DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De groote staking in Engeiand. Zondag 16 Mei 1926, voor Amateurs en Beioepsiijders(Piots) No. 112 Honderd acht en twintfeste Jaarsrane 1926. WOENSWAB 12 MEI Balavond in „de Harmonie" Dit numraer bestaat uit 2 bladen. ilboimementsprijs l>ij vooruithetallng per 3 maamlen f2.—fr. per post T2.50. Bewijsn. 5 ct, Adyertentiepr. 25 ct, p. regel, grootere letters naar plantsruimt* Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.Il Uerms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. Direrieur: O. H. KRAK. Hooidredacteur Tj. N. ADEMA. LIEMELVAARTSDAG, De Alkmaarsche Courant zal morgen niet verichijnen. DE DIRECT1E. Lit bet Parlement EERSTE KAMER. Den Haag, 11 MeL 1926. De Eerste Kamer heeft heden een aanvang geraaakt met de behandeling van de Bios- coopwet, doch het is nog niet eens zoover ge- komen, dat alle sprekers in eersten aanleg het v.oord hebben gevoerd. De laatste spreker van den middag, de heer Briet, is in het mid den van zijn rede blijven steken vermoede- lijk begaf hem zijn stem en zal die dus morgen voortzetten. De heer Briet is de eenige spreker geweest, die het ontwerp heeft verdedigd. Al zijn voor- gangers hadden meer of minder ernstige be- zwaren tegen het voorstel cntwikkeld. De heer H. Polak (S.D.A.P.), die het vuur opende, vond de wet onnoodig en in strijd met een moderne opvatting van de staaistaak. Ook de volgende spreker, de heer Rink (V.-B.) achtte de wet onnoodig en zette in een uitvoerig betoog uiteen, dat niets de wensche- lijkheid van de voorgedragen regeling be- wees. Zijn partijgenoot, de heer van Nagell van Ampsen, verzette zich als vrijzinnige te gen deze onnationale dwingelandij. De heer Slingenberg (V.-D.) was er op grond van ongeveer dezelfde overwegingen ook al tegen, maar wees tevens op een zonder- ling geval. Oorspronkelijk was het ontwerp ondertee- kend door de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie, en de minister van bin nenlandsche zaken is dan ook altijd do verde- diger van de ontworpen Bioscoopwet geweest. Maar nu komt niet de minister van binnen landsche zaken, de heer mr. Kan, in de Eer ste Kamer om het voorstel toe te lichten en te verdedigen, doch zijn antbtgenoot van finan cial. En met de financial des lands heeft het voorstel al zeer weinig uitstaande! Nu is het te begrijpen, dat minister De (deer, die de vroegere voorstelfen heeft verde digd, zoo goed in de zaak thuis is, dat hij als woordvoerder van de regeering opireedt, maar het is minst genomen wonderlijk, dat minister Kan, evenals zijn plaatsgenoot van justitie schittert door totale afwezigheid. Men mag benieuwd zijn, hoe miniser De Geer daarop zal antwoorden, doch uit het glimlachje, dat er om zi.n lippen speelde, viel af te leiden, dat hij zijn wederwoord daarop reeds gereed heeft. Het zou al erg tegenvallen, als we dat morgen niet hoorden, want de Kamer zal de zaak toch wel voor Hemelvaartsdag afge daan willen hebben, om dan de volgende week weer bijeen te komen voor de algemeene be- schouwingen over de Staatsbegrooting. crisis vcortduurt, des te grooter het lijden zal zijn, dringen zij er op aan, dat alle bij dit geschil betrokken partijen de onderhande- lingen zullen heropenen, zonder zich daar- van te laten weerhouden door de in de laatste dagen ontstane moeilijkheden. Als basis voor deze onderhandelingen zou- den zij willen voorstellen: Terugkeer tot den status quo van Vrijdag 30 April j.l. met in- achtneming van de volgende bepalingen: 1. Gpheffing van de algemeene staking door den algemeenen raad van het vakvet'eem- gingscongres. 2. Hernieuwing van het regee- ringsaanbod tot steunverleening aan de ko- lenindustrie voor een korte, te voren vastge- stelde periode. 3- Intrekking van de? nieuwe loonschalen door de miin-eigenaars." Op de persconferentie van de T.U.C. ver- klaagde Poulton desgevraagd, dat de actie der Protestantsche geestelijken geheel in de lijn van de T. U. C.-politick valt, daar deze eveneens op dezelfde wijze hoopt het conflict te beeindigen. Minder gevaar voor onlusten Dat men in de City het gevaar voor onlus ten thans geringbr acht, blijkt wel uit he. feit, dat bij Lloyds thans de premie voor mo lest gedurende de eerstvolgende dric maan- den gevallen is Van 2/6 op 2 sh. Vooral voor levensmiddelen, liggende in de docks en ha vens, zijn de premies sterk gedaald. Tegen het machtsvertoon der regeering. In het Lagerhuis protesteerde Lansburv (lab tegen het feit, dat 1000 soldaten met stalen helmen en de bajonet op het geweer naar het East End in Londen waren gezon- den, waar naar hij zeide geen donderbus ot ruiterpistool kan worden ontdekt. Kwestie over de wettigheid der staking. De jongste rede van den bekenden rechts- jeleerde autoriteit sir John Simon, die ver- Jaarde, dat de huidige staking onwettig was en wees op de ernstige gevolgen voor de lei- ders en de arbeiders, heeft een antwoord uit- gelokt van sir Henry Slesser, den sollicitor-ge- neral uit het Labour-kabinet, die Simon's con- clusies bcstrijdt en verklaart: De trade dis- puts act" verleent immuniteit aan ieder, die contractbreuk pleegt om een arbeidsgeschil uit te lokken. Contractbreuk op zichzelf is niet noodzakelijk een overtrading der wei. De attorney-general Sir Douglas Hogg antwoord* hierop. Hij onthoudt zich van het uitspreken eener stellige meening, maar zegi: Slesser schijnt de grondstellingen van Simon verkeerd te hebben opgevat. Simon had do overtuiging uitgesproken, dat de algemeene staking niet kon worden beschouwd als een wapen in den industrieelen strijd, maar een santenzwering beteekende tegen den staat en der halve geheel viel buiten de door de -.trade disputes act" verleende bescherming. De regeeringscourant niet onpartijdig. De medewerker van het Hbl. decide gister mede: Terwijl in de straten van het centrum van Londen het verkeer, en vooral het aantal motorbussen, zienderoogen toeneemt, zijn ook verschillende dagbladen weer uitgekomen, zij het in beperkt formaat. Van deze eiscnt de „Daily Mail", die nog gehectografeerd is in het hoofdartixel het onmiddellijk uit elkaar- jagen van de T.U.C. en het sluiten van zijn hoofkwartier, en zegt dat het publiek niet lan- ger dulden zal, dat de T.U.C.-ers nog vrij over telefoon en telegraaf kunnen beschikken, om het land te helpen ruineeren. De diplomatieke medewerker van hetzelfde blad meldt, dat onder de conservatieve leden van het parlement de sterke wensch bestaat, van de regeering te eischen, dat onmiddellijk de geheele Russische sovjet-dip'lomat.eke de legate, met de circa 500 beambten, met pak en zak uit het land gezet zal worden. De „Daily Chronicle" verscheen gister- morgen voor het eerst weer in klein formaat Het blad publiceert alle oproepen tot vrede van verschillende protestantscfie geestelijken en laat zien, evenals de „Times" van gister- morgen, in het verslag van de Lagerhuiszit- iting, dat de „British Gazette, daaruit veel doodzwijgt, o.a. Lloyd George's waarschu- wing aan de regeering, op te houden met het gepraat over vernieling der Trade Un-ons als pottenbakkers-vaatwgrk. Churchill zag zich ook in het parlemen' door een partijgenoote, n.l. door Viscountess Astor, de vraag gesteld, of hij niet dacht, dat over het geheel genomen de „Times" onpar- tijdiger nieuws gaf dan het regeeringsorgaan In het hoofdartikel stelt de „Daily Chroni cle" als het l berale standpunt tegencver al de vele strijdkreten van thans. drie andere: 1 onderhandelen; 2e. onderhandelen en 3e no^aa's onderhandelen! De boodschap van den aartsbisschov van Canterbury. De aartsbisschop van Canterbury doet, na overleg met de leiders der overige christelijke kerken in Engeiand, dc volgende verklaring draadloos publiceeren: „De hoofden der christelijke kerken in En geiand, ziin er van overtuigd. dat een duur- zaffie oplcs'ing alleen verkregen kan worden ir en geest van broede-'chfip tn samenwer- k r n niet als respltaat van eai strijd In het besef, dat, hoc longer dc tegemvoordig* DE WILD, Tel. 34 en 35. IJZKRWAREN. GEREEDSCHAPREN. MACHINES. HUISHOUDELIJKE AETIKELEN. ALLEEN KWALI l EI! S-ART1KELEN. TOCH GOEDKOOP! De toestand. Gister is de tweede week van de staking be- gonnen Over het geheel genomen is de toe- stand eenigszins verbetercl, seinde Renter. De arbeiders, in het bijzonder de transportarbei- ders, hervatten langzamerhand het werk. De mobiliseeriiTl: van het tweede front van vakvereenigingsmannen heeft voor de sta- kingsleid.ng een gunstig resultaat opgele- verd. Het Vakverbond is, gelijk gister onder telegrammen gemeld is, van plan de tex- tielindustrie in de eerstvolgende dagen geheel stop te zetten, waardoor opnieuw een half millioen arbeiders het leger der stakers kom4 versterken. De regeering roept intusschen per draad- looze elk uur het volk op om zich tegen de be- weging te organiseeren- De heele politie- macht is gemobiliseerd, waarin vele vrijwilli- gers zijn opgenomen. Zooals wij gister nog mededeelden, wil de premier van geen toege ven weten zoolang de algemeene stakingsor- der niet is Ingetrokken. De regeering deelde gistermorgen mede, dat er een tendenz bij de arbeiders bestaat voor terugkeer naar het werk. Het vakver- eenigingscongres daarentegen houdt op grond van ontvangen berichten vast aan de overtuiging, dat de solidar.teit onder de sta- kende arbeiders nog minstens even groot i3 als op den eersten stakingsdag, en in vele ge vallen nog grooter. Uitbreiding der staking. Vijfhonderd dokwerkers te Belfast (ler- land), die bezig waren met het laden van goe- deren voor Engeiand, legden na het besluit van den Transportarbeidersbond den arbeid neder. Het bestuur zal wellicht ook andere ar. beiders tot staking doen besluiten. Ingevolge verzoek van het T. U. C. aan de Iersche vakvereenigingen om het verzenden van levensmiddelen naar Groot-Brittannie te beletten, is in de haven van Dublin het werk stopgezet. Geen enkel schip met voedingsmid- delen steekt het St George Channel over. De stakingsorder niet opgevolgd. Te Hull hebben alle werklicden in het vis- scherijbedrijf geweigerd aan de stakingsorder te gehcorzamen; alle treiler^ werden gelost Het aantal stakers. Het aantal ataktnde aaoorwe m nschen I wordi op 500,000 jrwhat. By fjlD 800.000 Zatertlag a.«. 8 uur INTRODUCTIE alleen via Bestuur. stakende mijnwerkers, in totaal zijn er 2 mtl- lioen stakers. Te Yorkshire heeft de mijnwerkersassociatie besloten, dat de stakingsgelden Donderdag aan de 150.000 leden zullen worden uitbe- taald. De mijnwerkers ontvangen 20 shilling per week en twee shilling voor ieder kind. Het orgaan van de T. U. C., de „Bri(|sh Worker", was gisteravond extra tarn. Allien kondigde het aan, als antwoord op Chur chill's bewering, dat de T. U. C. de fribb ling back" is begonnen, dat tegen midder- nacht alle georganiseerden van dc „engine shop (constructiewerkplaatsen) en van de scheepswerven in staking zouden gaan. Al leen de werklieden op de regeeringswerven en de regeeringswerkplaatsen mogen aan het werk blijven. Het aantal vrijwilligers. Naar gempld wordt, zijn thans in totaal 323.608 vrijwillige arbeiders ingeschreveB. Het aantal vrijwillige werklieden, die zich tot gisteravond hadden aangemeld, bedroeg 323.608. Dit overtref-t ver het aantal, hetwelk men tot dusver noodzakelijk heeft geacht, aan te wenden. Het kleine getal stakers, die het werk hervatten, inzonclerheid op de spoorwe- gen, blijft stationnair, maar er is geen aan- wijzing, dat de mannen in grooten getale we- der aan het werk zullen gaan. Tegelijkertijd is het duidelijk geworden, dat de bezorgdheid onder de stakers toeneemt aangaande het re sultaat der algemeene staking. Het verkeer. Het treinverkeer blijft zich in langzaam tempo uitbreiden. De North Eastern Spoorweg deelt mede, dat er op zijn lijnen dagelijks duizend treinen rijden tegen 760 Zaterdag j.l- Te Birmingham liepen Maandag voor het eerst weder trams, onder politiebegeleiding. Te Leeds, waar ca. 100 tramwagens in dienst konden worden gehouden, die geduren de de laatste paar dagen zonder speciale be- waking reden, werd Maandag weer voor po- litiebewaking gezorgd. Gedurende net weekend zijn er te Liverpool 26 schepen vertrokken of binnengekomen Te Liverpool en Birkenhead zijn Maandag der- tig schepen gelost en geladen. De levensmiddelenvoorziening De levensmiddelenvoorziening blijkt, vol- gens de rapporten van de „civiel commissio ners", bevredigend te zijn, al heeft men hier en daar blijkbaar te kampen gehad met te kort aan graan, o.m. in de Zuidelijke Mid lands en in het Zuidwestelijke district. Op verzoek van de regeering neeft de Ship ping Board een commissie van advies voor de scheepvaart ingesteld onder voorzitterschap van Walter Runciman. Deze commissie zal haar samenwerking verleenen aan scheep- vaartmaatschappijen en havenautoriteiten ter behartiging van de belangen van den han- del. Zij heeft reeds verklaard, te kunnen zor- gen voor een voldoenden aanvoer van de noodzakelijke levensbehoeften, wanneer de regeering de reeds voor de bescherming van werkwiliigen genomen maatregelen nand- haaft en zoo noodig, in verband met de daar- aan bestaande behoefte, uitbreidt. Sabotage? Het spoorwegongeluk bij Newcastle, waar- bij de locomotief en verscheidene wagons ont- spoorden, wordt toegeschreven aan het op- treden van stakers, daar een laschplaat bleek te zijn weggenomen. Van de 500 personen werd er slechts een gewond. Ondeskundig treinpersoneel. Gistermorgen is er weer een treinongeval in Victoria Station te Londen voorgekomen. doordat een electrische locomotief, bestuurd door een vrijwilliger, op een andere Hep. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. \erzet tegen de stakingsorder. De werklieden van een groote drukkers firma te Cardiff heW>en aan het bestuur van de typografen-vereeniging medegedeeld, dat aan het bestuur door de leden der vereeni- ging nimmer volmacht is gegeven om een plotselinge staking te gelasten. Door net gehoorzamen aan die orders heb ben wij ons, zeggen de werklieden, in een on- wettige positie geplaatst- Daar de regeering garanfies heeft gegeven tegen de bestraffing van hen, die naar het werk terugkeeren, en daar naar onze meening de staking in legaal en moreel opzicht te laken is, stellen wij voor onmiddellijk den arbeid te hervatten. Intus schen eischen wij, dat een geheime stemming wordt uitgeschreven over de vraag of de staking zal voortduren of niet. De kwestie over de wettigheid der staking. Een rechter van het Hooge Gerechtshof verklaarde, dat de door het T. U. C. afge- kondigde staking onwettig is, en dat degene, die er toe aanspoort of er aan deelneemt, niet door de wet van 1906 inzake industrieele con- flicten beschermd wordt. Steun voor de stakers De Raad van het Vakverbond deelt mede dat de Amerikaansche, Canadeesche ea Framche arbeidfffderaties en de Ooatenrjjk sche en Duitsche organisaties financieelen steun hebben toegezegd. Hij voegt er aan toe, dat bericht is ontvan gen, dat de regeering beslag heeft gelegd op de gelden uit het buitenland, voor den Raad bestemd. Spoorwegongelukken. Naarmate het spoorwegverkeer met onge- routineerde machinjsten zich ontwikkelt, ne- men de ongelukken toe. Gistermiddag is er een trein van de Southern Railway, bestuurd door een vrijwilliger, op een electrische trein geloopen bij Brixton- De achterste wagen van den eiectrisehen .trein werd zwaar beschadigd en er werden zeven passagiers gewond. De toestand in Londen. In de zichtbare situatie is nog niet veel veranderd. Op stiaat wordt het verkeer steeds drukker en op sommige uren lijkt het wel weer haast normaal, met alleen wat wildere allures van autobussen met strijdopschriften en nationale vlaggetjes en goedmoedige spot als: „With permission of the T. U. C." Men heeft een begin gemaakt met het weer opne- men van een beperkt goederenvervoer per spoor. Alle vitale diensten werken op het oogen- blik normaal. In de binnenstad ziet men tal van bussen geregeld aan den gang. De poli- tie-agenten naast de chauffeurs ztjn verawe- nen. Wel ziet men speciale constables in bur ger. De bussen hebben geen prikkeldraad meer over de-kap. Wel ziet men telkens bus- sen, waarvan de ruiten zijn ingegooid of die geheel met planken zijn dichtgespijkerd. Overal heerscht rust en er is veel verkeer in de stad. De levensmiddelenvoorziening. De dagelijksche berichten uit alle streken, met inbegrip van Londen, toonen aan, dat de verzorging der levensmiddelen geheel bevre digend is; 620 ton mondvocrraad werd gele- verd van de Londensche werven en koelkel- ders, en men verwacht, dat deze hoeveelheid hden zal worden geevenaard, zoo niet over- troffen. Voor zoover het de pensions, hotels, en restaurants betreft, heeft dc staking geen in- vloed gehad op de hoeveelheid, de hoedanig- heid, of den prijs der levensmiddelen, hetgeec een der resultaten is van de snelheid en volle- digheid, waarmede het transport is georgani- seerd. De toestand in de havens. De toestand der havens is volkomen bevre digend, en onder de kooplieden begint het ver- trouwen toe te nemen, dat zij de aan hen ge- consigneerde waren zullen kunnen vervoeren zonder rechtstreekschen bijstand der regee- ring. De distributie van petroleum heeft sneller plaats dan in een der vroegere perioden der algemeene staking. Vredelievende gezindhcid. Cook, de mijnwerkersleider, verklaarde in 'n interview, dat er talrijke invloeden aan het werk zijn om een brug te vinden, doch welke brug er ook gevonden wordt, zij moet de status quo verzekeren, althans voor de mijn werkers. Op elk moment is vrede mogelijk op voorwaarden, welke de mijnwerkers economi- sche zekerheid versehaffen. Aartsbisschop van Canterbury heeft gis termiddag twee uur lang in Downingstreet met den premeir Baldwin geconfereerd. Over dit onderhoud werd geen communique aan de pers verstrekt Er zijn aanwijzingen dat er niet-officieele vredesbesprekingen aan den gang zijn, waar- aan de arbeidersleiders MacDonald en Tho mas, en Sir Herbert Samuel, de voorzitter der Koninklijke kolencommissie, deelnemen. Het vooruitzicht is bemoedigend, meent Reuter. E)e meening dat er een vredesstap wordt beoogd, wordt versterkt door de spoedbijeen- komst van de T. U. C. gisteravond, geduren de welke MacDonald en Henderson zich naar het Lagerhuis begeven. Een lid van de T U. C. verklaarde: Wij zijn verplicht den toestand grondig te onderzoeken, niet slechts met het doel om zoo mogelijk de deur te bpeneu voor een hervatting der onderhandelingen, maar om deze deur open te houden. Van de bijeenkomst van den Urtvoerenden Raad der Mijnwerkers, die werd slechts voor- afgegaan is aan aan die van den Uitvoeren- den Raad van de T. U. C. met Henderson, Thomas en MacDonald medegedeeld, dat de mijnwerkers aan de stakingsleiding van de T. U. C. zullen adviseeren geen regeling te aan- vaarden, waarbij van loonsverlaging sprake zou zijn. Gisteravond is in het Lagerhuis een kabi- netsraad gehouden. Een vertegenwoordiger van de regeenng heeft tot een groep journalisten verklaard: „Zonder overdreven optimistisch te zijn, ge- loof ik te kunnen zeggen, dat wij genaderd zijn bij een wending van den toestand over het geheele land. Er bestaat onder de sta kers een beweging tot het hervatten van den arbeid. Het aantal treinen, die dagelijks over he geheele land liepen, bedroeg bij den aan vang der staking 849, terwijl het heden 5503 bedroeg." In de Lagerhuiszitting van gisteravond heeft Sir John Simon een belangrijke verkla- ring afgelegd. Hij zeide den indruk te heb ben, dat beide partijen, de regeering zoowel als het vakvereenigingscongres, bang zijn, een eersten stap te doen ,uit vrees, dat dit als een bewiis van zwakte tou worden uitgelegd Sir John Simon en eenigen ziiner vrienaen ziin daarom egjjg:* ver^ptv^r- te AIls.rn.aar, op het GEM. SPORTTERREIN. Aanvang 1.30 n.m. Uitgeschreven door „ALCMARIA" V.V.V. delijkheid op zich te laden en binnenkort een motie bij het Lagerhuis in te dienen, waarin zij het Lagerhuis zullen vragen, zich om- trent den stand van zaken uit te spreken In de motie zal namelijk worden gezegd, dat, wanneer aan drie bepaalde voorwaarden te gelijkertijd wordt voldaan, dc regeering zich bereir^ zal verklaren om voor een korten tijd de mijnindustrie te blijven steunen. De eerste en voornaamste voorwaarde k de opheffing van de algemeene staking zon der eenig voorbehoud. De tweede is de hervatting van de exploi- tatie der mijnen door de mijneigenaars op de oude loonen. De regeering tcoh heeft ver klaard, in ieder geval -voornemens te zijn, de voorstellen der kolencommissie iu zake reor- ganisatie uit te voeren. Dan dient zoolang ook voorwaarde 2 vervuld te worden. De derde voorwaarde is eveneens bindend. Zij, die namens mijneigenaars en mijnwer kers zullen onderhandelen, moeten uitdruk- kelijk op zich nemen, te zullen onderhandelen op de basis van den inhoud van het rapport, zonder eenige clausule daarvan uit te zon- deren. De invloed der staking in het buitenland. Ten gevolge van het voortduren van de al gemeene staking liggen verschillende schepen werkloos in de haven van Bordeaux, Acht Fransche schepen zijn onttakeld. De Fransche minister van landbouw, dc heer Binet, had aan een medewerker van „L'Oeuvre" verteld, clat de ministerraad or der had gegeven cm de aan bederf onderhevi- ge levensmiddelen, die thans in de havens zijn opgehoopt, terug te zendeu naar de groo te centra van het Noorden en van Ftm«*-1> minister wist evenwel niet of die order uitge voerd was, waarop de medewerker van net Fransche blad zelf een kijkje ging nemen in een der havens, die naar Engeiand exportee- ren, n.l. Boulogne. De jongste aardappelec bleken er duur te zijn; dat was niet noodig geweest, zoo vertelde een aardappelverkoop ster, maar men had de vorige week twee scheepsladingen ervan in zee gegooid. In de haven zag de man van ,,L'Oeuvre"- vier booten van de „South Eastern"-spoor- wegmaatschappij liggen, geladen met jonge groenten en aardappelen. Van een dier sche pen was de Ditisdag der vorige week ingeno- men lading aardappelen reeds verrot. In de spoorwegwagons zijn verder transitoladingcn aardappelen eveneens aan het bederven. Dc wagorts zijn door de douane verzegeld en de inhoud mag niet verkocht v.orden, daar er geen douanerechten voor zijn betaald. De journalist telde meer dan hveehonderd van dergelij-ke wagons. Verleden week zoo vult de journalist de mededeeling van het aardappelvrotiwtje aan zijn er twee scheepsladingen van 55 wa gons bedorven Spaansche levensmiddelen in voile zee uitgestort. De Engelsche staking begint zich. thans zeer duidelijk te doen gevoelen in dc havens van Antwerpen. Er komen en vcrtrckken bij- na geen Engelsche schepen meer. De Kash mir" van do Peninsular and Oriental Steam Navigation Cy. is rechtstreeks naar Oost- Azie vertrokken, zonder Engeiand aan te doen. Het havenverkeer is vrijwel verlamd. Dric groote schepen wachtcn reeds drie dagen op een plaats aan de kade. Sieun voor de stakers. De secretaris vau het Canadeesch Vakver bond heeft een reeks telegrammen aan de provincial vakvereenigingsbesturen gezon- den om hun te verzoeken onverwijkl gelde lijke bijdragen naar Ottawa te zen'den tenein- de deze aan het Engelsche stakingsfonds over te maken. Als gevolg van de conference te Ostende is aan alle leden van de internationale trans- portfederatie een heffing opgelegd voor ver- dere steunverleening. De internationale mijnwerkersfederatie heeft een gelijkluidende motie aangenomen en zal den leden eveneens een heffing opleggen De mijnwerkers in het Ruhrgebied hidden een bijeenkomst te Essen, waar de situatie in de kolenindustrie is besproken. Zij zijn over- tuigd, dat een overwinning van de mijneige naars in Engeiand een ramp zou beteekenen voor de mijnwerkers in de andere landen. Uit Praag is bericht ontvangen, dat door de Tsjechoslowaaksche mijnwerkersbonden aan den Tsjechoslowaakschen minister van Arbeid en aan de mijneigenaars het berich: gezonden, dat een vermeerdering van den ex port van steenkool uit Tsjeoho-Slowakije za! worden verhinderd. Rusland houdt vot. Na de weigering door den Raad van her Vakverbond ora den geldelijken bijstand ui Rusland t« aanvaarden, heeft de algeraeenc r«ad van be* Vakverbond der U. R S. S. be LRMAARSCHE CODRANT. Motorraces

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1