AAMBEIEH. Officieele opening van het nieuws gebouw der Openbare Leeszaal en Boekerij en van het Stads-aichief. In- en uitwendige, bloedende en biinde ftambeien Wrddro gcnezen door de aambeien- zalf van APOTHEKER BOOM. Met jeuken l>edaart binnen enkele dagen. Verkrijgbaar in de meesie Apotheken en Drogistwinkels a 90 ct per potje. voor, om per adres zich te wenden tot de In- spectie der Posterijen, tot meerdere openstel- Hng van het poststation te Groet, terwijl de heer Dninmeijer de aandacht vestigde op het lichten der brievenbus te Kamp. Dit ge schiedt eenmaal daags, zoodat de brieven er soms bijna 24 uur in kunnen liggen. Voor beide vragen zal het bestuur activiteit be- toonen. De heer Kos kreeg toezegging dat op de volgende vergadtering ails punt van bespre- king op de agenda zal staan: „boete bij ver- gaderingverzu im". Hierna werd nog van gedachten gewisseld over de vraag hoe Wet informatie- of aan- vrage-bureau het beste kan werken, waarna sluiting volgde. UIT HE I LOO. Dinsdagavond hield de Neutral^ Coop. Boerenleenbank haar jaarvergadering in cafe Helder, onder voorzitterschap van den heer M. Mulder. Bij de opening herdacht deze in gevcelvolle woorden het overleden Bestuurslid wijlen den heer Blokker. Spr. feliciteerde dan kassier, den heer G. Vrijburg met zijn herstel. Dank werd gebracht aan den heer J. Akker- man, die dadelijk bereid was om den kassier b'jdens diens ziekte te vervangen. Ook bracht spreker dank voor de groote blijken van belangstelling tijdens zijn ziekte ondervonden en uitte woorden van dank aan het adres van hen, die hem tijdens zijn ziekte behulpzaam waren geweest. Daarna behandeling rekening en balans De rekening sloot met c-en bedra- van 245978.05% aan inlomsten en uit^aven De balans droeg als eindcijfer 120914 18i£ Beide stukken werden zonder op of aanmer- king gcedgekeurd. Daarna bracht dc heer G. Vrijburg het jaarverslag uit. Spr. bracht eerst een woord van dank aan den voorzitter voor den gemoedelijken en hartelijken toon, waarin hij hem had toege- sproken, voor de vele blijken van belangstel ling tijdens zijn ziekte en nadien was spr. ge troffen en betuigde zijn inhigen dank. Wat het jaarverslag betreft dit stemt tot te- vredenheid. De Raad van Toezicht vergader de 7 maal en't bestuur 15 maal. De rente van spaargclden is vastgesteld op 3 3/4 pet. voor kcrten termijn en 4 pet. voor een jaar vast. De rente voor voorschotten op 5% pet. Bij de jaarcontrole van dc Centrale Bank werd alles in de beste *rde bevonden, reden waar- om de heer J. Akkerman, die den kassier tij dens zijn ziekte geheel belangloos en met accuratesse had vervangen, werd bedankt Het bedrag van spaargelden ging met 28000 vooruit. Herkozen werd als lid van het bestuur de heer M. Mulder en als lid van dtn Raad van Toezicht devheer D. Eilerts de Haan. In de vacature-K Blokker werd gekozen de heer f>. de Jager Jr., vervangend lid van het bestuur. Alvorens tot stemming over te gaan voor een plaatsvervangend lid van het bestuur deelde de voorzitter mede, dat dit niet noodig is, doch het bestuur oordeelde het gewenschi er een te hebben en omreden de heer S. de Jong ook heeft bedankt werd een voorstel in dezen geest gedaan. Door het bestuur werd candidaat" gesteld de heer K. Buis door de vergadering J. Oost- wouder. Na twee stemmingen werd gekozen de heer Muis, die de benoeming aanvaardde. Bij „Mededeelingen" zci de voorzitter, dat de kassier deze week zijn werkzaamheden za hervatten. Aan het bestuur van de Ned. Herv. Kerk zal een verzoek gericht worden om de consis torie-kamer tc mogen gebruiken. (fat hij te Alkmaar of elders zich heeft toege- eigend eenige bedtagen, toebehoorende aan de getuigen Polak en Schalkwijk, welke be dragen door hem waren gei'nd en niet afge- dragen. De heer Wiggers, gehoord ails getuige, zei- dte, dat hij een onderzoek ingesteld heeft en bracht daarover een rapport uit, waarin als conclusie was gesteld, dat geen termen zijn gevonden voor eene voorwaardelijke veroor- dleeling. De off icier achtte het wenschelijk alsnog de getuigen te hooren en de zaak aan te hou- den, zoo de rechtbank zich daaxmede niet kon vereenigen. een gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden. De verdere behandeling werd alsnu gesteld op heden over 14 dagen, dies morgens te 10 ure. Hierna sluiting der zitting. VOOR DEN POLITIEREGHTER. Zitting van 26 April LANDLOOPERIJ. De 29-jarige A. S., los werkmam, de eerste verdachte die heden werd voorgeleid, bevond zich in voorarrest en stond terecht ter zake dat hij te Alkmaar in Maart j.l. zonder mid- del en van bestaan had rondigezworven. Nadat de reclasseeringsambtenaar was ge hoord, werd deze zaak alsnog tot 10 Mei aan- gehouden. WEDERSPANNIGHEID. De 28-jarige kustwachter Jan R. te Helder is veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf wegens wederspannigheid, gepleegd in dlen nacht van 1 op 2 Februari tegen den agent van politie Tiesen. Hij is van dit von- nis, bij verstek gewezen, in verzet gekomen. H Oppcsant !ij heeft zic Rechtzaken. ARROND1SSEMENTS-RECHTBANK Zitting van 27 April. MISDRIJF ART. 24Sbis WETBOEK VAN STRAFRECHT. De 48-jarige lompensorteerder Jan K. stond terecht ter zake bovehaangegeven nris- drijf, gepleegd in de maand Februari met den 17-jarigen K. Op grond van het zedt- kwetsende werd deze zaak met gesloten deu ren behandeld. Mr. van Lookeren Campagine had1 in deze zaak op als ambtshalve toegevcegd verdedi- •ger. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. Kruidbosch uit het gesticht „Duin-en Bosch" te Bakkum, gem. Castricum. ERNSTIGE MISHANDELING. De 19-jarige slagersknecht de G te ALk niaar stond terecht naar aanleid'ing van het feit, dat hij op 2 Maart op het terrein van het slachfhuis zijn vakgehoot, den 20-jarigen G. Richardson, heeft gestagen, tengevolge waarvan deze is gevallen en het sleutelbeen brak. De mishandeide is naar het ziekenhuis vervoerd en daar door dr. Straver behan deld. De getuige zeide niet vechtlustig te zijn en geen aadleiding te hebben gegeven. Verdachte zeide, dat R. hem een ddw heeft gegeveh. De getuige stelde zich zoo aan, dat de pre sident hem op het gewicht van den eed moest wijzen. Getuige is thuis 21/2 week verpleegd. Dr. Straver, gehoord als getuige-deslrun- dige, verklaarde, dat de mishandelde een fractuur aan het linker sleutelbeen en een vlek op zijn gelaat had, die wees op een of ander van buiten af aangebracht geweld. De officier releveerde, dat de verdachte gunstig bekend staat, zoodat met een geld- boete kan worden vo-lstaan en derhalve vroeg het O. M. f 150 boete of 75 dagen hecht. „Dat kan ik nietbetalen", zeide schuchter de verdachte. Uitspraak as. week, j VERDU 1ST ERING. In dee zaak was noch beklaagde G J. G., een voormalig belasiing-ambtenaar, nodi de getuigen 'Polak' en Schalkwijk verschenen Alleen was aanwezig de heer Wiggers, re- classeeringsambtenaar. De officier vrceg verstek voor verdachte en acte van den niet verschijning van den getui ge Schalkwijk. Aaa deji verdachte was ten lasfe gelegd, erkende die wederspannighaid. zich hcofdzakelij'k verzet omdat de agent weigerde toe te staan dat hij naar huis kon gaan, omdat hij den volgenden morgen vroeg moest varen. Verdachte voegde er bij, dat hij, indien hij gevangenisstraf moet on- dergaan, uit den dienst van het Rijk zal wor den ontslagen. Twee agenten van politie, Tiesen en Velt- man, werden gehoord. Uit hun veridaringen bleek, dat verdachte in kennelijken staat verkeerde en zich zooda- nig weerspannig toonde, dat hij door 3 agvn- ten moest worden opgebraclit. De verdachte is thans aangesloten bij een gebeelonthoudersvcreeniging. De officier toonde zich niet bereid een voorwaardelijke straf te rvuqieeren en vor- derde gekrachtiging van het opgelegde von- nis: 2 maanden gevangenisstraf. I>e politierechter achtte een nader onder zoek alsnog gewenscht en droeg zulks op aan den heer Wiggers, reclasseerings-ambte- naar. De uitspraak werd gesteld op 10 Mei. TENUITVOERLEGGING VOORWAARDELIJKE STRAF. De voorwaardelijk veroordeelde Joh. v. H. te Hoorn verscheen voor den politierechter, opdat op hem eventueel de straf van 6 maan den gevangenisstraf. hem voorwaardelijk op gelegd ter zake diefstal, zal worden ten uit- voer gelegd. Deze zaak werd met gesloten deuren be handeld, doch daarna werd in openbare zit ting door den politierechter medegedeeld, dat veroordeelde de bijzondere voorwaarden: ge heelonthouding en cafe-verbod-, heeft ver- waarloosd, reden waarom geen clementie meer verleend kan worden en het vonnis ten uitvoer zal worden gelegd1. JONGEN IN DE SLOOT GEGOOID. De 38-jarige bollenkweeker Dorus M. te Egmond aan d'en Hoef stond terecht omdat hij op Zaterdag 27 Febniari den 11-jarigen Com. Wijker, een scholier uit Egmond aan Zee, in een sloot heeft geworpen. Cornelis was bij 't slootje bezig met vischjes vangen Verdachte erkende we^ een jongen in het water te hebben geworpen, doch het was niet deze Cornelis Wijker. De jongen bleef echter beweren dat verdachte hem opgepakt en in het water heeft geworpen, toen is hij weer uit de sloot gekropen en heeft verdachte hem een schop tegen zijn zitvlak gegeven en met een stok geslagen. Verdachte heeft zoowel bij de politic als in de instructie verschillende verklaringen af- gelegd'. Voor de politie heeft verdachte ont- kend, voor den rechter-commissaris heeft hij bekend een hem onbekenden jongen in een duinbeekje te hebben geworpen. De jongens brachten schade aan de te veld staande bloembollen van verd'achte. De moeder van den jongen, mej. A. Wijk'T, verklaarde dat haar zoontje op Zaterdag 27 Februari met een nat pak thui§ was geko men. Hij was nat tot op het hemd en beweer die in een sloot gegooid en- niet een stok te zijn geslagen. Verdachte is in 1924 wegens mishande ling tot een kleine boete veroordeeldi. De officier achtte hetbewijs voldoende gele- verd en vorderde tegen verdachte een geld- boete van 20 subs. 20 dagen hecht. Bekl werd veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hecht. (Wordt vervolgd). de groote opkomst, waaruit de belangstel ling bleek voor hetgeen hun dezen middag ter harte gaat. Door het noemen van beiden in een adem kwam opr. tot de uiteenzetting van bet doel, dat bij net Gemeentobestuur heeft voorgeze ten, om in het gebouw de beide dienstou te huisvesten. Dit was mi. gedaan, omdat men van meening was, dat dit beide diensten ten goede zou komen en in het bizonder hot pu- bliek, dat van die diensten gebruik maakt. Spr. meendb, dat er tusschen het Archief en de Openbare Leeszaa! wel degelijk ver- wantschap bestaat en dat zij elkander kun nen sfeunen, waarom het dus verstandig was beide in een gebouw onder te brengen en het daa-rdoor, het publiek gemakkelijk te makeu om van de stof voor verder onderzoek, die beide instellingen bevat, gebruik te kunnen maken. In de eerste plaats wenschte spr. het Be stuur van de Openbare Leeszial geluk met dezen dag, die voor hem een feestdag zal zijn. De huisvesting van de Openbare Lees- zaal is er zonder twijfel in dit gebouw be- lamgrijk op vooruit gegaan. Wij \veten wel, dat het bestuur van de Leeszaal behoort tot die lichamen, die zelfs op een dag als vandaag met tevreden zijn, maar voor ons is dit geen reden, niet te meenen. dat het een feestdag is. Spr. geloofd'e, dat het't Gemeentebestuur een gehikwensch waard is. dat het Bestuur van de Leeszaal niet geheel tevreden is. War het anders, dan zouden onder de burgerij stemmen kunnen opgaan, die beweerden, dat het Gemeentebestuur te vlug met het ver- strekken van gelden in dezen was geweest. Nu is het bewijs daar, dat>wij rekening heb ben gehoud-en met de vereischte zuinigheid Ook om een andere reden verheugt spr. zich er over dat het Bestuur niet geheel te vreden is. Hij meent nu de gegronde hoop te mogen koesteren, dat het Bestuur zal door- gaa-n met energie haar taak te vervullen. Hoe meer dit Bestuur tot stand zal weten te bren gen, hoe aangenamer het ons zal zijn. Wij vergeten niet, welke belamgrijke functie het Bestuur van de Openbare Leeszaal in den tegenwoordigen tijd heeft te vervullen. Gij kunt er verzekerd van zijn, Stadsnieuws. locals wij gisteren reeds schreven, werd gistermiddag in de Raadszaal een officieele >ijenekomstgehouden van de opening der Openbare Leeszaal en het Stads-archief en de Museum-bibliotheek. De Raadszaal was geheel met belangstel- lenden gevuld. Onder dte aanwezigen merk- ten wij op de echtgenoote van den Burge- meester, de echtgenoote en zoon van wijlen den oud-voorzitter der Openb. Leeszaal, den heer Bruins, de raadsleden mej. Carels, Go- vers, Veen, Van Slingerlandt en Sietsma, de wethouders Mr. Leesberg en Ringers, wet- houder Maas Geesteranus en den heer P. A. de Lange, uit Heiloo, de burgemeester van Noord- en Zuid-Schermer, den heer de Groot, den heer Brouwer uit Enkhuizem, Ds. Baar, Ds. Verwaa-1, Ds. Cramer, Ds. Westra, Ds. Makkink, Mr. Zeijlemaiker, den Directeur van Gemeentewerken, die van Plantscenen en den oud-wethouder Cloeck. E>e Burgemeester heette alien wel- kom voor ht bijwonen van de plechigheid. Spr. feliciteerde den Gemeente-archivaris. en het Bestuur van de Openbare Leeszaal met j zoo ver- volgde spr., dat de Raad van Alkmaar ten alien tijde de aanvragen, die gij zult dben, met sympathie, als dit eenigszins mogelijk is, zal ontvangen. Dit zit voor een belantgrijk gedeelte in het beleid, dat het Bestuur in de afgeloopen jaren heeft gevoerd en ook in wat het wil geven. Wanneer het Bestuur van een Leeszaal d'e menschen zou willen dwingen in een bepaalde richting, dan zou dit een be- 'angrijke inperking beteekenen van het nut van een Leeszaal, al wil spr. niet zeggen, dat daarmede alle nut verdwenen zou zijn. Hij kan zich een Leeszaal indenken, die een meer beperkte functie vervult, en die toch zeer nut tig is. Het nut van deze Leeszaal is echter dat ze probeert, iedereen te geven, wat hij noodig heeft en in dat opzicht is er overeen- stemming met de taak van het Gemeentebe stuur, waar de zucht moet voorzitten- elk van de bewoners te geven, dat hij noodig heeft. Spr. wil hiermee niet zeggen, dat hij lets nieuws verkondigt. Hij bracht niets an ders naar voren, dan een zeer oude waarheid Om to la ten zien, hoc oud die gedachte is, wenschte hij een aantal regels voor te lezen uit een gedicht van wel naet den kn-apsten, maar dan toch den meest nationalesn dichter van Holland, Vader Cats, die, met een kleine vanatie, eenmaal schreef: 't Is met een Boeckerij alsoo gestclt Als met een ruym en open velt; De koeye pluckt 'er voetsaem gras, De beye honigh ende was; De kikvorech vint 'er jeughdigh lis, Den ojevaer een hagedis; De seugh die wroet 'er woi'tels uyt, De mensch die leest 'er heylsaem kruyt; De spin die suyght 'er haer fenijn; Het aes is naer de monden zijn. Spr. concludeerde, dat ook hier de monden zeer verschillend zijn en was van meening, dat het Bestuur er volkomen in geslaagd was, dit deel van zijn taak naar behooren te ver vullen en hij vertrouwde erop, dat het daar- mee zou doorgaan. Gaarne had dan ook het Gemeentebestuur medegewerkt, om het bene- dengedeelte perceel Langestraat 85 te hun- ner beschikking te stellen. Anders, zoo vervolgde hij, is het gesteld met het Gemeente-archief. Dit timmert lang niet zoo aan den weg Het is een dienst, waar van zelfs het Gemeentebestuur weinig merkt, maar het zou jammer zijn, als men uit de stille wijze, waarop het zijn taak vervult, zou willen concludeeren tot de mindere belang- rijkheid van het archief. Spr. meent, dat een goed archief altijd van zeer groote waarde is. Daarin ligt verscholen de geschiedenis van alles, wat door vorige geslachten is tot stand gebracht. ffet zou een uiting van groote on- dankbaarheid zijn, wanneer wij daarvoor geen waardeering koesierden. Het was hier zoo, dat er op dit gebied weinig werd gepres- teerd. Dc heer Bruinvis bracht hier verandering in. In 1873 heeft de toenmalige 8-October- Vereeniging den stoot gegeven tot dc oprich- ting van ons Museum, dat dit najaar zijn 50-jarig bestaan herdacht. Door zijn tallooze publicaties, zijn verzamelwoede, zijn zuchf om alles bij elkander te brengen, wat op de geschiedenis van Alkmaar be trekking heeft, heeft de heer Bruinvis den eersten steen ge- legd voor iets, wat in den loop der jaren een schoon gebouw zou worden. Hij deed dit alles bijna geheel belangeloos Hij heeft zich zelfs laten bijstaan door eenige personen, die hij persoonlijk daarvoor eenige vergoeding bc- taalde. Hij heeft de verzameling bijeenge- bracht en later door anderen laten verzorgen Maar toch geloof ik wel, dat het noodig was, dat er een Dresch kwam, om de zaak te bren gen op het peil waarop deze nu staat Het verheugt mij, te midden van U te kunnen uit- spreken, dat de heer Dresch door't archief 'n geheel anderen wind heeft laten blazen, in dc eerste plaats door de waarde van het archief te verhoogen, door een behoorlijke inventan- satie te maken. In de korte jaren, dat hij hier is, heeft hij reeds het tfc-eede boekwerk over de inventarisatie het licht doen zien. Ook door het mrichten van partieele tentoonstellingen heeft hij de verzameling van de gemeente na der tot het publiek gebracht en dit is iets wat het Gemeentebestuur met groote voldoening heeft gezien. Het is dan ook een voldoening, dat wij hem zooveel betere bureauruimte hebben kunnen geven, waardoor hii tevens het Museum kan vergrooten, Dank bracht spr hierna aan den Directeur van Gemeentewerken en diens dienst, die mo gelijk gemaakt heeft, dat het gebouw thans kan worden opgeleverd, in de eerste plaats aan de Openbare Leeszaal en in de tweede aan het Archief, hetgeen spr bij dezen deed aan den Voorzitter, Mr. de Lange cn den heer Dresch. Applaus! Hierna was het woord aan Mr. A. P. H. dc Lange en den heer Dresch, wicr speechcn wij gister reeds plaatsten Van de rede van Mr. A. P. H. de Lange, die hier en daar, in het vuur van zijn rede, wel eens even afweek van de ons gister reeds daarover verstrekte copie, maar deze toch in hoofdlijnen gevolgd heeft, vennelden wij nog het bizonder woord van clank door hem ge bracht aan dc schilders Verbeeck en Huis- mans, die gratis schilderijen voor de Leeszaal in bruikleen hadden afgestaan. Na het uonddienen van ververschingen werden de Openbare Leeszaal en het Archief onder leiding van het Bestuur en den heer Dresch bezichtigd. Wij konden constateeren, dat door Gemeen tewerken het gebouw zonder dc inwendige schoonheid crvan te schaden, op uitnemende wijze voor de beide diensten is ingericht. De tuin is door den Directeur van Plantscenen in en lusthof herschapen. Het benedenlokaal aan de Langestraat rechts is bestemd tot kamer voor de bibliothe- caresse en bestuurskamer, ter wij 1 in overwe- ging is om ook aap kinderen in deze kamer twee middagen in de week gelegenheid te ge ven tot lezen. De groote kamer links, een zaaltje van 1C bij 5% M., is voor Leeszaal ingericht Aan de straatzijde is een fiinke tafel geplaatst voor de couranten, waarop de dag- en week bladen van allerlei richting, zooals Stan- daard, de Tribune, de Maasbode, de Rotter- dammer enz broederlijk .naast elkander lig gen. In dit lokaal is tevens een tafel geplaatst voor de aanwinsten, waarop alle nieuwe wer ken gedurende een maand ter inzage liggen. Daarna worden deze werken ook in de Bi- bliotheek opgenomen en voor het uitleenen be stemd. Voorts is er ook geplaatst een lees- en schrijftafel tegenover een tijdschriftenkast, die een groote verscheidenlieid bevat. De achterzaal is bestemd voor studiezaal, waarin de verschillende naslagwerken zijn opgesteld. Iedere kast geeft op duidelijke wijze aan de rubriek, waartoe de daarin ge- plaatste boeken behooren. Ook is in deze zaal de kaart-catalogus geplaatst, terwijl het Bu reau voor het toezicht een plaatsje heeft ge vonden tusschen beide lokalen in. In de achterzaal hangt een groot portret van den Oud-Voorzitter, wijlen den heer Bruins De vloeren zijn bedekt met geluiddempend kurklinoleum, terwijl de verlichting geschiedt door heliumlarapen, die indirect licht ver- spreiden, waarbij Het geven van schaduwen is uitgeslo-ten. In het lokaal achter rechts is de bibliotheek opgeslagen. Door twee loketten heeft daar de uitdeeling plaats van de boeken. die het publiek in een aan de loketten gren- zend vertrek in ontvangst kan nemen. Op de binnenplaats bevindt zich een mooie gelegenheid voor het stallen van rijwielen, die men vanaf de Breedstraat kan bereiken. Hier is ook de ingang voor het uitleenen van de boeken. De mooie marmeren gang is voor een deel bedekt met £eri kokoslooper van 1.20 M. breed, terwijl in de gang losse standaarden zijn geplaatst voor het ophangen van klee dingstukken. Het zeer mooie trappenhuis voert allereerst naar een keurige kamer voor den archivaris, welke kamer grenst aan een lees- en studie zaal, waarin een portret hangt van den oud- archivaris Bruinvis. Ook hier is een kaart katalogus aanwezig. In een ander lokaal is de prentenverzame- ling van geheel Noorderkwartier onderge- bracht. Voorts is er nog een wachtkamer en een kamer voor den adjunct-archivaris De Leeszaal beneden is tijdelijk versierd met een vijftal doeken van den schilder Ver beeck, uk Bergen, waaronder het bekende doek: Afscheid van het Vrijgezellenleven, dat ook hing bij de opening van de Rustende Ja ger en bij de bezoekers van de zomertentoon- stellingen van den heer Verbeeck welbekend is Dit kan ook gezegd worden van zijn „Land- schap bij Maanlicht en „Koeien bij plasse" Tot het in gebruik nemen van de Leeszaal op Maandag a.s. blijven deze schilderijen daar hangen. Van den jongen kunstenaar Van Henge- aar, een Hollander, die thans in Londen werkt, hangt er een fijne symbolische teeke- ning, die in bruikleen is afgestaan door de ::amilie Visser. De schilder Huismans stond in bruikleen af een groot doek, een gezicht op een Hol- landsch? boerderij met binnenplaats. Dit schilderij, modem van opvatting, is prettig van kleuren. In de kamer van de bibliotheca resse hangt voorts nog een stilleven, een ge- partement van marine op het oogenblik geor- ganiseerd op een wijze, die, wat eenvoud en rendement betreft, voor belangrijke verbete- ring vatbaar is. Dit werk moet daarom, z.i., het eerst gedaan worden, want wil men sa- menvoeging, dan dient men het object, dat bij het departement van oorlog gevoegd zal wor den, in zijn eenvoudigste gedaante tc zien, ter voorkoming dat men ten onrechte op het cre- diet van de oamenvoeging besparingen zou schnjven, die voortgevloeid zijn uit de reor- ganisatie. Mede om het object in zijn juisten vonn te zien, dient men te weten, hoe het be- lieer der marine invloed zal ondc-rgaan van de splitsingsplannen, als men deze wil uit- voeren, zoodat de visie op die plannen ver o-e- noeg gevorderd moet zijn, om den omvang van het aan het departement van marine ver- blijvend beheer te kunnen aangeven. De heer van Royen lichfte dit nader toe. De voordeelen, betoogde hij, van de samen- voeging zijn gedeeltelijk niet in cijfers uit te drukken Als zoodanig geldt bijv. het in een hand brengen van de landsverdediging. Ook de uadeelen zijn gedeeltelijk onbecijferbaar, zooals het minder goed verzekerd zijn van een deskundig beheer. Dit mag echter geen reden zijn om de wel in cijfers waardeerbare gevolgen der samenvoeging niet met de groot- ste nauwkeurigheid te bestudeeren. De daar- door te vinden mog:elijke bezuinigingen zul- len toch cen belangrijke factor in de beslis- sing zijn. De samenvoeging van verschillende diensten als luchtvaart, aanschaffing van ge- schut en munitie, intendance, contabiliteit e.a. leent zich uitstekend voor een rentabili- teifsrekening. Na deze voorbereiding is men dan, volgens den heer van Royen, in staat, met een over- zichtelijk /oorstel, rijp voor zakelijke bespre- king in de Kamer te komeii. I let is duidelijk dat deze opze' absoluut onvereenigbaar is met de behandeling op kor- ten termijn van het in de Kamer aanhangge wetsontwerp-Pop van 1920, dat in zijn toe lichting geen enkel zakelijk gegeven bevat en uitgaat van.een niet gereorganiseerd departe ment van marine. Aldus de oud-minister, die hier nog aan toevoegde, dat zijne bezwaren tegen een over- ijlde samenvoeging nog vergroot waren door het inzicht, gedurende zijn beheer van het de partement van marine verkregen, dat het onjuist is de belangen van de marine toe te vertrouwen aan een niet deskundige. Dit tech- nisch departement toch ischt een marine-des- kundige als hoofd, terwijl de dubbele taak van twee ministeries te beheeren in moeil'jke omstandigheden van reorganisatie op den duur te zwaar schijnt yoor een man. Een overijlde samenvoeging onder een be heer als thans bestaat, zou dus wel onder de denkbaar ongunstigste omstandigheden ge- schieden en Set ergste doen vreezen voor de gevolgen. De verantwoordelijkheid hiervoor heeft prof. Van Royen gemeend, niet op zich te kun nen nemen. Vandaar zijn verzoek, van zijn taak te worden ontheveh. Het vraagstuk van de splitsing der marine lichtte ten slotte da h^er Van Royen ons nog nader toe. Ik deel, zei hij, geheel de meening door u ten aanzien van een onverdeelde staats marine voor kcrten tijd in uw blad verkon- digd, maar bovendien acht ik een splitsing ontuitvoerbaar om technische redenen. Het modeme oorlogschip is een zoodanig samengetseld tech.iisch geheel, cat men in lange jaren in Indie nog niet geoutileerd zal zijn voor den bouw of groote reparaties, men denke bijvoorbeeld aan turbines. Men kan dus een nauw verband met Nederland niet missen, hetgeen niet anders gevonden kan worden dan door samenwerking met het departement van marine, vooreerst omdat men geen tweede departement van marine aan het departement van kolonien kan stichten, en vervolgens, om dat opleiding, voorschriften, bevordering e.d. toch door het dep. van marine moeten worden beheerd, aangezien zooals reeds gebleken is, volledige splitsing van personeel onmogelijk is. De verbinding, die de splitsing beoogde te Verbreken, moet dus toch in stand gehouden worden, zij wordt alleen moeilijker gemaakt door haar over het Departement van Kolonien te leiden. VECHTPARTIJ. Dinsdagavond kreeg mejuffrouw H. W.. die bij juffrouw S. in de Baan te Rotterdam op kamers woont, bezoek van een derde juffrouw Deze derde juffrouw viel niet in den smaak bij de hospita, die haar misnoegen over dit bezoek z6o duidelijk deed blijken, dat er weldra twist ontstond die spocdig in een vechtpartij overging. Er werden nog al wat klappen uitgedeeld en tenslotte liep juffrouw w/ de deur uit. Voor zij evenwel onder aan schenk van een leerlinge van den heer Huis mans, Mej de Lange. Ook de heer De Lange zelf heeft uit eigen werkstukken een zeer iraai schilderij afgestaan. Voor belangstellenden is de Leeszaal tot Maandag gratis te bezichtigen. Wij vertrou wen erop, dat velen hiervan een dankbaar gebruik zullen maken. Clemenfd nieuws. DE WJSSELING AAN OORLOG. Naar aanleiding van het^ antwoord, door minister De Geer gegeven bp de vragen van Mr. van Gijn betreffende de wisscling aan het departement van oorlog, welk antwoord, gelijk wij gisteren hebben uiteengezet, nog wel eenige aanvulling behoefde, om een juist inzicht in het gebeurde te verkrijgen, hebben wij ons gewend to-i den afgetreden minister van oorlog, prof. L. A. van Royen, welke be reid was, ons de volgende nadere uiteenzet ting te geven. Prof, van Royen acht, deelde hij ons mede, de samenvoeging van de cV partem en ten van oorlog en van marine eene aangelegenheid van bijzonder groot belang, waartoe niet dan na nauwgezette overweging van de voor- en nadeelen mag worden overgegaan. Geschiedt toch die samenvoeging op losse gronden dan loopt men de kans, dat er een chaos ontstaat, die de ernstigste gevolgen voor onze weer- macht met zich kan brengen. Nu is, vervolgde de heer van Royen, het de- W de trap gekomen was, "had de -verbolgen hospita haar reeds den inhoud van een em- mer water achterna gegooid; en de emmer volgde spocdig en tensiotte kwam de kamer- verhuurster zelve er achteraan, want door haar opgewonden gemoedstoestand had zij het cvenwicht verloren en kwam zij de 38 treden hooge trap afvallen. De echtgenoot van mejuffrouw S. heeft bij de politie aanvankelijk aangifte gedaan, dai juffrouw W. zijn vrouw van de trap had.ge gooid. Het politioneel onderzoek bracht evenwel de onhoudbaarheid van deze stel- ling aan het licht. Meiuflrouw S. heeft zich naar de N. R. Crt. ineldt, onder geneeskundige behande ling moeten atellen. VALSCHHEID. Dc marechaussee te Hallum heeft G. H. een agent van de Hodandsche Grondcredietbank cen hulpbesteller bij de posterijen aldaar. aangehouden, die verdacht woidt van het verkoopen van valschc loten, welke hij zelf heeft laten drukken. In de omgeving" var Hallufri staat dc verdachte bekend als „dc tweede Broekliuys". Hij moet de menschen, zelfs in Limbiirg en.Drente, waar hij een af- zetgebiud had gevonden, hebben voorge- spiegeld groote winst met deze loten te kun- ner. .naken Alle mogelijke stempels e.d. zijn in beslag genomen. Dc Hollandsche Grond credietbank staat geheel buiten deze knooic- rij- BELANGSTI.I.I ING VOOR PHILIP'S LAMPENFABRIEKEN. Gister heeft de heer Moussa Pacha, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Egypte te's Gravenhage, een bezoek ge bracht aan de N. V. Philips' Gloei'ampenJa- bricken te Eindhoven, alwaar hij, rondgeleid door de dircctie, de "gloeilampenfabricage in

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6