DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 112 Honderd acht en twintigste Jaarganar 1926 TRIJDAO U MEI Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Dczc Coorant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon* en Feestdagen, urtgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsmimmers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTl£N« Per regel /0.25, bij groote contracten rabai Groote letters naar plaalsrnfmte. Brieven franco aan de N. V. Boek* en Handelsdmkkerij v/b HERMs. COSTER ft Z00N« Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. AOEMA. rnammmm am Uit het Parlement EERSTE KAMER. DEN HA AG, 12 .Mei 1926. Het is gegaan gelijk algemeen vermoed werd: de Eerste Kamer heeft hedeniniddag de Bioscoopwet goedgekeurd met 24 tegen 15 stemmen, rechts tegen links. Vo6r het tot stemmen kwam, is er nog me- nig woord over gezegd. De heer Brief o.a. heeft de vergadering ingeleid met het restant van de rede, welke hij den vorigen dag had aangevangen en waarin hij de anti revolutio- naire partij als de partij van de vrijheid bij uitnemendheid schetste. Heden zette hij in hoofdzaak uiteen, dat de goede zijde der ont- worpen wet was, dat zij de zedelijkheid zou bevorderen. De heer Heerkens Thijssen, r.k., vond eigen- lijk de wet nog niet gestreng genoeg en zijn partijgenoot Haazevoet dikte dat nog een wei- nig aan. Die zou liefst een bioscoopverbod voor alle jongelieden beneden 18 jaar in de wet willen vinden. De minister van financien, de heer de Geer heeft zijn optreden als verdediger van het ontwerp toegelicht met een uiteenzetting, dat hij beter in de zaak thuis is dan zijn colle- ga's van Binnenlandsche Zaken en van Jus- titie en dat het dus doeltreffender was, dat hij zich met de afhandeling er van in de Eerste Kamer belastte. En overigens deed hij" zijn best om de Kamer duidelijk te maken, dat de wet lang niet zoo gewichtig is als men wel wil beweren, terwijl veel wat zij bepaalt reeds bestaat. Dat deze wet een specifiek rechtsch karakter zou dragen, ontkende hij weer. Toen werd er gestemd met den reeds hier- boven genoemden uislag. De Kamer komt Dinsdag a.s. des avonds weer bijeen en gaat zich dan in de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting ver- diepen. Buitenland. MUITERIJ NABIJ WARSCHAU. Er is in Polen groote opwinding ontstaan, naar aanleiddng van het feit, dat de minister van binnenlandsche zaken, Smulski, in op- dracht van den premier Witos, alle bladen in beslag heeft doen nemen, die een interview met maarschalk Pilsoedski bevatten, waarin deze Witos heftig aanvalt. Groote troepen demonstreerende jonge lieden en leden van studentenvereenigingen, alien aanhangers van Pilsoedski, trokken door de straten van Warschau. Zij drongen de stampvolle cafe's binnen, waar zij de musici dwongen, het Pilsoedski-lied te spelen, terwijl zij de bezoekers terroriseerden, die weigerden aan de (lemonstraties tegen de re- geering-Witos deel te nemen. Hier en daar kwam het tot handtasteliikheden. Nader wordt nog gemeld: Te Warschau heerscht geweldige opwin ding. Vier regimenten zijn aan het muiten ge stagen en rukken naar Warschau op. Zij feischen het aftreden van het kabinet Witos. In de Poolsche hoofdstad zijn alle bruggen over den Weichsel door soldaten en politie afgezet. Momenteel is de situatie zeer ernstig. Naar een blad, dat maarschalk Pilsoedski zeer na staat, nog mededeelt, is de in Soel- joewek gelegen villa van den maarschalk door een gewapende bendc beschoten en aangeval- len. De politie, die spoedig ter plaatse was, heeft de aanvallers verdreven. Om 4 uur Woensdagnamiddag is maar schalk Pilsoedski, in een open rijtuig geze- ten, en geescorteerd door een escadron cava- lerie en twee bataljons intanterie de voorstad Warschau$che, Praga binnengetrokken. Er hebben onderhandeiingen plaats gehad tus- schen maarschalk Pilsoedski, die een staats- greep en het uitbreken van een burgeroorlog wil vermijden, en den president der republiek, ten einde een oplo&sing te vinden. De ministerraad is in buitengewone zit- ting bijeen gekomen. De toegangen tot het gebouw, waar de zitting plaats vindt, is door sterke afdeelingen politie afgezet. Ten aanzien van.de voorgeschiedenis der muiterij wordt nog gemeld: Pilsoedski reed hedenmorgen in een rijtuig naar Warschau, om tegen den nachtelijken aanslag op zijn villa te protesteeren. Toen hij de plaats Rembertof, alwaar zich de cen- trale voor de miiltaire opleiding bevindt, pas- seerde, wendden de daar aanwezige militai- ren zich tot den commandeerenden generaal Prych, met het verzoek orders te geven tot beveiliging der villa vrn Pilsoedski. Prych evenwel verklaarde, dat hij bevel had ontvan- gen den maarschalk te arresteeren. Daarop schaarden zich de troepen aan de zijde van Pilsoedski In een door de regeeiing gepublieeerd ma nifest wordt bevestigt, dat zich inderdaad muitende militairen in de nabijheid van War schau bevinden Dit maniUst luidt als volgt: Sedert eenigen tijd hebben revolutionnaire elementen en verstoorders van den vrede en de openbare ord-e onder de troepen een mis- dadige agitafi optwikkcld Deze agitatie hacft t hail's tot hot bchoufefiswaardig gevolg gekid, dat vcnige troepenafdeelingan in de mabjtheid der hoofdstad aan het muiten ziiu gestagen, en, door verkeerde orders misleid, zich hebben laten verleiden tot het plegen van inbreuk op de discipline en het weigeren van gehoorzaamheid. De regeering heeft maatregelen getroffen voor het handhaven der openbare orde en voor de bescherming der hoofdstad tegen een aanval der muiters. De president der republiek heeft aan de muiters een legerorder uitgevaardigd, waaiin hij deze aanmaant tot bezinning te komen en httn onderwerping verlangt. De president doet een beroep op de vredelievende elemen ten, ten einde hem bij zijn taak behulpzaam te zijn. De nadere berichten uit Polen maken dui delijk, dat het hier niet maar een muiterij, doch een revolutie betreft. Er hebben in Warschau straatgevecht°n plaats gehad, waarbij velen gedooci en ge- wond werdeti. Troepen van Pilsoedski bezeit- ten het gebouw van den ministerpresident en het minsterie van buitenlandsche zaken en rukten op tegen het Belvedere (paleis van den staatspresideot). Het kabinet-Witos zou reeds afgetreden zijn. Vermoedelijk zal ook de Staatspresident aftreden. De telefonische verbinding met Warschau is verbroken. Bijna het geheele gebied der stad, met uit- zondering van het Belvedere-paleis, werd door de troepen van Pilsoedski bezet. In de omgeving van het paleis werd gistermorgen voortdurend geschoten en in den tuin van 't Landdaggebouw hoordte men machinege- weervuur. Nabij het koninklijk paleis hoorde men tezelfder tijd hevige ontploffingen, van handgranaten. Uit Posen gingen gister twee regimenten infanterie naar Warschau op weg. Maar schalk Pilsoedski is in onderhandeling ge- treden met den bevelhebber dezer beide regi menten. De citadel van Warschau, waarin zich nog regeeringsgetrouwe troepen bevon- den, heeft zich aan maarschalk Pilsoedski overgegeven. In het BelvederepaleLs bevinden zich de staatspresident en de leden der re geering. De troepen van PilsoedSki hebben gister, behalve de regeeringsgebouwen, ook het hoofdpostkantoor en het telegraafkan- toor bezet. De regeering heeft den staat van beleg in Cctigres-Polen afgekoudigd. Het heet, dat de staatspresident den minister-president heeft afgeraden, af te treden en hij moet zelfs verklaard hebben, voor landverraders tn gc.n geval te zullen wijken. De president der republiek heeft gister generaal Rozwadowski tot commandant der regeeringstroepen te Warschau benoeijid en hem opdracht gegeven, stand te houden. De commandant der troepen te Lublin, gene raal Romer, heeft zich voor Pilsoedski "ver klaard. Wat den toestand in de overigc deeien van Polen betreft, wordt gemeld1, dat overal kaimte heerscht, hcewel de ontwikkeling der situatie met de grootste spanning wordt af- gewacht. Te Lemberg had een groote betooging plaats ten gunste van Pilsoedski. Deze heeft den regeeringscommissaris van Warschau van zijn post ontheven. Het hoofdbureau van politie is door zijn troepen bezet. Uit Posen wordt gemeld, dat de comman dant der stad zelfmoord zou hebben ge- pleegd. Volgens nadere uit Polen ontvangen be richten is het gebied-, waar Pilsoedski zijn invloed uitoefent, beperkt tot enkele deeien \an Warschau en omgeving en tot Wilna, waar de bevolking achter hem staat. Om- trent andcre deeien van het land, waar de bevelvoereude officieren trouw bleven aan de regeering, dcch het officierscorps in meerder- heid voor Pilsoedski is, blijft de toestand nog onzcker. De conservatieve regeering rekent met name op de onderstcuning van het garnizoen van Posen, onder bevel van de generaals Haller en Rozwadowski, het garnizoen van Lemberg, waar de vroegere minister van oor- log Sikorski, een tegenstander van Pilsoeds ki, het bevel voert, voorts het gat nizoen van Krakau, dat cnder bevel staat van generaal Kulinsla en op het garnizoen van Przemysl. De k.ans op het voorkomen van verder bloedvergieten schijnt niet zeer gr'cot, daar, zelfs wanneer Pilsoedski persoonlijk den strijd op wettelijken grondslag zou wenschen over te brengeh, zijn aanhangers zich niet daaraan zouden houden. Om acht uur gistermorgen werd het bin- nenlandsch telefocnnet u its lu it end voor den gen< raleu staf bescliikbaar gesteld en het particuiicre teiefoonverkeer stopgezet. Er zijn gister geen treinen uit Polen in Tsjecho- slowakije aangekomen. li.f agentschap Ccteka te Praag heeft het volgende bericht op 12 dczer uit Warschau CLitvangen. Teen de nieuwe actic van maar schalk Pilsoedski bekend werd, kwam het kabinet onmiddellijk cnder voorzitterschap van het staatshoofd bijeen en besloot de hoofdsiatl een aanval van dc troepen te lie sparea Ofn 6 uur bevontlen Pilsoedski's troepen zieh in dc voorstad Praga. De brag, die deze wiik met W'arsclian voFbindt, eti di- bezet was door regeeringstroepen, werd door deze ontruimd, ten einde den toegang vrij te maken voor de troepen van Pilsoedski Deze trok om 8 uur de stad zo'hder slag of stoot binnen. 's Avonds werd c^n nieuwe kabinetsraad bijeen geroepen, doch men weet niet, weilke besluiten toen genomen werden, daar sinds- dien de verbindingen verbroken werden. Een hedenmorgen ontvangen bericht meldt dat de Poolsche premier, Witos, te Warschau zelfmoord heeft gepleegd. De algemeene staking opgeheven. Spoediger dan te vermoeden was, is de groote staking beeindigd. Wel waren er voor- al Dinsdag geruchten, die wezen op onder handeiingen en pogingen om den vrede in de bedrijven te herstellen, maar dat reeds Woensdag de staking zou worden opgeheven, had zeker niemand kunnen verwachten; cLaarvoor stonden naar men meende de eischett van regeering en stakingleiders te veel tegenover elkaar. De laatsten hebben toe- gegeven, onvoorwaardelijk, aan den eisch van Baldwin dat de order tot algemeene staking moest worden herroepen alvorens de regeering de onderhandeiingen zou willen hervatten. De stakingleiders verklaren in hun blad de „British Worker", dat zij „tot de con- clusie gekomen zijn, dat er thans een bevre- digende basis voor een regeling in de mijn- industrie kan worden geformuleerd." Dat is dan natuurlijk het gevolg van de geheime onderhandelingene, waarvan in het begin der week de geruchten spraken. De staking is niet algemeen geweest en het publiek heeft door het optreden als vrijwilli- gers inzake het verkeer, de politie, de voedsel- voorziening e. d. den uitslag van den strijd ten zeersfe beinvloed ten nadeele van de stakers. In het volgende schrijven niet geheel vrij van grootspraak heeft de Algemeene Raad van de Vakvereenigingen den aangesloten vakbonden de mededeeling gedaan van de opheffing van de algemeene staking: „De algemeene raad heeft door den prach- tigen steun en de solidariteit van de vakbewe- ging de garantie verkregen, dat een regeling van het mijnvraagstuk verkregen kan worden, welke hem rechtvaardigt een eind te maken aan de algemeene stopzetting van het werk. Besprekingen hebben plaats gehad tusschen de gedelegeerden van den algemeenen raad en Sir Herbert Samuel, den voorzitter van de steenkoolcommissie, die uit I talk is terug- gekeerd met het Sipeciale doel zijn diensten aan te bieden ten einde te trachten een op las- sing te verkrijgen van de moeilijkheden in de steenkoolindustrie. De regeering heeft verklaard, dat onder geen omstandigheden onderhandeiingen kun nen plaats heben, voordat de algemeene sta king zou zijn geeindigd, d'och de algemeene raad voelt, dat als resultaat van de bespre kingen met Sir Herbert Samuel en als resul taat van de voorstellen, vervat in de corres- pondentie tusschen den algemeenen raad en Sir Herbert Samuel en het daarbij gevoegde memorandum, voldoende garanties zijn ver kregen ten aanzien van de lijnen waarop een oplossing kan worden bereikt, om den raad te rechtvaardigen de staking te beeindigen Dientengevolge heeft de algemeene raad besloten de algemeene staking op te heffen, opdat de onderhandeiingen hervat kunnen worden en een regeling kan worden verkre gen in de mijnir.dustrie, vrij en niet belem- merd door staking of lock-out. De algemeene raad heeft de mogelijkhetd overwogen, om hervatting van het werk door alle betrokken arbeiders te verkrijgen op den- zelfden tijd en datum, doch met het oog op de verschillende omstandigheden in elke in- dustrie, is men tot de conclusie gekomen, dat het beter is, dat de besturen van de afzonder lijke bonden zelf een regeling treffen voor de hervatting van d;en arbeid. Gedurende de onderhandelingn en ook tij- dens den geheelen d'uur van de algemeene stopzetting der bedrijven heeft de algemeene raad verklaard te strijden voor de bescher ming van d'e mijnwerkers tegen 'n ond'uldba- re verlaging van den levensstand'aard1 en achteruitgang van de arbeidsvoorwaarden. Het was met dit doel en alleen met dit doel, dat de algemeene raad dte ernstige verant- woordelijkheid heeft aanvaard, om de aange sloten vakbonden op te roepen zich te vereeni- gen in een stakingsactie, ten einde de ophef- fing van de lock-out notices en de intrekking van de nieuwe loonvoorstellen, aangeplakt in de mijndistricten, te verkrijgen. Nimmer heeft de raad een aanval op het oog gehad van de politieke instellingen \van het land, doch het getuigt van dten trouw en de discipline van de vakbeweging, cfat onge- regeldheden practisch gesproken onbekend zijn gebleven. De vakbonden, die zoo beslist en eensge- zind hun edelinoedig gegeven steun aan de mijnwerkers hebben gehandhaafct kunnen er van overtuigd zijn, dux een eervolle overeen- komst verkregen is. De algemeene iaad aaavaardi tie const- kwenties van zijn beslissing met een volledig begrip van zijn verantwoordelijkheid niet al leen ten aanzien van zijn eigen leden, maar ook ten aanzien van het geheele land. Wij hebben gedurende de geheele crisis, getracht uw zaak te leiden zooals de industrieele ge- 9chillen tot nu toe altijd door de Brstfche vak beweging zijn geleid, zonder geweld of agressie. De algemeene raad is zich bewust, dat door dezen ldatsten stap te nemen en de cri sis te beeindigen de vakbewegiqg een de- monstratie heeft gegeven aan de geheele we- reld van groote eenheid en trouw, welke zon der weerga is in dte geschiedenis van indus- triteele geschillen." De mededeeling aan het parlement. Woensdagmiddag heeft de premier Bald win in het Lagerhuis een verklaring afge- legd over het einde der algemeene "staking. Toen hij opstond, temidden van het gejuicn, zeide hij: De Raad van het Vakverbond is heden- ochtend tot njij gekomen met de mededeeling dat hij besloten had de algemeene staking onverwijld af te lasten. Ik zeide daarop dat dit voor mij en mijn collega's tot onmiddel lijk gevolg zou hebben dat de ondterhandelin- gen tusschen de partijen in het geschil over de mijnindustrie zouden wordten hervat met het doel zoo spoedig mogelijk een regeling te bewerksteligen. De eenige overwining welke, naar ik geloof, is behaald, is de overwinning van het gezond verstand, niet van eerrig deel des lands, maar van het beset deel van het geheele land. En het is op een moment als dit van het hoogste belang dat het geheele Britsche volk met achter zich, maar vooruit kijkt. We dienen onzen arbeid te hervatten in een geest van samenwerking en alle boos- aard'igheid en wraakgevoelens na te laten. Ramsay MacDonald sprak namens de Labour Party zijn waardeering uit over de aansporing van den premier tot verdraag- zaamheid en vroeg om een vollediger verkla ring.- Baldwin antwoordde dat er veel te dcen is en dat tal van dingen nog moeten worden overwogen. Hij- verzocht MacDonald contact met hem te houden en zegde toe zoo spoedig mogelijk een vollediger verklaring te zullen afleggen. Het Huis ging daarop tot zijn gewone werkzaamhedten over. De Prins van Wales en de Hertog van York zaten op de galerij der Peers tijdens dte verklaring van Baldwin en MacDonald De beide prinsen hebben tel- kens tijdehs de -risis de zittingen van het Huis bijgewoond. In het Hoogerhuis kondigde markies Sa lisbury, dte leider van het Huis, namens de regeering het einde der algemeene staking aan, en zeide dat dit een groote voldoening was, niet slechts voor de regeering, doch voor alle klassen der gemeenschap. De re geering zou thans in staat zijn om nogmaals terug te keeren tot haar rol van bemidde- laarster in het kolengeschil. De regeering is dankbaar dat de beginselen van het gezond verstand en de gevoelens van loyauteit, wel ke diep in de geesten van het Britsche vo'k zijn gegrifd, zich zelf hebben doen gelden. Een boodschap van den koning. Koning George V heeft de volgende draad- looze boodschap doen verspreiden: „Aan mijn volk. Dc natie heeft een periode van groote bezorgdheid doorgemaakt. Heden werd medegedeeld, dat het ergste voorbij is, doch niettemin blijft dte toestan^, die onder de oogen moet wordten gezien, moeilijk. De samenwerking van alle bekwame mannen van goeden wille in den lande is noodzakelijk. Zelfs met hun hulp zal het moeilijk zijn, doch het zal niet onmogelijk zijn. Laat ons de elementen van bitterneid verge ten, welke er ged'urende dte afgeloopen dagen in ons kunnen zijn opgekomen en ons slechts herin- neren, hoe vastberaden en ordelijk het volk zich onder deze zware beproeving heeft ge- dragen, om ons te wij den tan de taak, een vrecfte tot stand te brengen. Laat ons dte toe- komst tegemoet gaan met de geestkracht van een vereenigd volk". Een regeertngsverklaring. De regeering heeft een verklaring gepubli eeerd, waarin zij zegt de werkgevers niet te zullen dwingen dte arbeiders, die gestaakt hebben, in dienst terug te nemen, terwijl zij in dit opzicht ook geen verplichtingen heeft aangegaan. Eenige vervangingen zijn onver- mijdelijk door de vermindering in de zaken, terwijl sommige werkgevers ook verplichtin gen jegens vriiwilligters op zich hebben geno men. De aandacht wordt evenwel gevestigd op de hoop, door Baldwin in het Lagerhuis uitgesprokeu, dat het werk wordt hervat in een geest van samenwerking, zonder haat- dragendheid of wraakzucht.' De verklaring zegt ten slotte, dat dte beste methode, welke door de verschillende vakver eenigingen gevolgd kan worden is, dat zii zich onmidoellp met de werkgeversvereent- giagen in verbinding stellen, ten einde zoo mogelijk een bevredigenrie owreejrkomst te bereilfeu. Baldwin gehaldigd. In weerwil van de strenge politiebewaking was een groote menigte cr Woensdag in ge- slaagd, zich in Downing Street te verdrin- gen, ten einde den premier zijn woning te zien verlaten op weg naar het Lagerhuis. Toen Baldwin zich aan de dteur vertoonteK bemerkte hij, dat hij er niet uit kon. Een le- ger fotogralen en "bioscoopoperateurs ver- sperde hem den weg. Even keek hij verwon- derd, doch spoedig kwam er een glimlach op zijn gelaat, toen hij buiten het gejuich hoor de oplaaien: „Good old Baldwin'" Winston Churchill kwam, opgewoncten met zijn hand zwaaiend, uit Downing Street no. 11. Samen namen de ministers plaats in een auto, die den weg naar het Lagerhuis aanvaardde. Op den hoek van Downing Street moest echter even gestopt worden, daar de menigte bleef opdringen, doch daar- na was de weg vrij, en Baldwin reed door een haag van wild juichende mannen en vrou- wen naar het Lagerhuis. Wat sir Elerbert Samuel voorstelde. In den brief van sir Herbert Samuel, be- doeld in het schrijven van den Algemeenen Raad der Vakvereenigingen aan de aangeslo ten bonden, deelt deze mede, dat hij aan de T. U. C. toestuurt een memorandtim, waarin de conclusies vervat zijn, waartoe zij in ge- meenschappelijke beraadslaging zijn geko men. Hij legt er den nadruk op, dat hij van het begin af aan geheel op eigen initiatief, en niet met eenig gezag namens de regeering, deze besprekingen gevoerd heeft. Het memorandum behelst: Ten eerste: De subsidies zullen hervat worden over een tijd- perk als redelijkerwijze noodig is. Ten tweede Er zal worden ingesteld een nationale loon- raad, die zal bestaan uit veriegenwoordigers van beide partijen met een neutraal element en een onafhankelijken voorzitter. Ten derdc; Elk lid van den nationalen loonraad zal het recht hebben voor dezen raad elke zaak te brengen, die hij noodzakelijk acht. T-en vier- de: Er zal geen herziening van de vroegere loonen plaats hebben, tenzij er voldoende ze- kerheid is, dat de maatregelen van rcorgani- satie. voorgesteld door dte commissie.ook werkelijk zullen aangenomen worden. Ten vijfdte: Een comite zal moeten opge- richt worden als voorgesteld door den pre ttier, waarin ook veriegenwoordigers van de werklieden zullen opgenomen worden en welker taak zal zijn, samen te werken met de regeering tot het voorbereiden van wette- lijike en administratieve maatregelen^ die noodzakelijk zullen zijn. Ditzelfde comite, of wel de nationale loonraad, zal er zich van vergewissen. dat de noodzakelijke stappen, voor zooveel ze betrekking hebben op de in- dustrie-aange 1 egenhedenniet zullen worden veronachtzaamd of noodeloos uitgesteld. Nadat op deze punten overeenstemming is verkregen, en de nationale miinloonraad alle practische middelen bestudeerd heeft om aan directe fiuancieele moeilijkheden die thans bestaan, tegemoet te konien, kan het comite indien dit nog absoluut noodzakelijk bevon- den wordt, overgaan tot de voorbereiding van een loonovereenkomst. Ten zesde: Alle loonovereenkomsten zou den: a. om uitvoerbaar te zijn eenvoudiger moeten zijn ingericht dan thans; b. aan de laagst-betaalde arbeiders geen loonsverla- ging moeten brengen: c. redteliike cijfers moe ten vaststellen, waar beneden het loon der ar beiders voor een gewone normale werk week onder geen omstandigheden daleG mag; d. den loonraad het recht moeten geven, indien er veranderingen in gemaakt worden. deze van tijd tot tijd te controleeren. Ten zevende: Maatregelen moeten geno men worden om te voorkomen, dat nieuwe arbeiders boven de 18 jaar in de industrie gerecruteerd worden, zoolang werkloozen be- schikbaar zijn. Ten achtste: Werklieden, die overgeplaatst moeten worden als gevolg van het sluiten van niet-economisch werkende mijnen, zouden moeten geholpen worden door: a. het over- brengen van zulke arbeiders, indien ze over geplaatst kunnen worden, met behulp van de regeering; b. door het vermeerderen van het werkloozenloon met een extra tritkeeTing; c. door het snel bouwen van nieuwe huizen om dezen- overgebrachten werklieden een onder- komen te bezorgen. De T. U. C. zal al het mogelijke doen am daaraan mede te helpen. De mijnwerkers blijven nog staken. Ofschoon de algemeene staking geeindigd is, zullen de mijnwerkers dten arbeid niet her- vaten voor dat de loonkwestie geregeld is. Cook. dle leider der mijnwerkers, verklaar de dat het besluit van dte T. U. C. om de sta king te beeindigen werd genomen zonder de Mijnwerkers federatie te raadplegen, welke er geen deel aan nam. De stilstand in den arbeid der uTijnwerkers kan nog onbepaalden tijd voortduren. De tekst van de door het uitvocraid comite der mijwerkers aangenomen resoluties toont dat de \oorstellsn. welke door dte T. U. C. als basis voor 1-et beeindigen der algeineenr staking werden voorgelegd. werden verwor- pen, daar zij „op zijn best een looasverl«- COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1