AlKmaarsciie'Oourani De docMer van Alva- EEIjIEEETON. Maamlag 17 Mei. Ko t14 1920 honuei AcM en Twinf!i>$!e 'aariang. Sport DE MOTORRACES VAN GISTER'EN. De dag van gisteren is voor V. V. V. Ale- maria een schiuerend -succes geweest. Een bijzonder talrijk publiek meer dan 4U00- menschen woondm de motorraces bij, on- danks het weinig aarolokkeiijke „zomerweer." Vol enthousiasme werden de verschilknd-e ritlen gevolgd. Vele daarvan verdiencen dil ook ten vo le, omdat telkens bleek met hoe- veel aurf de rijders in voile snelheid de boch- ten doorgingen. Over het geheel genomen is er snel gereden, wat zeker voor een groot dcel aan den bijzondor goeden toestand der baan toegesc.hn.ven kan worden Deze toch was zoo goed als nooit tevoren. De snelste tijd, waarin de zes baanronden gercden wer den, was 3.032/6 door van Kooten uit Haar lem, die daarmee zijn record van verleden jaar (3 min. 11 sec verbeterde. In de eerste demi-finale van klasse B seniores gaf de Hagenaar M van den Berg den strijd in de ilaaiste ronde op, omdat hij naar hij zei ge- coupeerd was door zijn stadgenoot van Ries- sen, met wien hij in alle afgelegde ronden een verwoeden strijd om de eerste plaats had gevoerd. De jury scheen het gevoelen van v. d. Berg niet te deelen. In de ritten, waar in hij nog mee moest rijden, dankte v. d B. voor de eer, omdat hij zich te zenuwachtig gevoelde en niet meer durfde na het „cou- peeren" door van Riessen. Een uitstekenden indruk maakte onze stad genoot Th. van Latum, die voor het eerst meedeed en er in slaagde, ondanks een slech- ten start, in de finale zijner klasse den twee- den prijs bronzen med. te bemachtigen. Bijzonder spannend was de lange afstands- rit seniores, waarbij in de series 15 ronden (9660 M.) eq in de finale 20 ronden (12 880 ;M.) gereden werd. Vooral natuurlijk de fina le trok aller belangstelling. Het waren Van 'Kooten en Flinterman, die hierin om de eer ste plaats streden. Om beurten waren ze elkaar voor, totdat Flinterman in de 14e ron de den rit door het breken van de ben- zineleiding van zijn motor staakte en van Kooten dus onbedreigd winner werd (bij had intussefcen zijn d'rie andere tegenstanders alien eeni voile baan achter gelaten.) Dat hij voor zijn prestaties gehuldigd werd, is be- grijpelijk: van drie kanten icwam men met bloemen aanzetten en direct stond een foto- graaf met zijn toestel gereed om den winner te „nemen". Deze was wel zoo sportief om zijn minder gelukkigen tegenstander mee te laten deelen in de huldiging. Qelukkig zijn alle wedstrijden zonder onge- vallen afgeloopen. Het verlooip der wedstrijden was als volgt: Klasse 1juniores, machines tot 350 M3 in- houd: D. van Driel te Amsterdam (Match less), Joh. G. Kors te Haarlem (Sheff. Hen derson). Weinig spanning doordat v. D. on- genaakbaar b'eef. 1. Van Driel, tijd 3.503/,; 2. Kors, tijd 3.531/®. Klasse 2 Juniores, machines tot 500 cM3 inh.: le serie: H. A. Bank'te Haarlem (Sa- rolea), E. W. A. K. van den Borne te Den Haag (Scott), C. J. A. Juffermans te Den Haag (Norton). Pas in de laatste ronde plaatste v. d. Borne zich aan den kop. 1. v. d. Borne, tijd 3.50x/s; 2 Juffermans 3 50*/*; 3. Bank 4.051/*. 2e serie: D. van Driel te Amsterdam (Matchles); W. Stoelman te Haarlem (Norton). 1. Van Driel, tijd 3.41*/*; 2. Stoelman 3.46y2. Laatstgenoemde bleef geregeld een 50 M. achter. Finale: v. d. Borne, van Driel en Stoel man. Na eerst geruimen tijcl elkaar op de hielen te hebben gezeten, blijft eerstgenoem- de achter en zetten de beide anderen den strijd voort. 1. Van Driel, tijd 3.353/s; 2. van de Borne 3.361/ Klasse 3 Juniores, machines tot 1000 cM3. le serie: W. van Gent te Rotterdam (H. D.); C. W. de Graaf te Juliaiiadorp (H. D 1. Van Gent tijd 3.37=/s; 2. dte Graaf 2e serie: C. Keijser te Den Burg (H. D.); Th. van Latum te Alkmaar (H. D.) 1. Van Latum 3.372/o; Keijser opgegeven. Zeer spannend tot de derde ronde, toen van Latum definitief voor'kwam en Keijser kort daarop den rit moest staken. Final: Van Gent, van Latum en de Graaf. 1. Van Gent 3.29%; 2. v. Latum 3.31; 3. de Graaf 3.471/*. Een heele prestatie voor no. 2, omdat hij bij den start direct minstens een vijftal meter achter raakte doordat zijn ma- Een verhaal u'it den Tachijgjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. S3) „Wat het er toe doet?" antwoordt Guy verstoord. „Alleen dit, dat ik daar juist heb gehoord, dat de echte Guido Amati op mijn rekening is bevorderd tot majoor in zijn regi ment, dat kapitein Guido Amati van Rome ro's voetvolk zich op loszinnige wijze heeft gedragen, vermoccielijk tegenover dames en dat majoor Guido Amati ernstig er oyer is onderhouden en gewaarschuwd is zich in het vervolg wat behoorlijker te gedragen. Alle donders!" rocpt hij woest uit, „als die meneer waarnaar ik wordt genoemd niet goed op- past, dan zal hij behoorlijk rekening en ver- antwoording rnoeten afleggen tegenover mij die thans zijn zonden heefi te torsen." Maar dan barst hij toch in lachen uit, waarmede Oliver van harte instemt, en zegt met eenig zelfbehagen: „Maar ik heb ook den naam de dapperste man van het leger te zijn. Bovendisn ten ik een achterneef van den her- tog van Medina Cceli, en gerechtigd, naar ik meen, om den hoed op het hoofd te houden in tegenwoordigheid van koning Philips van ^'„Prachtig, grande van Spanje," antwoordt cmne met op gang kon Komen en een Heine 1 siingcring maakte. Handicap Juniores tusschen de winners van k assen 1, 2 en 3. Deelnemers aan dezen rit alzoo van Driel (kreeg 300 M. voor) en van Gent (van Driel was 'winner in twee Id ass-en). 1. Van Driel 3.11 '/5, groote zilv. med. van B. en W. van Alkmaar; 2. van Gent 3.34'/*. Zilv. med. Klasse B seniores, machines tot en met 3500 M3. inhoud: le serie: M. van den Berg te Den Haag (H. D.), M. Flinterman te Den Haag (F. N.), F P. van Rumpt te Haarlem (SljeffHenderson). Ondanks alle moeite van eerstgenoemde, beef Finterman onbedreigd aan den kop. 1. Flinterman, tijd 3.143/52 v. d Berg 3.174/»; 3. van Rumpt 3.504/,,. 2e serie: J. J. van Kooten tp Haarlem (H. D.)pJ. H Rijk te Den Haag (Simplex); A. Wiikring te Haarlem (B. S. A.) 1. Van Kooten tijd 3.IDA; 2. Wuhring 3.352/*; 3. Rijk 3.36V5. 3e serie: H W. Beverdam te H-enge'o (B. S. A.) en J. van Riessen te Den Haag (F. N.). 1. Van Riessen, tijd 3.332/6; 2. v. Bever dam 3.343/s. Eerste demi-finale: v. d. Berg, v. Riessen en Wuhring. De strijd ging hoofdzakelijk tusschen de twee eerstg.noemden, van wie v. d. Berg het na een paar ronden o-pgaf, om dat hij naar zijne meening door van Riessen gecoupeerd was. De jury stelde hem echter niet in het gelijk. 1. Van Riessen, tijd 3.122/s; 2. Wuhring 3.34; v d. Berg opgegeven. Tweede demi-finale: Beverdam, Flinter man, Van Kooten. 1. Van Kooten tijd 3.041/.,; 2. Flinteman 3.044/?; Beverdam gcen tijd opgenom-en. Zwa- re strijd tuschen de twee eersten om beurten waren ze voor. Finale: Van Kooten, Flinterman, van Ries sen (laatsgenoemde niet gereden wegens motordefect). 1. Van Kooten tijd 3.044/6; 2. Flinterman 3.05V», resp. gouden en verg. zilv. med., zilv. med. voor van Riessen. Klasse C. Seniores, machines tot en met 500 c.M3. le serie: M. van den Berg te Den Haag (H. D.), J. C. Gollner te Scheveningen (Norton), J. H. Rijk te Den Haag (Simplex) 1. van den Berg, tijd' 3.21 s/5; 2. Rijk 3.29; Gollner opgegeven wegens te veel olie, wat jammer was, omdat hij juist zulk een goede kans maakte. 2e serie: A. Dreef te Leiden Norton), J J. van Kooten te Haarlem (H. D.), J. van Ries sen te Den Haag (F. N.) Zeer spannend tusschen de twee laattsgenoemden. 1. Van Kooten 3.112/»; 2. van Riessen 3.11*/*; 3. Dreef 3.33. 3e serie: H. W. Beverdam te Hengelo (B. S. A.), M. Flinterman te Den Haag (F. N.), J. N. Lans te Den Haag (H. D.), A. Wuh ring te Haarlem (B. S. A.). 1. Flinterman, tijd 3.15'/n; 2. Lans 3.221/5, 3. Beverdam 3.24Door binnendoor te passeeren gelukte het Lans tweede te worden. Eerste demi-finale: v. d Berg, Flinterman en Rijk. Eerstgenoemde voelde zich te zenuw achtig na het coupeeren door van Riessen en reed den heelen middag niet meer mee. Het had er alien schijn van dat Flinterman in dezen rit zich zelf wat spaarde. 1. Flinterman, tijd 3.252/5; Rijk 3.262/s. Tweede demi-finale: van Riessen, van Koo ten en Lans. Eerstgenoemde wegens motor- defect van den rit afzien. 1. Van Kooten 3.18; Lans opgegeven Finale klasse C. Seniores om len, 2en en 3en prijs: Flinterman, van Kooten en Rijk. Van Kooten passeerde binnendoor en bleef toen voor. 1. Van Kooten 3.032/r> (record van den middag); 2. Flinterman 3.05 2/5 3. Rijk (geen tijd opgenomen). Om den 4en en 5en prijs werd niet gereden omdat van Riessen nog motordefect had De prijzen werden resp. toegekend aan van Ries sen en Lans. Wedstrijd voor beroepsrij-dtrs: le serie: J. H. P. Jansen te Amsterdam (Matchless) en J. J. de Roode te Zandvoort (Indian). 1. Jansen 3.32; 2. de Roode 3.55. Tweede serie: J. H. P. Jansen, J. J. de Roode en J. Achtien te Den Haag (A. J. S.) 1. Achtien, tijd 3.19*/s2. Jansen 3.29; 3. de Roode 3.291J5. Voor Achtien was er geen bedreiging. In de laatste ronde werd de Roo de door Jansen naar no. 3 geschoven. Derde serie: dezelfde drie rijders. De Roo de kon niet op gang komen. 1. Achtien tijd 3.174/5; 2. de Roode 3.192/*. Jansen niet uitgereden. Eerste prijs Achtien, 2e pr. Jansen, 3e pr. de Roode (krachtens gemaakten totaal-tijd) Lange afstand wedstrijd voos seniores over 15 ronden (9660 M.), de finale werd 20 ronden (12.SSO M.) Eerste serie: H. W. Be verdam te Hengelo (B. S. A.), A. Dreef te Leiden (Norton), M. Flinterman te Haar- Oliver. „Maar hisr is de rekening van de gra- vin de Parisa, die jij voor haar zult rnoeten betalen: tweehonderd gulden! Dat is jouw halve aandeel in de zaak. Als niet toevallig de hertog van Alva was voorbij gekomen, dan had ze zeker den heelen winkel van Vol- cker leeggekocht." „Och, och," zucht Guy hem het geld over- reikend, „ik zou er alles ter wereld voor wil- len geven om nogmaals zoo'n tete a tete te hebben met mijn met mijn toekomstige echt- genoote," en het kost hem moeite om een traan terug te houden bij de gedachte aan het schoone wezentje wier lief de hij bij verrassing heeft mogen winnen. „Je toekomstige vrouw!" roept Oliver met verbazing uit. „Morbleu! Je laat er ook geen gras over groeien," maar dan laat hij er on- middelijk op volgen: „Bij den hemel, als Alva je ooit in handen mocht krijgen en dit alles weet, vrees dan de afrekening, jij waaghals van een Engelsch- man. Maar je moet haast achter de zaak zet ten, als je je doel wilt bereiken!" „Waarom dan?" „Alva zal niet zoo heel lang meer in Ne- derland blijven. Het land is vtrpletterd (hij belieft dat in vrede te heeten), hoewel het nog overal smeult. Hij int den tienden penning, maar betaalt intusschen zijn leger niet. Een deel van het geld zendt hij naar Spanje, juist genoeg om Philips tevreden te stellen, nmar de rest, nu de hemel weet wat hij er mede doet, hoewel ik vermoed, dat het naar Italie of Spanje wordt gebracht, om hem in rijkdom lem (F. N.). J. H. Rijk te Den Haag (Sim plex,!, A. Wuhring te Haarlem (B. S. A.) Een spannende rit. Pas in de tiende ronde kon Flinterman voor komen en voor blijven totdat hij ten slotte een 30 M. voorsprong had. 1. Flinterriian, tijd 8.212/n2. Beverdam 8.253. A. Dreef 8.33. Tweede serie: J. C. Gollner te Schevenin gen (Norton), J. J. van Kooten te Haarlem (H. D.), J. N. Lans te Den Haag (H. D.). In de derde ronde kwam van Kooten reeds voor en Lans achteraan. 1. Van Kooten 8.i8V5; 2. Gollner 8 221/*, 3. Lans 8.441/£. Beslissing: Flinterman, Beverdam, Dreef, van. Kooten en Gollmer. Na zwaren strijd was aan van Kooten de overwinning. Hij en Flinterman waren om beurten voor. In de 13e ronde werd v. K. weer no. 1, waarna Flinter man geen kans meer kreeg, want- in de 14e ronde moest hij wegens defect den rit staken. Van Kooten had de drie andere rijders all-en ruim een ronde achter gelaten en kreeg bloe men voor zijn prestatie. 1. Van Kooten, tijd 10.391/*: 2. Beverdam 11.15; 3. Gollmer 11.19*/,,; 4. Dreef. 5. Flin terman. Provinciaal nieuws UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Vergadering van den raad op Dimsdag 11 Mei, des namiddags 2 uur. Aanwezig alle le- den. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opende de vergadering, waar na de notuien der vorige vergadering werden gelezen. Mevrouw Slooten-Smit merkte op, dat zij niet, zooals de notuien aangeven, heeft ge stemd tegen het voorstel van burg, en weth. tot wijziging der stroomleveringsverorde- ning. Het bleek evenwel, dat de versla-gen in de Alkmaarsche Courant, zoowel als in het Rijper Nieuws- en Advertentieblad conform zijn aan de bestrcdcn passage in de notuien. Mevr. Slcoten verzocht aanteekening in de notuien van hare opmerking, waarna de no tuien onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen warai en werden voor kennis- geving aangenomen de navolgende stukken, t. w van Ged. Staten vier missives, houden de goedkeuring van evenzoovele raadsbeslui- ten, (101, 166, 164, 165); een missive, houdende bericht, dat hun col lege de goedkeuring heeft onthoude-n aan het raadsbesluit cl d. 28 September 1925 tot wij ziging der verordening op het bouwen en be- wonen (No. 200, intrekking aansluitplicht waterleiding van burg, en weth.; het gemeenteverslag over 1925; het verslag over 1925 betreffende de ar- beidsbemiddeling en dat betreffende de Volks- hu is vesting; proces-v-erbaal van kasopoame op 9 Fe- bruari 1926 (No. 174) van den burgemees ter; proces-verbaal van kasopname bij den ad- ministrateur van het G. E. B. op 15 Maart 1926 (No. 244); van de Gezondheidscommissie hare reke ning en verantwoording over 1925; van Jb. Ouweltjes e. a. te Driehuizcn een request inzake verbetering van de bru-g te Drieh-uizen. Alsnu deelde de -voorzitter mede dat de tuin bij het perceel van' de -wed J. Smit Rz. is verhuurd aan den heer J Q. Borgwat voor 3 per jaar; dat burgemeester en w-ethouders hebben be- sloten dat de gemeente 2,50 zal bijdragen in dd kosten van een gedenkplaat, aan te bie- d-en aan de gemeente Alkmaar en aan te bren- gen in het gebouw van d-en Keuringsdienst voor Waren a-ldaar, zulks bij de officieele opening van dat nieuwe gebouw en een en ander op-imitiatief van het gemeentebestuur van Helder; dat een viertal fotografische reproducties zijn vervaardigd ten behoeve van het archief der gemeente, naar origineele teekeningen in het stad-sarchief van Alkmaar, voorstellende oude dorpsgezichten te Groot-Schermer. Spr. bracht den archivaris van 'Alkmaar, den heer Dresch, dank voor diens vriendedijke mede- werking in deze dat B-urg. en Weth. de leerlingen wonend: aa-n de „Hut', h-ebben toegelaten tot de school te Driehuizen. Voorts gaf spr. de volgende cijfers omtrent het uitbreid'ingsplan G. E. B. Schenneer c. a Tot op heden is uitgegeven 50819.74, nog te betalen is naar raming 165; te zamen 50984 74. aanwezig ist aan kabel voor ear bedra-g van 1186.30; aan ander bouwmate- riaal 681.46, te zamen 1867.76, af 1867.76, zoodat het geheele werk heeft ge- kost 49116.98. Hieronder is begrepen een bedrag van 297.50 aan meettoestellen en gereedschappen, no-odig voor de verdere ex- ploitatie. Spr deelde verder mede, dat het werk geheel naar genoegen is opgeleverd en dat Burg, en Weth. hetzelfdte op 23 Maart j.l. officieel van de Directie, dte heeren Dr. R. Kui- de gelijke te doen zijn van vele andere vor- sten." „Bij St. Joris, als ik daar eens de hand op kon leggen," zegt Guy peinzend, daar het instinct van den zeeroover bij hem is ont- waakt. „Dat zou een pracht van een bruid- schat voor zijn schoone dochter wezen." „Voorzoover ik heb kunnen vernemen," zegt Oliver, heeft nog geen mensch ter wereld een blik kunnen werpen op de plek, waar hij zijn schatten bewaart, maar ik vermoed wel iets. Het groote standbeeld, dat hij voor zich laat maken en dat de volgende week op de binnenplaats van de Citadel zal worden ont- huld, heeft iets -eigenaardigs in zijn afmetin- gen. Het voetstuk is enorm omvangrijk. De werklui die voor den bouw ervan zijn ge- bruikt, zijn heel uit Italie rnoeten komen en hebben onder de directe leiding van zijn ves- tingbouwer Paciotto gestaan. Toen ze klaar waren met het voetstuk, zijn ze alien weer in- gescheept en ruim beloond naar het vaderland teruggebracht. Aan geen hunner is het toege- staan om hier te lande te blijven. Aan dat standbeeld is een geheim verbonden!" Een nadere beschouwing hiervan wordt ver- hinderd door het onverwachte binnenkomen van den oud-burgemeester en zijn dochter. De oude heer schijnt welgemutst te zijn. „Ge blijft toch het avondmaal bij me ge- bruiken, heeren?" vraagt hij. „Het is me een vreugde u te mogen mededeelen, dat mijn dochter Mina vanmiddag een brave meid is geweest, en goederen voor een vaarde van vierhonderd gulden voor mij in den winkel pers en W. H. A. G. Baron van Ittersum liebben overgenomen en deze deskundigen volkomen hebben gedechargeerd. Spr. brack 1 dank aan deze heeren, evena-ls aan den chef- monteur, den heer J. Krauwel en aan het overige personeel voor de wijze, waarop zij alien hun taak hebben vervuld en de belan- gen der gemeente hebben gediend. Overeen- Komstig de voorstellen van brg en weth. wer den alsnu vastgesteld een aantal besluiten tot af- en overschrijving o-p en wijziging van de begro-otkigen voor de diensfjaren 1925 1926. Alsnu was aan de orde de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer der plaaselijke inkomstenbelasting 1926/1927. Burg, en Weth. stelden voor dit te bepalen op 1.3. Vooraf gaf de voorzitter een gede tc.illeerd overzicht van deh effingsverorde- ning on de tarieven, welke gegolden hebben vanaf 1 Januari 1921 tot op heden en van de netto-opbrengsten van dat middel over al deze jaren. Spr. stelde in het licht, dat, waar op den dienst 1925 reeds een aanzienlijk tekort is van ten naaste bij 6000, vaststelling van het cijfer op 1.3 vrij zeker niet zal leiden tot dekking van alle uitgaven over 1926 en 1927, doch Burg en Weth. achtten het, met't oog op deti economischen toestand, niet raad- zaam thans de belasting hooger op te voe- ren. Zij zijn voornemens alle uitgaven, in het bijzonder die vo-or de publieke, tot het uiterste- te beperken, al geven zij er zich rekenschap van, dat dit meer liitstpl dan werkelijke be- zuiging beteekent. De heer Kuijn, en met hem mee. e leden befoogd-en dat het gezonder finauc: poli tiek zou zijn, het cijfer zoo te bepa en, dat wel dekking van alle uitgaven boven twijfel zou zijn. Burg, en Weth. bestrij-dm deze zienswijze geenszins, doch achten hun argu- menten ook van groo.e beteekenis. Na verdere ampele discussie werd het cij fer bepaald op 1.3. Tegen stemd'en de leden Slooten en Heinis, voor de overige leden. Vooraf was verworpen een voorstel van den heer Slooten om het cijfer te bepalen op 1.5. Aan het Burgerlijk Armbestuur werd voor het jaar 1926 een subsidie verleend van f 600, zulks met algemeene stemmen. Alsnu bood de president-armvoogd, de heer D. de Geus, daartoe in de vergadering toegelaten, de rekening aan van het Burgerlijk Armbe s-tuur over 1925. De voorzitter wees de leden de Boer en Slooten-Smit aan als commissie van onder- zoek. Terwijl deze commissie de rekening on- derzocht, werd de vergadering geschorst. Bij heropening der vergadering deelde de com missie bij mond-e van den heer de Boep mede, dat de rekening met alle bescheiden in vol- maakte orde was bevonden en dat de com missie mitsdien tot goedkeuring concludeerde, met welke eonclusie de Raad zich zonder hoofdelijke stemming vereenigde. De voorzitter dankte namens de gemeente het Armbestuur en in het bijzonder den pre sident armvoogd voor het gehouden nauw- keurig beheer. Na eenige discussie werd besloten, een geldleening aan te gaan, groot 1700, ren- tende ten hoogste 5 'A pet., af te lossen in 17 jaren, in gelijke termijnen. Rente en aflcssing te voldoen uit de gewone middelen, Zulks ter dekking van de kosten van den bouw van de voetbrug naar Urk. De opbrengst dezer lee ning zal worden gebracht ten bate van dc dienst jar en 1925 en 1926, tot de bedragen, die op deze dienstjaren terzake zijn uitgege ven. Tegen stemden alleen het lid T. Slooten Voorts werd besloten Burg, en Weth. mede te machtigen tot het aangaan eener tijdelijke ka-sgeldleening groot 5000, rentende ten hoogste 5!4 pet., af te lossen voor den 3Gen Juni 1927. Rente en aflossing uit de gewone middelen. Aan de orde was nu een voorstel van Burg, en Weth tot wijziging van art. 35 der veror dening op het bouwen en bewonen. De voorzitter stelde in het licht, dat de Raad in deze vergadering daarover slechts in beginsel kon besluiten, omdat de Gezond- heidseommis-sie daarover nog dient te wor den gehoord Het voorstel van Burg, en Weth. werd na breedvoerige toelichting en besprekin-g aan genomen zonder hoofdelijke stemming. Op dezelfde wijze werd aangenomen een voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging d'er secretarie-leges-verord'ening (Bouwle- ges). Vastgesteld werd een verordening tot her- ziening der geldende strafverordenmgen, als bedoeld bij art. 178 Gemeentewet. Eveneens wordt vastgesteld het Primitief kohier hondenbelasting 1926 met 111 aansla- gen eh een bedrag aan belasting van f 83.25. Aangenomen wordt met aleemeene stem- men een voorstel van B. en W., om aan den buurder van Gemeenteland Cornelis Rus 25 restitutie van landhuur te verleenen over 1925 in verband met minder genoten op brengst van gras, tengevolge van het dem- pen van de bermsloot langs het gehuurde per- verkocht heeft aan de gravin de Parisa, waar- van tweehonderd contant betaald iszooiets is me nog nooit overkomen zoolang ik zaken doe met den adel. Maar mijn kleine meid," vervolgt hij, terwijl hij Mina onder de kin streelt, „is een flinke verkoopster en het zal niet lang meer duren of ze zal voor de zaak evenveel beteekenen als vroeger haar moeder zaliger." „Vader," zegt de jonge dame, die gaarne van de gelegenheid gebruik wil maken, „mag ik naar de partij van de hertogin van Aer- schot gaan?" „Hm! Nu een mensch is maar eenmaal jong, maak dus maar pleizier; maar laat mijn paarden niet den ganschen nacht buiten staan. Je weet, dat ik ze des morgens noodig heb voor mijn vrachtwagen. Heeren, ik hoop, dat ge wilt blijven, dan kunt u ervaren, dat mijn kleine meid niet enkel een goede koop- vtouw, maar ook een goede huisvrouw en keukenprinses is." „Maar vader!" roept het jonge meisje ver- ontwaardigd uit, „is u dan vergeten, dat we een Fransche kok in de keuken hebben?" Maar Guy gevoelt er weinig voor om ken- nis te maken met de keuken van de familie Bod6 Volcker. Nu hem de gelegenheid is be- schoren geweest om een tete-h-tete met zijn brunette te hebben, wil hij aan Oliver een kansje geven voor een gezellig praatje met zijn blondje, en hij vertrekt naar de Geschil- derde Herberg, waar zijn vriend hem, naar hij belooft, in den vooravond zal komen opzoe- ken. ceel vanwege den Eilandspolder. - Vastgesteld wordt het jaarverslag betref fende schoolvoeding over 1925. Als nu komt aari de orde de benoeming van eene onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Groot-Schermer (vacature E. J Tates). Alvorens daartoe over te gaan, doet de voorzitter de deuren sluiten, waarna de raad met 4 tegen 3 stemmen des voorzitters voorstel, om met gesloten deuren te beraadsla- gen aanneemt. Tegen stemden de leden Sloo- ienSmit, Slooten en Weinis." Voor de ove rige leden. De voorzitter doet nu in extenso voorlezing van het rapport van het school- hoof d, het advies van den Inspecteur en var een terzake ingekomen, request van P. Scher- merhprn e.a. om alsnog te bevorderen, dat de sollicitante A. C. Kieft aan de voordracht worde toegevoegd- Deze voordracht luidt: 1. H. van der Goot, Tijd. Onderwijzeres te Warder. 2 A. Almekinders tijd:, onderwijzers t« Enkhuizen. 3. J. van Schagen, tijd. onderwijzeres te Limmen. 4. A. Biesterbos, onderwijzeres op wacht- geld te Limmen. Na uitvoerige discussie, waarbij de heer dt Boer verklaart, dat hij mede bovengenoemd request hebbende onderteekend, nader heeft ervaren, dat deze actie niet op goede gronden berustte, en de leden SlootSmit, Slooten en Heinis aandringen op inwilliging van het bij dat request gevraagde, worden de deuref heropend en de openbare beraadslaging her- vat. De voorzitter stelt in het licht, dat inwil liging van het verzoekschrift in geen geval mogelijk is. Het zelfde wordt nu voor kennis- geving aangenomen. Alsnu wordt tot stem ming overgegaan, waarbij de leden de Boer en SlootenSmit als stemopnemers fungee- ren. Uitgebracht blijken de navolgende stem- men: t. w. 3 op H. van der Goot en 4 op A. Aim kinders, welke laatste mitsdien is be- noemd. Mevrouw Slooten is van oordeel, dat de tijd van den gemeentewerkman beter gebruikf zou kunnen worden voor belangrijk werk, ak het herstellen der straat e.d. dan voor schoon- maakbezigheden e.d. De voorzitter ontkent dit geenszins, doch brengt in herinnering, dat al deze baantjes juist tot zijn werkkring zijn gebracht, om zij* loon minder drukkend te maken voor de Ge meentekas. De voorzitter is van meening, dat hierin in de toekomst ook wel verandering zal komen, vooral nu de praktijk duidelijk heeft aangetoond, dat er werk te over is, buiten die bijkomstige karweitjes. Dezelfde spreekster acht het wenschelijk een der straatlantaarns te Driehuizen te doen verplaatsen. Dit zal onderzocht worden. D« lijnwerker zal er aan herinnerd worden da! de straatlantaarns steeds rnoeten branden als er ergens op een der dorpen eene grootere vergadering of uitvoering is. De raad ver- leent aan B. en W. alle bevoegdheid, voor zoo- ver noodig, de straatverlichting ook te doen branden, als het donker is, ook al is het z.g, „lichte maan." Mevrouw Slooten bepleit opruiming van enkele boomen aan de Dorpsstraat te Drie huizen of verbreeding van den weg aldaar Waar boomen zoowel als grond, particulier eigendom zijn, zal dit niet gemakkelijk gaan. Doch als de gelegenheid zich voordoet, on aldaar grond in eigendom te verkrijgen, zul- len B. en W. daar zeker aandacht aan schen- ken. De heer Slooten zou gaarne opgaaf hebbei in de volgende vergadering van de werkzaam heden,. die vroeger door anderen tegen afzon derlijke belooning werden gedaan en thans door den gemeentewerkman worden verricht. De voorzitter is bereid voor zoo\er dit mo gelijk is, deze opgaaf te doen samenstellen. Voorts vraagt deze spreker inlichtingen over de opbrengst van eenig hout, gekapt op het erf van de weduwe Smit. De voorzitter en de heer Smit geven daar omtrent eenige cijfers, voor zoover zij dit zich herinneren. De heer Slooten bepleit aansluiting van d» Gemeente bij het advies bureau voor Bouw- ontwerpen. De voorzitter staat sympathiek tegenover het werk van dit bureau en zal d« zaak met de heeren wethouders t. z. t. bespre ken. De heer Kuyn vraagt eenige verbetering van de doorvaartwijdte van de nieuwe rol- brug. Spreker meent dat deze wellicht aan dt bovenzijde iets lean worden vergroot. De heer Heinis vraagt politiemaatregelei. tegen de toenemende verontreiniging van het openbaar water te Groot-Schermer. Beide sprekers ontvangen de noodige toezegging van den voorzitter, dat aan deze zaken aan dacht zal worden geschonken. Hierna volgt sluiting. UIT SCHERMERHORN. In den nacht van Vriidag op Zaterdag alhier op twee plaatsen ingebroken. In het perceel, waar de heer J. Borsjes een manu- Het is intusschen Conker geworden en zich in de gelagkamer zettend, die met olielam- pen eri flikkerende kaarsen verlicht wordt, be- stelt hij een overvloedtg avondmaal, daar hij weet, dat hij den ganschen nacht op de been zal zijn om zijn schip weer te bereiken. Zijn succes heeft hem een flinken eetlust bezorgd, hoewel hij amper weet wat hij eet, want ge- durende zijn gansche maal peinst hij over al die plotselinge gebeurtenissen. Maar onver- wacht wordt hij in zijn overpeinzingen onaan- genaam gestoord. Een man, blijkens zijn klee- ding en zijn gansche wijze van doen, kapitein van een koopvaardijschip, stormt de gelagka mer binnen, gevolgd door een burger, en on der het brommen van een vloek werpt hij zich in een stoel vlak bij de tafel van Chester. „Voor den duivel!" mompelt hij, „niet door de poort gelaten om naar mijn eigen schip te gaan. Wat zal er van mijn lading terecht ko men, die half gelost is. De bootsman en de dronken bemanning zullen een prettigen tijd doormaken!" ,,Bewaar uw kalmte, kapitein," zegt de aa» der sussend, „de maatregel is iets buitenge- woons. Er valt niet aan te twijfelen of over- dag zult u wel door de poort kunnen gaan." „Jawel, maar intusschen moet ik een bed is een herberg bekostigen en blijft mijn eige* hut leeg. Dat kost me dus alweer een gulden meer voor mijn verblijf in Antwerpen. Als het zoo doorgaat, dan gaat op den duur de han- del vSn deze stad naar de haaien Wordt vervolgd ,1 3.454/5.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5