De Lange De Moraaz Radlo-Hoekje. Woensdag 12 Mei. Hilversum, 1050 Al. 12.— en 7.30 Poli- Keberichten. 5.6.Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, onder leiding van Fr Lupgens. 6.307.30 Duitsche les door den heer Edgar Griin. 7.45 en 10.Persberich- ten. 8.10 Christelijke Omroep. Spreker; De heer H. de Jong, uit Doom (onder voorbe- houd). Concert door de afd. „Laren en Om- Btreken", v. d- Mij. tot bev. der Toonkunst. Solisten: Mevrouw van Heloma-van Nieu- wenhoven, Laren, sopraan. Mevrouw Suze Schone-Vermey, Laren, alt. Hr. M. Plooyer, jBlaricum, tenor. Hr. G. Distelblom, Laren, bas. Hr. M. J. Cohen, Hilversum, piano Koorleider: Hr W. B rem an, Blaricum. 1. Ave verum, Mozart (koor). 2. Tenebrae factae sunt, van Haydn (koor). 3. Stabat mater dolorosa. 4. Facut adeat. Twee duetten voor sopraan en alt uit het Stabat Mater van Pergolesi. 5. Ave vera virginitas, Despres fkoor). 6. O Bone Jesu, Palestrina (ko r). it. „Ich hatte viel Bekummernisz", Bach, (so praan). 8. Rede 9. Komm, sfiszer Tod, ,Bach (alt). 10. Kommt wieder aus der fins- tern Graft, Bach (alt). 11. Ich bin ein Gasr auf Erden, Gesius (koor). 12. Der Herr ist mein Hirt, Klein (koor). 13. Aria uit de „Pfingstcantate", Bach (sopraan. 14. „Nun beud die Flur" Aria uit Die Schop- fung, Haydn (Sopraan). 15. Rec. en aria uit 5", HSndel ,Der Messias" (tenor). 16. Buss- lied, Beethoven (tenor). 17. Ein altes Lob' gesang, uit Remanov's „Das geistliche Lied'' s(tenor). 18a. Benedictus, solistenkwartet. b. Osanna (koor). c. Agnus dei, Miserere No bis (alt, tenor, solo en koor). d. Dona nobis pasem (koor). No. 18 is uit de Missa in F- dur van Mozart. Daventry, 1600 M. 10.2012.20 Concert "door het radiokwartet m solisten (contra-alt, tenor en piano). 12.201.20 Muziek van het Restaurant Frascati. 2.35 Lezing: Citizen ship, health, safety and comfort. 3.20 Lezing: Out of doors. 3.35 Muziek van de New Gal lery Kinema. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Dans- muziek. 6.10 Tuinpraatje. 6.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: The trade of the Smith. 6.45 Pianocomposities van Schumann. 7.Spaansche lezing. 7.20 De radiofollies. I. North, sopraan. D. Oldham, scubrette en pianiste. H. Kimberley, bariton H. Darnley, humorist. C. Liddington, humo rist. O. Oakly, banjo. 8.05 Symphonieconcert, Symphonie-orkest. Lafitte, piano. 10.20 11.20 Dansmuziek van New Princes restau rant. Parijs „Rad!o-Paris", 1750 M. 11.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 4.05 Concert. 7.20 Kroniek van Auto-, luchtvaarl en sport. 7.50 Wedstrijdconcert van „Echo de Paris". Konigswusterhausen 1300 M. 7.50 Vroolijke dialogen en duetten. F. Weber-Fleszburg, so praan. A. Fleszburg, tenor. Duetten van M Ludwig en K. Ebert. Daarna nieuwsberioh- ten. Brussel 500 Af. en Antwerpen 250 M. 7.20 Operafragmenten. 9.20 Nieuws. Milnster410 M. 12.20 Keukenpraatje 12.50—1.50- Orkestconcert. 3.50 Kinder uurtje. 4.505.35 Lezing. Die Biene Maja 5.0 Lezing: Das Nest der Vogel. 6.20—6.50 Lezing: Das Kataster. 7.20 T ezing: Scho penhauer. 7.50 Voorlezing uit eigen werken door L. Bate. 8.50 „Die verstellte Einfalt". opera Mozart. zicht veel kwaad gedaan. De financieele poli tick van het rijk doet intusschen het pijnlijkst aan. Niet minder schijnt men in Beieren on- fevreden over de credietconcentratie in Ber- lijn en over de afhankelijkheid van de overi- ge Duitsche credietpolitiek van de rijksbank en haar huidigen leider. JACHT OP EEN SMOKKELSCHIP. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag be- speurde een douanekruiser ten Z. van Dra- gor (Denemarken) een motorboot, een be- kend smokkelschip, dat in razende snelheid naar de kust voer. De smokkelaars begon- nen, toen zij bemerkten, dat men hen ver- volgde, bussen met spiritus van boord te wer- pen, doch ten slotte haalde het douanevaar- tuig het smokkelschip in. De beide zich aan boord bevindende personen, een Deensch zee- man en een Duitsch machinist, werden gear- resteerd. Er konden 41 bussen met spiritus ■vorden opgevischt. HET PROCES TEGEN DE COMMU- NISTEN TE PARIJS. De uitspraak van de jury van het Seine- dep. in het proces tegen de communisten, be- schuldigd van doodslag tijdens de botsing met leden der Jeunesses Patriotes in de Rue iDamremont te Parijs (de communist Clerc ,werd tot drie jaar gevangenisstraf veroor- deeld, Bernardon werd vrijgesproken), wordt door de verschillende Fransche blaedn beoor- deeld naar gelang van hun kleur. De linksche bladen vinden haar van ruim inzlcht getui- gen en zien er een veroordeeling van het fas- cisme in; de rechtsche bladen achten haar van een schandelijke zachtzinnigheid tegen- over het communistisch geweld. Het Kamerlid Taittinger, de leider der- Jeunesses Patriotes, vaart in de „Liberte" hevig uit. Sedert gisteren, zoo zegt hij, is bet den Franschen veroorloofd te dooden. De uitspraak heeft niet slechts twee moordenaars gespaard, maar vier vermoorden veroor- deeld. Clerc en Bernardon waren blijkbaar in 6taat van wettige verdediging. Degenen, die zij hebben gedood, waren provocateurs En ..Taittinger kondigt dan dreigend aan: Thans opent zich voor ons het tijdperk der recht- .vaardigheid, d.w.z. het tijdperk der wraak. Wij weten dat er voor ons niets meer te ver- waehten valt van de officieele justitle De „Temps", het „Journal des DCbats" en de „Echo de Paris" betreuren eveneens de uitspraak, terwijl de „Oeuvre" haar toe- juicht. De „Quotidien" doet evenzoo, terwijl de „Humanite" uitroept dat in het Assisenhot van de Seine net fascisme veroordeeld is. DE SPANNING IN DUITSCH LAND. Over het resultaat van de onderhandelin- gen van den Rijkskanselier met de leiders der partijen wordt het strengste stilzwijgen in acht genomen. Naar verluidt hebben de de- mocraten er bij den Rijkskamselier op aange- drongen om af te treden, omdat dan wellicht ecrdcr een oplcssing tot stand zou kunnen komen Echtcr is een dofinitieve, daartoe strekkende eisch nog niet gedaan: De andere gartijen hebben bij deze kwestie een afwach- fende houcfing aan genomen. In parlementalre kringen verluidt het dat in de kabinetszit- ting van heden de RijksTninistcrs zich waar- schijnlijk solidair zulleu verklaren met <jjr. Luther In den namiddag zullen de leiders der partijen nogmaals met den Rijkskanselier vergaderen. MIJN1RAMP TE DUISBURG-RUHRORT. Te Duisburg-Ruhrort is gistermorgen een gedeelte van de mijn Phoenix ingestort. Hier- bij werden 4 in ijuworkers gedood en 31 zwaar en licht gewond. DE BANKBILJETTENZWENDEL IN HONGARIJE. Gister, den derden dag der behandeling van het proces inzake de valsche francs-afiai re, wera Raba, de secretaris van prins Winr disch-Gratz, verhoord, die o. m. verklaarde, dat, behalve hij, ook Teleki, en behalve deze, ook de regeering van de zaak afwist. Bij het kntisverhoor door den president kon Raba zijn beweringen ecliter niet handihaven en vooral in het verder verloop der zitting werd1 Raba tegengesproken door Nadossy, die ge- decideerd de verklaring aflegde, dat de re geering geen kennis droeg van de zaak. In- tegendeei, zocdra hij (Nadossy). gehoord had dat de zaak ruchtbaar was geworden, had hij Windisch-Gratz afgeraden er verder mee door te gaan. Ook Windisch-Gratz was niet in staat Raba's beweringen te staven. MILLERAND TEGEN BRIANO EN H ER RIOT. E>e Fransche oppositiepers maakt met inge- nomenheid melding van 'n groote rede, door Millerand gehouaen, die zij beschouwt als de voorbode eener mieuwe campagne tegen Bri- and georganiseerd tijdens de vacantie van het parlement. Zij hoopt, dat Millerand in den Senaat en Tardieu in de Kamer voldoen- de elementen zullen vereenigem om de huidige meerderheid te verdrijven. Millerand verklaarde, dat hij Briand zal aanvallen bij de aanstaande debatten in den Senaat over de overeenkomsten vani Locarno, maar reeds heelt hij een hevigen aanval ge daan op Herriot, die door de radicalen als eenig mogelijke opvolger wordt beschouwd indien Briand zou af treden. Millerand schreef aan Herriot de verantwoordelijkheid toe voor de vermindering van het vertrou- wen, hetwelk leidde tot den val van dem franc. Herriot zou bij zijn besprekingen met MacDonald gehandeld hebben als een kind van tien jaar. Millerand beloofde zajn aainhangers, dat hij zou strijden voor de vernieuwing van Frankrijk. Men gelooft, dat Millerand wel dra openlijk de actieve leiding op zich zal ne- men van de fascistische beweging. Herriot heeft te Lyon verklaard, dat hij, als hij de vrije keus had, er de voorkeur aan zou geven zich met de letterkunde bezig te houden en de politiek te laten varen, maar dit wordt als louter coquetterie beschouwd. De politieke bedrijvigheid van Herriot neemt juist toe. EEN NIEUW PLEBISCIET OVER HET DRANKVERBOD. Het Odelsting heeft met 61 tegen 51 stem- men het voorstel aangenomen om een nieuwe volksstemming te houden over de prohibitie van spiritualien. Het plebisciet zal 18 Octo ber plaats hebben. - DE BELGISCHE R E GE ER INGSCRI SIS. De liberate leden van Kamer en Senaat zijn gister bijeen gekomen in spoedvergade- ring. Brunet heeft de partij uitgenoodigd om deel te nemen aan de vorming van een kabi- net, dat uitsluitend voor doel zou hebben de financieele kwestie op te lossen. Vele liberalen waren niet tijdig uitgenoodigd. Diegenen, welke wel aanwezig waren op de bijeen- komst, waren echter van meening, dat Brunet moet gesteund woredn. Volgens een mededeeling aan de pers na afloop van de zitting van het socialistische partijbestuur, heeft Van der Velde in die ver- gadering verslag uitgebracht over de poli tieke besprekingen der laatste dagen. Hij concludeerde tot de mo-gelijkheid om een re geering te vormen, welke hoofdzakelijk tot taak zou hebben het herstel der valuta en de verbetering van den economischen toe- stand. SPOORWEGONGELUKKEN IN SCHOTLAND. Uit Schotland wordt een heele serie onge- vallen gemeld. Bij het station East Waver ley liep een personentrein van Berwick naar Edinburg in een tunner op een goederentrein. Volgens het Hbl. werden een man en een vrouw gedood, acht personen gewond en zes door uitstroomende gassen bedwelmd. (Reu- ter meldt drie dooden). Bij een treinbotsing te Bishop Stortford werd den man gedood. E>e trein van Edinburg naar Kings Cross ontspoorde bij Newcastle, waarbij een per- soon gewond werd. DE VLAGGENKWEST1E IN DUITSCH- LAND. De Rijkspresident heeft tot den Rijkskanse lier een schrijven gericht met het verzoek, zich in verbinding te stellen met de vereenigingen, die bij de vlaggenkwestie bijzonder zijn ge- interesseerd, opdat't Duitsche vo'.k zich we- der vreedzaam om hetzelfde symbool van zijn staatkundig bestaan zal scharen. In den brief wordt verder uitdrukkelijk betoogd, dat de Rijkspresident nog steeds vast besloten is, de vlaggenkwestie op den grondslag der grondwet te behandelen. DE OVERSTSOOMING IN RUSLAND. De „Izwestia" geeft een beschrijving van den toestand in de omstreken van Moskou Te Kolomna dreigde de uit de oevers getreden Oka (een zijrivier van de Wolga) de bekende Kolomensky-fabriek te vernietigen. Per extra- itrein werd daarheen een speciale legerafdee- ling gezonden, die de geweldige ijsschots, welke de muren van de fabriek rammeide. door dynamiet verwoestte. Hierdoor werd het gevaar bezworen. Daarna werd deze af- deeling per sneltrein naar Klien overge- bracht, waar de rivier Sestra den watertoren en het hydrostation bedreigde. Opnieuw brachten dynamietpatronen uitkomst. De dorpen Terechowo en Mnjewniki waren ge- heel door water ingesloten en de boeren zou- den omgekomen zijn, indien de afdeeling pon- tonniers hen niet nog juist bijtijds had gered. Het presidium van den Sovjet van Moskou heeft den plaatselijken commissies verlof ge- eeven de dakloozen onder te brengen in riiks- h"andelsgebouwenIn clubs, bfoscopen enz. Als het moet, mogen de commissies ook panti- culiere huizen hiervoor requireeren. Overstroomd zijn veel fabrieken en maga- zijnen, waaronder de magazijnen van de fa brieken „Krasnyj Bogatyrj". Het terrein van het centrale electrische station van de tram is gedeeltelijk overstroomd. Verschillende tramlijnen kunnen niet meer functionneeren, wakrdoor eenige hooger gelegen gedeelten van de stad zijn geisoleerd. De schade is zeer groot. Dergelijke berichten komen ook uit an dere RussisChe steden. DE BOMAANSLAG TE STROEMITZA. Tot dusver heeft de Zuid-Slavische regee ring inzake den bomaanslag te Stroemitza nog niet gedaan. De dader is nog niet ont- dekt. Er is geen aanleiding voor de meening, dat hij uit Bulgarije kwam. Waarschijnlijk is het een Macedonier, wiens organisatie ook in Zuid-Slavie leden heeft. EEN GROT ON'TDEKT. Toevallig heeft men te Dubuy, in Luxem burg, een druipsteengrot ontdekt. De toegang was slechts 30 centimeter breed. Deze grot blijkt uit verscheidene zeer mooie zalen te txstaan en zal nu verder wor- den doorzocht. MASSA-ONTSLAG. In weerwil van het protest der regeering van Anhalt zijn op aanwijzing van den verte- Penwoordiger van het rijk, in de Junkers lugzeugwerke 850 arbedders ontslagen. Vol- gende week zullen er nog meer personen wor- den ontslagen. KORTE BERICHTEN. Bij een onderhoud met de afgevaardig- den der arbeiders hebben de vertcgenwoordl- gers der mijnmaatschappijen van de Fran sche departementen du Nord en Pas de Ca lais den mijnwerkers een loonsverhooging van 10 pet. alsmede een verhooging van 15 pet. van den duurtetoeslag toegekend. Daar zal het dus niet tot staking komen. De hertog van Guise, de Fransche kroonpretendent, is te Brussel aangekomen en heeft bezit genomen van't kasteel, dat door Philippe van Orleans werd' bewoondi, „Ma- noir d'Anjou" bij Tervueren De Grieksehe regeering heeft voor de vluchtelingen uit Thracie 550 miilioen lewa gegeven. Engeland geVoefd wordt een diepere befee kenis heeft, dan een loons- en arbeidskwestie alleen. Wat de Engelsche arbeiders thans trachten te krijgen, is wat de arbeiders van a He landem prooeeren te bereiken. Hierna voerde de heer J. B. Brautigam, de voorzitter van den centralen bond van trans- portarbeiders het woord. Spreker ,vroeg of de Engelsche arbeiders recht hebben hun strijd te voeren en of de arbeiders uit andere lan- den het recht hebben dezen strijd te steunen. Deze rechtsvraag is een machtsvraag gewor den. In het huidige conflict komt het er, al- dus spreker, op aan den Engelschen handel en de Engelsche scheepvaart stil te leggen. Wanneer dit lukt, dan zullen de Engelsche reeders wel bij hun regeering aandringen een andere hoifding aan te nemen. Er wordt in de Rotterdamsche haven gebunkerd op Engel sche schepen, zei spreker. Er is een lek in de Maas en er nog slecht een middel, al is dit dan ook een paardemiddel. A.S: Woensdag wordt over dit middel te Duisburg een confe rence gehouden. Er zijn, aldus spreker, vele kolentransporten op den Rijn. Uitgemaakt kan warden, of deze bestemd zijn voor de Steenkolen Handels Vereeniging, de scheep vaart en steenkolen-maatschappij of voor Swartouw. Die toevoer zal kunnen worden stopgezet als het bunkeren voor Engeland niet geweigerd wordt. Dit middel zal den centralen bond een half miilioen kosh n Tenslotte heeft de heer R. Stenhuis, nr/.it- ter vani het N.V.V. gesproken. Deze sprc! r noemde de staking in Engeland een gev. !di- ge manifestatie van de veranderde toestan- den in den klassenstrijd. De kwestie van in- ternationale solidariteit is meer urgent ge worden. Parlement en regeering zijn tenslotte noodig om, wat door de vakvereenigingen ur gent is gemaakt te organiseerem en te forma- teeren. Het welbegrepen eigenbelang van den arbeider eisojit, zoo besloot spreker, dat hij in- ternationale solidariteit betoont. Hierna sloot de heer Liihrs de druk bezochte vergadering. EEN COMMUNIST GEARRESTEERD. Soepandi, de gewestelijke leider der com munisten, tevergeefs te Solo en Djokja ge- zocht, is te Magelang gevangen genomen, toen hij trachtte een vergadering te beleggen. Beslag werd gelegd op een brief van tegeni de regeering opruienden aard. Eenige Euro- peanen werden in het bezit gevonden van een ALKIWAAR Deposifo - Effecten - Credieten Het antwoord van Estland op de voor- stellen van Moskou betreffende een non- •act is identiek aan de antwoorden van Finland en Litauen. De regeering geeft uiting aan haar voldoening, dat er onderhan- delingen zijn geopend. In het Schwarzwald heeft het Zondag duchiig gesneeuwd bij 6 graden voirst. De boerenleider Witos heeft thans een kabinet gevormd in Polen De rechterzijde en de nationale arbeiderspartij maken er deel van uit. Aan de reparatiewericplaatsen te Schnei- demiihl zijn 400 arbeiders der Duitsche rijks- spoorwegen op staanden voet ontslagen. Te Bluefields- (Nicorgua) zijn Ameri- kaansche mariniers aan land gezet ter be- scherming van het leven en de eigendommen der Amerikanen, welke gevaar loopen ten ge- volge van de inneming dezer stad door de re- volutionnairen. Oemengrt Nieuws NEDERLAND EN DE STAKING IN ENGELAND. Morgen zal een boot van de Rotterdam Londenlijn (N.V. Correlders scheepvaart- maatschappij) van Rotterdam naar Londen vertrekken, hoofdzakelijk met levensmiddelen. Het stoomschip Nijstrand van de lirma Kersten Huiniik Co. zal morgen van Rot terdam naar Londen vertrekken, met levens middelen. Morgen zal eveneens het stoomschip Grut- to van de N.V. Vereenigde agentuur maat- schappij van Rotterdam naar Londen met le vensmiddelen vertrekken. Gisteravond is het stoomschip St. George van Hoek van Holland naar Harwich ver- trokken. Van de Gibson-Rankine Lijn zal Dinsdag geen, maar a.s.. Vrijdag wel een boot op Leith (Schotland) varen. De vorige week ziin 2,305,200 eieren naar Engeland uitgevoera. De week daarvoor be- liep de uitvoer 4,729,200 eieren. Te Oude-Pekela wordf Zaterdag a.s. de cartonfabriek De Kroon tengevolge van de staking in Engeland stopgezet. Maaindagavond1 hebben het N.V.V. en de Rotterdamsche Bestuurdersbond een verga dering gehouden in het gebouw Odeon, naar aanleiding van de staking in Engeland. Ira zijn openingswoord1 deelde de voorzitter, de heer A. A. Liihrs mede, dat de vergadering een demonstratief karakter zou dragen. Als eerste spreker trad' op de voorzitter van den algemeencn mijnwerkersbond Chr. y. d. Bilt. Hii wees er op, dat de strijd, die in bericht van afzending van 1000 lidmaat- schapskaarten van de communistische partij, verzonden door de drukkerij Merdika te Solo. AUTOBUS-ONGELUK. Het Zaterdag bij het autobusongeluk te Berlicum (N. Br.) gewonde kindje van M, Schuurmans is overleden. VERKEERSONGEVAL. Gistermorgen is op den Maastrichtscheweg bij Roermond een met varkens geladen vrachtauto, van de firma Heyboer, tegen een boom gereden. De chauffeur werd met ernsti- ge hoofd worn den en ingedrukte borstkas, in levensgevaarlijken toestand uit den wagen gehaald en naar het Louisahuis te Roermond vervoerd. Het voorste gedeelte van den auto is vernield. HET RAPPORT DER MARINE. De Minister van Marine a. i. heeft aan de TweedC Kamer twee memorien doen toeko- men en wel: A. een beknopt overzicht van de opmer- kinigen, waartoe de bestudeering van de „Be- schouwingen en conclusien over de plannen tot reorganisatie van hetbeheer der marine", uitgebracht door de Vlootcommissie, hem aanleiding geeft; B. een uiteenzetting nopens de wijze, waarop hij zich voorstelt de organisatie van het personeel der marine te versoberen zon- der evenwel vooruit te loopen op het oordeel aer Volksvertegenwoordiging nopens de meer principeele reorganisatie der marine. Ten einde de kosten der'organisatie te ver- minderen ligt het n het voornemen van den iiiinister op veel ruimer schaal dan tot dus ver geschiedde van dienstplichtigen gebruik te maken, waardoor de sterkte van het be- roepspersoneel zal kunnen worden vermin- derd. Hiertoe is wijziging der Dienstplicht- wet noodig; desbetreffende voorstellen zijn in bewerking. De huidige organisatie van't per soneel is te kostbaar en kan reeds om die re- den niet worden gehand'haafd. Voor de geregelde aflossing van in Indie dienend Europeesch beroepspersoneel moet ook in Nederland een daarmede verband hou- dend1 aantal beroepsmilitairen^ aanwezig zijn. Aawgezien met de Indische regeering nog overleg moet worden gepleegd omtrent de uiteindelijke samenstelling van het voor den dienst in Nederlandsch-lndie te bestem- men deCl der vloot, deed de Minster nagaan, welk personeel noodig is voor het bemannen en in bedrijf houden van de oorlogsschepen, die in Indie aanwezig zullen zijn, wanneer 5t materieel, dat thans in aaubouw, dan wel aangevraagd is of aan^evraagd zal moeten worden, om het verouderde materieel te ver- vangen en de noodige vliegtuigen zullen zijn aangekocht. Een en ander kon omstreeks 1920 het geval zijn. Voor gebruik in Ncder- land 1s op ongeveer de huidige maferieel- sterkte gerekend, waarbij een z6o ruim ge bruik is gemaakt van dienstplichtig personeei, als de Vlootcommissie zonder schade voor het gehcel mogelijk achtte. Uit deze berekeningen volgde, welk beroepspeiyoneel in Indie en welk in Nederland voor den dienst noodzake- lij'k is, zonder dat ergens een overcompleet onitstaat. Het tegen woord ige stelsel mag met worden losgelaten, eer1 een eventueei nieuw stelsel grondig is onderzocht en deug- delijk is bevonden. Alvorens een en ander volledig kan wor den uitgevoerd, moet overleg worden ge pleegd met de Indische regeering Dit over- leg kan nog verscheidene wijzigiingen moge lijk maken van die huidige plannen des mirus- ters. BOND VAN AMB'l ENAREN BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Te Utrecht is Zondag de algemeene verga dering van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwcgtm voortgezet, onder voorzitterschap van den heer K. Bloothoofd, uit Nijmegen. In zijn openingswoord wees de voorzitter op den grooten strijd, die thans in Engeland gevoerd wordt, en waarin ook het spoorweg personeel gewikkeld is. Onze zusterorganisa tic met haar 67,000 leden heeft, zoo zeide hij, daarbij haar voile gewicht in de schaal gelegd. Het is een zeer groot belang voor de arbiidende klasse, dat daar tot dien grooten strijd geleid heeft, want de loonsverlaging" van de mijnwerkers is thans ook de strijd ge worden van de spoorwegarbeiders. En daar door is het ook onze stnjd geworden, waar- aan wij onzen vollen steun, moreel zoowel als financieel hebben te geven. Het hoofdbe- stuur, dat dezen strijd heeft besproken, hoopt van harte, dat hij door de arbeiders gewon- nen zal worden. Het is niet onmogelijk, dat het Nederlandsche spoorwegpersoneel zal worden geroepen, steun te verleenen. Het hoofdbestuur zal reeds deze week de afdee- lingen instrueeren om de leden op te wekken, de Engelsche spoorwegarbeiders moreel On financieel zoo krachtig mogelijk te steunen. Daarna werd overgegaan tot afhandeling van de agenda. KLEINOEESTIG. Naar wordt vernomen is in de uitstalkast van den boekhandelaar Karlsbeek te Steen- wijk door de politie in beslag genomen een exemplaar van de oovelle „Else" van Ar thur Schnitzler, in de vertaling van Alee van Nahuys door Em. Quedido uitgegeven. De inbeslagneming geschiedde, omdat de titel- plaat op het omslag van het boek „geschikt was om de zinnelijkheid van de jeugd op te wekken Er zou een vervolging worden in- gesteld wegens overtreding op grond van art. 451 van het wetboek van strafrecht. De plaat is van Jan Sluyters. KEURING DOOR VROUWELIJKE ARTSEN. Op de desbetreffende vragen heeft de mi nister van financien geaotwoord: Volgens het thans verlaten stelsel waien over het geheele land verspreid, tot op de kleinste plaatsen, arisen aangewezen, uit wie de burgemeesters krachtens art. 76 der Pensioenwet een keuze hadden te doen. Daardoor kwamen artsen, die zich nimn.er met pensioenaangelegenheden hadden bezig- gehouden, voop moeiliike en ingewikkelde vraagstukken te staan Vooral het beantwoor- den van de vraag naar het al of niet bestaan van een rechtstreeks oorzakelijk verband tus- schen de gevonden afwijking en de dienstuit-- oefening en het vaststellen van hte invalidi- teitspercentage in zulk een geval, plaats den onderzoeker niet zelden. voor groeet moeilijk- heden. Het oude stelsel voldeed dan ook niet. Het nieuwe beoogt concentratie. De keuiin- gen zijn nu opgedragen aan een zeer be- perkt korps cleskundigen, die naar het" oor deel van den ambtsvoorganger van den on- dergeteekende daarvoor het meest in aanmer- king kwamen en van wie de verwachting •wordt gekoesterd, dat zij, m- de doordat hun thans een grooter aantai onderzoekingen toe- vloeit, aan de geschetste moeilijkheden het hoofd zullen bieden. De ondergeteekende kan niet inzien, dal de getroffen maatregel voor de afgevoerde art- sen in hooge mate grievend is In ieder geval is die maatregel niet als zoodanig bedoeld. Ook een publieke administratie benoort eeni ge vrijheid te hebben in de keus van hen, van wier goede diensten zij gebruik wenschf te maken. Onder de thans aangewezen genecskundi- gen is een vrouweiijke arts Het ligt in het voornemen Van den ondergeteekende, dc '.ijst met een aantal vrouweiijke artsen uit te brei- den Het nieuwe systeem heeff uiteraard1 tot ge- volg, dat de gelegenheid tot onderzoek tot de hoofdplaatsen van het land wordt be- perkt. Dit nadeel is echter geacht ruim te zullen worden overtroffen door het voordee! van de juistere keuring, die het nieuwe stel sel zal brengen. Voor het in overleg treden met het hoofd bestuur der Maatsehappij tot bevordering der Geneeskunst bestaat, naar het den onder geteekende voorkomt, geen reden." UIT DE MIJNSTREEK. Zaterdag is een vergadering gehouden van het Comite van 10 uit de mijnwerkers- organisaties. Verslag werd uitgebracht over een audicn- tie die met den ministet van waterstaat had plaats gehad in verband metric! verzoek om het aaintal en de bevoegdheid der arbeider- controleurs uit te breiden. Met telcurstelling werd kennis genomen van de mededeeling da. de minister wel veel voelde vocr uitbreiding van het aantal, maar niet van hun bevoegdheid. Besloten werd aan de hoofdbesturen ver slag uit te brengen en de actie voor uitbrei ding der bevoegdheden met kracht voort te zetteu. Verder werd de mogclijkheid cverwogen om inzake het»massa ontslag op de Domani- ale zijn gczameniijk stapj>en te doen. Ter zakc van den steun voor de Engelsche staking werden besprekingen gevc rd. Besloten werd deze aangelegenheid eerst in de afzonderlijkc hootdbesturCn onder het oog te zien. Eveneens werd hiertoe besloten inzake de bij de Wcrkgevers in te dim en voor stellen. Ten spoedigste zuilen de organisaties weer bijeen komen.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2