Alkmaarsche Courant De dochter van Alva- s a a a a a a a a a a a a a a a a a a laaasasaasEBaaEBaaa a a a aaaaaaaaaaaaaBaaaaBBBBBati a FEC1LLET0N. WANNEER GIJ EEN ZAAK GAAT BEG!NNEN. Woensdag 11 Mei. Londensch aanteekenboek. HANDELSDRUKKER1J N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON Vo. Ill 1926 Honderd Achf en Twintigste Jaargang. Z O M E R T IJ D. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat in den nacht van 14 op 15 MEI a.s., ben 2 ure, de STADSKLOKKEN een uur zul- fcn worden VOORUIT GEZET. Aikmaar, 30 April 1026. Burgemeester en Wethouders van Aikmaar WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. j_DE AMiERIKAANSCHE INTOCHT. Halverwege de lente worden vele bewo- ners van de Vereenigde State® onrustig. Zij overwegen plannen om een vacantie in Euro- pa te gaan doorbrengen. Met de toenemende welvaart-van die groote republiek, met het wel haast permanent goedkoope geld in ver- scheidene landen van Europa kun 1 steeds meer Amerikanen zich veroor-lovcn lj re is te doen. In Engeland ziet men eg ko- jnen. Diet zoo zeer omdat me i icdijk liefde toedraagt (hoe zeer uueele Amerikaan geenszins een ong.z. g mensch is), maar omdat hij contanten in net land brengt De grief der Briten is echter, dat zoo veel Amerikaansche touristen Engeland links ilaten liggen en rechtstreeks naar de landen trekken met goedkoope franken en goedkoope ilires. Daar zou men graag verandering in brengen. De grootscheepsche reclame van transatlantische stoomvaartlijnen, in Ameri- ika ondernomen om er de menschen naar Eu ropa te trekken, heeft grooten invloed gehad en het gevolg is geweest een groote ontwik- Jceling van het passagiersverkeer over den Oceaam niet het minst aangewakkerd door de goedkoope reisgelegenheid in derde klas hut- ten voor een speciale categoric van touristen die beschaafd maar arm zijn. Een nieuwe Masse van Amerikaanseh vacantie-reizigers heeft zich de laatste jaren gevoegd naast de dollarkoningen, die geregeld een bezoek naar Europa op hun reisprogram hadden. Inmid- dels is de neiging bij die nieuwe klasse groot om Engeland niet aa® te doen; en men zint hier op middelen haar te lokken. Men heeft volledige cijfers over het Amerikaansche touristenverkeer in Europa over het jaar. 1924. In dat jaar besteedden die touristen in ons werelddeel 350 millioen dollar; 250 mil- lioen er van ging naar Fragkrijk, de rest was verdeeld over andere landen. Men ziet, het land met het goedkoopste geld en boven- dien een land vol schoonheid in kunst en cultuur en vol historisch belang kreeg het ileeuwenaandeel van het Amerikaansche be zoek. De indruk onder de Amerikaansche rei- zigers is, dat Engeland voor vacantiegangers een duur land is. Helaas bestaat dezdfde in druk ook ten opzichte van Nederland. Er is ook een neiging bij de Amerikanen de lande- lijke hotels van Engleand te critiseeren. Daar is wel reden voor, vooral indien men let op het hooge gehalte van dienst en gerief, dat Amerikaansche hotels bieden. Hotelonderne- xningen, spoorwegmaatschappijen en alien die belang hebben bij een druk touristenver keer, hebben thans de hoofden bij elkaar festoken om te beproeven een deel van den uit van het Amerikaansche reizigersverkeer in Engeland te brengen Zeer tegen de vroe- gere houding van onverschilligheid in tracht men hier thans de Amerikanen te lokken door middel van inlichtingendiensten op groote schaal in verschillende steden van de Ver eenigde Staten. Hoewel de Britten ontevre- den zijn over het aantal Amerikaren dat hun land bezoekt, moet dat aantal niettemin aan- zienlijk zijn. Elk jaar om dezen tijd lijkt het, of er in Londen een invasie van Amerikaren heeft plaats gehad. Zij komen reeds in het be gin van April en de sporen van hun aanwe- zigheid blijven waarneembaar tot October Toenemende straaiongelukken. Met het oog op de inspanning van over- heid en particuliere instellingen in Groot- Brittannie de gevaren van den. weg zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, is het zeer teleurstellend in de juist uitgegeven verkeers- rapporten te lezen, dat het aantal straaton- felukken in het gansche land in 1925 15.000 ooger was dan ira 1924. In verhouding tot het aantal voertuigen is het aantal doodelij- ke ongevallen niet zoo groot als in 1924; maar in werkelijkheid is het aanzienlijk groo- ter. Het aantal ongelukken met doodelijken afloop ii® 1925, door het verkeer veroorzaakt, bedroeg 3971in 1924 was dit cijfer 3631. Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. 80) „Mij te zien dansenhier?" zegt de jon- ge dame pruilend, daar bovendien de gravin •haar aangesproken heeft op een wijze zooals men een dienstbode toespreekt, „ikik ben er niet op gekleed. Bovendien, deze heeren Mina Volcker weet niet goed, hoe zij zich houden moet, daa." het verzoek zeer veel had van een bevel, wat haar, vreest zij, meer op een dansmeisje dan op een jonge dame uit fatsoenlijke kringen doet lijken in de oogen van kapitein Guido Amati. „Komaan! U kunt toch wel uw costuum aantrekken. Ga gauw naar boven en kleed u dadelijk. Die rose kousen staan u zeer goed, laat de gravin de Parisa er op volgen. „Wat deze heeren betreft," en zij richt haar Argus- oogen naar Chester en Oliver, die in druk ge- sprek zijn met donna Hermoine, hoewel laatst genoemde als ondersecretaris van haar vader zich wat achter Guy houdt, die met zijn titel van kapitein der muskieters een militair van beteekenis is, „zij moeten verwanten van u zijn, daar u zoo vertrouwelijk met hen in ge- sprek zijt, juffrouw Volcker. Het is anders een slechte gewoonte voor jonge meisjes van uw leeftijd. De welvoeglijkheid laat niet toe. Het is een schi'ale troost, "dat het aantal voer tuigen in 1925 enorm is toegenoinen en dat, zoo beschouwd, het doodencijfer per voertuig kleiner is dan in 1924. Bij de wetenschap, dat het aantal motorvoertuigen in dit land elke week met 4000 toer.eemt, kan men slechts voorzien, dat het aantal ongelukken, doode- lijke en andere, ook zal toenemen. Het land koopt zijn groeiend verkeer, met al het nut en de doeltreffendheid van diensten, die er mee samengaan, dus voor veel bloed en lijden. Het is een emstig probleem geworden, een kwaad, dat om verzachting vraagt, in het besef dat het nimmer geheel zal kunnen wor den opgeheven. De statistieken wijzen duide- lijk uit waar het kwaad het eerst moet worden aangetast. Niet minder dan 56 percent van het aantal ongelukken moest op rekening worden gesteld van verzuim, onvoorzichtig- heid of fouten bij bestuurders. Dit is een indrukwekkend en veelzeggend feit. Bij 14 percent van de gevallen waren slachtoffers zelf schuldig. Er is thans een nieuwe ver- keerswet i® wording. Men is het er vrijwel over eens, dat die wet strengere bepalingen moet bevatten ten aanzien van bestuurders, zoodat de jury's der rechtbanken zich kunnen uitspreken voor strengere straffe* dan zij thans kunnen doen. De meeste bestuurders, die schuldig zijn aan het veroorzaken van emstig letsel of dood, komen er bij de be- staande wetgeving met een minimum van straf of zelfs zonder straf af Indien de nieu we wet hen voor manslag ka® veroordeelen op manslag kunnen verscheidene jaren gevangenisstraf staan vertrouwt men, dat de toestand aanzienlijk zal verbeteren. Een millionair-belastingontduiker. Eenige weken geieden is hier gestorven Sir Robert Houston, een man, die als Liver- poolsch reeder zich in zijn leven een enorm fortuin, men spreekt van 7.000.000, heeft vergaard. Zoo goed als geheel zijn werkzaam leven bracht hij in Groot-Brittannie door. Maar kort voor zijn dood verplaatste hij zijn domicilie naar Jersey, een der Engelsche eilanden in het Kanaal. Dez eilanden hebben andere en voor hun burgers veel lichtere be- lastingwetten dam Brittannie De nalaten- schap van den rijken reeder is nu bij zijn dood onder de belastingwetten van Jersey ge- komen, met het gevolg, dat het vermogen is ontkomen aan de aanzienlijke vermindering door suceessierechten, die de Engelsche wet heft. Door deze wijziging van domicilie is de Britsche schatkist nu voor een 2'A millioen pond sterling tekort gedaan. Dit bedrag komt overeen met een stuivcr inkomstenbelasting per hoofd der belastingbetalers. In Engeland, waar men nooit veel eerbied heeft voor het oude spreekwoord: Van de dooden niets dan goeds, is de handelwijze van den millionair heftig veroordeeld. Men laat. ook in de pers; duidelijk blijken, dat de man in fatsoen en vaderlandsliefde deerlijk tekort is geschoten, en dat het stigma van slecht burgerschap aan zijn nagedachtenis blijft kleccn. De zaak heeft overigens nog een wat pikante zijde In het testament van den reeder wordt een flink deel van het fortuin vermaakt aan een minister van het huidige Britsche Kabinet; en men heeft bij geruchte vernomen, dat de zoo goed bedeelde nrnister Lord Birkenhead, de minister voor Indie, is, met wien de ge- storvere sinds jaren zeer goed bevriend was. Het moet wat pijnlijk voor ckzen minister zijn het legaat te aanvaarden in de wetenschap, dat zijn doode vriend het rijk in de zaak der suceessierechten zoo leelijk achter het net heeft laten vischen. Er schijimt intusschen nog kans te bestaan, dat de staat de slimmigheid te niet zal kunnen doen en haar deel van de nalatenschap machtig zal worden. Sir Robert Houston was indertijd ook goed bevriend met den Duitschen Keizer, en kort voor zijin dood is hij nog in Nederland geweest om zijn keizerlijken vriend te bezoeken. Vendu in de „Tower". De „Tower of London", een vestingachtige groep gebouwep in het begin der elfde eeuw door ^'illem den Veroveraar gesticht, is een der voornaamste bezienswaardigheden van deze stad. Binnen de muren vindt men een achat van kroonjuweelen, een Witten Toren met een keur van antieke harnassen en een Bloedigen Toren, die herinmeringen bewaart aan politiek-historisehe drama's in den geest van die van de Haagsche Gevangenpoort Koningen, koningiimen en koningskinderen, alsmede groote staatslieden hebben door de eeuwen h#en in gevangenschap in de „To- wer" gezuchten het gebouw, of liever de se- rie van gebouwen, heeft ook in den jongsten oorlog weer als gevangene en executieplaats dienst gedaan. Het bestuur van deze archi- tectonische antiquiteit heeft onlangs besloten opruiming te houden onder de vele onbedui- dende wapenrustingen en stukken en brokken van harnassen, die er in de verschillende „torens" liggen opgehoopt. Een vendu is thans aan den gang. dat men de vertrouwelijkheid verder uitstrekt dan tot brooders. Ga nu maar gauw naar bo ven en trek uw Hongaarsch costuum aan, dat u gisteravond zoo goed stond. Ik zal een mijner Moorsche bedienden roepen om het spineifte bespelen." Als de duenna zich naar de deur wil bege- ven om haar bediende te roepen, benierkt don na Hermoine in welk een verlegenheid het be vel van haar duenna de graag chic doende Mina brengt en met die natuurlijke minzaam- heid, waarmede de hooggeplaatsten er den slag van hebben om hen die beneden hen staat op hun gemak te brengen, roept zij: „Moet er gedanst worden, gravin? Dan ben ik van de partij!" En met een bekoorlijk gebaar werpt zij haar mantel van bont ter aarde en met een tweede gebaar neemt zij haar zijden sleep op en in een houding om uit te schilde- ren plaatst zij zich lachend voor hen: „Castag netten, en ik ben een volmaakte danseres uit Andalusie!" Maar duenna snelt ijlings op haar af, en roept vol verontwaardiging: „Voor deze hee ren, donna de Alva?" „Waarom niet, als ik mooi genoeg kan dansen om hen te behagen? Kapitein Guido heeft me gisteravond wel zoozeer aan zich verplicht, dat ik alles mag doen wat hem aangenaam is en senor Oliver behoort tot het gevolg van mijn vader en staat mij dus zeer nabij." Oliver krimpt een oogenblik ineen. Hij kon den tyran die haar vader was, verraden, maar de gedachte dat dit wezentje, zoo rijk aan goedheid en vriendelijkheid, hem eenmaal zou kunnen beschouwen als een yerrader en Dit is een prachtige geiegenheid voor de op historische reliquieen verzotte Amerikanen zich in het bezit te stellen van middeleeuw- sche helmen, malienkolders en ijzeren hand- schoenen. De heeren van den Tower hebben er voor gewaakt kostbare en waardevol'e stukken buiten den verkoop te houden. De wapenrustingstukken zijn van nederigen aard en dienden indertijd uitsluitend voor bescher- ming en kleeding van lijfknechten. Voor een helm in mi® of meer completen staat laten de autoriteiten drie pond betalen. Maar er zijn ook wel stukken bij, die voor minder weg- gaan. Grappenmakers hebben voorgesteld dat men een moderne verkoopreclame voor het doel zou organ iseere®, opdat er ten be- hoeve van de schatkist zooveel mogelijk uit- kome. Londen, 28 April 1926. Stadsnieuws NED. NATUURHISTORISCHE VER- EENIGING AFD. ALKMAAR. Hoewel de temperatuur het vermoeden wet- tigde, dat de kalender een week of zes „voor- uitgezet" zou zijn, liet de afd. Aikmaar van de Na'tuurh. vereeniging zich niet weerhouden tot het organiiseeren van haar derde excursie, ditmaal een wandeling door de duinen va® Bergen naar Bergen aan Zee. De deelnemers zullen zich niet beklagen, dat zij den frisschen noordwester hebben ge- trotseerd; er is voor wie zijn oogen en ooien ope® heeft in elken tijd van't jaar in dit aan- trekkelijke terrein genoeg op te merken en waar te nemen om een wandeling tot een ge- not te maken, hoeveel te meer dus op een hel- deren dag in't begin va® Mei. De belangstelling der deelremers werd al- lereerst getrokken door een paar nesten van de groote roode boschmier. Vooral een op een gunstig plekje op't zuiden gelegen nest, ken- baar door het heuveltje van dennennaalden, was een enal bedrijvigheid. Bij duizenden krioelden de nijvere insecten in en om het nest, tot op meters afstand, spoedig werden ze bij honderde® onjdekt op de takken van in de nabijheid staande berken en eiken. Een na- der onderzoek bracht al spoedig aan het licht, dat een zeer gegronde reden de diertjes tot deze klimpartij had geleid; aan de voet van de pas ontloken bladere® hadden zich talloo- ze bladluizen het melkvee van de mieren zooals men't wel cens uitdrukt genesteld in heele kolonies. De meeste waren ongevleu- geld, een enkel exemplaar echter vertoonde nog de in 't oog loopend'e dakvormige vleu- gelpare®; vermoedelijk een der z.g. „migran- tes", die verhuizen naar een andere voedster- plant en daar vele gesiachten ongevleugelde bladluizen voortbrengen. Hot bekijken van een eikentakje in't begin van Mei doet ommiddellijk de lange door den wind heen en weer slingerende mannelijke katjes in 't oog vallen, de onaanzienlijke, mooi roode vrouwelijke bloempjes moet men haast met't vergrootglas zoeken. Bij de den, in onze duinstreek rogal vaak de grove den, is't juist net zoo: d! evrouwelijke bloemen, waaruit later de dennenappel zal groeien, vallen niet dadelijk op; prachtig steekt thans het geel-groen van de jonge toppen tegen het zwart-groen vani de oude naalden af. Onder de beschutting van de hoogere boo- men is de lijsterbes in bloei gekomen en ver- vult de lucht met haar doordringende geur, die aan de meidoorn herinnert, de enkele bremstruiken staan in den vollen gloed van haar gelen bloemenovervloed, tusschen de heidepollen bloeit haar bescheiden soortge- noot, de stekelbrem. De vochtige duinpannen zijn thans mis- schien wel op het mooist, hier en daar k'.eurt een hoekje paars en lila door de bloempjes van't kartelblad, (pedicularic sylvatica) het driekleurig viooltje en de harlekijn orchis (orchis morio) met zijn mooie bestuivingsin- richting. Er is daar weer te zien, al staat nog lang niet alles in bloei; zonnedauw het bekende, kleine insecten vangende plant- je en wiutergroen (piroal rotund'ifolia en p. minor), de kraaiheide met haar kleine, groene besjes, het klein taschjeskruid, de nie- tige plantjes van tormentil (potentilla tormen tilla), een enkele bloem van de rolklaver en de vleugeltjesbloem (polygala vulgaris). Wie een beetje fortuinlijk is vindt wellicht hier of daar een exemplaar van de leverorchis. (Liste- ra ovata. De vroegste voorjaarbloeiers onder de boo- men zijn reeds uitgebloeid, het vruchtpluis van wilg en abeel stuift op den krachtigen wind honderden meters ver en zorgt voor de uitzaaiing der vruchtjes, ook de gagel is thans uitgebloeid in de duinvalleitjes. Volledigheidshalve zij hier vermeld, dat paddenstoelensnuffelaars zelfs in Mei nog iets van hun gading kunnen vinden in de dui nen, vandaag althans werden nog gevonden de eetbare morielje (Morchella esculenta) en een zeer nietig bekerzwammetje (Pexiza verachtelijken kerel geeft hem een oogen blik van wroeging. „Dansen! De dochter van den onderkoning die haar voeten in de hoogte gooit! Er valt niet aan te denken!" roept de duenna uit. „Och kom!" roept het meisje schalks uit. „Heb ik niet voor de Madonna van senor Oliver geposeerd en dat wel met bloote voe ten. Ik zal eenmaal senor Antonius beroemd gemaakt hebben, of liever, hij zal er de schuld van dragen, dat ik dank zij zijn genie en zijn altaarstuk dOor duizenden zal vereerd wor den." „Heeft u ook voor de voeten geposeerd?" vraagt Guy zachtjes, terwijl hij heimelijk een blik werpt op het sierlijke voetje, dat het meisje laat zien, terwijl zij nog steeds in de houding van een danslustige Andalusische staat. „ja, ik hoop, dat hij ze klein genoeg ge- schilderd heeft om u te behagen," antwoordt de jonge dame lachend. „Maar ga aan het spinet zitten, donna Mina, en speel voor me, zoodat ik de gravin de Parisa met mijn dan sen kan betooveren," laat donna Hermoine er op volgen, terwijl ze schalks kijkf naar haar duenna, die in de kunst van Terpischore blijk- baar weinig aantrekkelijks meer vindt. Zij anwoordt dan ook bits: „Nu juffrouw Volcker niet bereid is orli mij nogeens te dOen genieten van het schouwspel van gisteravond, geef ik er de voorkeur aan om een bezoek te brengen aan den winkel van haar vader. Mis- Bchien zijn er wel koopjes van Lyonsche zijde, fluweel of Venetiaansche kant, die ik kan krij- gen." „Die zijn er vast" veraekert Oliver met VOORDAM C 9, ALKMAAR, TEL. 3 scutellata). De gevleugelde fauna van de duinen is niet bijzonder rijk aan soorten maar daar- om niet minder de moeite van kei waarne- men waard. Wie zich daarvan overluigen wil, verlustige zich in dezen tijd in den jode- lenden roep van de wulp, de stem van den koekoek en het bescheiden, maar niet onaardig gezang van fitis en tjiftjaf. Misschien stroopt er nog, zooals wij van daag konden zien, een buizerd rona en loert een Vlaamsche gaai op de eieren van zang- lijster en merel. De duintoppen in de verte zijn bezet met ettelijke paren zilvermeeuwen, maar dat ter rein moet „terra incognita" blijven, zoolang de tijd van eieren en jonge vogels duurt an ders loopt het met't bestaan van deze kolonie mis. En de lijst is hiermee nog niet uitgeput. ten bewijze waarvan wij hier nog slechts melding maken van de aanwezigheid van boompieper en geelgors van grutto. schol- ekster, tureluur en kievit, van welke laatste twee soorten zelfs nog meerdere nesten met eieren werden aangetroffen, die natuurlijk van op eerbiedigen afstand werden bekeken (maar niet gerootd). Proyiriciaal nieuws SCHAPENFOKKERIJ IN NOORD-HOLLAND. Uit het jaarverslag over 1925 der Vereeni ging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noord-Holland blijkt, dat dit jaar een voor- deelig jaar voor de schapenfokkers is ge weest wegens de hooge prijzen van lamme- ren, wol en oude schapen. De schapenwei- ders maakten echter minder goede zaken we gens de te lage prijzen van het vee: de uit- voer van schapenvleesch was veel minder dan in 1924. Voor de wol ontvingen de Texelsche fokkers f 1.60 a 1.70 per K G. Aangaande de proeven inzake het groeien en slachten van Texelsche tegenover andere en gekruiste schapen is nog geen rapport verschenen, maar wat ervan bekend is gewor den geeft aanleiding te overwegen, of de ver eeniging zich voortaan niet uitsluitend zal gaan wijden aan de fokkerij van het Texel sche schaap. Zelfs is overwogen den naam der vereeniging te vervangen door: Het Texelsch schapenstamboek in Noord-Hol land. De verhouding van het Texelsch ras tot de Lincolns en de Wensleydales blijkt duidelijk uit het aantal gei'nspecteerde ooien, die in het vooijaar was: 2336 Texelaars, 43 Lincolns 5 Wensleydaies. Het aantal nieuw ingeschre- ven dieren bedroeg 968 ooien en 106 ram- men: van de ooien waren 945 Texelaars, 22 Lincolns en 1 Wensleydale, van de rammen 103 Texelaars en 3 Lincolns. Vooral de Wensleydales verminderen dus sterk en het is te voorzien, dat dit ras voor Nederland geheel zijn beteekenis zal verliezen. Ook in het aantal fokkers komt dit tot uitdrukking: aangesloten waren 151 fokkers van het Texelsche ras, 4 Lincoln-fokkers en 1 Wens- leydale-fokker. De tentoonsteiling, tevens markt van fok- materiaal op Texel heeft goed voldaan. De hoogste prijzen, die gemaakt werden, be- droegen f 140 voor eenjarige ooien, f 83 yoor ooilammeren, f 325 voor een ouden ram. 250 voor een tweejarigen ram en 175 voor ramlammeren. De vruchtbaarheid der Texelsche schapen staat nu bijna op hetzelfde peil als die van de genoemde Engelsche rassen. Het aantal geboren lammeren bedoreg bij de Texelaars overtuiging, „zelfs heele mooie koopjes, daar de vloed van gisteravond alles goedkooper heeft doen worden - „Koopjes! Daar moet ik bij zijn." Juist was de gravin op punt om haar Moorsche bedienden te roepen, toen Guy, die haar reeds sinds het oogenblik, dat zij binnengekomen was goede reis had toegewenscht, allervrien- delijkst voor haar de deur opende, waarop zij over het binnenhof naar den winkel van den koopman stevende. Donna Hermoine was blijkbaar niet geko men om te winkel en, ten minste niet om kant en japonnenstof in te slaan; zij. vergezelde haar duenna niet, doch bleef staan in de schil- derachtige houding, die zij had genomen om te dansen. „Geeft u niet om nieuwe kleederen, donna de Alva," vraagt Guy in bewondering voor de liefelijke gestalte die daar voor hem staat in een houding vol verleidelijkheid. „Och neen, waarom ook? Ik heb dozijnen costumes, die ik nooit draag, en mijn vader zou me er nog duizend bij geven, als ik dwaas genoeg was om er om te vragen," ant woordt Hermoine, die nu haar gewone hou ding weer aanneemt en haar sleep weer laat vallen. „Hij geeft me alles wat ik vraag." Dan vervolgt zij op ongekunstelden toon: „U heeft ontdekt, hoe ik heette en dat ik de dochter ben van den onderkoning, kapitein Guido Amati. U ziet, dat ik ook achter uw naam ben gekomen. Of liever moest ik zeggen Majoor Guido Amati." „Majoor?" „Ja, sinds gisteravond heeft u promotie gemaakt." gemiddeld 1.81 per stuk, bij de Lincolns 1.95 en bij de Wensleydales 2. De wolopbrengst van eenjarige Texelsche rammen lisp uiteen van 4.25 K.G. tot 9.75 Kilogram; de gemiddtlde opbrengst van 33 eenjarige rammen uit de bloedlijn 54105 246332 bedroeg ruim 6)4 K.G. per stuk. KA ASCONTROLEST ATION NOORD-HOLLAND. Verschenen is het jaarverslag van het Kaascontrolestation Noord-Holland over het dienstjaar 1925, waaruit blijkt, dat het leden- tal is vermeerderd van 677 tot 695. Er tra- den 36 nieuwe leden toe, nl. 1 kaas- en boter- fabriek, 1 kaasfabriek en 34 zelfkazende boe- ren, terwijl IS zelfkazende boeren uittraden. De in 1925 door de leden bereide hoeveel- heid kaas bedroeg 16.977.856 kg., dat is pi. min. 1.5 pet. meer dan in 1924. Hiervan werd 89.10 pet. bereid door de fabrieken en 10.90 pet. door de zelfkazende boeren 953/» pet. der totale productie was 40 plus kaas, waarvan 85-30 pet. door de fabrieken en 10.45 pet. door de zelfkazers werd bereid. De zelfkazers hebben in 1925 nog weer wat min der kaas gemaakt dan in 1924, de fabrieken wat meer. Verder is er in 1925 weer meer 40 plus kaas femr.akt dan in 1924 en is de pro ductie van 30 plus kaas nog aanzienlijk ge- daald. De geproduceerde hoeveelheid volvette kaas is iets gestegen, maar toch nog gering Het gemiddelde vetgehalte in de droge stof der 40 plus kaas is bij alle rubrieken van leden iets gedaald; het bedroeg bij de kaas en boterfabrieken 43.66 pet. (43.81). bij de kaas- fabrieken 44.05 pet. (44.23), bij de zelfkazers 44 71 pet. (44.85). Het aantal gevallen bene den 40 pet. is weer met de helft toegenomen, beha've bij de lcaasfabrieken, die een zeer gunslige uitzondering maken. Het aantal ge vallen tusschen 40 en 42 pet. is iets gedaald, maar bedraagt bij de zelfkazers toch nog ruim 45 pet. net hoogste maximum vetgehal te in de droge stof was 54.8 pet. en werd in Juli aangetroffen bij een zelfkazenden boer Het groctste aantal ondergehalten v/erd weer aangetroffen in Februari, het laatste in Juli In Juli was haast 65 pet. van alle gevaller. boven 45 pet., bij de zelfkazers zelfs meer dan 77 pet. Het gemiddelde watergehalte in de 40 plur kaas was 47.04 pet. 47.09 in 1924, 46 90 in 1923). Alle gemiddelde watergehalten wa ren bij deze kaassoort lager dan in 1925. Vooral sternt het tot tevredenlieid, aldus het verslag, dat de maximum watergehalte bij de fabrieken aanzienlijk gedaald is. De zelfka zers hadden cok in 1925 weer het hoogste maximum watergehalte; het minimum water gehalte daarentegen is bij de kaas- en boter fabrieken aanzienlijk gestegen, zoodat lie! laagste minimum watergehalte nu in 1925 bij de zelfkazers vcorkwam. Er werden 593 boeten opgelegd, waarvan 591 wegens een te ladg vetgehalte in de dro ge stof, voornamelijk voor gevallen tusschen 41 pet. en 42 pet. Van deze boeten werden 190 voorwaardelijk opgelegd, waarvan latec 77 zijn omgezet in de gewon boete en 113 konden worden kwijtgcscholden, daar binner den daarvoor vastgesteldcn ter mijn gcen nieuwe ondergehalten meer voorkwamen. Geind werden 478 boeten tot een totaal be drag van 6492. BOTERCONTROLEST ATION. NOORD-HOLLAND. Blijkens het jaarverslag over 1925 be dank- ten 6 leden (4 zuivclfabrieken. 1 melkinrich- ting en 1 handelaar, terwijl 13 nieuwe leden „0 maar, uw vader „Neen, die weet nog van nicts. U is afwe- zig van uw garnizoen zonder verlof. F.n ik heb er met Sancho d'Avila ook niet over ge- sproken, al is hij de kolonel van het regiment zoolang Romero in Spanje vertoeft. Maar er was een vacature, en voor de vervulling er van kwam de kapitein Guido Amati het eerst in aanmerking, daar hij de dappetste officier of ten minste een der dapperste officieren van het leger is. Dat is het beste wat men kan zeg gen van iemand, die onder Alva dient." „Majoor bij Romero's voetvolk!" roept Guy met verbazing uit, nadat hij onder de woor- den van het meisje haar in stomme verwonde- ring heeft aangestaard. „Ja, ik heb de monsterrol van het regiment zelf ingekeken, en gezorgd dat het woord ka pitein veranderd werd in majoon" „De monsterrol," prevelt Chester, die zijn ooren niet kan gelooven. „Ja, er zijn duplicaten in de citadel." „De monsterrollen in de citadel," stamelt hij, van verbazing niet wetend wat hij zegger zal. Maar dan bedenkt hij zich ineens, dat zijn verbazing hem wel eens zou kunnen ver raden, dat hij slechts met dankbaarheid deze verrassende mededeeling kan vernemen, een dankbaarheid, die hem volstrekt niet onaan- genaam is. Gebruik makend van de geiegen heid, daar zij onder haar woorden een hand heeft uitgestrekt, drukt hij er een kus op om te getuigen van zijn dankbaarheid, waarop hij er twee laat volgen, die het bewijs leveren van de liefde, welke hem vervult. En een bios vertoont zich op de wangen van donna Her moine, (Wordt vervolgd). IN BOVENGENOEMD GEVAL HEBT GIJ WELLICHT DRUKWERK NOODIG. VOOR ALLES BEHOORT 01T TE GETUIGEN VAN SMAAKVOLLE, NETTE AFWER. KING. IMMERS, OE EERSTE INDRUK IS OIKWIJLS BESLISSEND, DOOR GOED U1TGEVOERD DRUKWERK KRIJGT GIJ EEN CLIENTELE, DIE GUNSTIG OVER UW ZAAK OENKT EN ER VERTROUWEN IN STELT. AAN U. OIT LAATSTE NIET BESCHAAMD TE MA KEN; HET EERSTE (HET DRUKWERK OUSI. VERZOR- GEN WIJ VOOR U. VLUG. NETJES EN BILLIJK.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5