AlKmaarsche Courant De dochter van Alva. JBEUILLETON. Maandag 10 Mei. tf© 109 1926 Honderu Aciit en Twintlgste .'aargang. Oeinengd Jiieuws. HEX VERWAARLOOZE'N VAN EEN GEI1JE. De officier van justitie bij de rechtbank te Middetburg vorderde gisteren 25 boete subs. 2t> dagen hechtenis tegen een landbou- wer uit Waarde, die twee joxge geitjes, die bij hem in de schuur waren gebracht, geheel zonder eten of drinken liet staan. Een geitje lag twee dagen later dood in de schuur. Een diereuarts als deskundige gehoord, verklaar- de dat de dood niet bepaald moet worden toegeschreven aan het niet geven van voedsel, maar dat dit er aan heeft kunnen medewer- ken. Was het bepaald de oorzaak, dan zou ook het tweede diertje zijn gestorven. Verdachte zeide de dupe te zijn van het vereenigingsleven, hij heeft de dieren voor de vereeniging gestald. De president zeide, dat bekl. de dupe is van zijn eigen gebrek aan medegevoel met dieren. HUURPRIJS EN HUURCOMMISSIE. Nu reeds verscheidene huurcommissies zijn opgeheven en de opheffing van andere binnen korten tijd is te verwachten, zijn vonnissen, gegeven in verband met die opheffing, van algemeen belang. Door den kantonrechter te Wijk bij Duurstede is een vonnis gewezen, dat de vermelding waard is. Iemand huurde een huis te Driebergen voor een termijn van vijf jaren voor een bepaalden huurprijs. Na .eenigen tijd bleek, dat voor dezen huurprijs de goedkeuring van de huur- commissie niet was verzocht, daar de verhuur- der te dien opzichte zijne wettelijke verplich- tingen niet was nagekomen. De huurcommis- sie bepaalde den huurprijs op een lager be- drag dan tusschen partijen was overeengeko- men. In hooger beroep werd deze huurprijs door den kantonrechter op een meer verlaagd bedrag vastgesteld. Daarna werd ten aanzien van de gemeente Driebergen, ingevolge het gewijzigd art. 11 der huurcommissiewet, bij Koninklijk Besluit verklaard, dat de omstan- digheden het voortbestaan der huurcommissie wet ten aanzien van die gemeente niet noodig maakten langer dan zes maanden na de dag- teekening van dat besluit en hield deze wet aldaar op te gelden van af den 23sten Aug. 1925. De verhuurder was van meening, dat van den 23sten Aug. de oorspronkelijk tus schen hem en huurder overeengekomen huur prijs opnieuw van kracht werd. Hij dagvaar- de derhalve den huurder, die meende dat de door de kantonrechter vastgestelde huurprijs van kracht bleef tot het einde van den huur- tijd, voor het kantongerecht te Wijk bij Duur stede. Bij vonnis van 23 April 1.1. werd door den kantonrechter aldaar de door den ver huurder ingestelde vordering afgewezen met zljne veroordeeling in de kosten. HOEWEL VAN STAAL. NIET j' UITBRAAKVRIJ. Joliet, in den staat Chicago, heeft wellicht de modernste gevangenis ter wereld. Het is een gebouw van staal, in deze gevangenis zit- ten alleen zware misdadigers. Zoo onder- gaan daar de beide berucht geworden jonge- lieden Nathan F. Leopold en Richard Loeb (die uit baldadigheid een kind hadden ver- moord) hun zware straf. Thans zijn er voor de eerste maal sinds de ingebruikneming van die gevangenis boeven uitgebroken, en zelfs niet minder dan zeven. Net toen de gevangenen waren opgeroepen voor het avondmaal en hun cellen verlieten, wisten zeven hunner uit den langen stoet te komen en zich te verstoppen in leege cellen. Toen de kust vrij was, kwamen zij te voor- schijn, pakten een bewaker die juist een hoek ora kwam beet, knevelden hem en wurgden hem toen, snel en geluidloos. Het lijk van den bewaker Klein werd in een eel geduwd en daar pas later gevonden. De zeven ruwe gas- ten liepen nu op hun kousen den gang door naar een deur die op de binnenplaats uit- komt. Zij hadden hun bewegingen zoo nauw- keurig geregeld, dat zij niemand vonden om hen tegen te houden; de bewakers war n in de eetzaal. Op de binnenplaats stond de auto van den gevangenis-directeur. Vier mannen liepen er heen, zette den motor aan en gingen in den wagen zitten. Inmiddels waren de drie anderen, zonder gerucht te maken naar het Eortiersvertrek gesneld. Daar was slechts een ewaker. Toen deze, opgeschrikt door het ge- luid van den motor, keek wat er aan de hand was, werd hij onmiddellijk neergeschoten. Men ontrukte hem den sleutel, opende de poort en toen de auto reeds in ferme vaart naar buiten reed, sprongen de drie boeven, die den toegang hadden vrijgemaakt, er in. Toen ging het er met razende vaart van door. Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaold door Mr. G. Keller. 281 „U is in goed gezelschap, kapitein Amati," zegt de kleine vaandrig. „Doe me de eer me voor te stellen aan den ondersecretaris van den hertog." Na deze plechtigheid vervolgt de jeugdige Spanjaard: „Waarheen voert uw weg?" „Naar de hoofdwacht." „Dan ga ik zoover met u mede," verklaart De Busaco. „Ik heb daar ook wat in orde te brengen. Ik zou graag vanavond vrij willen hebben om de stad in te gaan. Een Vlaamsch kindjebegrepen he?" en hij strijkt met zeker airtje zijn snor op. Terwijl zij door de straten wandelen, be- gint De Busaco, die zich blijkbaar voor dat doel bij hen heeft gevoegd, Oliver uit te vra- gen over het uitzicht, dat er wellicht bestaat, dat er gauw een betalingsdag voor het garni- zoen van Antwerpen za laanbreken, of hij iets weet omtrent de piannen van den hertog, hoe tiende penning binnenkomt enz. Blijkbaar hebben de verliezen, die hij bij het drinktoer- nooi heeft geleden zijn belangstelling voor dat alles doen toenemen. Hoewel de schildwachten buiten de gevange- nis onmiddellijk het vuur openden op de vluchtelingen, kwamen dezen er met hun wa gen veilig doorheen, ofschoon de wachten meenen, twee van de boeven te hebben ge- kwetst. De auto sloeg de richting in van de grens van Michigan. Verder werd niets meer van de vluchtelingen gezien of gehoord. De ontsnapten zijn alien gevaarlijke lieden, drie hunner hebben levenslang. EEN BRUTALE INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de kieed'ingfabriek „de Industrie" van de firma Gebrs. Bervoets; aan den Essenburg- singel te Rotterdam een brutale inbraak ge- pleogd. De dieven zijn, .naar de N. Rott. Crt. meldt, vermoedelijk over het hek geklommen, dat de poort van de school aan genoemden Singel van den openbaren weg scheidt. In deze poort zijn zij. over een vrij hooge schutting geklauterd, waardoor zij op een shik omheind onbebouwd terrein kwamen Op dit terrein ligt een partij hout opgesllagen en door van dit hout een stapel onder een van de ramen van het fabriekspand, dat aan de eene zijde ati stuk grond begrenst, te maken, konden zij bij dit venster komen. Het raampje werd be- veiligd door zware ijzeren spijlen, waarvoor weer een gazen hor aangebracht was. Hor en spijlen hebben de dieven weggebroken, t raam hebben zij eenvoudig uit de schamieren gelicht en op zij gezet en zoo zijn zij door de opening naar binnen gekomen. Het eerst kwa men zij in een gang. Deze zijn zij doorge- gaan, waarna zij langs een tr, i naar boven vonden, waar de kantoren geves- tigd zijn. In een der lokalen staat een groote brandvrije kluis. De inbrekers hadden een zuurstofapparaat bij zich en hiermede hebben zij de kluis geheel opengebrand. Door de rolluiken gfstoten waren, konden zij ongestoord werkenvan buiten af was er niets te zien. In de kluis vonden zij evenwel niets van hun gading, daar hij slechts boeken en papie- ren bevatte. Hierna hebben de dieven ver- schillende lessenaars opengebroken. In een van deze lessenaars vonden zij een paar sleu- tdtjes, die bij onderzoek bleken te passen op een tweede kluis, die in een aangrenzend ver- trek staat. Nadat zij met behulp van dfeze sleutels de tweede kluis geopend hadden, bemerkten zij, dat het inwendige van de kluis bestond uit tal van kleine afgesloten ijzeren vakjes. En- kele van deze vakjes werden opengebroken. In een van de vakjes stond een geldkistje. Ook dit werd opengebroken en de inhoud, specie en bankpapier, buit gemaakt. Bij hun verder onderzoek vonden de inbrekers in de kluis nog twee geldkistjes, benevens een geld- mandje. Ook hierin bleek geld te zitten. Ten slotte zijn de dieven op dezelfde ma- nier vertrokken, als zij gekomen zijn. Hun werktuigen hebben zij laten liggen Zoo heeft de politie in bfes'lag genomeneen zuur- stof-apparaat, met manometers en branders, twee brillen, buig- en knijptangen, een hand- boor en tal van andere inbrekerswerktuigen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de die ven met handsehoenen aan gewerkt hebben. Er zijn tenminste nergens vingerafdrukken aangetroffen. Wei zijn tal van onderdeelen van de opengebroken kluis gevonden In totaail hebben de dieven ongeveer 6000 buit gemaakt. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. DE AUTOBUS-KWESTIE. Zaterdagmiddag zijn er te 's-Gravenzande relletjes geweest in verband met de autobus- kwestie. O. m. zouden van drie auto's van de Westlandsche Stoomtram de band'en zijn doorgesneden. Er zijn marechauss^e uit Loosduinen naar 's-Gravenzandte gezondien, die Zaterdagavond om half twaalf nog niet terug waren. ONWETTIGE BEVOEGDHEIDS- VERLEENING OP GROOTE SCHAAE AAN TANDTECHNICI. Namens de tandheelkundige studentenver- eeniging John Tomes te Utrecht is aan den minister van onderwijs, kunsten en weten- schappen geschreven: dat sedert de inwerkingtreding van de wet van 24 Juni 1876, Staatsblad 117, laatstelijk gewijzigd 29 Juni 1925, een groot aantal tandtechnikers bij de Inspectie van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid het verzoek ingediend ter verkrijging van de bevoegdheid tot het uitoefenen van de vol- ledige prothese, dat vele aanvragers niet konden bewijzen, dat zij inderdaad de beperkte prothese voor 1913 als beroep hadden uitgeoefend, dat een aantal, door de inspectie van het Staajstoezicht op de Volksgezondheid, belast met de beoordeeling van de aanvragen, afge wezen aanvragers zich met een verzoek- schrift tot den minister hebben gewend, dat het nader gevolg daarvan was, dat aan Guy heeft intusschen slechts weinig aan dacht voor het gesprek. Oog en oor spant hij in om na te gaan, of de Zeeuwsche koop- man hem volgt. Op de Schoenmarkt is het zoo druk, dat het moeielijk is om de menschen in het oog te houden, doch nadat zij de Ka- merstraat zijn ingeslagen en de herberg van den Gouden Leeuw zijn voorbijgegaan, waar na zij zich begeven in het doolhof van steeg- jes, dat voert naar de voornaamste waterpoort van de stad, waar de hoofdwacht is geves- tigd, wordt het minder druk en, zich voorzich- tig omwendend krijgt Chester den man in de gaten dien hij liefst ontloopen wilde. Deze volgt hem onverstoorbaar naar de poort der stad, maar staat stom verbaasd, als Guy en Oliver, vergezeld door den jongen Spaan- schen officier, het bureau van den officier van de wacht ingaan, door dezelfde deur, waar- aan het biljet is aangeplakt, dat drieduizend carolusguldens uitlooft. „De Busaco," zegt de Engelschman, even voor de deur stilstaand, „ziet ge dien man daar in Zeeuwsche kleedij?" „Ja." „Wilt ge iets verdienen, dat je bezorgdheid over je achterstallige soldij wegneemt?" „Santos! Zeker!" „Roep dan een paar man hier en pik hem in. Hij woonf in een der van het Spaansche gezag afgevallen streken, te Vlissingen. Ik vermoed, dat de Raad van Beroerte reeds lang naar hem zoekt." „Een belooning!" roept de kleine Span jaard, en hij vliegt de wacht binnen om zon- een groot aanfat hunner 3e bevoegdheid werd toegekevd, dat waarschijnlijk nog vele tandtechnikers zich met hun verzoek tot den minister zullen wend en dat de belangen van tandheelkundige stu- denten, wier aantal bij den aanvang van den huidigen cursus het nog nooit bereikte getal 330 bedroeg en waardoor het voor zeer velen toch al moeiiijk zal worden, na afloop van hun studie een loonenden werkkring te vor- men, door deze te ruhne uitvoering van de wet, waardoor aan verschillende absoluut onbevoegde personen bevoegdheid wordt verleend, ten zeerste worden geschaad, dat s^noemde studenten eerst na een kost- bare srudie de bevoegdheid kunnen verkrij- gen ,na met goed gevolg afleggen van de in de wet omschreven examina, tandheelkundige hulp te verleenen, dat genoemde zware eischen in de wet zijn omschreven, teneinde de volksgezondheid te bevorderen, dat dCfor het toekennen van bevoegdheid aan niet-geschoolden, zooals thans is ge- schied, de volksgezondheid niet wordt ge- diend. Adressante verzoekt mitsdien den minister, in deze uitvoering van de wet van 24 Juni 1876, Staatsblad 170, laatstelijk gewijzigd 29 Juni 1925, verbetering te brengen, door het onderzoek naar de overgelegde bewijzen der tandtechnikers, dat zij voor 1913 de beperkte tandprothese als beroep hebben toegepast, te verscherpen. DE KARTHUIZERS IN ONS LAND? Deze week, heeft in Lucca (Italic) het gene- raal kapittel plaats van de Orde der Karthui- zers. Er zal daar een voorstel worden be- handeld tot stichting van een idooster in ons land. Bij den generaal der Karthuizer Orde is een suppliek ingekomen, geteekend door een groot aantal vooraanstaande Hollandsche katholieken, waarin wordt aangedrongen 'op een gunstige beslissing. Het stuk draagt onderteekeningen van de hoogste kerkelijke en wereldlijke autdriteiten hier te lande, van de bisschoppen van Nederland, de provin- ciaals der verschillende Orden, de presiden- ten der seminaries, professoren der universi- teiten enz., en gewaagt o.a. van de edele rol, welke onze voormalige karthuizerkloosters in de vaderlandsche kerkhistorie hebben ge- speeld. Indien de Orde zou kunnen besluiten om zich weer in Nederland te vestigen, staat het wel vast, dat de Chartreuse zou worden ge- sticht in een der drie zuidelijke bisdommen. Naar het Centrum vemeemt,. is een terrein van ongeveer 200 H.A. kosleloos beschik- baar gesteld. Vermoedelijk zou alsdan het klooster worden genaamd S. Mariae en wor den beschouwd als een voortzetting van het beroemde klooster te Roermond, hetwelk in 1783 door Jozef II is gesupprimeerd. CONTROLE OP ZOOLLEER. De Bonden van Lederfabrikanten hebben naar de Echo van het Zuiden mededeelt, aan de Bonden van Schoenmakerspatroons hun antwoord doen toekomen terzake de con- trole op zoolleer. De lederfabrikanten komen tot de conclusie dat zij zich niet verantwoord achten, in wel- ken vorm ook tot het instellen van een chemi- sche controle op zoolleer hun medewerking te verleenen. Ook de directeur van het proef- station heeft de looiers niet kunnen overtui- gen van de gewenschtheid of noodzakelijkheid van zoolleder controle en heeft ook geens- zins de bezwaren tegen de toegepaste analyse methode kunnen weerleggen. DE KLACHT VAN DEN COMMISSARIS VAN POLITIE TE CULEMBORG TEGEN Mr. W. J. HOFDIJK. Mr. Bourlier, advocaat te's Gravenhage, die, naar men weet, als raadsman optreedt van den commissaris van politie te Culera- borg, den heer J. Blok, heeft onder dagteeke- ning van Zaterdag het volgende geschreven aan den minister van justitie: Excellence: Op 16 April 1926 werd door mijn client, den heer Joel Blok, commissaris van politie te Culemborg, in handen van den heer offi cier van justitie bij de arrondissementsrecht- bank te Tiel aangifte gedaan van strafbare feiten gepleegd door en klacht gedaan te gen den heer mr. W. J. Hofdijk, rechter-com- missaris, belast met de behandeling van de strafzaken te Tiel. Op goede gronden verneem ik, dat deze aangifte en klacht nog steeds ligt te rusten te Tiel en dat nog steeds, in strijd met de wet, door het O. M. bij de rechtbank te Tiel geen verzoekschrift is ingediend aan den Hoogen Raad der Nederlanden als bedoeld bij art. 510 van het Wetboek van Strafvcrdering. Integendeel, nog steeds geschieden opspo- ringen te Culemborg, welke opsporingen ge- richt zijn tegen den heer Joel Blok, terwijl die opsporingen alleen ten doel hebben te der zich om de militaire etiquette te bekomme- ren luide te roepen: „Laat een paar man met me mee komen, gauw! Er valt geld te verdie nen!" Twee Spaansche soldaten springen bij het hooren van dat vooruitzicht op, en hij ijlt met hen de straat op. Spoedig is de jacht op den koopman uit Zeeland in vollen gang onder het geroep van „Heretico fugitivo!" en ande re beschuldigingen, die maken, dat de man zich haast om er van door te gaan. Blijk baar kent hij de stad zoo goed, dat hij weet te verdwijnen in een der donkere stegen waar- van het in dat stadsgedeelte krioelt en aldus ontsnapt aan den kleinen Spanjaard, wiens rijlaarzen niet bevorderlijk zijn voor de snel- heid. „Ik heb hem niet te pakken kunnen krijgen," zegt Busaco, als hij vijf minuten later adem- loos terugkeert, „maar ik zal hem goed in de gaten houden." „Uitstekend, de prijs die op hem is gesteld. zal je de achterstallige soldij doen vergeten, verzekert hem Guy, terwijl Oliver uit het bu reau komt, waar hij een onderhoud heeft ge- had met den kapitein van de wacht, en de noodige maatregelen heeft getroffen voor het arrest van De Guerra. ,,Ik denk wel niet," zegt Guy lach»nd, Vr- wijl hij en Oliver samen verder gaan, nadat de vaandrig hen bij de hoofdwacW heeft ver- laten, „dat die heer uit het Zuiden van Zee- land zich haasten zal om zich bij een of an deren militairen autoriteit te venoegen, ten einde my te verraden. En nu het gevaar trachten lets uit te vinden ten nadeele van de moraliteit en of levenswandel .van bovenge- melden heer Joel Blok. Op deze gronden heb ik de eer mij te wen- den tot uwe excellentie met beleefd verzoek, den heer officier van justitie bij de arrondis- sementsrechtbank te Tiel wel te willen gelas- ten, met bovengemelde aangifte en klacht te handelen, gelijk hij dit reeds lang had behoo- ren te doen. ONTWIKKELAAR VOOR TE KORT BELICHTE PLATEN. Te korte belichCng is door den gewonen ontwikkelaar moeiiijk te redden, ook al ont- wikkelt men nog zoo weloverwogen. In Focus beveelt Tuinzing den volgenden speciaal-ont- wikkelaar sterk aan, op grond van eigen on- derzoeking en ervaring. Oplossing A: gekookt water 100 c.c.m. ortol 2.4 gramparamidophenol 1.2 gram; pyrocatechine 1.2 gram, kalum metabisulfiei 8 gram. Oplossing B: gekookt water 10Q c.c.m.kaliumnydroxyde 10 gram. Voor ont- wikkelen nemen 1 deel A, 1 deel B en 20 k 24 deelen water. De paarse kleur van den ont wikkelaar schaadt niet; de ontwikkeling gaat zeer snel. DE REORGANISATIE DER R.-K. STAATSPARTIJ. De R.-K. Gemeenteraadsfractie van Am sterdam heeft, in verband met de op handen zijnde reorganisatie der R K. Staatspartij, tot het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging in den rijksWeskring Amsterdam een brief ge- ricm waarin gewezen wordt op een leem*e in de samenstelling van den partijraad in zoo- zerre deze n.l. niet bevat een vertegenwoordi ging van h°t gem^entelijk leven. De fractie betoogt, dat de gemeente is een deT belang- rijksie organen van h»t maatschapp^lijk leven, met eigen behoeften, eigen taal en eigen rechten, en dat een afvaardiging van het gemeentelijk leven in den partijraad niet alleen een uiting zal zijn van de erkenning van de waarde der gemeente als belangrijk deel van het maatschappelijk organisme, maar daarenboven van beteekenis zal wezen, om overal, waar de landspolitiek het gemeen telijk leven raakt, voor de rechten en belan gen daarvan op de bres te staan. De fractie dwingt er bij het kringbestuur met klem op aan, te willen bevorderen, dat de bedoelde leemte alsnog worde aangevuld en dat in den partijraad worden opgenomen drie ver- tegenwoordigers van het gemeentelijk leven, waarvan een uit de groote, een uit de middel- groote en een uit de plattelandsgemeenten. In verband met het feit, dat een organisatie van hen. uit wie de afvaardiging van het gemeen telijk leven zou moeten voorkomen, ont- breekt, meent de fractie, dat de aanwijzing der personen dient te worden gelegd in handen van het te vormen bestuur der R.-K. Staats partij. FEDERATIE VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN- VEREENIGINGEN. Zaterdag heeft de Federatie van handels- en kantoorbediendenvereenigingen in Neder land haar algemeene vergadering gehouden te 's-Gravenhage, onder leiding van den voorzitter, den heer G. Smits, die o.m. wel- kom heette den inspecteur van het handels- onderwijs, mr. Thiel, en het rapport der com- missie ter bestudeering van het handelson- derwijs voor winkelbedienden in bespreking bracht. De heer A. A. Hamersveld, voorzitter der commissie, die het rapport heeft samenge- steld, zette uiteen, dat er vier principieele pun- ten zijn: le. of het onderwijs aan winkelbe dienden handels- of nijverheidsonderwijs moet zijn; 2e. of het dag- of avondonderwijs moet zijn;-3e. of het verplicht of facultaCef m&et zijn en 4e of het door het particulier ini- tiatief of rechtstreeksch door overheidsbe- moeiing moet worden verzorgd. Volgens de commissie moet het onderwijs verplicht daghandelsonderwijs zijn, door het particulier initiatief ter hand te nemen en door de overheid te steunen. Bij de discussie werd de opmerking ge maakt, dat een driejairge cursus voor winkel bedienden aan moet sluiten op het zevende leerjaar, wanneer*lat weet wordt ingesteld. De heer Hamersveld verdedigde de opvat- ting, dat het, zooals de commissie wil, aan moet sluiten bij het zeSde leerjaar. Op een opmerking over de conclusie betreffende de vraag van overheid sonde rw ijs of particulier onderwijs, antwoordde de heer Hamersveld, dat de comnjissie hieromtrent niet een zoo po- sitief oordeel kon uitspreken. Mr. H. Westermann verdedigde het stand- punt, dat het onderwijs handelsonderwijs moet zijn. De conclusies van het rapport werden daarna aanvaard. De federaCe van handels- fen kantoorbe- Na discussie werd de volgende motie aan- genomeu; diendenvereenigingen in Nederland, oyer- wegende: voorloopig van de lucht isen de blik uit zijn oogen is wel zoo veelzeggend, dat de schilder het woord „liefde" over zijn lippen laat glippen. Het tweetal gaat weer door de Kamer- straat en over de Schoenmarkt naar De Meir, waaraan het groote huis van Bode Volcker is gelegen. Wanneer zij voor den hoofdingang staan, welke naar het binnenhof voert, is er niets te zien van een rijtuig. Guy kijkt daardoor vrij mistroostig. „Word nu niet dadelijk ongeduldig: het is beter, dat wij hier het eerst zijn, want nu kan ik zorgen voor een behoorlijke uitstalling van koopwaren v66r dat de duenna en haar pu pil hier zijn," zegt de schilder. Hem als vriend van den huize bekend met den toestand, voorgaande, tikt Oliver op een zijdeur pan het einde van het binnenhof en wordt bijna onmiddellijk binnengelaten door het dienstmeisje van den vorigen avond. De kamenier Wiarda, die Guy zoo hoogharCg te woord heeft gestaan, is blijkbaar ergens an- ders bezig. Zij komen bijna onmiddellijk in de woon- kamer van het gezin. Hier zit de familie Bo de Volcker, bestaande uit den heer des huizes, zijn zoon Jacob, een jongen van een jaar of zestien, die kortgeleden de school heeft verla- ten en nu bij de boekhouderij werkzaam is, en de dochter Wilhelmina, wier zijde-achtige blonde krullen en vroolijke blauwe oogen Oliver er toe gebracht hebben om haar niet enkel op het doek te brengen, maar ook in zijn dat tal van verschljnselen erop wijzen, 3al het Handelsonderwijs ten onzent in een staai van verdrukking is geraakt; dat het veel te lage subsidie, waarmede het handelsonderwijs van staatswege pleegt te worden bedacht, vergeleken bij dat van an dere takken van onderwijs, op geen enkelen deugdelijken, verdedigbaren grond berust; is van oordeel: dat het handelsonderwijs, dat voor ons land van een zoo buitengewoor groote beteekenis is,eerst dan tot bloei zal komen, als het in al zijn geledingen wettelijk wordt geregeld, met dien verstande, dat in verband met het algemeen vormend karakter van dat onderwijs aan jongelieden, die eer handelsschool bezochten, welker leerstof met die eener H.B.S. met 5-jarigen cursus qualita- tief gelijk is te achten, de hand op verdere studie niet door belemmerende beperkingen worde ontnomen en besluit: 1. om voor de verwezenlijking van dit denkbeeld onverwijld met alle ten dienste staande wettige middelen krachtige propa ganda te voeren en te blijven voeren, en 2. om deze motie ter kennis te brengen van de regeering, de beide kamers der Staten- Generaal en de pers. Als plaats voor de volgende algemeem vergadering werd Amsterdam aangewezen. HET ONTWERP-BIOSCOOPWET. Dr. W. W. van der Meulen, wethouder van onderwijs te 's-Gravenhage, verzoekt aan de N. R. Crt. het volgende mee te deelen: Uit de handelingen van de Eerste Kamer van 29 April j 1. zie ik, dat de minister-presi- dent voor de tweede maal zijn naatn heeft genoemd als liberaal lid der staatscommissie tot bpstrijding van de zedelijke en maatschap- pelijke gevaren van de bioscoop. Terecht heeft de minister vermeld, dat dit ontwerp ook mijn instemming had. In dat wetsontwerp der staatscommissie werd n.l. de instelling van een centrale keu- ring van films voorgesteld, waardoor de rechtszekerheid aanmerkelijk werd verhoogd. Niet alleen verschillende plaatselijke corn- missies, die thans in opdracht van den bur- gemeester in loco zich daarmede bezig hou den zouden daardoor van haar taak worden ontheven, doch ook alle burgemeestens voor een dee! van hun bevoegdheid van art. 188 der Gemeentewet. isiet allerlei plaatselijke grootheden zouden mfeer hebben be beslissen onafhankelijk van elkaar, maar't oordeel van een centraal lichaam zou gelden als de uit- spraak van het pubilek geweten. Nu echter door de wijziging der wet bij de behandeling in de Tweede Kamer daarneven? gemeentelijke keuring in de wet is opgeno men, is m. i. dit voordeel van verhoogde rechtszekerheid geheel verloren. Waar uit het gesprokene in de Eerste Ka mer zou kunnen worden afgeleid, dat ook dit wetsontwerp mijn instemming zou heb ben, stel ik er prijs op te verklaren dat ik ware ik thans ergens daartoe geroepen aan dit wetsontwerg mijn stem niet zou kun nen verleenen. In een gisteravond in Coomans gehouden openbare vergadering der Nederlandsche Tandtechnische Vereeniging heeft de voorzit ter, de heer G. B. Neering, gesproken over: Waarom dienen alle tandtechnici voor de wet bevoegd verklaard te worden? HET TRAMONGELUK TE WAGENINGEN. De 22-jarige Dirk]e Meurs is onmiddellij! gedood, terwijl de 22-jarige Mol emstig ge- wond werd. Zes meisjes in den wagen bekwa- men lichte kwetsuren. Het duurde geruimen tijd voor men den wagen zoover had opge- vijzeld, dat men de beide meisjes op het voor- balcon kon vrijmaken. De gewonde is naar Ziekenzorg, de overledene naar het ouderlij- ke huis vervoerd. De machinist Koolen bleel vrijwel ongedeerd. De machinist Van Brussel liep een niet ernstige hoofdwonde op, terwijl ook de conducteur Oosterwegel van de tram uit Wageningen licht aan het hoofd gewond werd. Wat de m-lerieele schade betreft, de beide trams bleven op de baan, maar de locomotie- ven werden zwaar beschadigd; die van de tram uit Ede liep met een wiel uit de rails; de bagagewagen van de tram uit Ede werd op het volgende passagiersrijtuig geschoven en vrijwel geheel -'ernield. Uit Wageningen was onmiddellijk de poli tie ter plaatse en drie doktoren verleenden ge- neeskundige hulp. Dadelijk werd begonnen met den weg vrij te maken. Te 2 uur kwam het parket uit Arnhem op het terrein. Op zijn last werden foto's genomen, alvorens het op- ruimingswerk kon beginnen. Uit Arnhem kwam een tenderwagen met materiaal, waar na de wagens van de tram uit Ede uit elkaar werden gerukt. Te half zes was de weg weder vrij. KORTE BERICHTEN. Prof. ir. H. J. Heuvelink, hoogleeraar in het landmeten, het waterpassen en de geode- sie, aan de Technische Hoogeschool te Delft hart een plaats te geven. Het drietal is blijk baar, in een druk gesprek gewikkeld, waarbij de meeningen nogal scherp tegenover elkaar staan. De oude heer, een energieke maar zwaar- lijvige Vlaming, op en top een koopman, is blijkbaar verstoord. Zijn wangen hebben een hooge kleur en hij kijkt boos. De blauwe oogen van de jonge dame kijken ook boos, maar de blikken er van zijn verduisterd door ingehouden tranen, en de koeken van haar mond vertoonen nu en dan een zenuwachtige trilling. De knaap heeft, gelijk de meeste ben- gels van zijn leeftijd, nogal pret in het twist- gesprek tusschen vader en zuster,. want op zijn blond gelaat is een onderdrukt lachje te lezen. Als hij dorst, zou hij in een vroohj- ken lach uiting aan zijn gevoelens geven. „Zoo, Oliver," roept de koopman, met uit- gestoken hand op hem af komend, „terug uit Brussel! Niet lang weg geweest," en hij be groet den schilder met de hartelijkheid van een oud huisvriend. Juffer Wilhelmina be- groet Oliver deftig op z'n Spaansch, haar aanbidder slechts veroorlovend haar blanke vingertjes te kussen. De knaap roept enkel met een vroolijk lach je: „Hoe maak ]e het?" „Ik heb me de vrijheid verdorloofd een vriend mede te brengen, kapitein Guide Amati, van het garnizoen te Middelburg," zegt de schilder. „Een vriend van jou, Oliver! Welkom ir mijn woning," zegt Volcker met echt Vlaam- sche gastvrijheid den vreemdeling begroetend. •s. v - (Wordt vervojgd).

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5