piaafs voor de aagbiaa-nureaux en were! een motorbus gemolesteerd. De politie herstelde de orde. In het Oostelijk deel van Glasgow hadden ernstige onlusten plaats, waarbij verscheidene personen werden verwond en zes-en-zestig ge- arresteerd. Enkele herbergen en schoenwin- kels werden geplunderd. De politie veegde tit omgeving van een tramremise, die het cen- Jfwm van den aanval was, na verscheidene 4»arges met den stok schoon. Donderdagavond laat hadden in Old Kent Road in Z.O.-Londen relletjes plaats. Een sterke afdeeling bereden politie en eenige hon- derden agenten te voet verspreidden dichte menigten. Versclieiden personen werden ge- kwetst, Een particuliere auto raakte in brand. Het vuur werd door twee brandspuiten ge- bluscht. Het aantal vrijwillige politieagenten neemt voontdurend toe. Uit Birmingham wordt eveneens een vecht- partij tusschen politie en stakers gemeld met aan beide zijden gewonden. Te Southampton namen de stakers alle le- vensmiddelentransporten in beslag en braken de spoorrails op. Te Edinburg werd met steenen geworpen naar de gemeentelijke omnibussen. De politie moest ingrijpen en arresteerde negen perso nen. Te Cardiff wilde een menigte, waaronder vele tramstakers, het verkeer langs een der boofdstraten beletten. Zij werd evenwel door de politie uiteengeiaagd, zonder dat zich on- gevallen voordeden. Ortjuiste berichten Te Marvlebone (Londen) werden twee per sonen gearresteerd wegens den verkoop van pamfletten, waarin beweerd werd dat de poli tie te Liverpool in staking zou zijn gegaan. Dit gerucht was volkomen in strijd met de waarheid. De gearresteerden zullen vandaag voor den politierechter te Marylebone terecht- staan. Cieen sympathie meer. De sympathy van het publiek keert zich langzaam van de stakers af, daar de extremis- tische elementen steeds meer de bovenhand verkrijgen, meldt het Hbld. Vrees voor onlusten. Voor heden zijn tallooze vergaderingen van stakers belegd, in het heele land. Vakver- eenigingsleiders zullen in veertig vergaderin gen het woord voeren. Gevreesd wordt voor onlusten. De geestelijktuid en de staking. De aartsbisschop van Canterbury en ande- re bisschoppen verzoeken alien die van een christelijken geest bezield zijn, met hen te bid den dat degenen die verantwoordelijk zijn voor het nemen van besluiten in den bestaan- nood, het licht zal worden gegeven om goede besluiten te nemen. Een kellnerstaking. Een groot deel van het personeel van een der groote volksrestaurants te Londen heeft het werk neergelegd, doch vrijwilligers on- derhouden den dienst betrekkelijk goed. Een Lagerhuislid mag de strafwet niet overtreden. Gistermorgen las de spreker in het Lager- huis de officieele kennisgeving voor, welke was ingekomen van den politierechter te Ma rylebone met betreking tot de veroordeeling van het Lagerhuislid Saklatvala. De communist Kirkwood vroeg, of er niets gedaan kon worden om dit Lagerhuislid te beschermen. Hij achtte dit niet alleen noodig omdat Saklatvala lid van het Lagerhuis is, doch ook omdat hij „vreemdeling is binnen onze poorten" Deze vraag verwekte eenige hilariteit op de banken der regeeringspartij. De spreker antwoordde, dat Kirkwood niet het recht heeft zaken in het Lagerhuis ter sprake te brengen, welke betrekking hebben op rechtzaken. Kirkwoord: Is er dan geen manier, waarop dit almachtige Huis kan bereiken, dat dit La gerhuislid niet lastig wordt gevallen? Speaker: Wanneer een Lagerhuislid de strafwet overtreedt, verkeert hij in dezelfde positie als ieder ander. Kirkwood: Heeft een Lagerhuislid dan geen voorrechten? Speaker: De voorrechten der Lagerhuisle- den strekken zich niet uit tot overtredingen der strafwet. Gevolgen van het buiienland. Tengevolge van de staking in Engeland hebben verscheidene met erts geladen vracht- schepen met Engeland als bestemming hun vertrek uitgesteld. Men vreest voor stopzet ting van het werk in verscheidene mijnen, die door Engelsche firma's worden geexploiteerd In Frankrijk zijn de groentenprijzen met 50 pCt. gedaald nu geen verzending plaats heeft tengevolge van de staking in Engeland. Steun uit de dominions. De nationale uitvoerende raad van het Zuid-Afrikaansche Vakverbond besloot, om den stakers in Engeland alien mogelijken steun te verleenen en den uitvoer te beletten van alle goederen, die voor de stakers nadee- lig kunnen zijn. De raad deed ook een be- roep op de drukkers om geen geschriften te drukken, die de zaak der arbeiders zouden kunnen schaden. De Australische spoorwegarbeiders hebben telegrafisch hun steun aan de Engelsche sta kers aangeboden. Steun van de Russische vakvereenigingen. De centrale comite's der Russische vakver eenigingen van zeelieden en transportarbei- ders hebben een partieele staking geprocla- meerd in de havens van Sovjct-Rusland, die voor Engeland bestemde goederen uitvoeren. De staking zal ook goederen betreffen, die voor den uitvoer naar andere landen dan En geland bestemd zijn, indien er reden aanwezig is voor het vermoeden, dat zij langs een om- weg toch naar Engeland zullen worden ver- voerd. De centrale Raad van Vakvereenigingen van Sovjet-Rusland heeft besloten, om alle vakvereenigingsleden aan te sporen, een vier- de gedeelte van het loon van een dag aan de Engelsche stakers ter beschikking te stellen. Indien aan dit verzoek wordt voldaan, zal het een bedrag van circa 3/ millioen roebel opleveren. Intusschen is reeds aan het executieve co- mite van het Trades Union Congress telegra fisch een bedrag van 250.000 roebel als voor- vhot op bedoelde som overgemaakt. Tot onderhandeien bereid. Woensdag 20.000 personen zich voor de spe- Het orgaan van het Trade Union Congres, de „British Worker", dat in kleiner formaat verschijnt, naar het zegt ten gevolge van de actio van het kabinet, dat zijn papiervoorzie- ning stopzet, bevat een proclamatie, waarin wordt gezegd dat er nocn officieele noch offi- cieuse stappen bij de regeering zijn gedaan door arbeidersleiders met of zonder goedkeu- ring van den Raad van het Vakverbond. De Raad heeft niet direct of indirect in verbin- ding met de regeering gestaan sedert het af- breken<!er onderhandelingen. Hij is bereid om op elk oogenblik inleidende besprekingen te openen inzake het intrekken van de uitsluitingsaankondigingen, het eindi- gen der algemeehe staking en het hervatten der onderhandelingen voor eene eervolle rege- ling. Aan deze inleidende besprekingen moe- ten echter geen voorwaarden worden verbon- den. De Raad besluit met te verklaren dat hij geen aanslag op de grondwet doet of de ge- meenschap bestrijdt, maar de mijnwerkers tegen de mijneigenaren verdedigt. De kranten verschenen. Gister zijn vijf Londensche bladen met nood-edities uitgekomen. Een-en-twintig bla den in de Londensche voorsteden zijn in een of anderen vorm verschenen. Bijna alle provinciale bladen komen uit. In de plaatsen, tot waar de dagbladen niet meer doordringen, hebben de weekbladen bul letins uitgegeven'. fjet verkeer. Op het Londensche net en de lijnen naar Schotland hebben gisteren meer dan 750-trei- nen geloopen. „De „Southern Railway" deelt mede dat de dienst veel verbeterd is, in het bijzonder in het Waterloostation te Londen, waar de ge- wone activiteit begint terug te keeren. Steun uit het buitentand. Het I. V. V. deelt mede: Van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid en van het Mexicaansche Vakverbond is bericht ontvangen, dat zij moreel en finan- cieel steun toezeggen aan de stakende Brit- sche arbeiders. Heden is door het I. V. V. de eerste remise van 1000 Pond als steun aan de Engelscfie vakbonden toegezonden. Naar „Het Volk" meldt heeft de vergade ring van het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Vakvereenigingen gistermid lag besloten ten behoeve der Engelsche staking 60.000 uit het stakingsfonds ter beschik king van het Trade Union Congress te stel len. De stand der staking. Ben Tillett, de leider der transportarbei- ders, die in Reading het woord heeft gevoerd, achtte den toestand hoopvol. Hij spoorde de mannen aan om vol te houden en de orde te handhaven. Hij geloofde, dat de overwinning hen wachtte. Een aanzienlijk aantal vrijwilligers is be- zig te Liverpool onder politiebescherming schepen te lossen, zonder daarin belemmerd te worden. In Fulham zijn de arbeiders der gemeente- electriciteitswerken in staking gegaan. De sto kers der hoogovens in Wellingborough, Cor- bey, Cattering en Cranford hebben van hun organisatie instructie gekregen heden het werk neer te leggen. Deze instructie werd ge geven nadat de werkgevers een vergadering hadden gehouden, waarin besloten werd den arbeid zoo lang mogelijk voort te zetten. De tweeduizend betrokken arbeiders schijnen ech ter niet geneigd de instructie der organisatie op te volgen. Reuter meldt, dat in Zuid-Wales de stakers de opening der mijnen beletten en de distribu- tie van levensmiddelen belemmeren. In Southampton werken de meeste druk kers; de tram- en busdiensten zijn verbeterd. De voedingsvoorziening. In Midden-Wales zouden winstjagers de oorzaak van de stijging der levensmiddelen- prijzen zijn. In Cardiff werden gistermorgen de levens middelen zonder stoomis gedistribueerd. De levensmiddelenprijzen te Londen zijn iets gestegen. De regeering bedreigt strenge straffen tegen prijsopdrijving. Wanordeliikheden. Een slager te Southampton werd tot twee maanden „hard labour" veroordeeld wegens het gebruiken van geweld en het intimideeren van iemand, met het doel hem te beletten zijn arbeid te verrichten. In Glasgow was het gister volkomen rus- tig; er reden meer trams en bussen. Gister- ochtend zijn 66 personen voorwaardelijk in vrijheid gesteld in verband met de ongere- geldheden van Woensdagavond in de tram- remise. Omtrent de ongeregeldheden te Middlesbo- rough wordt nog gemeld: Zware lorries werden aan de rails vastge- bonden met de bedoeling een passagierstrein te doen ontsporen. Een menigte vernielde het goederenstation. Matrozen zuiverden de lijn na verscheidene uren arbeid. Het gepeupel veroorzaakte te Edinburg opnieuw relletjes en bekogelde de bereden po litie met steenen. De politie veegde de straten schoon. Vele winkelruiten werden ingegooid. Twee-en-twin tig personen werden gearres teerd. De politie te voet en te paard heeft te Hull een charge verricht op een menigte stakers ten getale van 4000 man, die een betooging hid den tegen de werving van vrijwilligers. Er werden verschillende personen gewond en eenige stakers gearresteerd. In Cardiff heeft de politie de menigte uit- egngejaagd, die tegen den conducteur van een autobus bctoogde. In York werden de slagboomen van een spooroverweg vernield en een politie-bcambte voor een trcin geworpen, doch hij werd tijdig gercd. De regeering deelt mede dat alle rangen van het leger er van in kennis zijn gesteld, dat elke actie, welke zij noodig mochten ach- ten om het burgerlijk bestuur behulpzaam te zijn den vollen steun der regeering zal ver- langen. Men meldt dat geen enkel detachement der gewapende macht tot dusver is gebruikt om het burgclijk bestuur behulpzaam te zijn, behalve om enkele kwetsbare plaatsen te be schermen. De minister van binnenlandsche zaken ver- klaart, dat in antwoord op zijn oproep van dale politie hebben opgegeven. De minister vraagt 50.000 man voor Maandag. Stopzetting electriciteitstoevoer in de ziekenhuizen. Het ziekenhuis van White Chapel, de apo- theek en het sanatorium voor T. B. C. zijn zonder electriciteit doordat het krachtstation van Stepney den toevoer heeft afgesneden. De leden der vakbonden van electriciens in de Londensche krachtstations hebben Woensdag- morgen het werk gestaakt, doch de leden van andere bonden werken verder met de hulp van vrijwilligers. In de brievenma'len die gisteravond zijn en hedenavond 7 uur van Amsterdam per Batavierboot zullen worden verzonden, wordt, met uitzondering van waardezendin- gien, alle correspondence voor Groot-Brit- tannie en Ierland opgenomen. Oeraeng-d nieuws. NEDERLAND EN DE STAKING IN ENGELAND. De federatie van transportarbeiders, het nationaal en het plaatselijk arbeidsecretariaa: te Amsterdam, had tegen gisteravond in de grcote zaal van het Concertgebouw een „mo- bilisatieveigadering" belegd naar aanleiding van de algemeene staking in Engeland. De vergadering was zeer druk bezocht. Eerste spreker was de heer H- Smid, voor- zitter van de federatie van mijnwerkers, die naar aanleiding van den strijd der mijnwer kers in Engeland den toestand van de arbei ders in de Nederlandsche mijnindustrie be- handelde op dezelfde wijze als hij dat eergis- teravond te Rotterdam heeft gedaan. Het woord was vervolgens aan mevrouw Henriette Roland Hoist. Zij zeide, dat de re- volutionnaire arbeiders thans ook in Neder- land sinds een groot aantal jaren weer eens een heerlijk gevoel van herlevend zelfbewust- zijn ondervrnden, nu het in Engeland is ge komen tot een algemeene staking. Wat voor de Nederlandschf revolutionairen zoo bemoe- digend is, is dat ock de arbeiders in Engeland in verschillende partner verdeeld zijn, maar desonaanks, en ondanks een MacDonald, Henderson en Thomas, een groote strijd-een- heid hebben kunnen vormen als wij thans aanscbouwen. Heyt zich vormen van deze eenheid is ts dinken aan een opschuiving naar links, die gesradig heeft ccorgewerkt en ook bij ons te lande, ondanks sccietarisme, ondanks de mo- derne leiders zal doorwerken. Na de pauze hebben de heeren Sneevliet, voorzittei van het N A S., en E. Bouwman. voorzitter van de federatie van transportar bidders, het woord gevoerd. Aan he. slot van de vergadering is een mo tie rangeuonun. waarin de vergadering haar bewondering uitspreekt voor het massaal ver- zet van de Engelsche arbeiders tegen de En gelsche bourgeoisie; zich bereid verklaart, cien strijd van de Engelsche kameraden mate- rieel en feitelijk te steunen; uitspreekt dat ze beseft het dreigend gevaar van kolentrans- port langs den Rijn en van verwerken en ver- voer van die kolen uit Rotterdam naar Enge land. Vcrdei eischt de motie gemeenschappelijke verhindering van kolentransporten naar En geland, van het bunkeren van Engelsche schepen enz. en doet zij een beroep op de linksche elementen in de moderne vakbewe- ging om de leiders daarvan alsnog te nood- zaken, het aanbod van samenwerking van de syndicalisten te aanvaarden. Uit de Prcvincie Groningen meldt men aan de N- R. Crt., dat de stroocartonfabrieken reeds terdege de gevolgen van de staking in Engeland ondervrnden. Dit land is een der grootste afnemers van carton en nu dit niet meer kan worden verzonden, ligt bij de fabrie- ken de export vrijwel geheel stil. De werk- zaamheden gaan voorloopig haar gewonen gang. Donderdagavond is te Rotterdam een ver gadering gehouden waar ongeveer 1800 per sonen, leden van den Centralen Bond, met hun vrouwen of verloofden aanwezig waren. De bondsvoorzitter, de heer Brautigam, gaf een uiteenzetting van de gebeurtenissen in Engeland en de beteekenis daarvan voor de arbeidersklasse ook voor dit land. Spr. wekte met klem op tot het opvolgen van de adviezen- en oproepen der internatio- nale en landelijke instanties der vakbeweging. Zaterdagiwond vertrekt er weer een boot vaii Harwich, en Maandagavond een van Hoek van Holland. De dienst zal dan verder, zoo mogelijk, be halve des Zondags, worden voortgezct. De vliegtuigen van de Kon. Luchtvaart- Mij. ook die voor de extra diensten voor Engeland gaan geregeld, goed bezet met passagiers en voor de rest aangevuld met vracht, waaronder telkens ongeveer 80 K G post, van hier naar Croydon. Het aantal passagiers van Engeland naar het vasteland is grooter, dan het aantal uit- gaande. De passagiers van de vliegtuigen uit En- gelana zijn gewoonlijk in het bezit van de continental edition van Daily Mail e. d., die, per vliegtuig aangevoerd, in Croydon worden verkocht, niet van echte Engelsche bladen. In een openbare vergadering, Donderdag avond in de groote zaal van het Verkooplo- kaal te Rotterdam onder leiding van het Na tionaal Arbeidssecretariaat gehouden is een motie aangenomen, waarin gehoord de besprekingen over de algemee ne werkstaking in Engeland; kennis genomen hebbend, dat in de Rotter- damsche haven de Engelsche schepen nog steeds worden gebunkerd, dat voor Engeland bestemde kolen in de haven van Rotterdam worden verladen en dat een groote bedrijvig- heid op den Rijn valt waar te nemen, even eens met betrekking tot de kolentransporten van oordeel dat het beroep van de Engel sche makkers op internationaal solidairiteits- betoon ook van de zijde der Rotterdamsche transportarbeiders niet tevergeefs mag wor den gedaan; verder van oordeel dat in de haven van Rotterdam alleen dan met kans op succes tot internationaal solidariteitsbetoon kan worden gekomen, wanneer de bestaande transportar- heidersbonden, in het bijzonder de Centrale Bond en de Federatie gemeenschappelijk op- tredenj de vergadering den wensch' uitspreekt dat bedoelde organisaties in het transportbedrijf onverwijld ernstige pogingen zullen in het werk stellen, om gemeenschappelijk ernstige maatregelen te nemen, die tot stopzetting van het bunkeren van Engelsche schepen, zoome- de van het vervoer van kolen en andere voor Engeland bestemde transporten kunnen lei- den Vrijdagmiddag heeft te Amsterdam een bijeenkomst plaats gehad van de hoofdbe- sturen van de bij het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen aangesloten organisaties. Met algemeene stemmen is een voorstel van het bestuur van het N.V.V. aangenomen, om voor de in staking zijnde Engelsche arbei ders een bedrag van f 60,000 uit het sta- kingsfonds van het N.V.V. beschikbaar te stellen. Daarnaast zal een steunbeweging onder de leden van het N.V.V. worden uit- geschreven, waarvoor zegels ter waarde v|in 0.25 zullen worden uitgegeven. In de vergadering, te beleggen door de besturen van het Nederl. Verbond van Vak vereenigingen en den Rotterdamschen Bc- stuurdersbond tegen Maandagavond in het gebouw Odeon alhier, zal behalve de heeren R. Stenhuis en Chr v. d. Bilt de heer J. Brau tigam, voorzitter van den Centralen bond van transportarbeiders, het woord voeren. Naar De Slagerscourant verneemt, heeft de regeering bij wijze van noodmaatregel be sloten dat het nuchter-, kalfs-, schapen- en varkensvleesch, dat tengevolge van de alge meene werkstaking in Engeland van de ver- zendstations naar de Nederlandsche vleesch- handel-centra teruggezonden wordt en dat met het oog op de uitvoer-bepalingen opge- blazen moet worden. niet op de z.g.n. vrij- bank, doch in den vrijen handel verkocht zal kunnen worden. DE ZAAK-GEELKERKEN. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R Crt.: De kerkeraad der gereformeerde kerk van Amsterdam-Zuid (binnen het kerkverband) heef,t een commissie benoemd in verband met de beroeping van een predikant. Voorts heeft de kerkeraad de commissie van beheer gemachtigd, verdere onderhandelin gen te voeren met den kerkeraad van Amster dam (buiten het kerkverband) over de kwestie der kerkelijke goederen, zulks op den grond- slag van een voorstel van den juridischen raadsman der kerk binnen het kerkverband, mr. Grosheide. ERNSTIG ONGEVAL. Dc veehouder Meijer, wonende order 01 deboorn, viel bij het schoonmaken van een schu"r van een der balken omlaag en kwam .met het hoofd op een kraan terecht Met een gespleien schcdel werd hij opgenom.n. Zijn toestand was gisteravond zorgwekkend. VERKEERSONGEVAL. Donderdagavond omstreeks 11 uur is op den Scheveningschcn Weg bij den Haag een auto, bestuurd door den heer B., wonende in het park Marlot, tegen een boom gereden Als oorzaak van het ongeluk gaf de heer B. op, dat zijn stuur piotseling defect geraakte. De 25-jarige mej. M. M., wonende in de Van Diemenstraat te 's-Gravenhage, werd d6oi den auto tegen den grond geworpen en kreeg verwondingen. In bewusteloozen toestand werd zij naar het ziekenhuis overgebracht Haar toestand is niet ernstig. VERDUISTERING. Te Winschoten is op bevel van de justitie in voorloopige hechtenis gesteld He H., 23 jaar, kcopman te Nieuwbeerta, verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van den manufacturier P. J. Buurma te Finsterwolde. DE INRICHTING VAN VLEESCH- WINKELS EN SLACHTPLAATSEN. Naar de Slagerscourant verneemt, heeft de wijziging van het Kon. besluit betreftende de inrichting van vleeschwinkels en slachtplaat sen dezer dagen het dvpartemvnt van arbeid verlaten. Naar verwacht wordt, zal de wijziging van, dit Kon. besluit ongeveer midden Juni afko- men. DE IEPZIEKTE. In geheel West-Friesland maakte de ge- vree^We iepziekte haar slachtoffers; tal .van boomen, groote zoowel als kleine, zien er nog uit alsof het winter is en zullen wellicht het zomerkleed niet meer dragen. KORTE BERICHTEN. Ongeveer 11 uur gistermorgen heeft een zware binnenbrand gewo-ed in het per- cecl Anjelierstraat 13 in den Haag, bewoond door den agentv an politie Cats. Een petro- leumstel, dat in de huiskamer stond, was in brand geraakt en het vuur decide zich spoe- dig mee aan twee kamers, die daar achter el- kaar liggen. E>eze kamers zijn uitgebrand. D>e schade wordt door verzekering gedeW. Te Glanerbrug is gisternaeht de stoom- timmerfabriek van den heer F. J. Halman af- gebrand Een groot aantal meubelen, voot aflevering gereed, ging verloren. Mr. G. J. Verburgt, een groot en wavm- voelend kunstvriend, is gistermorgen U 's-Gravenhage overleden. Door het op hoi slaan van een paard is de 45-jarige veehouder S. Bosnia te Katlijk (Fr.) Donderdagmiddag van een wagen <4* vallen. Hij was dadeli]k dood. Het Haagsche gerechtshof heeft in de procedure der nolland-Amerikalijn betreffen- de het schenkingsrecht over het aan de wedu- we van een in dienst der Mij. omgekomen di recteur uitgekeerde pensioen beslist, c^at geer schenkingsrecht verschuldigd was, aangezief, hier een natuurlijke verbintenis moest wor der. aangenomen. Op het kruispunt RijksstraatwegTle- lerweg te Geldermalsen is Donderdag ea» vrachtauto met een Ford in botsing geko men. De Ford met drie inzittenden, onder een fabrikant uit Vechel, sloeg om en werd eenige meters ver over den weg geslingerd De inzittenden konden worden bevrijd. Een dame moest ter plaatse worden verbondien Marktherichten ALKMAARSCHE E X PO R TV EI LING ALKMAAR, 7 Mei 1926. In de heden g* houden veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort per 100 st. 3656, 2e soort 25—/ 32, Wortelen per 100 bos 17-/ 23, Rabarber per 100 bos 7.90- 18.80, Nieuwe aardappelen 3743. Uien per 100 K G. 12.40-/ 12.70, Asper- ges Dikwit per 100 bos 60—/ 68, Dik- blauw per 100 bos 35—/ 56. Aardbeien per K G. 22.60, Brusselsch lof per 100 K G 32, Kropsla per 100 stuks 2.20 7.60, Komkommers per 100 stuks 15— f 23, Pieterselie per 100 bos f 4.60—/ 4.90, Prei per 100 bos 5.3016.50, PosteWn per bakje (5 K G). 1.16—/ 1.62, Radljs per 100 bos 3.30—/ 5.60, Raapstelen per 100 bos 1.80—/ 2.40, Spinazie per 100 K G. 6.50—/ 21.10, Selderie per 100 bos 2.80—/ 6.30. Aanvoer 5000 K.G. Spina zie, 30.^00 stuks Kroipsla, 500 bos Asperges. PURMEREND, 7 Mei. „Afslogvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken Aardbezien 1.60—/ 2.50 per K.G., Bloemkool 1749 per 100, Spinazie 1 0.151 20 per mand (5 K G Postelein 2 10-/ 3 40 per K G., Sla 0.70-/ 6.60 per 100 krop, Radijs 190—4.20 per 100 bos, Peterselie 6.907.10 per 100 bos, Selderie 4.70—/ 10.70 p. 100 bos, Rabar ber 9 10—/ 17 40 per 100 bos, Wortelen f 26—/ 28 per 100 bos, Prei 11.90 per 100 bos. ZAANDAM, 7 Mei. Veiling „de Zaan- streek". Selderie 1026 ct. per bos, Pieter-. selie 8—12 ct. per bos, Radijs 20—48 *t m. 10 bos, Sla 68—300 ct. per kist, Postelein f 1.70—2 10 per 10 pond, Bloemkool 2638—43 ct per stuk, Prei 17—20 ct. per bos, Sinaasappelen 9.5012.07 per kist, Spinazie 1 90—/ 2.70 per kist, Komkom mers 1828 ct. per stuk, Zure Appelen 15% ct. per pond, Citroenen 3 per 100, Rabarber 16—18 ct. per bos, Peen 35—36 ct. per bos. Ingezonden stukken Buiten veranlwoordeliikheid van <te Rtdac- tie. De opname in deze rubrieik bewijst geens- zms dot de rednrtie er mede instemt.) VOGELMELK EN DASLOOK. Geachte Red actie! De Alkm. Hout bezit een paar wilde bloem - soorten, die men elders zelden aantreft, en de liefhebber richt zijn schreden in het voorjaar naar dit mooie stukje natuur, om die fraaie bloemen te ontdekken. Hoogst pijnlijk wordt hij dan getroffen. waneer blijkt, dat de jeugd de bloemen reeds ontdekt heeft. Men komt ze tegen, dc kinde- ren, met handen vol vogelmelk. Gewoonlijk bereiken de bloemen de woning niet, maa\ worden ze o'nderweg tegen den grond ge gooid. Gisteren ging ik in de buurt van Ropjes kuil eens zien of de daslook reeds bloeidc. Ja, inderdaad, de fraaie bloemen waren uit gekomen, doch welk een toestand heerechtf daar! Het frissche groen was platgetreden, ter wijl de bloemen bij honderden uit den grond gerukt en vertrapt op de paden verspreid la- gen. Het was droevig om aan te zien. Zou daartegen nu niets te doen zijn? In het Haagsche Bosch was eertijds de toestand ook zoo. De boschanemonen trokkeK de jeugd naar het Bosch, en werden bedreigci met uitroeiing, totdat de Politie het bloemen plukken verbood en. de hand hield aan dat ver bod. Zij die bloemen plukken of zelfs buiten de paden liepen, werden bekeurd. Zou een dergelijke maatregel ook te 'Alk- maar niet gewenscht en mogelijk zijn? K 6—5—'26. De joBgftn in den boon: 0, lante, kom eens Ber en Etjk eens wat vooi nest ik gevonden heb! ^Passing Show)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 11