AlKmaarsche Gourant m m m hi n m m FKUILLKTON. De dochter van Alva. W Donilerdag 6 Mei. Voor de Imisvronw. HI 1! g ■t- a iZJn meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! If ii HI II l i m i i i ■m K«. 108 1926 Honderd Acht en Twintigste iaargang. Breken is vervelend, he! Vooral als de boel nog nieuw is. En werkelijk, het lijkt er soms alsof juist de nieuwe dingen extra gauw trr ziele gaan. Een soort noodlot! Weet u, Sloe dat dikwijls komt? De nieuwe potten en pannetjes zijn nog niet bestand tegen vuur en water. Zij ondergaan er den invloed van, krijgen barstjes in het glazuur en zijn dan teerder en brozer. Als u een nieuwe stoofpan •heeft, moet u de buitenzijde goed inwrijven met een rauwe ui. Dan zal de pan niet uit- zetten en barsten bij de eerste aanraking met vuur. Als u haar goed hebt ingesmeerd, moet u haar met koud water vullen en geleidelijk dit water aan de kook brengen. Daarna moet het ook weer afkoelen in de pan. U zult zien. dat deze nu ijzersterk is geworden en jaren- lang alle water- en vuurproeven doorstaan kan. Is het niet dwaas: een massa monscher hebben de grootste moeite om goed aa-dap pels te koken. Er is toeh e: vcd sel, dat wij zoo geregeld tar h-t is een feit: verscheidene - ie te-en- woordig zeli koken, kunnen d. ve'dvruchten maar niet mooi en smakelijk op tafel krijgen; ze zijn of te kruimelig, of te hard, te flauw of te zout, te na of te droog, maar geheel in orde zijn ze zelden! Daarom: ziehier de me- thode, die u volgen moet om ze in de per- fectie te krijgen: zet ze als ze nieuw zijn on- geschild maar goed schoongemaakt, zoodat er geen aarde of vuil meer aan zit, en andcs geschild. in een pot met juist zooveel koud water, dat dit hen net preceis bedekt A1 te dikwijls bedeift men de aardappels door ze met te veel water op te zetten. Breng ze nu aan den kook en laat ze daarna nog een tijdje zacht dootkoken tot ze gaar zijn. Giet het water er nu af, zet de aardappels nog heel even op't vuur, zoodat het laatste vocht ver- dampt, en plaats ze daarna onder een vinger- doekje op een warme plaats tot u ze opdoet Alle aardaopeds, die als puree, of in een idioteltje worden gebruikt, moeten eerst doorgekookt zijn. Wees dus altijd zuinig op iw overschotjes aardappel, zij komen dik wijls nog te pas. Zelfs de meest fanatieke Hollandsche huis- rrouw ziet bij den schoonmaak nog wel eens lets over het hoofd. Heeft u b.v. wel eens relet op het koord var uw schilderijen? Ja, aatuurlijk wel of het nog stevig vast zit en aiet slijten gaat, maar ik bedoel nu of het met mil is? Het valt me dikwijls op zoo onver- schillig als menschen in dat opzicht kunnen wezen. En met een kleine moeite herstelt u die fout; U gaa* er eenvoudig even met de verfkwast overheen. Tegenwoodrig zijn de ■neeste muren geheel of gedeeltelijk geverfd; ?eef dan ook die koorden een streekje mee. niet staat dadelijk friseb en nieuw. U kunt, wanneer u ze iiever niet laag wilt missen of uitstoomc nte kostbaar voor die dingen vindt, uw limen rolgordijnen afne- men. op een tafel uitspreiden en ze aan weers zijden goed schoonstoffeu Maak nu een dun papje van bloem, doe er een klein beetje bis- cuitkleurige verf doorheen en strijk dit papje met een eenvoudige verfkwast over uw gor dijnen komen als nieuw voor de ramen terug draai ze dan om en bestrijk den drogen kant Als deze ook droog if moet u beide zijden met een gloeiend ijzer strijken en uw gor- dijn enkomen als nieuw voor de ramen terug Wilt u uitgesleten zv arte letters weer bij- werken b.v. op een email naamboidje of zoo gasvlam en wrijf er scoenlapper's hakken- iets, maak het p'aatje dan warm boven een zwart overheen, met een schoon lapje, ge- drenkt in terpentijn kunt u het ovcrtollige zwart dan verw.jderen. Hoe krijg ik vuile, vette vlekken uit mijn karpet, vraagt een lezeres, en hoe maak ik de kleuren weer helder? Koop 1 ons alsemzout bij den drogist, lost het zout op in een emmer met warm water en wascht hiermee het karpet uit met een klein borsteltje. De vlekken verdwijnen subiet en de heldere kleuren komen weer te voor- schijn. Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. •51 Een minuut later weerklinken er luide kre- ten; „Daar is hij!" en de menschen Snellen weer naar den ingang om De Vriendt te ont vangen, die op zijn schimmel komt aangere- den, gevolgd door zes zijner leerlingen. Daardoor is het Guy en Oliver gemakkelij- ker geworden om de feestzaal binnen te ko men. In het midden van de rijk versierde zaal staat een groote eiken tafel, waaraan zeven zetels zijn aangeschovende tafel is volop voorzien van al wat de dorst en drinklust kan vergrooten: gezouten visch, kaviaar en ge- rookte vleeschwaren en wat niet al. Bovendien prijken er bloemen op de tafel en een krans van rozen, bestemd voor den overwinnaar. Het geheel maakt echter den indruk van een verschrikkelijke mengeling van kunst, mid- deleeuwsche weelde en barbaarsche ruwheid. Zes zetels zijn ingenomen door de Drinke- broers van Brussel. Vasco de Guerra zit aan het einde der tafel als leider van zijn makkers. Ieder der strijders heeft een reusachtigen zil- veren beker voor zich staan, welke een hoe- veelheid wijn kan bevatten, die den leden van een matigheidsgenootschap de haren te berge zou doen rijzen. De zetel aan het hoofd van de tafel is be stemd voor den man die den striid tegen alle anderen heeft aangedurfd en de tafel is ver- Tedereen kent het gevaar van pas geboende zeilen. Vooral kleine, wilde kinderen en ouden van dagen, die niet meer zoo stevig op de been staan, glijden er dikwijls op uit. Als u een oplossing maakt van een kwart-liter methyl-alcohol met 2 ons schellak en u boent hier uw zeil mee, nadat er eerst met soda- water het vuil en vet er af is gehaald, dan heeft u geen kans, dat uw vloer te glad wordt. U kunt dit politoer met een vochtig flanellen lapje in uw zeil wrijven; het blijft er lang mooi mee. Voor een heldere huisvrouw zijn de groene vochtvlekken op tegels of steenen een dOorn in het oog. Ik help u dien doom verwijde- ren! U moet over de groene vlekken heen- schuieren met een borsteltje, gedoopt in heet water, waarin een beetie chloorkalk is opge- lost; dan verdwijnen die vlekken dadelijk. Gebrande gips is een prachtmiddel tegen scheuren en gaten in muren enz., het heeft echter een bezwaar: het wordt zoo gauw hard, dikwijls reeds voor het gebruik. Ver- meng het met koude thee; dan blijft het lan- ger zacht en handelbaar en het verliest ook de al te felle witte kleur. Gernerurrl nieuws. NEDERLAND EN DE STAKING IN ENGELAND. Het stoomschip Tambora, van den Rot- terdamschen Lloyd, dat gistermiddag 3 uur van Rotterdam naar Batavia is vertrokken, zal niet, zooals gewoonlijk, Cowes (nabij South- ampton) aandoen, doch op de reede van Cowes blijven liggen. Aldaar wacht men op j bericht van den.agent der reederij te South- ampton, of zich nog passagiers kunnen in- schepen. Daarna wordt de reis naar Batavia, via Marseille en Tandzer, voortgezet. De Batavier is Dinsdagavond nog uit Lon- den vertrokken en hier gistermorgen aange- komen met ruim 100 passagiers. De Kon. Luchtvaartmij. heeft het in deze dagen druk. Naar de heer Aler, de assisient- stationschef van Waalhaven aan de N. R. Crt. meedeelde, is het extra-toestel gisterochtend om 8 uur vertrokken met eenige passagiers en 15 K G. post. In normale tijden is de post niet zwaarder dan SA K.G. Uit Engeland is er voor het passagiersver- voer veel animo. Voor het toestel van gister ochtend had men volgens den piloot wel 50 a 60 gegadigden moeten afwijzen. Tegen a.s. Zaterdag heeft, naar reeds met een enkel woord gemeld is, het secretariaat der I. T. F. een bijeenkomst van het bestuur dezer internationale met vertegenwoordigers der belangrijkste organisaties van havenar- beiders, zeelieden en spoorwegpersoneel bij- eengeroepen. Aan deze vergadering, welke te Oostende zal worden gehouden. Aan deze vergadering, welke te Oostende zal worden gehouden, zullen ook vertegenwoordigers der Engelsche organisaties deelnemen. Vermoedelijk zal te zelfder tijd en te zelf- der plaatse een conferentie van het bestuur van de mijnwerkersinternationale plaats heb ben. Het secretariaat der I. T. F. heeft Dinsdag- middag den volgenden brief ontvangen van het Engelsche Vakverbond: „Wij doen de Internationale Federatie van Transportarbei- ders mededeeling van den stand van zaken in dit land en verzoeken haar ons alle moge- lijke hulp te verleenen, financieel en anders- zins. In het bijzonder is onze aandacht ge- richt op den uitvoer van steenkool en indien gij iets kunt doen om het bunkeren van kolen te beletten, zult ge ons zeer wezemijken steun verleenen". Geliik bekend heeft de I. T. F. reeds Maan- dag j.l., onmiddellijk nadat bekend was, dat de algemeene staking zou uitbreken, de maat- regelen getroffen waarom in den brief van het Britsche vakverbond wordt gevraagd. Voorts werd in antwoord op de telegrafi- sche aanvrage met betrpkking tot de al of niet toelaatbaarheid van export van visch uit Ne- derland naar Engeland telegrafisch antwoord ontvangen, dat deze verhinderd moet wor den. Verder werd bericht ontvangen, dat ge- tracht zal worden Engelsche bladen op het vasteland te doen drukken, voornamelijk in Frankrijk, maar waarschiinlijk ook in andere landen. Het Engelsche vakverbond verwacht, dat ook de organisaties van de typografische arbeiders op het vasteland, om het even tot welke richting zij behooren, zullen weige- ren dergelijke kranten te zetten of te druk ken. der omgeven door een aantal officieren van de bezetting van de stad, van den Spaanschen generaal Vargas af tot den kleinen vaandrig Busaco, en door tal van burgers, niet alleen door den welgestelden koopman maar ook door den gespierden vertegenwoordiger van het slagersgilde. Zelfs de kleine Achilles Tou- raine is er bij. Hij is tusschen de beenen van de toeschouwers door gekropen om zijn mees- ter te bereiken, waarbij hij menigen duw en stomp van mooi aangekleede officieren heeft opgeloopen, omdat hij hun uniform in wan- orde dreigcje te brengen. „Hier ben ik, zooals u bevolen had, heer Oliver," stamelt hij buiten adem, „maar de officieren hebben me leelijk geschramd met hun sporen. Ik kon niet eerder komen, omdat het zcolang duurcte eer Marvedie en ik de duivenpastei heelemaal op hadden." De knaap wordt hier overstemd door het rumoer dat zich van alle kanten doet hooren bij de verschijning van den schilder. Bij het binnenkomen heeft de Vlaming zijn bleek ge- laat op en met een vriendelijk lachje zegt hij, zijn hoed afnemend: „Welkom, broeders in het fuiven uit Brusselen hij neemt zijn plaats in aan het hoofd van de tafel. De groet wordt vriendelijk beantwoord, waarbij de kleine Tomasito zich de aardig- heid veroorlooft te zeggen: „Wees ook gegroet, broeder zwijn uit Ant- werpen!" Deze ietwat middeleeuwsche grap lokt een daverend gelach uit bij de omstan- ders, maar Floris' gelaat wordt even door een bios gekleurd door het gevoel van het ver- nederende karakter van deze begroeting. Doch het volgende oogenblik heeft hij alles weer vergeten, bij den aanblik van den beker. Een der bedienden heeft een reusachtigen beker Gistermorgen is te IJmuiden aangekomen de Engelsche stoomtreiler Rilette G. Y. 1046, van welk schip de lading visch werd gelost, daar het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders zich op het standpunt stelt, dat de voedselvoorziening niet gestoord moet worden, ook niet in ons land. Het be stuur van de IJmuider federatie is met deze opvatting niet eens en heeft tegen de lossing geprotesteerd. Zoo mogeiijk wil het bestuur der federatie voorkomen, dat de Engelsche treilers hier van kolen worden voorzien. De stoomtreiler Hasenkamp IJM. 80 wilde gister kolen laden om in de vrachtvaart op Engeland te gaan varen. Het bestuur der IJmuider federatie heeft order gegeven, het werk neer te leggen, daar voor dit doel geen kolen mogen worden geladen, waaraan ge- volg is gegeven. Het bestuur der IJmuider federatie heeft, in antwoord op den brief van de reedersvereeniging inzake het lossen der stoomtreilers in Engeland bericht gezonden, dat het deze kwestie bij het hoofdbestuur heeft aanhangig gemaakt. Genoemd hoofdbe stuur zal zich daartoe met de stakingsleiding in Engeland in verbinding stellen en hoopt zoo spoedig mogeiijk een definitief antwoord te kunnen geven. Het dagelijksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft Dinsdag in ant woord op het voorstel van het Nationaal Ar- beids Secretariaat om een gezamenlijke steun- beweging voor de Engelsche arbeiders op te zetten, aan het bestuur van het N. A. S. mee- gedeeld In antwoord daarop oeelen wij U mede, dat wij afwijzend staan tegenover het plan om een gemeenschappelijke steunbeweging door de gezamenlijke vakcentralen voor de Engel sche arbeiders op te zetten. Het kan u bekend zijn, aldus de brief, dat een solidariteitsstaking zooals deze <hans door de Engelsche arbeidersbeweging wordt toegepast, door ons principieel als strijdmid- del wordt verworpen. Het neerleggen van den arbeid bij werkgevers waarmede de ar beiders geen conflict hebben, achten wij een ontoelaatbare strijdmethode. Het wapen der solidariteitsstaking aan te grijpen, speciaal in de vitale bedrijven als het Spoorwegbedrijf, het Transportwezen, de Electriciteitswerken, enz., waardoor het ge- heele economische leven kan worden ont- wricht en die, ais zij enkele dagen duurt het gansche maatschappelijke leven moet ontred- deren, achten wij in strijd met onze beginse- len. Indien dit wapen toch wordt gehanteerd, zal dit hem die het gebruikte het sche<pste treffen; de arbeidersklasse zal daarvan zelf de grootste nadeelen ondervinden. Een optreden als dat van de Typografen werkzaam bij de Daily Mail heeft allerminst onze instemming. Het goedkeuren van een dergelijk optreden zou toch beteekenen, dat door de arbeidersklasse de vrijheid van druk- pers zou mogen worden aangerand. Indien het conflict in Engeland beperkt ge- bleven was tot de mijnindustrie, had men op de sympathie der Christelijke arbeidersbewe ging in ons land mogen rekenen. De loonen zijn dusdanig dat loonsverlaging zeker on- rechtvaardig moet worden geacht. Een reor ganisatie van het Engelsche mijnwezen is zeker noodzakelijk. De mijnwerkers mogen verlangen dat zij niet de dupe worden van de misstanden die te dezen opzichte bestaan. Nu men echter het wapen dei solidariteits staking is gaan hanteeren, nu men als middel in den strijd meent maatregelen te mogen toe- passen die ten doel hebben opzettelijk het ge- heele economische leven te desorganiseeren, kunnen wij aan een dergelijke beweging on- zen steun niet geven, moeten wij integendeel een dergelijk optreden veroordeelen". MAATREGELEN IN H-ET BELANG VAN DE ALGEMEENE WELVAART. De miirister van arbeid, handel en nijver- heid heeft gistermiddag als voorzitter der commissie geinstalleerd de subcomissie uit de commissie voor de economische politiek, die 'n onderzoek zal hebben in te stellen naar de omstandigheden welke verschillende takken van ons volksbestaaini ongunstig influenceeren en de uit dat onderzoek voortvloeiende voor- stelilen zal hebben te doen met betrekking tot de vraag, welke maatregelen door de regee- ring in het belang van de algemeene welvaart kumnen en moeten worden genomen. DE PERISCOOP BIJ DE DOUANE. De correspondent van het Hbl. in Oost- Zeeuwsch Vlaanderen schrijft: De periscoop heeft zijn intrede gehouden in den grensdiienst, bij de Belgische grensbe- wakers. Reeds geruimen tijd hadden we buiten het „Ik behoef niet te advertee- jj p ren, als ik er voor zorg, dat jj ■j m'n etalages steeds aantrek- M ljj kelijk en verzorgd blijven" jjj p Zij, die dit zeggen, hebben H ongelijk, het publiek moet tot jjjj p de etalage komen, de annonce M echter komt tot het publiek. jjj jjj Om een grooten kring van jjj ljj menschen in Noord-Holland jp te bereiken is er een manier: W douanehuisje aan den weg Terneuzen— Ges. I op een steen liggend, een zwarte houlen knst i zien liggen en verkeerden in de meenr de een of andere marskramer zijn m<v een poosje aan de douaniers toever. had. Maar de kist bleef daar. Bij navraag hoor- den we, dat in dit kistje een periscoop zit van de soort als in den oorlog in de loopgraven werd gebruikt. Het wordt gebezigd om auto's die verdacht voorkomen van onder te onder- zoeken, zonder dat de controleerende ambte- naar op den grond moet gaan liggen. EEN POLITIE-AGENT DIE FIETSBANDEN BESCHADIGT. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gistc- ren uitspraak gedaan in de straizaak tegen den politieagent, die tot zes maal toe met een pennemes gaten prlkte in het dienstrijwiel van ziin collega, medebewonei" van een per- ceel aan de Hahnaheirastraat. De politierech ter had den man, wegens zaakbeschadiging, tot veertien dagen gevangenisstraf veroor- deeld. Het Hof bevesfcigde het vonnis, behal- ve wat betreft de opgelegde straf. Deze ver- anderde het Hof, gezien de bonding, door be klaagde voor den Hove aangenomen, in 50 boete of 10 dagen hechfenis. OPGAVE TOELICHTING VOOR EXAMINATOREN. De vorige week is afgenomen het examen van wege de Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen ter verkrijging van een ak- te van bekwaamheid voor de gemeente-admi- nistratie- Het was noodig geoordeeld voor de examinatcren een toelichting samen te stellen omtrent de wijze, waarop de praktiikopgaven dienden te worden uitgewerkt! Het examen werd in verschillende plaatsen van het land afgenomen. Te Haarlem nu wilde het ongeluk, dat de voor de examinatoren bestemde toelichting uitgereikt werd aan de examinandi. Werd eenerzijds beweerd, dat het maken van het schriftelijk werk hierdoor was vergemakke- kelijkt, anderzijds werd ook de meening uitge- sproken, dat hierdoor scmmige candidaten op een dwaalspoor werden gebracht en de kluts waren kwijt geraakt. Hoe dit intusschen zij, de Haarlemsche candidaten beleven het ge- noegen van nogmaals natuurlijk met an dere opgaven en zonder toelichting het praktijkexamen te mogen doen. Dat als ge- volg van deze slordigheid veel ontevreden- heid is onlstaan, laat zich gereedelijk verkla- ren. EEN INTERVIEUW MET EDO FIMMEN. Een correspondent der N. R. Crt. heeft te Amsterdam een onderhoud gehad met den heer Edo Fimmen, secretaris van de Interna tionale Federatie van Transportarbeiders. Hij vermeldt daarover o.a. het volgende: De reden waarom de I. T. F. den strijd der arbeiders in Engeland daadwerkelijk steunt is in de eerste plaats van moreelen aard, vloeit voort uit ons gevoel van solidariteit met de kameraden die daar nu vechten; in de tweede plaats vindt zij haar grond in organi- satorische redenen: er zijn bij die.n strijd be- trokken organisaties van transportarbeiders; spoorwegmannen, zeelieden enz., die bij de I.T.F. zijn aangesloten; en in de derde plaats gevoelen zij dat de strijd die daar gestreden wordt beslissend is ook voor de arbeidsvoor- waarden van ons, hier, op het vasteland van Europa. De Engelsche vakbeweging is na den oorlog, en wat de arbeidsvoorwaarden be- met den zwaarsten Marcobrunner voor hem neergezet en zijn liefde voor den drank doet hem de liefde voor zijn goeden naam bij zijn landgenooten vergeten. Zich van zijn stoel verheffend, roept hij: „Laten we begin- nen, Drinkebroers van Brussel. De wedstrijd- bepalingen zijn vastgesteld Ik drink ieder uwer onder tafel, en laat daar u alien lig gen." „Ja, aldus luidt de afspraak, senor Floris," antwoordt De Guerra met een onderdrukt lachje, en de zes dronkenlappen verheffen zich alien van hun zetel en ieder heeft een kan in de hand, boordevol gevuld met den- zelfden zwaren wijn als De Vriendt voor zich heeft staan. „Los dan!" roept Floris en alien laten den inhoud van de kan door hun keel glijden en klapt daarna met de tong ten bewijze hoe lek- ker men het vindt, waarop de aanwezigen in luid gejuich uitbarsten. De strijders hebben nauwelijks hun plaat sen weer ingenomen en wat kaviaar, haring of ansjovis naar binnen gewerkt, of de be dienden hebben de kannen weer gevuld en Floris roept: „Nog eens!" Weder staan ze op en de Rijnwijn glijdt weer naar binnen, waarop ze zich weer aan het eten zetten, want gulzigheid vergezelt al tijd drinklust. Zoo gaat de drinkwedstrijd voort, door de menigte met verschillende ge- voelens gevolgd, terwijl de opwinding toe- neemt. Maar niemand volgt den strijd met grooter belangstelling dan Guy Chester en Antonius Oliver, want voor niemand, zelfs niet voor den grootsten speler van de stad, is de inzet zoo groot als voor dit twee tal. Voortdurend neemt het aantal belangstel- lenden toe, en hoaden sluipen naar binnen, daar zij het feest hebben geroken en op afval en andere versnapering hopen. En op het groote balkon, waarop bij bruiloftsmalen de muzikanten zijn gezeten, ziet men vrouwen verschijnen, en vrienden beginnen kannen wijn te zenden met hun beste wenschen voor de verschillende strijders. Maar het drinken gaat gelijkmatig voort, de eene kan na de andere, ieder der deelne- mers zet tegelijk met de anderen den beker aan den mond, en roept dan om een nieuwen Alleen wordt nu en dan een ander merk ge nomen ten einde den drinklust te prikkelen. Op den Marcubrunner is de Rothenburger gevolgd en deze is weer vervangen door den Hochheimer. De tiende ronde. Zeven reusach- tige zilveren kroesen gevuld met den zwaar sten Rijnwijn, glijden over de lippen de keel- gaten in. „Tot de vijftiende ronde," fluister Oliver. „Waarom nu niet?" vraagt Guy hem aan het oor. „Neen, het zou niet voorzichtig zijn voor de vijftiende," antwoordt de schilder. Nie mand zou het gelooven dat tien kannen hem den dood zouden kunnen aandoen." Na een paar minuten is de twaalfde ronde achter den rug en een der strijders, de kleine, magere Guiseppa Pisa, waggelt als hij pro- beert van zijn stoel op te staan en glijdt ge- ruischloos onder de tafel. „Doe het nu," fluistert Guy. „Ik durf niet, ten minste nog niet," ant woordt Oliver. Onder gelach en gejuich is de dertiende ronde verzwolgen, maar als De Guerra den beker wil nederzetten worden Oliver en Guy beiden doodsbleek, want tot hun ontzetting zieo zij den man, dien zij willen vergiftigen treft en wat de organisatie en de tactiek aan- gaat, geworden tot de voorhoede van de Euro- peesche arbeidersbeweging. In het algemeen gesproken hebben zij de beste arbeidsvoor waarden, de sterkste organisatie en ze zijn bovendien het meest eensgezind (splitsing komt onder hen niet het minst voor). Daar door hebben zij practisch de leiding in den strijd voor de handhaving en verbetering van de arbeidsvoorwaarden Zooals de Engelsche mijnwerkers, de transportarbeiders enz. heb ben begrepen dat de aanval op de arbeids voorwaarden der eerstgenoemden, indien die lukt, direct tengevolge zal hebben een po- ging tot verslechting van de positie der an dere arbeiders daar te lande, zoo gevoelen wij dat ditzelfde geldt voor de arbeiders op het vasteland van Europa, in het bijzonder dege- nen die zijn aangesloten bij de I.T.F. Alge meene verlaging van loonen en verlenging van arbeidstiid zal er het gevolg van zijn, zoo in en buiten "Engeland. Afgescheiden van al le gevoelsoverweging en van alle verplichtin- gen die wij als internationale organisatie heb ben, is het dus mede uit eigen belang dat de I.T.F. zich in den strijd mengt, en al het mo gelijke doet om de Engelsch? arbeiders daad werkelijk te steunen. En wat zijn de consequenties van dit standpunt? zoo vragen wij- Hierop antwoordt de heer Fimmen: De con- sequentie hiervan was, dat de I.T.F., onmid dellijk nadat haar van de zijde der Engelschc- organisaties '(de organisatie van spoorweg mannen, het Engelsch vakverbond en de In ternationale Mijnwerkersfederatie) mededee ling van het gebeurde was gedaan, aan de aangesloten organisaties in Duitschland, Nederland, Belgie en Frankrijk instructies heeft gezonden. Die hielden drieerlei verbods- bepaling in. In de eerste plaats moest worden belet dat uit de havens der betrokken landen steenkool naar Engeland werd verscheept; in de tweede plaats mochten Engelsche sche- pen niet in vreemde havens bunkeren; en ten derde mag op Engelsche schepen niet aange mensterd worden. Bovendien zitten wij, aldus de heer Fim men, hier in Nederland nog1 met de vraag, of export van zeevisch naar Engeland al of niet toegestaan mag worden. Ten aanzien daar van hebben wij aanwijzingen uit Engeland gevraagd. Het antwoord daarop is nog niet ingekomen. Ik heb goede hoop, voegt de secretaris van de I.T.F. hieraan toe, dat de orders door de verschillende organisaties, die bij ons ziju- aangesloten, zullen worden uitgevcerd. Juist een half uur geleden kregen wij bericht uit IJmuiden, dat daar zoowel de afdeeling van den Centalen Bond als die van de Federatie van Transportarbeiders besloten hebben dat geen schepen zullen worden gebunkerd, het- geen in het bijzonder de Engelsche stoom- trawlers zal treffen, die mochten pogen in IJmuiden bunkerkolen in te nemen. Wij vragen daarna of de I- T. F. ook finan- cieelen steun aan de stakers in Engeland zal geven. Het antwoord van den heer Fimmen luidt ontkennend. Wij beperken ons uitslui- tend, zeide hij, tot daadwerkelijken steun: de financien waarover wij beschikken zullen wij noodig hebben voor de actie der I.T.F en om de eventueele gevolgen daarvan te financie red (Blijkbaar dacht hij hier aan mcgelijken strijd op het vasteland als gevolg van de staking in Engeland). intusschen heeft de I. T. F. zich gewend tot het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen, om wat den financieelen steun der stakers in Engeland betreft, de noodige maatregelen te treffen. bij de vijftiende ronde waggelen, en zonder bewustzijn onder de tafel rollen. „Te laat! Mijn God, hij ontsnapt me," sta melt Oliver. „We kunnen in ieder geval de stukken weg- halen van zijn bewusteloos lichaam, als de strijd ten einde is," fluistert de Engelschman, die het eerst zijn tegenwoordighoia van geest herneemt: „Ja maar dat is slechts uitstel van mijn ondergang. Vasco's argwaan is gewekt, de pijnbank zal ik niet ontloopen, als ik niet tij- dig vlucht. Het zal me onmogelijk zijn de taak voort te zetten, die ik inezelven had opge- legd." Met lippen waaruit alle bloed is ver- dwenen, prevelt hij dit. Maar opnieuw gaan kreten op uit de,schare der toekijkersbij de veertiende ronde hebben nog twee van de Brusselsche drinkebroers het afgelegd. Nog slechts twee tegenstanders heeft de schilder te overwinnen, maar dat zijn een paar taaien. De Vriendt glimlacht en zijn thans roodgekleurde Vlaamsche kop kijkt spottend de menschen aan; alleen zijn beenen waggelen een beetje. Aldus worden nog vier ronden gedronken en nog een der Brusselsche drinkebroers is de makkers die reeds onder de tafel liggen, gezelschap gaan houden. Slechts een, de kleine Tomasito, volhardt nog in den strijd voor de ducaten, die zijn vrien den op hem gewed hebben en voor de eer van de hoofdstad. Plotseling wordt Guy echter, die het hoofd heeft afgewend, wachtend op het oogenblik, dat hij den Spanjaard de ge- vaarlijke papieren kan afnemen, daar de uit- slag van den wedstrijd hem in het minst niet interesseert, aan zijn mouw getrokken. Hij keert zich om en ziet hoe Oliver hem met blij- de oogen aanziet. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5