Hoorzittenodb Uit de natuur. Radlo-Hoekje. Zondag 2 Mei. HUversum, 1050 M. 8.30—9.30 R.K. Mor- lenwijdlng. Spreker: L. v. d. Broeke, redac- teur van „De Tijd", met medewerking van Mej. Rie van Putten, mezzo-sopraan. Mej. L. Brom, piano. Hr. D. Brom, cello. 1. Largo, Handel Zang, cello en piano. 2. Andante, Mann, Cello. 3. Jesu wijs en wondermachtig, Haas. Zang. AT Spreker: L. v. d. Broeke 5. Evangelie der natuur, Zweers. Zang 6. Le reve, Goltermann, Cello. 7. Ave Verum Cor pus, Mozart. Zang, cello, piano. 9.45 N. Chr. Radiover. Aansluiting van de Gereformeerde kerk Duysstraat, Rotterdam, Delfshaven. Predikant Ds. G. Nomes, aldaar. 0 50 Orgelspc-l. Votum en zegen Psalm 84 Vers 1. Schriftlezing Lucas 13 Vers 22:30 Gebed. Psalm 138 Vers 1:3. Tekst Lucas 9 Vers 57-62. Psalm 25 Vers 2 en 6. (Gem zang). Dankzegging Psalm 119 Vers 17. Ze gen 2 30 Uitzending van het Artis-concert te Amsterdam. De Amsterdamsche orkestver. onder leiding van Fr. v. Diepenbeek. 7. Vrijz. Prot Radio-Omroep. Preek door Ds. D A. Vorster, voorganger van de afd. Vrijz Herv. te Arnhem. 8.Persberichten en sport- uitslagen. 8.10 Sypiphonieconcert door het H D O.-orkest (versterkt), onder leiding van Willem van Warmelo in de zaal „Con- cordia", Bussum. Mevr. Grondys-Gontaren- ko, piano. Symphonien van Haydn, Beetho ven en pianoconcert van Mendelssohn. Daventry, 1600 M. 9.35 Militaire Zon- dagsdienst van York Minster met medewer- king van een militaire bone n «:iuiten 2.50 Evensong van King's t Chapel Cambridge. 3.50 Concert. D n de dragonder-garde. B. Davies, 4 50 5.05 Scenes uit „Naar het L i' van Shakespeare. 7.20 GodsdienstcU ,i g. Preek, orgelmuziek en koorzang. 8.X ocaal con cert door de vereenigde koren van New Col lege, Magdalen en Christ Church, Oxford. 8.15 Liefdadigheidscauserie. 8.20 Weerbe- richt, nieuws. 8.35 De vereenigde koren. 8.45 9.55 Concert. Orkest. I. Kiddier, sopraan. D. Noble, bariton. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 12.05 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 1 05 Nieuws. 7.50 Concert door het orkest Mario Cazes. Konigswusterhausen, 1300 M 10 50 Con cert door het Bandonion Strijkorkest. 7.50 Duo en duet. J. Folfsthal, viool. H. Mahlk*, viola. N. Pisling-Boas, sopraan. M. Seret van Eyken, alt. A. Steiner.cello. L. Scheiwein, fagot. 8.50 Concert F. S. Bruinier. piano F v. Szpanowski, viola. J Berger, cello. 9.50— 11.20 Dansmuziek. Brussel, 264 M en Antwerpen 250 M. 1.05 Concert, Solisten en koor v. Cesar Franck. 7.35 Galaconcert. 8.05 Lezing: Les evene ments de la semaine. 8.20—9.20 Concert Miinster, 410 M. 7.50—8.20 Les in een heidskortschrift. 8.201—9.20 Morgenconcert 10.20 Goethe-matinee. 11.0511.50 Concert door den toonkunstenaar Paul Mania. 2 40 Lezing: Lustiges aus dem Hundeleben 3.20 Tziganeconcert. Orkest en zangsolisten. 4.50 Concert. Kwartet Cacilia. 5.50 Schaakles. 6.20 Sportberichten. 6.25, 6.50 en 7.20 Le zingen. 7.5010.50 Concert. Orkest en so listen (tenor, sopraan). Maandag, 3 Mei. fiilversurn, 1050 M. 12.en 7.30 Politie- berichten. 5.6.Kinderuurtje door Mev Ant. v. Dijk. 7.—7.30 Radiopraatje door deT'« heer W. Spruit, over: Het zoeken en verhel- pen van fouten in ontvangtoestellen. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 Concert door he versterkte H. D. O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. Mej. Annie Craamer. sopraan Hr. Everard, de blinde pianist. 8.30—9.3C Lezing door Prof. Dr. D. Cohen, over: Zio nisme. Daarna weer concert. Daventry, 1600 M. 10.2012.20 Concert door het radiokwartet en solisten (Contra-alf tenor, piano). 12.201.20 Orgelconcert 2.35 Lezing: Reptiles and their allies, The extinct reptilians. 3.20 Lezing: The pre-war ,.Jeune fille". 3.35 Orkestmuziek. 4.35 Kin deruurtje. 5.20 Dansmuziek. 6.Lezing: Fa ding and the heavisidelayer. 6.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 6.45 Pianc- preludes van Bach. 7.Lezing: The city of Stoke-on-Trent and its industries. 7.20 Lie- deren van Schubert. T. Goody, tenor. 7.50 Speeches, zang en muziek van het diner v. d Society of Dorset men in Lcnden. 8.50 Tijd sein, weerbericht nieuws. Voorlezing: Simple Simon. 9.2010.20 Concert door het Casano- octet en B. Hooper, tenor. 10.2011.20 Dansmuziek van het 'Carltonhotel. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 11.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 4 05 Orkestconcert. 7.50 Concert. Kdnigswusterhausen, 1300 M. 7.50 Con cert. P. Zampa, sopraan. H. Erichsen, accor- deon. K. Naumann, cornet a piston. Brussel 264 M en Antwerpen 250 M. 7.21 Fragmenten uit „Boccace", operette v. Sunpe 7.50 Voorlezing: La maison sur l'eau, Gau- chez. 8.05 Operettefragmenten. 9.20 Nieuws- berichten. Miinster, 410 M. 12.35 Orkestconcert 3.20 Boekvoorlezing. 3.40 Lezing: Goethe und die Tonsetzer seiner Zeit. 4.30 Sportlezing. 4.05 Avonduitzending, inleiding. 5.20 Le zing: Die Liebe zu den Bergen. 5.5010.50 „Die Meistersinger von Nurnberg", opera ;n 3 acten van Wagner. aan 3e fakstield van de Drenfsche schap om liever honger te blijven lijden in de ouderlijke hut dan de wijde wereld in te trekken, al gingen zij dan niet overziee. Daar stelde hij den ondernemenden geest van zoo- vele jongelieden uit de middenstand tegen- over, die een moeilijk bestaan in overzeesche gewesten aandurven. Dat was toch wel zoo te waardeeren. Dat hij daarmee nog al kwaad bloed zette bij de partijgenooten van den interpellant, valt te begrijpen en we hoorden zelfs toornige interrupties uit den mond van den leider der S. D. A. P. in de Kamer, den heer Albarda, die anders niet gauw zijn kalmte verliest. Maar met interrupties komt men niet veel verder, en het was een verstandige tactiek van ds. van der Heide. ook een partijgenoot van den heer Hiemstra, om in een rustig en wer- kelijk welsprekende rede den minister eens voor te houden, dat hij toch niet billijk doet de jongens uit Emmen, die lichamelijk en geestelijk steeds ondervoed zijn en de fut mis- sen, welke jongelui in betere eonditie allicht vervult. Maar hij was niet de eenige spreker. Verre van dien! We hebben heel wat sprekers ge- hoord, die over het arme Drente wilden dok- teren. Zoo ried de heer Weitkamp (chr. hist.) onder meer bevordering van de huisnijver- heid aan, de heer Van Voorst tot Voorst (kath.) meende dat men Drente geen grooter dienst kon doen door er een land- en tuin- bouw beoefenende provincie van te maken, de heer Engels (kat1-.) pleitte voor productieve werken, oprichting van een electrische centra- le en bevordering van de kleine en huisnijver- heid, terwijl zijns inziens gezorgd moet wor- den voor beperking van den invoer van bui- tenlandsche fabrikanieri. De heer van der Hei de drong er in zijn reeds genoemde rede op aan, dat de regeering door financieele hulp rm de zou werken, dat de machinefabriek te Coevorden weder in werking zou worden ge- steld, waardoor de werkeloosheid in het stad- je zou verholpen zijn. Bovendien protesteerde hij tegen de bemoeielijking welke de pogingen om wat meer geestelijke ontwikkeling aan de bevolking bij te brengen van kerkelijke, zoo- wel van gereformeerde als van katholieke zijde onder het mom van neutraliteit onder- vinden. Zoo heeft nog menigeen een duit In het zakje geworpen, waarbij van rechts enke- !e stemmen zich deden hooren tot verdediging van de door het vorige kabinet gevolgde ge- dragslijn, totdat de Kamer begon te verloo- pen. Toen vond de Voorzitter het wenschelijk de verdere behandcling tot de volgende verga- dering te verdagen, zoodat we Dinsdag op nieuw onze aandacht aan de venen zullen mo- gen wijden. Er bij Wielrijders. De heer Hiemstra, heeft in een uitvoerige rede in het bijzonder het vorig christelijke kabinet in gebreke gesteld voor den nood in de veenstreken van Drente. Naar zijn over tuiging zijn de loonen bij de verkverschaf fing veel te laag en verschillende bepalingen welke de regeering heeft uitgevaardigd, achtte hij onrechtvaardig, terwijl hij ook op- kwam tegen den dwang tot emigreeren, welke op de jongeie mannen wordt uitgeoeitnd. Ten slotte stelde hij den minister een ha'f dozijn vragen. Minister Kan heeft deze zeer categorisch en beknopt beantwoord Hij stelde daarbij voorop. dat de regeering werkeloosheid wel als een maatschappelijk maar tevens als een niet-permanent verschijnsel beschouwt, zoo dat alle maatregelen een voorbijgaand karak- ter dragen Van die opvatting getuigen alle regeeringsmaatregelen Daarom spreekt het o.a vanzelf, dat de loonen voor werklcozen lager zijn dan die voor gewone arbeiders Ook prees de minister de poging door emi- gratie aan het jongere geslacht een nieuwe toekomst te openen en ergerde hij zich braaf DE SALAMANDERS IN HET BERGER BOSCH. Kleine waterdropp'len, Kleine korr'len zand, Vormen saam de trotsche zee en het schoone land. Kleine liefdedaden, woordjes teer en zacht hebben vaak in't kleinste huis, 't grootst geluk gebracht. Deze woorden, die ons doen denken aan de macht van het kleine, kwamen mij in de vorige week, toen ik in Bergen vertoefde, voor den geest. Straks, als de zomer weer in 't land is, hoop ik weer eenigen tijd van Ber gen's mooi te genieten, en hoe mooier en aantrekkelijker het er dan is, hoe blijder zul len de'vreemdelingen er hun dagen slijten. En tot bevordering van veel moois en goeds kan menigeen, oud en jong, meewerken. Reeds eerder werd hier gewezen op de wreedheid, die men beging ten opzichte van de reizigers en ook van herten, die afgemaakt meesten worden, maar daar wordt niet meer over geklaagd, naar men mij verzekerde. Doch. waar ik ru op tegen had. dat was het opvangen van zooveel Salamanders in de sloot van den Hertenkamp. Er waren jon gens, d;e er honderd en meer naar huis namen, om ze daar den hongerdood te laten sterven. 't Is_zonde en jammer van de on- schuldige diertjes, die voor de menschen nog heel wat nut afwerpen, omdat ze leven van muggclarven. En zie nu eens in bedoelde sloot, hoeveel dergelijke larven er thans, als he* ware, in het water hangen Duizenden bij duizenden zijn er Worden die niet verorberd door watersalanuuidtrs en kikvorschen, dan zullen er we'Jra millioer.en muggen uit te voorschijn komen en der menschen in het nioOie "getijde to* grdoten last zijn En dat getal zal des te grooter zijn, naarmale men de natuurlijke vijanden der muggen be- strijdt. En dat doet de jeugd door het wegvangen der salamanders waaraan z^ weinig of niets hebben D< ze am> hibien of twoeslachtige diei tjos zien er wel aardig uit en wensch* een jongen eens een paar excmplai v in een ka rafje om *e zien. hoe d ze orde zich verme- nigvuldigt, dan is er niet zooveel 'egen te zeggen, maar waarom er dan tientallen te jeugd mag leeren, wat de Natuur t-5 hooren en fp z;en trr--1 dec*1 men '-"irfa*e zi"h vonr overdriivin^ en daarfegen hebben ouders en vooral onderwijzers te waken Dc laatsten kunnen er op wiizen, fat deze diertjes be- hooren tot de familie der kikvorschen en pad- den en even nuttig zijn qls muggenverdel- gers. Ook. dat de oroaantwerwisseFng af- wiikt van die d^r Kikvorcpfiarbt'gen. daa* de voornorten eerder versrhiinen dan de arhter- nooten en dat de staart niet verdwiint Hipr- door blijft de salamander meer op een visch- ie geliiken. terwijl de zijdelir gsche af platting van dit liehaamsdeel voor de voortbeweging zorgt. Laat men er ook op wijzen, dat de mannet'cs in -het vooriaar met praditige kleuren prijkrn. vooral aan de buikzijd'e en dat ze •ren sterk gwamden ,.kam" op den rug hebben Vooral die van de grnnte water- «a*amander is dan zeer ontwikkeld De staart bij beid? soorten en bride- sexen wordt dan aanmerkelijk verbreed door den uitgegroe'den huidzoom. Aardig is het ook de cieren, die aan velerhawde waterplanteo worden vast- gehecht, eens te laten zien aan de jeugd. Maar men kan het jonge vdlkje nu een- maal niet z'n eigen gang laten gaan, daar er dan veel te veel aan d'e Natuur onttrokken zou worden, oin geheel verforeo te gaan. Geef een jongen per miss ie tot het aanleggen eener eierenverzameling en weldra komt hij binnen met eieren van velerhande vogels, want hij moet ruilmateriaal hebben, anders schiet het niet op. Eio hoe wordt dan zoo'n verzameling behandeld? Het uitblazen geschiedt volgens de onde stopnaaldmethode, zoodat elk ei reeds breuken vertoont en de verzorging is gewoonlijk van dien aard, dat zich schimmel- vorming in en om de eierenschalen laat zien. En zoo is het verzamelen van korten duur en moeder weet geen beter plaats voor den rom- mel, dan het mesthok. En dat is ook het lot van plantenverzamelingen enz. Zonder goedie leiding komt er niets goeds van terecht. Hoe meer Salamanders, hoe minder mug gen zullen er zijn. Laat vooral de jeugd van Bergen dit weten en laat men het vangen van Salamanders tegengaan. Deze diertjes wor den wel niet beschermd bij de wet, maar op- zichters en veldwachters kunnen er voor wa ken, dat de jeugd buitem de omrastering van den Hertenkamp blijft en dan kan mem de sloot met de salamanders niet bereiken Hoe meer men meewerkt tot bevordering van Bergens schoon, hoe meer zal het in den zomer bezocht warden en toenemend vreem delingen verkeer beteekent voor Bergen meer- deren bloei en welvaart. Het zij mij vergund, in dit opzicht een eeresaluut te brengen aan de familie Van Reenen, die de sehatkamers van Bergens Na tuur oiet gaat sluiten en het toch niet al te gemakkelijk maakt, ze te betreden, Met een zoogenaamde vreemdelingenkaart kan men toegang krijgen tot terreinen, waar de avi fauna mooi vertegenwoordigd is en waar men verschillende meer zeldzame plantem kan op- sporen; deze maatregel werkt uitstekend. Ook in menig an der opzicht staat genoem de familie de bescherming van de levende natuur voor. 't Is iniiet altijd even gemakkelijk, als na- tuurbeschenner op te treden en het weten hiervoor schiet dikwijls te kort. Zoo heb ik eens iemand ontmoet, die bezig was de gele hoopjes, die men zoo dikwijls bij doode kool- rupsen tegen muren en schuttingen vindt, te vernietigem. De man zag hierin eieren, waar- uit nieuwe rupsen geboren zouden worden. Toen ik den man vroeg of hij wel wist, dat rupsen nooit eieren Ieggen, moest hij het ant- woord schuldig blijven en hij meende, (fat die gele voorwerpjes eieren' van die doode rupsen waren. Toen ik hem meedeelde, dat hij bezig was zijn vrienden en niet zijn vij anden te vernietigen, zette de man groote oogem op. Toen ik hem vertelde, dat uit deze voor werpjes sluipwespen zouden komen, die weer eieren in de lichamen van andere rupsen zou den leggen en dat alzoo door die kleiine wes- pen een rupsenplaag kan voorkomen worden, was hij vol bewondering en erkende voor zijn ,vak nog veel te weinig te wetem van bet natuurleven. Voortaan zou hij de gele popies der sluipwespen in hun fijn spinsel bescher- men en als goede vriamden beschouwen En zoo is er heel veel in de natuur, waar- over we nog een verkeerd oordeel ve'len, om dat ons het juiste weten ontbreekt Ferst na studie op grondige waarnemingem berusten- de, kan men meermalen een tipje van het go- heimzinnige, dat de natuur zoo dikwijls ken- merkt, oplichten. Er zijin af heel wat natuur- vorschers geweest en tal van personen gaan voort met de raadselen te onthullen, maar felkens komt men tot de ontdekking, dat or.s weten nog weinig is. 't Is ook dikwijls zoo moTelijk uit te maken of een dier nuttig of schadelijk is voor de menschen en daarom is het goed, dat men ;niet te spoedig ingrijpt, maar eerst onderzoekt en wijzeren raad- p'eegt. Laat het voorbeeld van de sluipwes pen der koolrupsen ons daaraan doen denken. Moge de Salamanders in de ringsloot van Bergen's Hertenkamp voortaan een gelukkig leven hebbenDan zal dat tevens tot meerder geluk zijn vara de bewoners en gasten in dit in zoo menig opzicht bevoorrechte plekje in ons land. J. DAALDER Dz. Bioscopen. Theater Cinema Americain. Parijs bij nacht Een jong vrouwtje heeft een man, die alles goed vindt, nooit eens een enkelen keer boos wordt, laat staan haar ergens toe dwingen zal door middel van ruw geweld. Het vrouwtje denkt dat zij haar man lang- zamerhand is gaan hatcn. Zij meent te ver- langen naar een bruut. Al zou hii haar slaan, trappen, ruw behandelen, zij zou hem blijven liefhebben. Zij komt in de gelegenheid een bruut te be- minnen, een wielrenner, de afgod van sport- lievend Parijs. Aanvankelijk volhardt zij, waant zich gelukkig en beraamt zelfs plannen om met hem ;e vluchten, indien hij mocht winnen. Hij wint niet Haar stemming verandert "plotseling Zij kan den bruut niet anders meer zien dan als een ruwe, gemeene kerel. Als haar eigen man plotseling krachtdadig optreedt tegen den geweldenaar en hem tegen den grond sfaat. ontwaakt bij haar weer de oucle liefde voor den echtgenoot. dien zij verliet. De bekende gelukkige hereeniging volg dan spoedig. Dit is de inhoud van de 6-acter, die als hoofdnummer in C. A. gaat. Er wordt goen gespeeld door Jetta Goudal (Jettie Goudeket, het Amsterdamsche meisje), Viola Dana, Adolphe Menjou en Raymond Griffith De laatste heeft buitengewoon geestige momen- ten. Men ziet in hem een eerste speler voor de toekomst. Hulde voor de geslaagde kieken van span- nende ritten. Het bijprogramina heeft o.m., behalve een vlot'gespeeld komisch nummer, een bijzonder aardige rolprent van Athene. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Rooverliefde. Het Alkmaarsch bioscoop-theater geeft in Rooverliefde een spanner.de sensatie-film van de goede soort. Het stuk speelt in Spanje en de Tijger, de jonge hoofdman eener rooversbende. maakt daar in breeden kring de streek onve'lig. Als MarcHeta, de dochfer van een rfjk'en edelman op een soiree verneemt, dat haar va- der op het punt staat zijn bezittingen te ver- liezen, tenzij zii bereid blijkt den burgemees- ter van de stad Goyes te trouwen, spoedt zij zich in een reiskoets naar het ouderlijk huis. Maar roovers houden haar aan en een hunner zal in zijn verblijf misbruik van haar positie maken als de Tijger verschijnt en haar onder zijn bescherming neemt. Hij krijgt het adellijke mei9je lief en hergeeft haar de vrij- heid. In het kasteel haars vaders gekomen is zij verplicht den gedwongen bruidegom te accep- teeren, maar juist op den avond voor het trouwen verschijnt ae Tijger met zijn ge- bochelden metgezel om de bruidsschatten te rooven. Hij weet niet dat hij in het huis van zijn vroegere gevangene is, maar treft er het meisje en het komt tusschen beiden tot een liefdesverklaring. Evenwel, hij is een bandiet en er kan dus van een huwelijk niets komen. Maar den volgenden dag ontvoert de Tij ger bruid en bruidegom en toont de bruid dat hij haar in alle opzichten meer waard is. Zij kiest hem ten slotte vrijwillig, maar als troepen het huis omsingelen en de roovers ge- vangen zullen nemen, bekent de gebochelde, dat hij den Tijger toen deze een klein knaapje was gestolen heeft Heel toevallig blijkt deze tijger dan de zoon van een der voornaamste edellieden te zijn en naa'r de rest behoeft natuurlijk niet geraden te worden. Een gelukkig huwelijk is het slot. Antonio Moreno en Estelle Taylor beelden op keurige wijze de beide hoofdfiruren uit. Deze fraaie en ooeiende film geeft prachtige interieurs van oude kasteelen en mooie Spaansche landschappen. Vooraf gaan eenige komische nummers, waarvan voornamelijk de geschiedenis van een man die zich als keukenmeid verk'eedt om in het huis zijner geliefde te komen den r.lge- meenen lachlust opwekt. Victoria Theater. Een jonge held. Deze nieuwe film, die tot en met Zondag- avond wordt vertoont, brengt de liefhebbers de gelegenheid kennis te maken met de in Amerika zoo bekende filmster Marion Da- vies. Zij vervult hier de rol van Mamie Smith Eerst ziet men haar in't weeshuis, waar zij gelukkig door een der goede regenten uit ver iest wordt. Zij komt dan bij mevr. Caldwell, die een allerliefst zoontje Kareltje heeft. Als de moe- der sterft, neemt Mamie de zorg voor't kind op zich. Zij gaat den grooten Karel zoeken in Arizona en komt daar met het kind terecht bij drie mannen, die nu niet in alles even braaf zijn. De goede invloed der vrouw doet zich ook daar gelden en Dan-Muchison voor al wordt geheel bekeerd, met het gevolg, dat Och, dat raadt ge wel. Mooi is het spel van Marion Davies en interespant het ver- schil tusschen het weeshuismeisje en de lief- tallige Mamie Smith van later. Ook de ver- andering, die de drie heeren ondergaan is kostelijk. Prachtige opnamen van vruchtboo- men in bloei dienen nog genoemd. De Orion Revue is zeer interessant, door den vliegtocht der K. L. M- met fraaie opna men. Om de komische twee-acter is hartelijk gelachen. Gemengd Nieuws EEN ADRES VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL TE EINDHOVEN. Aan den Minister van Ondierwijs is door de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindhoven, op 15 April j.l. het volgende adres gezonden: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noordbrabant heeft de eer Uwe Excellence in antwoord op Uw schrij- ven van 6 Januari 1926, Nr. 13, Afd. Ha. O. het volgende mede te deelen. Allereerst wenscht de Kamer nogmaals de aandacht van Uwe Excellentie te vragen voor het adres dat zij den 27sten Maart 1924 aan den toenmaligen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft verzonden. De Kamer meent dat dit adres daartoe nog voldoende actueel kan worden geacht en dat de inhoud daarvan zeer veel aanrakingspun- ten heeft met de thans in bespreking zijnde materie. In verband hiermede sluit de Kamer een afschrift van bedoeld adres in. (Het be- treft een pleidooi voor grooter bescherming van het Handelsonderwijs). Komende tot het onderwerp van bovenver- meld schrijven meent de Kamer als haar oor deel uit te moeten spreken, dat voor ophef- fin'g, respectievelijk inkrimping van de door het Rijk gesubsidieerde handelsscholen bin nen het ressort der Kamer, vooralsnog geen voldoende reden bestaat. Voor het enkele geval dat soms het voor het subsidie benoodigde aantal leerlingen niet wordt bereikt, meent de Kamer te moeten op- merken, dat tot verhooging van de minima werd overgegaan in een periode van malaise voor handel en industrie; dat verder de weinige genugdheid van som- mige buitengemeenten om door subsidie de schclen te steunen, het de schoolffeheerende vereeniging nocdzakelijk inaakte van de leer lingen uit die buitengemeenten het maximum- schooTgeld fe eischen, Hetwelk een van de oor- zaken moet worden geacht dat vooral het aan tal leerlingen uit de buitengemeenten de laaf- ste jaren is teruggeloopen; dat verder naar net oordeel van de Kamec het uitgebreid lager onderwijs het bezoek der handelsscholen ongunstig beinvloedt. Gelet intusschen op de wel langzaam in ins dende verbetering in den toestand van hande) en industrie, gelet op de sterke toename van de bevolking, gelet op de foekoimtmogelijk"- heden meent de Kamer dat do bestaande sch.o- len moeten worden gehandhaafa. De Kamer heeft er verder behoefte aan uit te spreken, dat het werk van de z.g. driejarig* handelsdagscholen, haars inziens niet kan worden overgenomen door de scholen voor U. L. O. die binnan het ressort der Kamer op- merkelijk druk bezocht worden. Naar het oordeel der Kamer moet op den duur het pseudo-middelbaar onderwijs, dat aan de meeste scholen voor U. L. O wordt gegeven, leiden tot groote teleuratelling. I>» Kamer wil volstrekt niet ontkennen dat voor de scholen voor U. L. O. een arbeidsvdd aanwezig is. Maar die scholen dienen dan in waarheid lagere scholen te blijven in program en methode en het is ontoelaatbaar dat op de basis van de lager onderwijswet zich scholen vormen en haridhaven, die het bestaan van dergelijke middelbare scholen voor handel en Industrie onmogelijk maken, terwijl aan the scholen steeds meer behoefte komt door dc, hoogere eischen, die aan handel en industrie gesteld worden. Opmerkelijk is verder, dat de scholen voor U. L. O. in den regel trachter een bedenkelijke imitatfe te leveren van de echte middelbare scholen. De Kamer neemt verder de vrijheid op It merken, dat zij haar overtuiging, dat der^ gelijke middelbare scholen naast de gymnasia en de natuurwetenschappelijke hoogerburger- scholen noodig zijn, ook op andere wijze in daden omzet. Zij wijst op haar besluit tot sub- sideenng van de handelsscholen in haar res- sort en op haar pogingen om het bezoek van die scholen te bevorderen. Ten slotte stelt de Kamer er prijs op fe ver- klaren dat ook haar inziens blijvend noodlij- dende scholen dienen te worden opgeheven en verder dat zij in het algemeen genomen de minimumbepalingen betreffende het aantal leerlingen niet onbillijk vindt. Echter dringf zij er op aan in verband vooral met de boven reeds aangeduide crisisperiode, dat die bepa-- hngen slechts met soepelheid worden toeee past. 5 Hopende dat het Uwe Excellentie moge ge geven zijn overeenkomstig haar adres van 27 Maart 1924 een wettelijke regeling van hel middelbaar algemeen vormend onderwijs, voor zoover dat niet wordt gegeven aan gym nasia en natuurwetenschappelijke hoogere burgerscholen, tot stand te brengen en hopen de ook, dat Zij tevens moge weten te verhoe- den, dat dit onderwijs verdrongen wordt door denatureerend lager onderwijs, biedt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noordbrabant bovenstaande over- wegingen eerbiedig Uwe Excellentie aan. VEREENIGING SIMAVI. Onder bestuur van dr. H. Bervoets, voor* zitter, Molenweg 1, Zeist; Prof Dr. N. Swei- lengrebeb, vice-voorzitter, Aerdenhout; Dr. C. M. Arriens Kappers, le secretaris, Am sterdam; Jhr. F. J. E. van Lennep, le pen- ningmeester. per adres fa. Patijn, Van Not- ten en Co., Nieuwe Spiegelstraat 17, postgirc no. 8845, Amsterdam; Dr. M. Colenbrander, Heemstede; Dr. A. J. Hovy, Utrecht; Dr. G. Royer, Amsterdam, Dr. J. van der Spek, den Dolder en Dr. P. J. Waardenburg, Arnhem; en met als adminisfratrice mej. M. J. van Hoogstratcn, Parkstraat 6, Zeist, postgiro 51868 heeft zich genoemd de vereeniging „Simavi" (Steun in Medische Aangelegen- heden voor Inheemschen), welke zich ten doel stelt: geneeskundige hulpverschaffing aan en geestelijke opheffing /an de Inheera- sche bevolking van Ned Oost- en West- Indie. Dezer dagen heeft de voorzitter, dr. Ber voets, zendelingarts op Java aan verfegen- woordigers der pers een uiteenzetting gege ven van doel en streven van de nieuwe ver eeniging. Dr. Bervoets vergeleek de gestic der ver eeniging met het beeld van den barmharti- gen Samaritaan, waar het de bedoeling i« van uit Nederland anderen in Indie te helpen. Deze medische hulp, die men verstrekken wil, is een daad van opheffing, waarbij bet de bedoeling is, vooral de waarde van een menschenleven te doen uitkomen. Ook de economische belangen van de In- landsche bevolking warden door die ophef fing gebaat. Daarbij moet men echter rekening houden met de psyche der Javanen, di^ geheel ver- schilt met de onze. Er moet een geheele omkeering in zijn geestesleven komen, Daarvoor is noodig, dat bij hen vertrou- wen wordt gewekt voor de geneeskundige hulp en geestelijke opheffing. Met ojJzet is men er toe overgegaan, de behandeling niet gratis te doen geschieden, doch de inlanders daarvoor iets, al is het maar een kleinigheid te doen betalen, dan zullen zij de hun opge- legde verplichtingen veel eerder nakomen. Om het doel der vereeniging te kunnen w sS& Eerste boemnlaar (op personenweegschaal): !*- Zee m negentig kilo Kan nooit uitkomme, dat ding loopt verkeerd. Tweede: -- JeweL Ding loopt voor. Zomertijd, weet j«. (London Opinion^, I een door de zon Verschroeide Huid. Schrijnen en Smetten.verzacht en fieneest men met pg, y| R01 Djjj" Bij Apoth.en Drogisten VflPcron pn 7 rnop jioor Vjf'" fo V'VT'PP 1 P'1

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 11