VALET" Een versterkend middel Viijstelling van den dienstpllcht. Naar we vemeraen is de dteeinaine voor den wedstrijd voor baIcons en tuintjes nog aiet groot. Dit moet beter worden, want „Heiloo Vooruit" geeft nog eenige dagen oni zicb a an te melden. De particulicren hebben hier soms aardige voortuintjes en wanneer men de paden goed verzorgt, de grasbanden knipt en de planten goed arrangeert, heeft men voldoende ge daan. Met doel is: Heiloo te verfraaien en daaraan kan toch elk meedoen. Bijzondere aanleg wordt niet gevraagd. Voetbal. Zondagmiddag speelde de Ju- nioren en Senioren van V V. 11. een vriend- schappelijken wedstrijd. Uitslag 2—2. OUDKARSPEL. (Mai.) Geboren Frans, z. van Hendrik Sten- neberg en Geertje Pranger. Overleden Vrouwije Booij, 56 jaar, echtgen. van Frans Bouwcns. Jan Jonker, 73 jaar, echtgen. van Aaltje Boon. Ondertrouwd: Klaas Manneveldi, te Harenkarspel, en Maria Johanna Kamper, aJhier. Getrouwd: Chrisdaan Jan Bapist dti Croo en Hermina Helena Vogelenzang. SCHOORL. (April). Geboren Leentje, d. van Jan Volger en Trijntje Bus. Simon Cornells Jozef, z. van Xicolaas Petrus Bakker en Catharina Stook. Franciscus Cornelis Jozef, z. van Petrus Johannes Bakker en Guurtruida Schut. Ondertrouwd Dirk Hoogvorst al- hier en Willemina Budding te Rotterdam. Thomas Boekel en Maria Blom, beiden alhier. Getrouwd Martinets van Langen te Heerhugowaard en Johanna Adrian a Roo- zendaal alhiter. Overleden: Pietcr Opdam, 81 jaar, weduwnaar van Maria Wagemeester. BROEK OP LANGENDIJK. (April). Geboren Catharina, d1. van W. Twis- ker en D. de Vet. Pieter. z. van K Bak en A. Visser. Gerrit, z. van C. de Geus en J. Glas. Lambertus, z. van J. Vrecken en S. van Herwijnen. Douwe Marten, z. van T. Ei'ander m M. C. Douma. Jan, z. van F Kuitwaard en A. Karsen. Anna, d. van P. den Hartigh en N. Wagenaar. Grietje Anna, d. van A. Dekker en T. Glas. Ondertrouwd P. Bak en M. Riedfel. D. Mantel en M. Ootjers. L Adema en G. Dirkmaat. A. Kossen en G. Bossen. Getrouwd: K. Visser en A. Wage naar, Overleden: M. Bakker, 45 jaar, echtgenoote van J. Kruk. Gemengd Nienwa INBRAAK. Vrijdagavond laat hoorde de concierge van een pand aan de Jufferstraat te Rotterdam onraad op het dak. Hij ging eens kijken en trof op het dak van het belendend percee!, dat in gebruik is bij de expediteursfirma S. Co., een jongmensch aan, dat hij van aanzien kende. De jonge man vertelde hem, dat hij in betrekking was bij de firma S., dat hij 's avonds op het kantoor gewerkt had en dat men hem klaarblijkclijk vergeten had, want toen hij. na beeindiging van zijn werkzaam- heden, weg wilde gaan bleek hem, dat de straatdeur op slot was en omdat hij geen sleu- te! had kon hij niet naar buiten komen. Hij had al van alles geprobeerd en was ten slotte naar het dak geklommen om daar een uitweg te zoeken. Hierbij had hij zich aan de hand verwond. De concierge die zich nu herinnerde hem wel tens bij de firma S. en Co. gezien te heb ben, nam den jongeman tnee in zijn woning, gaf hem een kop thee voor den schrik en ver tond de gewonde hand l ater bleek tvenwel, dat de jongeman reeds eenige wekett tevoren ontslagen was. Hij had dit evenwc'. niet thuis durven vertellen; had al dien tijd cveidag op siraat rondgezworven en had nu, om toch zijn maandgeld mee te kunnen brengen, zich des avonds in het kan toor laten insluiten In het kantoor had hij een lessenaar tn ten lade opengebroken en er een bed rag van 120 uit gcstolen. Toen hij daarna weg wilde gaan, bleek hem, dat de deut op het nachts'.ot was gedaan, een om- standigheid waarop hij niet gerekend had en die hem ten slotte naar het dak deed gaan, waar de congierge hem ontdekt heeft. De poiitie heeft naar de N R- Crt. mcldt den jongeman opgespoord en aangehouden. WAAROM GEEN COOPERATIVE TEXTIELFABRIEK? Aangaande de staking van de plannen voor de oprichting van een cooperatievc tex- tielfabriek schrijft De Textielarbeider: De commissie heeft, nadat een onderzoek is ingesteld, in het door haar uitgebrachte rap port eenstemmig als haar ooraeel uitgespro- ken, dat het wenschelijk en mogelijk is, tot op richting en exploitatic van een textielfabriek over te gaan. Niettegenstaandc dit gunstige eindoordeel heeft de commissie haar arbeirf gestaakt en wel vooral om deze reden. dat Jet plan niet voldoende instemming in vakbe- wegingskringen heeft ondervonden. ART. 40 VAN HET BEZOLDIGINGS- BESLUIT. Naar het orgaan van den Centralen Bond van Nederlandsche post- telegraaf- en tele- foonpersoneel medcdeelt, zal dc procedure over art. 40 van het Bczoldigingsbesluit worden voortgezet. De verdediger. mr. Marchant, zal cassatic van het vonnis van het gerechtshof te's Gra- venhage verzoeken. DE TRACTATEN VAN 1830. Dezer dagen wordt te Parijs tusschen de betrokken mogendheden overleg gepleegd omfrent de opheffing van de collectieve ga- rantieverdragen van 1839. DE RUYTER-MEDAILLE. Ter gelegcnheid van de herdenking van den sterfdag van Michiel Adriaansz. de Ruyter heeft de N. V. Ateliers voo.- del- smeed- en penningkunst v.h. Koninklijke ik- geer een heriiineringspenning in brons en zil- ver geslagen voor een ieder verkrijgbaar ge- steld bij het hoofdbestuur der Kon. Neder landsche Verceuiging Onze Vloot. Op de voorzijdc van den penning prijkt het borstbceld van De Ruyter; op de keerzijde staan zijn bekende woorden: „Daar de Hee- ren Staten hunne vlag betrouwen, zal ik mijn leveu wagen". De netto-opbrengst van den vcrkoop van deze penningen wordt gestort in het marine- steunfonds van Onze Vloot. EEN WALVISCH. Het schippersvaartuig Rotterdam I heeft in de Noordzee een geharpoenden walvisch ge- vonden. De harpoen met lijn zat het dier nog in het vleeseh. Het schip heeft den walvisch den Nieuwen Waterweg binnengesleept. Uit Rotterdam wordt nader gemeld: In den namiddag is Zaterdag het visschers- vaartuig Zeemeeuw, Rotterdam I, nier aan- gekomen, met den op zee opgepikten wal visch op sleeptouw. Het sGiip heeft ligplaats genomcn aan de Zeevischmarkt. Velen groep- ten langs den waterkant samen om het dier te bekijken. Er viel evenwel niet veel anders dan een vuil-witte pick in het water te ontdekken; het overige was onder de oppervlaktc vc/- borgen. Een voorloop'g onderzoek heeft uitgewe- zen, dat het kadaver nog in vrij goeden staat verkeert. Het zal aan een traanderij worden verkocht en naar de Waalhaven worden ge- sleept. ELF BILJETTEN VAN 1000 VERMIST. De commissaris var politic in de Xlde sectie te Amsterdam (bureau Singel 455), maakt bekend, dat een congierge van een kantoor aldaar als vermist heeft aangegeven op 30 April elf bankbiljetten a 1000, nieuw model, genummerd A.E. 26844, A.E. 12325, A E. 16694, A.A. 13151, A.D. 93061, A.D. 78150. A.D. 67310, A.D. 60678, A.D. 86482, A.D. 79931 en A.D. 67424. Bij cntdekking van een dezer bankbiljetten wordt dringend verzocht, het naastbijzijnde politiebureau hiermee in kennis te stellen. MR. DR. J. C. CVERVOORDE Des namiddags heeft in het Museum de Lakenhal in het bijzijn van tal van autoritei- ten, waaronder de burgemeester van Lei den, Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar, de leden van de huldigiiigscommissie, de gem. com missie voor het Archief en Stedelijk Museum benevens alien, die aan het te overhandigen huldeblijk hebben medegewerkt, de officieele •huldiging olaats gehad van Mr. Overvoorde ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts- jubileum. VERDUISTERING. Het O. M. bij de rechtbank te Assen heeft gisteren tegen W. K. v. d. M. te Amsterdam, vroeger stationschef bij de Eers'e Drentsche Stoomtramwegmaatschappij te Emmen, we- gens verduistering van f 955, toebehoorende aan genoemde maatschappij, 6 maanden ge- vangenisstraf geeischt. TWEEDE KAMER. In de plaats van jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, die heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer, is vandaag door den voor- zitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, be- noemd verklaard tot lid van de Tweede Ka mer mr. J. Schokking, te Leiden. HET NEDERLANDSCH-BELG1SCHE VERDRAG BETREFFENDE TERRITO- R1ALE RECHTERLIJKE BE- VOEGDHEID ENZ. Het bestuur der Nederlandsche Advccaten- vereeniging heeft aan de Tweede Kamer een adres gezondenmet eenige opmerkingen naar aanleiding van het op 28 Maart 1925 te Brussel tusschen Nederland en Belgie geslo- ten verdrag betreffende de territoriale rech- terlijke bevoegdheid, betreffende het faillisse- ment en betreffende het gezag en de tenuit- voerlegging van rechterlijke beslissingen, van scheidsrechterlijke uitspraken en van authen- tieke akten alsmede van het bij het verdrag gevoegde additioneele protocol. Het komt tot de volgende conclusie: Zooals het tractaat thans is geformuleerd, zal het vooral ten aanzien van het forum contractus onoplosbare moeilijkheden bren gen. De uitwissching der grenzen wat de ter ritoriale bevoegdheid betreft, loopt vooruit op een nog niet aanwezige internationale ge- zindheid. Wil men opbouwend werken, dan late men de ccmpetentieregelen uit het tractaat verval- len en beperke het exequatur tot: 1. scheidsrecherlijke uitspraken, in het an- dere land reeds executoir verklaard; 2. vonnissen in conventie en in reconven- tie, mits met de conventie verband houdende, gewezen in 'zaken in welke de vreemdeling oorspronkelijlc cischer was. alsmede in die ge- vallen, waarin de vreemdeling zich bij over- eenkomst aan den vreemden rechter onder- worpen heeft; 3. authentieke akten. Voorts handhave men de bepalingen over faillissement. Voor een eersten stap schijnen deze punter, reeds ruim voldoende. HET WEER IN APRIL Het Kon. Ned. Institutu van de Bilt publi- ceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in April: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de temperatuur 1* a 2° te hoog. De eerste dekade was meer dan 3° te warmde tweede en derde weken weinig van de normaal af. De dagelijksche maxima waren bijna 3, de minima ruim 2° boven normaal. De regenval was boven normaal m het Westen }-n Noorden en nam naar het Zuiden- Oosten af, de meeste regen viel in dte tweede helft. Het aantal uren zonneschijn te De Bilt was 135 tegen 154 normaa-I, nachtvorst kwam weinig voor. DE DE RUYTER-HERDENK1NG. Uit Boedapest wordt aan de N. R. Crt. ge- •imeld: Ter gelegenheid van de herdenldng van den sterfdag van de Ruyter, 250 jaar gele- den, wordt aan eenige vooraanstaande Ne- dcrlanders den titel van doctor in de theolo- gic honoris causa verleend. VEENKOLONIALE BOERENBOND. In de dezer dagen gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur van den Veenko- lonialen Boerenbond is behandeld het ant- woord van dc Vereeniging van Nederland sche stroocartonfabrikanten, inzake een ver- zoek van het bestuur, om uniformiteit van contracten voor aankoop van stroo te verkrij- gen. Het dagelijksch bestuur acht een kundige krachtige persoonlijkheid als directeur-gene- raal van den landbouw noodzakelijk. .Een commissie van advies kan daar niet voor in de plaats treden. DE NEDERLANDSCHE MIJNWER- KERS EN DE STAKING IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Bij de 1 Mei-viering te Heerlen is het uit- roepen van de mijnwerkersstaking in Enge- land bekend gemaakt. Besloten werd een te legram te zenden aan den Engelschen mijn- werkersbond als uiting van de sympathie der Nederlandsche mijnwerkers en met de mede- deeling, dat men zoo noodig, de verplichtin- gen die de Internationale oplegt, zal nako- men. AANSLU1TING LEERPLICHT- EN ARBEIDSWET. Aan-het tinde van de vergadering, waarin de hecr A. H. Gerhard uit Amsterdam boven- genoemd onderwerp heeft ingeleid, is de vol gende motie aangenomen: De openbare vergadering enz„ belegd door het Haagsch comity van actie voor aanslui- ting van leerplicht- en arbeidswet, gehoord de inleiding van den heer A. K. Gerhard, lid van de Tweede Kamer, van oordeel, dat spoe- dige en afdoende maatregelen noodzakelijk zijn, ten einde de zcer nadeelige gcvolgen van niet-aansluiting van leerplicht- en ar beidswet voor tienduizenden kinderen in ons land van den leeftijd van 11 M14 jaar weg te nemen, dringt bij de regeering en de Sta- ten-Generaal aan op: a. onvcrwijld herstel van den zeven-jarigen leerplicht en het verplichte zevende leer jaar; b. hernieuwde toepassing van art. 25 der Nijverheidsonderwijswet c. krachtige en ongewijzigde toepassing van titel II der Nijverheidsonderwijswet. GENEESKUND1G ONDERZOEK V66R HET HUWEL1JK. In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring van de Vereeniging Geneeskundig On derzoek vo6r het Huwelijk, is het jaarverslag goedgekeurd. Daaraan is het volgende ont- leencf: De poging van onze Leidsche afdeeling, door bemiddeling van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te dier stede ons „ernstig woord" aan huwelijkscandidaten ter hand te stellen, is mislukt. De afd. Amster dam gaf blijken van groote activiteit en door- tastendheid, door, toen het te langen leste bleek, dat de toezegging van dr. Vos, den Wethouder voor volksgezondheid te Amster dam, tot geen resultaat leidde, zelf de han- den uit de mouw te steken en een consultatie- bureau voor huwenden te stichten. Hier komt de practijk van wat wij met onze propaganda ons hebben voorgesteld, tot zijn schoone en voile recht. Het afgeloopen boekjaar sluit met een ba- tig saldo van 57. De propaganda werd, voorzoover de kleine geldmiddelen het ver- oorloofden, krachtig voortgezet. De radio slin- gerde de ideeen der vereeniging door den aether. Waar van alle zijden de aandacht is geves- tigd op de oplossing van het moeilijke en deli cate vraagstuk, en de belangstelling daarin allerwege toenemende is, bestaat voor ons alle reaen, met vertrouwen de toekomst in te gaan en wij mogen ons overtuigd houden, dat dit optimisme voor hen, gedurende een reeks van jaren zoovel raoreel als stoffelijk hebben gesteund, tot groote voldoening zal strekken. In de vergadering is besloten te trachten te komen tot het oprichten in Den Haag, en andere gemeenten van een consuitatiebureau voor huwenden, zooals een dergelijk bureau van deze vereeniging te Amsterdam bestaat. DE ZAAK-GEE LKERKEN Bmnen enkele dagen verschijnt een Open Brief van de Buitengewone Generale Synode te Assen aan de Gereformeerdie Kerken in Ne derland. „Er bestaat omtixmt deze zaak nog niet weinig misverstand, niet alleen buiten maar ook i n de Gereformeerdc Kerken", zoo zegt het „Woord vooraf'. „Waarom het ei genlijk gmg, is velen nog altijd niet gciieel dtridelijic. En daarom wi-1 de Synode trachten dit diridelij kte maken, opdat alle leden onzer kerken zich een juist oordeel kunnen vor- men, zoowel over het standpunt door dr. Geelkerken. als dat door de Synode ingeno- men". Rechtzaken. K ANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 30 April. N. V. tc Castricum, dronkenschap, 2 boete of 1 dag hecht. D. de B. te St. Pancras, overireding Zon- dagswet, 6 boete of 3 dagen hecht. C K. Az. te Egmond aan Zee, overireding art. 460 Wetboek van Strafrecltt, teruggave aan de ouders. J. M. en J. G. te Heerhugowaard, overire ding art. 424 Wetboek van Strafrecht, ieder f 15 boete of 15 dagen hecht. P. G., D. G^ C. B. en J. V. te Egmond aan Zee, P. de V. te Castricum, overireding Jachtwet, de le, 2e en 3e ieder 30 boete of 15 dagen hechtde 4e 60 boete of 30 dagen hecht., de 5e 15 boete of 2 X 10 dagen hecht. H. dc V. te Uitgeest. T. V. he Limmen, A. D. te Beverwijk, J. de K. te Akersloot, G. v. D. te Schermeer, H. H. te Graft, P. B. te Noordscharwoude, H. J v. Z. te Alkmaar, G. P. te St. Pancras, overtredjng Motor- en Rijwielwet, de le 3 boete of 3 dagen hecht., dc 2e, 3e. 6e, 7e en 8e iedei- 4 boete of 4 da gen hecht., de 4e 3 boete of 1 week tucht- school, de5e/4, 2en/5 boete of 2,1 en 3 dagen hecht., de 9e 2 X 4 boete of 2 X 4 dagen hecht. G- J. B. en F. H. D. te Bergen, G. J. M. K. Een goed geschoren gezicht dwingt respect af en helpt U in het leven vooruit te komen. V eiligheidsscheermes te Castricum, J. N te Beverwijk, W. v. d. H. tc Noordscharwoude, K. B. en C. K. te Alk maar, P. G. te St. Pancras, C. K. te Heems- kerk, overtreding Politieverordening, de le, 2 en 3e ieder teruggave aan de ouders, de 4e en 6e ieder 5 boete of 3 dagen hecht., de 5e ,f 2 boete of 2 dagen hecht., de 7c en 8e ieder 4 boete of 4 dagen heclvt., de 9e 3 boete of 2 dagen hecht. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt het volgende ter kennis van belang- hebbenden. De Dienstplichtwet vermeldt zes redeucn van vrijstelling, te weten: a. broederdienst; b. kostwinnerschap; c. persoonlijke onmisbaarheid d. het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-menschlievend ambt of oplei- ding tot zoodauig ambt; e. verdrag; f. aanwezigheid van een bijzonder geva! In verschillende artikelen der wet is ge- regeld wat als zullc een reden van vrijstelling in aanmerking komt. Het voornaamste van de daaromtrent bestaande bepalingen wordt hieronder voor elke reden afzonderlijk ver- meld. De vrijstelling, verlevend om een der onder a, b en c genoemde redenen, geldt niet in ge- val van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden. Hetzeltde kan ook van toepassing worden verklaard op de vrijstelling, verleend om de onder f genoem de reden. AANVRAGE VAN VRIJSTELLING. Wie vrijstelling wenscht aan te vragen, moet zich daartoe in den regel wenden tot den burgemeester van de gemeinte, voor wel ke de belanghebbende voor den dienstplicht ingeschreven is. Hij moet dan binnen den tijd, hierna vermeld, ter secretarie van de ge- racente mondeling aauvragen de noodige bewijsstukken op te maken of zoodanige stukken inleveren, een en ander zooals hier na nader is aangegeven. De burgemeester zorgt. dat de stukken worden gezonden aan dsn autoriteit, die over het verleenen van vrijstelling heeft te b^slis- sen. Voor zooveel broederdienst en geestelijken enz. betreft, moet de vrijstelling worden aan- gevraagd tusschen 16 en 31 Mei van het jaar, waarin net inschrijvingsregister is ge- sloten. Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 Mei, dan moet de aanvraag geschieden bin nen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. Voor zooveel kostwinnerschap en per soonlijke onmisbaarheid betreft, moet de vrijstelling worden aangevraagd omstreeks drie maanden v6or het tijdstip, waarop de in- geschrevene zal worden ingelijfd. Voor aanvrage om vrijstelling wegens broederdienst zal een speciale zitting worden gehouden en wel voor hen, wier geslachtsna- men beginnen met een der letters OP MAANDAG 17 MEI: A en B. v.m. tusschen 911 uur. C, l/m O. 1112 H. J. a.m. 2 4 OP DINSDAG 18 MEI: K. t/m M. v.m. tusscher. 9—11 uur. 11-12 3n.m. 2— 4 OP WOENSDAG 19 MEI: V. t/m Z. v.m. tusschen 912 uur. Bij het aanvragen vau vrijstelling wegens broederdienst moeten door de zorg van den belanghebbende tegenwoordig zijn twee ge- tuigen, die mecrderjarige mannelijke perso- nen moeten zip, van wie kan worden aange nomen, dat zij met het gezin, waartoe de in- gescfirevene behoort, voldoende bekend zijn. Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond een bewijs afgegeven aan den per- soon, die de aanvraag doet. BESLISSING OMTRENT VRIJSTEL LING. Omtrent vrijstelling wegens broederdienst wordt bcslist door Gedeputeerde Staten. Om trent vrijstelling wegens een andere retien wordt beslist door den Minister van Oorlog, of, als het iemand betreft, die voor de zee- macht bestemd of bij de zeemacht ingelijfd is, door den Minister van Marine. BEROEP. Tegen elke omtrent vrijstelling gcdanc uit spraak staat beroep open bij de Koningin. Flieromtrent worden nadcre mededeelingen gedaan bij de bekendmaking van de uitspra ken. BROEDERDIENST. Bij de Dienstplicht is als beginsel aange nomen, dat uit ieder gezin niet meer dan zoon behoeft te dienen. Het kan echter gebeu- ren, dat door het verelenen van vrijstellingen, door afkeuring enz. niet genoeg personen overblijven om tot gewoon dienstplichtige bestemd te worden. In dat geval kunnen ook de voorloopig vrijgestelden. voor zoover noodig, tot gewoon dienstplichtige worden bestemd. Voorloopig '-rijgesteld worden in het algemeen diegenen, die behooren tot een getal broeders, waarvan de helft, of bij een oneven getal, de kleinste helft nog niet ge- diend heeft, noch tot gewoon dienstplichtige bestemd is. Vrijstelling wegens broederdienst wordt verleend aan den ingeschrevene, wiens broe- der gediend heeft bij de landmacht, bij dc zeemacht of bij de overzeesche weermacht. Onder broeder wordt verstaan de wettige broeder of wettige halfbroeder. Als broederdienst komt slechis in aanmer king de dienst van den broeder, die: a. gedurende ten minstc vijf en een halve N. P. maand dc maand op 30 dagen gere kend in werkelijken dienst is geweest of, indieh hij als dienstplichtige een eerste oef ning van korteren duur te vervulleti had-, deze oefening heeft volbracht; b. militair pensioen geniet of iteeft genoten; c. gedurende zijn werkelijken dienst is over leden. Met den dienst. door een broeder vervuki. wordt gelijkgesteld de dienst vervuld dOor een ingevolgc dc wet voor den broeder ge- stelden plaatsvervanger bij de militie. Indien twee of meer broeders voor cen- zelfde lichting tot gewoon dienstplkfatige be stemd zijn, wordt, tenzij onderling anders overeengekomen, de oudste hur.ner en bij ge- lijken ouderdom, hij, die het eerst in het al- phabetisch register werd vermeld. beachouwd als degene, wiens dienst zoo deze voldoet aan hctgeen in het tweede lid is bepaald recht op vrijstelling voor de anderen oplevert. Te alien overvloede wordt nog opge merkt, dat*hij, die nog geen recht op vrij stelling wegens broederdienst neeft, doordat de dienstplichtige of vrijwillig dienefcde broeder nog niet, of nog niet lang genoeg in werkelijken dienst is geweest, alsnog vrij stelling kan aanvragen binnen 14 dagen na dat de voor broederdienst vercischtc werke- lijke dienst is volbracht. Hij, voor wien na den gewonen tijd recht op vrijstelliog ont staat, doordat een broeder miiltair pensioen verkrijgt of gedurende zijn werkelijken dieiw komt tc overlijden, kan eveneens vrijstelling aanvragen binnen 14 dagen nadat drt geval zich voordoet (een en ander geldt alleen voor hen, die voor dc lichting zijn ingeschre ven). Indien de ingeschrevene als gewoon dienstplichtige zou moeten worden inge lijfd, voordat de dienst van den broeder vol doende is voor vrijstelling, of voordat de ver- eischte stukken kunnen worden overgelegd, zal in den regel aan den ingeschrevene, als deze het te zijner tijd vraagt, uitstel van d; eerste oefening worden verleend in afwach- iing van de aan te vragen vrijstelling. KOSTWINNERS. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens vcrblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening vol doende middelen tot levensonderhoud aan andere personen ontbreken of zouden komen te ontbreken. Onder deze personen worden uitsluitend begrepen: a. dc echtgenoote van den ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweedeu graad; d. zijn pleegouders; c. degenen, in wier onderhoud de ingeschre vene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend. zoo de belangen vau den dienst het wenschelijk maken haar niet te verleenen. Het verdient bijzondere aandacht, dat ver- goeding wegens kostwinnerschap voor het verblijf onder de wapenen slechts bij uitzon- dering wordt toegc-kend, namelijk all*en in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tij- eens d-.u duur der eerste oefening ontstaat c>f wanneer de Lelangen van den dienst in an der opzichl riet toelaten den ing-'Iijfden kost- winner vrij te stellen. N.B. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt aanvankelijk een of meermalen yoor een bepaalden duur verleefod. Is de vrijstel ling reeds voor een gezamenlijken duur van ten minste vier jaar verleend en blijbt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemmen beslissing nog aamvezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. Zooiang de vrijstelling nog niet voor goed verleend is, kan zij worden ing^trokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet meer be staat. PERSOONLIJKE ONMISBAARHEID. Vrijstelling wegens persoonlijke onmis baarheid wordt verleend aan hem, wiens aan wezigheid noodzakelijk is voor de instand- houding der middelen van bestaan van per sonen, "als hiervoor met betrekking tot kost- winners onder de letters ae zijn vermeld. Wat hierboven onder N.B. staat, geldt ook voor deze reuen van vrijstelling. GEESTELIJKEN ENZ. Vrijstelling wordt verleend: a. aan den geestelijke, den bedienaai van den godsdienst, den zendeling-leeraar, den broeder-diaken van een godsdienstige vereeniging en den roomsch-katholieken ordebroeder b. aan den student in de godgeteerdheid en den zendeling-kweekeling, die tot geeste lijke, tot bedieuaar van den godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den proefbroeder. die tot broeder diakoon van een godsdienstige vereeni ging wordt opgeleid. Wie geacht wordt een deze- hoedanig- heden te bezitten, is omschreven in een twee- tal tabellen, die belanghcbbenden ter Secre tarie dezer Gemeente kunnen raadplegen. De vrijstelling kan ook worden verelend, indien de ingeschrevene verkeert in een geval, dat met een der in de tabellen omschreven geval- fen kan worden gelijkgesteld. Tot het aanvragen van de hier bedoelde vrijstelling moet bij den Burgemeester wor-' den ingeleverd een verklaring, waaruit blijkt. dat de ingeschrevene verkeert in een der g«- vallen, in de tabellen omschreven, of in een daarmee overeenkomend geval. De hierbedoelde vrijstellign wordt aanvan- kelijk een of meermalen voor een bepaaldea dutir verleend. Is de vrijstelling reeds voor een gezamenlijken duur van ten minste vier jaren verleend en blijkt de grond voor de vrij stelling bij een daarna te nemen bealisw® nog aanwezig, dan wordt de vrijstdHoxf voorgoed verleend. De vrijstelling houdt op te gelden, zoodra de vrijgestelde optooudt te verkeeren in het geval, waarop de vrijstel ling gegrond was. j VERDRAG. Vrijstelling wegens verdrag wordt ver leend aan hem, die blijkt ingevolge een ver drag met een'vreemder. Staat niet tot Vrijg*- dienst verplicht tc zijn. BIJZONDERE GEVALLLN. Wat als een bijzonder geval wordt aangje- merkt, staat ter beoordeehng van den Minss- ter. Alimaar, 1 Mei 1926. De Burgemeester, -. WENDEP&* V it mec-tal op den duur minder •maVelijk on in te nemen- Een uitzonderiap hicrop maken Dr. HOMMELS HAEMATOGEN-TABLETTEN De heeri'.ike chocolasraaak hier van maakt bet mogelijk. dat ook patten ten die tegenzin voor geneesmiddrlco hebben. van de voedende en vcrsterkende eigen schappen der vloeibare Hacmatoyen profljt trekken. Per Doos fl.90; bij Apoth. en Droflisten. Dr. HOMMELS HAEMATOGEN "let beate bJoedvormcnde en versterkende middel i-cdert ,35 jaar. VSSSSm U kunt wcrkclijk niet Uw best doen, zoolafig U er niet op z'n voordeeligst uitziet. Scheer U daarom dagelijki met ceo Valet. Importiul-g r*. I. MCINDERSMA - DEN HAAG

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7