna aan den voorzitter van de Langestraat-commissie, den heer B. Kuijper, die het volgende zeide: Mijnheer de Burgemeester! Mijne Heerer.! Nu zoo juist dcor onzen Burgemeester de nieuwe, geasphalteerde Langestraat officieel is geopend, zou ik als voorzitter van de Lan- gestraat-Commissie gaarne een enkel woord tot U willen richten. In de eerste plaats breng ik den Raad de zer Gemeente, zoowel namens de inwoners van de stad en omgeving, als van de bewo ners van de Langestraat zelve, onze oprechte hulde voor het genomen besluit, hetwelk heeft geleid tot de asphalteering van deze straat. Ai werd he., plan in den aanvang niet on- verdedd gunstig ontvangen, wiji velen daar- in zagen een verlies van stadsschoon, wij ge- iooven toch, dat zelfs de oorspronkelijke te- gens landers thans ervan overtuigd zullen zijn, dat dit verlies ruimschoots wordt opge- wogen dcor de verbeteringen, die Handel en Verkeer ten goede zijn gekomen. Wij lazen onlangs de uit 't Fransch vertaalde spreuk: de sndheid is de eisch van den vooruit- gang", en wij achten zulks ook hier van toe- passing. Wij mogen niet stilstaan en het zou zijn toe te juichen, indien binnenkort ook de ovcrige straten cnzer stad meer in overeen- stemming zouden worden gebracht met de hedendaagsche behoeften. Vooral in de win- kelstraten dient gestreefd te worden naar een gcede gelegenheid tot het veilig en behaag- lijk winkelen, hetgeen zocwel den kooper als d'en verkooper ten gc-edte zal komen. Het is den bewoners van de Langestraat bij de asphalteering hunner straat gegaan als kinderen, die met ongedJuld den „grooter. dag" verv/achten. Het werk vordteide niet snel gcnceg naar hun zin, dcch laten wij eerlijk znij en belcennen, dat wij te ongedurig zijn geweest en dat de werkzaamhe-den wel dege- lijk op vlotte wijze zijn verloopen, zoodat wij zeer aangenaam verast zijn met het resul- taa-t, waarvoor wij hen, die met de uitvoering belast waren, ten zeerste erkentelijk zijn, Terwijl wij U, Mijnheer de Burgemeester. dank zeggen voor Uwe welwilkndheid om deze straat officieel vcor het verkeer te willen openen, sluit ik met het uitspreken van den wensch. dat wij vertrouwen, dat U daarmede een blceiperiode voor Uw stad heeft inge- luid. (Applaus en fanfares). t Hierna werd de Langestraat in gebruik 0tuC186'6 opemng Villi G© dgenomen. Vooral de jeugd' met dte versierde iets Con- 4.05 Con- Ka- Men- Dcnderdag 29 April Hilversum, 1050 M. 12 en 7.30. riehten. 3.30—4.30. Uurtje voor ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.30 7.30. Fransche les door den heer Chr. Miche. 7.45 en 10. Persberichten. 8.10. Populair con cert. Het versterkte H. D. O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens, mej. Beatrix Nol- jora, zang. Hr Egbert Veen, piano. 8.30—9. Lezing door den heer Mr. Frowein, over: Amateur-photographie en haar cultureele be- langen. 10—11. Hcruitzending van de om- rcepstations Londen, Berlijn en Parijs. Daventry, 1600 M. 10.20. Concert door het Radiokwartet en solisten (contra alt,' tenor, cello). 12.20—1.20. Gramofoonmuziek. 2.35. Lezing: Shakespeare's Heroines-Rosalind. 3.20. Lezing: More intimate glimpses of Brazil. 3.35 Trocaderomuziek. 4.35. Kinder- uurtje. 5.20. Dansmuziek. 6.10. Marktprijzen. 6.20. "lijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: To those who dribe. 6.45. Piano- compositie van Bach. 7.20. Concert. Ver- sterkt symphonie orkest en A. Sammons, viool. 8.50. lijdsein, weerbericht, nieuws. 9.20. Celloconcert door C. Sharpe. 9.50 11.20. Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 11 50 cert Lucien Paris (piano, viool, cello). Klassiek uur. 7.20. Esperantoles. 8.05. cert. Konigswusterhausen, 1300 M. 7.50. nsermuziek. Werken van Schumann en delssohn. R. Schmidt, piano, H. Mahlke, viool, A Steiner, cello, E. Legband, declamatie. 9.50- -11.20. Dansmuziek. Brussel, 264 M. 4.20. Kindermatinee. 7 20. Concert. Orkest en Mej. Luinett, zang. 7 50. Damespraatje. 8.05. Concert. 8.30. Dans muziek. Miinster, 410 M. 12.351.50. Orkestcon- cert. 3.20. Symphonieccmcert. Werken van Mozart. 4.20. Lezing van scenes uit „Jen- seits" en „Der Sohn" 5.20 en 5.50. Lezingen. 6.307. Lezing: Das Recht auf der Strasze. 7.20. Spaansche les. 7,50. Concert door den luitzanger E. Duis. 8>.20 Concert door de zangvereemging ,,Arion". 8.50. Voordrach- ten. 9.2010.10. „Ein Heiratsantrag", humo- ristische schets in 1 acte. Vrijz Prot. Radio-Omroep. Zondagavond 9 Mei a.s. 8.10 zal een extra uitzending plaats hebben vanwege de O. P. R. O. Daar in zal het maatschappelijk probleem in het Vrijzinnig Christendom besproken wor den. Sprekers: Prof. B. D Eerdsmans te Leiden: „Geesteliike gronden van het liberalisme". Ds. G. Horreus de Haas te Zwolle: „Geeste- lijke gronden von het Socialisme". Ds. L. J. van Hoik te Utrecht: „De maatschappeliike genegenheid in het Vrijzinnig Protestantisme. Dsi E D. Spelberg te Egmond aan den Hoef zal omroepen. Suze van 't Lindenhout, viool, Tonv van Leeuwen Boomkamp, klavier en Eduard Bielle. cello, zullen muzikale medev/erking verleenen. Stads^ienws 4R- De Langestraatbewoners zijn buitenge- woon ingenomen met het tot stand komen van de geruischlooze bestrating in deze hoofd straat van onze geliefde stad, waarom zij een comite hadden gevorir.d om de officieele ingebruikstelling op feestelijke wijze te doen plaats hebben. Deze commissie stelde zich in verbinding met de firma Jac. Met, die een 13-tal auto's plus twee omnibussen beschikbaar stelde, n.l. 2 Chrysler, alle modellen Fordwagens en 2 Dion Bouton omnibussen van het nieuwste type, om op deze wijze bij te dragen in het demonstreeren van alles wat per as in de toe- komst van de Langestraat gebruik zal ma ken. Voor dit doel had de commissie ook de jeugd opgeroepen om met versierde rijwielen en vliegende Hollanders de feeststemming te verhoogen. Tevens had het comite aan iedere school verzocht om een 20 leerlingen aan den op- tocht te laten deelnemen. Om kwart voor 1 veteenigden zich de deelnemers aan den optocht, die na het ge- noemde, ook uit een trouwstoet en een paar verhuiswagens bestond, vooraf gegaan door het Stedelijk Muziekcorps, op het Waagnlein. Onder groote belangstelling (honderden hadden zich langs den weg opgesteld) werd naar de Steenenbrug gereaen, waar de com missie, de burgemeester, de wethouders Rin gers en Mr. Leesberg, de directeur en inge- tsen en de vliegende Hollanders had de toejuichingen van de sehare toeschouwers. Na aflcop was er een reunie in de boven- zaal van de Toelast. Heden bleek wel, dat de asphalteering de instemming heeft van de Alkmaarsche bur- gerij. De asphalteering van Koorstraaf en Ritsevoort word't zeker met evenveel belang stelling tegemoet gezien. EEN NIEUW VOORSTEL MET B'ETREKKING TOT DE TRACTO'RTRAM De heer Geels heeft heden een voorstel voor den Raad ingediend, dat beoogt de trac tor voor onze gemeente te behouden. Toen in Uwen Raad, zoo wordt in dit voor- stel gezegd, werd behandeld het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 19 Maart 1926 bijlage nr. 38, heeft ondergeteekende een voorstel gedaan om eenige subsidie aan de N. V. Alkmaarsche S tads tram te geven, znj het lager dan door B. en W. voorgesteld Dit voorstel is niet madfer in behandeling ge komen bij gebreke van schriftelijke formulee- ring. Nu het nog niet te laat is, immers het tram- bedirijf nog voort is blijven bestaan, wil on dergeteekende alsnog zijn voorstel doen. Hij komt daartoe door de volgende overwegin- gen: Wanneer er niets wordt gediaan, verdwijnt de tram zooals-uit de pnblicatie van de laatst- kden> vergadering der vennootschap is geble- ken. Dat beteekent een aanaeniliijk kapitatal- verlies voor de Gemeente: imorcn, nog geen drie jaar geledee is er 60 duizend gulden In- gestoken, waarvan 40 door de stad en 20 door particulieren, die dit ondergeteeken de is daarvan ten voile overtuigd1 niet de- den om een goede geldbelegging, doch voor- namelijlk om het algemeen belang te dienen. Die 60.000.zijn dan weg, omdat dte li- quidatiewaarde van het trambedrijf niets zal zijn, immers het wegruimen dter rails en in orde brengen dter straten zal meer kosten dan de goederen der vennootschap zullen kunnen opbrengen. Is er nu reden een dtergelij'k kapi- taalverlies te doen ontstaan of moet men erop bed'acht zijn om dat kapitaal in elk geval aus zu niitzen, om er zoo lang mogelijk van te profiteered Ondtergeteekendte staat het laat- ste voor. Een ingebrui'k zijnde tram verte- genwoordigd immers nog een aanzien'lijke waardte en het zou onverantwoord zijin die zoo maar weg te werpen. De explloitatiereke- ning gaf in 1923 758,15 gunstig saldo, in 1924 534.13, zoodat dte beidte eerste jaren aaini de Gemeente telkens f 500 is afgelost, terwijl dte eexploitatierekening van 1925 aan- wijst 1169,29 tekort alzoo twee jaren re- delijik resultaat, een dterdte jaar eenig verlies. Vanzelf dient daarbij te worden vermeld, dat de Gemeente geen rente kreeg en dte aand'eel- houders geen dividend ontvingen en dat niet is afgeschreven Uit het vorenstaande volgt, dat wanneer de Gemeente nu maar a fstand doet van de rente, de aandeelhouders geen dividend ont vangen en men zich bepaalt tot flir.k gewooa onderhoud zonder afschrijving, de tram met een betrekkelij'k geringen steun nog wel eeni ge jaren is te benutton. Uit inf ormatie blijkt ondergeteekende, dat er kans is, dat bij toeleggen van 3000 leas- gel d aan de Vennootschap tot betaling der loopende schuldteini en voorts f 1000 subsidie per jaar voor't eerst over 1926 de tram nog wel in stand zal kunnen blijven. Dit laatste acht hij in't voordeel van't reizend publiek, en een waardeering voor hen, die uit burger- zin aar.deelen in die te algemeenen r.utte wer- kende instelling namen. Van een autobusverkeer verwacht hij nog heel weinig, temeer als de tram niet geheel emit kan, kumren dte autofcussen het zeker niet: dte ondernemers zullen zich zeker niet voor geruimen tijd willen binden; de vervoer- capaciteit zal met de bussen niets beteekenen; voor passagiers met bagage zijn het al zeer omgerievelijke vervoersmiddelenhet straat- verkeer wordt door dte bussen belemmerd en al heel gauw zal men of niets meer hebben door opgeven van den dienst of voor subsl- dieaanvragen staan, die aanmerkelkij hooger zijn, dan hetgeen de tram kost. Ondergeteekende stellt Uwen Raad daarom voor te bestuiten: Aan de N. V Alkmaarsche Stadstram te verzoeken de exploitatie van haar bedrijf voort te zetten ondter voor waar de: lo. dat dte Gemeente haar verschaft A. 3000.— kasgeld, B. 1000 subsidie per jaar voor't eerst in 1926; 2o. dat de achterstallige rente door de N V. aan de gemeente verschuldigd niet bij de hoofdsom wordt bijgeschreven, geen nieuwe rente noch aflossing is verschul digd, echter een batig slot der exploita tie" aam de Gemeente wordt afgedragen in mindering van 't haar verschuldigde kapitaal. (Zooals bekend waren de heeren Leesberg en Kusters in de Raadszitting, waarin de subsidie voor de tractortram met 10 tegen 9 stemmen geweigerd werd, de twee eenige katholiekem die voor de subsidie stemden Nu de heer Geels zich ook voor een sub sidie verklaart waarvan bovenstaand voorstel getuigt kan mr. J. P. Bosman van het behoud der tractortram verzekerd zijn. Het ging slechts om een stem, en door deze frontverandering vara den heer .Geels wordt de afwijzende meerderheid in een minderheid omgezet. Red. Alkm. Crt.) VOOR HET BEHOUD DER H ANDELSSCHOE EN Aan den Raad der Gemeente Alkmaar is heden het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen: Ondergeteekenden, leden van de uit de bur- gerij gevormde commissie van Actie tot be houd der Handelsischolen dat zij ampel hebben bestudeerd bijlage 22, houdende het voorstel van B en W. tot reor- ganisatie der Handelsscholen, alsmede het daarop ingediendte gedocumenteerde advies der Commissie van Toezicht op het M. O. dat zij zeer betreuren, dat deze Commissie in haar advies het voorstel doet om de Han delsscholen op te heffen; dat zij zich in het geheel niet met het gencemde voorstel kunnen vereenigen en een rekest aan Uwen Raad in bewerking hadden, dat als weerlegging bedoeld was aan het ad vies der Commissie van Toezicht; dat echter intusschen is verschenen bij lage No. 58, behelzende het standpumt van tie meerderheid van het College van Burge meester en Wethouders; dat het daarin gegeven overzicbt en de con clusion zoozeer strooken met de opvattingen van onze Commissie, dat zij meenen, het reeds zeer omvangrijke materiaa'l over deze kwestie niet met nog een uitvoerig adres te rnoeten vermeerderen, doch adhacsie te betui- gen aan de meening der meerderheid van B. en W., neergelegd in bijlage No. 58; betuigen adihaesie aan deze bijlage, hou dende de verdediging van het voorstel tot reorganisatie der Handelsscholen en verzoe- ken Uwen Raad eerbiedig, dloor aanoeming van het reorganisatieplan (bijlage 22) Alk maar de grootste handelsplaats van ons Noordterkwartier, te geven het modeme Han- delsonderwijs, waar een plaats van haar om- vang en beteekenis recht op heeft en d'aar- door ook haar goeden naam op Gnderwijs- gebied1 hoog te houdten. 't Welk doendte, enz. WAARNEMEND POLITIERECHTER. Bij beschikking van den minister van justi- tie is aangewezen tot waamemend politie- rechter van de rechtbank te Alkmaar mr. R. P. Cleveringa, rechter. EEN ONGEVAL. Hedenmorgen brak van een fiets van een workman uit Heiloo in' de Ridderstraat de voorvork. De berijder kwam leelijk te vallen en werd op verscheidene plaatsen in het gezicht ver- vyond- Ojj wtepd y^fboadep in hiet ziejeealtuis. Eerste visscher: Waarom zoek je een ander plakkie Kees? Tweede visscher: Non, ik kan het daar bij Piet niet uithouden; hij maakt me zenuwachtig. De kerel heit de hik en dat laat z'n dobber heen en weer gaan of hij telkens weer beet heit. (London Opinion) SUPPLETOIRE GEMEENTE-BEGROOTING. Verschenen is de suppletoire gemeente- begrooting 1926. MODERNE RECLAME. De firma Spaander Co., Langestraat, exposeert Radio-stoffen, een modern weefsel, wat zeer veel gevraagd zal worden. Om kracht bij hare reclame te zetten, heeft dteze firma een Radio-toestel geplaatst en is in dteze etalage concert, ook mede in verband met de algeheele openstelling der Lange straat. PRIJSVRAAG. Wij verwijzen naar een advertentie van Herm. du Crocq, waarin deze een prijsvraag in die etalage aankondigt. VOOR HET CENTRALE NEUTRALE ZIEKEN'HUIS. Dat het enthousiasme nog niet bij alien be- koeld is en dat men ondanks alle tegen werking nog wel offers voor het centrale neutrale ziekenhuis wil brengen, mag uit het volgende blijken. Een lezer vervoegde zich hedenmorgen op ons bureau met de mededeeling, dat hij be- reid is 250 te geven, wanneer een zoo vol- d'oend aantal anderen dat ook doeni, dat die tot standkoming van het ziekenhuis zeker is. Met een gelijke reserve vervoegde zich even later een ingezetene uit Heiloo bij ons, die zoodra de tot stand homing van het ziekenhuis zeker is, daarvoor een bedrag van 1000 beschikbaar wil stellen PSYCHOMETRISCHE LEZING. Men schrijft ons: In de bovenzaal van het gebouw „De Unie" hield mevr. J. v. d. Bos-Teunissen uit den Haag een lezing over de psychometric. Na eene korte inleiding ging de spreekster over tot de behandeling van een veertigtal voor- werpen, uit het publiek verzameldi, en het beschrijven van versehil'lende intelligenties, weike door haar als helderziende in de zaal werden opgemerkt en die alle werden her- kend. De talrijke aanwezigen volgden in gespan- nen aandacht de beschrijving, weike de psy- chometritste gaf van dte ziektebeelden en le- vensomstand'igheden, die haar bij aanraking der voorwerpen voorgebracht werden. Wij hebben mevr. J. v. d. Bos-Teunissen als een uitstekend psychometriste leeren ken nen en hopen haar nog meerdere malen te Alkmaar in ons midden te ziea ALKMAARSCHE HANDELSSCHOOL- VEREENIGING. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt zal de heer C. van Rossum, leeraar aan de Handelsscholen, Donderdag een lezing houden voor ie Alkm. Handelsschool Ver- eeniging Pacicolo over Nederland en Indie. Bnitenland HET DUITSCH-RUSSISCHE VERDRAG. Na de onderteekening van het verdrag wij- zen de Duitsche bladen vrijwel alle op het ka- rakter van de overeenkomst, n.l. aanpassing van de Duitsch-Russische betrekkingen aan het Locarno-verdrag. Enkele bladen onder- streepen, dat Duitschland zijn taak vervult van brug te zijn tusschen Oost en West, het geen in het belang van den Volkenbond ligt, die alle tegenstellingen op vredelievende wij ze wil beslechten en oplossen. Tenslcgte wordt er met voldoening op gewezen, dat het Duitschland blijkbaar gelukt is het Russische bezwaar te niet te doen, alsof Locarno en Duitschland's lidmaatschap van den Bond in eenig opzicht tegen Rusland gericht zouden zijn. De publicatie van het Duitsch-Russisch verdrag met de bijbehoorende brieven heeft te Parijs bij velen ongerustheid en verontwaar- diging tegen Duitschland gewekt om de wijze. waarop daarin de Volkenbond terzijde wordt geschoven, zegt het Hbl. Duitschland, zoo oordeelt men in de Fransche hoofdstad veel- al, accentueert en verzwaart zijn reserves te gen art. 16 van het Pact door uitdrukkelijk te verklaren dat in geval van een conflict, waar- bij Rusland betrokken is, de eindbeslissing omtrent de hoedanigheid van den aanvaller niet liggen zal bij den Volkenbond, maar bij Duitschland zelf. Pertinax, die in de „Echo de Paris" steeds betoogd heeft dat Duitsch land altijd maken kan dat Rusland niet tot aanvaller verklaard wordt door in den Raad van den Volkenbond tegen te stemmen aange- zien daar eenstemmigheid wordt vereischt, is zeer verontwaardigd dat dit thans zoo cy- nisch in het nieuwe verdrag tot uiting komt en oordeelt dat daardoor het fundament van Geneve, de goede trouw, geschonken wordt Heel Duitschlands houding in den Volken bond zal voortaan beheerscht worden door de eischen der bewuste en voortdurende samen- werking met Moskou De conclusie is dat de Volkenbond thans niet meer zonder zichzelf te verloochenen Duitschland in zijn midden toelaten kan. De „Matin" verwacht dat de bondgenoo- ten en de Kleine Entente het eens zullen wor den over een stap te Berlijn, teneinde een dui- delijke en formeele veridaring van Duitsch land te vragen, omdat het moeilijk is in den Volkenbond een mogendheid op te nemen, die bij voorbaat aan dat liehaam het recht ont- zegt te beslissen over de aansprakelijkheid in een gewapend conflict. Tegenover deze vrij algemeene meenmg staat die yan dte ..Qeuvre", waarifl betoogd wordt dat in de gepubliceerde teksten niets in- corrects is. Ook zonder dit verdrag met dc Sovjets had Duitschland altijd kunnen ver- hinderen dat Rusland eventueel door den Vol kenbond tot aanvaller verklaard werd en er is dus niets nieuws. Maakt Ehiitschland van deze macht om een uitspraak te verhinderen misbruik, dan zou het emstig zondigen teger den geest van den Volkenbond en dien van Locarno. De conclusie van de „0euvre" is dat dit vrdrag voor Frankrijk uiterst gevaar- lijk had kunnen zijn indien niet Locarno er- aan voorafgegaan was. De „Oeuvre" staat echter in deze gerust- stellende opvatting vrijwel alleen en de gepu bliceerde teksten worden te Parijs algemeen als voor frankrijk en den Volkenbond hoogsf onaangenaam beschouwd. In Volkenbondskringen te Geneve wordt aan het Duitsch-Russische verdrag groote be teekenis gehecht. De toenadering van Duitschland en Rusland wordt in verband met de verhoudingen en het verdrag als een zekere aanvulling van Locarno beschouwd. Aan den anderen kant wordt het vonnen van een nieuw afzoderlijk bondgenootschap naast den Volkenbond betreurd en de nieuwe ont- wikkeling een gevaar voor de versterking van den Bond geacht. Men betwijfelt boven- dien of niet de neutraliteitsclausule van het Duitsch-Russische Verdrag in strijd met de toekomstige verpliditingen van Duitschland ten opzichte van de artikelen 16 en 17. yan het Pact van den Volkenbond Ondanks alle bedenkingen gelooft men niet, dat de opneming van Duitschland in den Volkenbond door dit verdrag in gevaar wordt gebracht. DE FRANSCHE SCHULD AAN ENGE'LAND. De Fransche minister van finamden Peret heeft aan dte commissie van finanden om trent dte schuld aan Engeland medegedeeld, dat dte storingen, te doen gedurende het En- gelcshe begrootingsjaar 1926'27, zijn vastgesteld op 2 miillioen pond tot 31 Dec. 1926 en 2 millioen tot 31 Dec. 1927, te ver- rekenen in annui'teiten, weike in dte defintieve overeenkomst zullen worden vasfgelegd Deze mededeeling is een nogal onaangena- me verrassing omdat d'aarudt blijkt dat dit jaar de uitgaven weer met 600 millioen ver- hoogd zijn, een bedrag, dat stijgt tot 1500 millioen indien het accoord met Amerika ook gereed' komt. De „Quotid!en" beklaagt zich er over dat zooiets belangrijks maar even terloops aan het parlement wordt meegedeeld en eischt voor de volksvertegenwoordlgers een grooter aandteel in de besprekingem op. ..J/ OOR'ZAAK VAN VOCHT IN DE HUIZEN. De vochtigheid en schimmelontwikkeling in huurhuizen is volgens een onderzoek door Wolfmanm, in 1000 woningen te Berlijn inge- steld, in 726 gevallen uitsluitend aan dte huurders te wijten. Zij moesten nl. in 598 ge vallen toegeschreven worden aan onvoldoend stoken, in 64 aan een overbevolking der ver- trekken, in 22 aan verwarming met gas en ten slotte in 42 aan een slechte ventilatie en liet drogen va nde wasch binnenshuis. Bij 69 inspecties moest dte ondoelmatige bouw als eenige oorzaak van het voehtig zijn aangeno- men worden, o.a. waren van 16 huizen de buitenmuren niet dik genoeg. Daannaast zijn dan nog de gevallen te noemen, waar beide factoren er toe samenwerken, nl. onvoldoende verwarming in woningen met te dunne mu- ren, met te weinig ramen of te groote ver- trekken. Wat de vochtigheid van landhuizen betreft, haddten in 36 der gevallen alleen de huurders schuld en lag in 41 de oor zaak in den slechten bouw. KORTE BE RICHTEN. Te Gatsjina heerscht de meening, 3at het noodig zal zijn de vlucht van de „Norge" naar Spitsbergen opnieuw uit te stellen en wel tot 1, 2 en 3 Mei, vooral omdat de Russische meteorologische stations melden, dat er in de komende dagen kans bestaat op cyclonen in de omstreken van Leningrad en in het gebied van de Ladoga en Onega-meeren tot aan de Wi'tte Zee. In Hongarije wordt Zondag a s. in de hervormde kerken een herdenkingsdienst ge- houden ter nagedachtenis van Admiraal De Ruyter. De vooruitzichten van het Engelache mijnconflict zijn in een conference van giste- ren onder leiding van den premier Baldwin iets gunstiger geworden. Het aantal werkloozen in Engeland be- draagt thans minder dan een miluoen. Vol gens het laatste wekebericht bedraagt het to- taalaantal 996.600, tegen 1.251.900 op 1 Ja- nuari. Naar uit Tripolis wordt bericht is de Italiaansche paracnutspringer Canorardi bij het ondememen van een sprong vanuit een vliegtuig, dat zich op 1100 Meter hoogte be- vond, dor den hevigen wind naar zee gedre- ven. Sindsdien wordt hij vermisf. De arbeiders in dienst van de beide grootste spoorwegwerkplaatsen te Saar- briicken, in totaal eenige duizenden, zijn op grond van een loongeschil in staking ge gaan. Na afloop van den ministerraad op het Elysee verklaarde de Fransche minister van binnenlandsche zaken, dat hij op 1 Mei alle optochten en opruiendle emblemen zal ver- bieden. In het bijzonder zullen de vreem- deliuggn in het oog worden gejuanc^

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9