DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 100 Honderd acht en twintisrste Jaargransr 1926 DONDERDAG 29 APRIL Dit nummer besfaat nit 2 bladen. Deze Courant word! ELKEN AVOND j behalve Zon- en Feestdagennitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.franco door let geheelc Rijk /2.50. Afzonderlfjke en bewijtmummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsnrimtet Brleven franco aan de N. V. Bock- en Handelsdrokkerij rjb HERMi. COSTER ft Z00H» Voordam C 9. Dlrecteur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adrainistratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteurj Tj. N. ADEMA# Uit liet Parlement TWEEDE KAMER. Den Haag,-28 April 1926. Toen de Tweede Kamer Dinsdag in den zeer laten namiddag het was zeven uur! met de behandeling van de Indische be- grooting was gereed gekomen, waren er mis- schien met den Voorzitter geen half dozijn le- den meer aanwezig. Toch moest er over een en ander gestemd worden. Volgens parlementaire usance deed de voor zitter alsof hij niet gemerkt had, dat de Ka mer reeds lang zoo onvoltallig was, dat er in het geheel niet had mogen vergaderd wor den, en stelde hij de stemmingen uit tot heden- middag. Thans was de opkomst zeer bevredi- gend, meer dan tachtig leden namen aan de stemming deel. De uitslag was, dat met zeer groote meerderheid aangenomen is een motie van den heer Joekes ten gunste van een be- tere pensioenregeling voor de laagst gepen- sioneerden van voor 1920, die ten minste 60 jaar oud zijn. Verworpen is daarentegen een motie van den heer Cramer om de post voor militaire vliegtuigen niet ten voile op de Indi sche begrooting te doen drukken. Aangeno men is daarop hoofdstuk I der Indische be grooting (Uitgaven in Nederland) met enkel de soc. democraten en den communist als te- genstemmers. Daarna is de Kamer begonnen met de be handeling van de Surinaamsche begrooting. We hebben daarbii de gebruikelijke klachten Sehoord over de slechte economische toestan- en, over onvoldoende toevloeiing van kapi- taal, over te zwakke hulp van de zijde van het moederland enz. Met aandacht luisterend hebben we echter niets nieuws opgemerkt, zoodat we er maar niet te lang bij zullen stil staan, ook omdat we onzen lezers nog iets omtrent de vergadering, welke de Eerste Ka mer heden heeft gehouden het een en ander moeten mede deelen. De Kamer heeft er kans toe gezien om met de geheele Staatsbegrooting gereed te komen en zelfs nog op een zeer behoorlijk uur huis- waarts te keeren. Maar d'aarom was't debat ook wel eens wat vluchtig. Over de begroo ting van Marine is zelfs geheel gezwegen. Wel is er over gestemd en hebben de sociaal- democraten er tegen gestemd, gelijk zij ook een oogenblik later deden bij de Oorlogsbe- grooting maar gelukkig bleven zij in de min- derheid, anders hadden we zoowaar weer een crisis! Het eerst was aan de orde de begroo ting van Binnenlandsche zaken, waarbij mi nister Kan tegenover het soc. democratische lid Hermans de subsidie aan de Burgerwacht verdedigde en aan den heer Westerdijk uit- eenzette, waarom hij niets gevoelt voor de aanstelling van een directeur-generaal van den Landbouw, omdat een dergelijk ambte- naar toch niet alles kan over zien, een bureau behoeft met de nood'ige ambtenaren, en de oud-ambtenaar Kan is bang voor ambtena ren! Hij geeft de voorkeur aan een commis- sie van advies, die hem permanen' van voor- lichting kan dienen. Bij de Begrooting van Waterstaat heeft de heer Miehiels van Kessenich zijn maiden- speech gehouden en heeft gepleit voor de in- voering van een wegbelasting ten einde de auto's te laten betalen wat zij aan de wegen vemielen. Minister Van der Vegte was het volkomen met hem eens en hoopt nog dit jaar met deze Kamer de zaak in orde te kunnen maken. Wat o.i. we! wat te optimistisch is. Bij de begrooting van Oorlog hebben drie leden gesproken ten gunste van een wettelijker regeling van de steun aan de slachtoffers van de mobilisatie. Waar de nieuwe minister van Oorlog reeds zelf had verklaard, dat hij een dergelijke regeling dringend noodig acht- te, was die beweging wel eenigszins overda- dig. Gelukkig waren de sprekers niet te lang van stof. Bij de Begrooting van de Post heeft de heer Heerkens Thijssen een goed werk gedaan door eens t» pruttelen tegen de opheffing van de Zondagsbestelling in de overgroote meerder heid onzer gemeenten. Veel zal het intusschen wel niet helpen, de antirevolutieonaire minis ter Van der Vegte zal zich niet gauw laten ompraten, zelfs niet door welsprekender leden dan de heer Thijssen, al is deze werkelijk niet slecht ter tale. Bij de begrooting van Arbeid heeft minis ter Slotemaker de Bruijne verzekerd, dat hij de Arbeidswet van toepassing wil verklaren op winkels, kantoren en verplegingsinrichtin- gen. Bij de eerste twee categorieen kan dat zondzr veel moeite, ten minste voor hem, ge- schieden, maar bij de verplegingsinrichtingen doet zich een eigeraardige moeielijkheid voor. De Arbeidswet is niet van toepassing op ge- stichten waar- religieusen of diaconessen met d-e verpleging zijn fcelast. Zet nu de minister zijn plan door, daiii Kijven die er buiten, maar inrichtingen van neutralen aard niet. Die zul'e-n d'us en kosten ggiaagd worden, doordat zij meer p.rsoreel zullen moeten aan- st-cllen. zullen moeten verbo'uwen enz. Zii ko men dus in slechter co^ditie dan de andere z'ekenhrnzen doordat zij hun verpVeg-ge'dir Itooger zullen moeten stellsn Maar dat strijdt den minister tegen de borst, zijn recht- vaarcligheidsgc-v oel kom-t er tegen in opstand en nu gaat hij de zaak nog eens ernstig be- studeeren om zich uit de moeilijikheid te red- aen. Of hem dat gelukken zal? De kamer komt morgen nog even bij een om te beslissen op het voorstel des Voorzitters om de Bioscoopwet op 11 Mei in behandeling te nernen. Daartoe zal wei niet beslist worden zonder dat er een hartig woordje is gewis- seld. Want volgens veler meening valt dit ontwerp niet binnew de neutrale zone, waar toe dit ministerie zijn werkzaamneden te be- perken. Buitenland. DE TOESTAND IN CHINA. Gesteund door Woe Pei Foe en Tsjang Tso Lin, zal Wellington Koo een nieuw kabinet vormen. - Dr. Koo is aanvankelijk Engelsch secreta- ris van president Yoean Sji-kai geweest, werd in 1915 gezant te Washington (hij was toen 28 jaar!), woonde als delegatieleider de vre- desconferentie van 1919 bij, en maakte naam als China's repesentant in de eerste Volken- bondsvergadering en in de Raad, die hij in 1921 presideerde. Bepaald vermaardheid kreeg hij echter, toen hij in datzelfde jaar hij was destijds gezant te Londen de Chi- neesche delegatie op de conferentie van Washington leidde. De rol die hij op die con ferentie (door hem als „de zon, over China opgaand" begroet) speelde, bezorgde hem den eerbied van het geheele buitenland. Tweemaal is dr. Wellington Koo minister van buitenlandsche zaken te Peking geweest, een oogenblik zelfs premier. De warwinkel in China belette hem, als zoodanig werk van be- teekenis te doen. Dr Koo is aan geen Chineesche partij ver- pand; hij is een modern en verlicht man, doortrokken van de democratische beginselen, en was steeds een vurig voorstander van den Volkenbond. HERRIOT KAMER- EN PARTIJ- VOORZITTER. Het bestuur der radicale en radicaal-sopia- listische partij heeft in zijn jongste zitting besloten den heer Herriot te verzoeken zijn functie van Kamervoorzitter en voorzitter der partij vooralsnog te behouden. Er waren n.l stemmen opgegaan om te betoogen dat Herriots Kamer-president-schap dat hem onpartijdigheid voorschrijft, hem belet zijn partij-voorzitterschap met de ver- eischte aciiviteit waar te nemen. ITALIe'S VERHOUD1NG TOT RUSLAND. Ter gelegenheid van de opening van het Russisch paviljoen op de tentoonstelling te Milaan heeft een hartelijke telegramwisseling plaats gehad tusschen Mussolini en Tjitsje- rin. Mussolini verzoekt Tsjitsjerin in zijn tele gram hem als een der beste vrienden van het Russische volk te beschouwen De samenwer- king tusschen Italie en Rusland zal de hoek- steen van den vrede zijn. TREINDERAILLEMENT IN BELGIe Door het derailleeren van de locomotief van een trein van de buurtspoorwegen zijn te Oorderen-Polders drie wagons in elkaar ge- schoven. Van de inzittenden, meest werklie- den, v.erden er 50 gewond, waarvan 15 ern stig. HET DRANKVERBOD IN DE VEREEN1GDE STATEN. l it Washington wordt gemeld, dat het Re- presentantenhuis met 196 tegen 4 stemmen net voorstel-Melion-Andrews "heeft aangeno men om de uitvoering van het drankverbod onaer rechfstreeks toezicht te plaatsen van den ministei van de schatkist. DE MOSOEL-KWESTIE. Draadloos wordt gemeld dat de Turicsche ministerraad een zitting van zes uur heeft gehouden om de grenskwestie van Mosoel te bespreken. De Briische gezant, Sir Ronald Lindsay, had een kort onderhoud met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. DE VREDESONDERHANDELINGEN MET MAROKKO. Men kan waarlijk niet zeggen dat Frank- rijk en Spanje zich te Oedjda niet toeschiete- lijk genoeg toonen. Hun gevolmachtigden zijn eerst heengegleden over den eisch dat niet alleen Abd el Krim maar alle oorlogvoe- rende stammen vertegenwoordigd zouden zijn. Daarna hebben zij hun eisch laten val- len eener voorafgaande vooruitschuiving van het Kertfront en die van de uitwisseling der gevangenen. Niettemin schijnt men nog vol- strekt niet opgeschoten te zijn en wordt de in- druk bevestigd dat de Marokkanen uitslui- tend uitstel zoeken aldus het Hbl. De voornaamste moeilijkheden komen vocrt uit de voorwaarden betreffende de ont- wapening van het Rifgebied en vooral de verwijdering van Krim. Het eerste wordt pract sch onmogeliik genoemd. Van Krim wordt gezegd dat hij de eenige is in het Rif- geKed. die rust, veilieheid en eerbied voor de miernationale afspraken garandeeren kan, zcout hij daar wel gehandhaafd moet wor den indien men een duurzamen vrede wil. Onder deze omstandigheden zit weinig schot in de besprekingen, tenzlj de Europe?.- nen achtereenvolgens alle belangrijke eischen mochten laten vallen. Men merkt echier op dat Frankrijk niet van plan is aldus met zich te laten manoeuvreeren. Een correspondent haalt de uitspraak aan van een kenner van Marokkaansche aangelegenhedenAls het „neen" is, zullen we dat in drie, vier dagen weten; is het „ja", dan kunen de onderhande- lingen rustig drie, vier weken voortduren. Het gevaar dezer redeneering lijkt dat na dien langeren tijd toch nog een ,,neen" voor den dag zou komen. Naar de officicuse uitin- gen te oordeelen zal echter de Fransche re geering zorgen niet aldus bij den neus geno- men te worden. DE HANDEL IN WAPENEN. In het Lagerhuis ste'.de Ponsonby (lab.) de vraag of de regeering de ratificatie door Engeland van de in 1925 te Geneve aange nomen conventie inzaike den handel in wape- nen afhankelijk stelde van de ratificatie door andere staten. Chamberlain antwoordde, dat de regeering het in het belang achtte van de wapenprodu ceerende staten om de conventie door gelijk- tijdige ratificatie in werking te doen tredvn en zij had deze zienswijze onlangs ter kennis gebracht van Oostenrijk, Belgie, Tsiecho Slowakije, Frankrijk, Duitschland, Italie, Japan, Nederland, Zweden, Spanje en d^ Vereenigde Staten. Hij had echter nog niet voldoende antwoordlen cntvangen om te kun nen med'edeelen, of er eenig uitzicht was op ratificatie in de naaste toekomst. KINDERHYGIeNE. Het Volkenbondscomite voor Hygiene heeft besloten gevolg tc geveh aan den op initiatief der Nedeilandschc delegatie door de zesde Volkenbondsvergadering uitgesproken wensch om ook een bizondere studie te maken van de kwestie inzake kinderhygiene en daarbij de medewerking van specialisten op dat gebied in te roepen. Genoemd Volkenbondscomite zal de mogelijkheden betreffende de bevorde- ring der gezondheid van het kind van voor de geboorte tot het derde levensjaar bestudee- ren en daartoe de medewerking vragen van zes specialisten uit Nederland, Engeland, Frankrijk, Italie, Noorwegen en een zesde land. DE SCHADELOOSSTELLING AAN DE VROEGERE DUITSCHE VORSTEN. Gistermiddag zijn de veriegenwoordigers van de Eluitsehe Volkspartij, het Centrum en de Democraten nog eenmaal samengekomen teneinde na te gaan of er nog een mogelijk- heid bestaat de besprekingen over de kwestie van de schadeloosstelling aan de vorsten in de Juridische Rijksdagcommissie voort te zetten Ook deze samenkomst heeft geen resultaten opgeleverd. De juridische commissie zal zich nu met deze kwestie niet meer bezighouden. TWEE AMERIKANEN VERMOORD IN ARGENTINA. Door onbekenden zijn 2 Amerikaansche burgers vermoord bij de Boliviaansche grens Hun chauffeur werd ook gedood. De lijken werden gevonden in een auto, die door kogels doorzeefd was. De Amerikanen'waren op in- spectie voor de Standard Oil. De politie spoort de daders op. Men gelooft dat dief- stal de beweegreden van den moord is ge weest. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. De onderhandelingen in het kolen-ge schil werden gister hervat. In den ochtend heeft een conferentie der mijnwerkere-gedele- geerden plaats gehad. Deze werd in kennis gesteld van den huidigen toestand en werd vervolgens verdaagd, om het resultaat af te wachten van de nieuwe gemeenschappelijke bijeenkomst van de subcommissies der mijn werkers en mijneigenaars, welke in den na middag onder voorzitterschap van Baldwin zullen worden gehouden. Deze gemeenschap pelijke bijeenkomst duurde den geheelen mid dag en werd meermalen verdaagd, opdat de subcommissies afzonderlijk over verschillende punten zouden kunnen beraadslagen, De conferentie der mijnwerkers-gedelegeer- den kwam om 6 uur weder bijeen, als wan- neer werd medegedeeld, dat de onderhande lingen nog steeds voortduurden, weshalve zij tot heden werd verdaagd. Naar men vemeemt, wordt in de gemeen schappelijke vergadering der sub-commissien de economische positie der verschillende mij- nen besproken, en hopen de mijneigenaars. dat het resultaat daarvan zal zijn, dat de mijnwerkers toestemmen in onderhandelingen over de loonen en werkuren. Na de verdaging der gemeenschappelijke conferentie met de mijnwerkers heeft Baldwin een reeks besprekingen gevoerd met beide partijen. Om half elf gisteravond had hij tweemaal geconfereerd met de mijneigenaars, tweemaal met de vertegenwoordigers van het vakvereenigingscongres er eenmaal met de mijnwerkers. Voor middemacht zou hij nog- tpaals met de mijnwerkers conferejeg. KORTE BERICHTEN. De Jajganscije maarscbalk graaf Ka- geakira Kawamoera is na verscheidene da gen ziek geweest te zijn, overleden. Hij on- derscheidde zich in den Russisch-Japanschen oorlog. De Amerikaansche Senaat keurde de regeling der schulden met Estland en Roeme- nie goed. De regeling met Letland critisee- rende, verklaarde Senator Reed, dat Letland naar alle waarschijnlijkheid lang voor het einde van den .termijn van 62 jaar, vastge- steld bij de regeling, weer een deel van Rus land zou uitmaken. Onlangs is gemeld, dat de bevolking van Parijs sedert 1921 met omstreeks 20.000 personen was verminderd. Deze achteruii- gang is echter beperkt gebleven tot het eigen- lijke Parijs binnen de muren. De bevolking van Groot-Parijs, dus de voorsteden meegere- kend, is sedert 1921 met meer dan 200.000 personen tot omstreeks 4.568.000 gestegen Uit Rio de Janeiro wordt aan het V. D.- bureau gemeld, dat in de Rio de Carcas door een delver een diamant is gevonden van 110 karaat. De steen is zeer zuiver. De Romeinsche bladen melden de arres- tatie te Milaan van Pietro Nenni, voormalig direoteur der „Avanti", naar aanleiding van de ontdekking te zijnen huize van een pakjt brochures met revolutionairen inhoud, af- komstig uit Nice. Gister is te Parijs overleden de heer Ca- melinat, het laatst overgebleven lid van de Parijsche commune van 1870. Camelinat was indertiid tegelijk met Douip ^rgue candidaat van de commuiiisten voor het presiden-tschap. Naar gemeld wordt heeft Finland we- derom een nota tot Sovjet-Rusland gericht. Daarin zou een afbreken van de onderhan delingen inzake l)et Finsch-Ruasische veilig- heidsverdrag aangekonddgd worden. De Amerikaansche president heeft de schuldcvereenkomst der Vereenigde Stamen met Italie geteekend. De Senaat hechtte met 53 stemmen te gen 17 zijn goedkeuring aan de regeling der oprlogsschuM met Tsiecho-Slowakije. Uit Weenen wordt aan het „BerI'mer Tageblatt" gemeld, dat daar ter stede onder presidium van den vroegeren bondskanse- lier dr. Seipel een comitt- der Pan-Europa Unie is opgericht, dat de Pan-Europa-ge- dachte in Oostenrijk zal propageeren. De heer John D. Rockfeller heeft zijn aanbod van 10 millioen voor de stichting van een archeologisch museum te Cairo in ver- band met de geschillen met de Eg\'ptische re geering, ingetrokken. De ..Vossische Zeitung" meldt uit Lon den, dat Finland een nota heeft gezenden aan Rusland, waarin wordt medegedeeld, dat de Russisch-Finsche onderhandelingen inzake een veiligheidsverdrag als afgebroken wor den beschouwd. De voorbereidende economische commis sie heeft gister het eersie deel harer taak vol- tooid en zich in drie subcommissies gesplitst, die de voorloopig vastgestelde lijst van onder- werpen nader zullen bestudeeren. (iemengd Nieuws. DE GRAFKELDER VAN ADMIRAAL MICHIEL DE RUYTER IN DE NIEUWE KERK TE AMSTERDAM. Nu er op den 250sten sterfdag van de Ruy- ter krarsen gelegd zullen worden op zijn graf, krijgt een stukje dat dr. Joh. E. Elias in 1895 "in het Algemeen Familieblad over den grafke'.der van den zeeheld heeft ge- schreven en verschillendie weinig beken-de de tails bevat, nieuwe actualiteit. Het volgende is er aan ontleend: De mime, uit drie gewelvem bestaande grafkelder I) bevindt zich onder het mauso leum van den Admiraal de Ruyter op't hoo- ge choor en heeft haren monum>entalen in- gang, prijkende met het in wit marmer uitge- houaeo familiewapen van den vlootvoogd, waaronder de spreuk: „Intaminates fulget honoribus" te lezen staat, aan den achterkant van het choor tegenover de ooster-ingangs- deur der kerk. BliJkens de eigendomshewijzen in het be- zit van cte beide takken van afstaramelingen behoort de kelder voor de eene helft aan de familie Elias, die gedurende een eeuw hare dooden in het linkerzijgewelf bijzette, waar ook de Somers en de De Wilheims rusten; het gewelf ter reehterzijde bevat het stoffelijk overschot der leden van de familien dte Ruy ter, van Gelder, de Witte en Potts, en be hoort thans aan de familie de Ruyter de Wildt. Onder het middengewelf staat de kisi van den Adtoiraal de Ruyter. Den 13den Mei 1835 werden wegens de groote volte in den kelder en den wrakken staat der meeste kisten," 23 kisteu zoo groot als klein geruimd en de beenderen in een groote kisi gelegd. De geruimde kisten wa ren die van de families Somer, de Wilhelm en Elias en het werk geschiedde op order en voor rekening van mr. P. E;!ias Pzn., lid van den Raad te Amsterdam (f 1842). Den 26sten Apirl 1870 werd de grafkel der opnieuw geopend en werden vers hillen- de kisten er uit naar elders vervoerd. Den Gdeo 1&7Q yejjcl hjj gesintea. Mr. Elias vervolgt: Ondertusschen bood de .grafkelder bij ge legenheid dat hij, telkens wanneer er een lid der familie Elias begraven werd, gedu rende de twee voorafgaande dagen voor het publiek bezicbtigbaar gesteld werd, een trai- rigen aanblik aan. De kist van den Admiraal de Ruyter was to maals in het gewelf rechts geplaatst en daarne vens ston den de opeengestapelde kis ten, bevaftende de overblijfselen van zijne kinderen en hunne afstammelingen uif de familien van Geld'er, Potts en de Witte. Al die kisten hadden door den tand des tijds veel geleden, en waren in zeer wTakken toe- stand, zoodat ook de kist van de Ruyter be- denkelijke neigingen vertoonde om "ineen te zakken. Nadat de familie reeds herhaalde malen pogingen had aangewend om de toestemming des Ministers te verkrijgen, ten einde aan dezen ergerlijken toestand waarin de over blijfselen van haren voorvader verkeerden een einde te maken. gaf eindelijk in 1880 de Regeering haar verlangen te kennen, om, ais hulde aa-n den Luit. Adtn.l Gen. Michiel Adriaensz. de Ruyter, die in 1677 op 's lands kosten was begraven, zijn overblijf selen in een nieuwe kist te doen overbrengen. Het bleek toen echter dat dit niet koo ge- sehieden, tenzij de daarnevens staande kis^n behoorlijk waren geruimd De familie, erkentelijk voor de hulde, die de Regeering aan haar stamvader op nieuw wild'e bewijzen, besloot terstond tot de mi ming, waardoor het mo^elijk werd, om den bodem van de oude lijkkist met de overblijf selen van den Admiraal in de nieuwe kist over te leggen. Bij de opening in tegenwoordigheid van de heeren Mr. W. H. Elias en den architect Cuypers, bleek het dat de oude kist oorspron- keiiTk' voorzien was, behalve van eeri hotlten deksel, van een deksel van kleine, dunne glas- ruitjes. in lood gevat, welke ruitjes aller los- geraakt wareu, zoodat de overblijfselen met uitzondering van het hoofd door dat glas waren bedekt. Het hoofd was zeer goed geconserveerd en het weefsel der muts, die het bedekte, duide- iijk herkenbaar. Verder was het bij Messina doorschoten en gedeeltelijk afgezette been het eenige, wat bij de opening der oude kist oc bedekt en voor het oog zichtbaar was. En in dien toestand heeft men het schot ook in de nieuwe overgebracht. 2) De nieuwe kist, van eikenhout vervaardiga en met lood van binnen bekleed, is van een koperen plaat voorzien, mei het opschnft: MICHIEL ADR1AANSZOON DE RUYTER Liuiciiant-Admiraal-Genefaal van Holland en West-Vriesland, geboren te Viissingen 24 Maart 1607, overleden 29 April 1676 aan de wondeni ontvangen voor Mes sina, begraven 16 Maart 1677 en door de zorg der Nedex-landsche Regeering in deze kist gelegd, 28 December 1SS1. Den 2S December 1881 had op plechb'ge wijze de herbegraving plaats; in tegenwoor digheid van de familie. van de vertegenwoor digers van de Regeering, van het Gemeente bestuur van Amsterdam, en van het Kerkbe- stuur der Nederl. Herv. Gem. te Amsterdam, en van den heer architect Cuijptrs, onder wiens toezicht de overkisting geschied was, werd het proces-verbaal van het plechtige feit geteekend, in een looden koker gesloten en in de kist meergelegd, waarna op deze het deksel geplaatst en vastgesdiroefa werd. Het proces-verbaal der plechtigheid werd van riiicswege in sextuplo opgemaakt: een exemplaar zich als boven beschreven is in de kist nedergelegd, een ander bestemd voor hel archief van het Department van Binnen landsche zaken, een exemplaar voor de fami lie de Ruyter de Wildt. en een voor de fami lie Elias, verder een voor het Gemeentehe- stuur en een voor het Kerkbestuur. 1) Blijkens een onkostenberekening van A hand van baron Engel de Ruyter in afschrift in mijn bezit (zie orginalium Cafalogus Hist. Tent, te Amst. 1876 no. 921) bedroegen de onkosten van den buow van dne grafkek der 5000 gulden. De kosten van de begrafe- nis van den Admiraal de Ruyter beliepen vol gens dezelfde opgave bijna 9000 gulden en werden evenals het grafmonument op't hoo- ge choor der Nieuwe Kerk, waaraan 10,000 mocht worden- besteed, van staatswege bekoe- Bgd- 2) Bij deze gelegenheid zag ook een stel van 4 platen, naar de teekeningen van Alt- man n, uitsluitend ten behoeve van de familie en ten haren koste in weinige exemplaren vervaardigd, het licht. (Photolithografic Wegner en Mottu te Amsterdam). Deze platen stellen voor: lo. De grafkel der in de Nieuwe Kerk van binnen met do nieuwe kist van den A dm' de Ruyter; 2o. het liik van den Adml de Ruyter in de toe stana zooa's bet zich bij de opening van d. kist bevond, en 3a het hoofd en ge^at afzon derlijk geteekend, 4o de deksel van de pieti- 5® ^s,t jngt de MAARSCH CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1