Alkmaarsche Gourant Met Dr. Van der Sleen op reis. Zatcrdag 8 Mei. No. 108 1926 Honderd Acht en Twintigst! Jaargang. Uit enze Staatsmachine. Marinescheeps-ongevallenwet. Dezer dagen werd per Konink'ijke Bood- schap aan de leden der Tweede Kamer der Staten-generaal een cntwerp van wet toege- zonden, waarin een openbaar onderzoek voor- gesteld en geregeld wordt omtrent rampen en ongevallen, overkomen aan Nederlandsche oorlogsvaartuigen. In den considerans heet het, dat dit openbaar onderzoek wenschelijk is. En inderdaad is dit juist, immers het on derzoek, dat in dit geval door de Schepenwet voorgeschreven wordt, is om meer dan een re- den onvoldoende, wanneer oorlogsvaartuigen een ramp of een ongeval overkomt. Want dit onderzoek wordt door den Raad van Scheep vaart slechts dan ingesteld, wanneer aan zeer bepaalde en omlijnde voorwaarden nopens de plaats van ramp of ongeval wordt voldaan, eti verder is de samenstelling van den Raad van dien aard, dat hij niet het aangewezen lichaam mag geacht warden te zijn om een onderzoek in te stellen naar rampen of onge vallen aan oorlogsschepen overkomen. Toch is bij de samenstelling van dit wets- ontwerp de Schepenwet als een voorbeeld ge- nomcn, dat men zooveel mogelijk gevolgd •heeft en het resultaat daarvan is dit nieuwe wetsontwerp, dat het mogelijk maakt om alle ongevallen of rampen, waar ter wereld ook aan Nederlandscht, oorlogsschepen overko men, aan een openbaar onderzoek te onder- werpen. De zittingen van den Raad van Scheepvaart zijn openbaar, die van den Mari- neraad zullen het ook wezen. De regeering stelt op die openbaarheid prijs, niet slechts omdat deze een eisch des tijds is, maar ook de regeering is in dezen niet lichtschuw omdat het openbare onderzoek ertoe zal kun- nen strekken, om heerschende wanbegrippen met betrekking tot personeel en materieel der vloot in de toekomst weg te nemen. De eerste vraag, die we stellen is deze: welke schepen vallen nu under dit onderzoek en dan antwoordt het wetsontwerp in artikel 1„alle onder het beheer van het Departe- ment van Marine staande Rijks- en particulie- re in dienst van het Rijk staande vaartuigen, welke staan onder bevel van een militair ge- zaghebber en geheel of gedeeltelijk met mili- tairen zijn bemand." Deze breede omschrij- ving is noodig, want nu vallen onder dit on derzoek: vaartuigen, sleepschepen, dokken en alle andere drijvende vaartuigen, die over zee naar hun bestemming komen. We treffen in het eerste artikel nog andere definities aan, zoo van het begrip ramp en ongeval. Daaron- der wordt verstaan een voorval, tengevolge waarvan schade van beteekenis aan het vaar- tuig of deszelfs bemanning of aan beide of aan een ander schip of de bemanning daar van werd veroorzaakt. Om nu eventueel dat onderzoek te leiden wordt een Marineraad ingesteld, welke be- staat uit een voorzitter, die den rang van vlag officier bekleedt of bekleed heeft, de andere vier leden zijn zee-officier of oud zee-officier, maar van de laatsten mogen niet meer dan twee in den Raad zitting hebben. Een merk- waardig onderscheid tusschen de samenstel ling van dezen Raad en dien van Scheepvaart bestaat daarin, dat van de laatste de voorzit ter per se een jurist wezen moet en dat aan den Marineraad een jurist „toegevoegd" wordt als rechtskundig adviseur, dus niet als effectief lid, terwijl ever.eens een secretaris (zee-officier of oud-zeeofficier)- daaraan wordt verbonden. Natuurliik worden ook de plaatsvervangende leden bij voorbaat aange wezen en de benoemingen in dezen Raad ge- schieden door de Kroon. Typisch is de bepa- ling, dat de benoeming geschiedt voor tenmin- ste een en ten hoogste vier jaar en dat herbe- noeming slechts in zeer bijzondere omstandig heden kan plaats vii den Voor het geval, dat het noodig mocht wezen, kan de Kroon nog speciale deskundigen op verzoel van den Raad zelf aanwijzen. In enkele artikelen worden de bevoegdhe- den der leden nader omschreven Zoo wordt hun gewaarborgd de vrije toegang tot de schepen, waaraan een ramp of ongeval over komen is of die zulk een ramp hebben veroor zaakt of die slechts middellijk bij de ramp betrokken geweest zijn Dan wordt aan de geheele bemanning dier schepen de verplich- ting opgelegd om aan de leden van den Raad alle gewenschte ii.lichtingen te verschaffen De zittingen van den Raad zijn openbaar. Men kan daar vollen vrede mee hebben, moet dat zelfs toejuichen, maar aan bedenkingen is dat openbare onderzoek toch ook onderhe- vi g. We hebben hier immers te doen met 's lands defensie en het is zeer goed denkbaar, dat bij dit onderzoek dingen ter sprake zou- den kunnen komen, die met de geheimen dier defensie in het nauwste verband staan, dan zou de openbaarheid strijden met het lands- belang. Daarom werd de volgende regeling in dit wetsontwerp ingebracht: waarom een ramp of ongeval is gepasseerd, doet de com mandant van dat schip daarvan aasntonds mededeeling aan den Commandant der Ma rine, binnen wiens ambtsgebied het plaats vond of zoo het geschiedde buiten het gebied der commandanten, aan den Minister van Marine, die dan een der commandanten be- last met het voorloopig onderzoek. Meent nu de commandant, na een gehouden voorloopig onderzoek, dat de zaak verder moet onder- zocht en berecht worden, dan zendt hij de stukken aan den voorzitter van den Marine raad, maar als hij van meening is, dat uit een oogpunt van defensie-be'ang of om rtde- nen, die daarmee verband houden, geheim- houding noodzakelijk is, dan stuurt hij het rapport van het voorloopig onderzoek ter beslissing aan den Minister van Marine, die dan uitmaakt of de zaak al dan niet in het openbaar zal worden behandeld. Als nu de Marineraad in een kwestie van een ramp of ongeval meent, dat geen on derzoek gewenscht is, bericht hij dat aan den Minister, die na kennisneming alsnog een onderzoek gelasten kan. Uit de overige voorgestelde bepalingen, die betrekking hebben op den Marineraad, 6tippen we nog aan. dat ook niet apgeroepe- nen kunnen vragen als getuigen te "worden gefioorcJ om licht over het voorgevallone te verspreiden, of kunnen aan den Raad de na- men van personen noemen, die dat zouden kunnen doen. Merkwaardig is, dat in artikel 13 de eolgende bepaling voorkomt: „Bij het onderzoek is het niet toegelaien zich door een raadsman te dcen bijstaan of zich te doen vertegenwoordigen door een gemachtigde." Waar in het nieuwe Wetboek van Strafvor- dering juist aan den rechtskundigen raads man een zooveel breedere plaats is gegeven dan tevoren het geval was, bevreemdt deze bepaling. Lezen we de passage in de Memorie van Tcelichting, die hierop betrekking heeft, dan worden we niet veel wijzer. Daar wordt niet anders gezegd dan dit: „Bij de behan- deling van dat artikel zijn de argumenten, welke tot die redactie hebben geleid, volledig onder de oogen gezien." Een beroep op de redactie van artikel 33 van de Schepenwet geeft naar onze bescheiden meening evenmin licht. Waar in dit ontwerp geprezen moet worden, dat de regeering den eisch des tijds in zake de openbaarheid is tegemoet geko men, bevreemdt de uitsluiting van den raads man temeer. Na afloop van het aldan niet openbare on derzoek maakt de Raad een rapport op, dat een overzicht bevat van het gehouden onder zoek en de uitkomst daarvan. Hij kan dan aan den Minsiter een voorstel doen tot be- straffing van die opvarenden, wier verzuim of schuld van invlced geweest zijn op de ramp of het ongeval. Maar wanneer de schuld ligt bij den schipper, den stuurman of een machinist van een schip, dat valt on der de Schepenwet, dan wordt de zaak tegen dezen ter verdere afwikkeling geendosseerd aan den Hoofd-Inspecteur van Scheepvaart, die verder te handelen heeft naar de voor- schriften van de Schepenwet. Door deze be paling wordt de Raad van Scheepvaart in de gelegenheid gesteld om na te gaan of de be- doelde personen in aanmerking komen, ter wille van de veiligheid, voor toepassing van de maatregelen, die de Schepenwet aan de hand doet voor ongeschikte of nalatige schip- pers, stuurlieden of machinisten. In het vijfde hoofdstuk van dit wetsont werp worden de straffen bepaald die de Raadi aan den Minister ter toepassing op de schuldig bevondenen kan voorstellen. Met straf wordt verder bedreigd het niet verschij- nen als getuige of het als getuige weigeren de gevraagde inlichtingen te verschaffen en het niet-overleggen der noodige bescheiden zoowel als het schenden van het opgelegde geheim of het uitlokken van die schending. Wij meenen het voornaamste uit het wets ontwerp naar voren te hebben gebracht, zoo- dat de lezers althans eenigermate op de hoog- te zijn, als dit wetsontwerp in de Kamer zal worden behandeld. I. Een afdaling in den Krater van den Vesuvius. (Nadruk verboden). 22 Maart. De lang verwachte dag. Een koude wind waait over de bloemenvelden, waar de narcissen volop bloeien en de hyacinthen beginnen. Maar>de lucht is hel- derblauw; de witte wolkenkoppen steken fel af. Kievitten zwermen rond en de eerste grut- to's strijken neer tusschen de dotterbloemen aan den slootkant. Den volgenden morgen: Marseille. Perzik en abrikoos volop in bloei. Kersenboomen als bouquetten. Wuivende palmkronen. Wat later de laatste mimosa's in stroomenden re- gen. Nice-regen. Monaco-regen, Genua-regen. En stormwind! Weer een nieuwe dag. Genua baadt in het zonlicht, strakblauw is de lucht, diepblauw de zee. Columbus kijkt van zijn voetstuk lachend op de zwervers van vijf eeuwen later neer. Drukte, alwaai, gesjouw bij het inschepen en dan de geweldige rust van de zeereis, ter wijl de kust langzaam uit het gezicht ver- dwijnt, eigenlijk meest flauwtjes zichtbaar blijft. Corsica, Elba, als een droom gaat het voorbij 26 Maart. Land! Viak bij. Napels! Een groote stad, daarachter een groote berg, daarboven een groote wolk. Plotseling ver- heft zich een groote rookzuil, uiteenrollend als de rook, die golvend en wentelend voort- rolt uit 'n fabrieksschoorsteen. De wind neemt het gevaarte mee en daar barst weer een nieuwe omhoog, zich uitzettend met enorme snelheid De Vesuvius werkt. Wij zijn de eersten aan wal. Napels is zoo- als veel in Italie: schoon /an verre, maar... verre van schoon Zoo'n plaveisel heb ik nog nooit gezien In een uur tijd zagen wij in de hoofdstraten slechts 2 of 3 auto's; de rest was waarschiinlijk met gebroken veeren en assen in reperatie. Bergopwaarts gaat het, eerst door bloeien- de boomgaarden. waaronder de klaprozen en gele chrysanthen telle fleuren deekenen. Al spoedig een prachtig vergezicht over de baai, maar de berg voor or.s trekt meer de aan- dacht Telkens wordt zoo'n zware rookzuil, soms bruingeel van kleur. boven den vlakken kratertip uitgestooten om, door den wind weggedreven, na een minuut of vijf door een tweede te worden gevolgd. Dan verandert het landschap Wij naderen den lavastroom. die in 1872 Pugliano vlak bij Napels bedreigde, maar nog juist intijds op- hield te vloeien. Grillig en naakt steken de rotsmassa's boven de bloeiende omgeving uit. De vorm verraadt nog het gestold zijn uit langzaam, rollend-voortschuivend vloei- baar gesteente, waar op lage plekken wat asch is bijeengespoeld groeit v/at gras en brem. Maar op ongeveer 700 meter hoogte houdt ook dit op en betreden wij den ge- weldigen asch en puinkegel, uitgeworpen bij de laatste groote uitbarsting in 1906. Diepe groeven zijn er m uitgespoeld door den regen cn toonen nog duidelijker dat de ge heele top uit asch, steenen en hier en daar wat gestolde lava bestaat. Wij moeten nog een vierhonderd meter hpoger en het laatste stuk naar den Kraterrand is zoo stofdroog en korrelig, dat het aan onze duinen doet den- ken Wij hooren bedekte geluiden en wanneer wij even later den kraterrand bereiken schiet juist weer. met een geraas als van verren don- der een groote rookwolk omhoog, torent op in de lucht, omhoogwellend uit een golvende nevel en dampmassa, die den heelen krater vult. Een gids wordt gevonden, die bereid is met ons af te dalen naar. den kraterbodem om zoo mogelijk van dichtbij iets van die ge weldige gaserupties te zien. Wij moeten daar- toe random den krater naar een laag punt van den rand om daar af te dalen en gedu- rende die wandeling langs den kraterrand krijgen wij als af en toe een windvlaag rook en wolken die een overzicht van den stand van zaken onmogelijk maakt. In 1906 is bij een groote uitbarsting, die twee dorpen onder de lava bedolf (gelukkig zoo langzaam, dat de bewoners tijd hadden zelfs have en goed te redden) de nieuwe kra ter gevormd. Deze heeft een middellijn van ongeveer vierhonderd meter en toen de lava ophield met overvloeien, stolde ze in den krater en kromp daarbij in, zoodat de krater bodem ongeveer honderd meter beneden den kraterrand kwam te liggen Deze krater bodem vertoonde spleten en barsten, waaruit steeds zwaveldampen, stoom enz. te voor- schijn kwamen, die tezamen het dunne rook- wolkje vormden, dat men gewoonlijk op af- beeldingen van den Vesuvius ziet Verledvn jaar nu is uit een dezer spleten midden in den krater al meer en meer damp en rook, later met asch vermengd, en eindelijk lava te voor- schijn gekomen; langzaam, in kleine hoeveei- heden, nu eens aan den eenen, dan aan dm anderen kant van den kleinen kraterberg, die zichzelf steeds hooger, midden in den ouden krater, opbouwt. Door deze voortdurende uitvloeiingen is de kraterbodem thans reeds van 100 meter tot zeventig meter onder den kraterrand opgehoogd en daar, waar wij op de laagste plek van den rand in den krater afdaalden, heelemaal aan de Oostzijde, be- droeg de diepte niet meer dan een dertigtal meters. En daar staan wij op den kraterbodem. Juist weerklinkt weer een donderslag. Even wordt het donkerder als de groote rookwolk opstijgt. Dan waait de wind den verstikken- den zwaveldamp naar ons toe en wij haasten ons voorujt om boven den wind te komen. Haasten? Niet al te hard. De bodem waarop wij loopen lijkt het meest op een plotseling gestolde sterk bewogen zee, hier en daar met overstortende toppen. Het gesteente is ongelooflijk ruw, overal gapen spleten van 1 tot meerdere meters diepte en als ik een afge- broken stuk opraap is het behoorlijk warm._ Even verder komt damp uit een spleet. De rand is geel van den zwavel. Weer een explosie duisternis stank jagende nevels. Even onderscheiden wij flauw den omtrek van den kleinen krater met zijn reuzenrookpluim. Dan doet de gids ons stilstaan en ziet, daar in een verdieping, 1 Meter beneden ons gloeit het rood ,welft zich de-steen omhoog, barst open en roodgloeiend druipt de lava er over heen, als een overstor tende golf, waar schrikwekkend langzaam en daardoor dreigend, aanduidend de enorme kiacht, die daaronder verborgen moet zijn. En weer opent zich een roode spleet en nog een en nog een. En dan een oud kunstje De gids peutert met een ijzeren staaf een beetje gioeiende lava los en drukt er met een ander staafje een muntstuk in waarbij de vlammen er uit slaan en het nikkel aanloop- kleuren gaat vertoonen. Dat zijn tastbare souvenirs. Verder gaat het, op den kleinen krater aan, over de gestolde lavazee, stappend en sprin- gend over spleten waaruit zwaveldampen op- stijgen, voortdurend omgeven door nevels, die meestal ook den kraterrand aan ons oog onttrekken. Het geluid der explosies wordt oorverdoovend op zoo korten afstand. Dan staan wij voor een muurtje, van een meter hoog en als een nieuwe rookwolk het toch al spaarzame licht, dat door de nevels heen komt, nog meer verduistert, zien wij, dat de onderste 10 centimeter over de geheele lengte donkerroodgloeiend zijn. Terwijl wij even stilstaan voel ik de hitte door mijn sehoen- zolen heen. Het wordt ongenoegelijk en daar de nevels steeds dichter worden geef ik het sein tot den terwtocht. Op een mooien, helderen dag hadden wij den kleinen krater kunnen bereiken, maar de wolken pakken zich samen om den top van den berg en hub len ons telkens in mist, terwijl uitkijken hier toch de boodschap is. Maar wij hebben een werkenden vulkaan op honderd meter afstand gezien, al is het er dan ook een in zakformaat. En wij weten wat gioeiende lava is en asch en puin en zwavel damp en zelfs de stortregen, die met ons neerdaalde langs de kale hellingen van den berg, was niet in staat ons enthousiasme te bekoelen. Om 5 uur gingen de touwen weer los. De Vesuvius stiet nog steeds rookzuilen uit, omgeven door een wolkenkap. Als het zoo nog een paar jaar doorgaat zal de oude kra ter geheel gevuld zijn en de lava over den rand gaan heenvloeien, traag voortvloeiende, af en toe roodoplichtend onder hit zwarte masker, taai, langzaam maar onweerstaan- baar. Eerst over de aschhellingen, dan over boomgaarden en klaproozen. En dan? Wie weet? Den volgenden morgen om half zes de Etna. Een prachtige sneeuwtop, waarvan een groote rookwolk neerrolt tot halver- hoogte en dan als een grijze pluim wegdrijft van de kust Thans, terwijl ik dit schrijf, is Kreta ir. zicht bezig te verdwijnen aan den Noorder- horizon Europa verdwijnt Steaks Afrika Een rneuw land, nieuw gebeuren Benieuwd wat het ons brengen zal Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. Rechtzaken. VOOR DEN K AN TON'RiECHTER. Zittig van 7 Mei. DE KANS IS VOOROOED VER'KEKEN. Een voormalig autobusondernemer uit Bergen, bij verstek veroordeeld, was tegen dat vonnis in verzet gekomen en heden zou dat verzet in behandeling worden genomen. De opposant was echter ook thans aiet verschenen en mr. D. Sluis, waarnemend Kantonrechter, verklaarde het verzet ver- vallen. OOK DEZE ZAAK GING NIET DOOR. Een verdaagde zaak uit Schoorl, betreffen- de de waterleiding werd wegens ontstenfenis van mr. D. Bastert eveneens niet behandeld en tot a.s. week uitgesteld. ENDE HIJ GING GEREINsIOD HUISWAARTS. Het belangwekkende proces uit Koedijk, een 65-jarigen smid betreffende en gevormd door overtrading van de Arbeidswet kon voortgang hebben. Gehoord werd de verba- lisant Visser die overeenkomstig zijn proces- verbaal verklaarde, dat een der zoons zich, op den bewusten Zaterdagmiddag, na geoor- loofden arbeidstijd, onledig hield met het slijpen van een mes, vermoedelijk een zakmes, terwijl de ander aan zijn eigen rijwiel een belastingplaatje bevestigde. Echter deelde de verbalisant ook nog me- de, dat hij al reeds eerder een waarschuwing had gegeven, omdat men toen bezig was met het beslaan van een paard. Mr. Sluis had het meer practisch gevon den als verbalisant toen de overtreders had bekeurd Op grond dat het vereischte bewijs niet kon worden geleverd, werd de oude man con form het requisitoir vrijgesproken. IN T MORGEN-, AVOND OF NACHTLIJK UUR LET OP UW STUUR. Een autobestuurder had, met een vriend en diens dulcinea van Alkmaar komend, waar men gezellig uit was geweest, te Uitgeest zoo'n onbesuisden draai gemaakt dat hij bij- na den veldwachter, 'n nachtwaker en 'n con- ducteur, die daar nog prettig stonden te keu- velen, had omver gereden. De heeren sto- ven uiteen en konden ternauwernood het veege lijf bergen. De auto stopte daarna op een zijweg en de veldwachter liet deze gele genheid niet onbenut, om tegen den bestuur- der procesverbaal op te maken. Hij kreeg 2 verbalen, 1 voor't onbesuisd rijden en 1 om dat zijn achterlicht niet zichtbaar brandde. En werd heden ter zake eerstgemeld feit veroordeeld tot 30 boete of 30 dagen hecht. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Een schietvaardig pluimveefokker te Hei- loo was bij buren op de rattenjacht geweest en waagde ook eens 'n schot op een school musschen, die de graantje van de straat pikten. Maar die musschen waren vinken, waarvan er twee werden geraakt. De majoor der rijksvelrwacht hoorde het schot en zorgde er voor, dat hij oorzaak en gevolg van deze schietpartij opspoorde. De vinkenschuter werd veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. PARTURIENT MONTES N'ACeTUR, RIDICULUS MUS. De bergen waren in barensnood, doch brachten slechts een bespottelijk muisje ter wereld Zoo ging het heden ook met een tamelijk breed opgezette strafzaak tegen een autobus- chauffeur te Bergen, aan wien ten laste was gelegd dat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Hij was namelijk achteruit op een andere bus ingereddfl, wat 'n hevige consternatie verwekte onder de passagiers van de bedreig de bus. De motor bromde, de veeren piepten, de heeren vloekten, de dames gilden en wat het ergste van alles was in de bus bevond zich ook de heer Kantonrechter in hoogst des zelfs persoondus was het met twijfelachtig dat dit voorval niet buiten ken- nisneming van den strafrechter zou blijven. Na uitleg van den verdachte liet echter de zaak zich heel wat minder ernstig aanzien en werd deze zHfs met algemeene stemmen vrijgesproken. Daar echter was gebleken, dat niet de hand wordt gehouden aan de bepalingen be treffende de in te nemen standplaatsen, zal de ambtenaar de politie opdragen, deze be palingen met de meeste stiptheid te hand- haven. Z'N ONSOHULD SCHITTERENO GEBLEKEN. Een bediende van een groentenhandelaar te Alkmaar compareerde als verdachte voor den Kantonrechter, omdat hij in de Ja- cobsstraat een handkar onbeheerd had ach- ter gelaten. De man was zoo vrij alle schuld zorg- vuldig van zich af te schuiven. Het conve- nieerde hem niet als martelaar te poseeren voor de schuld van anderen. De sleutel van het pakhuis was zoek en de baas was niet thuis. De juffrouw had op zich genomen, de baas bij zijn thuiskomst me- de te deelen, dat de handkar nog niet was opgeborgen. Om 't verkeer in de smalle straat waar de patroon woont, niet te hinde- ren, had verdachte de handkar maar voor de deur van 't pakhuis in de St. Jacobstraat neer gezet. En kreeg tot loon voor zijn goe- de zorgen een procesverbaal Maar gelukkig zijn er nog rechters in Berlijn, die een helder oordeel hebben. De .onschuldig betichte werd met vlag en wim- pel vrijgesproken. DE SCHEIKUNDIGE ZAL HET UITBRENGEN. Schrik niet, het betreft hier geen poging tot vergiftiging van 'n schoonmoeder of 'n suikertantedoch slechts de aanwezig- heid van 'n flesch half om half in de lokali- teit van een verlofhouder, welke half om half werd beschouwd meer dan 20 procent alco hol sterkte te hebben. Maar die percentage stond niet vast dus om zekerheid te hebben stelde de ambtenaar voor den heer H. J. F. Wanna, bekend scheikundig, de kwaliteit van den verdachten drank te laten onder- zoeken, weik onderzoekdan op rekening van den staat kan worden gedaan. Conform besloten. NOG MEER TE KRACHTIGE DAMES-SLOKJES. Bij een ander verlofhouder te Alkmaar was eveneens 'n flesch met vloeibaar snoepgoed in beslag genomen en bij 'n winkelier in comestibles twee flesschen advocaat. Deze winkelier was present en toonde den kantonrechter een ijsel ijk officieel uitziend stuk, waaruit moest blijken, dat bedoelde ad vocaat niet meer dan 15 pCt. alcohol be- vatte. Ook deze slokjes zullen worden onder- zocht. VOOR 'N KOOPJE KLAAR. Een stoffeerder, die in den drukken schoonmaaktijd twee knechts over tijd had laten werken, stond thans voor deze feiten terecht en werd mede op grond van zijn smetteloos verleden, veroordeeld tot slechts 2 X 3 boet of 2 X 2 dagen hechtenis. SCHRIFTELIJK VONNIS. A. D. te Schoorl, tegen wien ter zake niet aansluiting bij de prov. waterleiding ont- slag van rechtsvervolging was gevorderd, werd door den kantonrechter schuldig ver- klaard en veroordeeld tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. in i in—win HYGIeliE- Eli VEILIGHEIDSHOEKJE VERKEERSWENKEN. Motorrijder en autoinobilist, spaar Uw koorn niet, dock gebrw'k hem niet overbodig. Noodeloos getoeter is NIET in het belang van het verkeer, daar Gij dan zelf de signalen van anderen wellicht niet hoort. Denk nimmer, dat Gij door te signaleeren, votkomen Uw plicht hebt gedaan: UITKIJKEN EN VOORZICHTIG RIJDEN BLIJVEN TOCH GE- BODEN. GEZONDHEIDSRAAD. Ill Stadsnieuws. HET LANDBOUWHUIS NOORD-HOLLAND. Gistermiddag had in het Landbouwhuis aan het Kerkplein een algemeene vergadering plaats van de Vereeniging „Het Landbouw huis Noord-Holland" Behalve vier bestuurs- leden, waren een tiental leden opgekomen. De voorzitter, de heer G. Nobel, maakte in zijn openingswoord excuus voor de te late opening. Oorzaak daarvan was de opening van het gebouw van den keuringsdienst, waarbij enkele der leden tegenwoordig wa ren geweest. Spr. heette de aanwezigen wel- kom op deze vergadering en 6prak de hoop uit, dat het landbouwhuis meer en meer het middelpunt zal worden van het landbouw- leven in deze provincie. Aan de huisvesting zijn zeer zeker bezwaren verbonden, maar met waardeering sprak spr. van den steun der gemeente Alkmaar, die, naar hij hoopte, zal voortduren. Hiermee verklaarde 6pr. de vergadering voor geopend, waarna de secretaris, de heei J. Dokter, de notulen der vorige vergadering las, die onveranderd werden vastgesteld. Medegedeeld werd: a. In den loop van het jaar 1925 kwam een rijwielbergplaats tot stand in den tuin van het Landbouwhuis, plaats biedend voor 20 rijwielen. b. De Bond van op coop, grondslag werkende zuivelfabrieken liet voor hare reke ning een bergplaats aanbouwen voor zwa- velzuur cn amylalcohoj. c. Het aantal keeren, dat onze vergader- zalen werden in gebruik genomen door land- bouwvereenigingen in het Landbouwhuis en daarbuiten, bedraagt 154. Alle landbouwver- eenigingen werden opgewekt om nog meer gebruik er van te maken. d. De heer mr. Langeveld werd in de plaats van den heer mr. Offers benoemd tot rechtskundig adviseur, wegens benoeming van laatstgenoemde tot agent van de Nederl. Bank. e. De actie inzake propaganda voor land- bouwcandidaten in de Kamer van Koophan del en Fabrieken heeft niet het gewenschte resultaat gehad; een onzer mannen moest de plaats ruimen, waaraan verschillende oorza- ken ten grondslag liggen, in hoofdzaak wel omdat de politiek zich ook van dit terrain schijnt te willen meester maken. f. Door de grooter uitgaven voor huur en "erwarming is het financieel resultaat over 1925 niet gunstig; wij zullen andere maatre gelen moeten nemen om tekorten te voorko men. Zeer verblijdend is het, dat het Kaas- Contro'T.f.l'iO" n">r ir.tT i 300 meer huur heeft toegezegd, hetwelk tot groote dankbaarheid stemt. De ingekomen stukken hielden verband met de bestuursverkiezing en de rekening en ver- antwoording en werden tot die punten aange- houden. Hierna bracht de secretaris het jaarver- slag uit, waaraan wij ontleenen, dat een der begunstigers ook een kamer heeft in het landbouwhuis. Het aantal leden bleef onver anderd op 13, in het bestuur kwam geen wijziging. Er werden zes bestuursvergade- ringen gehouden, meest in verband met de kwesties van huur en verwarming van heUge: bouw en verder met de landbouwafgevaar- digden in de K. v. K. en de afgevaardigden van leden van het landbouwhuis inzake de houding, in te nemen bij de verkiezing van leden der K. v. K. Het jaarverslag herinnerde; dat op 10 Februari het nieuwe landbouwhuis werd geopend en sloot met lof te brenger, aan den arbeid van den concierge en de ver- houding met de personeelen onderling. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Punt 3. Rekening en verantwoording over 1925. De balans sloot met cen bedrag van f 5198.08, de winst en verliesrekeniug droeg als eindcijfer 5828.40. De commissie voor het nazien adviseerde tot goedkeuring, waar- toe werd besloten. De voorzitter lichtte den post nadeelig sal- do 669.20 toe door mede te deelen, dat dit ligt aan de centrale verwarming. De raming was geweest f 1000, maar aangezien de ver warming geschiedt met gas en het gebruik daarvan zeer groot is, hadden B. en W. van Alkmaar niet lager kunnen gaan dan 1500, wat spr. nog zeer billijk noemde. Wel was nog getracht het bedrag op 1000 te bepalen, dat is niet gelukt en spr. meeude, dat men het aan de medewerking van Alkmaar verplicht was toe te geven. Gezien het resultaat van gasverwarming, mag echter verwacht wor den, dat Alkmaar voor dit gebouw zal over- gaan tot de gewone wijze van centrale ver warming door het stoken van ketels, waar- door de kosten lager worden. Alkmaar zal dan zeker wel bijdragen in de kosten van dat stoken. Op de begrooting is daarvoor op f 250 gerekend. Fiet tekort zal dus waar- schijnlijk alleen voor 1925 gelden, daar over 1926 van het kaascontrolestation ook een verhoogde contributie wordt ontvangen. De voorzitter meende, dat het ondanks het tekort toch niet juist zou zijn als met wordt afgeschreven op den inventaris en de oprich- tingskosten. Hij stelde daarom voor namens het bestuur om 10 pCt. af te schrijven of f 438.52. Hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Op dezelfde wijze werd goedgekeurd het be- stuursvoorstel (op advies der commissie voor het nazien der rekening) om het nadeelig sal do om te slaan over de leden ia verhoudiof

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9