"VALET" Het beste geneesmiddel voor een trage iever, schelc hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen ver- zekert goede werking van lever en ingewan den, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondlieid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde piilen 0.65; in apotheken en drogistzaken. heeft met ingang van 7 September ontslag verzocht. Prof, rleuvelink wordt in September 65 jaar. Zaterdagmiddag is te Woensel bij Eind hoven de boerderij van den landbouwer W. Daams uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Te Maastricht is de 18-jarige leiendek- ker Bastiaans van een dak, waar hij werkte, gevallen. Hij is in het gesticht Calvarienberg overleden. DE ZAAK-GEELKERKEN. Naar het orgaan der synodale kerk van Am- eterdam-Zuid mededeelt, heeft deze kerk thans ruim 11,000 gulden vaste bijdragen. Voor een stadsgemeente is dit bedrag zeker nirt groot, te minder als men bedenkt, dat fit kerk ook de emeritaatsgelden van een omi predikant van Amsterdam-Zuid, ds A. van Dijken, die zich aan de synodalen kant h eft geschaard, moet betalen, die 3900 gulden be- •dagren. Vooralsnog is het dan ook. nog niet zeer waarschijnlijk, dat reeds tot het beroe- pen van een predikant kan worden overge- gaan. Dr. Geelkerkens kerk had vroeger een vast inkomen van 40,000 gulden, thans verminderd tot 32,000, zoodat deze er vrij wat rooskleu- riger voorstaat. Bovendien zijn er in Groot- Amsterdam pl.m. 400 en in Amsterdam-West plm. 100 belijdende leden, onder wien tal van zeer kapitaalkrachtigen, die thans nog bij nun eigen kerkeraden protesteeren, maar zich zoodra zij daartoe worden gedwongen, bij Amsterdam-Zuid zullen aansluiten. Het ge volg is dan ook. dat er reeds tal van stemmen opgaan in dr. G.'s gemeente, om een nieuwe kerk te bouwen, liefst in Groot-Amsterdam, daar binnen afzienbaren tijd de gemeente te groot zal zijn voor de tegenwoordige plaat3- ruimte, vooral wanneer de synodale kerke- raad het bemiddelingsvoorstel van dr. G. cs aanneemt, waarbij aan deze groep o a ook iia kerkgebouw wordt afgestaan. Uaar in gereformeerde kringen te Amster dhm verluidde, zijn de professoren Diepen- horst, Woltjer, Pos en Zevenbergen uitge- noodigd, zich voor de curatoren der Vrije Universiteit te veranhvoorden betreffende hun houding terzake van de kwestie- dr. Geel- kerken. FRAUDE BIJ WERKfcOOSHEIDS- UITKEERING. De rechter-commissaris te Haarlem otider- zoekt weer twee gevallen van fraude bij werk- loosheiduitkeering. Een auto vau een Haarlemschen winkelier had den ongehuwden lossen arbeider S. aan- gereden. S. werd emstig verwohd en moest geruimen tijd in een ziekeninrichting ver- pleegd worden. De verzekeringsmaatschap- oij, waarbij de winkelier verzekerd was, keer- de aan S. een bedrag van 1000 ineens uit, waarvan S.. die zich inmiddels tot het burger- lijk armbestuur om ondersteuning had ge- wend en ondersteuning van f 7 per week ontving, geen mededeeling deed. Vo^rts is nog gebleken. dat S. 2 laar lang bij den win kelier L elke maand 100 ontving, waarvan ook geen mededeeling is gedaan aan het burgerlijk armbestuur Een ander geval is het volgende. Een ar beider werd ziek en moest in een ziekenin richting worden opgenomen. Zijn kameraden gaven aan zijn gezin 15 per week. Voorts ontving de vrouw van een liefdadige instel- ling ook een bepaald bedrag per week Toch vroeg zij ondersteuning aan het burgerlijk armbestuur en zij verzweeg bovengenoemde ondersteuningen Toer dt man het ziekenhuis verlaten had. was hii nog niet direct in staat te werken. en de uitkeering van drie zijden ging gewoon door. Thai s is gebleken, dat de betrokken arbeider reeds 9 weken aan het werk was, en in die 9 w^ken de uitkeering van het burgerlijk armbestuur heeft opge- streken. NEDERLAND EN DE STAKING IN ENGELAND. Vrijdag heeft het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel op het bureau der Interna tionale Transportarbeidersfederatie te Am sterdam vergaaerd. Ook Jachade, van de Duitsche Spoorwegvereeniging, was aanwe- zig Aan den gedelegeerde naar de vergadering der I. T. F. te Ostende werd machtiging ver- leend, de teezegging te doen, dat de Neder landsche vfereeniging van spoor- en tram wegpersoneel alles wat in haar n.acht is, zal doen om de daar te nemen maatregelen ook voor Nederland door te voeren. Mede in verband hiermee is het hoofdbe- stuurslid v. Braambeek Zaterdagmorgen naar Heerlen vertrokken om zich op de hoogte te stellen van het kolenvervoer. Aan de afdeedng Rotterdam zijn instructies gegeven, die zullen worden gevolgd door voorloopige maatregelen ten opzichte van de andere afdeelingen. In verband met de hervatting van den stoombootdienst Hoek van Holland-Harwich v.v., ingaande heden zullen de boottreinen van en naar Hoek van Holland weer normaal loopen. Daar thans invoer van gamalen in Enge- land niet wordt toegelaten, hebben de garna- lenvisschers te Vlissingen en Arnemuiden hun vaartuigen te Vlissingen opgelegd. Gistermorgen is te Rotterdam een Batavier- boot uit Londen aangekomen met 119 passa- giers en zoo goed als geen stukgoed. Deze week is de boot uit New Vastle te R., aangekomen en weer vertrokken Er wordt er binnenkort weer een verwacht. De boot uit Leith is eveneens te Rotterdam aangekomen en weer vertrokken. De boot, uit Grimsby is aangekomen en zal vennoedelijk wuer vertrekken. De boot uit Hull is aangekomen maar is niet weer vertrokken. De booten op Liverpool en Corrick hebben verleden week niet gevaren maar zullen waar schijnlijk de/e week weer gaan varen. t)e boot on Southampton i* stileeleerd Dez'e week hebben aan de Vondelingenpiaat 48 schepen gebunkerd, tegen 15 schepen in de overeenkomende week van het vorige jaar. Het stoomschip Japan, dat 11 dezer van Amsterdam naar Teneriffe vertrket, zal mail meenemen, in verband met de staking in En- gel and. Buitenland. RADICALE MAATREGELEN VAN JAPAN'S MINISTER VAN ONDER- WIJS. Ten einde de verspreiding van linksche leersteKingen tegen te gaan heeft het Japan- sche ministerie van Onderwijs besloten den hoefden van scholen en universiteiten crp te dragon aan de leerlingen en studbntcn te ver- biee'en, boeken te liezen, welke socia'.ististhe theorieen verkondigen, cf redevoeringen te hodden, welke gevaarlijke gedachten opwek- ken, of vereenigingen te vormen ter bestudee- ring van extremis tische principes. Naar geme!d wordt, beschouwen order- wijs-auioriteiten deze instructies verkeerd en onuitvoerbaar. DE OOSTENRIJKSCHE KROONJUWEELEN. Matin" publiceerde dezer dagen twee de eene van de Oostenrijksche keizers- i, zooals die er vroeger uitgezien heeft, ai de tweede van wat er nu voor keizcrin Zita van over is, d.W.z. het in elkaar gevallen mon- tuur van verguld zilver. Vroeger waren daar- in meer dan 2000 k*raat van de zuiverste diamanten gevat, waarvan de waarde op 3 000.000 goud-francs geschat werd. De stee- nen zijn voor niet meer dan 300.000 papier- francs verkocht, toen keizer Karel naar Ma dera moest vertrekken. De „Paris Soir" zegt, dat deze schandelij- ke verkoop slechts een onderdeel vormt van het ontzaglijk schandaal, dat gevcnnd wordt door de liquidatie van de Oostenrijksche kroonjuweelen, welke de eenige bezitting van keizerin Zita uitmaakten. Deze kroonjuweelen bevatten meer dan 1000 diamanten benevens verscheidene historische versierselen van de hoogste waarde, waaronder het authentieke met diamanten bezette Gulden Vlies van kei zer Karel V. Deze juweelen ziin onder de geheimzinnigste omstandigheden aan den man gebracht. De „Paris Soir" stelt dienaangaande enkele vragen: Is het juist, dat een vroegere adjudantvan keizer Karel met een juwelier van de Rue La fayette over den verkoop van deze juweelen opderhandeld heeft? Is het juist, dat gedurende de onderhande- lingen een zeer groot aantal der aan het on- derzoek van experts onderworpen juweelen gestolen is? Is het juist, dat deze „gestolen" juweelen nochtans door de zorgen van denzelfden ju welier verkocht zijn? Is het juist, dat deze voor dit felt door de arbitrage rechtbank te Bern in een burgerlijk geding veroordeeld is? En is het juist, dat hij op bet cogenblik op aanklacht van ex-keizerin Zita gerechtelijk vervolgd wordt? Men begrijpt de reden, zegt het blad, waar- om men omtrent deze zaak tot nu toe een ab- soluut stilzwijgen heeft bewaard, maar nu de aandacht der openbare meening erop gericht is. zou het niet te verdedigen zijn indien deze stilte zou voortduren. BOTS1NGEN TE PARIJS. De viering van het nationaal feest van Jeanne d'Arc te Parijs, dat in het bijzender tot een betoogingsdag van de Action Fran- qaise geworden is, is door pijnlijke incidenten gekenmerkt, zegt de Crt. Optochten wartn, evenals verleden jaar, verboden, maar de betoogers hebben zich minder gocdschiks onderworpen aan de ver- plichting, zich slechts in kleiue groepen naar ce standbeelden te begevenVn de orders, welke de politic gekregen had, waren juist zeer streng. De politie, versterkt door^de Garde Repu- blicaine te vcet en te paard, die zoowei rand om het standbeeid op de Place St. Augusiin als om dat op de Piace de Rivoli, samenge- trokken was. was buitengewoon talrijk. De oificieele plechtiglieid, welke op de Place de Kivoli piaats nati, is zeer kahn ver- ioopen. Nauat de MarseiUsuse gckionken liad, iegce de minister van oorlog, Palnleve, een icrans van wnte rozen voor het stanooeeid, met een imt, waarop stoud: „Aan Jeanne a Arc, neiam van net vo.ks-pairiottisme. De regeei mg der KepuonekDe minister van Dinneniandscne zaken, Jean Duraud, legde naar op een iweeuen Krans oij het monument. Dp net nnt oaarvan las men: „Aan Jeanne d Arc, eerste coorm van Erankrijk. Jean Du rand len sloite deiueerden de troepen voor net standbeeld. Daarna kwamen de delegaties, die bloe- men en kransen bracbten De gewoon ie is, dat eerst naar het stand beeld van de Place St. Wkugustin gegaan wordt, waar in de kerk St. Augusiin de tra- ditionceie mis tcr eere van Jeanne d'Arc ge- celebreerd wordt en vervolgens naar de Place de Rivoli. Dank zij de stance poiitiemacnt, verliep daar a.les in rust en orde. Behalve delegaties zag men ook vele vrouwen bloe- men brengen, zoodat het standbeeld spoedig ender kransen en bloemen bedolven was. Op de Place de Rivoli zijn in de late mor genuren ernstige incidemen voorgevallen, die zich eigenlijk onaigebrcken voortgezet heb- oen van half elf tot bij twaaiven. Het begon, toen een lid van een sectie der Jeunesses Patriotes het lint van den krans van den minister van binnenlandsche zaken afrukte onder iiet roepen van luide verweu- schnigen tegen dien minister. Maar l^t werd werkelijk dreigend, toen de politie-barriere van Avenue Paul Deroulece door de Came lots du Roi doorbroken werd en een duizend- tal manifestanten tot het standbeeld wist door te dringen. Gedurende tien minuten werd toen op de Place di Rivoli onder het stand beeld van Jeanne d'Arc een ware veldslag ge leverd. De Garde Republicaine te paard voer de charges uit. In allenjl kwamen verster, kingen van de politie aanstellen. Nadat het plein zelf schoongeveegd was, werden de veditpartijen tusschen die politie en de Camelots du Roi in de omgeving voort-- g zet. De secties van de Action Franqaise hie ven daarbij het geeang van de Cameldts du Roi aan en jouwdeu den minister van bin nenlandsche zaken uit Een glad gezicht is Uw beste introductie. Scheer U daar- om elken morgen. V eiligheidsscheer mes Teen Leon Daudet en Charles Maurras, vocrafjjegegaan door een geestdriftig geleide, verschenen, liet de politie hun vrije baan tot aan het standbeeld. Daarbij had geen enkel incident piaats. Omstreeks hcnderd gewonden werden naar ziekenhuizen of hun onderscheidene wo- ningen vervoerd. Naar het B. T. A. meld*, kregen in to- taal niet minder dan 118 agenten meer of minder ernstige kwetsuren Twee hunner moesten naar het ziekenhuis worden overge- brachtvier agenten konden hun dienst niet voortzetien Van de 221 gearresteerde perso- nen werden er 31 in hechtens gehouden. KORTE BERICHTEN. In Roussillon (Zuid-Frankrijk) heeft een hevige storm groote schade aangericht. Draadloos wordt gemeld, dat volgens berichten uit Angtra het Turksch-Perzisch neutraliteitsverdrag is onderteekend. Beide partijen verplichten zich de neutraliteit we- derzijds te handhaven indien een der partijen een oorlog voert. Statfftnienws OPENING ROEISEIZOEN Zaterdagmiddag ten d ure werd het roei- selzoen officieel geopend in de nieuwe roei- loods op het schiereiland aan het afgesneUen kanaalvak. Voor dit doel waren bestuur en leden van de Alkmaarsche Roei- en Zeilvereeniging met liun introduces samengekomen in de nieuwge- bou .vde looris De voorzitter, de heer Reeling-Brouwer, heette namens het bestuur alien welkom en vroeg toestemming tot het .vertellen van de wordrngsgeschiedenis. De Alkm?arsche Roei- en Zeilvereeniging bestaat thans 16 jaar. Zij begon met een roei en een zeilafdeeling, welke laatste afdeeling spoedig naar Akersloot werd verplaatsu waar men nu eigen bootenhuizen, steiger en zijn particuliere schepen heeft. De roeiafdeeling had haar loods niet ver van de nieuw gebouwde op hetzelfde schier- eilfi'd, maai daar de weg liep tusschen de lcodf en het water was het uitbrengen der booten zeer btzwan.'lijk; mannenkracht was daartoe ncooig. Aan de ongunstige ligging van de cuce loods is de dood van de roei-af- deeling dan waarschijnlijk ook toe te schrij- ven Na eenige jam liqiiideerde zij, de boo ten en 't huis werden verkocht, waardoor de aandeelhouders hun geld terugkregen. Totdat eenige jaren geleden de lust tot roeien weer boven kwam. Maar toen kwam men weer tot de droevige conclu- sie, f'at dit hier bijna niet uitvoerbaar zou zijn Maar de roedust bleek zoo groot en enthousiast, dat men op 18 Maart van dit jaar een advertentie plaatste, hetgeen een ver gadering in de Unie tot gevolg had. Daar kwamen menschen tezamen, die elkander niet kenden, maar die alien met liefde- voor de roeisport bezield waren. Op die vergade ring was ook de burgemeester aanwezig en deze sprak den nog twijfelenden bestuursle- den moed in, waar er zooveel liefhebberij was en zegde zijn hulp toe. Spr. bracht den burgemeester voor zijn moreelen steun dank en hulde (Applaus). Toen het Jsesluit van heroprichting geval len was, formeerde zich een commissi?, be- staande uit de buren Scheffel, van der Laan, dr. Melchior, Reeling-Brouwer en later nog mr. van Lookeren Campagne, om de wen- schen der aanstaande roeiers in practische banen te leiden. Ten eerste moest een rentelooze leening uit- geschreven worden, welke geheel volteekenci werd. Ten tweede moest een piaats voor de loods worden gezocht, een zeer belangrijke factor, die beslissend kan zijn voor het succes van de heele zaak. In en buiten Alkmaar werd gezocht, totdat deze de meest geschikte werd geoordeeld ook door den secretaris van den Roeibond en den voorzitter van het Spaarne. Door bemiddeling van den ingenieur van den rijkswaterstaat Scharp, kreeg men spoe dig dit stukje rijksgrond in handen. Dat de toestemming zoo vlug afkwam is geheel te danken aan den heer Scharp. Ook den heer Noe, die de omvangrijke technische teekening maakte komt evenals den heer Scharp een woord van warmen dank toe. Applaus De heer Conijn was zoo vriendelijk een een voudige schets van het gebouwtje te maken, dat, de beperkte middeleu in adit genomen, zeer naar wensch is uitgevallen. Het is nog wel niet ideaal, er is b.v. geen licht of waterleiding, maar we moeten roeien met de riemen die we hebben. De heer Vasbinder kreeg nog een woord van hulde voor de spoedige en keurige wijz* waarop het gebouwtje tot stand werd ge bracht Als de autoriteiten, die mee hadden ge- werkt, later onze booten zullen zien varen, zullen ze zonder twijfel blij zijn hiertoe te hebben bijpedragen. Ten slotte nog een woord tot de roeiers. Spr drukte hen op't hart de gelegenheid om deze sport te beoefenen aan te grijpen, daar zij levensblijheid, opgewektheid en gezond- neid verschaft. Zelfs als men later niet meer kan roeien, zal men de zegeningen ervan on- dervinden. Dit kwam dezer dagen nog tot uiting bij een oud-roeier bij wien men een renteloos aandeel wilde plaatsen. Met een woord van hartelijken dank voor aller tegenwoordigheid beeindigde de heer Reeling Brouwer zijn openingsspeech. (Ap plaus). Hierop nam burgemeester Wendelaar het woord om uit naam der aanwezigen dank te brengen voor het gesprokene. Toen spr.'hier pl.m. 7 jaar geleden be- noemd zou worden, bezochten zijn vrouw en hij Alkmaar. Het stadje cloorwandelende kwamen zij wel tot de ontdekking dat zij, ko- mende uit den Haag. wel iets zouden moeten missen. Maar op de kaart zagen zij een roei- vereeniging aangeteekend, hetgeen voor hen een fichtpunt was; misschien zou spr. ook weer eens in de boot stappen. Dat zij toen reeds verdwencn was, bleek voor spr een groote deceptie. Men kan zich dus begrijpen dat spr. zich voor een heropening zeer inte- resseerde en daarom ook ter vergadering was gekomen. Zijn bemoediging ten deze was, m vergelijk met de bemoeiirigen van "het bestuur en de commissie, echter zoo mini- maal, dat spr. zooeven beschaamd had ge- staan. Spr. bracht hulde aan het bestuur van de Roei- cn Zeilvereeniging, vooral den heer Reeling Brouwer, voor de wijze waarop het de jongeren steunde en eveneens aan den heer Scheffel voor zijn groote werjdracht en steun. Spr. haalde tenslotte nog eenige herinne- ringen op uit zijn studentcntijd toen men het gepresteerd had, ijs of geen ijs, een geheelen winter door te roeien, en besloot met de woor- den van het lied: „De riem in de dol en voor- uit schiet de schuit" enz. Dat de stuurlui dit in het oog willen houden! (Applaus). Mr. van Lookeren Campagne huldigdc na mens de roeicommissie het bestuur van de vereeniging, heiwelk geheel uit zeifers be-- staat. Hoewel het initiatief tot heroprichten, niet van lie bestuur uitging, heeft het zich dadelijk enthousiast voor de nbnneiv gespan- nen, ze erkend, haar naam en en ze in goede banen geleid. Spr. dankte het bestuur zeer voor den steun en de moeite die het zich vcor de roeicommis sie had willen getroosien. (Applaus). Na deze officieele opening werd de afdee- lingsvlag op de loods geheschen. Het is een •wit doek met de Alkmaarsche Burcht in 't wit op een roode ruit in't midden. De drie wherries werden hierop ingewiid. In de eerste nam de burgemeester piaats; hij bewees, dat hij de roeikunst nog steeds in zijn maeht heeft. Nog eenigen tijd bleef men onder het genot van een kopje thee gezellig samen. De Jazz-band van Pacivolo werkte ten zeer- ste mee om er de fleurige stemming in te houden. Van een groot deel der aanwezigen werd een photo vervaardigd, terwijl tenslotte nog dank werd gebracht aan mevrouw Kool. die met verscheidene meisjesleder voor de thee had gezorgd, aan een schenkster van eenige lcussens en aan de muziek die zich zoo uitstekend geweerd had. Des avonds had in de „Unie" een feestelij- ke bijeenkomst piaats van leden en introdu ces ter kennismaking. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING TE ALKMAAR. Vrijdag 7 Mei had dc ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging in ,.de Unie" piaats. Aan het jaarverslag is het volgende ontieend Bij een terugblik op het jaar 1925 denken we met weemoed aan dc open piaats, die er in ons bestuur is gekomen door het overlijden van den heer Cohen Stuart. Zijn heengaan is voor onze vereeniging een groot verlies. Zijn helder oordeel, zijn praktische blik en zijn warme belangstelling inaakten, dat zijn.ad- vies steeds op hoogen prijs werd gesteld Zijn nagedachtenis zal in onze vereeniging m bij ons bestuur steeds in eere blijven. Het werk der vereeniging breidde zich we- cterom uit. Een 2e wijkkraamverpleegster werd aangcsteld. Een kamer in het Stadszie- kenhuis^werd welwiilend beschikbaar gesteld voor spreekuur der kraamverpleegsters. Zuster van Toledo werd als 2e kraamver- pleegster benoemd. Zuster Pool werd vervangen door Zuster Dontenbal en Zuster Bruin vroeg ontslag in het laatst van 1925 voor verdere studie. Door het vertrek van deze laatste is er we- dcrom 1 kraamverpleegstcr. Deze vacature is niet vervuld, daar bericht inkwam van de comnvissie voor zuigelingen en bescherming, dat er voor een 2e kraamverpleegster niet ge- regeld gelden konden worden beschikbaar gesteld. Aan het verzoek van de Diaconie om hulp van een der Zusters voor Sssistentie eens per week is voldaan. De Zusters hadden weer veel werk. In 1923 8291 bezoeken aan 238 patienten, in 1924 11037 bezoeken aan 306 patienten, in 1925 12026 bezoeken aan 309 patienten, waarvan 2502 klasse-patienten, 7762 fondspatienten, 1762 gratis patienten. Onder die patienten waren 62 mannen, 190 vrouwen en 57 kin- deren. Daarvan behoorden 95 tot de beta- Icnde, 175 tot de fonds- en 39 tot de gratis- patienten. Verder 201 Protestanten, 96 Ka- tholieken, 7 Israelieten 5 met geen geloof 15 maal werd een dokter geassisteerd, 68 maal laatste hulp bij overlijden verleend. De kraamverpleegsters brachten 3850 be zoeken aan 166 patienten. Volgens het jaarverslag van den school- arts wordt het werk der Zusters op de scholen zeer gewaardeerd. De rekening en verantwoording der pen- ningmeesteresse werd goedgekeurd. De re kening sloot met een .nadeelig saldo van 157.39J4 Het geheele gemeente-subsidie was dit jaar noodig. Er is veel moeite gedaan om het ledental uit te breidener werd ook wel eenig gunstig resultant bereikt, maar men hoopt voor 1926 op meerderen steun. In de vacature in het bestuur werd voor- zien door de benoeming van mr. C. A. de Groot. TENTOONSTELLING VAN BOLGE- WASSEN TE ALKMAAR. Het bestuur van de afdeeling Alkmaar der Koninklijke Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkundc en de Alkmaar sche afdeeling der vereeniging voor bloem- bollencultuur hjelden Vrijdag met de verte- genwoordigers der afdeelingen voor bloem- bollenteelt in Hollands Noorderkwartier een vergadering in het Gulden Vlies. De voorzitter, de heer W. Balk, opende de vergadering zijn tevredenhcid betuigend over de flinke opkomst en zette het *doel uiteen Men wil in Alkmaar in het voorjaar van 1927 een tentoonstelling van bloeiende bol* gewassen houden, om bij het publiek liefde voor Flora's kinderen te kweeken. doch boven- al om reclame te maken voor onze belangrijTce bloembollencultuur Burgemeester en wethcu- ders der gemeente Alkmaar hebben het ter- rein achter de cadettenschool kosteloos be schikbaar gesteld Aangezien de gemeente het terrein nog niet aanvaard heeft moet ook het departement van Oorlog toestemming verleenen en het dagelijksch bestuur zal be- vorderen, dat deze verleend wordt Toestem ming om de groote serre aan het gebouw te gebruiken voor expositie van getrokken bloe men en felanten kan nog niet gegeven wor den Blijkt over eenigen tijd, dat de verbou- wing begin 1927 nog niet kan piaats hebben, dan zal men ook de serre wel kunnen gebrui ken. De gemeente Alkmaar stelt het terrein, en eventueel het gebonw gratis beschikbaar, terwijl de afdeeling beplantingen behulp- zaam zal zijn bij het in orde maken van den grond. B. en W. vragen als vcrgoeding de helft van een mogelijk batig saldo. De voorzitter decide mede, dat de afdeeling Uitgeest berichtte, niet te zullen deelnemen; daarentegen schreef Bovenkarspel en omstie- ken, niet ter vergadering 1e kunnen komen, maar veel voor iiet plan te gevoelen. De heer C. Blokker deelde mede, *ien schrijven te hebben ontvangen van den heer G. Koomen te Heiloo en den heer P. Leijen te St. Pancras, waarin zjj aanbieden elk vier bedden tulpen te planten. De voorziter zeide, dat men zal dienen over te gaan tot benoeming van verschillende commissies. Hij stelde daarbij op den voor- grond, dat alle fuijcties gratis vervuld moeten Worden en de geheele opzet zoo eenvoudig mogeliik, om het gevaar te ontioopen, aan het eind met een nadeelig saldo te zitten. De toegang tot de tentoonstelling zal zeer laag zijn, om veel publiek te lokken. De heer P Heeze opperde het denkbeeld, zooveel mogelijk personen uit Alkmaar .pf de naaste omgeving te kiezen, daar deze veel gemakkelijker bij elkaar kunnen komen en minder kosten behoeven te maken. De heer Valkering te Limmen kon niet te- genwoordig zijn, maar had zijn boekhoudef gezonden, die mededeelde, dat de heer Valke ring de zaak de volgende week op de verga dering der afeeling Limmen warm zou aan- bevelen. Het uitvoerend comite zal best: an uit d\ voorziter der afdeelingen van bollencultuur en van de Kon Ned. Maatschappij voot tuinbouw en plantkunde in Holl. Noorder kwartier. De heer Bakker te Berkhout beval roor de terreincommissie voorai aan den heer W B Roozen te Bakkum, een man, die zijn spoun op de groote tentoonstelling te Heemstede dubbel en dwars verdiend heeft. De heer Roozen werd verkozen en zal als deskundige kosteloos meewerken. Naast hem zullen piaats remen de heeren B. Hoek. E van der Laan, C. Blokker, Koppens en Nijsen. In de financieele commissie werden verko zen mej. E. van der Feen de Lille en de hee ren P A. de Lange, J. Ringers, Christiaan Kieft, E. van der Laan, J. Icerink en W. Mooij. De heer Bakker te Berkhout stelde voor de commissie uit te noodigen dc gemeen- tebesturen met een afdeeling te verzoeken in het waarborgfonds deei te nemen, welk vocr- stel door den heer van der Laan werd ge- steund. De heeren P Blokker en Bakker wer den uitgenoodigd voor de reclame te zorgen. Het eere-comite zal worden samengesteld uit den Burgemees^r van Alkmaar als eere- voorzitter en de heeren Hazeloop, Riet'ema, Kuiper, Jhr Van Test, E. H. Krelage, J. Valkering, P. Bakker Mz., Slot, Koelma, D. J. Govers en de hoofdredacteuren der beide Al!<maarsche"dagbladen. Op voorstel van den heer Roozen zal zoo spoedig mogelijk een plan van. het terrein worden gemaakt, om daarna een vraagplan uit te schrijven voor afdeelingen en vrije in- zendingen. Na nog enkele besprekingen over het waarborgfonds sloot de voorzitter de verga dering, constateerend, dat de tentoonstellirg zal slagen, en dat het tetrrein eerder te kiein dan te groot zal blijken Marktbericiiten ALKMAAR, 10 Mei 1926 Op de heden gehouden weekrnarkt waren aangevoerd: 13 »eue Koe.^n J 2*J~J 4bcf, 12 vette kalveren 50—/ 10, p...ned. pond f 1.201.50, 66 nuchtere kalveren slacht 8—/ 25, 326 vette varkens zware p. ned. pond 7*5—83 ct., zou- ters .7680 ct. Opgave van den marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreffende dt hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 3 tot en met Zater- dg 8 Mei. Kippen per stuk 12.50, Kuikens per stuk 0.15J 1.50, Eenden per stuk J 1— 2, Konijnen per stuk 0 30—/ 3, eencien- eieren per 100 st. 4.50, kippeneieren groot. hndel per 100 stuks 4.90—/ 5.25, idem kleinhandel per 100 st. 4.75—/ 5 50, boter (le soort) per K G. 0.85—/ 0 95, 2ue soort 0.700.80, Slachtduiven 0.15— 090. NEDERLANDSCHE EIERVEIL1.-.G. AMSTERDAM, 7 Mei. Ondpnks de groo* te Engelsche staking en de geringe afname van Duitsche zijde, zijn prijzen op een lijn geoleven \Xij verwacliten voor komr>nde week mits de toestand in Eng. iand hetzelfde blijft, geen lager prijzen, jonge lianen hooger, kip pen iets flauwer. Enge!ana noteert franco Lond n inclusief verpakking: Alles bruin 60 K G 6.50, Best gem 58 K G 6. Men besteedde heden in Amsterdam: Kip- eieren: 54/56 4 30—/ 4 95, 50 53 4.65— 5.30, 58/60 4 755 55, 60/62 5.05— 6.25, 62/64 5 85-/ 6.30, 64/66 6.30- 6 50, 66/68 6 356.75, witte. 56/68 4.90, 60/62 5.50-/ 6 15, 62/6* 6—/ 6.25, 64/66 f 610—6.60, 66-'68 6 50-/ 6.75, bruinc Eendeieren 4 60—5 10. NOORDSCHARWOUDE, 8 Mei. 5800 K G Uien: Uien f 8 50-/ 10, Drie- lingen 6 20, Grove Uien 99 30, 12400 K G. Roode kool f 12.6016 10, 875 K G Gele kool 18.8021, 1900 K G Kroten 0.50 per 100 K G. ZWAAG, 7 Mei. Veiling Bangert en Om- streken. Spinazie 6.2014, Postekin 15f 18, Peulen f 60—/ 64, Uien-/ 3 50 Aardbeien 86110, Aardappelen f 20, (nieuwe). B'oemkool f 20—/ 37, Sla f 1 5.60, Wortelen 5 20-/ 11. Rabarber 7 tot 13 ,Radijs 1 50—/ 2 80 Prei 7— 13, Audijvie 4 30—/ 190, Meirapeu, 0.72, Komkotnmers 21—/ 26 per 100 st Wanneer U een met gefcrnikt, del •Jtijd even «cherp is, scneert U zich tlken morgen opniecw met plezier, Koop vandaag nog een Valet-Veiligheidsscheer" mes, dat zijn eigen mesjes aanzet. Importeura fa. B. MEINDERSMA DEN HAM.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6