Mannen! PUROL Schrjjfmachinsliiten Bdoedzuiverende m 4 Indien bij het sclieren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gii dit voorkomen door uw huid voor het inzeepen eerst in te wrijven met cen weinig 30-60-90 ct. SOHAGEN, 12 Mei 1926. Op de heden gehouden weekrnarkt waren aanvoer en prij- zss: 4 Stieren ICO tot f 180, 33 Gclde- koeien (mag.) 180 tot 325, 53 Gelde- koeien (vette) 275 tot 450, 35 Kalfkoeien 250 tot 400, 14 Pinken 100 tot /130, 104 Nucbtere kalveren 12 tot 26, 319 Ovcrhouders 30 tot 40, 385 Lammeren f 12 tot IS, 9 Varkens (mag.) f 30 tot 55, 44 Varkens (vette) p. KG f 0.76 tot 0.S5, 166 Biggen 22 tot 32, 184 Kg. Boter f 1.70 tot 2. Hat Hoogiieemraadschap Noordholiands Noorderkwartier en de- Zuiderzeedijken. De storm van 25 op 26 November 1925 1e- yerde wel het bewijs, dat men ook na de be langrijke dijkverhooging in 1926 achter onzc Zuiderzeedijken nog niet veilig is. Zooals men weet werd de dijk in den storm van 25 op 26 November dermate beschadigd, dat een nieuwe doorbraak onvermijdelijk zou zijn geweest, wanneer de storm slechts een kwartier langer had gewoed. De Provinciale Waterstaat vond in den storm aanleiding om voor verschillende dijk- gedeelten belangrijke verhoogingen voor te stellen, die door het Hoogheemraadschap „Noordhollands Noorderkwartier" moeten worden uitgevoerd. Dit Hoogheemraadschap, dat werkt over sen gebied van 142.000 H.A. met een belast- bare opbrengst van 12% millioen gulden, had xeeds dadelijk maatregelen getroffen om de aangebrachte schade aan de dijken te herstel- len en is daarmede gereed gekomen. Overtuigd van de noodzakelijkheid van het maken van de gewenscbte dijkverhooging, doet het bestuur aan de op 19 Mei as. te houden algemeene vergadering het voorstel voor het ophoogen en onder profiel brengen van den dijk van den polder Waard en Groet, 27.000, Schardam en Keukend'ijk 12.900, Zwaag Zee- en Keukendijk 9600, Zuidpol- derdijk f 16800, Katwouderzeedijk 78400, en Waterlandsched'ijk 127.000, of totaal 358.000, uit te trekken. Het bestuur stelde voorts voor om te besiui- ten pogingen in het werk te stellen om te be- reiken, dat de provincie van de uit te voeren werken 250.100 voor haar rekening neemt, omdat de dijken feitelijk na den watersnood van 1916 op de voorgenomen hoogte hadden moeten worden gebracht. Uit het voorstel blijkt, dat de werkzaamhe- den aan den dijk van den polder Waard en Groet achterwege hadden kunnen blijven, wanneer wij geen langdurige ministercrisis hadden gehad. Dan toch had de Tweede Kamer het wetsontwerp tot vervroegde droog. making van den Noord-Westpolder eerder kunnen aannemen en was het de directie van de Zuiderzeewerken mogelijk geweest de aan- leg van een kade, evenwijdig aan den dijk van den polder Waard en uroet nog dit sei- zoen tot stand te brengen. Thans berichtte de directie der Zuiderzee werken dat er niet op gerekend mag worden, dat die kade voor het stormseizoen 1926/ 1927 gereed zal zijn. In verband met het zecr tijdelijke karakter van de verhoogiirg van den dijk van den Waard- Groetpolder meende het bestuur, dat aldaar volstaan kon worden, met het aanbrengen van planken of van kistdammen. Voor de dijkverhoogingen ten Zuiden van den Klamdijk kocht het bestuur 4 H.A. grond aan in de Etersheimerbraak voor 4000 per H.A. Grondboringen brachten aan het licht, dat aldaar voldoende klei aanwezig is om de dijkverhoogingen tot stand te brengen. Voor 1926 trok het Hoogheemraadschap voor het herstellen der steenglooiing reeds een bedrag van 205000 uit. Hieronder was begrepen een bedrag van 50000 voor de verbeteringen van de glooi- ingen aan den dijk voor den polder Waard en Groet, waarop echter met het oog op de ver vroegde indijking van den Noord-Westpolder aanzienlijk kon worden bezuinigd. In plaats van het maken van 5400 MJ. nieuwe glooiing zal op verschillecd'oe plaat sen aldaar het zetwerk hersteld en bestorting worden aangebracht en zal voorts de be- staande glooiing over een oppervlakte van 15000 M- met beton worden ingegoten. Dijkgraaf en Hoogheemraden oordeelden*t noodzakelijk de hoofdingelanden en plaatsver- vangers uit te noodigen zich ter plaatse van de voorgestelde werken op de hoogte te stel len. Ook de pers ontving een uitnoodiging om hetzelfde te doen en gister maakten wij met mkele collega's per auto, onder leiding van (fen dijkgraaf, den heer vv'ijdenes Spaans, en den ingenieur, den heer P .ppen, van de ons leboden gelegenheid gebruik om de dijken te zich been. Van half 10 tot half zeven tuften wij langs de wegen van onze welvarende Noord- Hoflandsche landouwen Zoo'n autotocht schenkt wel de overtuiging, dat het Hoog heemraadschap een zeeu belangrijke taak ver- vult. Van dc Van Ewijcksluis tot Durgerdam is die Zuiderzeedijk bij het Hoogheemraad schap in onderhoud. Voorts heeft het te zor- gen, dat de Pettemer zeewering in goeden staat blijft, aismede de West-Friesche om- ringdijk en de Westzanerdijk van Durgerdam tot Beverwijk. Ook de zorg van een 200 K.M. wegen in deze provincie is aan het Hoog heemraadschap toevertrouwd. Dat het Dagelijksch Bestuur zijn taak met nauwgezetheid vervult en in den ingenieur een man heeft die zijn zware taak (in het zo- merseizoen trekt hij er vaak, na des raorgens nog het noodzakelijke bureauwerk vervuld te hebben, om 11 uur op uit om des avonds om 8 uur terug te keeren) met groote litfde waar- neemt, werd ons gister duidelijk. Langs den geheelen Zuiderzeedijk is reeds thans de stormschade hersteld en zijn op tal van plaatsen belangrijke verbeteringen aan gebracht. Waar dit noodig was is de dijk voor verhooging reeds in profiel gebracht en de ingenieur is met zijn werkzaamheden reeds zoo ver gevordcrd, dat de aanbesteding, wanneer tip bet te oemen besluit van de alge meene vergadering de goedkeuriing van Ged. Staten zal zijn verkregen, de aanbesteding dadelijk kan volgen. Dat op sommige gedeelten de d'ijkverhoo ging iets beteekent, wordt duidelijk wanneer wij vermelden, dat de Katwouder zeedijk op bepaalde gedeelten 1.20 M. moet worden verhoogd. De dijkverhoogingen worden alleen dlaar aangebracht, waar de dijken door stormen uit het Noorden en Noord-Oosten Worden bc- direigxl. De omvang van de voorbereidendc werk- zaaimlieden blijkt mede uit een aan Hoofdin gelanden verstrekte tijdtafel. Het zou ons te ver voeren wanneer wij deze in onderdcelen bespraken, wat trouwens geen zin heeft, aangezien ieder weldenkende zich voor deze technische werken gaarnc aan deskundige leiding houdt. Ook de wijze waarop de ingenieur de ver- betering der wegen ter hand neemt is in hoo- ge mate sympathiek Hij ontziet geen moeite om bij dfe uitvoering in eigen beheei- het beste voor den laagsten priis te krijgen. Met groote bewondering hebben wij gister gadegeslagen op welk een afdoende wijze de Westzanerdijk van een nieuwe wegverhar- ding wordt voorzien Aan de Ned Bazalmaatschappij te Zaan- dam is n.l. opdracht verleend op de aange brachte weglundeering een Topcca-dek van 5 c.M. aan te brengen. Met deze werkzaamheden is men reeds aan- gevangen en wij zagen voor de buiteniwegen, buiten Asseadelft. waar sinds 1924 over een lengte van 7 K.M. reed6 een sixrfvrije wegbe- harding is aangebracht, die 350000 voi der- de, nergens een dergelijke ideale wegverhar- ding. Het Topecadek bestaat uit een samenstel- ling van duinzand, rivierzand, fijn bazaltslag en andere stoffen, die in een juiste verhou- ding gemengd, op een hifte van 280 gr. F. wordt gebracht. Dit mengsel wordt in een warmen toestand over de fundeering ver- spreid en door een stooniwals van 7 ton zoo danig ingewaJst, dat de weg in een dag zoo hard en vlak is als een asfaltweg. De maatschappij verplicht zich de eerste 3 jaar tot gratis enderhoud en zal daarna den weg afleveren in den voorgeschreven toe- stand. Verwacht wordt, dat deze wegbcharding een levensduur heeft van 15 jaar en toch be- dragen dc kesten slechts 4.50 per M». Het komt ons voor, dat deze wegbeharding voor onze slechte Noord-Hollandsche wegen een uitkomst zal zijn en de voorkeur verdient aan de Spramexwegen, die het Hoogheem raadschap reeds tusschen Volendam en Mon- nikendam tot stand bracht, hoewel ook deze wegen in vergelijking met wat men tot nog toe in Noord-Holland had, eveneens ideaal zijn. Tusschen Ursem en Avenhorn en in de om- geving van Oudendijk is het Hoogheemraad schap eveneens bezig met behulp van een eigen stoomwals Spramexwegen te maken. Een woord van bewondering is hier op zijn plaats voor de wijjze waarop men er naar streett om met een minimum van kosten de noodzakelijkste verbeteringen aan te bren gen. Dat men hier niet ovef de oocdige bermen be6chikt om de wegen iets breeder te maken, valt in hooge mate te betreuren. Wij moeten echter toegeven dat de kosten die gemaakt moeten worden om de noodige verbreeding te verkrijgen, niet te dragen zouden zijn en willen dan ook gaarne erkennen, dat het Hoogheemraadschap er gang achter zet om den achterstand bij het onderhoud der we gen in te halen. Wat het Hoogheemraadschap voor de we gen doet, steekt o. i. gunstig af bij hetgeen net Rijk doet voor de wegen die't in Noord- Holland in onderhoud heeft. Toch wil het ons voorkomen, dat ook het Hoogheemraadschap moet afzien van de in- gewalste steenslagwegen, die op de minder gebruikte wegen worden gemaakt. Bij een eenigszins langdurige droogte zijn dit met het autoverkeer en waar vindt men dit tegenwoordig niet zeer hinderlijke stofwegen, die al spoedig hun kracht verlie- zen. Het werd ons gister bovendien duidelijk, dat een tweede eigen stoomwals het Hoog heemraadschap groote dieneten zou kunnen bewijzen. De algemeene vergadering, dit staat wel vast, ziet zich den 19en dezer voor uitste- kend voorbereide voorstelien geplaatst. De aaoneming er van zal zeker tot heil van onze provincie strekken. De wijze waarop gewerkt wordt, versierkte ons echter in onze meening, dat het Hoog heemraadschap een dergelijk veelhoofdig be stuur, als waaruit het bestaat, niet behoeft. Het college van p 1 a a ts vervan gene hoofd ingelanden Tijkt ons nog steeds vrijwel over- bodig, ook om de bezuinigingen die hierdoor konden worden verkregen. Dat er overigens wel eens naar een bezui- niging gestreefd wordt, die minder prettig aandoet, blijkt uit de uitnoodiging aan de pers, waarin vermeld stond, dat de verte- ringskostcn van de verslaggevers door de bladen gedragen moesten worden. Deze hebben hiertegen niet het minste be- zwaar, doch ons dunkt, dat de zuinigheid te ver gedreven wordt, wanneer een dergelijk lichaam meent, de kosten van een lunch voor een paar journalisten, die het voor een tocht uitnoodigde, niet te kunnen dragen. Een zuinigheid die op krenterigheid gaat gelijken moet men voorkomen. Frorinciaal flieuws UIT ST. PANCRAS. De raad vergaderde Maandagmiddag vol- tallig. De door den burgemeester als secretaris gelezen notulen werden onveranderd vastge- steld. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten bericht van ontvangst hadden gedaan van de vijf j aa rl i j ksc hevasts te 11 ing van de strafverordeningen, die inmiddels was afge- kondigd. Van de firma Kok en Tuinman was een schrijven ingekomen, waarin deze verklaar- dc met verwondering in het raadsverslag ge lezen te hebben dat sommige chauffeurs voor rijwielen slecht of geheel niet uitwijken Dat dit gebeurde, wilden zij niet ontkennen, doch de verwondering betreft het feit dat de betrok- Laxeerpillen van APOTHEKER BCX3M verwijderem overtollig gal en slijim en be- vorderen en regelen een goedlen stoelgang. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels 5 30 en 55 ct. per gesloten doosje. kenen hun geen mededeeling deden, zoodat zij de chauffeurs daarover niet konden onder- houden. Wanneer deze weg gevolgd1 was dan zou het zeker niet meer gebeuren. Gaarne wordt een juiste opgave ingewacht. Dank werd gebracht voor de te nemefi maat regelen tegen het opklimmem van kinderen aan de autobussen. Uit het faillissement van den heer Krom- hout was preferent 198 ontvangen. Goedkeuring was ontvangen op het be- grootingsbesluit tot het doen van af- en over- schrijvingen. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat de gemeente aan Alkmaar als verplichte bijdrage in de ongedekte kosten van een leer- ling uit de gemeente die het Gymnasium be- zoekt, 280 zal hebben te betalen. De heer Kloosterboer vroeg of dit zoo maar moet blijven. De voorzitter zeide, dat er niets aan te doen was. De wet bepaalt dat gemeenten hun aantal moeten betalen in de ongedekte kosten der lcerlingen, zonder dat zij dit mo- gen verlialen op de ouders. De heer Kloosterboer Stel je eens voor dat wij veel n\enschen krijgen die hun kinderen naar deze inrichtingen zonden. De voorzitter: Er zij® inderdaad ge meenten die er zeer onder gebukt gaan. Wij behooren ons echter aan de wet te onder- werpen. De heer D u i f vond het onbillijk, daar het geldt voor ouders, die het best betalen kun nen. Hij vroeg of er niets in de toekomst aan gedaan kon worden. De voorzitter veronderstelde dat dit punt wel eens aanhangig gemaakt kan wor den in de vereeniging van burgemeester en secretarissen. De heer vanKampen geloofde niet, dat dit veel zou geven. De heer L e k oordeelde, dat het geen zin had er verder op in te gaan. Als men er over spreken wil moet men zich eerst goed op de hoogste stellen. Van het hoofd der bijzondere school was een schrijven ingekomen waarin werd mede- gedeeld, dat mej. Dijkers uit Alkmaar, met ingang van 16 April als assistente aan ge- melde school was toegelaten. De voorzitter betoogde, dat dit ten- gevolge zal hebben dat de gemeente dit zal hebben te vergoeden omdat ook aan de o. 1. school een assistente is aangesteld. De heer L e k vond het niet goed, als daar een assistente was aangesteld, omdat dit ook aan de openbare school was'geschied. De heer M u u r 1 i n g deelde mede, dat dit geschied was uit noodzakelijkheid omdat een onderwijzeres niet geheel gezond was. De heer L e k kon zich er dan mede ver- eenigen. Van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen was bericht ingekomen dat aan de gemeente over 1924 als rijksbijdrage 1013.48 te veel was uitbetaald Dit bedrag zal over 1926 of het volgend dienstjaar wor den ingehouden. genomen. Aan de orde was hierop de vastetelling van het vermenigvuldigingscijfer. De voorzitter zeide dat de rekening aanving met een batig saldo van 1923 groot 1027 25. Thans was er een nadeelig saldo van 445.22, zoodat de gemeente 1472.47 was achteruitgegaan. Bovendien knrijgt de gemeente de inhou- ding van de door het Rijk ten behoeve van het L. O. te veel betaalde, groot 1013.48. De closetten enz. in de school vorderden f 1200, terwijl de kosten voor de brandkranen op f 2000 geraamd zijn, waarop een f 300 per jaar moet worden afgelost. Voorts krijgt de gemeente ook nog extra te betalen eeu f 425 voor de assistente van de bijzondere school. Aangenomen kan worden, dat het afgeloo- pen jaar finanrieel niet zoo gunstig voor de bevolking was, waarom B. en W. voor stelien het vermenigvuldigingscijfer van 1.1 of 1.3 te stellen. Spr. deelde nog mede, dat een lichtzijde voor de gemeente was het feit, dat de kwade posten, geraamd op 1980 slechts 431.25 bedragen, doch dit voordeel geniet de ge meente pas het volgend jaar, omdat de slot- uitkeering in October plaats neeft en de reke ning 30 Juni sluit. Een vermenigvuldigingscijfer van 1.3 lijkt heel wat, doch. zoo merkte spr. op, wij hef- fen geen opcenten op de rijksinkomstenbelas- ting. De heer Kloosterboer Wij weten alien, dat wanneer wij hier in den zomer voor de vroege kool geen geld krijgen, dat dit voor ons een leelijke klap beteekent. Z. h. st. werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Hierna werd een voorgestelde wijziging van de begrooting vastgesteld. Met algemeene stemmen werden de voor stelien aangenomen van de gascommissie om over Mei ae stroomprijs voor het electrisch licht van 35 op 30 cent te stellen en die van de dagstroom van 30 op 25 cen i per Kilo- watuur. Voorts werd op voorstel van de gascom missie besloten art. 3 van de gemeenschappe- lijke regeling als in Zuid-Scharwoude te wijzi- gen en wel zoo, dat bepaald is, dat de raad van ieder der 5 gemeenten 2 leden en 2 plaats- vervangende leden der commissie benoemd. Tot lid en plaatsvervangend lid kunnen uit- sluitend meerderjarige personen worden be-' noemd, die minstens 1 iaar in de gemeente woont, waar de benoeming geschiedt Bij voorkeur moeten raadsleden worden benoemd. Bij bedanken als raadslid of vestiging el ders houdt men onmiddellijk op ljd der com missie tv. zijn. Op voorstel van B. en W. werd besloten ten behoeve van het achoolhoofd een afdakje bij diens woning te bouwen. Geraamde kos ten f 30. De heer Kloosterboer had to de school 2 closets niet in orde bevonden. De Voorzitter zou dit onderzoeken. Spr. begreep niet, dat hem cfaarvan geen mededeeling was gedaan. De heer Kloosterboer vestigde ook de aandacht op een verzakking van het schoolplein. De Voorzitter zeide, dat dit in orde wordt gebracht. De heer Kloosterboe r vond het voorts meer dan tijd, dat de banken en het lokaal van mej. Dalmeyer een streekje verf kregen. DeVoorzitter zeide, dat dit met het oog op de financien wel tot een volgend jaar verschoven zal moeten worden. De heer L e k had het voorstel ingediend om de gaten in de Voeterslaan met sintels aan te vullen.'Ook met den Achterweg wilde hij alcfus handelen. Spr. oordeelde voorts, dat er alle reden waren om ook het Koedijkerpao in orde te maken. De Voorzitter deelde mede, dat ook B. en W. van oordeel waren, dat de Voeters laan en den Achterweg met een beetje kosten in orde gebracht kunnen worden. Hiervoor zal aan aen heer Kooi opdracht gegeven worden. Ten aarzien van het Koediikerpad ontstond echter een discussie, waarbij naar voren kwam, dat niet vas( staa*, wie dc onder- houdsplicht van dit pad heeft. De burgemeester zal hiervoor een onder- zoek instellen. Goedgevonden werd om. waarna blijkt, dat de gemeente tot onderhoud verplicht is, om het dan in orde te brengen. Aan den heer Kloosterboer aidaar zal ver- zocht worden het puntdraad langs het pad te verwijderen en de haag met het oog op de veiligheid en het uitzient te verlagen. Er werd nog op aangedrongen om het rijden van de sintels onder de voerlieden te verdeelen. De veronderstelling werd gedaan, dat in den afgeloopen winter het rondrijden voor het zandstrooien aan 6en voerman was opgedragen in verband met een achterstallige veen-rekening Wethouder van Kampen ontkende dit. Toen hij dc leiding van het zandstrooien kreeg. was het reeas ver in den winter, waar om hij het zandrijden had laten verrichten door den man, die het reeds deed. Het is ziin bedoeling, hiermede het volgend seizoen een ander te belasten. Buitenland. DE MINISTERCRISIS IN BELGIe. Poullet heeft zijn catslag aan den Konin aangeboden. De liberalen hebben verklaari stcun te zullen verleenen aan de regeering, volgens een program, dat uitsluitend gericht is op het herstel der financien, Bij het verlatcn van het paleis, gistermid- dag om 5 uur,'z,eide Bruniet: Mijn taak heb ik nog niet opgegeven. Ook is liet oogenblik nog niet aangebroken. waarop men zou kun nen spreken van cen bankroet, maar de toe- stand is ernstig. Wij alien moeten onze plicht doen tot het einde DE OORLOG IN MAROKKO. Hetbezoek, dat de Spaansche gezant te Pa- rijs gisterochtend aan Briand heeft gebracht, heeft, naar het Hbld. meent te weten, groo- ten indrirk gemaakt in diplomatieke kringen en wordt druk besproken. De ontevredenheid der Spaansche regeering sedert de breuk met de Riffijnensen ijnt toe te nemen Daar de Spaansche troepen echecs lijden op het Ma- roklcaansche front, zou Madrid willen dat de Fransche troepen de Spaansche linie kwamen versterken, maar de rranschen hebben ge- noeg te doen op hun eigen linies, want de te- genstand der Riffijnen blijkt zeer handig en Parijs meent dat het tegenover de Spanjaar- den reeds genoeg concessies heeft gedaan. De Fransche krachtstnspanning in Marokko Is grooter, terwijl de Spanjaarden vooral de taktiek^olgen het Fransche succes af te wach- ten om er van te profiteered Officieel wordt alleen crkend, dat de Spaansche gezant langdurig met Briaad1 over den toestand in Marokko heeft gesproken. Doch ofschoon verzekerd wordt dat de voiko- men overeenstemming voortduurt, acht men nieuwe moeilijkheden mogelijk. Dc Fransch- Spaansche troepen hebben den geheelen Djebel Toenzin bezet. In dit gebied ouren de belangrijke bewegingen der Riffij nen voort. NIEUWE PUTSCHPLANNEN? In de couloirs van den Duitschen rijksdag liepen gistermiddag hardnekkige geruchten dat de politie een putschplan van rechts op het spoor is gekomen. Eenige bekende rechts- staande persoonlijkheden, waaronder ook een parlementslid, moeten zeer ernstig gecompro- mitteerd zijn. Nadere bijzonderheden hierom- trent ontbreken nog, daar zoowel de politie als de „Reichskommissar fur die offentliche Ordnung" het stilzwijgen bewaren. HET VALSCHE MUNTERSPROCES TE BUDAPEST. Op den vierden dag van het proces inzake de valsche francs-affaire heeft Prins Win- disch-Gratz een verklaring afgelegd, waarin hij om. mededeelde dat, nu hij vernomen had dat Schultze overleden is, hij bekennen mocht dat hij door bemiddeling van SchultZe het pa pier had gekregen. Schultze heeft hetzelfde papier laten leveren, met behulp waarvan de Franschen in het Ru'hrgebied 5 en 10 millioen markbiljetten vervaardigd zouden hebben. De Franschen zouden Schultze, volgens Win- disch-Gratz, gedwongen hebben hun twee we- ken lang als deskundige van dienst te zijn. In het verdere verloop der zitting werden de beklaagden gehoord, die hun diensten ver leend hebben bij het plaatsen der biljetten in het buitenland. Allen verklaarden erv niets van te hebben geweten dat -hoogere function- narissen als Nadossy e.a. bij de zaak betrok- ken waren. Uit de verdere ondervragingen bleek dat de in Nederland veroordeelde Jan- kovitch een der aanwervers van jonge lieden was geweest, die zich met het plaatsen der bil jetten zouden belasten, terwijl de eveneens in Nederland veroordeelde Jankovich de leiding bij het plaatsen der biljtten had. GEEN GOUD UIT KWIK. In de Dinsd'agavond in de Deutsche Chemi- sehe Gesellschaft te Berlijn gehouden verga dering hebben prof. Haber en eenige andere geleeraen medtegedeeld, dat de proefnemin- gen ter controleering van de door prof. Mie- the ootdbkte methode om goud uit lewik te winnen, negatieve resultaten hebben opg-de- verd Het Hbld. teekent hierbij aan Geen verandering dus in de meening van prof. Haber sinds den 4den Maart, toen hii vaaat f 1.— per stuk. L, FRANKENBERG Alkmaar. voor de Kaiser Wilheltn Gesellschaft een me dedeeling deed over het negatieve resultant, dat dc door hem met zijn medewerkers ge dane herhaling van de proeven van Mieme en Nagoaka, om kwik in goud te veranderm. heeft gehad. HET INTENDANCESCHANDAAL IN HONGARIJE. Onlangs werd melding gemaakt vac een euw sclrandaal in Hongarije, en wel op gebied der intendanoe, waarbij verschillende het nieuw sclrandaal in Hongarije, en wel hooggeplaatste officieren betrokken zouden zijn. De minister van oorlog werd zelfc ge- airesteerd. Thans wordt uit Boedapest gtr meldi, dat deze kranlcrinnig geworden i«. k EEN EILAND VERKOCHT TOT, STEUN AAN DEN FRANC. Ten einde een flinkt bijdrage te kunnen storten in het fonds tot steun aan den franc heeft de Fransche senator Menier het ge- heele eiland Anticosti in de golf van St Lau rens, waarvan hij eigenaar is, aan de Waj* gamac-papierfabrieken verkocht voor een prijt van 160 millioen francs contanf. AMUNDSEN'S POOLREIS. In een draadloos telegram, dat giater om LI uur 45 van de „Norge" verzonden werd, zegt Amundsen: Thans over het Pool-ijage- bied vliegende, zendt de expeditie haar bea ten dank aan den premier voor zijn harfelijir telegram, kort voor den start van bet lucht- schip ontvangen. Officieel wordt gemeld, dat Amuodsen na- mens den koning van Noorwegen bezit z»l nemen van al het land, dat tijdei» de expedi tie nieuw ontdekt zal worden. DE AANSLAG OP DEN SPAANSCHEN KONING In het bommenproces te Barcelona de beklaagden daarin werden beschuldigd, ee» helschc machine op den apoorweg te hebben gelegd dien de koninklijke trein volgde i« de uitspraak gevallen. Vijf beklaagden zijn tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, vijf andere tot 12 jaar gevangenisstraf. Deze von- nissen moeten echter nog door den kapiteir- generaal van het district Barcelona bevestigd worden. DE BANKBILJETTENZWENDEL'. Bij het debat over de begrooting van bui- tenlandsche zaken in het Hongaarsche parle- ment legde de minister van buitenlandsche zaken, WaTko, een verklaring af over de v»l- schcmunters-affaire en de mogelijkheid van behadeling daarvan voor een internationaal gerechtshof, zooals door Briand was voorge- steld. De zaak kan evenwel daarvoor niet ge bracht worden, daar geen international^ rechtsarde bestaat, waardoor het mogelijk kan zijn, strafzaken, die voor een Hongaarsch gerecht behandeld moeten worden, voor eeo internationaal rechtscollege te brengen. Hat is ook onjuist dat een gedeelte van de zaak voor het Internationale hof gebracht kan worden. Tusschen Frankrijk en Hongarije bestaan geen geschillen van dien aard, dat zij geschikt zijn voor een infemationale be- handeling. Oo-k betwijfelde de minister of de zaak in den Volkenbond ter sprafce kan wor sen gebracht. Sport. KOLVEN. Op 9, 10 en 11 Mei zijn in het Cafe Cen tral, alhier kolfwedstrijden gehouden, waar van de uitslag is als volgt: Eerste klassespelers: T. Kostelijk Alkmaar, eerste prijs, met 156 pun ten; P. Dil Sr., Koog a. d. Zaan, tweeden prije met 147 punten; J. Goed, Alkmaar, derde prijs met 146 punten; Tweede klassespelers: J. P. de Baerdemaker, Spanbroek, met 140 punten; P. Boon, Zuid Scharwoude, met 137 punten; A. Rus, H. H. Waard, met 134 punten. Buiten de prenswinnaars om werd door de kolfclub „Recht door" aan de eerste klasse kolvers aangeboden een verguld zilveren me- daille die werd gewonnen door den heer P. de Geus, Zuid Scharwoude met 55 punten. Door de kolfclub „Central" werd een ver guld zilveren medaille aangeboden, die ge wonnen is door den heer P. Kafer, Barsinger- horn, met 52 punten. Een twaalven-prijs, aangeboden door den heer Berkhouwer (Caff „Central") bestaande uit een stok met zilveren knop, werd gewon nen door W. Tfeeling, Zaandijk, met 4 twaal- ven in de 1 en 2e serie. Een elven prijs, aangeboden door den heer G. Oudes, Magdalenastraat, bestaande uit een wekker, werd gewonnen met 11 elvun door dien heer C. Kaper, Alkmaar. De priizen werden uitgereikt door den heer Jc. Half!, voorzitter van de kolfclub „Recbt door" te Alkmaar die met ioepaaaelijke woor- den de priizen aan de prijswinnaars overhan- digde, en buitendien de keurmeester en <fc ad- ministrateur bedankte voor hun goed voT brachten arbeid. Bovendien werd de heer Berkhouwer uit cafe „Central" bedankt voor zijn medewerking in dezen, door het stichten van een nieuw* baan, hetgeen tengevolge had de opricfitin® van de nieuwe kolfclub ..Central". De row- zitter hoopte en wenschte dat deze club, waar in zich goede kolvers bevinden, moge bloeien POSTDUIVENVEREENIGINC „DE POSTDUIF". De Po6tduivenvereeniging „De PoetdkdP* hield Zondag een wedvlucht van uit Novas (Belgie) afstand 361 K.M., met tegenwinf- Duiven los 7 uur. Aankom*t. 1. Jos. van Seggelen 1.12.30) 2., Dezelfde 1.17 OT 3. E. Kratz, Bergen. 1.23.40 4. J. Huiberts 1.2012 5. F Feijen 1.20.18 6. Jos. van Seggelen 1.22AO v 7. J. Huiberts 1 22A8 j 8. t Kratz, Bergen, 1.32.53 9. J. Koolhaas 13425 0. r. Feijen 135.— 1.41.14 10. r. Feijen 11. G. D Huibtrts

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7