DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 107 Honderd acht en fwinfisrate Jaararana: 1920 VRIJDAG 7 ME1 tffit liet Parlement Oiftcieele openn* iran het gebouw vu or deii Keuringsdienst. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVONDbehalvc Zon- en Peestdagen, aitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandeo voor Alkmaar /2.franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTl£N» Per rege! /0.25, bij groole contracten rabaf. Groote letters naar plaatsrofmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij fjb HERMs COSTER 9* Z00N, Voor dam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrafie 3. Telefoonnr. Redaclie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060. TWEEDE KAMSR. DEN HAAG, 6 Mei 192b. Na afdoening van een aantal kleinere wets- ontwerpen heeft de Kamer heden een aan- rang gemaakt met de algemeene beschouwin- gen over de begrooting van financien. Over een half jaar kan onze Vertegenwoordiging weer algemeene btschouwingen houden, maar lan naar aanleiding van de begrooting voor 1927, doch het moet niemand verwonderen, als dan men:ge opmerking zal worden ge- hoord, welke ook nu reeds is te borde ge- brachi Want zoo "lug werkt de staatsmachi- ne ten onzent niet, dat alle euvels, waarop door verschillende kamerleden werd gewezen, uit den weg zullen worden geruimd, ook al *nocht de betrokken minister het volkomen fens zijn met de sprekers. Maar dat laatste zal zeer zeker niet het geval wezen. Wanneer bv. van sociaal-democratische zijde weder wordt aangedrongen op wijziging van de loo- ien en bezoldigingen, gelijk heden door den tteer Ter Laan geschiedde, dan willen we er een lief ding om verwedden, dat de minister er geen oogenblik aan denkt om aan dien aandrarg gehoor te geven En als de heer i/an Gijn het denkbeeld oppert om aan den- geen die zich aan onze belastingheffing ont- trekt door zich in het buitenland te vestigen gedurende vijf jaar het verblijf in het vader-. 'and te verbieden, dan is het daartegen door Jen heer Heemskerk geopperde protest niet eens noodig om den minister van financien er van terug fe houden dit wreede p'an te vfcr- vezenli'ken. Er zijn heden intusschen heel wat redevoe- ringen gehouden, welke zeker het aanhooren waard waren. Ik noem slechts de rede van den heer Oud, waarin hij opkomt tegen de werke- 'ijk zeer onbillijke bejegening, waaraan de geagreeerde klerken bij de registratie zijn blootgesteld, doordat de minister van finan cien hun ongeveer alle kans om in het vaste /egistratiepersoneel te Worden opgenomen door zijn bezuiniging heeft ontromen. Ik roem ook de rede van den Staalman, die ferecht opkwam tegen de heffing van de per soneele belasting van de cafehouders, welke de regeering weigert gelijk te stellen met de de winkeliers, en met niet minder recht de noodzakelijkheid hetoogde van verlaging van den accijns op het gedistil'eerd, welke nu zoo hoog is, dat de opfc-engst daalt door de smok ke'arii en de clandestiene stokerijen. Zoo zouden meer redevoeringen aan te stip- pen zijn, welke inderdaad op verkeerde din- gen wezen, waaraan evenwel de minister maar niet in een hand omdiraaien een einde kan maken, maar van meer belang leek mij de rede van den heer de Wilde, den anti-revo- lutionairen wethouder voor de financien in Den Haag, die in een weloverdachte rede uiteen zette, dat het rog lang niet couleur de rose is met de rijksfinancien, vooral wanneer men. De voorzitter was, doordat er avondizit- en zeker brengen moet. Het jaar 1926 zal vermoedelijk wel een batig slot van ongeveer 20 millioen opleveren, doch dat lijkt mooier dan het is, omdat we rekenen moeten op al- lerlei hooge uitgaven in de toekouist en ook wel degelijk rekening moeten houden met de bedeokeiijke financieele toestanden in de ons omrirgende landen, die haast onvermijdelijk van invloed moeten zijn op onze eigen eco- nomische positie. Maar in de tweede en voor het oogenblik foelangrijker plaats heeft hij geklaagd over de wijze waarop van rijkswege de gemeente- belastirgen worden gelnd De kwade posten zijn daarbij zoo groot en veel, dat de regee ring er van verdacht mag worden niet met de noodige gestrengheid te werk te gaan en het werkelijk, in de eerste plaats voor de groo te gemeenten, een punt van overweging zal moeten uitmaken, of zij niet weer zelf, gelijk Leeuwarden reeds schijnt te willen doen, tot inning van haar eigen" bfclastingen zal over- gaan. Wanneer b.v. op de elf millioen, welke de gemeente Den Haag hoopte te haleri uit de gem. inkomstentelastirg met minder dan 2,3 millioen aan kwade posten voorkomt, is dat wel een bewijs, dat de zaak niet in orde is. De minister van financien, de heer De Geer is heden niet meer aan het woord kunnen ko- men, de voorzitter was, doordat er avondzit- hng zou zijn, verplicht de heeren op een /roeger uur dan hem lief was naar liuis te laten gaan. We zul'en hem dus morgen hoo- ren en dan is er misschien aanleiding om nog van een of andere rede, waarvan thans geen gewag is gemaakt. iets te zeggen. Sta< s ienws In de raadszaal wercl heden het nieuwfc gebouw van den Reuringsdienst voor Wa ren officieel geopend. Tot dezen dienst, waarvan Alkmaar de centrale gemeente is, fcehoorcn 77 gemeenten. Van deze gemeenten waren na-genoeg alie burgemeesters tegenwoordig. Voor.s waren aauwezig de Ccmmissaris der Koningin ihr. Roell, de Inspecfeur van de Volksge- zondheid,de heer de Jongh, de voorzitters en socretarissen van de Ranters van Koophan- del te Alkmaar, Hoorn en Purmerend.de ver- .egenwoordigers van de Landbouw-organisa- ties, de heeren D. de Boer, R.s Roster en G. Nobel, de voorzitter en secretaris van het college van directeurcn van Reuringsd'ien- sten, dr. J. D. Filpo en dr. v. d. Laan, de Rijkszuivelconsulent dr. Scheij, de directeur van het Raas- en Bot.rcontrolc-Station en de heer Ir. de Waal de kantonrechters en de ambtenaren van het O M., de president van de rechtbank en de officier van justilie, ver schikende leden van Gezondheidscomnuss.es, de directeur en de ing.n.eur van Gemeente werken en de directeur van Plantsoenen, als- mcde verschillende raadsleden, de gemeente- secretaris en de oud-secret;. r& Als vertegen- woordigers van de winkeliers waren de hee ren Haytema en Bakker aanwezig. De burgemeester van Alkmaar, Mr. W. C. Wendeiaar, heette in't bijzonder weikont den Commissaris der Ronlngin, jhr. Roell, die met een der leden van Ged. S.aien en den heer Hendriks en den griffier van de Staten, Veening Meinesz, aanwezig was. Bijzonder wel'kom heette spr. ook dr. Coe- bergh, als vertegenwoordiger van den Minis ter van Arbeid en-den Direc-eur-Generaal van de Volksgezondheid, alsmede de leden van de Gezondiieidscommlssies in dit district, waar- na hij een bijzonder woord van welkom richt- te tot zijn tallooze collega's. Juist voor hen, zoo zeide spr., was deze plechtigheid zoo buitengewcon en wel cm de bijzondere wijze van de organisatie van dezen dienst door den wetgever, die dez n dienst organiseerde op een wijze als tot nog toe niet gebrui'kelijlt was, n 1. door het be.ang van den d'ienst van het keurcn van waren over een zeer uitge- strekt gebied aan een speciaal bestuur op te -ggen. Het gemeentebestuur van Alkmaar is zich van den aanvang af bewust geweest dat dit voor de andere gementen een eigenaairdig be- zwaar meebracht. Wij alien gaan prat op onze zelfstandigheid en pogen elken inrbreuK Jaar op verre te houden Bij Ged. Staten is dit besef levendig, waar- Joor wij met zachte hand geregeerd worden. Spr. stelde er prijs op te verldaren. dat het gemeentebestuur zich de moeilijkheid oewust is geweest en daarom gelracht heeft de bezwaren zoo gering mogetijk te doen zijn. Anderzijds wilde spr. niet verhelen. dat in het systeem voor de buitengemeeivten voordee- len gelegen waren, aangezien zij de belan- gen van de gemeentenaren op een gemakke- ajke wijze kenden bespreken met collegas. Het was n.l. gemakkelijk om wanneer men oordcdde, dat een gemeentenaar noodeicos bcnadeeld werd, spr. er kameraadschappedjik op te wijzen. Van de A.kmaarsche collega's moclrten de besturen van de buiiengemeentcn verwach- ten, dat zij te alien tijde een open oor zou den vinden. Voorts richtte spr. een woord van welkom tot de vele rechterlijke autoriteiten, van wier toepassing der wet de dienst zoo afhankclijk is. Spr. kon verzekeren, dat de wijze waarop de rechterlijke macht den dienst steunt, door dezen ten zeerste wordt gewaardeerd. Hij hoopte, dat daarmede in het waarachtig be "lang van den Reuringsdienst voor Waren zal worden voortgegaan. Alvorens over te gaan tot de overdracht van het gebouw, wenschte spr. een woord van hulde te brengen aan de prestatie van Gemeentewerken bij de toistandkoming van't gebouw verricht. De hoofdverdienste van het gebouw is, dat het buitengewoon practisch en economisch is ingedeeid. Daarvoor is men niet alleen dank verschuldigd aan dat heer Margad'ant, maar ook aan den heer Mol, die van den aanvang af een zeer werkzaam aan- deel hierin heeft gehad. Dank bracht spr. ook aan de trouwe helpers van den directeur van Gemeentewerken. Spr. vindt het gebouw in dezen tijd, mu men nog zooveel gebonden is aan kruketjes en dwaasheden, van groott waarde. Z i. was de dienst er in geslaagd een gebouw te zetten, dat een uitnemenden indruk maakt. Het past in de omgeving en men behoeft niet ver te kijken om gebouwen te zien, die het in smaak verre bij dit gebouw af'cggen. Spr. beschouwde het gebouw als een nieuw s,eraad voor deze stad en hij oor- deelde het een groot voorrecht, het aan de zorgen van dr. Mol toe te mogen vertrou- wen, aangezien hij in de enkele jaren, die hij hier werkte, er volkomen in geslaagd was zich het vertrouwen van het gemeentebestuur ten voile waardig te maken. Dr. Mol behoort tot die chefs, die hij bijna .looit zieit. Grooter lof kan spr. hem niet toezwaaien, want hoe minder spr. er zich mee moet bemoeicn, hoe beter het gaat. Het ge meentebestuur heeft beoogd, d-en dienst zoo soepel mogelijk te maken voor de buitenge- meenlen. Vrijwel het eenige aandeel, dat het gemeentebestuur in den dienst heeft gehad, is cle benoeming van dezen directeur. Spr hoop te, dat dr Met nog tal van jaren in de gele- genheid zal zijn dezen dienst te '.eiden in he tie'ang van de" vo'.ksgezondheid in dit be tng rijk deej van Noord-HollanG, fApplaus). Rede dr. Mol. Dr. D. M o 1, oe directeur, sprak hierna de vc-lgcnde rede uit: Excel!entie, mijnheer vertegenwoordiger van (len Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid, dames en heeren, die door het gevolg geven aan de uitnoodigicg om tegenwoordig te zijn bij de officieele ingebruikneming van het nieuwe laboratorium van den Reurings dienst alhier blij-k geeft van Uwe telangstel- ling in dien dienst, het zij mij vergund al!-Tr ee rst den Burgemeester van Alkmaar te be- antwoorden, die als hoofd der centrale ge meente in dit Reuringsgebied daar juist het nieuwe gebouw aan mijn leidirg heeft over- gedragen. Burgemeester, miij past in de eerste plaats een woord van dank voor de woorden, die U bij die overdracht wel hebt willen spreken. Vol vertrouwen-heb ik in 1921 de leiding van den Reurirgsdienst op mij genomen, aan-k- baar aanvaard ik van U dit nieuwe gebouw. Rustig, zooals ik meen, dat de dienst ook ze.f in al zijn uitingen moet zijn, staat daar dat gebouw, doch het geeft ook bij den eer- sten aanblik mede den indruk van. kracht, die ook steeds van een dienst als deze moet uitgaan. Gaarne geef ik U alien de verzekering, dat die beide ui-tihgen van dat gebouw voor mij de richtsnoeren zullen zijn., die mij bij de verdure uitoefening van mijn taak als hoofd van den dienst zullen leiden. Zeer h»op ik, dat ik mij daarbij zal mogen blijven verheu- gen in den steun, die U, Burgemeester, mij tot nu toe in a-k'e opzichten op de meest wel- willende wijze hebt verleend. Waar ik dus thans mag spreken van- het gebouw van den Reuringsdienst daar mag ik zekei wel een kort overzicht geven van wat aan dit oogenblik van overdracht is vooraf- gegaan. Waar de wet, die tot onzen dienst ten grondslag ligt, aan het College van Gedepu- teerde Staten geen invloed heeft toegekend op de stichting van laboratoria en de inrich- ting ervan, zal ik iin dit overzicht g^en ge!e- gen'ieid hebben, U, Excel'entie, en U, heeren eden van Gedeputeerde Staten dank te zeg- gen. U zult dat zeer zeker willen billijken en i'k geef U gaarne de verzekering, dat Uwe aanwezigheicl alhier en Uwe geregelde be- largstel ing in den dienst ook door mij op hoogen prijs wordt gesteld. Reeds in de eerste vergadering, die ik met B. en W. dezer gemeente had, is de stichting van een geheel nieuw laboratorium voor den dienst ter sprake gebracht- daar de gemeente op dat oogenblik geen enkel gebouw beschik baarTiad. dat geschikt was om biijvend voor den Reuringsdienst te worden ingericht en het was de wethouder Mr. Leesberf, die staand. voor de kaart der gemeente Alkmaar in de kamer van B. en W. mij o.a. het terrein aan de Paardenma'kt aanwezs als geschikt om daarop het nieuwe gebouw te stichten. En daar is het thans verrezen. Voorloopig moest de dienst zich echter be helpen met een tijdelijk gebouw, dat het ge meentebestuur ter beschikking stelde. Nadat geruimen tijd was verloopen met de inrich- tirg van dat tijdelijk laboratorium en de voorberciding van aeri dienst in zijn geheel, waren's lands financien van dien aard ge- bleken, dat wel eens werd behvijfeld of de be noodigde geldem voor het gebouw ook vaowe- ge het Rijk zouden worden gevoteerd. Om zich dan ook een ooraeel te vormen of in het tijdelijk laboratorium met eenige verbe- tering de dienst niet biijvend gehuisvest kan worden, hebt U, mijnheer de Hoofd-Iespec- <eur voor de Vo'ksgezondheid, zich naar Alkmaar begeven om dat tijdelijk gebouw in oogenschouw te rtemen. Onder 'de uitdrukke lijke mededeeling, dat U met zekerheid niets over den toekomstigen gang van zaken kondt zeggen, hebt U mij toch geraden, met het maken van de plannen voor een nieuw ge bouw door te gaan. Daarmede hebt U, Dr Coebergh, in zeker opzicht c'rn eersten belang- rijken stoot gegeven tot het verrijzen van het rieuwe gebouw en gaarne betuig ik U daar voor dan ook mijn besten dank. De voorloopige plannen zijn daarop aan zijn Excellence den Mmister vain. Arbeid, Handel en Nijverheid toegezonden en niet lang daarna vroeg Dr. Romijn, Inspecteur voor de Volksgezordheid, daarover een on- derhoud aan met het Dagelijksch Bestuur de zer gemeente, waarbij de bouwmeester, de heer Margadant en ik tegenwoordig waren. Bij die ge'egenheid kwam duidelijk aan het licht, dat de regeering wel de stichting van een nieuw gebouw wilde bevorderen, maar daarbij met het oog op de kosten eene zoo- danige beperkiirg eischte, dat ik voor de stich ting van een gebouw, dat dan zou verrijzen, niet de verantwoordelijkheid kon aanvaarden. Daarmede scheen de wagen in het zand ge- loooen Doch zie, niet zoo heel lang daarna kwam van uit den Haag het beiicht, dat de plannen waren goedgekeurd, waaruit ik moet aflei- den. dat de argumenten, die onzerzijds aan- gevoerd,waren vooi het gebouw als het was voore-rsteld aan de autoriteiten, die in deze a^novi opnh"H hatUen te bes'issen me> suc- ses door Di Romijn warec oaar voitu ge- bracht. Zeer spijt het mij daarom, dat ik van af deze plaats met D: Romijn kan danken voor ziju steun, dien ik trouwens ook in zoo menig anJer opzicht van dezen In-pecteur heb mogen ontvangen. Gaarne spreel- ik den wensch uit, dat hij spoedig hersteld zip functie weer iroge hervatten, die hij met zoo veel toewijding heeft vervuld en ik verzoek U, mijnheer de Hoofd Inspecteur te zijner tijd dien wensch wel te willen overbrengen. Heb ik dus niet in de eerste plaats den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid dank gebracht voor zijne goedkeuring aan de plannen van dit gebouw, dat wij dien be- windsman het allermec-st moeten danken voar zijne welwillende medewerking, behoeft geen betoog. Mijnheer de vertegenwoordiger van n minister, gaarne verzeker ik U hier, dat wij den grooten steun van het ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid dankbaai zul len blijven gedrnken en daarbij niet in de laatste plaats dien van ministei Aalberse, on der wiens bewind de stichting toch vrijwel geheel plaats vond. Zonder kundige adviseurs kan echter geen departement n.et succes werkzaam zij.1 en hoe groote waaroe opeenvotgende b^windsman nen van het Departement van Arbeid. Handel en Nijverheid steeds hebben gehecht aan deen adviezen van den Directeur-Generaal voor de Volksgezondheid, is algemeen be- kend. Het staat dan ook bij mij vast, dat als JJ niet goedgunsti"- op onze plannen bij Zijne Excellentie had meenen te kuunen adviseeren, het nieuwe gebouw van den Reuringsdienst niet zou ziin tot stand gekomen De belangen van de Vciksgezondh-.id. tot welker bevorde- ring ook de Reuringsdiensten mede zijn opge- ricnt. berusten bij deze, dat weten wij, in de meest veilige handen en uii dankbaarheid ge- zijn ge het het dat voor deze steun hoop ik zeer. dat het bouw straks bii de beziehtipfng ook goedkeuring zal kunnen wegdragen. En intusschen had ook de Raad dezer meente hare toestemming verleend tot stichten van het nieuwe gebouw. Zelden moet mij van het hart, is een besluit, toch over een bedrag ging van rulm een ton, met zoo weinig woorden gencmen als het besluit tot den bouw van dit nieuwe labora torium. Uit den aard .,er zaak zag ik met be- langstelling de discussie daarover tegemoet. doch dat daarbij niets dan een eenvoudige hamerslag van den voorzitter werd gehoord. heeft mij getroffen. Een ding blijkt daaruit, dat onze dienst staat geheel buiten alle poli- tiek en dat alle richtingen zijn dcel toe- juichen. Heeren Wethouders en raadsleden. zeer hoop ik, dai als U thans, nu U den dienst reeds eenige jaren hebt zien wefken, nog stond voor dc beslissing het geid voor het nieuwe gebouw al of niet toe te staan, U met evenveel insttmming tot die stichting zoudt besluiten Mijn dank ook voor Uw steun, die een belangrijk vervolg is geweest op Uw be- vestigend antwoord oo de vraag van den Minister of Uwe gemeente er prijs op stelde als centrale gemeente voor dit Reuringsge bied te worden aange./tzen en om welk voorrecht toer ter tijci en ik geloof nog. meerdere naburige gemeenten Alkmaar be- nijdden. Zoo waren dan, dames en heeren, de plan nen in alle opzichten goedgekeurd, maar ik behoef U niet te zeggen. dat toen het eigen- lijke werk kwam, en wel allereerst en aller- meest voor den bouwmeester. Waar elders als zoodanig een particulier architect is op- getreden. hebt gij, Margadant, het aange- durfd naast Uwe zeer vele andere werkzaam heden ook de stichting van dit nieuwe ge bouw op U te nemen. Waren wij, beiden toen nog niet lang in deze gemeente. reeds goede kennis^en, gedurende het werk zijn wij vrienden geworden. en dat zegt U, geachte aanwezigen, genoeg in welke wijze er is samengewerkt. Vriend Margadant, veel zorg en hoofdbreken, en niet altijd veel genoegen heeft dit werk U bereid. Toch ben ik over- tuigd, dat gij niet gaarne zoudt hebben ge- zien, dat een ander de bouwmeester van Het gjbouw, zooals het daar staat, ware ge weest. Met hart en zicl hebt ge U aan dit werk gegeven, zooals gij U trouwens aan al Uw werk geeft. Hecht staat het daar voor vele decennien op de kaart, die U aanwezi gen, straks als gicis door het gebouw zal kunnen dienen, afgebeeld, cn ik ge loof wel, dat velen daarin een bouwmeester zullen erkennen, die weet een eenvoudig maar daarom toch niet minder monumentaal gebouw te stichten. Dat deze bouwmeester nog lange iaien met tr> ts op zijn werk moge terugzien, wensch ik hem van harte toe. Mijn grooten dank voor het feit, dat hij al zijn kennen en kunnen, al zijn toewijding, daarin heeft willen neerleggen. Doch evenmin als een Minister zonder me- deheljiers kan, kan dit een directeur van Ge- meente-Werken in een stad, die met haar tijd mede wil en van lien die daaronder met be- trekking tot de stichting van dit gebouw naar voren dienen te worden gefcracht. moet ik noe- men den opzichter Meffert. Speciaal met het oog op dit werk aangesteld, heeft deze ambte- naar zich sreheel daaraan gegeven, en de net work, terwijl menige handige oplossing van practische onderdeelen aan hem te danken is. Met dit werk heeft de heer Meffert eer inge- legd, hetgeen bij deze gelcgenheid gaarne wordt erkend. Dan mag niet achterblijven een woord van dank aan den heer Hoek, die het achter het gebouw liggende terrein op de wijze, zooals wij dat van onzen Directeur der Plantsoenen kennen, op mijn verzoek met de rainst moge- lijke kosten het aanzien heeft gegeven, waar in U het bij Uw bezoek zult aantreffen Wordt menig gebouw bij den aanvang van den dienst ir gebruik genomen, de Reurings dienst kan terugzien op een werktijd van 4 jaren, waarom ik even zou willen stilstaan bii de wijze, waarop wij de taak van den dienst hebben meenen te moeten opvatten en waariv ik de gelegenheid aangrijp een woord te spre ken tot U, vertegenwoordigers der kringge- meenten, die tot nu toe, wat de stichting var het nieuwe laboratorium betreft, het lijdem voorwerp zijt geweest. Want nietwaar, enke- len van U zullen wel eens bedenkelijk het hoofd hebben geschud, toen U van de plannen uitvoering van't gestichte gebouw kennis nam zonder daarin nader te worden gehoord. maar met het bewustzijn later geregeld jaar- lijks in de kosten van rente en afschrijving te moeten biidragen. Toen ik, niet lang na mijn benoeming, van gemeente naar gemeente trok om met het Da gelijksch Bestuur van Uwe gemeenten kennis te maken, heeft m-j, speciaal in de kleinere gemeenten, getroffen de weinige sympathie, waarmede de dienst werd begroet Men acht- tc in die kleinere plattelandsgemeenten bijna unaniem den dienst overbodig, achtte hem in den tijd, toen vele Uwer gemeenten onder groote financieele zorgen gearukt gingen, ze ker te kostbaar voor de omstandigheden. waarin de dienst was geboren, achtte het on- billijk in de kosten naar verhouding evenveel te moeten bijdragen als de grootere gemeen ten in het gebied, waarvoor U mede, dat dc dienst veel meer reden van bestaan had en was gegriefd over het totale gemis aan mede- zeggingsehap, dat U over den dienst was ge geven. Niet aanmoedigend was voor mij zulk een entree. Wel heb ik toen getracht U te betoogen, dat ook voor U de dienst zou blijken zijn waarde te hebben, doch ik geloof slechts weinigen, die al niet voordien het nut inzagen, door miin woorden daarva te hebben kunnen ovet - tuigen. In dit bezoek heb ik toen echter wel de na- drukkelijke toezegging gedaan U zoo weinig mogelijk te laten gevoelen, dat Uwe zegging - schap over den dienst zoo gering was. Zeer veel genoegen zou het mij doen als in den loop van dezen dag het antwoord kwam in hoeverre ik mij aan die toezegging heb gehou den, en of gij, nu de d'.enst eenige jaren heefi gewerkt, nog van oordeel zijt, dat de dienst, ook speciaal voor de kleinere gemeenten over bodig moet worden geacht. In dat antwoord kan dan misschien ook tot uiting komen, in hoeverre U, Rringgemeenten, meent, of tot eene inkrimping van den dienst, waarop met het oog op de kosten wordt aangedrongen, mag worden overgegaan, als U ziet de vesul- taten, elk jaar uitvoerig neergelegd in de jaarverslagen en als daarbij wordt bedacht, dat die besparing in geen verhouding staat tot de beperking, die zij den dienst zou opleg- gen De dienst werkt oor de gemeenten en tMvi ksm inwoners, tot bevordering van de Volksg zondheid, doch ze heeft ook tot taak de be vordering van den reeelen handel. De conwo le, die de dienst daarbij op den verkoop van een zoo groot aantal waren lieet't uitgeoefend is zeker niet voor alle verkoopers steeds aau genaam geweest. Toch is daarbij gebleket dat een kern, laat ik gerust zeggen, de ge- zonde kern van die groep van nijvereii, die inmenging in hun bedrijf, dat toezicht, op de rechte waarde heeft weten te schatten. Mijn dank aan hen, die daarvan zoo vele malen lieten blijken. Dat was mij een steun als ik te gen anderen moest optreden met de wapenen. die de wet en de koninklijke besluiten den dienst hebben gegeven. Doch al die voorschriften zouden een doode letter zijn, als de dienst in de Rechterlijkt Macht niet een steun had, zonder welke hit onmogelijk tot zijn recht ware gekomen. Mijne heeren, vertegenwoordigers van Ac Rechterlijke Macht, in laatste instantie maakt U het den Reuringsdienst mogelijk pal te staan, waar hij dat noodig oordeelde. Zoo Uw collega's mij in dezelfde mate als dat to' nu toe het geval was, zullen blijven steunen eens zelfs tot aan den Hoogen Raad, dan blijft U in hooge mate mede werkzaam in de richting, die met de Wartmvef is beoogd; en blijf ik U in hooge mate daarvoor dank- baar. Het is mij natuurlijk met mogelijk alien, met wie ik ambtelijk in aanraking kwam, te danken voor hun steun. Gij alien zult zett wel hebben gevoeld, waarop de invitatic is ge- grond, die B. W. van Alkmaar U deder toekomen. Een uitzondTing zij daarbij gemaakt ts afwerking van het gebouw ts mede zijn hst peisooeel, dit ®ii zoo groote toewijN- AARSCHE CODRANT. v «/v» u inj'MmrfHweamrft

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1