DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De pole staking in Engeland. No. 100 Honderd acht en twlnt?&ste Jaarsansr 1926. Afoonnoinentsprijs Bij voornitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmt* Brieven franco N.V. Iioek- en Handclsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Eodactle No. 33. MAANOAG 10 MET Dit nuintner bestaat uit 2 biaden. Direrieur: O. H. KRAK. Hoofdredarteur Tj. N. ADEMA. 't Is nu een week geleden, dat de groote worsteling in Engeland begon en op het oogenblik ziet het er nog niet naar uit, dat zij met een paar dagen zal worden bceindigd. Wei heet het eenerzijds, dat de vakvereeni- gingen tot onderhandelen bereid zijn, mits de regeering den eisch laat vallen, dat voor- dien de algemeene staking moet ophouden, maar anderzijds wordt gemeld, dat de lust tot onderhandelen bij geen van beide partijen bestaat. Trouwens, er zijn rieds meer berichten ge- publiceerd, die elkaar tegenspreken. Het re- geeringsblad b.v. spreekt van steeds meer aan den dag tredende bereidwilligheid- tot 'hervatting van den arbeid, terwij! daaren- tegen de stakingsleiding triomfantelijk mede- deelt, dat de stakingsorder zoo trouw wordt opgevolgd. Intusschen, hoe het ook zij, het wordt voor Engeland een nationaie ramp, die zich nog lang zal laten gevoelen, niet alleen bij de stakers. Terwijl toch het conflict aan de sta- kers 4 millioen pond per week kost, legt zij volgens het Engelsche weekblad de „StatLt" op het land een last van ongeveer 140 milli oen pond per maand, n.l. de staking zelf 70 millioen, de invoer van levensmiddelen 40 millioen en de vermindering van den uitvoer 30 millioen. Voor de Engelsche belastingbe- talers zal de practische consequentie van deze staking, naar gelang van haar duur, een min of meer flinkc verhooging der directe en indi- recte belastingen zim. Geen wonder, dat zij bij het publiek niet populair is, vooral ook nu verschillende levensmiddelen reeds schaar- scher en dus duurder worden. De gematigde elementen van het Vakver- eenigingscongres schijnen zioh er rekenschap van te geven, dat de staking moeili'k km zegevieren en dat, hoe danger zij wordt voort- gezet, hoe moilijker de onderhandelingen met de regeering zullen worden. De extremisten beweren, dat de Sovjet-re- geering 9 millioen pond in de vereenigmgs kas zal storten, welkc hulp een verlengir.g van de staking met twee weken zou moge lijk maken. ten minste als de staking niet nog uitgebreid wordt, met welke mogelijkheid rekening gehouden moet worden Deze twee- de aanval zou met de staking van de arbei- ders in de electriciteits en gasVdrijven, van die in de voedingsbranches en van de ma- trozen beginnen. De regeering heeft deze mo gelijkheid voorzien Zij zou ''an in de nood- zakelijkheid verkeeren, het land een strenger regime op te leggen dan gedurende den oor- log. Dit zou dan een heftige en wellicht bloe- dige strijd worden, die de opheffing van de ondersteuning aan de 1.200.000 werklcozen ten gevolge zou nebben. In officieele kringen overheerscht de wil, de beweging te beheerschen Men is er niet op bedacht. haar met een enkelen dag te bekor- ten de staking dure zoo lang als noodig is om het abces hetwelk het leven der natie sedert maanden hindert, te kunnen verwijderen. Het aantal stakers (buiten de mijnwerkers) bedraagt nog geen millioen, waarvan een groot aantal las' heeft gekregen om te staken zonder te zijn geraadpleegd. Een waarschuwing van regeerings- zijde. In een brief van Robert McNeil, financieel secretaris der schatkist, welke voorgekzen werd op.een vergadering in Canterbury, wordt gezegd, dat iedere dag, dat het conflict langer duurt, het gevaar moet vergrootrn van het uitbreken van gewelddadigheden, waartegcn zou moeten worden opgetreden door het gebruik maken van de gewapende macht. Dt gevolgen daarvan kunnen onmo- ge.ijk worden voorspeld. Er is een zeer we- 'zenlijk gevaar, vardaar de noodzakelijkheid dat het publiek overal kalm blijft en al zijn hulpmiddelen ter beschikking van de regee ring stelt. De minister van Oorlog verklaart, dat de geest der troepen uitmuntend is. De reser- vistcn zijn niet opgeroepen. Militair vertoon. De medewerker G. Nyipels van het Hbld. telefoneerde Zaterdagavond uit Londen: Met 15 vrachtauto's vol soldaten is een voedselvoorzieningsoperatie in grooten stijl uitgevoerd in de Docks; 110 vrachtautos vol levensmiddelen konden zoodoende zonder incidenten, order bewaking der bajonetten in de stad vervoerd worden. De troepen bleven Zaterdag den geheelen dag zichtbaar. tot in het aristocratisehe Westen toe konden de daar verkeerende burgers zien, dat aan den wensch van de uiterst rechtsche dlementen in de regeering, als Birkenhead, Churchill en Nevilk Chamberlain, toegegeven was. Tot tanks en pantserauto's toe reden rond en langs de Theems in de buurt van de ein- delooze rij opslagplaatsen en pakhuizen, waaruit deze enorme stad gevoed moet wor den. - In regeeringskringen is men uiterst be- zorgd voor het bolsjewistisehe spook en vreest men achter alles de hand van Moskou. Een bemiddelingspoging. De aartsbisschop van Canterbury heeft uit tnaam van de leiders der kerken "een beroep gedaan on alle partijen om een hervatting van de onderhandelingen te aanvaarden op de basis van het status quo van j.l. Vrijdag, hctgeen behe'st de gelijkiijciige opheffirg van de algemeene staking, de tijrfelijke hernieu- wing van de regeeringssubs die aan da mija- iiidnstrie en iuuvkkiiiV vMor do oigenapps van de nieuwe loonschaal. De British Broadcasting Comp. heeft, naar van arbeiderszijde wordt medegedeeld, geweigerd de boodschap van den aartsbis schop van Canterbury te verspreiden. De mijnwerkers en de Internationale. In de persconferentie der stankiqgsleiders werd meegedeeld, dat 11 Mei a.s. te Amster dam de socialistische Internationale een sa- menkomst zal hebben met de afgevaardigden van de Engelsche mijnwerkers, teneinde over de staking te beraadslagen. Ook ,/wodtoestandin Noord-Ierland. De regeering van Ulster heeft in Nooid- Ierland den „noodtoestand" afgekondigd Een Lagerhuislid over het recht van staken. Sir John Simon vefklaarde in het Lager- huis bij de behandeling van de Emergency Act, dat het recht van staken saraenhangt met het recht om te werken, mits het wordt uit- geoefend op wettige wijze, dus met inachtne- ming van den voorgeschreven opzegtermijn. Het besluit echter van het vakvereenigings- congres om ieder het werk te laten neerkg- gen, zender- acht te slaan op eenige arbeids- overeenkomst, is een onwettige daad Iedere arbeider, die, hetzij uit vrijen wil of onder dwang, aan dit besluit gevolg geeft, over- treedt de wet, evenzeer als de mijneigenaars dit gedaan zouden hebben, wanneer zij zon der voorafgaande waarschuwing op 1 Mei j.l. de oude loonregeling hadden ingetrokken. Voor de spoorwegarbeiders geldt hetzelfde; zij missen het recht, in staking te gaan zon der zich te houden aan de bepalingen hunn°r arbeidsovereenkomst. Doen zij dat toch, dan kunnen zij voor den rechter worden gedaagd en verooraeeld worden tot het betalen van een schadevergoeding. De leiders der vak- vereenigingen, die hun een daartoe strekkend advies en bevel hebben gegeven, kunnen evenzeer tot betallng van schadeloosstelling worden veroordeeld. Het is een feit, aldus Sir John Simon, dat de arbeiders gesteld zijn voor de keus: het werk neerleggen of den steun hunner vakver- eeniging verliezen Geen gerechtshof in En- ge'and zal echter het standpunt innemen, dat een arbeider den steun zijner vakvereeniging dient te verliezen, omdat hij zich heeft gehou- den aan de bepalingen van zijn arbeidscon- tract. De pers en de staking. Terwijl de British Gazette", het regee- ringsblad (dat in de gebouwen van de „Mor- ning Post" gednjkt wordt), waarvan Win ston Churchill hoofdredacteur is en waar de ze, naar de medewerker van het Hbld. ver- telt, de proeven van zijn pennevruchten als goed oud-journalist zelf zd te corrigeeren, nog in groot formaat uitkomt, en thans ook gewoon op straat te verkrijgen is. is reeds het tweede nummer van de „British Worker", het tegenblaadje van de stakingsleiding, dat in de gebouwen van de „Daily Herald" ge- drukt wordt, heden in half formaat moeten verschijnen. Het kabinet heeft de aflevering van papier, dat als eigendom van de „Dai1y Herald" in de haven ligt, verhinderd. Aan hare mededeeling h'ervan voegt de ..British Worker" toe, dat. wanneer de regee ring zoodanig de verschijning van de „Bri- tish Worker" belemmerde deze ook niet lan ger haar kalmeerenden invloed op de stakers zou kunnen uitoefenen. Ze voegt er aan toe: Deze daad is uittartend. Ze moet kwaad bloed zetten. 1 Verschillende b'aden verschijnen, zooals gemeld. in zeer verkleind formaat en worden op straat dikwijls tegen vrij hooge prijzen verkocht. Te Londen zijn de meeste bladen Zaterdag- ochtend met bun gewone ochtendeditie ver- scbenen. t De „Daily Graphic" had zelfs weer haar pagina met plaatjes en de ..Times" kwam uit in haar gewone formaat, en met de gebruike- lii.ke rubrieken. zij't ook met slechts vier pa- gina's Laatsgenoemd Mad meldt, dat de staking impopu1air schijnt te zijn bij een groot aantal mannen en vrouwen in het druk- kersbedrijf, die tot staking ziin gebracht. en dat in tal van deelen des lands de arbeiders weer aan het werk gaan of vergaderingen houden om hun standout te overwegen. Er zijn verscheidene moties aangenonjen tegen de wrijze. waarop de staking is afgekondigd. Vri'dag is te Birmingham een inval ge daan bij het commimistische orgaan de ..Bir mingham Worker". Verscheidene personen werden gearresteerd. De voedselvoorziening. Ip de haven van Liverpool werkten Zater dag 3500 man bij het lossen van levensmid delen uit 25 stooqischepen. Van de 305 sluis- wacfhters in de haven zijn er 240 weer aan het werk gegaan. Er is een torpedojager naar Manchester gezenden, waar twee schenen met levensmid delen niet kunnen worden gelost; er word' door motorbooten der marine gepatrouilleerd. Te Barrow weigerdc het personeel de ha- vensluizen te openen, waarop vrijwilligers uit Liverpool derwaarts worden gezonden. Te Grimsby hebben 80 treilers visch aan- gebracht. Tengevolge van de vijandige houding der stakers kon de in Hull gelostc visch niet wor den vervoerd. Gebrek aan grondstoffen. Een aantal fabrieken begint gebrek te krij- gen aan grondstoffen, en is in verband daar mce geheel of gedeeltelijk stopge/st. Hiertoe Lebooretj de sdioenfftbriekeu te NonhaaipMs In het graafschap Kent zijn een aantal fa brieken tot sluiting gedwongen. Draadloos wordt gemeld, dai in de indus- trieele gebieden eenige fabrieken gehandicapt worden door kolengebrek, maar dat er slechts enkele zich uit dien hoofde genoodzaakt heb ben gezien te sluilen. Stakingen aan eleetrische centrales. In het district Famingham zijn alle arbei ders der eleetrische centrales in staking ge gaan; vrijwilligers zetten het werk voort. Er zijn voldoende hoeveelheden brandstof be- schikbaar. Ook in het district Darlington zijn de ar beiders der eleetrische centrales in staking ge gaan; hun taak is door vrijwilligers overge- nomen. De arbeiders der eleetrische centrale te Gravesend hebben eveneens het werk neerge- legd- Het hoogere personeel houdt de machi nes gaande. Geen verschepingen meer van Ierland naar Engeland De T. U. C. (Raad van het Vakverbond) heeft aan de vakvereenigingen meegedeeld. dat de verschepingen van Ierland naar En geland dicnen te eindigen. Ajgewezen financieele hulp. De Raad van het Vakverbond heeft aan de Russische vakvereenigingen medegedeeld niet in staat te zijn den aangeboden steun voor de algemeene slaking te aanvaarden en heeft derhalve een cheque ten bedrage van eenige duizenden ponden sterling teruggezonden. Deze mededeeling zal velen bevreemden, als daarnaast tevens gemeld wordt, dat de Raad van het Vakverbond heeft bepaald, da' alien, die nog aan den arbeid zijn 5 pet. van hun loon moeten afdragen als heffing voor de stakingsfonclsen. In een persconferentie van Zaterdagavond op het hoofdkwartier van de stakingsleiding vroeg men- de journalisten te melden, dat de algemeene raad van het vakverbond dank- baar is voor alle telegrammen van adhaesm en aanbiedingen van hulp uit het buitenlanl en dat deze zeer gaarne financieele hulp voor het stakingsfonds uit het buitenland zal ont- vangen. Deze oproep komt eerder, dan we verwachten, zegt de medewerker van het Hbld. De toestand is thans zoo. dat de ver schillende Trade Unions voor de ondersteu ning van de stakers die van 12 tot 38 shil lings per week ontvangen credieten moeten opnemen bij de cooperatieve vereenigingen, die echter na de stakingsdagen van 1919 en 1921 slechte ervaringen hebben opgedaan met de terugbetaling, zoodat die thans wel geevszins princ.piee! weigeren, gelden voor t° schieten, maar srchriftelijke garanties en borg- tochten' voor de terugbetaling vragen, voor- dat ze deze gelden afstaan. Voorloopig echter voelt men deze bczwaren der financiering niet zoo sterk, primo omdat de werkliedeu reeds sedert negen maanden met de mogelijk heid van een groote stak ng rekenden en aus gespaard hadaen, sveundo, omdat de Engel sche arbeidersvrouwen in tegenstelling tot de meeste van haar (onbnentale zus'ers haar mannen in dezen plegen te steunen en niet principieel tegen staking en de ontberingen daarvan zijn. Men was overigens in Labour- kringen overtuigd, dat, als men aan het bui tenland om hulp zou vragen er genoeg bin- nen zou komen. Het verkeer. De Londensche buscombinatie kondigt aan, dat er thans 300 bussen loopen. De Southern Railway kondigt aan, dat 12014 man van zijn personeel aan het werk zijn gebleven of gegaan. Het uiterlijk van de City had Zaterdagmor- gen het karakter van een Zondagmorgen Vele kantoren en winkels waren gesloten met de bedoeling hun employes extra rust te ge ven. Zaterdag reden vier treinen over langen afstand; in het geheel reden 2574 treinen De magistraten te Edinburg gaven last tot het sluiten van de herbergen na drie uur 's middags. De lersche mailboot vertrek voor den eer- sten keer sedert Maandag uit Holyhead. Een destroyer had voordien de post vervoerd. De London, Midland and Scottish Railway deelt mede, dat de stationschefs, controleurs, ambtenaren, inspecteurs, seinwachters en an- dere rangen weer aan het werk gaan. Er wor den in grooten getale vrijwilligers aangeno- men; zij worden in verschillende centra opge- leid. Er liepen 850 personentreinen, terwijl er ook veel goederenvervoer was. Dergelijke be richten komen van andere spoorwegmaat- schappijen. Er liepen gister in verband met den Zon- dag geen personentreinen, behalve op de Lon densche ondergrondsehe spoorwegen. Ofschoon de bestuurders van auto's tot dusver uit eigen beweging tal van voetgan- gers laten meerijden is thans een organisatie gevormd om stelselmatig te voorzien in de be- hoefte van hen, die hun gewone vervoermid del missen. Voor dat doel is een groot auto- park bijeengebracht op de Horse Guards Pa rade, waar zij die auto's beschikbaar stellen langs telefonischen en anderen weg hooren waar hun diensten gewenscht zijn. W anordelijkheden. Offidee) wordt gemeld, dat Londen en de aangrenzende graafsehappen in het alge- meen rustig zijn. Er blijken pogingen te zijn gedaan om aan- vajlen te doen bp de benzine-depots; althans volgens een Reuter-bericht wordt offideel gejueid, dat dsiaa gwallen act niet hgrhaalci hebben. De politie te Hull voerde verschillende charges met den stok uit, daar de stakers met steenen wierpen naat de tramwagens Een agent werd gewond. Er hadden verscheiden aanhoudingen plaats. De tram- en busdien- sten worden met vrijwilliger-bestuurders voortgezet. Vijftig stakers, voornamelijk van de East Surrey Omnibus Cy., hebben gepoogd te Far- ningham het verkeer, georganiseerd door de Maedstone District Cy., stop te zetten Zij werden echter door de politie uiteengedreven. Op de lijn BerwickNewcastle is een trein met steenen gebombardeerd. Vooral de loco- motief moest het ontgelden. De daders had den zich aan beide zijden der lijn opgesteld. Te Glasgow deed net gepeupel een aanval op de broodtranspnrten. Politie te voet en te paard deed een charge met den stok en arres- teerde 48 personen. Veroordeelingen. Er zijn reeds talrijke vonnissen geveld inge- volge de noodvoorschriften. Zoo zijn te Lon den twee mannen, wegens het onwettig in be- zit hebben van een document betreffende de troepen, veroordeeld resp tot zes weken en twee maanden gevangenisstraf. Twee ande ren kregen ieder zes weken wegens het ver spreiden van valsche berichten nopens de po litie en de militairen. Wegens het tot stilstan:' brengen van een tramwagen werd een mand drie maanden gevangenisstraf opgelegd. Te Doncaster is een onlangs uit Moskou teruggekeerd befaamd communist tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens een opruiende redevoering. De politierechter te Greenwich heeft een aantal personen veroordeeld tot straffen, va- rieerend van vecrtien dagen tot vier maanden dwangarbeid. Steun en sympathie uit het buitenland. Het centraal comite van de Commimisti sche -partij in Duitschland publiceert een op roep aan het Duitsche proletariaat, waarin het de Duitsche arbeiders opwekt tot een hulp actie voor de Engelsche stakers. De soLdariteitsstaking der Russische zee- lieden en havenaroeiders in de Russische ha vens omvat alle havens in de Zwarte Zee en de Zee van Azof. Ook voor de te Leningrad liggende Engelsche schepen, d.w.z. bijna alle buitenlandsche schepen, die zich daar bevin- den, wordt niet gewerkt. Er staken op 'i oogenblik 8000 man. De Deensche vakvereenigingen hebben ver- klaa'd, dat zij ex sympathiestaking zullen af- kondigen, die echter vermoedelijk eerst over veertien- dagen zal kunnen beginnen. In zake het verleenen van financieelen steun aan de Engelsche stakers verklaart het bestuur van het Algemeen Duitsch Vakver bond zich ten voile bereid, de Britsche vak vereenigingen in haar grooten strijd zooveei mogelijk te ondersteunen. Het bestuur roept de Duitsche arbeiders op, om ondanks hun eigen moeilijke positie hun best te doen, den Engelschen te hulp te komen. Het bestuur is gemachtigd om de voorbe reidingen voor het houden der algemeene col- lecte zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te bren gen. Een vertegenwoordiger van den „Allgemet- nen Freien Angestelltenbund" verklaarde na- mens het bestyur van dien bond, dat zijn or ganisatie het besluit van de vakvereenigingen ten voile onderschrijft. De Raad van den Arbeid in Canada be- sloot na een levendig debat, waarin de alge meene staking werd gecritiseerd, slechts over te gaan tot het verleenen van „moreelen steun" aan de stakers. Green, de voorzitter der American Federa tion of Labour, zal het verzoek om financiee len steun van het Britsche Vakverbond voor- leggen aan den uitvoerenden raad, doch zon der speciale aanbeveling. Wordt het verzoek ingewilligd, dan zullen de afzonderlijke ver eenigingen den leden om giften te vragen De Fnansche C. G. T. heeft een besluit ge nomen de Engelsche staking te steunen en on- middellijk een belangrijke som uit de kas ten behoeve der Engelsche stakers te storten. Tot alle Fransche federaties zal een verzoek ge- richt worden om dit voorbeeld te volgen. Bo- vendien zullen inschrijvingen geopend wor den. Voorts werd besloten om toe te zien, dat geen werk zal worden verricht, dat de belan- gen der Engelsche stakers zou kunnen tegen weiken. De Fransche Federatie van haven- en dok- arbeiders publiceert een oproep om overal de uitvoerwerkzaamheden naar Engeland neer te leggen. Te Boulogne is de staking bijna volledig. De „Compagnie des Chemins de Fer du Nord" lijdt dagelijks enorme verliezen Viji passagiersbooten uit Amerika zijn gisteren te Cherbourg binnengeloopen. De passagiers gingen aan wal, de meesten van hen waren op weg naar Engeland, maar veranderden hun reisplan en bleven in Frankrijk- Een boodschap van Baldwin. De premier, Baldwin, heeft Zaterdag, draadloos een verklaring laten publiceeren, waaraan het volgende ontleend is: „De algemeene staking heeft thans bijna een week geduurd en ik meen, dat het mijn taak als premier is, de natie nogmaals uitecr te zetten, wat er in dezen betreurenswaardi- gen strijd op het spel staat. Er zijn twee geheel afgescheiden kwesties: de stopzetting der kolenindustrie en de alge meene staking. De aigem«ne v® h«» valntreeflj- gingscongres verklaart, dat dit slechts een mdustrieel geschil is. Het blijkt evenwel niets minder te zijn dan een aanslag op de gemeen- schap. Is er een rechtstreeksclter aanslag denkbaar, dan dat een lichaam, niet gekozen door de kiezers van het land, zonder het volk te raadplegen, zelfs zonder de aangesloten leden te raadplegen, op dergelijke wijze het leven der natie bedreigt ter wille van voor- waarden, c(ie zelfs nog niet eens bekend zijn geraaakt? Wie bedreigt den levensstandaard van het volk? Doet de regeering dit, die slechts ge- (racht heeft, een billijke regeling in het mijn- conflict tot stand e brengen, of doet de alge meene raad van he vakvcreenigingscongres het door het afkondigen van deze staking, die. als zij voortduurt, de werkloosheid zal doen toenemen, de belastingen zal doen stijgen en het geheele levenspeil van het volk zal doen dalen? Ik wensch het nogmaals duidelijk te maken. dat de regeering niet strijdt tegen de mijnwer kers of tegen eenige groep arbeiders; dat is niet waar. Ik geloof niet, dat een eerlijk man er aan kan twijfelen, dat het mijn eenigs wensch is, den levensstandaard van ieder on- zer te handhaven en dat ik bereid ben, de werkgevers aan te sporen tot brengen van of fers ten bate van de instar.dhouding der In dustrie. De regeering is gaarne bereid, en dit is zij altijd geweest, het geheele rapport, te accep teeren, wanneer de andere betrokken partijen dat ook doen. Ik heb reeds eerder gezegd en herhaal thans. dat de regeering bereid is tot het nemen van alle maatregelen ter venve- zenlijking van de reorganisatievoorstellen, in het rapport vervat. Wij zijn* bereid om op nieuw te zamen met mijnwerkers en mijneige naars te onderzoeken, op welke wijze deze verwezenlijking het beste kan geschieden en de natie kan er van overtuigd zijn, dat, als de tijd tot onderhandelen aangebroken is, de re geering voorstellen in gereedheid zal bren gen. Ik ben een man des vredes. Doch ik zal de veiligheid der Britsche constitutie niet prijs geven. Men heeft mij achttien maanden gele den het gezag in handen gegeven; dit ge- schicdde met de grootste parlementaire meer derheid, in vele, vele jaren door eenige partij bereikt. Heb ik iets gedaan, dat ik uw vertrouwen niet zou verdienen? Kan men niet veilig aan- nemen, dat bij mii een rechtvaardige bejian- deling van de beide partijen verzekerd is, da; een overeenkomst, met mij gesloten, er een i» van man tot man? De boodschap aan de natie, die door Bald win wereldkundig werd gemaakt, is zonder twijfel op gematigden toon gesteld, zegt de Crt., maar een stap in de richting van een op lossing van het conflict kan zij reilijk ge- nocmd worden. Baldwin, en met hem de ge heele regeering, blijft op het standpunt staan, dat de algemeene staking eerst moet worden opgeheven, voordat aan nieuwe onderhande lingen ter bij'egging van het kolenconflic' kan worden gedacht. Dit in de deur. die Bald win open achi. maar het is nagenoeg onmo gelijk. dat de Trade Unions door die deur zul len binnengaan, tenzij een verloop der sta king of een uitputting der geldmiddelen haar daartoe zouden dwingen, als zij niet tevoren tot de overtuiging gekomen zijn, dat in de raadzaal, waartoe die deur toegang geeff. concessies wachten en niet gedicteerde vredes- voorwaarden. Politic en stakers werken somen. Slechts een gering aantal stakers is betrok ken geweest in ongeregeldheden, doch in ve le gevallen was hun optreden voorbeeldig Vooral hun verhouding tot de politie is van den meest vriendschappelijken aard. In Plv- mouth heeft een voetbalmatch plaats gehad tusschen politie en stakers. Te Lewes hebben politie en stakersteams een biljartwedstrijd gespeeld. In Forest of Dean hebben de sta kers zich ter beschikking van de politie ge steld om de orde te handhaven en in Ham mersmith hebben de stakende autobuschauf- feurs hun meer oproerige collega's ervan weerhouden om autobussen, die door vrijwil ligers werden bestuurd, te beschadigen. Besluiten van Ostende. Gistermorgen vergaderden te Ostende de transportarbeidersinternationale en de mijn- werkersinternationale afzonderlijk, alvoretu gezamenliik een vergader.ng te houden. De trarisportinternationale besloot de reso- lutie te handhaven, volgens welke het kolen- vervoer van het vasteland naar Engeland wordt stopgezet. Zij onderzoekt de mogelijk heid om aan Engelsche schepen geen bunker- kolen te leveren en levensmiddelentransporter. naar Engeland te beletten. Bovendien zal zij trachten, het monsteren van matrozen aan boord van Engelsche schepen tegen te gaan Desbetreffende regelingen zullen in dc ver schillende landen getroffen worden in voile overeenstemming met het bestuur der vak- bonden en de aangesloten -vereenigingen, die over een evemtueele uitvoering der regeling moeten beslissen. Reeds tevoren was opgemerkt, dat in Frankrijk en Nederland het vervoer van le vensmiddelen belemmerd wordt. Men achtte speciale maatregelen noodig betreffende het transport van steenkool op den Rijn. Derhalve zullen Nederlandsche en Duitsche transportgedelegeerden a.s. Woen» dag te Duisburg bijeenkomen, om de kwestie van het vervoer der Ruhrkolen te onderzoe ken. RMAAR

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1