DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De pole staking in Engeland, No. Ill Honderd acht en twintigste Jaargang 1926. Abonnemeiitsprijs hij voornithetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieven franco 5.V. Boek- en flandelsdr. t.Il Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Kedactie No. 33. DINSMG 11 MEI Buitenland. Dif nummer beslaat uit 2 bfaden. Direcfeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Het antwoord van het Vakverbond aan Baldwin. Het vakverbond verklaart in antwoord op de rede van minister Baldwin (zie ons no van gister) dat het volhardt bij zijn stand point, dat het conflict van industrleelen aard is en dat de kwestie der Constitutie voorzoo- veel het Vakverbond aanbelangt niet in- den strijd betrokken is. Het Vakverbond eischt dat de premier duidelijk doet uitkomen, dat tege lijk met de aankondigingen der algemeene staking die der uitsluitingen moeten worden ingetrokken als voorafgaande voorwaarde voor een hervatting van de onderhandelin gen. Het Vakverbond zegt verder:„Wat ons betreft, zal hij (Baldwin) ons bereid vinden, om aan elke verklaring, die hij zal doen, het oor te leenen." Een Reuter telegram meldt nog, dat het Vakverbond zich op het standpunt stelt, dat de onderhandelingen dienen te worden hervat daar waar zij 30 April zijn afgebroken. De toesland. De toestand te Leicester is bijna normaal. •choen- en manufacturen-bedrijven werken bij onderlinge overeenkomst tengevolge van de moeilijkheid om hun voorraden kwijt te raken, halve dagen. Te Nottingham hebben ongere- geldheden plaats gehad. Het meerendeel der fabrieken in Lincoln werkt gewoon door. Te Sheffield blijft het aantal stakers onder de vijfduizend, doch dit zijn juist de staalarbei- ders, die de staalfabrieken berooven van hun grondstof. De bakkers en de andere employes van Lyons voeringsbedrijven te Londen heb ben het werk hervat. Zou de regeering werkelijk over geheime in- lichtingen aangaande dreigend omwente- lingsgevaar beschikken, dat ze ineens zulk een groot militair vertoon meent te moeten brengen? vraagt de medewerker van het Hbl Of heeft de Zondagavond-editie (klein for- xnaat) van de „Brltish Worker" gelijk, die zich zeer scherp uitlaat over het convoyeeren van de voedseltransporten uit de dokken naar Hyde Park door twintig pantserauto's, cava- lerie, vrachtauto's vol soldaten met stalenhel- rnen, bereden en gewone politic, enz. en o a zegt: „Het doel van deze belachelijke, nutte- looze demonstratie was duidelijk; het bestond hierin: het publiek bang te maken, 0111 het 'e doen gelooven, dat de staking revolutionnaire bedoelingen heeft." De „British Worker" beschuldigt de regee ring er van, kunstmatig een paniekstemming in he( leven te roepen. De koning heeft gisteravond in het Buckingham paleis een staatsraad belegd, waarbij Balfour, de attorney-general en de minister van Binnenlandsche Zaken tegen- woordig waren. Draadloos wordt uit Londen gemeld d.d. gister: In geen enkel deel des lands is wijziging in den toestand gekomen. De meetings der stakers verliepen zonder incidenten en de toestand in Londen en de provincie is over het algemeen rustig. In de plaatsen, waar kleine ongeregeldheden voor- kwamen, trad de politie met succes op. Ofschoon talrijke lieden naar hun verschil- lende bezigheden terugkeeren, is er geen aan- wijzing voor een algemeene beweging in die richting. De berichten uit verschillende dee- len des lands melden evenwel, dat er teekenen van toenemende bezorgdheid zijn waar te nemen onder de arbeiders over den inzet der staking, en dat vele arbeiders den arbeid heb ben neergelegd vodr er zich van bewust te zijn dat hun actie zeer wel kon worden opge vat als een aanranding der grondwet. Algemeen sam'engevat schijnen de berich ten te wijzen op den algemeenen wensch het jeschil opnieuw op zuiver industrieelen grondslag te plaatsen. Ten behoeve van de werkwilligen. Een officieele verklaring, geteekend door Baldwin, houdt het volgende in: Iedereen, die zijn plicht doet jegens het land, aan het werk blijft, of dit gedurende de crisis hervat, zal door den Staat worden beschermd tegen het verlies van vakvereenigingSuitkeeringen of pensioenen. De regeering zal daartoe de noo dige parlementaire of andere maatregelen ne men. Wat de staking de vorige week kostte. De verliezen, door de mijnwerkers in Yorks- hire in de eer% stakingsweek geleden door loonderving, beloopen bijna 350.000 pond, terwijl de verliezen door het stopzetten der productie meer dan 550 000 pond bedragen De Labour-mannen zijn schapen. De Sovjet-pers beschouwt de staking als een repetitie voor een Engelsche revolutie, doch schijnf zelf niet te gelooven, dat deze spoedig zal uitbreken De Londensche corres pondent van de Izwestija" merkt op, dat de leden der Britsche Labourbeweging schapen zijn. De ruggegraat van de staking gebroken. De bekende Fransche journalist Pertinax, die voor zijn blad, de „Echo de Paris", tc Londen vertoeft, heeft aan dit Parijsclie or- gaan geseind: „De ruggegraat van de sta king is gebroken". Daarfegenover verklaart de algemeene raad van het Vakverbond d"f het spoorweg- verkeer zoo goed als verlamd is. - Nieuwe sinking. De vakvcreeiiiging van transporiarbeiders te Liverpool lieel't aan alio arbeiders ii» de meelfabrieken dier stad.en in de omgeving opdraclit gegeven, in staking te gaan. Te Machester heeft de staking zich uitge- breid, door het besluit van de arbeiders in de meelfabrieken aldaar en te Salford om in staking te gaan. Een persstem. De „Observer" en de „Sunday Express" zijn de eenige bladen, die zijn verschenen, beiden als een klein velletje. De „Observer" zegt, dat de vijf dagen staken de samenle- ving bewijzen, dat haar moreele en materieele weerstand niet is overschat. De vastberaden- heid der regeering wordt door alle leiders der oudere partijen in beide Huizen van het par- lement goedgekurd en gesteund. In alle dee- len des lands ondersteunt men haar rustig en onverzettelijk. De samenleving zal het volhou- den, doch het volk dient te weten wat de re geering van plan is te doen, wanneer de sta king eenmaal achter den rug is. De regeering zou aldus haar band en versterlcen en niet verzwakken. De voedselvoorziening. Er bestaat een kleine spanning in de klein- handelprijzen voor eieren, melk en vleesch, welke artikelen neiging tot prijsstijging ver toonen. Evenwel is er, blijkens een mededee- ling van de regeering, een overeenkomst ge- sloten met den groothandel, waardoor de ma- ximum-prijzen van Vrijdag 30 April voor de meeste levensmiddelen gehandhaafd blijven. zoodat de prijsstijging in den kleinhandei slechts gering kan zijn. Alleen transportkos ten worden in rekening gebracht. De bakkerijen in Londen beschikken over voldoende hoeveelheden meel, nadat Zaierdag en Zondag onder gewapend geleide voorra den uit de havens zijn aangevoerd. Een trein, uit 29 wagons bestaande en vierduizend va- ten melk bevattend, kwam Zondagmorgen aan het Kings Cross Station in Londen aan, hetgeen een record is. Zondag kwamen aan het station Paddington vierduizend voile va ten melk aan, terwijl elf duizend ledige va- ten werden weggezonden. Te Kings Lynn zijn door een Nederlandsch schip uiit Rotterdam 375 ton margarine aan gevoerd. De lading werd gelost door de Ne- ilerlandsche opvarenden en door vrijwilh- gers, en daarna met vrachtauto's naar Lon den en Manchester vervoerd. Te Londen en in de provincie disschen de hotels en restaurants de gewone menu's op tegen normale prijzen. Te Hull had gistermiddag opstootjes plaats, naar aanl'eiding van het besturen var bussen door vrijwilligers. Negen personen werden gearresteerd. Men verwachtte gister, dat het tekorf aan meel te Plymouth zou worden aangevuld UP Bristol is een rein met duizend zakken meel naar Plymouth vertrokken. Op de Londensche vischmarkt Billingsga te was gister een groote aanvoer van visch; die tegen zeer matige prijzen wordt verkocht De levensmiddelen- en steenkoolvoorzie- ning in de Engelsche provincies schijnt vol- gens de laatste officieele mededeelingen ge- heel verzekerd te zijn, nadat niet alleen in de haven van Londen, maar 00k in de havens vans Liverpool, Hull, Grimsbey en Bristol het lossen der schepen, geladen met levens middelen, zonder stoornis kan voortgaan, en de kolenvoorraden voorloopig voldoende zijn om de gas, electridteits- en lichtbedrjjven in tact te houden. Gisterochtend hebben 220 vrachtautos, door panserauto's en politietroepen geescor- teerd, de derde lading meel, de grootste toT dusver, van de haven naar Hyde Park ge- transporteerd. Gedurende drie dagen zijn al dus 483 vrachtauto's met meel geladen vac de havens naar Hyde Park gereden. De meel- voorziening te Londen is thans volkomen ver zekerd. De melkvcorziening van Londen geschiedt thans zoo gemakkelijk per spoor, dat het mo- gelijk is het tot dusver hiervoor bestemde aantal vrachtauto's te verm'.nderen. Machtsvertoon door de regeering Er is een nieuwe hulpmacht gevormd, wel- ke de Londensche politie zal bijstaan in de mceilijkheden tengevolge van de staking Zij draagt den naam Civil Constabulary Reser ve, ontvangt soldij en blijft permanent in dienst De manschappen, uifsluitend oud- strijders, zijn georganiseerd in afdee'ingen, dragen burgerkleeding met banden om den arm als herkenningsteeken en zijn voorzien van stalen helmen en stokken. W anordeUjkheden. In Harrow Road (district Londen) ont- stond een opstootje doordat de stakers een autotransport belenimerden De politie deed een charge en arresteerde 18 personen. Te Preston deed een tnenigte van vierdui zend man een aanval op het poldiebureau om een mam die was gearresteerd wegens het werken van een projectiel, te bevrijden De polijie deed een charge met den stok en arres- teerde zes personen. Te' Leicester was nren verpiicht, ten gevol- ge van de dreigende houding der stakers, een ingestelden busdienst weer in te trekken, doch de rust werd niet verstoord. Te Glasgow zijn Zaterdag verscheiden winkels geplunderd. De botsmgen tusschen stakers en politie in het Oostelijk deel der stad werden zoo talrijk. dat een extra politie- macht daarheen moest worden gezonden Door de menigte werd van potten, pannen, ijzeren staven en houweelen gebruik gemaakt Niettemin^crd geen eiikcle politiebeambie gewond. Meer dan 60 personen werden gear resteerd. In den avond werd het in het Zuiden en Westen der stad woeliger. De ruiten van eenige winkels moesten het ontgelden, waar- na de etalages geplunderd werden. Opnieuw werden 72 personen gearresteerd, waardoor het totaal sinds Donderdagavond de 200 heeft overschreden. Zaterdagavond laat is een georganiseerde aanval geaaan op een levensmiddelenopsla^- plaats in het East End te Londen. De met de bewaking belastte speciale politie-beambte te- lefoneerde om versterking. Kort daarop arri- veerden vijf-en-twintig agenten ten tooneele, die de menigte uiteendreven. Vier personen werden gearresteerd. Werkhervatting. Volgens een bericht uit Birmingham zou- den bij de firma Cadbury Ltd. aldaar van de 3500 arbeiders, die in staking waren gegaan, 2500 gister het werk hervatten. Te Huddersfield heeft een deel van het trampersoneel het werk hervat, zoodat heden- morgen opnieuw met een beperkten dienst kon worden begonnen. Vredelievende gezindheid bij de stakers. Cramp, industrieel seaetaris van den bond van spoorwegarbeiders, zeide in een stamp- voile vergadering te Londen, dat het noodig zou kunnen zijn, verdere maatregelen te ne men en goederen tegen te houden, die men thans noodig had- Cramp spoorde de arbe:- ders aan, de discipline volkomen te bewaren en bij het posten geen overlast te veroorzaken of geweld te gebruiken. Hij zou de laatste zijn, die'iets in den weg zou leggen aan een eervollen vrede, die hoe eer hoe liever moest komen. Het was alleen door massale de monstratie gelijk de tegenwoordige dat men kou hopen die kapitalistische klasse te door- dringen van den ernst van den toestand. Ook Thomas, eveneens leider der spoorweg arbeiders, eischte een eervollen vrede. Hij ont- kende dat de staking tegen de constitutie was gericht en zeide dat de arbeiders bij niemand achterbleven in trouw aan het land. Cook, de mijnwerkersleider, heeft verklaard. dat men een regeling wensch te en ferstond vrede zou sluiten indhn mn dit met eere kon doen. Hij spoorde aan tot het handhaven van de orde. Cook verklaarde zich ervoor, alle herbergen te sluiten. Om elke wrijving met de soldaten onmoge- lijk te maken. heeft het T. U. C. order gege ven aan al zijn posten om zich uit het ge bied der docks, dat door een militair cordon omgeven en door soldaten bezet is, terug te trekken. Daar kunnen de werkwdlige en vrij- willige dokwerkers thans dus ongestoord en ongecontroleerd booten laden en uit de op slagplaatsen voedsel halen. Welke houding de Raad van T. U. C. te- genover deze nieuwe wending in de zaken aannemen zal, wilde men nog niet zeggen Mr. Poulton verklaarde dat de zaak voor T. U. C. ingewikkelder werd, omdat het wel heette, dat onder deze militaire dekking Za terdag en Zondag slechts 263 vrachtauto's meel uit de docks gehaald waren, maar het 8.U.G heeft laten vaststellen, dat men o.a. ook leder medegenomen had. Het verschil in toon tusschen de persge- sprekken, communique's, enz. van regeering en stakingsleiding wordt steeds opval lender, constateert de medewerker. van het Hbld. Bij de regeering gaat alles steeds meer in oor- logsjargon, spreekt men van „convoyeeren", „pantserauto's", „cordons" enz. Bij de T U C. hoort men slechts met sympathie over vre- despogingen spreken en doet men veel minder strijdlustig. Terwijl de soldaten van de regee ring stalen helmen op krijgen en een soort van politie-soldaten van territorialen ge vortnd wordt tegen het revolutionnaire ge- vaar, kregen de T.U.C.-posters, die oud-ge- dienden zijn, den raad, al hun oorlogsdecora- ties op te spelden, teneinde duidelijk te laten zien, dat zij in vaderlandsliefde voor nie mand onderdoen. De regeeringskrant. Churchill deelde in het Lagerhuis mede. dat er Zondag meer dan een millioen exem- plaren van de ..British Gazette" zijn gedrukt In antwoord op een vraag zeide hij, dat he: noodig is geworden voorloopig alle papier te requireeren, hetwelk wordt pebrui'kt voor de persen van het regeeringsblad. De kosten der regeeringsmaatregelen. De regeering zal Woensdag in het Lager huis de voorstellen in bespreking nemen, welke strekken tot bestrijding der onkosten. voortvloeiende uit de regeeringsmaatregelen tegen de staking. Verhooging van de directs belastingen en van de bierbelasting zullen tot dekking hier- van worden geadviseerd. De oproep van den Aartsbissehop van Canterburv- In het Lagerhuis vroeg Lloyd George waarom de aansporjngen ten gunste eener toenadering door de ..British Gazette", het regeeringsorgaan, niet zijn gepubbceerd, en hij gewaagde in het bijzonder van den oproep van den aartsbissehop van Canterbury na- mens de kerkelijke leiders met betrekking tor het hervaten der onderhandelingen. Lloyd George zeide dat deze oproep nocn draadloos verspreid noch in het officieele regeerings blad gepubliceerd is. Churchill, de kanselier van de schatkist, beloofde tenslotte dat de oproep van den aartsbissehop zoo spoecjig mogelijk za! - wor den opgenomen. Amman (Labour) protesteerde tegen de vermeende weglating van den oproep, waar- op Hohler (conservatief) riposteerde dat de Labour Party de zetters dan maar naar hun werk terugzenden moet, dan zou men al het nieuws kunnen krijgen. De staking en het buitenland. Verschillende levensmiddelen te Brussel zijn in prijs gedaald, zooals Fransche groen- ten en fruit. De nationale federatie van zeelieden-vak- vereenigingen en de nationale federatie van haven- en dokarbeiders in Frankrijk hebben aan alle leden instructies gegeven overeen komstig de te Ostende genomen beslissingen Deze beslissingen betreffen met. name, dat werklooze zeelieden niet dienst zullen nemen aan boord van Engelsche schepen en het be- letten van kolenzendingen naar Engeland In de Dultsche communistische pers, als- mede in tal van vliegende blaadjes in het Ruhrgebied, werd gistermorgen de strijdkreet van het centrale comite der Duitsche commu nistische partij verspreid, waarin opgewekt wordt tot onmiddellijke staking der mijnwer kers en transportarbeiders. De opmarsch tot den strijd zou met de op 12 Mei plaats vin dende massa-demonstraties in alle steden van het Ruhrgebied moeten geschieden. Het havenbestuur van Duisburg deelde mede, dat de kolentransporten tot dusver, on- danks zeer levendige communistische actie tot vorming van controlecommissies, nog geen belemmering ondervinden. Het vervoer in de havens van Duisburg en Ruhrort zal ook ver- der volkomen ongeliinderd geschieden Te gen eventueele stopzetting van het scheep- vaartverkeer zijn van de zijde der autoriteiten omvangrijke maatregelen getroffen. Omtrent den toestand in de Antwerpsche haven meldt het „Handelsblad van Antwer pen" dat in dezen tijd een stillegging van het werk aan de haven heel slecht zou ontvangen worden door de havenarbeiders. Wat het vervoer der goederen door de groo te schepen betreft, hebben de reeders de noo- dige maatrgelen getroffen opdat het verkeer zoo normaal mogelijk zou dcorgaan. De gevolgen der staking doen zich ook in de haven van Gent gevoelen. De booten der verschillende lijnen, die verleden week ver trokken. zijn niet teruggekeerd. Andere moe ten haar vertrek uitstellen bij gebrek aan la ding. De booten, die ijzer naar het kanaal van Bristol vervoeren, vertrekken, maar wor den in de haven van bestemming niet gelost. Eene zekere beweging heerscht onder de Gentsche dokwerkers, die een verhooging eischen, overeenkomstig de stijging van de prijzen der eetwaren. Onderhandelingen zijn begonnen tusschen de werklieden en de afge- vaardigden van den Bond der Gentsche ha- venbelangen. Ten gevolge van het voortduren van de al gemeene staking in Engeland blijven vele schepen, die mijnhout vervoeren, in de haven liggen. Acht Fransche stoomschepen zijn op- gelegd. Het bestuur van de Zwitsersche syndicale vere'eniging heeft aan de arbeidersklasse een oproep gedaan tot steunverleening aan de Engelsche stakingsbeweging. De vakvereeni- gingen verplichten zich tn bate van de ta kers minstens een frank per lid te storten. Stakingsmoe De Raad van het Vakverbond beweert sta- pels mededeelingen van openbare lichamen en kerkbesturen te ontvangen, waarin de re geering wordt aangespoord de mijneigenaren er toe te brengen de „uitsluitings"-kennisge- vingen in te trekken, zoodat de status quo kan worden hersteld en de onderhandelingen kunnen worden hervat. Zou dit een stille wenk zijn van het Vakver bond, dat het gaarne wil onderhandelen? De Londensche correspondent van het Hbl. seiut: Een lid van het kabinet, dat zijn naam niet genoemd wenscht te zten, deelt mij mede een semi-officieele mededeeling te hebben ont vangen volgens welke de spoorweglieden het werk aan het einde der week zullen hervat ten. Uit de gegevens der vier groote Britsche spoorwegmaatschappijen blijkt, dat in totaal 106.232 spoorwegarbeiders en -employes aan het werk zijn gebleven of in de laatste dagen weer aan den arbeid zijn gegaan. De algemeene raad van het vakvereeni gingscongres heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin verklaard wordt, dat het front ongebroken blijft. Na afloop eener bijeenkomst van het be stuur van den niijnwerkersbond verklaarde Cook gistermorgen, dat er niets waar is van de beweging, dat de mijnwerkers een voor- wendsel zoeken om een einde te kunnen ma ken aan de algemeene staking. De solidariteit der mijnwerkers, aldus Cook, wordt men den dag grooter, en hetzelfde geldt voor de ande re vakvereenigingen. Frank Hodges ontkende, dat op de confe rentie te Ostende de kwestie eener algemeen? staking op het vasteland ter sprake zou zijn geweest. DE NOORDPOOL PER VLIEGTUIG BEREIKT. Lte Amerikaansche aviateur Byrd, in zijn Fokker VIII, is van Spitsbergen over de Noordpool gevlogen en neelhuids om 4.20 Zondagnamiddag teruggekeerd na een vlucht van 151-3 uuu De ministers van marine en oorlog hebben verklaringen gepubliceerd, waarin zij zich verheugen over de succesvolle prestatie van Byrd. De minister van marine, Wilbur, zegt: ,,Byrd's prestatie is alleszins een geluk- wensch aan hem, zijn bemanning- cn zijfl land waard. Wij verheugen ons over zijn wel- slagen en over het feit, dat hij onverlet is te ruggekeerd De minister van oorlog, Davis, zegt, dat hij, evenals alle Amerikanen, zich verheugt over „dezen nieuwen triumf der Amerikaan sche Sxchtvaart. Byrd's verrichtig is niet al leen een mijlpaal op het gebied der techniek, maar tevens een wonderbaarlijke daad van moed. Een land met zulke dienaren zal nim- mer aan crisis ten prooi vallen". De „New-York Herald" meldt uit Oslo, dat het bericht van slagen van den tocht van luitenant Byrd aldaar niet betwijfeld wordt. Er wordt op gewezen, dat die Amerikaansche vlieger zeer goed uitgerust was en buitenge- woon goed weer heeft getroffen. Luitenant Byrd is dus de eerste, die den todrt naar de Noordpool heft volbracht, terwijl de expedt- ties van Amundsen en Wilkins op het punt staan te vertrekken. De ..Chicago Tribune" meldt uit Oslo, dat Byrd eerst een proef tocht in een klein Curtiss- vliegtuig heeft gemaakt. Daarna steeg hij op in het groote 3-motorig Fokkervliegtuig. Lui tenant Byrd werd op zijn tocht vergezeld door den piloot Bennett, die in een Curtiss- vliegtuig vloog. Byrd heeft aan de Noordpool de Ameri kaansche vlag neergeworpen De landings- mogelijkheid zou voorhanden zijn in tegen- stelling met de opvatting ran Amundsen en Ellsworth. Het vertrek van luitenant Byrd met zijn Fokkervliegtuig naar de Noordpool was be- halve aan ingewijden, aan niemand bekend. Amundsen wist evenmin van het vertrek -n hoorde het eerst, toen hij Zondagmorgen ont- waakte. Byrd werd niet voor den avond terug verwacht Gedurende een groot gedeelte van den tocht bestond er radio-telegrafische ge- meensdiap met het vliegtuig. Kort na 4 uur 'smorgens werd evenwel niets meer vemo- men en begon men ongerust te worden. Te gen 10 uur Zondagmorgen ontving de mav- conist van het luchtschip „Norge" van de expeditie van Amundsen evenwel weer sei- nen. Juist toen Amundsen, Ellsworth en de aii- deren, die op het oogenblik te Spitsbergai vertoeven in verband met de Pool-expedities, zich aan tafel wilden begeven, werd de terug- komt van luitenant Bvrd aangekondigd. Na dat luitenant Byrd veilig geland was en uit het vliegtuig was geholpen, was Amundsen de eerste, die hem begroette en met het succes van zijn tocht geluk wenschte. Hij omhelsde hem en verklaarde, dat niemand gelukkiger kon zijn dan hij over het welslagen van den tocht. Daarna reikte Ellsworth den van de Noordpool teruggekeerden vlieger de hand Luitenant Byrd had nog zeer vele enthousiste begroetiogen en gelukwenschen in ontvangst te nemen. Hij zeide evenwel, dat het groot ste gedeelte van de eer aan zijn metgezel Ben nett toekwam Korten tijd na de aankomst werd een tele gram ontvangen van president Coolidge, waarin deze luitenant Byrd geluk wenschte en zijn voldoening er over uitsprak, dat eey Amerikaan het eerst de Noordpool bereiki had. VERNIEUWDE STRIJD IN SYRle. De Fransche troepen te Damascus hebben Zaterdagmorgen de wijk Midan schoonge- veegd, waar bandieten zich hadden geconcen- treerd met het oog op een algemeenen aanval op de stad. Er werden een groot aantal bai>- dieten gedood en belangrijke opslagplaatsen van munitie ontdekt Draadloos wordt nog gemeld, dat de op- perbeve.hebber der troepen te Damascus ver- nomen had dat de bandieten huizen buiten de stad rarsterkt haddenhij liet vrouwen en kinderen in veiligheid brengen en vemietigde vervolgens bij een aanval de huizen en nwt- nitie-opslagplaatsende strijd was hevig. De „Petit Parisien" meldt uit Beyroet, dat de Fransche troepen na een hevig artillerie- vuur de opstandelingen uit een voorstad van Damascus hebben verdreven De opstande lingen hebben groote verliezen geleden. DE OORLOG IN MAROKKO. De Spaansche troepen hebben in den sec tor Ajdir den opmarsdi hervat. Zij bezetteu de Marabes-heuvels geheel en braken den krachtigen tegenstand van den vijand, die een 40 dooden en een hoeveelheid materiaal achterliet m BEIEREN EN HET DUITSCHE RIJK. Het tweede Beiersche memorandum inzake de herziening van de rijksgrondwet is thans gepubliceerd. Er wordt daarin op gewezen, dat de be- duchtheid, in het vorig<- memorandum van drie jaar geleden tot uiting gebracht, sinds- dien maar al te zeer gegrond is gebleken. De rijkswetgever heeft "er in die jaren ten zeerste naar gestreefd dc landen geleidelijk van hun zelfstandigheid te berooven. Geheel in strijd met de grondwet van Weimar, aldus het me morandum, bepaalt het rijk zich niet tot de hoofdlijnen dier' wetgeving, maar regelt ook de materie tot in bijzonderheden, welke rege ling uitsluitend behoort tot de bevoegdheid der betrokken ianden. Vooral het rijksministe- rie van binnenlandsche zaken heeft in dit op- LRMAARSCH COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1