Alkmaarsche Caurant Yrfidag 30 April. IK DENK ER STERK OVER, TE GAAN ADVERTEEREN! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT. No. 101 1926 Konaerd Achf en Twintigst? Jaargang. Provinciaal nieuws UIT EGMOND AAN ZEE. De gemeenteraad vergaderde Dinsdag- avond. Afwezig de heer Prins. Voorzitter de heer C. J. Eijma, burgemeester. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, verzocht de voorzitter aan het iiieuwe raadslid, mevr. T. v. d. Pol-de Graaff, om de gebruikelijke eeden af te leggen. Hierna sprak de voorzitter er zijn voldoening over uit, dat de Raad nu weer voltallig was. Spr. heette mevr. v. d. Pol van harte welkom met den wensch, dat het haar gegeven moge zijn lan- ge jaren met de overige leden eendrachtig sa- ,men .te werken in het belang van Egmond 'aan Zee en zoodat zij later zou kunnen ver- klaren er geen spijt van te hebben deze func- tie te hebben aanvaard. Nu het feit eenmaal voltrokken was restte iden Burgemeester niet anders dan het afge- tren lid, den heer C. v. Pel, namens de ge meente dank te zeggen voor hetgeen hij in haar belang had gedaan. Spr. hoopte van harte, dat de heer v. Pel door den moeilijken tijd, dien hij op't Oogenblik in zijn gezin be- leefde, heen zou komen en niet meer verdriet zou moeten ondervinden, dat hij op't oogen blik had. Ingekomen stukken: De eerste vier beheld iden goedkeuringen van Ged. Staten op raads- besluiten en voorts verslag van den toestand der gemeente. Een verzoek der V. V. V. om alsnog een hoogere subsidie van de gemeente te mogen ontvangen. B. en W. stelden voor dit voor kennisge- ving aan te nemen, hetgeen ook geschiedde nadat was medegedeeld, dat het huidige sub sidie 150.— bedroeg. Een schrijven van Ged. Staten behelzende eenige opmerkingen betreffende de vordering op tolgelden, in verband waarmede eenige wijzigingen van itechnischen aard werden voorgesteld. B. en W. stelden voor hieraan te voldoen Verzoekschriften van J. de Boer, de V. V. V., den A. N W. B. en den Automobielbond, die zich verzetten tegen het heffen van tolgel den en den tol wenschten afgeschaft te zien. In verband hiermede hadden Ged. Staten opzending van de verordening gevraagd en B. en W. stelden voor hieraan te voldoen. De heer Snoeks was van oordeel, dat het verzoek van de verechillende adressanten goed in overweging diende te worden geno- men. Verscheidene menschen, die sjofeltjes aan den kost moesten komen, voerlieden b v., werden in erge mate gedupeerd door die we- kelijksche belasting. Verdween de tol, dan verviel ook de onderhoudsplicht van den weg van af de grenspaal tot Egmond aan den Hoeg. Ook voor het vreemdelingenverkeer was opheffing van den tol gewenscht. Overal in den omtrek waren ze verdwenen, met uit- zondering van de centenbrug over de Zaan. De heer Ruigewaard sloot zich hierbij aan. De geheele gemeente moet door dien tol en't is dus een zaak van algemeen belang. Voor de verplichtingen ten opzichte van den straatweg was't niet meer noodig, de weg was nu betaald, restte dus alleen het onderhoud. De heer M a a 5 was wel voor opheffing, doch noemde den tol de grootste bron van. inkomsten voor de gemeente. Wanneer dat verviel, moest het ontbrekende Weer op de be- lastingen gevonden worden. De heer Z w a a n zat in tweestrijd over tolgeld en belastingheffing. De Voorzitter zou het ook een mooi ding vinden, als de tol verdween, hij is onaangenaam en ouderwetsch, doch brengt 2000.in. Het was niet zeker, dat de voer- lui zoo gedrukt werden, ze verhaalden de tol- Sdden op degenen, voor wie zij vervoerden. it bleek uit de aanbestedingen voor de ge meente. Het bezwaar van B. en W. is, dat de eventueel te derven tolgelden zouden terugko- men op de belastingbiljetten. Het voordeel van overdracht aan de gemeente Egmondbin nen aditte spr. problematisch. De weg zou eeret volkomen in orde moeten gebracht wor den. De tol was bovendien een mooie gelegen heid om van automobilisten d.w.z. van vreerii- delingen een kleine belasting te heffen. Die- genen, die daarvoor zooals men wel be- weerde mochten achterblijven, dat waren dan toch zeker de gasten niet, wier komst voordeel in de gemeente bracht. De heer Snoeks wide den druk op een fdeine groep dOen overnemen door een be lasting naar draagkracht, b.v. een straatbc- lasting. De voorzitter herhaalde zijn betoog betreffende het afwentelen der last en door de voerlui op anderen. Straatbelasting zou weer een ander deel alleen treffen de bewo- liers der perceelen langs de straat. De heer Ruigewaard wilde dit punt aanhoudten, doch de voorzitter achtte dit traineeren. Bij de stemming verklaarden de heeren Snoeks, Ruigewaard en Zwaan zich tegen handhaving van den toil. De heer Ruigewaard verklaarde hier na, d'at het laatste woord hierover nog niet gesproken was. Hij was niet van plan het er Bij te laten zitten. 4. De dames M. du Crocq en J. Veltmeijer. onderwijzeressen aan de open-bare school, hadden ontslag gevraagd tegen 1 Mei a.s. B. en W. stelden voor, beide d'ames eervol ontslag te verleenen overeenkomstig hiaar verzoek. Aldus besloten. B. en W. hadden reeds maatregelen geno- men om in de vacatures te voorzi-en en reeds een voordracht opgezondten naar den Inspec- teur. Gewoonlijk d'uurdte het eenigen tijd, eer deze de stukken gcedkeurde en bij het rond- sturen der agenda was nog niet op de mo-ge- lijkheid van benoeming gerekend. Intusschen was juis-t dien morgen de voordracht om zoo te zeggen per keerende post .terugekom-en. De Inspecteur had er genoegen mee geno- men, waarschijnlijk in verband met de goede voordracht, die was ingezonden, en de daar- bij verstrekte inlichtingen. De voorzitter wil de dan nu ook meteen tot benoeming over gaan. A&ngeztea niemand hiertegen bezwaar had, werd tot stemming overgegiaan. Van do beide voordrachten, bestaande lo. uit de da mes G. F. Happee te Veere, A. Hhppeee te Nieuw- en St. Joostland-, D. Dik te Amster dam en 2o.A. Happee voornoemd, A. Bies- terbos te Limmen en J. Biickman te Bergen, werden de beiden op No. 1 geplaatstcn met algemeene stemmen benoemd. 5. Aan het bestuur der Chr. School werd op voorstel van B. en W. een voorschot van 387,47 toegekend. 6. In verband met een aanbod der betref fende maatschappij werd besloten tat oon- versie van het restant der leening van 8000, thans nog groot 5300, waar door de rente van 6 pet. veraderde in S1/^ pet. 7. Besloten werd tot af- en overschrijving op dten dienst 1925 tot een bedrag van J 784, een wijziging in de begrooting voor 1926 ten bedrage van 1107,19, en een suppletoire begrooting van 63.672.36 (waaronder be- gi-epen de oonversie der leening van 63.500. De heer Snoeks vondi, dat de poet „voet- paden" nogal hoog was, doch die burge meester merkte op, dat diaaronder ook begre- pen was de kosten verbonden aan den strijd tegen de zandstuivingen-. 8. B. en W. stelden voor om te bepalen, dat onderwijzeressen, die voor het 45ete jaar een huwelijk aangaan, verplicht zijtni ontslag te nemen. Hetzelfde gddt voor elk -lid- van bet person-eel, dat den leeftijd van 65 jaar be- reikt. Op voorstel van B. en W. kan de Raad het ontslag opschortem. Aldus besloten. Mevr. Visser wenschte, dat de zoo jnist be- noemde onderwijzeressen daarmede in kennis werden gesteld, hetgeen werd toegezegd. 9. Aangezien beha-lve de heer de Waard ook de jachtheer van het terrein van den heer Six als liefhebber is opgedoben voor het jachtrecht op gemeentegrond, stelden B. en W. voor, beiden te doen inechrijven. De heer Snoeks trad op als kampioen voor den kleinen man tegenover de groote heeren, tegen wie de eerste niet in het bieden gunde ook de inwoners wel wat en als't een belasting en jaagdfe er om een broodje te ver- denen, niet zooals die heeren voor zijn ple- zier. De voorzitter zeidie, dat het die hee ren te doen was om te voorkomen, dlat de fa- zan-tee gelokt zouden wordlen. De heer Snoeks merkte op, dat die hee ren dat zelf ook deden-. In de landerijen in het duin zijn die dieren schadelijk. De heer v. d. S c h i n k e 1 meende, dat de heer de Waard de gemeentegrondlen beter zou zuiveren dan die heeren, die daar toch niet komen jagen. Andiere inwoners hebben er dus schade van en daarom was het beter, al scheen het voordeeliger, om het recht niet aa-n ide heeren te geven. De heer Zwaan deelde medle, uit erva- ring te weten, dat het wild sehadelij-k is voor db bouwers, ook de fazanten. Ook dte jagers doen schade. De voorzitter oordeelde, dlat dit voor de gemeentegronden niet opging, omdat daar geen fazanten te vinden waren-. De jagers mogen niet op de bebouwde akkers komen, d'at is verboden. Mevr. Visser wilde't eens met die heeren probeeren. Beviel het niet. dian kon de over- een-komst verbroken worden. Bij den tol ging het ook om het geld. De zeeliedteni, die met de auto's komen en gaan, moeten d'at ook dra- gen. De heer K. deGraaff had ook in de dui- nen gebouwd, doch niet te kla-gen- gehadl Hij gunde ook de inwoners wel wat e nals't een kleio verschil was, dan hinderde d'at o-ok niet. Maar't kon wel 100 of 150 verschil- len en dan was spr. voor het inn-en van de dubbeltjes. De heer M a a s wilde dte gelegenheid voor meerderen openstellen. Er konden nog wel andere jachtliefhebbers zijn, terwijl de heer v. d. S c h i n k e 1 de gunning aan den- Raad wenschte te houden. In overeenstemmin-g met deze wenschen werd het voorstel van B. en W. aa-ngenomen. 10. De Gezondheidscommissie had voor gesteld' de wonin-gen op het Pompplein onder No 15 en 16, als zijnde niet meer in be- woonbaren staat te brengen, onbewoonbaar te verldaren met een ontruimingistermijn van 6 maanden. B. en W. stelden voor hier niet op in te gaan. De heer Snoeks zou h-et een reusachitige opruiming vinden, wanneer die perceelen van het Pompplein verdwenen, De Gezond heidscommissie had toch een onderzoek in gesteld en wij moesten d-aaraan meewerken. De voorzitter gaf toe, dat die wonin gen niet in besten staat verkeerden en wan neer er betere voor in de plaats kwamen, zou dat mc-oier zijn. De kwestie was maar: waar bleven die bewoners? Dc heer Zwaan meende, dat het gemeen tebestuur er niet tegen in m o c h t gaan. Er stond eenige jaren gevangenisstraf o-p. De voorzitter oordeelde, dat de Ge zondheidscommissie dan maar hc-ogerop nicest gaan, dan was de verantwordclijtdieid van het gemeentebestuur af. Die gevangenis straf had niets te maken met de Woningwet. De heer Zwaan beweerde, dat d-e bewo n-ers bij het zoeken naar een andere woning werden tegengewerkt door den heer P. de Graaff, hetgeen deze onder de ieugenpraatjes rangsehikte. De heer K. deGraaff was als wetho-u- der ook tegen inwilliging, doch om een an- dere reden. Wel was hem den toestand be- kend, maar spr. wist niet ct de Gezondheids commissie wel een algemien oog over de won-ingen had laten gaan. Er waren er tien- tallen, die veel slechter waren. Als deze wo nin-gen a-fgekeurd werden, volgden ei' nog wel 50 of 60. De heer M a a s vroeg hoe de Gezondheids commissie er toe kwam om nu juist deze wo ningen speciaal te inspecteeren. De Burgemeester merkte op, dat de heer Ruigewaard (lid der Gezondheidscom missie) dit wel beter zou ku-nnen zeggen. Dc heer Snoeks vend het goed, dat er al vast een begin gemaakt werd. Ging men niet mee, dan leed men later toch fiasco. De heer Ruigewaard was bang, dat bij niet-onbewoonbaarverklarin-g die wonin- gen bij vertrek der bewoners direct weer anderen zouden krij-gen. Na nog eenige discussie werd het voorstel van B. en W., om niet tot onbewoonbaarver- klaring over te gaan, aangenomen. Tegen sfcemden dte heeren Zwaan, Ruigewaard, Snoeks en v. d. SchinkeL 11. Stramdbuur. Voor die oodterschtidtene liefhebbers werden de prijzen vastgesteldl, warabij zcih een discussie ontwikkelde over het al of met bezitten van het recht op het strand-. De heer Ruigewaard beweerde, dlat ndch het Rij-k, noch de gemeente recht had- dien op het strand. Het bleek echter, dat het Burgerlij-k Wetboek aMe stranden tot rijks- eigendbm promoveerde. 12. Gefclaagd werd over zand op dte we- gen, zoowel op die ondter de hoede van de maatschappij „Noordzeebad?' als op die der gemeente. 't Zal a-ltes in orde komen. De heer Snoeks vroeg of er goedkoope cokes verkocht was aan de Prins Hendaik- Sticliting Het Week, dat dte tusschenfaandel tegen engros-prijs een groote hoeveelheid gekocht had. Besproken werd of het mogeijk zou zijn ook minder gegoede ingezetenen tegen lage- ren prijs cokes te verschaffen. Daar bleek echter nogal een en ander aan vast te zitten, zoodat dit punt bewaard1 werd tot een voi- gende vergadering. Hierna ging die vergadering in petit comitte, tw bespreking van eenige hdastingzakem. UIT BERGEN, Het bouwen van een ddbbel woon-wiinkel- huis voor dte finna wed. J. Prins en Zoon, aan dte Raadhuisstraat alhier, onder beheer van den architect P. Elders te Bergen aan Zee, is na gehouden onderhandlsche inschrij- ving gegund aan dte laa-gste inschrijvers, de heeren Prima en Beeldman, aannemers alhier. Tot kerkmeester in deze parochie is her- benoemd de heer P. Roskam Czn., alhier. Gevonden en verloren voorwerpea. Gevonden'Een wit bordpapieren schoe- nendoosje met inihoud; een kleio portemon- naitje met geld een giroene boodschappen- zak met koord en twee handvatten; een groote timmermansboor; een belasti-ng- pLaatja. Verloren: Een dop van een Waterman vmlpenhoudereen beige dameshandtaschje met inhoud1; een zware Engelsche sleutel; twee rijwielbelastimgplaatjes. UIT WARMENHUIZEN'. Woensda-gmorgen zou de heer P. Pie zijm 4 koeien naar het weiland varen. Onder deze koeien was er een, weilke hij den vorigen dag had gekocht en, in het vaartuig zijnde, onrus- tig werd en over boord geraakte. In allerhaast werd dteze koe los^esneden, wat echter niet verhinderdte, dat dte praam omsloeg, waar door dte andere 3 koeien ook te water geraak- ten en jammerlijk verdro-nkeni. Deze koeien waren verzekerd. Bij het vee van den heer J. Paarlberg te Krabbendam is een geval van mondL en klauwzeer geconstateerd. Tot nadere a-ankondiging zal de vei ling te Warmenhu-izen met in-gamg van Zater- dag a.s. worden gesloten. De gehouden collecte van dte Emma- bloem voor de tuberculosebestrijd-ing heeft in dteze gemeente 75,41 opgebracht BuitenlaM MUSSOLINI EN HET LOT VAN ZIJN VOLK. Bij de officieele opening van het Italiaan- sche parlement brandmerkten de president der Kamer en de secretaris-generaal der fascisti- sche partij den aanslag, op Mussolini ge- pleegd. Mussolini uitte zijn dank, waarbij hij verklaarde, dat er op het oogenblik zorgen waren van heel anderen aard. In geen geval zal het fascisme afzien van zijn program. Men dient hiertelande en in het buitenland te weten, dat het fascisme met zijn ijzeren hand zal voortgaan het lot van het Italiaan- sche volk te leiden. HET BRITSCHE HOOGERHUIS OVER GEZINSBEPERKING. In het Hoogerhuis stelde Buckmaster (libe- raal) voor om aan de „Welfare committees" toe te staan aan gehuwde vrouwen inlichtin gen te verstrekken teneinde haar in staat te stellen, haar gezinnen te beperken. In weer- wil van oppositie van lord Salisbury en den lord-kanselier namens de regeering werd het voorstel met 37 tegen 44 stemmen aangeno men HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. De onderhandelingen over het mijnconflict hebben den geheelen dag voortgeduurd. De premier ontving in het Lagerhuis om de beurt de subcommissie der mijneigenaars, de indus- trieele commissie van het vakvereenigings- congres, en de subcommissie van de uitvoe- rende commissie der mijnwerkers. Hij had eenige voorstellen gedaan aan de mijneige naars, eri hiercp ontving hij antwoord, het- welk hij mededeelde aan de industrieele com missie van het vakvereenigingscongres en aan de subcommissie der mijnwerkers. Gisteravond is bericht, dat de mijneige naars een nieuw aanbod aan de mijnwerkers hebben gedaan, gebaseerd op den 8-urigeu werkdag, die volgens de oude overeenkomst werd toegepast. De mijnwerkers hebben zich echter verzet tegen een verandering van het aantal werkuren en worden hierin gesteund door het vakvereenigins;scongres. In den loop van den dag kwamen de uitvoe- rende commissies van alle vakvereenigingen, die tot het vakvereenigingscongres in betrek- king staan, te Londen bijeen, om den toestanJ -te overwegen. Mr. Thomas, oud-minister van kolonien, diende een resolutie in, welke aan vaard werd. Volgens deze zou de poging der industrieele commissie van het vakvereeni gingscongres worden gesteund, om een eer- volle regeling tot stand te brengen, en de voortzetting der onderhandelingen worden begunstigd, mits de dreigende uitsluiting der mijnwerkers niet wordt doorgezet. Deze be- paling houdt in, dat een poging zal worden gedaan, den termijn van opzegging der mijn werkers, die vannacht eindigt, te doen verlen- gen. Men verneemt in politieke kringen, dat we- gens de geringe vorderingen die bij de bespre- kingen tot oplossing van het geschil in de mijnindustrie gedaan zijn, Baldwin voorge steld zou hebben om de subsidie aan de mij- nen nog eenige dagen na 30 April voort te zetten, om de onderhandelingen nog eenigen Niet langer over denken, Mijnheer, DOEN! Ook niet tegen de kosten opzien, adverteeren is absoluut niet duur, integen- deel, het is zelfs zeer winstgevend. Begint U nu eens met een paar plaatsingen, U zult zien, uw zaak gaat er door vooruit tijd te kunnen rekken. Na afloop eener langdurige vergadering I van de industrieele commissie uit het vakver eenigingscongres en de leiders dei* mijnwer kers onder voorzitterschap van Baldwin, ver klaagde Thomas, de leider der spoorwegar- beiders, dat de toestand buitengewoon ernstig is. Er zijn 1000 kansen tegen een dat het tot een stopzetting der mijnen komt. PER VLIEGTUIG NAAR DE NOORDPOOL. De Amerikaansche Poolreiziger Byrd is op Spitsbergen aangekomen aan boord van het Noordpool-exploraitieschip Chantier. Het schip heeft twee vliegtuigen aan boord, waarmede Byrd hoopt, van het schip af, naar de Noordpool te vliegen over een afstand van 4000 mijl. SPOORWEGRAMP BIJ LENINGRAD. Gister heeft te Hoksovo, op 10 mijl van Le ningrad gelegen, een ernstige ramp plaats fehad. De spoorbrug over de rivier wordt aar hersteld en de passagiers moeten ge- bruik maken van een hulpbrug, om over de rivier te komen. Aan den anderen kant wach- ten dan de wagons, die de passagiers verder vervoeren. Toen de passagiers zich op de brug bevonden, brak deze doormidden, waar door alien in de snel stroomende rivier te- rechtkwamen. Sommigens laagden er in zich aan stukken van de brug vast te klemmen en zich zoo te reddenmen vreest echter, dat er 25 a 30 menschen zijn verdronken. DE DRANKZWENDEL IN CANADA. Uit Ottawa wordt gemeld, dat de parlemen- taire commissie van zeven, belast met het onderzoek naar beweerde douane fraude, een rapport van den inspecteur Duncan gepubli- ceerd heeft, waarin een ex-minister en twee hooge civiele ambtenaren beschuldigd worden op ontoelaatbare wijze alcoholhoudende dran- ken in ontvangst te hebben genomen, welke uit een regeeringsentrepot te Montreal waren aangevoerd. HET KLEINE SPIRITUS-PROCES TE BERLIJN. In het tweede zoogenaamde kleine Spiritus- proces, waarmede de schepenrechtbank te Berlijn zich sedert tien dagen bezig houdt, is heden de voornaamste beklaagde Kaeding tot dertien maanden gevangenisstraf en een boete van 224.000 mark veroordeeld. Zijn compagnon, de koopman Weber, is veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf en 224.000 mark boete. De douane-secretaris Becker kreeg 18 maanden tuchthuis en 20.000 mark boete en voor de zaak van niet- incasseering een jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies. De douane-assistent Manthey werd in totaal tot 2'A jaar gevangenisstraf en 140.000 mark boete veroordeeld. PERZIe EN DE VOLKENBOND In een scherpe nota aan het Secretariaat van den Volkenbond doet de Perzische re geering mededeeling van haar eisch tot het verkrijgen van een permanenten Raadszetel, indien zulk een zetel waar Perzie niets tegen heeft ook aan Duitschland zou wor den verstrekt. Deze eisch wordt gemotiveerd met de mededeeling dat Perzie het eenige land is, dat de belangen van de Mohammeda- nen in den Volkenbond zal behartigen.* DE VREDESONDERHANDELINGEN IN MAROKKO. Senu-officieel wordt uit Oedjda gemeld, dat de Riffijnen dte Spaansch-Fran-sehe vredes- voorwaarden verworpen hebben. Te Madrid blijft men intusschen gelooven dat het tijdstip niet gunstig is om tot een be- vredigen-d b-esluit te ko-meni, doch meent men dat het oog-en-blik daarvoor niet lang op zich zal laten wachte-n en men da-n een eervollen en duu-rzamen vrede tot staiod zal brengen. DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA. Het Fransche voorstel tot regeling van de oorlogsschuld is, naar uit Washington wordt gemeld, goedgekeurd. Zij berust op den vol- genden grondslag: De betalingen strekken zich uit over een tijdperk van 62 jaar. Zij zul- len in de eerste twee jaren derig millioen be- dragen en twee-en-dtertig millioen in de vol- gende twee jaren, en daarna trapsgewijze opklimmen tot een maximum van honderd- vijf-en-twintig millioen dollar per jaar. KORTE BERICHTEN. De juridische commissie uit den Duit- schen Rijksdag heeft d-e duelwet met kleine meerderheid aa-ngehouden. Uit Tours wordt gemeld, dat belangrij- ke schade is aangericht door den was der ri vier. De stortregens houd-en aan. Het is gister te Calcutta rustiger ge- weest, ofschoon er weer gevechten tusschen Hindoes en Mohammedanen voorkwanien, waarbij 1 man ged-ood en 6 gewond zijm. Volgens med'edeelingen van officieuse Duitsche zijde kan het einde van de Duitsch- Fransche onderhandelingen aangaande het luchtverkeer, die sinds geruimen tijd te Parijs worden gevoerd, weldra worden verwacl)t. De tekst van de overeenkomst moet nog al leen red'actioneele wijzigingen ondergaan. Van Duitsche zijde worden onderhande lingen gevoerd met Frankrijk, Bel-gie, Tsje- cho-Slowakije en Polen betreffende dte vrij- heid voor Duitsche vliegers om over hei grondgebied van deze staten te vliegen. Er zal weldra een regeling op grondslag der recipTociteit worden getroffen. Uit Zamora, in Mexico, wordt gemeld, dat een regen van witte mieren in het dorp en in den omtrek groote schade heeft aange richt. Bij- een ontsporinig te Huerva (Spanje) werden negen personen gedood en twintig gewond. Te Rome is in tegenwoordigheid van Mussolini en 800 vertegenwoordigers uit alle landen, een internationaal boschbouwcoa- gres geopend. Toen de Fransche president Doumer- gue den 6en Maart 1.1. een officieel bezoek bracht aan de Jaarbeurs te Lyon, werd hij op weg van het station naar het beursge- bouw door een groep Camelots dlu Roy he- vig uitgefloten. Zes dezer manifestanten zijn thans tot een maand1 gevangenisstral veroordeeld. Oemen^d nieuws. EEN RADIOKWESTIE. Woensdag is voor het kantongerecht te Leiden voortgezet de zaak tegen R. T., stu dent in de rechten aldaar, die verdacht werd van het in bezit zijn van een radio toestel, zonder daarvan kennis te hebben gegeven aan den directeur van het telegraafkantoor aldaar. Bij de eerste behandeling dezer zaak, op 15 Maart j.l., had verdachte bekend, doch hij maakte bezwaar het desbetreffende aanvraag- formulier te teekenen, aangezien men zich daarin verbond, ook zich te onderwerpen aan ev. in de toekomst te maken bepalingen Als getuige was gisteren gedagvaard de directeur van het telegraafkantoor te Leiden, die desgevraagd mededeelde, dat de betreffen de formulieren waren geredigeerd door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. Had men tegen ev. te nemen maatregelen bezwaar, dan diende men zijn radio-toestel te verwijde- ren. De kantonrechter vond de redactie van for- mulier, waarin men zich thans reeds onder- wierp aan in de toekomst te maken bepalingen wel vreemd. Na een bezoek van een agent van politie gehad te hebben, had verdachte echter toch het formulier geteekend. Thans beriep hij zich op de door hem tegen den agent gemaakte bezwaren. De ambtenaar van het O. M. eischte vrij- spraak omdat het niet bewezen was op welk moment door verdachte het geteekende formu lier was ingeleverd. Om dezelfde reden, werd voor twee andere verdachten, die zich aan een gelijksoortige overtrading hadden schuldig gemaakt, vrij- spraak gevraagd. Uitspraak over veertien dagen HERDENKING DE RUYTEft. Gisterochtend, toen de officieren, onderof- ficieren en manschappen van de afdeeling mariniers te Rotterdam op de binnenplaats van de kazerne stonden aangetreden, heeft de commandant, luitenant-kolonel Oele, den sterfdag herdacht van admiraal Mlchiel Adriaanszoon de Ruyter. Hij schetste de groote daden van den schranderen en kloek- moedigen bevelhebber, zijn oprechte vroom- heid en edele inborst en herdacht het feit, dat het mede op zijn advies was, dat de Staten van Holland, op den lOden December 1665 het besluit namen tot oprichting van het ma rine regiment, dat den grondslag legde voor het huidig korps mariniers. De Koningin en de Prins, die de gala- tenue van admiraal droeg, zijn vanochtend 10 uur 10 minuten van Den Haag naar Am sterdam vertrokken, ter bijwoning van de plechtige herdenking van den dood van Mi- chiel Adriaensz. de Ruyter. Het Koninkliike salonrijtuig en een passagiersrijtuig voor het gevolg, vertrokken van het Koninklijk pavil- joen ten einde te worden aangehaakt in den gewonen personentrein op het stations-empla cement. De Koningin en de Prins waren vergezeld door de hofdame jonkvrouwe Van Swinderen, kapitein ter zee jhr. von Miihlen, adjudant van den Prins; ritmeester jhr. De Jonge van Ellemeet, a-djudant van de Koningin; luite- nant ter zee le kl. baron de Vos van Steen- wijk, adjudant der Koningin, en Hr. Ms. ordonnance-officier, le luitenant jhr, Ver- heyen. Na afloop van de De Ruyterherdenking in de Nieuwe Kerk te Amsterdam begaven de Koningin en de Prins zich weer, gelijk zij ge- komen waren, per auto naar het centraal station, van waar de Koningin te 1 uur 14 min. naar Den Haag vertrok. Prins Hendrik bleef toen nog in Amsterdam. ZONDERLING GEVAL. Gisternacht ontmoette een agent van politie op het Oostplein te Rotterdam een jongeman uiiiiuiiumiuuiiimuiiiiimiiuuuuiuuiiuiimuiiiiiHiiJuiuinDuiiiiiiuiaiiiiuutniiiainiiiB

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9