DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 103 Honderd acht en twintisrste Jaargans: 1926 MAANDAG 3 MEI Buitenland. Het conflict in de Britsche mijnen. Gemeng'd nieuws. Dit nummer besfaat nit 2 blades. Deze Courant wordt ELKEN AVOND behalve Zon- en Feestdagen, uJlgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door hel geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnunimers 5 cents. Directeur: O. H. KRAK. Telef.nr. Adminlslralle 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsraimte. Brieveu franco aan de N.V. Boek* en tiandelsdrukkerij »/b HERM&, COSTER d ZOOM. Voordam C9. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA* HET PROTESTANTISME IN HONGARIJe. Het getal gerefonneerde gemeenten en ge- muenteleden in Hongarije is sedert den oorlog zter gedund, zelfs met 50 pCt. afgenomen. De oorzaak daarvan is, dat door het verdrag van Trianon ruim 1000 gemeerrten met ruim een millioen leden aan Hongarije werden ont- nomen. Volgens de nieuwste statistiek be- draagt het geheele getal gereformeerden in Hongarije thans 1 670.144 verdeeld over 1018 gemeenten. De percentsgewijze verhou- ding der kerken is nu: R.-K. 63 pCt., Joodsch 5.0 pCt. Vanwege den staat kunnen ieder jaar drie geref. studenten ter studie gaan in Gene ve. In het land zelf bestaan voor de geref. de theologische faculteiten te Boedapest, Pa pa, Sarospatak en Debreczen. Voor de Luthersche studenten heeft de re- geering de studiemogelijkheid geschapen aan de Universiteit in Sopron, maar deze kerk is bezig zelf een seminarie op te richten. Men hoopt daar ook de a.s. Luthersche geestelijken voor de kerk van Roemenie op te Leiden, wan- neer althans de Roemeen^che regeering daar- toe verlof verleenen wil. DE MEI-VIERING IN HET BUITENLAND. Te Moskou namen aan het Meifeest meer dan een millioen personen deel. Incidenten vielen niet voor. Bij de Meiviering te Warschau, waaraan de arbeidende bevolking in grooten getale deelnam, hebben bloedige botsingen plaats gehad. De communisten vielen de soc.-dem., die een optocht hielden, lastig. Er ontstond een vechtpartij, waarbij tenslotte schoten vielen, tengevolge waarvan vijf personen werden gewond "Volgens latere berichten zijolfT totaal personen gedood en meer dan 30 gewond. Te Heuhof kwam het eveneens tot botsin gen met communisten, waarbij een persoon werd gedood en 14 gewond. Parijs had het karakter van een Zondag, opgevroolijkt door lelietjes van dalen, met veel wandelaars op straat, het meerendeel der winkels gesloten en een vreedzamc at- mosfeer. In tegenstelling met vorige jaren waren er geen politie-patrouilles. De eenige ziehtbare voorzorgsmaatregelen, die de poli tic had genomen, waren in de buurt van de commumstische vergaderplaatsen. Bepaalde corporaties, die men als strijdlustig be schouwt, zooals die der metaalbewerkers, grondwerkers, metselaars, staakten, voile- dig, doch legden geen enkele vijandigheid aan den dag tegenover de corporaties, wier leden doorwerkten, zooals de Parijsche spoor weg- of transportarbeiders. Gemeld wordt, dat de communisten eenige manifestaties in de omgeving van Parijs hieiden. In de Fransche provinciesteden is de dag eveneens rustig gevierd. Overal werd op groote schaal het werk gestaakr. Het Meifeest had te Berlijn op de gewone wijze plaats. Er werden geen incidenten ge- signaleerd. Te Miinchen namen circa 80 pet. der arbei- ders deel aan een betooging op de Theresien- wiese, die een kalm verloop had. De eerste Mei is te Brussel en in de Bel- gische provinciesteden met de gebruikelijke optochten der socialisten gevierd. Overal werd in den namiddag eenigszins gestaakt. In bepaalde optochten bemerkte men een groep, die een defensieve arbeidersmilitie vormde, waarvan de leden te Brussel en Antwerpen een grooten stok meedroegen. Er had geen enkel incident plaats. Te Londen hadden groote betoogingen plaats. Een groot aanta! arbeiders-organisa- ties nam deel aan den langen stoet, die met vaadels door Hydepark trok j DE VERBRANDE B1BLIOTHEEK TE GENT. De balie te Rijssel heelt aan de balie te Gent een cheque van 1000 francs gestuurd voor den aankoop van nieuwe boeken voor den bij den brand in het Gentsche Gerechts- hof vemielde bibliotheek. Uit Nederland, Brussel en Luik zijn reeds borken ten geschenke ontvangen. FASCIST1SCHE AANVALLEN OP DEN HEILIGEN STOEL. Het Vaticaan waarschuwt door middel van bet semi-officieele Itauaansche blad „Corriere d'Italia" de fascistische pers, op te houden met de aanvailen op den Heiligen Stoel, aangezien op deze wijze het ber.iken van overeenstemming met Mussolini in zake de Vaficaan-kwestie tot de onmogelijkhedui zal gaan behooren. Deze waarschnwing is het gevolg van de hevige aanvallen tier „Tribnna" op kardinaal Mundelein. De ,.Tribuna" beweerde n.l., dat deze kardinaal den Duitschen geestelijken vi'ij vervoer naajr Chics o had gegarandeerd Zoo onjuist waren deze aantijgingen, da: geen enkele Amerikaansche dagoia -.oaes porident er gebruik van maakte, om ze naar (Amerika te seiiieu. DE „BLINDE" PASSAGIERS. De cnder-secretaris van de Fransche koop- vaardij heeft aan de directie der maritieme registratie te Marseille opgedragen een uit- gebreid onderzoek in te stellen naar de clan destine inscheping van z.g. „blinde" passa- giers. ONDER DE MUREN VAN HUN SCHUILPLAATS BEDOLVEN. In het Duitsche plaatsje Staditiohn (bij de Geldersche grens) zocht een mandenmakers- gezin, uit zeven personen bestaande, tijdiens een onweer schuilplaats in de schuur van een landbouwer. Plotseling zag de vrouw de wanden der schuur wankelen. Voordat men de schuur kon verlaten, stortte deze in. Alle zeven personen werden onder de muren be- dolven Een kind van drie jaar was onmiddel- lijk dood, terwijl de anderen zwaar gewond werden. DE SCHIPBREUK VAN DE „SJISJI,BOE MAROE". Negeii-c-n-negentig leden van de beman ning van de ,.Sjisjiboe Maroe" zijn gered, 150 worden nog vermist. 48 HU1ZEN AFGEB'RAND. In de Zuid-Moravische stad Nikolsburg zijn 48 huizen in de asch gelegd. Van 64 hui- zen werden de daken vernield. DE CHAOS IN CHINA. Niet-officieel wordt geme'.d, dat Tsao Koen een circulaire-telegram heeft verzondeil, vvaarin hij mededeelt, dat hij het president schap nc:'erlegt. De Sovjet-gezant Karachan verklaarde tot den correspondent der „Vossische Zeitung", dat hij, in weerwil van zijn plan om spoedig naar Moskou terug te keeren, door de om- standigheden gedwongen is te blijven. EEN HOOGLEERAAR VERBANNEN. Uit Barcelona wordt gemeld. Prof. Jime nez Asua van de universiteit te Madrid is door de Spaansche regeering uit zijn functie ontzet en voor onbepaalden tijd naar het Ma- rokaansche eiland Chafarinas veibannen, omdat hij aan de hoogeschool opruiende rede- voeringen tegen Primo de Rivera heeft gehou- den. EEN ADVERTENTIE-PROCES Te Dussi'ldorp heeft een proces gediend, dat voor de onafhankelijkheid van de pers wei iuteressant is. Een koffiehuishouder, die een advertentie-contract met een krant had, ver- brak dit contract toen in het redactioneele gedeelte zeer scherpe kidtiek op zijn inrich- ting werd geoefend. Het blad eischte in rech- teh betaling voor't voile aantat regels, in 't contract bepaald, de kofifehuishoudei' wilde slechts het bedrag betalen, verschuldigd voor de werkelijk geplaatste advertenties. De rechter heeft hem gelijk gegeven en overwogen dat het doel der advertenties het pubiiek voor het bezoeken van het koffie- huis te winnen verijdeld was door het re dactioneele stukje, hetwelk het publiek elk bezoek ontried. Bovendien achtte de rechter het in het belang van het blad,, niet gedwon gen te zijn tot het opnemen van aanbevelin- gen eener inrichting, waartegen het meende te nioeten waarschuweu. Ofschoon deze overwegingen verstandig klinken, vindt de Frankf. Ztg. de beslissing bedetikelijk, ctaar het een inbreuk op de re dactioneele zelfstandigheid is, als van het oordeel der redactie de geldigheid of onge;- digheid van advertentiecontracten afhangt. Beide rnoeten streng gescheiden blijven, an- ders kan- etn adverteerder meenen met een annonce ook het redactioneele oordeel te kun nen betalen. Een advertentiecontract kan slechs verbroken worden bij niet nakoming der overeengekomen voorwaarden, maai nooit omdat de redactie van het blad de aanbevelingen der advertenties niet deelt. keeds bijna een jaar hing de ernstige be- dreiging van een mijnwerkersstakmg boven Engeiand. Vrijdagnacht om 12 uur is de be- dreiging werkelijkheid geworden. De mijneigenaars zeiden verleden jaar: zonder loonsverlagnig kunnen we ons be- drijf niet meer gaande houden. De mijnwerkers antwoordden: met nog la ger loon kunnen we niet leven. De mijneigenaars zochten naar een oplos- smg en kleedden hun vcQrstel in den vorm van een verwijt: Als jullie arbeider's maar ianger wildcn werken, zou er wel een oplos- sing te vinden zijn. De arbeiders antwoordden met een tegen- oplossing en een contra-verwijt: Als jullie eigenaars je zaken maar beter beheerden, zou er van locnsverlaging of verlenging van den arbeidsdag geen sprake behoeveu te zijn. Zoo stonden de zaken~ einde Juli vorig jaar. Op 1 Augustus zou het werk worden :tilgelegd. In het laatste half uur van den fa- taleu 31 en Juli nam toen de regeering het be- sluit 'n conflict.te vermijden op kosten der ge- zamenlijke bejastingbetalexs. Uit lands kas werd een subsidie aan de mijnindustrie toegekend, waardooi' voorloopig een loonsver- laging werd vermeden Komt tijd, komt raad, dacht de premier Baldwin en hij benoemde een commissie, die een onderzoek zou instellen naar de toestan- den in de kolennijverheid en de middelen be- ramen om wantoestanden weg te nemen. De tijd is verstreken, maar de raad, die uit- komst zou brengen, is niet gearriveerd. De commissie heeft een rapport uitgebracht, maar hoewel de regeering dit rapport in zijn geheel overnam, is zij er niet in geslaagd het door beide partijen te doen aanvaarden. De regeering heeft bij monde van Baldwin haar bemiddeling aangeboden in den laatsten ter mijn. Maar de premier is er niet in geslaagd op de basis van het rapport concrete voorstel- len over loonen, werktijden en reorganisatie te doen, die voor beide partijen aannemelljk waren. Op de basis van het rapport der Kolencom- missie zijn de laatste besprekingen gevoerd Maar dit rapport kon geen bindende voor- schriften en finesses geven. Zoo ontstond al- ras verschil van meening over de vraag of de iGonen per district zouden worden vastgesteli of dat er een nationaal grondloon zou zijn met districtstoelagen. De arbeiders kwamen op voor een nationale loonregeling. De mijneigenaars wilden onderhandelen over een dergelijke regeling als tegelijk werd overeengekomen, dat er over loonsverlaging zou gesproken worden. Toen de arbeiders dit weigerden, kwamen zij met 'n derde voorstel; loonregeling met nationaal minimum verhoo- ging van de eerst aangeboden loonen, maar daartegenover een verlenging van den ar beidsdag. De aangeboden loonen zouden volgens dit voorstel 20 pCt. boven de standaardloonen van 1914 komen te staan, terwijl het huidige grondloon 33 1/3 pCt. boven dat standaard- loon staat. Die vermindering wenschten de arbeiders niet te aanvaarden. Maar naast deze loousverlag'ng heeft voorldurend een andere grief de arbeiders ge- dreven; zij achtten de belofte der mijn-eige- naars, dat de industrie hervormd zou worden op de grondslag van het commissierapport, niet reeel genoeg. Zij twijfelden aan een be- vredigende uitvoeri',■' dier belofte, omdat de mijneigenaars steeds gezegd hadden, dat er niet veel te hervormen was. Volgens de arbei ders heeft de commissie als eisch gesteld, dat er van de arbeiders geen enkele opoffering mocht gevraagd worden, voordat alle maat- regelen waren ^enomen voor wrhetering der oofanisatie en verhooging der efficiency. De regeering biedt aan de organisafie. zoo als die door de commissie is aanbevolen, te wa^Wo^n. Tegeliik vraagt zii pchter aan de arbeiders om gedurende den tijd, dien de reorganiS"t:» zo" duren, genoegen fe nemen met een loonsverlaging. In de laatste uren van de conference van Vrijdagavond begon de loonkwestie weer de heerschende factor te worden. De regeering deed een voorstel om een raadgevende commissie te benoemen, waar- in eigenaars en mijnwerkers vertegenwoor- digd zouden zijn, tene.nde den minister voor de mijnen van advies te dienen betreffende reorganisatie. Daar kwam dan de belofte bij de subsidie voor enkele dagen te verlerigen, de mijneigenaars zouden dan de loonsverla ging opschorten. Aan deze voorstellen was echter de voor- waarde verbonden, dat de mijnwerkers be- reid zouden zijn over verlaging der loonen te onderhandelen. Hoe het zij, de arbeiders weigerden. Om 11.20 werd medegedeeld, dat de onderhande- lingen zonder resultaat waren afgebroken. Om 12 uur werd de instructie van kracht, die den arbeiders voorschreef zonder tegenbe- richt van het uitvoerend comite het werk te staken. Tegen Zaterdagavond was de commissie van onderhandeling uit het vakvereenigings- congres door den premier uitgenoodigd om nog eens met de ministers te confereeren en uit't feit dat Baldwin draadloos liet omroe pen „Houdt moed. Herinnert U dat vrede op aar- de geschonken wordt aan de menschen van goeden wille!" werd afgeleid dat nog niet alle hoop was verloren. Het heeft echter niet mogen gelukken de partijen tot elkaar te brengen. de staking in de mijn.ndustrie bleef afgekondigd en de vak- vereenigingen sloten zich daarbij aan door te gen morgen een algemeene staking af te kon- digen in de vitale bedrijven, tenzij er alsnog een regtling wordt getroffen ten aanzien van de mijnen. Deze staking zal omvatten: de spoorwe- gen, het transport te land en over water, de havens, de typografen met inbegrip van de dagbladpers, de metaalarbeiders, de chemi- sche en machine-industrie, met uitzondering van den woningbouw en den dienst in de zie- kenhuizen- De vakvereenigingen b'eden aan om door een vrijwiiligers-organisatie bij te dragen tot een rechtvaardige verdeeling der onmisbare voedingsmiddelen. De overheid heelt bevel gegeven «an de havens om den uitvoer van kolen stop te zetten. De regeering heeft troepen gezonden naar het zuiden van Wales, Lancashire en Schotland. De koning heeft een proelamatie uitgevaar-- digd, vvaarin gezegd wordt, dat de nationale noodtoestand is ingetreden. Het bestuur van het Vakverboncl waar schuwt de leden der vakvereeniging in het bi- zonder tegen het aansporen tot geweid. Tot nog toe is het in de mijnstreken rustig. De nationale raad van de Onafhankelijke Arbeiderspartij heeft den algcheelen steuu der partij aan de mijnwerkers toegezegd en spoort alle arbeiders aan, hen te steunen. De partij heeft haar heele organisatie ter be- schikking van de mijnwerkers en het Vakver- bond gesteld. Een communique, dat melding maakt van de schikkiugen die vandaag in verband met de staking in een bijeenkomst Zooals tot op het laatste oogenblik overal gehoopt en door velen verwacht werfl, dat de lock-out der mijnwerkers nog voorkomen zou kunnen worden, zoo hoopt men thans en verwachten velen, dat de algemeene werk- staking op het laatste oogenblik nog verme den zal kunnen worden. Een algemeene sta king tocli zou in dit hoog-gei'ndustriaiiseerdf land een ramp zijn, die in haar uitvverkmg. ook zonder dat liet tot oulusten (waarvoor alle arbeidersleiders, ook Cook, ten dringend- ste waarschuwen) komt, met een oonogs- ramp gelijk zou staan. Bij de ..Daily Mail" is een staking uitge- broken, uit werzet van de drttkkers en zetters tegen een zinsnede in een hoofdartikel over de algemeene staking. Deze zinsnede luidde: „Wii roepen alien, die de wet eerbiedigen. op. om hun diensten ter f>eschikking van koningtn en land te stellen", wat dus een van den algemeenen rand van het Vakver- oproep is om zich bij het vrijwilligerscorps bond getroffen zijn, wijst in het bijzonder op van den minister van Binnenlandsche Zaken het bericht dat de regeering waarschijnlijik den dienst van de „Broadeasting Company" zal requireeren en op dc mogelijkheid van het stopzetten van de pers. De raad waar schuwt zijn volgelingen alles wat op deze wijze draadloos wordt verspreidt te negeered en zet uiteen, dat de raad zijn eigen schik- kingen treft om de aangesloten organisatjes van nieuws te voorzien. De arbeidersleider Mac Donald, het woord voerend op de conferentie der vakver- eenigngen, beweerde, dat het besluit der re geering om de onderhandelingen af te bre- ken, een misdaad is tegenover de maatschap- pij. Het is de regeering, die het zwaard ge- trokken heeft en het nu in het aangezicht slingert van het Britsche volk. De regeering heeft besloten het volk een behoorlijken le- vensstandaard te betwisten. Hij, Mac Do nald, is nooit verbonden geweest met een groep van menschen. die krachtiger en ecrlij- ker gestreden hebben voor den vtede, dan zijn collega's gedaan hebben. Hij voelt dat er miHioenen mannen en vrouwen zijn, die zul- len zorgen, dat deze misdadige en noodelooze strijd niet tegen de mijnwerkers uitvallen zal. Hij en zijn vrienden zullen post vatten naast de mijnwerkers, omdat zij beseffen, dat hun zaak rechtvaardig en eervol is. Hij hoopt, vertrouwt en gelooft, dat er voor Maandag iets zal gebeuren, dat hun zal toestaan de volgende week opgewekt en hoopvol aan het werk te gaan. Zoo niet, dan zullen zij hun aandeel in den strijd nemen zonder morren, tot er recht en rechtvaardigheid geschied is. De conferentie heeft met algemeene stem- men het besluit van het bestuur van het con- gres goedgekeurd en zong ten slotte de „Red flag". Bevan, de secretaris van den bond van transportarbeiders, sprekende uamens het bestuur van het vakvereenigiugscongres, deed een beroep op elken man en vrouw*, om te strijden voor de ziel der arbeietersbew'eging en de redding der mijnwerkers. Hij zeide, dat niet zij den oorlog verkla- re naan de geineenschap. De oorlog s ver- klaard door de regeering. Onze pogingen zijn gericht op een spoedigen afloop van het con flict. Dugh, de voorzitter van het vakvereeni- gingscongres, zeide, dat de vakvereenigingen, die vollen sieun verleend hebben aan de poli tick van het bestuur, meer dan 3V* millioen arbeiders vertegenwoordigen. De bonden die tegen het besluit gestemd hebben, vertegen woordigen slechts 50.000 man. Thomas, de leider der spoorwegarbeiders, zegt in een boodschap dat het land, voor zoo- ver zijn ervaring reikt, nooit tegenover een dergelijke crisis is komen te staan. „Wij zul len zelfs nog op clif laatste oogenMik een re- geling trachteu tot stand te brengen en ho- pen volkomen te slagen". Lloyd George zeide in een rede te Cam bridge, dat iedere burger zal beseffen, dat het zijn plicht is de regeering te helpen om de orde te handhaven en de organisatie dier diensten die onmisbaar zijn voor de natie. Het land moet het eerste zijn, het laatste en alles. In verband met de kolenstaking heeft de Britsche regeering maatregelen getroffen om de beschikbare kolen-voorraden in Engeiand te houden. Zij heeft den buitenlandschen re- geeringen medegedeeld, dat er geen reserve van bunkerkof.en in de Britsche havens aan- wezig is en geen nieuwe voorraden worden aangevoerd. Het zal derhalve niet mogelijk zijn zich in Engeiand van bunkerkolen "te voorzien. Een uitzondering hierop word*1 I gemaakt voor die schepen, die speciaal in nationaal belang dienst verrichten. De regeering heeft aan deze kennisgeving toegevoegd, dat alles zal worden gedaan om het ongemak voor de buitenlandsche schepen zoo gering mogelijk .te maken. Londen en overig Engeiand hebben het be sluit van het Trades Union Congress, om de algemeene staking te beginnen, ontvangen in dezelfde stemming, waarin het genomen is: zonder uiterlijke opwinding, zonder felle woorden in de pers en in het algemeer. zon der verwijten aan de mijnwerkers. zegi de CoUfMUt, aan te sluiten". De redactie weigerde deze passage t<. schrappen, waarop de staking uitbrak. Het blad komt derhalve heden niet uit. Berichten uit de mijndistricten wijzen erop, dat de oproep van het bestuur der tnijnwer- kersfederatie overal is opgevolgd. Niettemm is men in vele districten diep teleurgesteid door het mislukken der onderhandelingen De kassen der mijnwerkersbouden zijn ner- gens goed voorzien en een lange duuv der stopzetting moet iot ontberingen leiden. In North-Sunderland is de kaspositie niet zoo slecht. In het kieine Duriiam-district is de toestand ernstig In dit district wordt door de werkliede'n betoogd, dat het stopzetten een gevolg is van den lock-out. zoodat zij recht hebben op een uitkeering voor werk- loosheid. Deze kwestie zal nog in het Lagerhuis tei sprake worden gcbracht, doch succes is hier- van niet te' verivachten;'meent' de Crt. In de Schotschc districten beschifct men slechts over geringe middelen. daar de kas sen de.gevolger van de laatste staking nog niet to boven zijn gekomen. In Zuid-Wales, dat een der armste distric ten is. hopen de mijuwerkers, dat de regee ring dc situatie nog zal redden door verdc- ren financieelen steun te verleenen. De steenkcolvoorraden in Londen en de meeste groote steden van Engeiand en Scliot land zOn voldoende om de gas- en de electri- citeitsvoorziening voor gentimen tijd te hand- haven, zoodat, als er geen algemeene staking uitbreekt, deze voorziening geen gevaar loopt De voorraden huisbrand zijn over het algemeen gering. KORTE BERICHTEN. •- Naur de Berlijnsche berichtgever van liet Hbld. meldt zijn er bij het instarten der brug over de Ochta nabij Lenigrad niet 100 menschen w water geraakt, doch 50, waaia au er 20 werden gered. De eerste fotos op commerrieel gebitxl, iangs radiografischen weg over den Atlanti- schen Oceaan overgebrachi, werden Zater- dag in de bladen te New-York gepubhceercl. Het experiment schijnt een volkomen succes te zijn. Te BackersfieM (Califomie) is een pe- troleumreservoir van cie Standard Oil Com pany met 400.000 ton in brand geraakt. Te Miinchen is in den leeftml v an 58 jaar over,leden professor Rausetii>erger, de constnicteur van het 120 K.M. verdrageoti geschut. waarmede gedurende den oorlog Parijs werd beschofen. De Wolga en haar zijrivieren blijter wassen. Een aantal personen is omgeko- men. Het departement van binnenlandsche zaken heeft het verschijnen van het rad.-dem. blad „Vi!ag" verboden wegens het publicet- ren van een artikel nopens beweerde onregel inatigheden bij de Hongaarsche Nationale Bank, dat geacht wordt vie orde en veiligheid alsmede de buitenlandsche belangen de- lands in gevaar te hebben gebracbt. De Amerikaansche president heeft de wefsontwerpen geteekend betreffendie d< maatregelen tot consoldidatie der schulden van Belgie, Letland en Estland, waardoor deze maatregelen in werking treden De Fransche socialisten zullen met Pinksteren in congres bijeen Itomen ter na- dere bepaling van hun houding tegenover de revering. JOURNALISTIEK. De heer Antoine v. d. Berg is benoemd tot hoofdred.cteur van de Goesche Courant KORTE BERICHTEN. Gisteren is in het Stuifzand bij Hoo.gc veen een landbouwerswoning, bewoond dooi Martinus Mersing afgebrand. De inboedel ging verloren, het vee werd gered. Verzela- ring dekt de schade. De minister van oorlog, de heer J. M J. H. Lambooy, zal a.s. woensdagniorgeii 10 uur een bezoek brengen aan de gemeeau Delft. Dit bezoek zou in verband staan tne; de m v«o bet RMAARSCHE CODRANT. -*■ giA^r

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1