L. rRANKEXBERG, Alkmaar bestaan van dc 3-jarige Handelsdagschool. Ook de'heer Fortuin en burgemeester Rip ping uitten zich in dezen geest. Als spr. nu de enthousiaste stemming van dezelide menschen hcort voor de 5-jarige Handelsschool, dan begrijpt spr. dit niet. De heer Sietsma: Dat is 11 jaar ge leden. Mr. S 1 u i s: Juist, precies 11 jaar. Gelach. Mr. Knsters betoogde, voldoende te hebben aangegeven, dat de 3-jarige Handels- dagschool de school is zooals de middenstand die heeft gewenscht. De school heeft een grooten bloei gehad en is om verschillende redenen, die spr. niet wil herhalen, achteruit gegaan. De oprichting van M uloscholen in buiten gemeenten, een H. B. S. in Purmerend en een HandelsSfehool in Helder en de regeling met de buitengemeenten noemde spr. wel de hoofdoorzaken van achteruitgang alsmede wat er aan de school gebeurd is. Spreker herinnerde aan een bij den raad bekend rapport en wees den raad naar een rapport, waaruit bleek, dat de tegenwoordige directeur, die op onwaardige wijze zich over dfe commissie had uirgelaten en wien de com- missie geen verantwoording verschuldigd is, er naast was met zijn bewering, dat de com- missie zich met d e schoolgeld regeling niet bemoeid had. Hij herinnerde er voorts aan, hoe de heer Verkerk reeds bij de oprichting van de Uloschool een waarschuwende stem had laten hooren. Spr. kon zich begrijpen, dat in groote plaatsen men naast een H. B. S. met een wisMndige en met een litterair-eco- nomischc afdeelmg een Handelsschool neemt. Zoo groot is -Alkmaar cchter niet. Spr. oordeelde, dat Alkmaar .moet omzien naai" een regeling, die een samenvatting geeft. Spr. herinnerde aan de beschouwingen over de reorganisatie van de uloscholen en kon aan de hand van hetgeen de voorzitter toen zeide zich niet voorstellen, dat de voorzitter, hoewel hij zijn naam onder de opmerking ■over de commissie-plaatste, de zaak wel tnauwkeurig had bekeken. Voorts haaldc hij [de meening van Mr. Thiel aan over het ge- ,specialiseerde onderwijs. Als deze zijn zin jkrijgt, komt er opnieuw een algeheele reorga- ^nisatie. De meening van den voorzitter van de Kanier van Koophandel te Amsterdam op het congres van het Handelsonderwijs bracht spr. ook naar voren. Diens ervaring was, dat de lrtterair-economische H. B. S. de beste ;krachten levert, hoewel hij niet in de lste plaats waarde hecht aan de diploma's, maar iwel aan de antwoorden, die op vragen wor den gegeven. Is wat men nu wil een nieuwe school ja dan neen, dan zegt spr., gezien wat men voor 11 jaar wilde, dat dit wel het geval is. Het is geen vraag meer. De vraag is of't verschil tusschen de nieuw te stichten handelsschool en de litterair-eco- nomische afdeeling van de H1. B. S. zoo groot is, dat men tot stichting moet overgaan. opr. ontkent dit en wijst er op, dat het juist de heer Postma is geweest, die het eerst van zijn school een school A. heeft willen maken, dus een litterair-economische Hi. B. S. B. en W. wilden dit toen nog niet, omdat deze bij het begin georienteerd waren naar dfen litterairen kant. Twee jaar Wo, 2 jaar H. B. S. en 2 jaar Handelsschool staat gelijk. Men vecht dus, als men strijdt voor de 3-jarige Handed school, voor het 3e jaar. Spr. herinnerde aan hetgeen gezegd was oyer de midd'enstadsbelangen en haaldc te dien aanzien het advies van den huspecteur van het L. O. aan, waaruit bleek, dat de meeste middenstanders hura kinderen niet naar de Handelsschool, maar naar de H.B.S. zenden. Bij de oprichting van die H. B. S. A. heb ben B. en \V. er buitengewoon op aange- drongeh, die hier niet te stichten. Hij haalde aan hetgeen Dr. Bolkensteijn daarover gezegd had. Thans heeft deze verklaard, dat zij die beweren, dat de H. B. S. A. meer georien teerd' zijn naar den litterairen kant, er niets van weten."*Alle H. B. S. A. zijn thans het meest naar dfen economischen kant naar de Handelsrichting georienteerd. Het is de wil van den minister en Dr. Bolkenstein, dat ook in Alkmaar de H. B. S. A. met 'Septem ber geeft wat wij gekregen hebben bij dfe an cferen en onafhankeldjk van wat wij hier be sluiten. Spr. komt tot de conclusie, dat er meer Handclsscholen zullen verdwijnen dan H. B. S. A. Hij hecht waarde aan het oor- deel van den heer Thiel, doch eveneens aan dat van den heer Bolkenstein en dat van den heer Rhader. Dc raad moet uit hun meenin- gen een keuzc doen. Ook het oordeel van den heer Boissevain haade spr. aan, zooals dit naar voren werd gebraeht op het Handelscongres. Ook een lezing van Dr. Slijper over het Gymnasiaal onderwijs en hetgeen aan het Baarnsche lyceum gebeurde, werd door spr. naar voren gebraeht, om aan te tooaen, dat wat d'e commissie voorstelt, in tal van andere plaatsen gebeurt. Waarom hier een school met zoo weinig leerlingen gehandhaafd? Men moet niet vergeteti, dat er van de 20 leerlin- I school. avondschcol uit do Heer van het liandclson derwijs moeten komen, is een algemeen ge bruikte bewering, die voor Alkmaar niet op gaat. De Handelsschool is het kostbaarste bezit van den middenstand. De aangifte van het aantal leerlingen uit Alkmaar bewijst echter niet, dat men dit inderdaad als het kostbaar ste bezit beschouwt. De heer Sietsma: Er zijn nog andere middenstanders dan de handeldrijvenden Mr. Kusters Die komen er dan ook bij en dan is het nog erger. Spr. giaf er zijn verwondering over te kennen, dat de bezui- nigingspartij, die over groote couranten be- schikt, niets gezegd' heeft over den financiee len kant van de zaak. De bewering dat de minister er niet voor gevoelt om in de wachtgeldlen bij te dlrageini, zooals Mr. Thiel beweerd had, is te wraken. De minister heeft verklaard, dat hij te dien aanzien #eer wel mogelijk een ander stand- punt zal innemen dan de heer Thiel. Als de zaak in beroep komt bij de Kroom, dan zullen wij de eersten zijn die ons bij dat besluit zullen neerleggen. Het zal voor de Iceraren niet prettig zijn, doch wij zitten in de eerste plaats in het belang van Alk maar. Spr. decide nog mede dat volgens de minis ter de heer Boissevain geweten heeft, dat Alkmaar zeiker geen 70 pet. zal kunnen krij- gen. De heer Sietsma wees op de in bewe- ging gekomen gemoederen van de burgerij in de pers tot uiting gekomen. Spr. bracht hudle aan de meerderheid van B. en W. voor de schitterende weerlegging vajn het adtes van de commissie. Spr. wilde de zaak in twee deelen, het financieele en het enderwijskundige gedeeite splitsen, waarvan het laatste weder in twee deelen. Hij zou niet aarzelen zoo nood'ig of fere voor het behoud te brengen, al is gebleken, dat de financieele bezwaren gering zijn. Spr. stond stil bij het overgaan naar de liter^jr-economische afdeeling der H. B. S. en leverde een betoog ter versterking van het meerd<.rheidsbeshiit van B. en W. Spr. bet^pgde, dat tegen de bedoeling van Torbecke kj de H. B. S. zich te veel als in- stituut van voorbereiding voor Hooger onder wijs heeft ontwikkeld, waardoor veel levens- vreugde is gedood. Spr. meende daarm, dat de oprichting van een literair-eeonomische afdeeling de R. I I S toejuiching verdiende. Spr. besprak de memorie van antwoord van minister de Visser om te betoogen, dat de H. B. S. de Handelsschool niet kan ver- vangen, omdia ze geen gespecialiseerd derwijs kan geven. De behandeling van het ontwerp werd door spr. naar voren gebraeht. Minister de Visser had beoogd een speciale opleiding door de R. H. B. S. A uit te sluiten. Hij herinnerde ook aan het adres van den Bond van Nederlandsche Fabrikanten die be- toogd haddani dat op de H. B. S. A het han- delsonderwijs niet zoo gedoceerd kan worden als op Handclsscholen. Voorts citeerde spr. den rector van het Gem. lyceum te Haarlem om te betoogen, dat de H. B. S. A niet aan de Handelseischen kaw voldoen. Ook het rapport van de C. v. T. werd door spr. besproken Hij had zich afgevraagd of de commissie wel goed had gedaan het advies uit te brengen. Alleen de omvang en den korten tijd waar in het is uitgebracht hadden zijn bewon- dering. De hpast waarmede het is samemgesteld spi-eekt er echter uit. Spr. betreurt het dat de directeur en dc betrokken leeraren niet zijn gehoord. De haast heeft overal in het rapport zijn sporen achter gelaten. Blijkbaar had de commissie niet begrepen, dat het louter een ondenvijskundige kwestie betreft. Het doel blijft gelijk. Alleen de weg wordt beter. Voorts wijdde spr. een beschouwitnig aan de minderheidsnota en stelde d'aartegjenover de uitspraken van menschen die het algemeen vormend onderwijs voor het handelsonderwijs niet juist achten. Ook een uitspraak van prof. Kernkamp in de Amsterdammer, werd door spr. naar vo ren gebraeht, alsmede een artikel in „Vragen des Tijds" van den heer Maurik Broekman. Eveneens op 't schrijven van het het hoofd van de Muloschool tot B. en W. gericht, werd door spr. de aandachtgevestigd. Uit bijlage 58 had spr niet den iindiruk gekregen, dat de meerderheid iets wil doen voorkomen. Hij wees er nog op, dat de vijf andere leden bij het voorstel krachtens hun partij-programma behoorden te ijveren voor het behoud van de openbare school. Ook aam de uitspraak van Dr. Bos werd door spr. aangehaald, alsmede van dfen direc teur der Handelsschool te Helder, waarin het verschil tusschen efen H. B. S. en een Han delsschool werd aangegeven. Spr. hoopte dat de leden, van wien men nog iniet weet hoe zij zullen stemmen, met hem in het algemeen belang zullen stemmen voor het behoud van de openbare Handels- handcl op. Spr. hedt ook het algemtca vor mend hooger Oinderwijs gevolgd en daarvan als zakenman de voordeelen genooten. De heer v. D r u n era Zie tractor. Mr. Bosman had ook een audientie ge had met den minister van onderwijs, die ge- aatwoord had, diat de eischen gelijk waren. Op spr:'s vraag of de handfelsscholen in plaasen waar eeni H. B. S. A is niet over- bodig waren, had de minister geantwoor&, dat men deze vraag aan iedter ander doch niet aan hem kan stellen. Spr. wees er nog op dat het ulo-onderwijs hier 87.per leerlimg kost. In andfere plaatsen kost dit 42. Aan dfe gemeemtelijke ulo-school is efen bo- ventailige leerkracht. De christelijike en de katholieken hebben daar ook recht op. Spr. waarschuwt er voor dat B. en W. dit niet onder de oogen hebben gezien. Spr. ging de besparing bij de opheffing na en wees er op dlat het vrijkomen van het ge- bouw al 10.000 besparing geeft. Voor het onderwijs wordt 34000 be- spaart, waar de wachtgeldlen afgaan, waar- aan het Rijk zeker zal bijdragen. De minister bevestigde hem dlat het Rijk in de uit te betalen wachtgelden 50 pet. zal betalen. Over de leeraren die er in 1927 nog zijn kon spr. geen toezegging krijgen, doch vermoedLlijk betaalt ook het Rijk daar voor. Spr. betoogde dat de gemeente een bezui- niging van 25000 kan verkrijgen. Hij laat dan nog buiten beschouwing wat het Rijk daardoor bezuinigt. Spr. laakte't, dat de Alkmaarsche Crt. be weerd had, dat dfe Vrijheidsbond achter Rome aanloopt en anonieme stukken over de zaak opnam. In een onderhoud met dfen hoofdnedacteur kon deze hem geen gegevens verschaffen over de juistheid van zijn bewering dat er een R. K. lyceum zal komen. Spr. deeldfe mede van dfen minister verno men te hebben dat er geen sprake is van steun aan 'n lyceum en ging voort de argumentatie van de Alkmaarsche Courarot, die politieke achteiWocht kweekte, als ontoelaatbaar te kwalificieeren. De heer v. Drunen: Dat U dat hier zegt is niet toelaatbaar. De voorzitter: Het woord is aan Mr, Bosman. Mr. Bosman wraakte dfe bewering van de Alkm. Crt. dat het openbaar onderwijs bdj den Vrijheidsbond niet veilig is. Hij herinner de aan de totstand gekomen regeling voor het voorbereidend onderwijs, berustende op ge- meenschapszin. Spr. deed een beroep op de christelijken, om hun partijbelang achter te stellen bij het algemeen belang. De mededeeling over den inzet der verkie zingen noemde spr. 'n speculatie op de eer- zucht van hen die vereerd zijn met een zetel der eere. Spr. oordeelde, dat dit een manoeuvreeren was en betoogde dat de Vrijheidsbondcrs pal staan voor hun principe en dat hij, on- afhankelijk van de volksgunst, getrouw za blijven aan zijn afgelegden eed en naar eer en geweten zijm stem zal uitbrengen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Govers verzocht had1 dfe vergadering een week uit te stellen. Dit voorstel werd door Mr. Sluis gesteund. De voorzitter zeide, dat hij den vol- genden dag naar Leeuwarden moet. Hij was bereid vanavond tot 10 uur te vergaderen. De heer Wester h of oordeelde uitstel funest. Het voorstel uit te stellen tot de volgende week werd aangenomen. Tegen sfemden dfe S. D. A. P. en de heer Sietsma. De heer V o g e 1 a a r protesteerde tegen het beroep dat Mr. Bosman gedaan had op de chr. partijen om in dezen't alge meen belang bovem het partijbelang te stellen, aangezien daarirn lag opgesloten, dat de chr. hist, als zij voor het behoud1 van dfe Handelsschool stemmen het partijbelang bo- van het algemeen belang zouden stellen. Mr. Sluis: Dat is niet zoo bedoeld. De voorzitter verondersteldfe dit ook. Mr. Bosman bevestigde dit. Hiermede nam de heer Vogelaar genoegen De vergadfering werd hierna gesloten. ProTinciaal Nienws gen in de lste klasse en in de 4e klasse een groot deel zijn afgevallcn. Voorts vcrvvees spr. naar een enquete van de commissie, ingesteld bij 18 Uloscholen in ons land. De bewering, dat zij, die de Handelsschool hebben doorlopen, na drie maanden het (..Mercurius"-diploma kunnen halen, vond spr. merkwaar-clig. Dit is ook mogelijk voor leerlingen. die de L'fcscheol hebben doorloo- pen. Spr. toonde dit aan, aan de hand van bij hem ingekomen gegevens. Spr. oordeelde, dat hij de kwestie van de rcchten van de diploma's achterwege kan la- ten Als men de bedoeling van de oprichting van de scholen nagaat, dan'zien wij, dat Alk maar het svsteem-Gronrngen heeft gehad. De aansluiting is alleen voor degenen, die zich vergist hebben. Ten aanzien van het Handels-avondonder- wijs deed spr. mededeeling van de wijze waarop iemand een request had geteekend. Later bleek, dat hij miet geweten had waar- voor hij had geteekend. Spr. wil dus niet te veel waarde hechten aan adressen. Hij stelde in het licht, dat aan de Handeis- avondschool door leeraren van het Gymna sium les wordt gegeven en oordeelde, dat leeraren van de H. B. S. dit toch zeker cok kunnen. Dat de menschen voor de Handels- (Krachtig applaus en bewijzen van instem- ming op de geheel gevulde publieke tribu nes). De Voorzitter verzocht bewijzen van instemming of afkeuring op de tribunes na te laten, aangezien hij die anders zou la- ten ontruimen. Mr. Bosman ging in een betoog na, wat de oorzaak was dat de Handfelsschool een kwijnende was geworden. De oprichting van Uloscholen in de buitengemeenten was voor spr. een der oorzaken. Spr. oordfeelde dat de technische vraag door den raad niet be antwoord kan worden. De raad moest zich houden aan het oordeel van dfe daar voor gestelde deskund'igen en voor hem was die van den inspecteur van het L. O. ten aanzien van het Ulo afdoende Voor het H. O. hield1 spr. zich aan het oor deel van Dr. Bolkensteijn. De voorstanders van het behoud hebben niet vastgelegd welk onderwijs voor dfe kinde ren te prefereeren is, dat van de R. H. B. S. A of dat van de Handelsschool. De midden stand prefereert het vakondefwijs. Op het congres van Handelsonderwijs gaf de heer Boissevain echter de voorkeur aan het algemeen vormend onderwijs. De handfel is geen vak maar een conglome ratic van vakken. Men leidt niet voor den VEREEMGING TOT ONTWIKKELING v VAN DEN LAN'DBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Bovengenoemde vereeniging heeft Woens- dag in „de Roskam" te Hoorn haar voorjaars- vergadfering gehouden onder leading van den heer P. Stapel te Hoogkarspel. Nadat de voorzitter die aanwezigen had wrwelkomd, verzocht hij den leden zich van hun plaatsen te verheffen, om de nagedachte- nis tc eer en van den over leden Directeur- Generaal van Landbouw, den heer Van Hoek. Spr. wees er op hoe Me Regeering het voornemen heeft zich in de naaste toekomst te laten voorlichten door een commissie van advies. Het betreurende, dlat geen opvolger van den heer Van Hoek is benoemd, hoopte spr., dat voornoemde commissie ten aanzien van den landbouw nuttig werk moge verrich- ten. Met den wensch, dat dfe nieuwe minister een open oog moge hebben voor de groote bclangen van den landbouw, opcode de voor zitter de vergadering. Onder de ingekomen stukken bevond' zich een dankbetuiging van rtievr. dfe wed. Van Hoek, voor de betoondfe belangstelling bij het verscheiden van haar echtgenoot. De ministerieele beschlkking, waarbij het ambt van Directeur-Generaal van den Land bouw word opgeheveni, gaf het bestuur aanleiding zijn ernstig leedwezen uit te spreken over dit besluit. Medegedeeld werd, dat de rekening van Hollands Noorderkwartier door het Ministe- rie van Landbouw is goedgekeurd. Een bespreking met dfe Directie van hef Yorkshire Varkensstamboek vormde mede een onderwerp van bespreking. Gelet op ver schillende omstandighedien, achtte men het gewenscht in Noordholland het varkensfok ken niet te bevorderen. Het bestuur meende zich te mogen ref^ree- ren aan de circulaire van het Ned. Landbouw- Comte met betrekking tot het gfebruik van buitenlandsche serums. Het eventueel gebruik van serums door de veehoudiers zelve vorm de alsnu een punt van uitgebreide discussie. Sommigen zijn van meening, dlat men deze behandeling gerust in handen van den boer kan stellen, niits voldoende controle wordt uitgcocleml, waarbij dan vooral geiet niuct worden op besniettelijke ziekte. Dc secretaris van de Holland'sche Maat schappij van Landbouw, die heer Huisman was van meening, dat de ervaring heeft ge leerd, dat speciaal voor vlekziekte het vrij- geven van serum moet worden toegestaan onder de noodigc controle. Hierop werd het bestuursvoorstel met groote meerderheid aangenomen. Het bestuur uitte voorts-enkele bezwaren ten aanzien van de behandeling van het we- genvraagstuk, vooral met betrekking tot den weg langs de Streek en die verbinding Hoorn—MedemblCk. Voorts achtte men het onbillijk, dat de las- ten betreffende de oplossdng van het vraag stuk vooral op de landbouwers zullen rus ten. Krachtige steun van Rijk, Provincic cn Gemeenten achtte men meer gewenscht. Metbetrekking tot het kanalisatievraagstuk betreurdc men het, dat met de bezwaren ten aanzien van het kanaal door de Westerkogge en om Hoorn naar Enkhanizen geen genoeg- zaam rekening is gehouden meer in het bij zonder met betrekking tot de dYoogmaking der Zuiderzee. Men hoopt alsnog op wijzi- gingen. De voortschrijdende werken der droogma- king vonden bij het bestuur warme waardee ring, niet het minst met betrekking tot de landaanwinning en de merkbare werkverrui ming. Tengevolge van de zoo waardevolle be- schouwingen van den heer Ir. S. Smeding is o. m. eene commissie ingesteld, welke het vraagstuk van den meest geschikten water- stand voor Noorderkwartier zal bestudeeren In deze commissie hebben voor Noorderkwar tier zitting de heeren: Ir. C. Nobel te Haar lem, C Kramer Glijnis en Ir. Smeding te 1 Schagen en voor de Vereeniging van Oud- Leerlingen der RijksJandbouwwinterschool te Schagen de heeren: K. Koster Jr te Mid- woud' en D. Pijper te Spanbroek. Een bedrag van 250 is voor dit onder- zoek bereids uitgetrokken. Van de Hollandsche Maatschappij van Laud'bouw is mededeeling ontvangen, dat zij ten behoeve van de Werktuigen-Commissie een maximum-bedrag van lOO per jaar be- schikbaar stelt, een en ander onder bepaalde voorwaarden. Op voorstel van het bestuur werd' beslo- ten ae e. k. najaarsvergadering te Schagen te houden. De rekening over 1925 wees in ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van 2654.421.-, De begrooting over 1926 werd in ontvang sten en uitgaven goedgekeurd tot een bedrag van 2275.64. Namens de financieele commissie werd voorgesteld de rekening goed te keuren, on der dankzegging voor het accurate beheer. Aldus besloten. Vervolgens werd' door den heer 't Hooft, Inspecteur van den Veeartsenijkundigen E)ienst te Amsterdam, een belangrijke inlei ding gehouden over tuberculosebestrijding in verband met de Regeeringsvoorschriften. Spr. behandfelde hoofdzakelijk dfe tuberculose bestrijding gedurendfe de laatste 25 jaren en besprak in dit verband de Regeerigsmaatre- gelen o. a de Veewet van 1920, welke een speciaal artikel bevatte ten aanzien van de tuberculosebestrijding. Spr. besloot zijn wetenswaardige en be langrijke voordracht met dfe wensch, dat het de Vereeniging gegeven moge worden die maatregelen bij de regeering ingang te doen vinden, welke er toe niogen leiden de tuber culosebestrijding met kracht aan te pakken in het directe belang van den Hollandschen veestapel en indirect tot heil der geheele menschheid. Op deze inleiding volgde een leerzame discussie, waarbij o. m. gewezen werd op't werken in deze richting dor „de Eerste- ling" te Stompetoren. De voorzitter zegde den heer't Hooft har telijk dank voor zijn inleiding en hoopte, dat „De Eersteling'' en dfe Gezondheidsdienst met kracht in de gewcnschte richting zullen voortgaan. Medegedeeld werd nog, dat de Gezond heidsdienst gegronde hoop heeft meer steun te zullen verkrijgen van den Veeartsenijkun digen Dienst. Door den heer G. Nobel werd vervolgens een inleiding gehouden tot bespreking van de voor dfen Landbouw belangrijke vraag der bijdrage in de kosten van Kanalisatie van Westfriesland. Van de totaalkosten ad 13.650.000 zal 1/„ deel, alzoo een bedrag van 2.275.000, opgebracht moeten worden door de belanghebbendfen. Hieruit volgde onmiddellijk de vraag: wie zijn in de eerste plaats de belanghebbenden. En dan gaf spr. als zijn meening: de handel drijvenden en de scheepvaart. Spr. stelde de vraag of, gezien de moeilijkheden van het vaststelleu wie belaghebbenden zijn, het be drag niet te verhalen is op de gfemeenten. De meerdere inkomsten kpmen indirect de ge- meenteq ten goede. Om het door de polders te laten opbrengen leek hem aan groote be- denkingen onderhevig, hoewel in sominige geval len hierop uitzonderingen te maken zijn. Dc belangrijke inleiding van den heer No bel had een uitgebreidfe gedachtenwisselicg tot gevolg. Het bestuur al de zaak nog eens ernstig ovcrwegen aan de hand van de inleiding en de daarbij gehouden discussie. Vervolgens werden de volgende rapportcn en voorstellen uitgebracht. a. Over het bevorderen van goed me'ken, door den heer Dr. L. T. C. Schey; b. Mededeelingen van de Werktuigencom- missie, door den heer Ir. C. Nobel; c. Over de opleiding van bouwkncchten, door den heer Smeding. Krachtig werden de iedfen opgewekt warme loelangstelling te toonen voor dezen toch zoo nuttigen cursus. Nadat bij de rondvraag nog enkele zaken van meer ondergeschikt belang niaar voren waren gebraeht, werd de vergadering met een woord van dank voor de betoonde be langstelling en de prettige gedachtenwisse- ling gesloten. Nader wordt ons gerneld, dat de bestuurs- verkiezing het volgende resultaat had: Periodiek moesten aftrcden op 1 Januari 1927 de heeren: Jn. Breebaart Kz„ H. K. Koster en P. Stapel Cz., en wegens bedanken de heer E. Koster Dz. Als Candida ten werden genoemd de hee ren K. A. Koster, D. Schoenmaker, J. de Veer, liastpapier, Kastraudeii, Punalses. Uiterst billijke prijzen. H. Kuiper, J. Blaauwboer en P. Kistenmaker. Gekozen werden de heeren J. de Veer, D. Schoenmaker, K. A. Kaan en P. Kisten maker. UIT HE I LOO. De Christelijke Coop. Boerenleenbank hield Woensdagavond jaarvergadering in het Bru- nogebouw Tegenwoordig waren 83 leden. De voorzitter, de heer J. Sengers, opendc de vergadering met een welkomstwoord en wijdde een terugblik in het afgeloopen jaar. Daarna bracnt de heer J. Sengers verslag uit omtrent de liquidatievergadering van de Centrale Bank te Alkmaar. uit de mededce- link blijkt, dat de verwachting niet ongegrond is en dat er nog een flinke uitkeering komt. Hierna bracht de kassier P. Stoop het jaarverslag is. De gemaakte winst is 1027- het in omloop zijnde spaarbankboogjes be- draagt 258, het leden tal klom tot 92, de ren- tevoet voor spaargelden werd gewiizigd en vastgestelt op 5 'A pet. voor voorecnotten en 3.60 per 100 voor spaargelden. De rekening en verantwoording gaf aan in ontvangsten en uitgaven 311.178.10, die der balans 123 025.31. De heer S. Akkerman stelde voor om de re kening en de balans, gespecifeerd op de cono- catie te laten drukken, om een overzicht te krijgen. Het bestuur oordeelde dit overbodig, daar alle verscheiden ter inzage liggen. Het voorstel Akkerman kwam in stemming en werd met 23 tegen 60 stemmen verworpen E>c rekening en balens werd goedgekeurd. Het salaris van de kassier werd verhoogc van 500 op 600. Mededeeling werd ge daan dat 'it bestuur, op voorstel Centr. te Eind hoven, voorstelde de winst bij de reserve te voegen. Goedgekeurd. Bestuursverkiezmg Als directeur werd herkozen de heer C. Bak- ker Pz. en als bestuurslid en lid van der Raad van Toezicht de heeren Jac. Zoon en M Dekker. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. UIT WINKEL. Aan den heer J. Poste, hoofd der school tt Lutjewinkel, is uit zijn betrekking van hoofd- en onderwijzer bij 't herhalingsonderwijs een pensioen toegekend van 155. UIT ST. PANCRAS (Zuideinde). Dinsdagnamiddag geraakte het 5-jarig zoontje van den heer van Baar, bij het verla- ten van 't erf, onder een passeerenden auto. Gelukkig had deze een matig tempo, juist incest een ander voertuig worden gepasseerd, zoodat dc bestuurder bijna onmiddellijk stopte. Door hem werd het ventje het huis binnengedragen en dr. Destree ontbodei. Door dozen werd een verband gelegd, waar bij bleek, dat zich geen ernstige kneuzingen voordeden. Behalve een hoofdwond, kwam het ventje er met wat schrammen en builen af. UIT KENNEMERLAND. Den grooten aanvoer ten spyt, blijft de prijs van de spinazie op peil. Terwijl in an dere jaren de prijs keldert met den grooten aanvoer, schijnt die thans niets te hinderen en de enorm groote voorraad vindt grage af- nemers. De groote massa wordt verwerkf door de fabrieken, terwijl naar Amsterdam en Rotterdam ook groote kwantums worden afgelevferd_ tegen den zeldzaam hoogen prijs van 0.75 a 2 per kist. Naast de spinazie is er ook een goede vraag naar rabarber en hoewel de 2e kvvaliteit iets lager was in prijs, is de prijs toch van dien aard, dat men tevre- den kan zijnwe noteerden hier 8 tot 18 per 100 bos. Naast de geiioemde groente is er aanvoer van andere groente in kleiner of grooter cwantums. doch alles is prijshoudend. Postelein brengt 1.50 a 1.80 per kieine kist op, sla /5a/ 10 per 100 krop, bloem- kool 40 a 45, komkommers 16 a 20 per 100 stuks. Trots den grooteren aanvoer is de prijs van asperges uitsteken.L Dit geldt niet al leen voor eerste, doch cjk voor tweedc soort. We noteerden hiervoor: le soort f 60 a 100, 2e soort 50 a 65 per 100 bos. De aanvccr van wintergroente begint steeds meer tc verminderen en dit is ver- klaarbaar. 1 och is er nog goecle vraag naar roode en gele kool en daar de aanvoer onte- diudend is, loopt den prijs tamelijk hoog op. Aardappelen zijn er nog genoeg, doch cr is weinig handel in dit artikel; de prijs is laag en varieert tusschen 4 en 6.50 per 100 Kilogram. Iederen niarktdag komt er aanvoer van aardbeien, doch nog in onbeduidende kwan tums. De prijs is 0.65 per kieine slof (in- houd1 1 kilogram). De overige aanvoer geeft weinig reden tot afzonderljjke, bespreking. UIT DE RIJP. Door de gemeente-poiltie alhier is tegen een 6S-jarigen ingezetene proces-verbaal op- gemaakt terzake het*plegen van onzedelijke handehngen met een meisje van 13 jaar, even eens alhier woonachtig. Marktberiehten BROEK OP LANG END IJK (Langedij- ker Groentenveiling), 29 April. 1500 K G. Gele kool le soort 12, 1075 K.G. Uien: Uien 8.40—/ 9.10, 3000 K.G. Rabarber 6.75 per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 29 April. 13500 K.G Uien: Uien 7.50—/ 8.70 Dnelingen 7.20—/ 7.80, Grove Uien 7.80—/ 8.40, 4200 K.G. Peen 12- 11.80, 55200 K G. Roode kool 6.60 12.50, 32200 K.G. Gele kool 7.40- f 11.70, 26000 K.G. D. Witte f 16—f 20.50, 1000 K.G. Krofen 1.50 per 100 K.G. SCHAGEN, 29 April. Op de heden ge houden eierveiling waren aaingevoero: 53335 kipeierenB. 5.20—/ 5.40, 30—3 K G. 5.405.50. Witte 4.70—f 5 30, 25—28 K.G. 4.60-/ 490, 28—30 KG. 4.90-/ 5.40, 30-33 KG. 5.20—f 5.50. Eendfeieren: 9838 st. f 4.80—/ 5. ZWAAG, 28 April. Veiling Bangert en Omstreken. Spinazie 2—1 5.60, Uien 3— 3.40, Postelein 19, Bloem/kool 20— 38, Roode kool 6.80, Sla 2.10—/ 6 70 Rabarber 4.10-/ 9, Prei f 8, Radiis 1.50—/ 3, Wortelen 7.40—f 10, Andij- vie 2.70, Aardbeien 1.60—/ 2.50 p. 100

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6