't Japonnetje. erkaudheden en koorts •Aspirin- fit Foster's Zal! verdrijft onuitstaanbare kwellingen van aambeien en gaat ontsteking tegen. Inderdaad een prob«at geneesmiddel. Per doos 1.75, per tube 1. (12 melkinrichtingen en 1 handelaar) wer- den aangehomen. Op 1 Januari 1926 be-, droeg het ledental nu 69, n.l. 43 zuivelfabrie- ken, 9 melkinrichtingen en 17 handelaren Bovendien staan 29 filialen onder controle De hoeveelheid gecontroleerde boter be- 'droeg 3.439.416 kg, n.l. 2.286.667 kg. gepro- duceerde en 1.152.749 kg. bijgekochte boter. Van de laatstgenoemde hoeveelheid werd 140.568.kg. doorgezonden met het oorspron- kelijke rijksmerk. De productie was ongeveer 4 pet. hooger dan in 1924, de bijkoop onge veer 6 pet. lager. Slechts 1.35 pet. der onderzochte monsters (!het aantal bedroeg 2141) bezat een vochtge halte boven 16.0 pet. (in 1924 1.42 pet) Door 34 leden werd steeds boter bereid en omgezet met een watergehalte beneden 15 6 pet., zoodat zij zelfs nooit een waarschuwing hebben behoeven te ontvangen. Het gemiddel- de vochtgehalte over 1925 bedroeg 13.76 pet. (in 1924 13.67 pet., in 1923 13 58 pet In Noord-Holland wordt het vochtgehalte der boter nog niet zoo tot aan de grens opgedre- ven als elders wel het geval is. Er werden 47 boeten opgelegd, waarvan 38 wegens te hoog watergehalte; 1 lid werd een maand geschorst wegens een abnormaal hoog watergehalte en 4 leden moesten een waarborgsom storten voor gevallen van mer- kenvermissing. UIT ST. PANCRAS. Bij de Maandag gchouden verkocping voor tie erfgenamen van wijlen den heer J. Booij, •ten overstaan van notaris P. J. C. van Toor- ^nenburgh te Alkmaar, werd veikocht een :huis met bouwterrein aan den Benedenweg Kooper werd de heer P. Leering te Oudorp voor 4761tevens werd verkocht een akker bouwland tusschen Boven- en Benedenweg. Kooper werd de heer C. Timmeman voor 1392. Yotaal f 6153. 'n Oudere dame zat met een half-volwassen meisjc op een winteravond bij het open haard- vuur; het vcrtrek werd flauw verlicht door do brandendc blokken in den liaard; hun ge- sprek in dit half-duister werd bijna op fluis- tertoon gevoerd: ,,Lena", zei de dame, „ik had fraag, dat je mij nog eens Weer. Amade's brief voorlas, die .van zijn terugkeer spreckt, hij ligt achter je, in de la van het buffet Het jongemeisje stond op, stak de petro- Icumlamp aan, haalde den brief te voorschijn en las: „Mijn lieve Marion! Vcrheug mij je spoe- dig te zullen weerzien. Ik ben voor het oogen- blik in Rin het Hotel de la Poste gelo- geerd. Ik sta in het krijt bij den hotellier voor een gering bedrag; niettemin heeft hij op mijn koffer beslag doen leggen. Hierin bevinden zich voorwerpen van waarde en bo- venal een nieuw japonnetje voor jou v Voordat ik mij riaar jou kan spoeden, heb ik, om opnieuw in het bezit van mijn koffer als van het nieuwe jurkje te geraken, twee hon- derd francs noodig De jeugdige lezeres hield even op; het lukte haar niet een ongeloovig lachje te weer- houden. Marion, over deze houding ietwat verrast, wees haar op zachte manier terecht: „Lena, met dergelijke dingen mag men niet spocten!" Zij verviel een kort moment in gepeins, zei toen: „0, ik voor mij, ik twijfel ook even aan het ware over dien koffer. Telkens als hij van zoo'n omzwerving tot mij terugkeert, heeft hij het over een koffer, dien ik echter nim mer te aanschouwen kreeg en die door een kwaden hotellier wordt vastgehouden; ook is er steeds sprake van een japonnetje. Maar dat is alles phantasiedoch die tweehon- derd francs beteekenen werkelijkheid: Welnu, dit keer zal ik hem de som, die stuivertje voor stuivertje werd bijeengespaard, nog eens en voor het laatst toezenden Wat mij aan- gaat, behoeft hij geen dag langer vastgehou den te wordenMisschien heeft hij ook di-tmaal de waarheid gesproken! Lena, ik denk stellig dat hij iiet japonnetje voor mij meeneemt!" „Als de postwagen maar niet omvalt on- derweg!" kwam het stemmetje van't meisje tusschenbeide. Beiden begonnen te lachen; Lena had met haar grapje een oude herinne ring uit de kinderjaren wakker geroepen. In Gascogne zingen n.l. de moeders, om dc kleine meisjes in slaap te krijgen, een oud wiegeliedje, waarin sprake is van een kan- ten kleedje, dat in de kleur van de zon of van de maan geweven is en in Parijs voor hen wordt genaaid. Wanneer de kinderen ontwaken en naar de jurkjes vragen, zeggen de moeders: „De postwagen, die ze moest meebrengen, is onderweg omgevallen!" De postwagen, die de kleeren van Marion moest brengen en ook de hoop, de liefde, het geluk was steeds onderweg omgevallen. Slechts de zwarte paarden met de vracht van bet ongeltok waren steeds op den juisten tijd aangekomenVoor de derde maal had haar man, op zoek naar nieuwe avonturen, haar verlaten; voor de derde maal zou zij hem weer terug hebben, zij, die hem nog al- tijd liefhad, hoe zeer zij ook verouderd, uit- geput en onmachtig was, nieuwen strijd te verdragen. Dit keer zou hij bij zijn tcrugkomst iets nieuws ontdekken: Lena, het geheim, dat zoo sterk op hem leek! Zij had hetzelfde vuur in de oogen, hetzelfde hoogmoedige lachje, diezelfde ingehouden passieEen vrouw uit het naburig dorp, die tering had, had Marion bij zich laten roepen en haar gezegd: „Ik geef Lena in jouw hoede; zij is de doch- ter van je man." En direct had Marion dit twaalfjarig meisje, waar in zij de trekken van Amad6 terug- vond, lief gekregen en het kind opgenomen als ware het haar eigenMaar wat zou de heer des huizes zeggen, als. hij terug- keerde en zijn geheim ontdekt wist? Lena echter wist te vertellen, hoe eeit haar onbe- kende man eens, toen ze op straat speelde op haar was toegeloopen en haar schreiend in zijn armen had genomen Geen twijfel, dit moest hij geweest zijn!" t Jjena", had de pleegmoeder dikwijls ge- zegd, „als Amade komt, moet je hem „Vader" noemen!" Echtgenoot te zijn was hem niet mogelijk geweest, maar zou hij misschien vader kun- nen wezen? Misschien zouden jonge armen, die hem pakken, zou kinderlijke teerheid dezen zwerver voor altijd bindenAlle avonden, tot middernacht, wachtte Marion op Amade. Zij zond Lena naar de slaap- kamer boven, en bleef zelve naar elk geluid van buiten luisteren, onbewegelijk zittend bij den haard. Zij had in haar oude borst een jong hart bewaard, dat warm was als in den tijd van hun eerste liefde. Op zekeren avond heel laat ging de deur open en verscheen Amade op den drem- pel. Marion beefde zoo erg, dat ze geen stap kon doen. Het haar van den zwerver was vergrijsd, zijn trekken verslapt, het gelaat doorploegd van rimpels; de mond onder den afhangenden snor had niet meer de jeug dige frischheid. Zij maakte snel wat eten voor hem in orde in-gelukkig, evenals vroeger. Hij at gulzig, bijna zonaer haar aan te zien. „Hoe moe zul je zijn!" zei zij. „Ja", stemde hij toe Ik ben te voet van R gekomen, dat is nogal verDe postwagen brengt stellig morgen den koffer met je japonnetje". Zij wierp een blik op zijn stoffig, versleten >ak en durfde niet vragen of het jurkje de leur van de zon of van de maan had Hij zei nog even met dezelfde treurige uit- drukking: „Ik verheug mij op mijn bed!" Opeens herinnerde zich Marion de kleine Lena en haar hart begon angstig te kloppen Op de eerste trede van de trap biechtte zij hem alles, naar woorden zoekend: „Perdue is vorig jaar gestorvenhaar dochr-r bleef alleen achter toen heb ik haar op genomen zij slaapt boven in de katner Zij had niet deomioed Amad£ in het gezicht te zien om den :ndruk waar te nemen, die deze woorden op hem zouden maken. Maar meteen was deze de trappen met jeugdige elasticiteit oir.hoog gesprongen. Het licht maakte Lena direct wakker; zij zag den man aan haar bed en opgewonden wierp zij zich in ziui ••men, iiitroepend: ..Vader!" Hij was op den rand van haar bed gaan zitten en keek haar aan; over zijn gezicht lag een nieuwe jeugd. En beiden lachten elkaar toe als oude kameraden. „Als alleen nu maar die koffer morgen komt!" zeide de vader. „Je zult eens zien wat voor een wondermooi jurkje ik voor je heb!" Zij had haar hoofdje gebogen en luisterde met verheerlijktc oogen naar de woorden van den toovenaar Marion, die achter haar in de schaduw stond, dacht: „Nu geeft hij aan haar mijn jurk cadeau. Hij bedient zich van de oude leugen om er zijn illusien mee te sieren En zij luister* be- geerig naar zijn woorden. Zij gaat aan de beloften van mannen geloof hechten. O, dat zij in het leven niet al te zeer daaronder moge lijden! Onverschillig tegenover Marion, alsof deze er niet bij behoorde, babbelden vader en dochter zonder ophouden. „U zegt. vader, dat mijn jurkje wit is en gouden streepen heeft? En dat het morgen komt Marion nam er genoegen mee, op het tweede plan te zijn geschoven; dat was steeds haar plaats in het leven geweest; daar was zij aan gewend. Een weinig ironie trilde in haar stem, toen ze zeide, op een toon, die opgewekt moest klinken: „Ja, Lena, je zult morgen het kleedje ont vangen als tenminste de postwagen niet is omgevallen Rechtzaken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 11 Mei. VERDUISTERING. Aangevangea werd met de voortzetting van een strafzaak contra Gerirt Jan G., ver dacht van verduistering en de vorige week aangehouden, omdat de getuigen niet aanwe zig waren. Ook thans bleketi die getuigen niet aanwe- zig te zijn. Ve 'erdachte werd ter zake verduistering in dienstbetrekking tot 3 maanden gevangenis- straf veroordeeld GESCHORSTE ZAAK. Ook werd behamdeld de zaak tegen W. F. Hgedetineerd in het Huis van Bewa ring, die zich te Enkhuizen aan diefstal met braak heeft schuldig gemaakt. Op grond van andere samenstelling bevai de rccntbank een nieuwe behandeling. Als getuige werd thans gehoord zekere Hasselman, een der andere medeplichtigen aao de inbraak, die aan W F. H. is ten laste gelegd. Verdediger, ambtshalve toegevoegd, is Mr Eecen. Hasselman verklaaixle schoorvoetend1, dat men een raam heeft opengeschoven en men aldus is binnen gekomen. Men verwachtte 1000 te zulen vinden bij den ouden Van Dam, doch het bleek dat slechts een klein be drag, 3, aanwezig was. De avonturiers zijn daarop naar Amster dam en vervolgens naar Antwerpen gegaan De heer Wiggers, reclasseeringsambtenaar, kca geen onverdeeld gunstig rapport uit- brengen. Verdachte heeft op zijn reis naar Antwer pen, zich nog een glassnijapparaat aange- schaft, wat den ambtenaar zeer precair voor- komt. De officier vorderde, evenals bij de vorige behandeling, 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Eecen meende, dat men hier met een psychopaat heeft te doen en vroeg een voor waardelij'ke hoewel zeer zware straf, subsi- diair defmitief lichte straf. DIEFSTAL VAN NARCISSEN. De gedetineerde los werkman A. de R., te Heiloo woonachtig, stond terecht ter zake defstal van te veld staande bloeiende narciS' sen, ten nadeele van den bollenhandelaar A. Dekker, welk feit is gepleegd in den nacht van 27 op 27 Maart. Vermist worden 2500 k 3000 bloemen, ge naamd „Princeps", enkele gele trompetnar- cis. Dekker heeft voetsporen gezien, die niet van hemzelf waren. Het spoor litep heen en terug over den akker. Verdachte wcont op pl.m 5 mimiten af stand vau Dekker^ ^ioogetens 300 meter*, zeide Dekker. ,JCan ook wel, zoo precies weet ik t niet", zeide verdachte. Deze handelt ook in bloemen. Overigens ontkende verdachte den diefstal. Het staat vast, dat de bloemen op deskun- dige wiize zijn afgesneden. Het zal later moe- ten blijkeo welke schade Dekker diaarvan had. De majoor der rijksveldwacht H. Steen, die uitvoerig verklaarde wat door hem na aangifte van Dekker is geconstateerd, trail a;s etuige in deze zaak op. Verdachte heeft in msterdam een paar nieuwe schoenen en een nieuw pak gekocht. Getuige heeft meer- dere klachten ontvangen van het vermissen van bloemen. De verdenking is meermalen gevallen op verdachte. Een mefstal van gla- diolen is door hem gepleegd, doch op grond van familierelaties is deze zaak niet ver- volgd. Hij geniet een slechte reputatie. De voetsporen liepen tot aan een graswalletje, aan welks andere zijde zich de wooing van verdachte bevindt. De kapitein van de stoomboot „Beverwijk" heeft opgemerkt, dat verdachte op 27 Maart aan boord is gekomen met een rnand gele bloemen, waarover een zak was gelegd. Verdachte heeft majoor Steen medegedeeld dat hij de mand bij de Prins Hendrikkade te water heeft geworpen. Verdachte zeide, dat hij aan boord is ge komen met een ledige mandl, gedekt door een zak. Getuige Jan Kooijman bedr ijf si eider in een stoombootdienst, verklaarde, dat ver dachte betaald heeft 3 kwartjes, twee kwart- jes retour en 1 kwartje voor een mand bloc- men. Ledige maciden zijn vrachtvrij Verdachte beweerde in Amsterdam 500 dubbele Nons en 500 Princeps te hebben gekocht voor 7 en deze bloemen te hebben uitgeveot. Den president kwam zulks onwaarschijn- lijk voor Hij heeft voor 43 50 aan zijn toi let besteed. Verdachte zeide met 50 van huis te zijn gegaan. Bij fouilleering had hij nog 17 a 18 bij zich. Hij is al eens veroordeeld ter zake diefstal van sparreboompjes te Runxputte omtrent Kerstmis. De officier bracht de aaiiwijzingen en de getuigenverklaringen metelkander in verband en concludeerde daaruit, dat voor hem vast- staat de schuid van verdachte, tegen wieu hij 4 maanden gevangenisstraf vorderde. Mr. Judell achtte de door den officier aan- gevoerde bewijsmiddelen niet zeer sterk en toonde meer uitvoerig aan wat al dan niet is bewezen. En dan kwam verdediger tot de conclusie, dat absoluut niet vaststaat hetgeen aan den verdachte is teo laste gelegd^ zoodat vrijspraak zal moeten volgen. Volgde nog eenige re- en d'e ootnisbare du- pliek. HOOGER BEROEP VONNIS KANTONGERECHT H'ELDER. De 54*jarige kapper Jan B te Helder is vrijgesproken door den kantanrecliter aldaar wegens het muziek maken per radio. De amb tenaar is van dit vonnis in hooger beroep ge komen. De officier eischte nietigverklaring der oproeping wegens informaliteit Uitspraak over 8 dagen DIEFSTAL VAN RIJWTELEN. De 25-jarige arbeider Nan W. te Wierin- gen, thans gedetineerd, stood terecht ter zake diefstal van 2 rijwelen, de een toebehoorend aan J. Bakker en de ander aan J. Loot, welk feit is gepleegd op 1 April. Verdachte bc- kende. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Verdediger, mr. H. P. M. Kraakman, pleitte een meer clemente straf. HELING. De eveneens gedetmeerde werkman Jacob D., oud 25 jaar, en te Wieringen woonachtig verscheen daarop als verdachte voor d< rechtbank, terwijl aan hem is ten laste ge legd1, dat hij voordeel heeft getrokken. uit de door Nan W. ontvreemde rijwielen. De beklaagde in de vorige zaak. Nan W werd thans gehoord als getuige. Hij heeft de rijwielen ontvreemd om eens met de Paasch- dagen lekker uit te kuonen gaan. Verdachte Jacob D. was dit voornemen bekend. W. heeft de rijwielen weggenomen en samen hebben ze de karretjes verstopt onder't zand. Ze zouden elkaar te Amsterdam weer aantreffen. Ze hebben in een logement aan den Zeedijk gelogeerd. D, heeft't logics betaald. Op het Waterlooplein zijn de rijwielen verkocht, sa men voor 18,50. De verteringen zijn af wisselend betaald door verdachte en getuig* W. Daarna hebben zij Zaandam en Alkmaar met een bezoek vereerd en verschillende ver teringen gemaakt. Verdachte heeft er niet over gedacht dat getuige W. heeft betaald van het :ld uit de opbreugst der fietsen verkregen. ij is niet uit winstbejag meegegaan. De officier meende, dat men met gerust ge- weten veroordeeling van verdachte ter zake heling zal kunnen vragen. Spreker trachtte aan te toonen dat verdachte kon en moest be- grijpen, dat bij profiteerde van de opbreugst der rijwielen. De officier was van meening, dat zulks inderdaad het geval is en vorderde derhalve 6 maanden gevangenisstraf. Wordt vervolgd. fclemeng-d nieuws. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN- KOMSTEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesla'nd heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid een adres gezonden, waarin zij o.m. schrijft, dat waar ae algemeene volkswelvaart ten zeerste zal worden aangetast, de Kamer zich in het be- lang van handel en industrie met klem ver- zet tegen de aanvaarding der vtrbindend ver- klaring der C.A.O. en zij richt daarom tot den minister het dringende verzoek, bedoeld voor-ontwerp niet aan de Staten Generaal ter vaststelling voor te leggen. Bij het adres is een nota gevoegd van een minderheid, die de verbindendverklaring wel wenschelijk acht. DESKUNDIGEN BENOEMD. De minister van ondorwijs, kunsten en we- tenschappen heeft bqjaald, dat de vertchillen de afdeelingen der Technische Hoogeschool voor't afnemen van de examens v66r de zo- mervacantie van '26 zullen worden aangevuld 'met de deskundigen buiten die hoogeschool. Hiertoe behoort o.a. de heer D. Q, 0, Marga dant, directeur der gemeentewerken te Alk maar. uW TWERP-BIOSCOOPWET Uj Verecniging van leden van gemeentelij- ke on particuliere bioscoopconunissies in Ne- derland heeft een adres tot de Eerste Kamer gericht, waariu zij verwiist naar een adres, door haar indertijd aan de Tweede Kamer gc zonden inzake het ontwerp-Bioscoopwet. Dc vereeniging handhaaft haar er.istig bezwaar tegen de gemeentelijke nakeuring. ZAANLANDSCHE BANK. Gister is, naar de N. Rott. Crt. meldt, door mr. M. A. vau Eck, als procureur van het Amsterdamsche advocatenkantoor van mr. van Regteren Altena, namens de Zaan- landsche Bank te Krommenie bij de Haarlem- sclie rechtbank surceance van beta ling aan- gevraagd voor de Zaanlandsche Bank en het spaarfonds van die bank. Het aantal crediteu- ren is buitengewoon groot, door het groote aantal van hen, die bij het spaarfonds be- trokken zijn. ART. 40 BEZOLD1GINGSBLSLUIT. Het O M. bij de rechtbank te 's-Gravenha- ge heeft gister gecoucludeerd totbeki'achti- ging van' het vonnis van den kantonrechter inzake de procedure tusschen den ambtenaar Bodegom en den Staat. Bodegom had het be drag, dat hij per maand in salaris is achter- uitgegaan, door de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, over een maand te- ruggevorderd. De kantonrechter had zich on- bevoegd verklaard van de vordering kennis te nemen. ONGELUK. Maandagmiddag schrok het paard vail R. uit Staphorst op den straatweg Dedems- vaartZwolle van de Dedemsvaartsche stoomtram. Dc voermau kon het paard niet in bedwang houden; het geraakte onder de tram, met het gevolg, dat het dier op slag dood was. De voerman kwam er goed af De eerste personenwagon ontspoorde en de tram kreeg ruim een uur vertraging. Mr. CORT VAN DER LINDEN. De minister van staat, oud-minister en lid van den Raad van State, mr. P. W. A. Cort van der Linden, wordt a.s. Vrijdag 80 jaar. KINDEREN VAN DRENTSCHE VEENARBEIDERS. Door bemiddeling van den inspecteur van de volksgezondheid te Groningen heeft dr Lodewijks te Nieuw-Amsterdam bericht ont vangen, dat te Rotterdam 12 Drentsche kin deren eenige weken.verpleegd kunnen wor den. EEN BORSTBEELD VAN Mr. GOEMAN BORGESIUS. In de hal van „Het Vaderland" is een pla quette in brons aangebracht met het borst- beeld van Mr. H Goeman Borgesius, een van de eerste hoofdredacteuren van het blad (1871—1877). Het zeer goed gelijkende por- tret is van de hand van den beeldhouwer Jelt- sema en heeft als ooderschrift: „Hij verze- kerde van ons blad het bestaan". De stukken werden voor kennisgeving aan- NEDERLAND EN DE STAKING IN ENGELAND. Het stoomschip „Archangel", van de Har- wich-lijn, dat gistermorgen met 101 passa- giers te Hoek van Holland is aaugekomeo, is aldaar onder politietoezicht uit spoorwa- gens gebunkerd. Het vertrok gisteravond we- der naar Harwich, op den gewonen tijd. De „Cromer", een vrachtboot van de Har- wich-lijn, is gister uit Harwich te Rotterdam aangekomen. In verband met dfc staking in Eugeland heeft Maandag te Amsterdam een bijeenkomst plaats gevoncTen van het bureau van het In ternationale Verband van Vakvereenigingen. Besloten werd, een prociamatie uit te vaardi- gen aan alle anagesloten arbeiders, waarin deze worden opgewek, de Engelsche stakers moreel en financieel te steuien. Gistermorgen heeft in het gebouw van het I. V. V. een conference plaats gevooden tus schen het bureau van het I. V. V. en dat der soci'alistische Internationale. De Internationale emigratie-congres, uitge- schreven door het I V. V. en de socialistische Arbeidsinternationale, dat aanvankelijk te Londen van 18 tot 21 dezer zou plaats vin den, is in verband met de staking daar te lande uitgesteld tot 22 Juni. Er is nog niet vastgestela, waar dit congres dan zal wordea gehouden De afdeeling montage van de z.g. Engel sche labiek van Van Berkel's Patent, aan den Keileweg te Rotterdam, is in verband met de staking in Engeland stopgezet. Niet alleen is het onder de nuidige omstandigheden niet mogelijk, de werktuigen naar Engeland uit te voeren, maar ook de verkoop in genoemd land is stil komen te staan, doordat de reizi- s zich niet voldoende kunnen verplaatsen. 'et ligt in dte bedoeling, de productie voor- loopig te beperken tot 3 dagen per week. Voor de firma Wm. H. Muiler Co. ver- trekt a.s. Zaterdag van Rotterdam naar Stockton en Middlesbro cn Trees het Duit- sche stoomschip ,,Friesland", uitsluitend met levensmiddelen. De schipper van den Maandag te IJmui* den aangekomen Engelschen stoomtreiler „Ann Lewis GY 807", welker lading visch door de bemanning was gelost, trachtte kolen en ijs te krijgen, wat echter niet gelukte, zoo dat het schip niet kon vertrekken. Het schip werd door Nederlandsche arbeiders bewaakt. De motorlogger ..Cornelia Clasina KW 176" was gecharterd om een lading visch naar Engeland te brengen. Daar het schip echter eenige benoodigdheden als kolen, enz. niet kon verkrijgen, kon het niet vertrekken. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Rott. Courant1 Gister .heeft in het gebouw van het I V. V de reeds aangekondigcie bijeenkomst plaats gehad van het bestuur van het I. V. V. met dat van de Socialistische (politieke) Interna tionale, ter bespreking van de maatregelen. te n?men in verband met de algemeene sta king in Engeland. Aanwezig waren voor het I. V. V. Jouhaux (Frankrijik), Mertens (Bel- i6), Leipart (Duitschland) en de drie secre- rissen de heeren Oudegeest, Sassenbach en Braun; en voor de S. I. de heeren Vliegcn (Nederland), Wels (Duibschland). Otto Bauer streng gaan snel over door V ta bletten,f/&j04l&L Prijs75cisy (Oostenrijk), Abramovitsj (Russmeusj), Everard (Frankrijk) en de secretaris Fr. Aa- ler. Het resultaat van deze bijeenkomst was, dat de poltieke internationale zich met alle maatregelen van het I. V. V. vereenigd heeft omdat hot hier een zuiver oecoaomisch con flict geldt. Heden verschijnt een meer uitge- breid communique van de in deze bijenkomst gevoerde besprekingen. Heden zullen de secretarissen van het I. V. Vde heeren Bruan eu Oudegeest, rich naar Londen begeven, om over de genomer. besluten nadere besprekingen te houden. EEN POL1TIE-AGENT ALS ONDER- ZOEKER DER OUDHEID. Op 15 dezer, zegt de N. R. Ct., zal dc agent van politic te Veere de heer J. W. Per- rels den dag herdenken, dat hij daar 40 jaar als zoodanig in betrekking is, en de gemeen- tei-aad besloot op dien dag van zijn waardec- sing blijk te geven. Maar ook van andere zijden zal het aan belangstelling niet ont- breken. Reeds in 1904 viel den heer Perrels de onderscheiding ten deel te worden opgeno men onder de leden van het Zeeuwach Ge- nootschap der Wetenscliappen als oudheid kundige. Zijn voortffelijk geheugen maaktf hem daarvoor bijzonder gcschikt en het rijke archief op het stadhuis bood gelegenheid voor studie. De werKen der vorige secretaris sen van Veere, Jan van Reigersberg, die rijn kroniek schreef tot meerdere eere der Heeren van der Vere, en Ermerins met zijn Zeeuw- sche Oudheden, zijn door hem op menige laats opgehelderd of aangevuld. Zoo heeft ij verzameld,e wat hier en elders te vinden was omtrent den Schotschen stapelhandel, die hier van 1440 tot 1799 bijna onafgebro- ken was gevestigd en zooveel heeft bijgedra- gen tot den voormaligen bloei van Veere. Uit de oude geschriften heeft hij aangetoond op welke wijze en wanneer de Groote kerk met de Stadsfontein, het Stadhuis met toren en klok- kespel, de Campveerseht toren, het Lam- metje enz. zijn gesticht. Geen wonder, dat hij voortduiend mondeling en schriftelijk wordt aangezocht door studeerenden en geleerden om inlichtingem Zoo verschafte hij belangrij- ke inlichtingen aan mr. J. H. de StoppeTaar over Balthasr de Moucheron, aan Oppenheim over van Earlv Jewish Colony in Western Guiana, aan Davidson ovct the Schottish Staple at Veere, enz. Dat deze inlichtinge nsoms zeer belangrijk waren, blijkt wel uit hetgeen Vifiers schrijft met betrekking tot het geschil met Venezuela Bij een van mijn bezoeken aan Veere legde mijn vriend Perrels met trots stoffige dotu menten voor mij neer, die Engeland s recht helpen vaststellen op landen, die Venezuela opeischte landen eenmaal in het bezit van kolonisten uit het kleine Veere, eeuwen ge- leden. Vooral op het stadhuis te middn van Vee- re's antiquiteiten, als Perrels daar aan Hol landers, rranschen, Engelschenof Duit- schers uit zijn schat van kennis aan elk in hun eigen taal zijn uitleg geeft, voelt ieder bewondering en eerbied voor den eenvoudigen dienaar der politie en menigeen keert later te rug om meer te hooren, of raadt zijn kennis- sen aan naar Veere te gaan. Hoezeer hij de achting zijner collega's ge niet, blijkt uit de feiten, dat hij voorzitter is van de Prov. afd. Zeeland van deu Alg. Ned. Politiebond en lid van het hoofdbestuur van dien bond. Steeds nam Perrels ook een wcrkzaam aan- deel in de bevordering van ontwikkeling en vooruitganglang was hij voorzitter van den Chr. Nat. werkmansbond, hij is een der op- rich ters van het Nut, het Leesgezelschap en VolksoLderwijs en zit in verschillende be- sturen. KORTE BERICHTEN. Op het Piakstercongres der Communis- tische Partij zal namens 18 afdeelingen wor den afdeeling voorgeite'.d de oude, geroyeerde Rotterdam als wettige afdeeling toe te laten, bij verwerping van welk voorstel de 18 afdee lingen het congres zouden verlaten. Zondagmiddag zijn op de Julinalaan te Overveen twee motorrijders met elkaar in aanraking gekomen. P. O. kwam te vallen, doordat hij tegen een boom aanreed. Hij is vrij ernstig gewond opgenomen en naar een gasthuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORTVEIL1NG. ALKMAAR, 11 Mei. In de heden gehou den veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort per 100 st. 32—/ 48 2e soort 18—/ 27, Wortelen per 100 bos 16—/ 22, Rabarber per 100 bos 8 10— 18.20, Nieuwe Aardappelen per 100 K G. f 45, Asperges Dikblauw per 100 bos 64 tot 73, Dikwit 4559, Aardbeien per K.G. 2.20—/ 2.50, Kropsla per 100 stuks 2.408 20, Komkommers -per 100 stuks 14—/ 21, Prei p. 100 bos 6.20—/ 11 50, Postelein per bakje (5 K.G1 461.76, Radijs per 100 bos 5.207 40, Raapste- len per 100 bos 2.202 90, Spinazie per 100 K.G. f 8.20—/ 26.20, Selderie per 100 bos 4.80-/ 8 20. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 11 Mei 1926. Heden besteedde men voor: Robarber I 6.50-/ 8 20, (Goliath) II 3.40—/ 4.30 per 100 K G., Victoria I 4.10 per 100 K.G.Aanvoer 36880 K.G. Blauwe aardappelen 2.202 70. NOORDSCHARWOUDE, 11 Mei. 3800 K.G Uien: Uien 7.60—8 50, Drielingen J 5.506 10, 21000 K.G. Roo- de kool 14.90—/ 18 90, 1225 K.G Gele kool 18.50-/ 21.e0, 5500 K.G. D. Witte 26.50—/ 27.60 per 100 K.G. ZWAAG, 10 Mei. Veiling Bangext en Omstreken. Spinazie 510.50, Postelein 14—/ 17, Peulen 5357, Aardbeien 7587 per 100 pond, Bloemkool 25 tot 46, Sla 1.40—/ 6.40, Wortelen 8— 16, Radijs 2—/ 2.20, Rabarber 8— 12, Komkommers 28, Prei f 614, Andiivie 5.30,, Meirapen 0.75 p. IQO sL

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6