Maagpni. Maagkramp, Sippeti en Eonifnen. Door het Maagpoeder van APOTHEKER BOOM zijn reeds duizende maaglijders ge- nezien van maagpijn, maagkramp, zuur, hart- water en slechte spijsvertering. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogfshvinkels a 1.25 per gesloten blikken doos. schriftelijke machtiging van den Commissaris der Koningin, welke machtiging slechts ver- leend. wordt aan personen, die te goeder naam en faam bekend staan. Eveneens is het verboden om kikvorschen of deelen van kik vorschen ten verkoop in voorraad te hebben, te koop aan te bieden of te verkoopen of kik vorschen ten getale van moer dan tien of dee len van kikvorschen te vervoeren. Ook van dit artikel kan de Commissaris der Koningin ontheffing verleenen. Het spreekt vanzelf, dat de artikelen, die de nitvoering dezer wet regelen, evenwijdig loopen aan die der Nuttige Dierenwet. Met de mededeeling, dat de overtrading gestraft kan worden met een geldboete van ten hoog- iste vijftig gulden, welke straf ook genoemd fwordt in de eerstgenoemde wet, eindigen we de beSpreking dezer wet, die zeker niet zoo noodig geweest zou zijn, wanneer men in be- paalde kringen met de kennis omtrent het nut der te. besehermen dieren vroeger beter op de hoogte ware geweest. Provinciaal nieuws UIT HE I LOO Zondagmiddag begonnen dc seriewcdstrij- den van de sportvereeniging V. V. H. Te voren werd opgemarchcerd vanaf het clublokaal „De Rustende Jager", naar het sportterrein met het fanfarecorps „Eensge- zindheid", directeur de heer D. Harder Jr., voorop. Op het terrein werd gespeeld tusschen Tavenu I (Amsterdam) en Alkmaar I (Alk- maar). Uitslag 12. Daarna tusschen I. C. A. II (Amsterdam) en O-. V. V O. (Amsterdam). Uitslag 2—4. Voorts speelden I. G A. I en O. V. V. O. I beiden uit Amsterdam (11); bij loting werd de laatste winnaar. De eerste we-dstrij- den -waren goed bezoeht. Het fanfarecorps luisterde de wedstrijden op. „Heiloo Voorait", V. V. V, die zeer veel doet om het bosch voor vandal isme te behoe- dea en allies een niooi aanzien heeft gegeven, heeft op het landgoed „Ter Coulster" het op- achrift geplaatst: „Gij die in vrijheid geniet, wat natuur hier u biedt, spaar bank en plant. Ontzie daarbij prive terrein. Laat vooral de paden rein. Bij voortbaat daarvoor dank". Wanneer ouders en opvoeders de jeugd op dit opschrift opmerkzaam maken en men daar dan naar handelt, is dit zeker em stap in de goede richting. Bij de wasscherij „De Rijzende Zon" is gister een ketel gesprongen. E>e nieuwe eige- naar is met de pas ingerichte stoomwassche- rij niet bijzonder gelukkig; 't was een ge- bruikte ketel. In het bestuur van dc R. K. Kiesvereeni- gmg „Recht en Plicht" is in de vacature Jac. Sengers (die als secretaris had bedankt) gekozen de heer P. J. Kraakman. De verkooping van bloenibollen (welke kosteloos warm gegevm en opgeplant tm behoeve der kerk) op de kweekerij van den heer G. S. Koomen, heeft pl.m. J 870 opge- biacht. Ook werd op genoemde kweekerij een tul- penveiling gehouden van de Darwintulp in diverse soorten. De handel was stag, van ver- schillende soorten was de prijs 1/3 lager dan het vorig jaar. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 3 rijwielplaatjes; een armband; 3 sleutels; een rozenkrans; eenige dubbeltjes een sleutel. Veriorm: 3 rijwielpfaatjes; een portemon- naie. G e b o r e n Bregtje Elisabeth, 4 van Dirk Pieter Modder en Bregtje de Geus. Maria, d. van Johannes Tromp en Geertruida Johanna Kunst. Job Hnbertus, z. van Hu go Petrus van der Poel m Jacoba Cornelia Duivenvoorden. Cornelia Maria, d. van Johannes Bernardus Liefting en Agatha Nuijens. Agatha Anna, d. van Martinus Kuiper en Agatha Kroon. Margaretha Hendrica Wilhelmina, d. van Johannes Verver m Maria Wilhelmina Hugtenburg. Maria, d. van Johannes Mors en Maria Groot. Elisabeth Alida, d. van Cornelis Opdam en Johanna Hmdrika Korthonwer. Overleden Hendrik Jacobus Moer- beek, 68 jaar Maartje Weel, wed. van Cornelis Huibers, 84 jaar. Klaas Blokker, 39 jaar. Pieter Bakker, 72 jaar. Jacob van den Burg, 79 jaar. Ondertrouwd Hendrikus Johan nes Ligthart en Anna Maria Smgers. Pieter (oris Schotvanger en Lowina de Vree. Nicolaas van der Stem en Johanna Petro- nella Ligthart. Adrianus Hoetjes m Ma ria Vermeulen. Theodoras Sengers m Ca tharina Adriana Levering. Vincentius Ma ria Oud m Geertruida Sengers. Getrouwd Hendrikus Johannes Ligt hart en Anna Maria Smgers. Pieter Joris Schotvanger en Lowina de Vree. UIT LIMMEN. Vrijdag had hier de groote hyacinthenvei- ling p'.aats door de directeuren Valkerir.g, Swart en Roozen. Het gewas was goed en de handel vlug. In aanmerking genomen de la- gere prijzen van de tulpeu (Darwintulpen), was de prijs vrij goed, voor sommige soorten hoog. Er werden groote partijen gekocht door bo-llen kweekers uit Haarlem e. o. zoo- als Lisse, Sassmheim, Noordwijkerhout m I Iillegom. UIr HOORN. Dc heer G. H. Boedijn, muziek leeraar al- liier, komt voor op li^t drietal ter benoeming van een directeur van het Stedelijk orkest te Middelburg. De familie Koppes, groote Oost aihier, heeft liaar gouden huwelijksfeest gevierd. De Harmonie „Apollo" bracht het gouden bruidspaar een serenade. Als een bijzonderheid vermelde we, dat het echtpaar K. eveneens 50 jaar met een galan teriekraam de kermissen heeft bezoeht. UIT OUDKARSPEL. D. T. S. I speelde Zondag voor de s£rie- wedstrijdeu van Sparta in Schagen tegen V. A. 1;. C I uit Alkmaai en vulcor net op het kantje af met 01. UIT NOORDSCHARWOUDE. De markt. Langzaam aan begint de aan- voer tm cinde te loopen. Roode kool werd nog dagelijks vrij wat aangevoerd, doch van de gele kool, die in het begin van de week- nog een aanvoer had van ongeveer VA wa gon per dag, was de aanvoer Zaterdag slechts een kleine 1000 K.G. Deensche witte werden er beide '.aatste dagen niet meer aan gevoerd, zoodat kan worden aangenomen, dat deze op is. Voor de gele is dit een week en voor de Deensche witte ruim drie weken vroeger dan het vorig jaar. Uien werden nog dagelijks aangevoerd, doch ook daarmee zal het nu spoedig gedaan zijn. De peen is op. Alleen Dinsdag was er nog een klein partijtje, die voor 14 cent per K.G. verkocht werd. Kroten werden in het begin en het laatst van de week aangevoerd, doch brachten weinig op. De prijzen waren van alle producten in doorsnee iets hooger dan de vorige week. Uien tm hoogste 10.70, roode kool f 16 10, gele kool f 16.10 en Deensche witte 25.10 per 100 K.G. De laagste prijs van de witte was f 21.20, van de gele 10.70 en van de roode kool 8.40. De markten te Warmenhuizen is stopgezet en die te Broek op Langendijk is alleen Dins- dags en Vrijdags open, doch aanvoer was er deze week niet. De totaal aanvotr was deze week 26 wa gons, waarvan 22 kool. In totaal werden 50 wagons verzonden, zoodat een groot percen tage niet ter markt werd aangevoerd. UIT URSEM. Door de gemeente-politie aihier werd em 19-jarig meisje bekeurd voor het rijden zon- der licht. Zij meende door het opgeven van een valschen naam, n.l. P. Strijger, hair ker- misavond te Avenhom niet te vergallen m haar beurs geslotm te houdm. De politic wist echter spoedig haar waren naam en adres te aehterhalen. Het bleek mej. G E., van Oudorp, te zijn. Door den aviateur van het vliegkamp Soesterberg, die op 5 Mei j.l. in deze gemeen- te em noodlanding heeft moetm maken, werd dezer dagen voor de vriendelijke en gastvrije ontvangst tijdens zijn gedwongen verblijf ai hier een kleinc vliegdemonstratie gegevm. Hij vloog zeer laag en mm kon gemakkelijk dm aviateur den naar buiten gesnelden nieuwsgierigen zien toezwaaien. Onder leiding van het Heofd der Open bare Lagere School zal evenals het vorig jaar voor de oudste leerlingen der school em fietstocht worden georganiseerd op Hemel- vaartsdag De reis is bij gunstig weer naar Bergen, Schoorl en Egmond aan Zee. Bedroeg het gemiddeld aantal kinderm aan de Bijzondere School aihier gedurmde de laatste jaren ongeveer 120, bij de laatste toelating op 1 Mei j.l. is dat aantal gestegen tot 136. Indim dit getal nog eens met 9 ver- hoogd wordt, kan volgens de Wet op een leerkracht meer aanspraak gemaakt worden, wat zeer zeker het onderwijs tm goede zal komen Blijkens mededeeling van de Directie van het Provinciaal WaterleidingbedrijJ te Bioe- mmdaal bedraagt het aantal aansluitingen in deze gemeaite 5U,4 pet. van het totaal aan- s'luitbarc perceelen. UIT EGMON'DBINNEN. In de vergadering van dm gemeenteraad was een aantal ingekomen stukken, die voor kminsgeving werden aangenomen. Aan J. Groen werd geen vergoeding toege- staan in verband met de bijzonder hooge maximale belasting van het G. E. B. in het jaar 1924. Naar aanleiding van het verzoek van G. Bellmian tot doortrekking van gas- m wa- terleiding naar Wimmmnm werd opgemerkf, d'at deze kwestie, ook voor Egmond-Binnen, in onderzoek was. Em verzoek van Gebrs. Melker tot uifstel van het in orde brengm van het terrein langs de Tiggellaan, werd in handm van B en W. gesteld tot nader onderzoek. Het verzoek van C. Wittebrood om een plaatsje te bekomm ingevolge de Landar- beiderswet, werd bewaard tot de vergadering in comite. Aan de gemeente Egmond aan Zee zal alsnog wordm uitbetaald het aanvankelijk geweigerde bedrag van 328,07, verschul- digd wegens het bezoeken van kinderen uit deze gemeente van de R. K. School aldaar. Het vermenigvuldigingseijfer voor de plaatselijke belasting dienst 1926/1927 werd vastgesteld (voor Egmond-Binnm 1,3). UIT SCHAGEN. Tr gelegmheid van het 15-jarig bestaan van de voetbalvereeniging Sparta zullen daar seriewedstrijden worden gehouden, waarvoor een fraaie zilveren lauwer krans en em zilve- ren tak als prijzen beschikbaar zijn gesteld. Voor deze wedstrijden zijn 7 vereenigingen ingeschreven. De match zijn Zondag j.l. begonnen met D. V. S. T. van Oudkarspel en V. A. F. C. van Alkmaar. Deze wedstrijd werd door Alk maar gewonnen met I0. Aan dm cursus in dekken en dienen, gehouden aan de Landbouwhuishoudschool te Schagen zijn diploma's toegekend aan: A. Kossen, A. de Groot, An de Graaf, M. Koopman, J. Smit en B. Nierop, alien te Bar- singerhorn; G. Schoorl en M. Sleutel beiden te Schagen; J. Kistemaker te Kolhom M. Schager en N. Biesboer beiden Sint Maarten en Tr. Kater Noordscharwoude. UIT HEEMSKERK. Dit jaar hopen 4 huwelijksparen hun gou den bruiloft te vieren. Een dezer paren, de heer Jan de Roode en Margaretha Duin, ho pen het eerst aan de beurt te zijn en wel op 17 dezer. Ondertrouwd: P. E. Witteman en J. M Tuyn. Pdr. B. P. Korthouwer en A. Welboren, Adr. G. Brandjes en E. v. d. Does. H. J. van Dieren en M. J. Putker Overleden G. Jongejans oud 66 jaar. UIT KOED1JK. De Vereeniging W. O. E. (Wij onderwijzen elkander) heeft in den afgeloopen winter weer nutfig werk verricht door het vervaar- digen van kleedingstukken ten diensten van LcliOvUigi z.v! .1 ii 'ii grondstoffen wac zij iu ataat door de gc- maakte wicst van de gehouden tentoonstel- iing mede door een geldelijke bijdrage van de vereeniging Het Witte Kruis Vervaardigd zijn hemden, jakjes met rokken, flanellen hemden, lakens, handdoeken, m meerdere ar- tikelen, die bij het behandelen van ziekte noodig zijn. Bij het uitreiken zal overleg ge- pleegd warden met zuster Verburg m de kraamverpleegsters, mede onder toezicht van het bestuur en onzen plaatselijken geneesheer. Bij het uitre'ken en terug ont/'iigvU za; ernstig loezid. gehouden wonled. De kiee- dingstukkm zijr vervaardigd van tegeliike grondstoffen en zijn netjes atg'werkt. De g'ondstoffen ziin afgeleverd door onze plaat selijke v -'nlthcrs Het geheel is weer tot stand gebracht on der leiding van de dames den HartogGold berg, SlotemakerMolenaar en Davids— Wortel, mede vervaardigd door led en der vereeniging, die alle werkzaamheden gratis verrichtten. Mevr. den Hartog zal zich belasten met het afgeven en terug ontvangen der goiederen m toe zien, dat de goederen in bruikbaren staat blijven. Het bestuur en de leden kunnen met vol- doening op de verrichte werkzaamheden te rug zien, daar men steun kan verleenen aan de behoeftige zieken. Zoo brengt han werk in den donkeren winteravonden weer een straal tje licht. Er zijn weer plannen in voorbereiding om grondstoffen aan te koopen voor het vervaar- digen van kleedingstukken voor behoeftige volwassen personen, die de vorige keeren te- leur gesteld zijn. OUDORP. (April). Geboren Louis Franriscus, z. van Antonius Theodoras van den Burg en Aaltje Molmaar. Ondertrouwd: Geaiit de Jong te Oterleek m Neeltje Geluk te Zuid- m Noord- Schermer, onl. aihier. Nicolaas van Baar te Koedijk m Gasina Kraakman aihier Overleden Simon Hoogebcom, ge- huwd met Alida Paulina de Wit. Dirk van der Wal, 77 jaar, weduwnaar van Maria van Zutphen. WARMENHUIZEN. (April). Geboren Margaretha Wilhelmina, d van Pieter Mosch en Wilhelmina Hoebe. Simon Petrus, z. van Pieter Mosch en Wil helmina Hoebe. Catharina. d. van Petrus Johannes Pronk en IJda Molenaar. Cor nelia Maria, d. van Adrianus Mekken en Sie- gebertha Catharina Rosalia van Baar. Jan, z. van Willem Diepsmeer en Jantje Rus. Petrus Maria, z. van Cornelis Tesselaar en Trijntje van Diepen. Grietje, d van Arie Nieuwland m Geertje Hopman. Lou- rentius Adrianus, z. van Johannes van den Berg m IJda Jonker. Tecla Godeliva, d. van Martinus Blankmdaal m Maria Nan- nes. Aafje Maartje, d. van Jan VI am en Grietje Koedijker. Willem, z van Klaas Half en Grietje de Graaf. Elisabeth Ca tharina Maria, d. van Willem Bakker en Ma ria Jongejan. Ondertrouwd: Pieter Kapitein en Grietje Dekker. Adrianus Pankras en Margaretha Catharina de Moel. Johannes Ligthart en Beatrix Pronk. Jan Zwaan en An tje de Graaf. Herman Bernardus Lam- bertus Drevers en Arijaantie de Graaf. Arie Slot en Maria Elisabeth Johanna Kutte- rink. Getrouwd Jacob de Graaf en Alida Schrijver. Adrianus Pankras en Marga retha Catharina de Moel. Pieter Kapitein en Grietje Dekker. Johannes Ligthart en Beatrix Pronk. Jan Zwaan en Anfje de Graaf. Herman Bernardus Lambertus Drevers en Arijaantje de Graaf. Overleden Frans Potveer, 63 jaar, echtgen. van Wlhelmina Rozendaal. BERGEN, (April). Geboren Gerardus, z. van Gerrit Witte en Johanna Wokke. Adriana Elisa beth, d. van Alida van der Goes, gescheiden echtgenoote van Barend Essm. Jacobus Theodoras, z. van Petrus Jacobus Koopman en Maria van Diepen. Nicolaas Johannes, x. van Eldert Groenewoud en Maria Admi- raal. Wilhelmina, d. van Jacob Kuijs en Alida Oudhuis. Grietje Dieuwertje, d. van Koenraad Hoogland en Comelisje van der Molm. Hendrik Frederik, z van Hendrik Jan Bok m Anna Henderina van der Laan. Gerardus Johannes, z. van Cornelis An- thonius van der Steen m Meintje Beukers. Jan Willem, z. van Cornelis Blankman en Bartje van Dijk. Jacobus Simon, z. van Gerardus de Waard en Maria Catharina Ligt hart. Overleden: Jantje Buis, echtgen. van Arie Slikker, 45 jaar. Klaas Hille, echtgen. van Ariaantje Bieeker, 79 jaar. Levenloos aangegeven kind van Cornelis Scholten en Maria Margai-etha Molenaar. Jan Kraakman, echtgen. van Maria Bijl, 63 jaar. Jacob Onderwater, weduwnaar van Mijntje Ero, 87 jaar. Getrouwd Gerard Heinrich Georg Ncrdemann te Krommenie en Helena Su sanna Sombroek, aihier. Petrus van Duin te Schoorl en Elizabeth Potgieser aihier. Johannes Marinus Thomas en Christina van der Steen, beiden aihier. Klaas Jonker te Uitgeest en Geertje Wit aihier. Cornelis Kloo9terboer aihier en Geertje Bijpost aj- hier. And nes Mes te Alkmaar en Antoi nette Petronella Henrica Marie ten Pas aihier onl. te Alkmaar, gescheiden echtgenoote van Johannes Jacobus Plas. EGMOND AAN ZEE April. Geboren: Hendrica, d. van B. Broek- hoff en A. Visser. Margaretha Maria, d van J. Oud en A. E. Morsch. Jacobus Arnoldus, z. van J. J. Butter en J. C. de Groot. —Albert Cornelis, z. van Albert Visser en C. Visser. Anna, d. van J. Vis ser en A. Sloot. Getrouwd: Gerrit Wijker, 32 j. en Aaltje de Groot, 27 jaar, beiden aihier. Jan de Geus, 32 j. te Egmond-Binnen en Jo hanna Buis, 28 j.. aihier. Jan Strooker, 21 jaar te Egmond-Binnen en Hendrica Groen, 22 j., aihier. Overleden: Alfred Johanson, 78 j., ongehuwd (verpl. Pr. Hendr. St.) Jansje Stam, 4 jaar, d van T. Stam en J de Groot Jacob Gravemaker, 65 j., echtgenoot van Neeltje Stam. Guurtje de Jong, 79 j., we- duwe van Jan Glas. De bolsjewiki eu de Kussische arbciiitrs. (Nadruk verboden). De Sovjet-regeering noemt zich gaarne tie ..regeering van arbeiders en boeren" en in de ontelbarc vlugschriften, die in Rusland en het buitenland worden verspreid, wordt ver- teld, dat de arbeiders de heerschende Masse zijn, dat zij de eigenlijke baas van het land zijn en dat de boeren, die nog niet rijp zijn voor rechtstreeksche deelneming in de re geering, door de heerschende klasse „ge- leid" worden. Dat ziju echter slechts frazes zonder eenigen iuhoud. De boeren bezitten in de practijk veel meer macht dan men gewoonlijk aanneemt en de regeerende kliek is gedwongen rekening te houden met de wenschen van de boeren. Den laatsten tijd zien wij dan ook, hoe de communisten al het ir.ogelijke doen om bij de boeren in het gevlei te komen. Om tot een accoord met de boeren te geraken, zijn de communisten bereid veel concessies te doen behalve eene: de macht. Overigens doen de bolsjewiki concessies niet ten koste van zichzelf maar van „de heerschende klasse", de arbeiders, want het zijn de arbeiders, die het kind van de rekening worden. Om tot een accoord met de boeren te ko men, moeten de bolsjewiki er voor zorgen, dat er veel goedkoope waren op de markt zouden komen, want in dc Sovjet Unie heerscht een nijpend tekort aan fabrikaten een „waren-honger", zooals de Russeo zich drukken. De bolsjewistische organisai: .u. de industrie is echter _eer slecht, het gioote aantal instellingen, die de Sovjets in het leven hebben geroepen om de industrie „te leiden" voert den kostprijs der waren tot een onge- kende hoogte op zoodat de prijzen der goe deren veel hooger zijn dan op de wereld- markt en de buitenlandsche fabrikaten zijn zelfs nr. de betaling van de buitensporig hooge invocrrechten toch nog veel goedkoo- per dan de producten van de genationaliseer de industrie. Om de prijzen te drukken moe ten de communisten of het aantal onnoodige bueraux inkrimpen, hetgeen zij echter niet graag zullen doen, wiil deze bureaux juist in het leven zijn geroepen om een zeker aantal communisten aan goed betaalde baantjes te helpen, of de arbeiders zoo uitzuigen, dat de productiekosten aanzienlijk veriaagd zouden worden. Hiervoor bezigen de bolsjewiki het meest verfijnde stelesl van exploitatie, dat geen enkele kapitalist zou durven toepassen, wijl dit een storm van verontwaardiging zou verwekken en een botsing met de arbeiders onvermijdelijk zou maken. Om dit stelsel van „wetenschappelijke ex ploitatie te kunnen doorvoeren hebben de bolsjewiki twee maatregelen moeten invoe- ren: zij hebben den arbeiders het recht ont- nomen zich te organiseeren om voor de ver- betering van hun Tot te ijveren, en tevens heb ben zij uit de arbeiders zelf een kader van opzichters over de armzalige slaven ge- vormd, die bij plechtigheden „de heerschende klasse" worden genoemd. Deze opzichters moeten de communisten helpen bij de exploi tatie van de arbeiders, zij moeten den haat van de arbeiders tegen de regeerende kliek opvangen; voor hun trouwen dienst en de bewezen diensten krijgen deze opzichters be- Iooningen en kunnen zij zelfs een stap hooger klimmen op de maatschappelijke ladder van den Soviet-staat. In elke fabriek vonnen deze handlangers van de communisten een groep, die bekend is onder den naam van „cer'; de leden van de eel zijn bevoorrecht en het aan tal arbeiders, die lid van dergelijke cellen wil- len worden, is tamelijk groot Om dit to be- reiken moeten de arbeiders echter toonen in staat te zijn spionnagediensten te verrichten; zoo worden de elementen gevormd, die hel pen om de arbeiders te onderdrukken. Dit noemen de bolsjewiki .massa-arbeid" onder de arbeiders, en de bolsjewistische leider Oe- galnof heeft eenige maanden geleden een uit- voerige beschrijving van het stelsel gegeven. Aan de spits van de organisatie, die ten doel heeft de arbeiders machteloos te maken en hen te dwingen de bolsjewiki te gehoor- zamen, staan de „roode directeurs", de .lei- ders van de ondernemingen. Gewoonlijk krij gen zij een uitvoerige instructie betreffende de te volgen politick in zake de loonen. Wij ci- teeren de volgvnde passages uit dt instructie: „Als gii een goed „choziajstweniek'' (zoo noemt men in Sovjet-Rusland de economische leiders) wilt zijn. dan moet gij goed uit de oogen kijken en alles berekenen. Gij moet alles voorzien Gij mocgt niet noodeloos geld uitgevenReken eerst goed na,' hoeveel gij kunt betalen, maak de berekening zoo, dat de politiek van prijzen-drukking mogelijk zou worden E>eze politiek moeten dus de „roode directeurs" tegenover de arbeiders voeren. Ook in de kapitalistische Ianden moet de directeur steeds goed bedenken, of de beta- ling van zekere 'oonen mogelijk is, ook in de niet-bolsjewistische landen streven de direc teurs er naar, de loonen zoo laag mogelijk te houden. Er is hier echter een groot ver- schil: 1. het zijn nu eenmaal kapitalistische landen, die niet beweren een paradijs op de aarde te hebben geschapen en die door de bolsjewistische pers dag in dag uit uitge- scholden worden voor alles wat leelijk is, 2. in de kapitalistische landen wordt het stre ven van de directies der bedrijven om zoo min mogelijk te betalen, getemperd door de vakvereenigingen, wier macht vaak zeer groot is, terwijl in het paradijs der ar beiders" dergelijke instellingen niet bestaan: er is dus niemand, die de belangen van de arbeiders zou kunnen besehermen. Officieel bestaat er in Sovjet-Rusland op elke fabriek een „fabkoin", een fabriekscomite, dat de belangen van de arbeiders heet te moe ten behartigen. In de practijk zijn deze fab- kom's echter de meest gehate instellingen van de Unie. De comite's worden „gekozen" on der dwang van de communistische autoritei- ten en tot leden er van worden alleen zij be noemd, die door de autoriteiten aangewezen worden. De comite's zijn dus feitelijk nie's anders dan rijksinstellingen. De leden van dc comite's weten dat en zij gehoorzamen blin- delings alle bevelen van de autoriteiten. Die bevelen luiden, naar Oeglanof zelf heeft ver- teld, als volgt: gij moet steeds nauw con tact met de directie onderhouden en steeds de- zelfde politiek voeren, de politiek, die door de regeerende partij wordt voorgeschreven; de ccmite's moeten zich onthouden van elk op treden ten gunste van de arbeiders. In de kapitalistische landen voeren de communisten een verbitterden striid tegen de :,j2£r "jrasgEaSMsafflsae EM VEIL^^EIDSH!IEKiE W1ELRIJDER! U bchoort op den rijweg en, als het er is, op het riiwielpad. Het trot, loir is voor den voetganger. Geef den voetganger die oversteken wil, daartoe. gelegenheid. „Jakker" niet door met dc gedachte, dat die voet ganger zich maar redden moet. BEDENK, DAT SPELENDE KINDEREN NIET OP HET GE- VAAR LETTEN. Wat zij aan op- lettendheid missen, meet Gij dubbel hebben. GEZONDHEIDSRAAD. collectieve contracten en doen al het mogc- lijke om de anleving van die contracten on- mogelijk te maken. In de Sovjet-Ume is het echter geheel anders. Daar geldt het ate plicht van de arbeiders de gesloten contrac ten streng na te leven en wordt er geen en kele afwijking van de contracten geduld. Daarbij onderscheiden de Russische collec tieve contracten zich in een opzicht van die in de kapitalistische landen: in het land der Sovjets worden dergeiijke contracten geslo ten zonder voorkennis der arbeiders. De ar beiders weten gewoonlijk niet eens, wat in die contracten staat. De bolsjewistische lei ders vinden, dat dit zoo erg niet is, dat de arbeiders ook niet hoeven te weten, wat in een dergelijk contract wordt vermeld; het is voldoende, dat de „meest vooruitstrevende arbeiders" (d. w. z. de communisten) deel nemen aan de besprekingen. De op deze wijze gesloten contracten zijn echter verplicht voor alle arbeiders. De vakvereenigingen doen in Rusland niet alleen niets ter bescherming van de belangen der arbeiders, zij doen zelfs het tepenoverge- stelde: zij hc-lpen de communis'en de arbei ders uit te zuigen. De communisten verkla- ren. dat de ouderwetsche wijze van exploita tie niet meer geschikt is, niet meer van onzen tijd is en dat in plaats daarvan een nieuw, „wetenschappelijic" stelsel ingevoerd moet worden. Hiervoor zijn „tarief-commissies" in- gesteld, die even zoo gehaat zijn als de fa- brieks-comite's. De haat der arbeiders tegen deze commissies heeft den laatsten tijd zulke afmetingen aangenomen, dat het niet zelden gebeurt, dat zelfs communisten weigeren lid van die commissies te worden. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. TE JONG OP STOK Tusschen den leeftijd van drie en vief maanden wordt het beenderstel, het skelet, van ons jonge pluimvee harder en vaster Voor dien tijd is het nog zeer week en buig- zaam, meer kruakbeenig. Gaan de kuikens, voor dat die verandering in de beenderen tot stand is gekomen opsr erokantige, smalle, vooral diinne rende stokken zitten, niet voor wevnige oogenbireken, maar gedurende den heelen nacht, dan wordt het weeke borstbeen door de erop drukkende zwaarte zijwaarts gedrukt en daar zulks nacht voor narht ge beurt, ontstaat er een voor altijd blijvende mis- vorming. Het is duidelijk, dat die kans op verkrom- ming toeneemt hoe zwaarder het dier is, hoe zwaarder het ras. Bij de talrijke zware en middelzware rassen komt dit gebrek veel meer voor dan bij de lichtere en het minst bij de krielen. Buiten onze kippen hebben kalkoenen de grootste kans en ziet men dan ook om Kerst-tijd bij de poeliers heel wat kromborsti- ge exemplaren op koopers wachten. Als men dan kiezen kan, neemt men onwillekeurig een normaal gevormde bout, daar wij weten, dat bij het voorsnijder. de kromme bout zich niet zoo naar behooren laat behandelen. Bij het levende dier is urge verkromming al waar te nemen voordat men het beest in han- den heeft, daar de ruglijn niet zuiver is, het geen vooral bij rassen met langen rug het duidelijkst opvalt Het ligt in den aard van ons pluimvee om zoo mogelijk een verhoogde rust- of slaap- plaats op te zoeken, daar zij waarschijnlijk instinctmatig gevoclen daar veiliger te zijn. Zoodra dan ook kuikens van hun vleugels eenig redelijk gebruik. kunnen maken, gaat de moeder hen daarin al voor en probeert met haar kroost een verhoogde slaapplaats te be- reiken. De lichte rassen en vooral de krielen geven veel eerder aan die neiging toe dan de zware dieren, wier vleugels juist kcrt en wier lichaam juist zwaar is, waardoor ze zich al heel moeilijk kunnen verheffen. Heel praktisch kunnen wij de dieren daarbij helpen door het aanbrengen van een breede plank op een hoogte van 50 tot 60 centimeter aangebracht en goed belegd met zand, zaag- sel of stroohaksel enz. Brengen zij daarop den nacht door dan moet dit ten goede komen bij hun groei en kan van verkeerden druk op het borstbeen geen sprakc zijn. Hebben ze nu hun derde of vierde levens- maand voitooid, dan kunnen ze op een echten zitstok slapen. ook niet hooger geplaatst dan de stralrs genoemde plank. Deze gemakkelijk afneembare, dus losse zitstok is minstens'vijf centimeter breed, plat, goed glad geschaafd, vrij van windscheuren om geen schuilplaats aan mij te verschaffen. Gebruikte zitstokken behooren op bepaalde tiiden nagezien te wor den en gekwetst met spiritus, benzine of car- bolwater enz. Ook kunnen zij rusten op zooge- naamde oliepotten, in den handel verkrijg baar. De vraag is wel eens bij mij opgekomen of niet een zwakke constitute met de borstbeen- verkromrr.ing samengaat? Daanr.ee zou dan ook te verklaren zijn hoe het komt dat zooda- nig gekromde jonge hennen zoo teat aan den leg gaan, veel later dan de niet verkromde uit hetzelfde broedsel Verder schijnt de ver kromming op het aantal te produceeren eie- ren weinig of geen invloed te hebben, daar er voorbeelden ziin dat zeer kromme hennen toch veel legden. Er komen zelfs geheele toomen van die verkromde beesten voor, die door on- oplettende of onwetende fokkers gehouden werden. Anderen weer houden de verkromming van he borstbeen als iets erfelijks, maar aangeden W 7 I C 7 r S

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6