DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 101 Honderd afht en twintigrste Jaarsaitj? 1926. ATbonnemcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden fr. per post f2.50. Rewijsn. 5 ct. Adyertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. tJl Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. VRIJMG 30 APRIL Uit het Parlement Gemengd Nieuws. Dif numtner bestaat nit 3 bladen. Diredear: G. H. KRAK- Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. TWEEDE KAMER. Den Haag, 29 April 1926. Van nacht oni twee uur is de Tweede Kamer naar huis gegaan om heden om een uur het werk „met frisschen moed" te her- vatten. Ik ben er zelf niet tot het laatste bij ge- weest, daar ik niet van nachtbraken houd, maar een geloofwaardig collega heeft me verzekerd, dat hij nog juist wakker genoeg was om den tijd1 op zijn horloge te contro- leeren. Van sommige zijden wordt betwijfeld, of dat nachtwerk wel zoo noodig is. De Staatsbegrooting is afgehandeid bij beide deelen der Volksvertegenwoordiging, binnen het half jaar mag men de indiening van de begrooting voor 1927 verwachten, wat voor zin heeft het nu, is gevraagd, dat de Tweede Kamer zieh weer in de goedge- keurde begrooting gaat verdiepen om er alge- meene beschouwingen over te houden? En het ergste is, dat de Eerste Kamer dat voor- beeld gaat navolgen en tegen 18 Mei alge- meen« beschouwingen gaat houden over een begrooting die dan al een half jaar heeft ge- functioneerd. Het doet sterk denken aan het spannen van paarden achter de kar. Enfin, in politieke beschouwingen mag ik niet treden, en dus zal ik volstaan met iets te vertellen van het verloop van de vergade- ring van gisterenavond. Maar volledig ka~i ik niet zijn en behoef ik ook niet te wezen, omdat inet alles van groote beteekenis of on- gedachte nieuwheid was. De beraadslagingen hebben uitsluitend ge- loopen over de begrooting van Justitie en een paar dozijn punten zijn ter sprake ge bracht. Daar was veel ouds bij, zooals de aandrang tot verbetering van onze huwe- lijkswetgeving, door een aantal vrouwelijke leden van de Kamer naar voren gebracht, en de klacht over lijkverbranding, door een der Katholieke leden weer geuit en we kunnen gerust het een en ander onvermeld laten, maar nieuw was de aanval vooral van soc. dem. zijde geuaan op het onvoldoende toe- zicht der regeering op „de Glindhorst", het veelbesproke nopvoedingsgesticht. waar jarenlang de ergste toestanden hebben ge- heerscht zonder dat er een haan naar kraaide. De minister, de heer mr. Donner, heeft zich wat evasief er van afgemaakt, maar men kan het hem niet al te euvel duiden dat hij zulks doet, waar hij nog zoo kort aan het bewind is. Vermelding verdient ook de klacht van den heer Droogleever Fortuyn over de de bloemlezingen, welke als paddestoelen op- rijzen fn waarmede inbreuk wordt gemaakt op het auteursrecht van de Nederlandsche letterkundigen zonder dat de rechter bij machte is hen te beschermen. De minister heeft beloofd, gelijk hij bij menig ander punt deed, dat hij de zaak in ovbrweging of studie zal nemen. Veel anders kon hij op dat oogen- blik ook niet verklargn. In verband hiermede maken we ook gewag van den aandrang om de regeling van het muziekauteursrecht, welke reeds eenige jaren hangende is, eindelijk haar beslag te doen krijgen. Door het onderling gehaspel van de bestaande bureaux voor muziekauteursrecht zijn de componisten vrijwel aan de heidenen overgeleverd. Niettegenstaande het late uur waarop men gister was gescheiden viel. me de opkomst der leden hedenmiddag mee. De oorzaak was natuurlijk, dat er gestemd moest worden. Er waren een paar amendementen op de Suri- naamsche Begrooting ingediend, waarvan de voorzitter wijselijk de stemming tot heden had verschoven. Een betreffende organisatie van de justitie in Suriname, dat vermoedelijk niet veel mijner lezers zal interesseeren, werd verworpen. Belangrijker is het feit dat een amendement van den heer Schreurer betref fende de sluitpost van de begrooting van Suriname is aangenomen. De zaak komt hier op neer, dat de minister van kolonien aan Suriname uit's lands schatkist geen hooger bijdrage mag geven dan 2,6 millioen. Maar om nu die som niet te boven te gaan luidde het eindcijfer van de begrooting: f 7,914.452 „te verminderen wegens nadere bezuiniging op de gewone uitgaven met f 319,815". Dat was verschillenden leden toch te machtig of krenterig er: met den heer Scheurer aan het hoofd dienden zij een voorstel in om die laatste woorden te schrappen. De minister verklaarde zich wel daartegen, doch hij deed dit blijkbaar met niet genoeg overtuiging, ten minste heden heeft de Kamer zich ermede ver- eenigd met 34 tegen 39 stemmen. En de mi nister heeft dat ten slott-e noga! gemoedeliik opgenomen en medegedeeld, dat liii het met den minister- van financieni, die in dergeliike zaken het hoogste woord moet hebben, on een accoordie heeft gegooid De Kamer heeft daarna zich in hoofdzaak bezig gehouden met een aantal conclusies en vervo'ners ond^ mraan^'mmu'- de wets- ontwerpen betreffende goedkeuring van de ontwerp-verdragen van Geneve omtrent het recht van vereeniging en vfergadering van landarbeidcrs, den minimum leeftijd waarop jeugdige arbeiders mogen worden toegelaten tot het verrichten van arbeid enz., alsmede het voorstel om aan grondeigenaars te verbie- den bij overwegen van spoorwegen, welke niet bewaakt worden, opgaaud geboomte of gebouwen te hebben, welke het uitzicht be- lemtnereu. Er is daar nog wel het eon en an der gezegd, maar ik zal mijn lezers de Jis- cussie moeten besparen. Ten slotte vermeld ik nog, dat de Eerste Kamer in een ochtendvergadering met 20 tegen 15 stemmen, zuiver rechts tegen links, besloten heeft de Bioscoopwet op 11 Mei in behandeling te nemen. De discussie er over was soms nogal vermakelijk, maar de plaats- ruimte laat niet toe, meer dan den uitslag van het debat te vermelden. Hedenavond weer nachtvergadering. Nu voor algeineene beschouwingen over de be grooting van onderwijs. NIEUW-MALTHUS1AANSCHE BOND. De Nieuw-Malthusiaansche Bond heeft aan de Koningin geschreven, dat zij kennis heeft genomen van het verslag door de heeren E. J. KiersCh, te Amsterdam, en J. H. Goud te's Gravenhage, uitgebracht naar aanlei- ding van een audientie door den minister van justitie aan hen verleend op Vrijdag 26 Maart 1926, ter informatie naar het inge- diende verzoek om erkenning van den Nieuw- Malthusiaanschen Bond als rechtspersoon. Adressanten verzoeken, naar aanleiding daSrvan u het volgende onder de aandacht te mogen brengen: Het mocht den minister behagen de af- vaardiging ten zijnent te zeggen: 1. „Men zegt, dat de deskundige mede- werksters van uw bond, nog wel eens iets an ders doen, dan hun taak is". 2. „Als eenmaal in prindpe besloten is tot voorkoming der zwangerschap, en die voorko ming faalt, dan is het maar een kleine stap over te gaan tot onderbreking van zwanger schap." 3. „Een van de bezwaren Is, dat van de Koninklijke goedkeuring misbruik kan wor den gemaakt; men zou het kunnen doen voor- komen, alsof H. M. de Koningin persoonlijk met dat doel en streven van den Bond instem- de." Later meende Zijne Excellentie daaraan nog te moeten toevoegen: „en daarom zal door u die Kon. goedkeuring ook wel zoo op prijs worden gesteld." 4. „Waar mijn voorgangers deze zaak twee en een half jaar hebben laten liggen, zult u toch zeker niet van mij vergen, dat door mij thans zeer spoedig een besluit zal worden gen,omen." 5. „Och, wat heeft u eigenlijk aan die rechtspersoonlijkheid. Het is waar, u zou dan iemand (die zich bescheiden of iets van den Bond toeeigent) kunnen laten vervolgen, maar met onwillige honden is het slecht hazen vangen." 6. „Bovendien is er nog een principieele kant aan de zaak, ook voor mij." Naar aanleiding van deze ministerieele be zwaren diene het volgende: Het onder sub 1 genoemde bezwaar geeft te kennen, dat de door den Bond aan de des kundige medewerksters" opgedragen taak geen bezwaren ontmoet; Adressanten achten het overbodig te ver- klaren, dat als 'n der medewerksters zou han- delen in strijd met art. 2 sub B of eenig an der artikel uit de Bondsstatuten of regleinen- ten op hen direct van tcepassirig wordt ge bracht art. 12 sub B., C. en E. Het onder sub 2 genoemde kan nimmer gel- den voor den Nieuw-Malthusiaansehen Bond, daar deze bond in tegenstelling met de wel Koninklijk goedgekeurde N. V. Sani- tas uitsluitend het sociale belang van het vraagstuk bevordert. In de allereerste plaats wordt kennis verstrekt. Bovendien bereikt de Bond met die kennis duizenden, die tot voor de kennismaklng met de Bondbeginselen, door den ncod gedrongen zonder sexuee'e onthouding en zonder voorkoming van con- ceptie toch gezinsuitbreiding wisten te voor- komtn. Dezg menschen zijn de door den Bond gevoerde propaganda zeer veel dank schuldig. Wat Betreft het onder sub 5 gcncemde be zwaar, zouden wij Z. Exc. den minister van justitie in overweging willen geven dit terug te nemen, aangezien hierbij de persoon van Hare Majesteit in dispuut wordt gebracht en dat nog wel in een zoo delicate kwestic als de onderhavige. Voor zoover het adressanten be treft, vooral met.hot oog op de toevoeging des ministers, hebben zij nog nimmer blijk gege- ven, dat andere bedoelingen aan hen konden worden tcegesclireven, dan door hen medege deeld in het bij het exefnplaar der Statutea bijgevoegde request d.d. October 1923. Wat betreft het onder sub 4 aangevoerde, meen'en adressanten'met Z. Exc. van meening te moeten verscliillen. Huns inziens kan na verloop van 2\-, jaar door de departementsambtenaren de zaak wel voldcende zijn voorbereid, zoodar een be- slissing binnen korten tijd wel zal kunnen worden genomen. Het onder sub 5 genoemde zou niet alleeu Gp den Nieuw-Malthusiaanschen Bond van tcepassing kunnen worden geacht, doch op alle organisaties, die de Kon. goedkeuring verzoeken. Wij zien daarin g^en aanleiding ons verzoek in te trekken; allerminst echter een aanleiding voor H. M. om in den vervol- ge geen rechtspersoonlijkheid meer te verlee- nen. Het onder sub 6 genoemde geeft adressan ten de overtuiging, dat van den minister per- sconlijk geen medewerking in deze is te ver wachten. Het schijnt ia de bedoe^ing van Zijne Exc. te liggen, dat alleen aan die orga nisaties rechtspersoonlijkheid vvorde verleend, die niet in strijd zijn met'do per&Oonlijke prin- C'pieele opvatriogen des ministers. Adressanten wenschen aan dezen schijn vooralsuog geeir waarde toe te kennen en ver zoeken de statuten wel te willen goedkeuren en de vereeniging daardoor te erkennen, en nemen dc vrijheid op spoedige afdoening aan te dringen. DE GEWESTELIJKE U1TBREIDINGS- PLANNEN. Gistermiddag heeft in het gebouw van het departement van arbeid, handel en nijverheiJ de installatie plaats gehad van de bij ge- meenschappeliike beschikking van de minis ters van arbeid, handel en nijverheid, van binnenlandsche zaken en landbouw en van waterstaat ingestelde Commissie voor de be- studeering van het vraagstuk van gewestelij- ke u itbreid ingspl annen, en tot het adviseeren van maatregelen, die zouden zijn te nemen om vaststelling en uitvoering van zoodanige plannen ite bevorderen. De minister van arbeid, handel en nijver heid hield daarbij een rede. Deze rede werd door den voorzitter der commissie, mr. L. N. Roodenburg, lid van den Gezondheidsraad te 's Gravenhage be- antwoord. EEN MERKWAARDIGE VONDST. In 1303 is te Zwolle gesticht het gasthuis „de Heilige Geest der Vertroosting". De be- doeling was aan arme vreemdelingen onder- dak te verschaffeoi Dergelijke gestichten ver- rezen naar het Hbl. meldt in d>en tijd in ver- schillende plaatsen. Merkwaardig was dat al die gestichten volgens een model, volgens een stijl zijn gebouwd. Het EL Geest-gasthuis te Lubeck is het eenige dat nog geheel intact is bewaard gebleven. De kapel stond aan den grooten Hesseweg, de tegenwoordige Diezer- straat, terwijl daar aansloot het z.g. Lange Huis, met tal van kamertjes, dat uitkwam aan de vroegere vischmarkt. In 1660 werd het gesticht omgedoopt in ,^>innengasthuis" en uitsluitend bestemd voor de huisvesting van ouden van dagen, Na de hervorming werd de kapel afgebroken, doch het z.g Lan ge Huis, een monumentaal, gotisch gebouw, bleef tot heden gespaard. In 1924 werd het binnengasthuis verplaatst en kwam het groo te gebouw leeg. Thans is een aanvang ge maakt om het te verbouwen tot autogarage Bij het graafwerk nu zijn voor den dag geko- men oude, zware gewelven, die dwars onder liet gebouw cloorloopen. Het zijn cirkelvormi- ge bogen, met een doorsnede van 4 a 5 meter, zoodat een paard met wagen er gemakkelijk onder door zouden kunnen gaan. Ofschoon nog niet met zekerheid te zeggen is waarme de men hier te doen heeft, vermoedt de rijks- archivaris, de heer Schoengen, uit het feit dat geen vloer gevonden is, dat men hier te doen heeft met een ouden waterweg. ERGERLIJKE VERWAARLOOZING VAN EEN PAARD. Voor de Rechtbank te Arnhem stond naar de Telg. meldt, Dinsdag terecht de 65-jarige laudbouwer G. H. M. uit Zelhem, die in Fe- bruari zijn paard opzettelijk had verwaar- loosd en het noodige voedsel onthouden. Get. jM., wachtmeester der Kon. Mare- cliaussee te Doetinchem had zich op last van zijn brigade-commandant naar het paard be- geven. Op den weg trof hij verdachte met het dier dat voor een kar gespannen was, aan. Het zat geheel onder aik vuil, terwijl de etter uit een rugwonde liep. Get. had het paard la ten uitspannen. Daarna had verd. het naar de „stal" ge bracht, welke verblijfplaats een overdekte mestvaalt bleek te zijn. Den volgenden dag liep het dier te grazen in een weiland waar, dat het midden in den winter was, natuurlijk geen gras aanwezig was. Weer op „stal" ge- zet, kreeg het beschimmeld iiooi te eten. Feite- lijk was het nog geen liooi, zeide get., doch een hoop vuilnis. Verd. legde hierna aan de Rechtbank over een afschri'ft van een rekening, volgens welke hij iedere maand 1 mud haver zou hebben ge- kocht Off. v. JuSt.Maar heb je't hem gegeven? Verd.: Ik heb getuigen dat ik het goed gc- voerd heb. Pres.: Ik zou maar geen getuigen meene- men als ik jou was, want het paard is de beste getuige! Get. F. S. landbouwer te Zelhem, bij wien het paard op de mestvaalt stalling had, ver klaarde cveneens dat deze plaats voor stal ling niet geschikt was cn hetpaard onvol doende te eten kreeg. Pres.: Voor lioeveel was het verzekerd? Verd.: Voor 350! Rechter mr. Boeles wees verd er nog op dat hij gezegd had, dat hij de haver bij de Cooperatie haalde. Bij informatie was echter gebleken dat hij daar nimmer haver gehaald had. De Officier van Justitie, het gebeurde na- gaande, wees er op, dat dit een der ergste ge- vallen is welke de politie ooit ter hand heeft gehad. Ondervoed en verwaarloosd stond het op een anderman- mesvaalt ter stalling. Het weinige voer dat het kreeg, was nog slecht. Wanneer verd. veroordeeld wordt tot een geldboete dan komt dit ..eer op de vrouw en dc kinderen van den verdachte. Spr. eischte derhalve vier maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van het in beslag geno men paard. Uitspraak over S dagen. EEN STANDBEELD VAN WILLEM VAN ORANJE IN AMERIKA. Een Reufcr-bericht uit New Brunswick in den sfaat N. Jersey hotidt in, dat het bestuur van Rutgers College het geschenk aanvaard- de, aangeboden door de Holland Society of America, van een bronzen standbeeld van Willem van Oranje. Het standbeeld is een du- plicaat van Royer's standbeeld op het Plein, te's Gravenhage. Toon Dupuis nam het oor- spronkelijk model, dat te Delft wordt be waard, als voorbeeld voor de kopie, welke mocht worden vervaardigd krachtens de toe- stemming, die de Holland Society daartoe verkreeg van de overheid in Nederland. Na- dat het beeld was gegoten werd Dupuis' ont- werp vernietigd teneinde te voorkomen, dat er duplicaten naar zouden worden gemaakt. Het meer dan twaalf voet hooge beeld zal den 12den Juni op zijn voetstuk v/orden ge- plaatst. Rutgers College werd uitverkoren, omdat het't meest passend leek het standbeeld een plaats te geven op het terrein van de onder- wijsinstelling, die is gesticht door Nederlan- ders. Dit geschiedde in 1766. Rutgers College is een landbouw- en tech- nische school, die een paar duizend leerlin- gen telt. EEN FRANS HALS? Dr. C. Hofstede de Groot deelt aan de N. R. Courant mede: Nadat ik ongeveer een jaar lang aan iede- ren belangstellende, die zich aanmeldde, ge- legenheid heb gegeven, den lachenden man, bekend' uit het proces Fred. Muller contra de Haas, in den toestand, waarin hij hij de te- rugneming door laatstgenoemden heer ver- keerde en van de zegels der heeren deskundi- gen voorzien, te bezichtigen, is het mijn voor- nemen binnenkcrt (denkelijk in de week voor of na Pinksteren) tot restauratie ervan over te gaan en wel in tegenwoordigheid van een per soon bevoegd tot het opmaken van een behoor- lijk proces-verbaal. Belangstellenden, die bij de reiniging tegenwoordig wenschen te zijn, kunnen zich in beperkten getale (d w. z. voor zoover de ruimte het toelaat) bij mij voor toe- lating op nader te bepalen plaats, dag en uur aanmelden. IS ALLES SCHIMMEL? Er verschenen reeds berichten over professor Tissot's ontdekking, gelijk prof. d'Arsonval, dig hi de Fransche Acade- mie van Wetenschappen heeft medegedeeld. Aan een uitvoerig verslag in de Matin ont- leenen wij thans de volgende bijzonderheden erover. Bij het bestudeeren van geneeswijzen van kanker, deed prof. Tissot allerlei waarnemin- gen waaruit bleek dat onze tegenwoordige begrippen over de samenstelling van dier- lijke en plantaardige organismen onjuist is en dat deze organism?h bestaan uit een georden- de reeks schimmels. Het bindweefsel, de spieren, de hersenen, de zenuwen der dierei bestaan uit schimmeldraden; wanneer een stukje weefsel. kven, long of spier wordt gecultiveerd of in een buis wordt bewaard, dan treedt schimmel op De schimmel die dan optreedt is de ,,voorvaderlijke" oerschimmel, die zich bii de on+wdkicehn"' v^n lev wi zens, geleideliik heeft georganiseerd om daar- uit menschen en dieren op te bouwen. Een plant .schimmelt" op dezelfde wijze, als men een deel van haar weefsel kweekt". Verder ontdekte prof. Tissot bij het waar- nemen van bacterie-cultures, dat men ze ge makkelijk kon omzetten en een schimmel- vorm doen aaniTemen. Nadat hij aldus cul tures van typheuse koorts, cholera, diptherie, pest, tuberculose. Malta-koorts tetanus enz. in schimmels had omgezet. en anderzijds de oerschimmels van vele dieren had geisoleerd en gefotografeerd, ontdekte hij het belang- rijke feit, dat de schimmel die de typheuse koorts opwekt dezelfde is als die welke ma'fs opbouwt; die der Malta-koorts gelijk aan die van de gerst, die der cholera gelijk aan die der citrine- en phalloidc amanieten (vergif- tige paddestoelen) enz. De oorsprong der smetstof. Hierdoor werd dus de oorsprong der smet stof ontdekt; deze bronnen zijn de schimmels die de organismen van dieren en planten vor- men. De Virus van talrijke ziekten was nog onbekend, doch prof. Tissot slaagde er in ze te isoleeren en hun oorsprong te ontdekken. Hij voijd ook dat het virus van mazelen de schimmel van de kropsalade is, het virus van de hondsdolheid eveneens de schimmel der worteltjes, der pokken de aardappelschimmel, enz Tot nu toe was het virus van zekere ziekten slechts onvoldoende of onvolmaakt bekend, maar prof. Tissot kon ze cultiveeren en hun oorsprong opsporen. Hij vond dan ook dat de oorzaak van de Syphilis geen spiril is, doch wel de schim mel die de apen typeert, b.v. de macaque dat de moeraskoorts niet veroorzaakt wordt cloor een hematozoon maar wel door een schim mel die de rijstschinimel is. Kanker. Hij slaagde er in aan te toonen dat kanker wordt veroorzaakt door een abnormale vege- tatie van de schimmel die het menschtlijke or- ganisme vormt. Gezond tnenschelijk weefsel aankweekend. kon hij den vorm daarvan verandsren en zc omzetten in kankerachtige elementen; in den incest gcvaarlijken vorm van sarkoom, en deze cultures even gemakke lijk verwijderen als gewone microbencultu- res Deze cultvrur bevat eveneens de baterie- elementen die met andere elementen, de smet stof van kanker vormt, een virus verwant aan de tuberculose. De bacil der tuberculose werd door hem omgezet in een schimmel en hij constateerde dai deze schimmel identiek is met den schim mel die het menschelijke organisme samen- stelt. Dat was een resultaat van groot gewicht. want hierdoor ontstond de wetenschap dat tuberculose zich bij den mensch spontaan ontwikkelt, doch met dien verstande, dat be- smetting van den eenen mensch op den ander niet uitgesloten is. Het eerste noodige is dus niet alleen dc besmetting te voorkomen, doch vooral om het spontaan optreden der tuber culose tegen te gaan. De smetstof van kanker en de aard van deze ziekte zijn thans bekend. De aard der tuberculose is aangetoond; de bacil van Koch treedt bij den mensch spontaan op en wordt gevormd door de levende stot zelve. De smetstoffen van alle besmettelijkc ziekten zijn thans bekend; het zijn de schimmels die zich in bacterie-kolonien omzetten. Het virus van mazelen, Toodvonk, handsdolheid, kan ker, syphilis enz. enz. is thans ontdekt. De bronnen der smetstoffen zijn eveneens be kend: het zijn dierlijke or plantaardige orga nismen der schimmels die hen typeeren. Het grootste deel der bronnen zijn in ons dagelijksche voedsel aanwezig. Salade geeft mazelen, aardappelei. pokken, worteltjes roodvonk en hondsdolheid, sinaasappelen en citroenen, Malta-koorts, tarwe en rogge paratyphne (A.B.), gerst diphtheritie, mai's typheuse koortsen. De besmetting door voedingsmiddelen is echter uiterst zeldzaam; zij zijn het gevaar- lijkst, wanneer ze in een toestand van scliim- meligheid en rotting verkeeren. Van zeer groot belang is wel de ontdek king der smetstof der cholera. Deze komt niet uit Azie, zooals men geloofde, maar zij is in bosch, in de maanden Juli, Augustus en Sep tember aanwezig en de bronnen ervan zijn twee soorten paddenstoeien, die er in zekere jaren in overvloed optreden tweeerlei ama- nillen. Deze paddenstoeien vergaan op den grond, een zware regenbui is voldoende om de smetsof naar de rivierei* te brengen, en deze rottingsproducten zijn oorzaak dei cholera. Het zou dus voldoende moeten zijn deze paddenstoeien te bestrijden en het drink water te koken. Zoo zou men de diphtheric geheel kunner doer/verdwijnen. door aan de kinderen geen rogge meer ten eten te geven; en geen rogge- stroo meer te ^ebruiken in de stallen dei - koeien (besmetting door middel van de melk). Men nuttige dus geen rotte of schimmelige aardappels als men hM pokkengevaar wi' vermijden. Dit geldt ook voor alle andere ziekten waartegen men zich thans beter tegen kan be- hoeden, nu de bronnen van hun smetstof .thans bekend zijn. Aldus het verslag van de Parijsche Matin, dat voor rekening van dit blad blijve. EEN MERKWAARDIGE VONDST. Men schrijft uit Zwolle aan de N. R. Crt.: In 1303 is te Zwolle gesticht het gasthuis „den Heiligen Geest der Vertroosting." De be- doeling was, aan arme vreemdelingen onder- dak te verschaffen. Dergelijke gestichten ver- rezen in dien tijd in verschillende plaatsen. Zij zijn alle volgens een model, volgens een stijl gebouwd. Het H. Geestgasthuiste Lu beck is het eenige dat nog geheel intact is ge bleven. De kapel stond aan den grooten Hesseweg, de tegenwoordige Diezerstraat, terwijl daar aan sloot het z.g. Lange Huis, met tal van kamertjes, dat uitkwam aan de vroegere vischmarkt. In 1660 werd het gesticht her- doopt in „binnengasthuis" eu uitsluitend be- stemd voor de huisvesting van ouden van dagen. Na de Hervorming werd de kapel af gebroken, doch het z.g. Lange Huis, 'n monu-, mentaal, goticsh gebouw bleeft tot nu toe ge- spaard. In 1924 werd het Binnengasthuia verplaatst en kwam het groote gebouw leeg; thans is een aanvang gemaakt om het te ver bouwen tot autogarage. Bij het graafwerk zijn nu voor den dag ge- komen oude, zware gewelven, die dwars on-' der het gebouw doorloopen. Het zijn cirkel-; vormige bogen, met een doorsnede van 4 a 5 M.. zoodat een paard met wagen er ge makkelijk onderdoor zou kunnen. Het is nog', niet met zekerheid te zeggen, waar men hier mee te doen heeft, maar de rijksarchivaris, de' heer Schoengen, vermoedt, gezien het feit, dat er geen vloer gevonden is, dat men hier te doen heef met een ouden watertveg. "MX KORTE BERICHTEN. Dinsdag is er brand geweest in de le- derfabriek Noord-Brabant, te Rjjen. Het kleed- en schaftlokaal, labaratorium, chemi- catienmagazijn en de chroomiooierij zijn uit- gebraud; de vacht-looierij is gewoon in be* drijf gebleven. Gistermiddag is dc bij beschikking va^ 13 dezer door den minister van binnenland sche zaken en landbouw ingestelde comnrissie, welke ten doel heeft, een onderzoek in te stel-, len aangaande de vraag, of het gewenscht is van rijkswege steun te verleenen voor het in snel tempo afgraven van veen tot fabrieks- turf, ter verkrijglag van vruchtbaar land, door den voorzitter tier commissie, den heer C. Zaalberg, direcieur-gcneraal van den ar beid, sreinstalleerd met een rede. Mej. de wed. J den DulkKrul is in haar woning aan de Korcndijkstraat te Sche- veningen op den leeftijd van 102 jaar en 9 maanden owrleden. Zij was de oudste inge- zet^je van Scheveuingen. ALRMAARSGHE EOURANT. 9

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1