AlKmaarsche Gourant HILLES De dochter van Alva. Vergadering van den Gemeenteraad. FE1J1LLET0N. BFSCHUl Vrijdag 30 April. Voorstel tot reorganisatie der Handelsscholen. KTo. 101 1926 Honderd Acht en Twintigste Jaargang. (Reeds voor een deel in het gedeelte onzer vorige oplaag vermeld). - VEKBElERiNG KOORSTRAAT. In behandeling kwam hier op het adres van de Koorstraatbewoners. De voorzitter stelde afwijzing voor. De heer G o v e r s wilde advies van de commissie van publieke werken afwachten, zooals hij de vorige vergadering had ge- vraagd. Spr. deed daartoe alsnog het voorstel dat van verschillende zijden werd gesteund. Mr. Leesberg wees er op dat .de heer Westerhof gezegd had, dat men geen voor stel opnieuw moet behandelen, tenzij het verlangen van de burgerij kenbaar gemaakt wordt. Dit is thans het geval. Spr. hoopt, dat het voorstel-Govers wordt aangenomen. De heer Ringers zeide dat alleen de Koorstraat f 23000 zal kosten. Hij gelooide dat de raad nu geen i ,s mcer zai stellen op aanhouding. Mr. S1 u i s wilde het nog graag in de commissie zien. Tegen de 1 angestraat-asphal- teering was spr. uit schontieidsoverwegin- gen. Het was hem nu meegevallen. Aan de Koorstraat valt uit schoonheidsoverwegingen niets te bederven. Hot is mogelijk, dat on- danks meerdere kosten asphatteering goed- kooper kan zijn. Spr. is voor aanliouding. Ook de heer V o g e 1 a a r pleitte daar- voor. De voorzitter: Wij kunnen, nu de tram er een paar jaar blijft, toch niet aan as- phalteering denken. Het voor kennisgeving aannemen houdt nog geen bestrating in. De heer Ringers zal tegen asphaltee- ring blijven, zoolang over de tram niet defi- nitief beslist is. De heer Westerhof oordeelde, dat wat door de menschen gevraagd was en af- gewezen, niet tweemaal in bespreking kan ko- men. Besloten werd het voorstel af te wijzen. Nadere voorstellen over de Koorstraat en het Ritsevoort zullen den raad bereiken, vol gens toezegging van den heer Ringers. Mr. Leesberg stelde den raad voor om voor 19 per M2 aan den heer Hofmees- ter een stuk grond te verkoopen aan de Paar- denmarkt en tegen /6 een stuk grond aan den Tienenwal aan den heer Apeldoorn Conform besloten. BENOEMING RECTOR GYMNASIUM. B. en W. doen den Raad de volgende aan- beveling toekomen ter vervulling van de bestaarde vacature: Dr. J. Hemelrijk, leerhar aan het Openbaar Gymnasium te Utrecht. Benoemd de voorgedragene; een stem was bianco uitgebracht. VERANDERING MUNTGASMETERS. In bijiage No. 48 schrijven B. en W.: Met instemming van de Commissie van Bijstand voor de Lichtbedrijven verzoekt de Directeur van dien tak van dienst ons maeh- tiging om het telwerk van de muntgasmeters zoodandg te doen veranderen, dat per Ms. gas niet meer noodig zal zijn bet inwerpen van drie penningen, doch dat met een penning kan worden volstaan. Het zal daardoor mo- gelij'k zijn vermindering van arbeid en dien- tengevolge bezuiniging te verkrijgen, omdat het ledigen der geldbakken minder veelvuldig zail behoeven te geschieden en het tellen der penningen minder tijd zal vorderen wanneer het getal penningen met twee per kubieken meter zal zijn verminderd. Bij het steeds toe- nemend aantal gasverbruikers zal cte voorge- stelde maatregel, voorloopig althans, het aanstellen van een 4en meteropnemer-geldop- haler voorkomen, terwijl ook het onttrekken van een werkkracht aan de fitterij gedurende eenige dagen per maand om als hulp te die- uen bij het ledigen der meters dan niet meer noodig zal zijn. De kosten voor de verandering van de tel- werken worden geraamd op ongeveer 5000. Het verdient cok naar onze meaning aanbe- veling deze vereenvoudiging in de admini- stratie in te voeren. Wij stellen Uwe Verga dering derhalve voor: a. de muntgasmeters op de hierboven aan- gegeven wijze te doen veranderen; b. voor de daarvoor benoodigde gelden aan ons een crediet te verleenen van 5000, zoo noodig te regelen bij suppletoire be driifsbegrooting. Conform besloten. VOORSTEL TOT WIJZIGING DER 1 VERORDENING, HOUDENDE BEPALINGEN OMTRENT HET GEMEENTELIJK ONGEVALLENFONDS. B. en W. stellen den raad voor om de na- volgende Verordening tot wijziging der Ver ordening, houdende bepalingen omtrent het gemeentelijk ongevallenfonds. Artikel I. De Verordening, houdende bepalingen om trent het gemeentelijk ongevallenfonds (Gem. blad nr. 345) wordt gewijzigd in dier voege, dat in artt. 2, litt. d, in plaats van 1800" wordt gekzen 25C0". Artikel II. Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari 1926. Aangehouden. AANWIJZING VAN STEMLOKALEN. In overeenstemming met Uwe voorstellen, gedaan bij Uwe besluit van 28 Januari j.l., Nr. 18, (Bijiage Nr. 12) hebben de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en Gedeputeerde Staten deze gemeente onder- scheidenlijk voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Provinciale Staten verdeeld in 20 stemdistricten en hebben Gedeputeerde Staten deze gemeente voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad verdeeld in 3 cieskringen, tengevolge waarvan uw besluit van gelijken datum, tot vaststelling eener ver ordening tot verdeeling der kieskringen voor de verkiezing van de leden van den Ge meenteraad in stemdistricten, welk besluit ge- nomen is onder voorbehoud der totstandko- ming van de hiervoren genoemde verdeelim gen, van rechtswege van kracht wordt, zoo- dat thans kan worden overgegaan tot aan wijzing voor elk_ stemdistrict van een ge- schikt stemlokaal, welke aanwijzing inge volge artikel 63 der Kieswet geschiedt bij plaatselijke verordening. Tevens behoort Uwe Vergadering ingevolge het 8e lid van artikel 33 dier wet aan te wijzen de stem- lokalen, waarin de hoofdstembureaux voor de verkiezing van' de leden van den Ge meenteraad hunne vocr de kiezers toeganke- lijkelijke zittingen houden. Gelijk wij U reeds in bijiage Nr. 12 mede- deelden moest tengevolge van de gewijzigde verdeeling in distticten naar 5 nieuwe lokalen worden uitgezien. Voor twee daarvan kan worden aangewezen Cen lokaal in de U. L. school voor jongens en meisjes in fle Krelage- straat en een lokaal in de nieuwe openbare lagere school in het Rochdalekwartier. Voor de andere drie hadden wij het oog op een lokaal in de Rijkskweekschool voor onder- wijzers en onderwijzeressen aan het Nassau- plein en de gymnastieklokalen der R.-K. Jon gensscholen aan de Bleekerskade en de Nieuwstraat. Wij hebben van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van het Bestuur dei Vereeniging St. Joseph vergunning verkregen bij plaatsheb- bende stemmingen van die lokalen gebruik te maken. B. en W. geven den Raad derhalve in over- weging het desbetreffende besluit te nemen en vast te stellen een Verordening tot aanwijzing der stemlokalen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Conform besloten. KINDERSPEELPLAATS AAN DE 2e LANDDWARSSTRAAT. In bijiage No. 52. schrijven B. en W.. In de zitting van 17 December j.l stelde Uwe Vergadering in handen van ons College om bericht en raad een verzoek van het Be stuur der Vereeniging D. E. S., gevormd uit de bewoners van Volkshuisvesting, om te be- vorderen dat in de omgeving van de wonin- gen aan de Landdwarsstraten een speelplaats wordt ingericht. Het is de bedoeling der Ver eeniging daarvoor te bestemmen een terrein, gelegen aan de 2e Landdwarsstraat, als in het voor U ter inzage gelegde rapport van den Directeur der Plantsoenen is aangege- ven. E>it terrein behoort in eigendom aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alk- maar", welke vereeniging zich echter beredc verklaarde het bedoelde terrein tot wederop- zeggens aan de bedoelde vereeniging als kin derspeelplaats in gebririk te geven. De mede- werking die van de gemeente wordt gevraagc kan zich in verband hierm'ede bepalen tot de inrichting van het terrein, d.w.z. het maken eener afsdieiding en het aanbrengen van zand en eenige beplanting. Waar door deze speelplaats in die omge ving, met geringe middelen, in een behoefte wordt voorzien, meenen- \yij dat het aanbeve' ling verdient dat de gemeente zich ten deze eenige geldelijke opoffering getroost. Het is de bed-oeling dat de speelplaats wordt beheerd en als zoodanig onderhouden door de adresseerende Vereeniging, die ook zorg draagt voor de aanschaffing van het noodige spelmateriaal. Desniettemin zouden ris van Rijkspolitie.is begrepen kan dat m.i. Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. £0) „Zou je gelooven, dat ze me zou verra den?" „Neen, duizendmaal neen!" „Zou je dan meenen, dat haar liefde voor mij er door zou verdwijnen?" „Niet als zij je tevoren werkelijl: lief heeft gehad. Eenmaal toegewijd blijft Hermoine de Alva ook trouw." „Maar waarom zou ik dan moeten vreezen haar mijn geheim te verraden?" „Hi<romzij weet hoezeer haar vader haar lief heeft. Zij is niet bang voor dien tijger in menschengedaante. Zijn klauwen zijn te ha- ren opzichte altijd als fluweel. Uit dit briefje kun je afleiden, dat donna Hermoine over- tuigd is, dat haar woord wet is voor den dictator van de Nederlandsche gewesten. Dat gaat volkomen op waar het kleinigheden geldt, een diamanten halssnoer, een dozijn nieuwe costumes, zelfs waar zij vraagt de verwijdering van iemand die zich als vrijer aan haar op wil dringen; als zij den man af wijst, heeft hij het bij den vader ook verkor- ven. Maar in regeeringszaken heeft zij zich nog nooit gemengd. Zij weet niet, dat bij de behartiging van staatszaken, bij de handha- ying van zijn eigen wetten, en verordeningen. Alva ijs en ijzer tegelijk is. Wat ik vrees, is dat je op den een of anderen dag zult overge' haald worden om met haar aan den dictator je liefdesgeschiedenis te vertellen, dan verze kert zij haar papa, dat ze je o zoo lief heeft, in de overtuiging dat hij je zal sparen, je al- les zal vergeven en je om harentwil tot rang en aanzien zal brengen maar, in Godsnaam, vergis je niet ten opzichte van de goedertieren- heid van Alva. Als je dat doet, ben je verlo- ren. Geen tranen of smeekingen - van haar zouden je kunnen redden. Denk daar wel aan, mijn beste Guido, nu je de tijgerwelp je liefde geschonken hebt!" „Maar, waarom noem je haar zoo?" roept Guy verstoord. „Ja, zoo mag ik haar ook niet noemen," antwoordt de schiider somber. „Ze is een en al vriendelijkheid voor me; ze heeft het goed gevonden, dat ik haar liefelijk aangezicht op het doek bracht, ten einde mij behulpzaam te zijn bij mijn pogen om naam en onsterfelijk' heid te veroveren." „Zoo! Heeft zij zich laten vinden om hier voor je als model te zitten?" „Ja, in tegenwoordigheid van haar duenna natuurlijk." „Maak dan, dat ik haar hier vinmiddag ontmoet. „Dat zou je niet helpen. Zonder gevolg zou ze niet hier komen. Denk niet, dat Hermoine de Alva ooit de voorschriften der etiquette zapvergeten, ook al aanbidt ze je, waar jij van overtuigd schijnt te zijn." „Maar ik moet een ontmoeting met haar hebben. Ik sla daarmede twee vliegen in een klap. Zij zal me het wachtwoord yoor dea geene aanleiding geven om het ambt van wij er prijs op stellen dat ook andere kinde- ren dan die der leden daarvan op bepaalde, nader overeen te komen. tijdlstippen, gebruik zouden kunnen maken, waartoe wij de mede- werking van het Bestuur zullen verzoeken. De kosten van het maken eener afrastering met toegangshek ,het gelijkmaiken van't ter rein, het opbrengen van zad en het aanbren gen van eenige bepiantirig worden geraamd op 754. In verband echter met de bereid- verklaring van de leden dier Vereeniging om belangeloos made te werken aag de inrichting van het terrein, kan dat bedrag tot 650 worden verminderd. Onder mededeeling dat de Commissie van Bijstand voor de Plantsoenen zich geiheel met het voorstel kan vereenigen, stellen wij Uwe Vergadering voor: a. ons College te machtigen het voor kin- derspeelplaats te bestemmen terrein aan de 2e Landdwarsstraat voor rekening der gemeente van eene afrastering enz. te voorzien, welke het eigendom der gemeen te blijft, en daartoe een crediet te verlee nen van 650, nader te regelen bij sup pletoire begrooting; van dit besluit mededeeling te doen aan het Bestuur der Vereeniging D E. S. (Vis- scherslaan 14) als beschikking op zijn adres d.d. 10 December j.l. Afgevoerd, omdat het advies van het Grondbedrijf nog noodig is. JAARWEDDE COMMISSARIS VAN POLITIE Burg, en Weth. stellen voor den Burge- meester te machtigen, aan den Commissaris der Koningin te berichten, dat eene verhoo- ging van de jaarwedde van den Commissaris van Politie Uwe instemming heeft en dat het aanbeveling verdient die jaarwedde te reke- nen van 1 Januari 1926 af te bepalen op 4500—/ 5500 mt vijf-tw«ejaarlijksche ver- hoogingen en onder bepaling dat de dier^tja- ren als Commissaris van Politie vervuld, voor de berekening van de periodieke verhoo- gingen zullen medetellen. Aangehouden. ONDERHANDSCHE VERHURTNG VAN GROND AAN DE NIEUW- POORTSLAAN. B. en W stellen den Raad voor, het vol gende besluit te nemen: Overwegende, dat een aan de gemeente toebehoorende strook grond aan de Nieuw- poortslaan, loopende langs de voorzijde van de perceelen plaatselijk bekend onder de num- mers 20, 22, 24, 26, 28, 30 en 32, ter grootte van ongeveer 45 M2, voor verhuring als tuin- grond aan de eigenaars van genoemde per ceelen in aanmeriung komt; dat het wenschelijk is dezen grand onder hands te ve'rhuren en hiervoor een minimum huurprijs vast te stellen, zoomede om aan De Raad der gemeente Alkmaar; Burgemeester en Wethoudens de uitgifte er van over te laten; gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijiage No. 54 tot 'sRaads handelingen; gelet op de artt. 138 en 194e der Gemeen- tewet; Besl uit Burgemeester en Wethouders te madhtigen de bovenomschreven strook grond voor den tijd van ten hoogste 5 jaren aan door hen aan te wijzen huurders onderhandls te verhu ren tegen een minimum huurprijs van 0.16 per M2. per jaar, op de dbor hen te stellen voorwaarden. Conform besloten. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING OMTRENT DE TOELAT1NG VAN LEERLINGEN UIT BUITENGEMEENTEN TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. De gemeente Egmondbinnen heeft den wensch te leennen gegeven een gemeenschap- pelijke regeling aan te gaan omtrent de de lating van leerlingen uit die gemeente tot de openbare lagere scholen alhier. De gemeente Egmondbinnen heeft de vereischte machtiging van Gedeputeerde Staten bereids verkregen. B. en W. stellen voor te nemen het'besluit zooals dat ook voor andere gemeenten vast- gesteld is Als voren. KINDERVOEDING EN -KLEEDING. B. en W. schrijven in bijiage No. 56: Ingevolge artikel 11 van het Koninklijk Besluit van 19 November 1900, Stbl. No. 202, tot vaststelling van regelen, waamaar de ge meenteraad bevoegd is aan schoolgaande kin- deren, ter bevordering van het schoolbezoek, voeding en kleeding te verstrekken of met dat doel subsidie te verleenen, is Uwe Vergade ring verplicht na het verstrijiken van het dienstjaar aan Gedeputeerde Staten verslag uit te brengen aangaande de wijze, waarop de op de gemeente-begrooting toegestane bedragen voor het in artikel 36 der Leer plichtw-et omschreven doel zijn besteed. nacht kunnen geven, en ze zal dat gaame doen. Ik weet zeker dat ze komen zal," ver volgde Guy op zeer vertrouwelijken toon. „Als ondersecretaris van Alva kun je toegang tot haar vragen. Doe d'at vandaag. Geef haar dezen ring." Hij neemt den korstbaren robijn van zijn vinger en reikt hem den schiider toe. „Mon Dieu! Hebben jullie ringen gewis- seld? En ging dat met een kus gepaard?" en als hij ziet, hoe een diepe bios Guy's gelaat bedekt, bromt hij „Parbleu! Ik gel oof dat dit werkelijk het geval is. Men moet het vooral hebben over laliaansche hartstocht! Dat is je reinste ijs tegenover jullie wonderlijke Engelschen. Daar Chester het zwijgen daarop bewaart, gaat hij voort; „Ik kan wel maken, dat ge elkaar ont moet, maar dat kan niet hier zijn. De duenna zou een onoverkomelijke hinderpaal zijn voor een gesprek onder vier oogen. Dat zou ik al- leen kunnen bezorgen, gelukkige kerel maar och ook ongelukkige kerel in de wa ning van den man, dien ik eenmaal hoop met „vader" te kunnen toespreken." „Bij den burgemeester, Nikolaas Bode Volcker?" roept Guy verbaasd uit. „Ja. Onder voorwendsel, dat er zeldzame stalen van mooie zijde, die wat geleden heeft door het water, zijn te bezichtigen, kan donna Hermoine haar duenna naar de stad mede tronen. In het huis van den koopman kun je dan een woordje wisselen met je aangebe- dene." „Maar de duenna dan, die vervloekte duen na?" gromt Chester. „De duenna zullen we blind en ongevaar- iijk maken in de andere kamer, w.aar de stra- Wij geven U in overweging het verslag vast te stellen, dat wij voor U in ontwerp ter inzage zullen leggen. Als voren. BIJZONDER VOORBEREIDEND LAGER ONDERWIJS. B. en W. stellen voor te besluiten: Besluit: onder voorbehoud, dat aan alle voorschrif ten der thans geldende of nader vast te stel len desbetreffende verordening zal worden voldaan: I. aan de Vereeniging voor Algemeen Voor- bereidend Lager Omderwijs alhier, of, zoolang de bedoelde Vereeniging nog geen rechtspersoonlijkheid zal hebben verkregen, aan de heeren J. Clieck en F. Evers, alhier, respectievelijk Voorzitter en Secretaris dier Vereeniging, met ingang van 1 Mei 1926 tot wederopjeggens te verhuren het perceel Doelenstraat, Wijk B, Nr. 15, tegen een huurprijs van 2275 per jaar, te vol doen in vier gelijke termij- nen, vervallende op 31 Juli, 31 Octiber, 31 Januari en 30 April van ieder jaar, ondep voorwaarde, dat het perceel uitslui- tend mag worden bestemd voor het geven van voorbereidend lager ^onderwijs en voor woning van het hoofd der school en verder op de door Burgemeester en Wet houders vast te stellen voorwaarden; II. aan de onder I genoemde Vereeniging het in de desbetreffer-de verordening ver meld subsidie uit de gemeentekas te reke- nen met ingang van 1 Mei 1962 te ver leenen. den. Als voren. VERNIEUWING WALMUUR LUTTIK-OUDORP. B. en W. schrijven in bijiage No. 62: Op de gemeente-begrooting voor 1926 is onder volgnr. 540 een bedrag van 33000 uitgetrokken voor de vernieuwing van den walmuur aan de Nbordzijde van het Luttik- Oudorp van de brug over den Kooltugi al tot aan de Rotorenbrug. De toestaud waarin deze walmuur verkeert maaikt het noodig dat de verni|uwing onver- wij'ld wordt uitgevoerd. Ook i" verband met den tijd van den graanaanvoer, die reeds half Augustus aanvangt, is het noodzakelijk dat de vernieuwing voor dien tijd is voltooid. Wij doen U mitsdien hierbij een plan voor de vernieuwing van dien walmuur toekomen en verzoeken U, in verband met het voren- staande daaromtrent een beslissing te nemen. Ten cinde verzakkingen in de toekomst te voorkomen is de muur ontworpen op een paalfundeering, terwijl de walmuur zelf, we- gens zijn geringe hoogte, van eenvoudige samenstelling kan zijn. De kosten van uitvoering van dit plan wor den geraamd op 33000. Wij verzoeken Uwe Vergadering ons Col lege te machtigen het bovenomschreven werk op de daarbij aangegeven wijze, waarmede de Commissie van Bijstand voor de Pu blieke Werken zich geheel kan vereenigen, te doen uitvoeren. Conform besloten. VOORSTEL TOT VASTSTELLING SUPPLETOIRE GEMEENTE- BEGROOTINGEN, DIENST 1925 EN 1926. Als voren. VOORSTELLING TOT VASTSTELLING VAN HET VERMENIGVULDIGINGS- CIJFER VOOR DE PLAATSELIJKE INKOMSTENBELASTING VOOR HET JAAR 1926—1927. Voorgesteld wordt dit cijfer vast te stellen op 0.65. Aangehouden. Het woord was aan Mr. K u s t e r s, die aanving met er op te wijzen, dat uit de cou ranten wel bleek, dat de tijd, dat men de afge- vaardigden niet verdacht van bijbedoelingen, voorbij was. Spr. vroeg zich af of de toestand we! zoo is als die zijn moet. Hij hoopt, dat men met waardeering vooi elkanders meening, zich tot een hoogte kon opwerken. E>e actie voor de Handelsschool, zooals die gevoerd is, kan zijn goedkeuring niet wegdra- gen. Dit geldt niet ^oor het comite, dat voor het behoud van de Handelsschool ijverde Hij heeft het oog op hetgeen in de pers verscheen en betoogde, dat de Alkmaarsche Courant de zaak onjuist voorstelde. Men begon onmid- dellijk de zaak in het teeken van de politiek te plaatsen. Het is een algemeen praatje, dat het aantal menschen, dat ingezonden stukken schreef zeer gereduceerd zou worden. Men be- weert zelfs, dat twee redacteuren van 'n blad niet op het bureau mochten komen als ze niet een paar ingezonden stukken over de Han- delssctiool medebracnten. Zelfs op de scholen bespreekt men de zaak. Gaat men zoo door dan loopen er in Alkmaar nog maar twee fatsoenlijke menschen', n.l. de hoofdredacteur van de Alkm. Crt. en die van het N. H D. De politiek heeft met de zaak niets te ma ken. Spr. stelde in het licht dat een R. K. ly- ceum er hoegenaamd geen belang bij kan heb ben of de Handelsschool al of niet blijft voort- bestaan. Laten de couranten, die een objectieve taak hebben te vervullen, toch niet aan verdacht- makingen mede doen. Het speet spr. dat de oud-directeur, de heer Versteeg, hieraan ook had mede gedaan. De commissie denkt er niet aan om zich op minderwaardig geschrijf te verantwoor- den. Spr. wil dan ook kort zijn. Dat de commissie propaganda moest m-.- ken is haar taak niet en dat weet ieder, die met het M. O. op de hoogte is. Spr.'s invloed in de commissie is niet die van iemand die een vooraanstaande ro! speelt. Hij is als jongste voor de secretaris functie. Volgens hetgeen in de courant geschreven werd wist de commissie van niets. Spr. haal- de het rapport van den heer Thiel aan, waar- uit bleek, dat wat door de commissie wordt voorgestaan overal aan de orde is. Spr. be- riep zich ook op den deskundige, Dr. Bolken stein en was maar liever aan diens kant. Bij opheffing zou spr. gaame zien, dat men zich tot de Kroon wendde, ^lan zou hiem? blijken, of de nommissie zoo gek was of niet. Voor de commissie die voor het behoud streed heeft spr. bewondering. Spr. vond de combinatie Westerhof-Cloeck-Adema we! vreemd. De heer Westerhof heeft part noch deel aan die commissie. De heer Kusters: In de Courant wer- den artikelen bekend gemaakt, waarin gege- vens, die van het college moeten komen. Spr. wenschte hierover inlichtingen. Hij ging d\ geschiedenis van de Handelsdagschool in Alkmaar na. Om de positie van den middenstand te ver- beteren kwam de 3-jarige handelsschool tot stand. Bij het request werd een staat oyerge- legd van de uren en de vakken, die de midden stand als eisch stelde. Spr. gaf daarvan een opsomming. Ook de bijiage tot stichting haalde spr. aan. De middenstand was gedesillusioneerd. Men kreeg niet wat men had gewenscht. Bij de oprichting van de Hoogere Handels school bleek de toorn van den Middenstand bij monde van den heer Cloeck. Spr. betwistte, dat de. 3-jarige Handels school een Handelsschool was en staafde de ze bewering aan de hand van de lesuren er. de vakken. Er is slechts een sfeer van Handelsonder- wijs. In de twee eerste klassen geeft men zui- ver algemeen vormend onderwijs en men orienteert zich in de 3e klas alleen naar het Handelsonderwijs. Hierna besprak spr. de Hoogere Handels school, die volgens Dr. Fockens als onder- bouw moest hebben de 3-jarige H. B. S. en niet de 3-jarige Handelsdagschool. Spr. citeerde het oordeel van dr. Fockens over den eminenten directeur, den heer Ver steeg. Hij oordeelde het mogelijk, dat de jongelui die 3 jaar Handelsdagschool had den gehad op de Hoogere Handelsschool kwamen, maar zijn bedoeling was, dat de Hoogere Handelsschool de 3-jarige H. B. S. als onderbouw had. Hij citeerde hetgeen de heer Udo gezegd had bij het oprichten van de Hoogere Han delsschool en herinnerde degenen die zoo vochten voor de Handelsschool, aan hetgeen zij toan gezegd hadden in de bespreking met Dr. Fbckens. Het raadsverslag van 23 Juni 1915 werd door spr. aangehaald, waaruit bleek, dat de heeren Ringers en Cloeck zich verklaard hadden voor het zelfstandig voort- len zullen ten toon gespreid worden. Als we het zoo kunnen maken, dat de magazijnvoor- raad van Bode Volcker ruim voor de hand ligt, dan is ze een uur lang in beslag geno- men. Bovendien zullen ze waarschijnlijk ook wel uitgaan om in de stad iets te hooren over den grooten drinkwedstrijd tusschen" en de schiider kleurt van ergernis, „tusschen den man die zijn genie en zijn kunst tot oneer strekt door zijn onmatigheid, en de zes Drin- kebroers van Brussel. Je hebt het overal aan- geplakt gezien in de herbergen en kroegen op biljetten, die den naam dragen van den groot- sten kunstenaar van Vlaanderen, den Raphael van het Noorden, den man wiens leerling ik ben geweest, den man wiens altaar- stuk in de Onze Lieve Vrouwekerk hem een onsterfelijken naam zou bezorgd hebben, als het niet vernield was door de beeldenstormers eenige jaren geleden, toen zij alle beelden in de kerken verwoestten en tallooze meesterwer- ken vernielden uit blinde woede over de Inqui- sitie. Met medewerking van een ouderen leer- ling van Floris heb ik dien nacht nog een schilderij van hem kunnen redden; het was een kleiner stuk, „de val der Engelen". Het was niet zijn beste werk. het staat zelfs ver beneden zijn genie, maar het is het eenige werk dat voor de nakomelingschap zal be- waard blijvennu is hij een gek en een dron- kenlap geworden," en Oliver slaakt een diepe zucht. ii „Uitstekend," roept Guy, den kunstenaar in de reden vallend, daar hij onder diens weeklacht zich herinnerd heeft, dat hij sedert zijn ontwaken nog niets heeft gegeten. „Nu .we de zaken hebben afgedaan moeten .we toch,_zoodra Achilles is teruggekeerd gaan ontbqten. Misschien komt er wel een stukje duivenpastei op tafel," zegt hij schertsend, terwijl hij de schiider een stootje in de ribben geeft, daar diens opmerkingen omtrent Her moine de Alva onzen stoutmoedigen jonkman recht vroolijk en gelukkig hebben gemaakt. Het was een grapje, maar de lach besterft op zijn lippen, als hij ziet welk een ongewo- nen indruk zijn woorden op den schiider ma ken. Bij het woord „duivenpastei" werd Oli ver doodsbleek. Haastig wendt hij zich om en achterdochtig vraagt hij: „wat weet jij van duivenpastei?" „Alleen wat ik gis*eravond daarover ge- hoord heb van den kleinen Marvedie, den zoon van den barbier Touraine." „Wat vertelde hij van duivenpastei?" vraagt de schiider, wiens wijze van doen in druk begint te maken op Guy, vooral wan neer hij er op laat volgen: „Zeg het gauw, want ons leven.kan er van afhangen!" „Ik weet alleen dit, dat als je hier bent, hij dikwijls duivenpastei mocht eten. Hij vroeg me, of ik ook van duivenpastei hield. Ik meen, of neen, ik weet het zeker, dat hij vertelde, dat hij misschien nu niet zooveel duivenpastei zou krijgen, daar een man zooveel duiven had weggehaald." „Een man zooveel duiven had weggehaald hiervandaan!" stamelt Oliver. Dan roept hij plotseling uit: „Maar dat verklaart, waarom er geen brie- ven van Lodewijk van Nassau.>vareri in mijn duiventil op het dak, ten minste geen duiven die me brieven aanbrachten. Ik vond dat zon- derling en ik maakte me ongerust. Mijn God, ik moet dat precies weten!" (Wordt vervolgd), t

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5