"VALET" Mijnhardt's Fen fTacon Foster's MaagpfTTen beVS* een maanc! gezondheid voor een familie. Zij zijn oen uitscekend laxeermiddel, en betcren maag- pijn, galzucht, het zuur, slechte spijsverte- ring, een beslagen ton, schele hooldpijn, en vers topping. Foster's Maagpi'len dienui in elk huis aanwezig te zijn. Pnjs per fiacon van vLftig versuikrede pillen 0.65; in a-potheken en drogistzaken. facturenzaak uiioefent en dat des nauus on- bewocnd is, heeft men am do zijde van het huis een raaui uitgehchf, waardoor de ditf of it driven uaar binnen zijn gekomen. Mecrigenomen is em spiiiiternieuw hee- renrijw.el. In dca winkel was het een en ander door elkaar gehaald, maar verder wordt niets vermist. In het lrarnstztion is men in de wachtka- uer weten te komen en heeft men van daaruit act lojtetraam vernielc, waardoor zij in hei Vantcoriokaal zijn geklommeii. In het kan- ioor is ailes doorzocht, ma#r daar de chef des narhts de waarden mede naar huis neemi, werd al'een ma:ir een bedrag van 13 centen gevondea, wat is medegaiomen. Donderdag 1. hield de gymnastiekver eeniging „Volharding" alhicr haar jaarlijk jchen onderlingen weds ri d. Evenals vorige jaren was daze wedstrijd druk bczocht. Van don len graad heeren 10-kamp won de hcer W. Schelling zijn wisselmedaille met 861/. punt, welke hi] nu reeds voor de 3de tnaal won, waardoor hij eigenaar werd; de 2e prijs werd tcegekend a; n den heer J. Kluft met 83hi, punt; de 3e prijs aan den heer A. de Boarder met 68 k? punt Van den len graad dames-6-kamp wist jnej. G. Schreuder den len prijs te behalen met 541/, punt. Ook zij werd eigenares van haar wisselmedairle; den 2en prij® kreeg mej J. Boekestein met 51 punten; 3e prijs mej. M. Los met 57"/0 punt. Van den 2en graad heeren-10-kamp was de beer J. Beets No. 1 met 7734 ppnt; de heer P. Oostwouder werd No. 2 met 67 punten en tJe heer A. Lakeman No. 3 met 66>4 punt. Als jury was gekozen de gymnastiekver- jeniging van Purmerend-Stompetoren en West-Graftdijk. De vereeniging „Volharding" doet veel nut jjeze wedstrijden te organiseeren, daar zij den band en het enthousiaeme onder de leden (oen vers tor ken. UIT HEEMSKERK. De gemeenteraad kwam Zaterdagmiddag mclcr presidium van den burgemeester bij- een. Afwezig de heer Nic. Henneman. Tot die ingekomen stulcken behcorde een Jtdres van de Heemskerksche Schoolvereeni- ging, inhoudende het verzoek om over te jfaan tot den bouw eener school. De voorzitter lichtte het adres nader toe en zeide? dat adressaot beweert de deze en- derwijs-inrichting door 51 leerlingen zal be volk worden. Maar, bij informatie bleek hem, dat onder dit getal er 23 zijn, die de Bijzjondlerc School aan de Laan bezoeken, die om die reden geen behoefte aan onderwijs bij genoemde vereeniging. Rest dus nog 28. De Wet spreekt van een minimum van 40 leerlingen, alvorens men den Raad kan ver- plichten genoemd verzoek te doen inwilligen en stelde voor, het verzoek af te wijzen. Conform besloten. Het vermenigvuldfigingscijfer op de plaatse- Tij'ke iukomstenbelasting blijft gehandhaafd op 1.6. De voorjaarschouw zal gehouden worden op 2 Juni en zal dit jaar op een voorstel van den heer P. de Vrics ook op enkele wateren plaats vinden. Volgt nog aanbieding winst- en verliescij fer G. T. B. De winst, vorig jaar gemaakt, ten bedrage van ruim f 3500, zal gestort worden in de gemeentekas. Met den heer J. v .d. Sluis werd nog,een nadere regeling gemaakt voor storting van Wtilnis op zijn perceel, tegen een jaarlijksche vergoediag van 100. Ten slotte deelde dte voorzitter nog mede, dat Ged. Staten een vroeger genomen be- ®luit inzake opheffing der openbare lagere school hebben goodriokeurd VAN WIERINGEN. De uitslag van het te Wieringen op Hemelv vaartsdag gehouden concours van den West- Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfare- corpsen, welke concours gehouden werd ter herdenking van het feit, dat Wieringen met 4en vasten wal is verbonden, is als volgt: Derde afdeeling fanfare: St. Hillegardes te Tuitjehorn, le prijs (162 punten); Onder Ons te Hauwert, ie prijs (160 punten)' De Eendracht te Enkhuizen, 2e prijs (124 pu tten). Tweede afdeeling fanfare: Kunstmin te An: ijk (Oost), 2e prijs (130 punten); Texelsch fanfarecorps te Texel, le prijs (164 punten); Widen is kunnen te Lutje- broek, le prijs (16134 punt); H.U.G.O. te Heer-Hugowaard, le prijs (176 punten). Eerste afdeeling fanfare: Ons Genoegen te Wijdenes, la prijs (17114 punt); Concordia te Abbekerk, 2e prijs (13634 punt); Harmonie te Wieringen, le prijs (16014 punt). Derde afdeeling harmonie: Kunstmin ie Julianadorp, le prijs (152 punten); Harmonie te Kolhorn, 2e prijs (13714 punt). Eerste afdeeling harmonie: Concordia te Oude Sluis, 2e prijs (124 punten); r.A.V.E.N.U. te Opperdoes, 2e prijs (122'i punt). De jry beston duit de heeren Martin Wol- ters, Toonkunstenaar te Amsterdam, Richard Heuckeroth. idem en Jb. ter Hall, gep kapel- aieester Koninklijke Marinekapel te Helder. Het concours is gister voortgezet. UIT BERGEN. Bij de gemengde koo/vereeniging te Ber gen behoort ook een {link bezct kinderkoor, waarmede de leider van beide vereenigingen, de hcer Joh. Brands, jaarlijks een operette geeft. Voor de opvoering van dit jaar is de heer Brands zelf aan het werk geiogen en componeerde op een libretto „Himp Hamp,. hou vast" genaamd ('n tekst die tot het vor men van aardige, leuke tooneeltjcs gelegen heid geeft) van den heer D. L. Daalder een- voudige, in het gehoor liggende melodicen, aangenaam om aan te hooren en voor de kin deren prettig om ze. te zingen. De hser Brands schreef vorr de kinderstem tameliik hoog, doch op 'n enkele noot na die er wat benauwd ujtkwam, klonk c!e zang van ^Uen, hoofdpersonen en koristen, beschaafd en zui ver, ook het spreken mag als gocd worden wermcTd Ecisk en tw'Ced'e fcedrijf spekn in ,het ge- hcimziimige bosch", daarvoor had nieinand minder dan de be!;ende kunstenaar Coinot t decor geschildeid en dat, men begrijpt het reeds, schitterend was. Hot derde bedrijf speelt in het paleis van Haroen al Minram, en al was dit decor nict van den heer Coi not, het zag er niettemin uitsi. kend uit en was met siflaak in elkaar gczct. Een hoogtepnnt in de opvoering was de elfendans, ingestudeerd door mej. Rike, uit Amsterdam. De Ocstersche dans in het derde bedrijf zal het zeker ook wel gedaan hebben, we hebben deze echter niet gezien. omdat voor ons de tijd van vertrek was gekomen. De pa-uze was lang, maar er mocst ook veel veranderd worden en daardoor ken men niet tijdig eindigen. Veel werk (ook van dte costumes) had men van deze opvoering gemaakt, die a.s. Don- derdng herhaald wordt en die bij het publiek, dat de gocd klinkende zaal geheel vulde, zeer in den smaak is gevallen. In de pauze voelde dte heer Brands zich gedrongen openlijk een woord van dank tc richten tot mevrouw Broersma en mej. Rike (de laafste had de dansen ingestudeerd) die hem geheel bclangejoos bij ?ijn moeilijk en' veelomvattend werk ter zijde hadden ge- staan, daarvoor bocd hij bride dames b!oe- mai aan, en van een ander vernamen wij z.elf, dat na de opveering de voorzitter de>' Berger koorvereeniging", dte heer Lek, den heer Brands een krans overhandigde en alien dankte die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. A. K^_ Laxeertabletten werken bij onregel- matigen stoelganq zonder kramp of pijn. 5>tilti81lieuws. R.-K KIESKRING-ORGANISAT1E „HELDER". Verleden Zaterdag hield bovengenoemde vereeniging in de zaal van ,,Het Gulden Vlies" een algemeene vergadering. De op- komst was bevredigend. Slechts een paar plaatselijkt afdeclingen schitterd.n door af- wezigheid. Ook het Tweede Kamerlid Ch. v. d. Bilt was tegenwoordig. De heeren Mr Bomans en Loerakker waren verhinderd. De R.-K. kieskring Haarlem hield gelijktijdig een vergadering. De heer Hen- driksen, penningmeester was eruiiet, wegens ongesteldheid. Voorzitter was Mr Leesberg. Hij opende met den Christelijken groet en een hartelijk welkom. De secretaris, de heer G. Bara- hporn van Assendelft. las de notulen, die on- veranderd werden goedgekeurd. Behalve verscheidene amendementen op het ontwerp-reglement van het reorganisatie- rapport der R -K. Staatspartij, was nog inge komen een schrijven van den R -K Vredes- bond om aansluiting bij die vereeniging. De voorzitter gaf hierop een korte zeer za- kelijke toelichting. Het streven. moet ons sympathiek ziin Aansluiting legt natuurlijk ook verplichtfngen op Voor ons bedraagt b.v de contributie jaarlijks 25 Er werd door den voorzitter geadviseerd toe te tre- den Aldus besloten. Aan de orde was nu punt 5. De motie- Purmerend De voorzitter zeide, uit de bladen te hebben gelezen dat de motie ingetrokken is. Officieel is er niets van bekend. De heer Leers van Purtnerend gaf te kenr.en, dat de berichten juist zijn Intrekking is geschied, omdat men de katholieke kamer ciub niet in het ongereede wilde brengen, omdat men vertrouwen stelde in Mgr. Nolens en het praeadvies van't Kringbestuur had de kans op aanneming zeer verminderd in behandeling kwam nu de beschrijvings- brief voor de vergadering van den Algemee- nen Bond op 11 en 12 Juni te Utrecht. Het prae-advies van het Kringbestuur luidde hierop, dat het ten zeerste aanbeveling verdiende de voorstellen van het Reorganisa- tie-rapport over te nemen. De meerderheid van het Kringbestuur stelde voor in art. 11 de volgende wijzigiug te brengen: „de gekwali- ficeerde personen van den Partijraad ge noemd onder de letters f er n vervallen en daarvoor worden onder nieuwe volgletter opgenoemd. De voorzitfers respectievelijk van de R.-K. Werkgeversvereeniging; van de R.-K. Middenstands Federatie; van het R.-K- werklriden verbortd in Nedefland en van den R.-K. Boeren- en Tuindersbond. De minderheid zou ock dit onderdeel van art. 11 ongewijzigd willen laten. Voor de behandeling van het rapport, gaf Mr. Leesberg in duidelijke trekken er een hel- n,. v r),? partji M-'chate'ri an was ontstaan naast onze staatspartij. Toen verscheen het communique Angenent, wat de aanleiding was tot reorganisahe der R.-K. Staatspartij Lr moest komen: een R.-K. Staatspartij met een centraal lichaam. De plaatselijke kiesvereenigingen worden nu wel eenigszins aan banden gelegd, maar er is tevens gewaakt voor misbruik bij de leiding der partij De Partijraad is het centrale lichaam deels stemheffende, deels adviseeren- de ted en Van Hoorn waren zes amendementen inge- Vop' r v 'i r o d"" h nr SiultiSns. Na re- en dupliek wist 'de voorzit ter den afgevaardigde van Hoorn te bewe- gen, vijf der amendementen terug te nemen. Een zelfde lot ondergingen vele andere. De heer C. Keiisper, afgevaardigde van Alkmaar, verdedigde het amendement voor vertegenwoordiging van de vier stands-or- ganisaties Van verschillerde kiesvereenigin gen mocht dit steun eriangen. Ook de voor zitter was er niet afkeerig van, maar dan moest de Hooge Raad van Arbeid er bij blijven Met op een na algemeene stemmen werd aldus besloten. De respectieve voorzitters zullen dan als vertegenwoordigtrs worden aangewezen Met 60 stemmen voor en 13 tegen wordt aangenonvm. het schrappen van de vertegen woordigers van de Kamer van Koophandel en fabrieken Dooi den Helder was nog een amende- m-nt ingediend en door den heer Van Breda afgevaardigde, toegelicht, om in art. 11 nog Reparatic-Inrfchting ▼oor Schrijfmachines. Abonnem. voor maandelljksch ondeiliouil L. FRANKENRERG, ALKMAAR. op te nemen: De Ned. R.-K. onderoffiderenbond „St. Martinus" en de Ned. R.-K. vereeniging van Marinepersoneel „St. Christophorus". Aangenomen. Van de kiesvereeniging van Wervershoof was het volgende schrijven ingekomen: De R.-K. kiesvereeniging van Wervershoof, in algemeene vergadering bijeen op Woens- dag 5 Mei 1926; gehoord de besprekingen inzake retorsie- maatregelen, door de regeering te nemen tot bescherming van den tuinbouw; van oordeel, dat door de speciaal in Duitschland ingevoerderiariefbepalingen het bestaan van den tuinbouw zeer m het ge- drang is gekomen; dat het gevaar bestaat, dat ook andere lan- den dergelijke tariefbepalingen gaan invoe- ren; dat wel is waar Nederland het voorrecht van meest begunstigde is toegekend; dat dit voon-echt in de praktijk niet zooveel waarde heeft daar door' allerlei nevenbepa- lingen van de meest-begunstiging niet kan worden geprofiteerd; dat, naar het oordee1 der vergadering al- leen door reiorsie-maatregelen met meer klem tegen het buitenland de tuinbouw in bescher ming kan worden genomen. Besluit het Bestuur van de R. K. Riikskieskringor- ganisatie Helder te verzoeken, bij de Roomsch-Katholieke Kamerfractie aan te dringen op eene actie, hetzij door die aan- dacht van den betrokken Minister op de noodzakelijkheid van retorsie-maatregelen te vestigen, dam wel door gebruikmaking van het recht van initiatief tot het doen van voor stellen, die tot vaststelling van genoemde maatregelen kunnen leiden. De afgevaardigde van Wervershoof gaf een nadere toelichting, wat er toe geleid had met deze motie te komen. Het Kamerlid v. d Bilt bekwam nu het woord. Retorsiemaatregelen zijn vergeldings- maatregelen. Ons land is daarvoor te klein. Dan kemen tegen-maatregelen, wat zeer schadelijk en radee.'ig kan zijn, want wij voe- ren veel uit. Ook is het de vraag, of er een meerderheid voor te krijgen is. Men heeft ook de hu!p van de regeering noodig en die krij gen v/ij niet. Het vraagstuk trekt wel de aan- dacht van de heele kath club Hij verwacht, dat de motie niet veel zal uitwerker,. Men kan't gerust aan de kath. kamerfrcatie over- lalen. Mr. Leesberg merkt op, dat de vergade ring niet rijp en ir staat is over deze materie zoo maar een oordeel uit te spreken De op- merkingen van onzen tweeden kamerafge- vaardigde zijn zeer juist. Nadat de afgevaardigde van Wervershoof van meening zegt te zijn, dat andere kleine landen er wel succes mee hebben ghead, trekt hij de motie in, waarna hij het kamer'id v d. Bilt nog een woord van lof brengt voor diens ijver en toewijding. De afgevaardigde van Heiloo vraagt. waarom dte heer Sengers geen bestuurslid meer is van den Rijkskieskring Hij was ge- kozen, meende aanvankelijk te moeten bedan- ken, doch was daar weldra weer op terufrge- komen, wtt ook dte wensch was van dte kies- vereen'ging. De voorziter antwoordde, dat de heer Sen gers als bestuurslid gekozen was op een al gemeene vergadering. Na zijn belanken kwam zijn evenuteele oipvolger in aanmer- king. Die werd toen bestuurslid. Zoo is de gang van zaken. Officieel heeft de heer Sen gers ons later niets meer kenbaar gemaakt. t Is niet de plaatselijke kiesvereeniging, die iemand bestuurslid maakt. Die verkiezing ge- schiedt op de algemeene vergadering van den kieskring. En daarbij hebben wij ons neer te leggen. De heer Nijsse van Castricum informeert naar een belastingkwestie. Wormerveer wenscht te weten, welk stand punt de kieskring inneemt inzake de ambte- narensalarissen. De voorzitter zegt, hetzelfde standpunt als te.-cnover de motie-Purmerend. Die kwestie heeft zeer speciaal de aandacht van onzie ka- merleden. De heer Snel van Medemblik brengt nog even in't midden het idee van Wervershoof. Men gevoelde er wel wat voor. Een geestelij- ke actviseur had er ook op aangedrongen die motie ter gelegenertijd te steun en. N u ze in getrokken is, legt hij er zich bij neer. De heer Leers van Purmerend wilde gaar- ne weten waarcrn de motie-Purmerend eerst niet vooraf bij de tafeltjes rondgedeeld is, wat men vandaag wel heeft gedaan met die van Wervershoof. Mr. Leesberg antwoordt, dat de motie- Purmerend de vorige vergadering niet ftgeft kunnen behandelen. Men had nu tijd gehad er overrie confereeren en in de kiesvereenigingen kon ze besproken worden, na het praeadvies van het bestuur. Dat was niet het geval met die van Wervershoof. Geen praeadvies werd er over uitgebracht. N<u is ze rondgedeeld om zoodoende de vergadering nog tijdig ^oor te lichten. De rondvraag leverde nu niets meer op. De voorzitter zegt zeer tevreden te zijn over de wijze waarop net Rapport behandeld is Hij is dankbaar voor den ernst, waarmee zulks is geschiedt. 't Is te hopen, dat wij op de vergadering te Utrecht met dte amende menten succes mogen hebben. Punt 7 van dte agenda, benoeming van af- gevaardigden naar Utrecht, wordt nu aan de orde gesteld. De algemeene bond vergadert 11 en 12 Juni. Van den Statenkieskring Hoorn wordt ge kozen de heer Snel van Medemblik;' Van den Statenkieskring Zaandam de heer C. Keijsper van Alkmaar en van den Staten kieskring Helder de heer J. Green van Zuid- Scharwoude. Als afgevaardigden van't bestuur worden gekozen de heeren 0. de Wolf van Pur merend en P. C. A. Hendriksen van Hoorn. Hierna lcrljgt de heer Fluitaian van Enk huizen nog even het woord Deze brengt een woord van warme hulde aan den voorzitter, voor de wijze waarop de vergadering is ge- 'eid en waarop diverse onderwerpen behan deld zijn Hij hoopte, en was overtuigd na- mens alien te spreken, dat Mr. Leesberg nog veJe jaren voorzitter moge zijn. Dif wercf mn druk applaus begroet. Hierna sluiting met den christelijken groet. (ieniengfi Nieuws MATTHIEU W1EGMAN. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: „We hebben een rondedans gedaan! Er was Zaterdag feest in de zaal!" aldus verwel- komde mevrouw Heynsiuo, die met den ver- koop van het werk helast was, mij dezer da- gen, opgewonden over het groote succes! In- derdaad, de talrijke witte bordjes met „Vef- kocht" er op zouden hinderlijk genoemd kun nen worden, als zij niet het heuglijke feit ver- kondden, dat bij de veertig schilderijen reeds een eigenaar hadden gevonden, terwijl dan nog geen enkel werk door den heer Boender- maker voor die Collectie is uitgezocht. Waarlijk een verblijdend, vooral in dezen tijd vol klachten over onverschilligheid voor de schilderkunst, werkelijk verrassend feit. Een belangwekkende verzameling in het Stedelijk Museum: figuur, portret, stilleven, vele landschappen en een enkel Bijbelsch ta- freel, zoowel olieveri als aquarel, vult drie zalen in het Suasso Museum. Jhr Pieter van der Meer de Walcheren schreef een inleiding tot den grooten catalogus, die met produc- ties van veertien der voornaamste werken verlucht is, waarbij een mooie houtsnee het titelblad tooit. Zoowel de figuren als de landschappen zijn voor elkeen te begrijpen, te bevatten met de oogen. Schilderen toch is voor alles een kwestie van zien. Zooals de schilder door de oogen de natuur in zich opneemt, d6or de oogen haar geheimste fluisteringen bespiedt, beluistert; zoo moeten ook wij, de toescLou wers, do6r de oogen en niet na het aanhoo ren van diepzinnige verklaringen het werk van den kunstenaar weer op ons voelen in werken. We moeten onbevangen met heel ons wezen er voor openstaan, zooals de schilder met gansch zijn geop.ende ziel zich tot schil deren zet, ten einde als bevrijd van zich zelf het beeld der natuur op te van gen en er gansch van doortrokken te zijn Hoe klaarder, hee zuiverder, hoe natuurlijkei hij de emotie die hem daarbij beving op doek bracht, des te sterker zal het beeld clat hij schiep, spreken tot hen die ontvankelijk daarvoor zijn. Dit is het geheim van Matthieu Wiegman's kunst: door het ongekunstelde, lief natuur lijke, den klaren eenvoud en de gezonde kracht van zijn beelding wordt deze eenvou- dige en svmpathieke jonge kunstenaar in een breeden kring van kunstlievenden verstaan. Het allereenvoudigst is wel het zittende naakt, dat, stoer belicheamd, met een gezonde plastiek, zooals een beeldhouwer'de vormen kneedt in klei, gebouwd werd in de ruimte Bezien we de borsten. waar het licht over striikt, den buik, de dijbeenen, de armen, dan voelen we er de spieren. de bctten in; dit is een lichaam, in massalen vorm pp doek ge- bracht. Door het expressionisme is de schil der met behoud van den stijl weer tot de zuivere natuurbeelding teruggekeerd. In dit naakt leert men zijn sterven het best kennen evenals in zijn meisjesportret „Tia" in de" volg" nde zaal, waar dezelfde stoere belichaming in zit, de gekuischte ronding der wang, het strijken van het licht langs de huid, heel het staan van dit kopje in de ruimte, in het licht dat leeft ook op den rondenden hals, dat teeder vaagt over het bruine, veer krachtige gezonde haar. Van een ontstellend reeele kracht is dit werk Het jeugdig-reine, het ontluikende voelt men er in; er bloeit iets uit op als een bloem Ook voor den schil der is dit werk een keerpumt geweest, waar bij een zuiverder begripswording ontstond Een groote, klare rust, een heldere kracht. ligt over al dit werk uit den laatsten tijd Over de landschappen uit het Zuiden van Frank- rijk, zooals het gezicht op Saint Martin Vesubie no. 50 dat we op 41, bleeker, meer in schets, terugvinden waar de natuur in strakken eenvoud tot een schoon lijn- en vlak- evenwi.'ht werd gebracht, waarin alle demi neerende accenten, allt domineerende plans met een- heldere bewustheid, met een rustige kracht tegen elkaar zijn overwogen en opge- zet. Opgebouwd zou men willen zeggen, want heel dit natuurtafreel is opgebouwd in de ruimte, in het licht. Lijn voor lijn, vlak voor vlak zou men dit doek willen bespre- ken, len einde de bedoeling des schilders duidelijk te doer, verstaan. Men zie b.v. de strakke neergaande lijn van den voorsten berg op den achtergrond; daartegenover de lijn van den straatweg, waarboven het kerkje en de huizen uitkomen, die met een scherpen hoek de berglijn kruist; hoe vast en stevig zich tegen deze bedie richtingen weer de lijn van het viaduct op den voorgrond verhoudt! Een paar domineerende lijnen in dit natuur- bouwsel, waartegenover ai het rommelige van den voorgrond, al de bewegelijkc, don- kere accenten in de huizen staan en tot rust worden gebracht. Ziet men dit, dan voelt men ook de wijd- heid, de ruimte in dit doek eg het licht, waar in alles staat. Een aandoening geeft het schilderij als een bevrijding: een mild, geluk- gevend gevoel straalt er van uit. Het zelfde voelt men in no. 14 en 9 en 4, twee land schappen uit Bormes, het laatste een winter- gezicht uit Parijs. Het leeft ook in den Chris- tus met het doorstoken hart, waar een milde goedheid uit tot ons komt. WATERSCHAP DE MAASKANT. Met 35 tegen 34 stemmen heeft de vergade ring van het waterschap de Maaskant beslo ten, het waterscnap de Peeldam op te ne men in het waterschap de Maaskant. Daar volgens mededeeling van den dijkgraaf ook de waterschappen de Graafsche- en de Oeffelt- sche Raam bin'nenkort in het waterschap de Maaskant zullen opgenomen worden, zal dit waterschap zich weidra uitstrekken tot de Limburgsche grens en een oppervlakte heb-- ben van 7C.000 H.A. Verder deelde de dijkgraaf mee, dat zeer waarschijnlijk de verzwaring en verhooging van de Maasdijken door de provincie Nbora- Brabant zal ter hand genomen worden, en dat de kosten hiervan 1,600,000 sullen bedra- gen, waarvan het Rijk waarschijnlijk een derde zal dragen. MERCL'RIUS. Onder voorzitterschap van den hcer Jac. Bakker uit Rotterdam heeft Donderdag' te Utrecht de jaarlijksche bondsvergadering Elaats gefiad van den Nationalen bond van andels- en kantoorbedienden Mercurius. In zijn openingswoord zeide de voorzittei U levert het beste bewijs van zelfvertrou- wen en zelfres- pect, dcor U elken morgen te scberen. Veiligheidssclieermes o.m. dat de financieele toestand van den bond zeer gunstig is (een bezit van ruim 120 000 en een daling van het balanstekort met ruim /8000).-Bovendien is de laatste maanden wederom 4000 van de schulden afgelost. Over de salarissen, de rechtspositie en den bedrijfsvorm valt nog allesbehalve te roemen, aldus spr. Om daarin verbetering te brengen zal amengewerkt worden met den R.-K. en den Christelijken bond. Het is jammer dat dat voor die actie niet een samenwerking kan plaats hebben over de geheele linie. Aan den ingang van do zaal werd een ma nifest van het Alg. Ned. Vakverbond uitge- reikt, waarin opgewekt werd om tot dat ver- bond toe te treden. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental ongeveer 6400 bedraagt. Na eenige bespre kingen werd dit, evenals de financieele ver- slagen goedgekeurd. De hcer Feenstra dankte namens het Ver- bond van hoofdarbeiders voor den steun, wel- ken het Verbond van Mercurius ondervonden heeft en waardoor het Verbond vooruitgaat. Spr. leverde critiek op het verspreide manifest van het Alg. Ned. Vakverbond en wees er op dat er weer pogingen gedaan worden om te komen tot een Verbond van den arbeid, van welke pogingen spreker niet veel resultaat. verwacht. Tenslotte uitte spreker de beste wenschen voor den bloei van Mercurius De voorzitter keurde eveneens de versprei- ding van het manifest van het A. N. V. af De begrooting voor 1926 werd vastgesteld tot een bedrag van 122.235 aan ontvang- sten en uitgaven. Vervclgens werd overgegaan tot behande ling van het werkprogram voor 1926. Na uitvoerige besprekingen Verd het bondsbestuur gemachtigd, de voorbereidende werkzaamheden voort te zetten om te komen tot de stichting van een eenvoudige -bank, waaraan verbonden een spaarbank. Bij de verdere besprekingen werd het bondsbestuur gemachtigd, de voorbereidende werkzaamheden voort te zetten om te komen tot de stichting van een eenvoudige bank, waaraan verbonden een spaarbank. Bij de verdere besprekingen werd het bondsbestuur oppedragen, de actie tot verbe tering van de arbeidsvoorwaarden voort te zetten; eveneens het oog te hcuden op den oestand der kantoorbedienden in verband met gtewijzigde arbeidsmethoden. Voorts zal de actie voortgezet worden inzake de vacantie en de Zaterdagmiddagrust, de pensionneering, de sociale wetgeving. het voiledig maken van een overzicht naar de branche-groepeering, en bovendien het steonen van de actie voor goed handelsonderwijs. Meegedeeld werd dat reeds mei zusterver- eenigingen een enderzoek naar de werkloos- heid en de wijzigingen in de personeelver- houdingen wordt ingesteld. Het bondsbestuur zal, indien er goede re- sultaten van te verwachten ziin, emigratie steunen. QVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagmiddag stak de 5-jarige T. G. uit de De Ruijterstraat -den rijweg van de Prins Hendrikkade oostzijde te Rotterdam over, waarbij hij plotseling voor een wielrijdn- moest uitwiiken. Hierdoor geraakte hij onder een door w. 1. S. bestuurden vrachtauto Het linker voorwiel ging den jongen over het li chaam. Zeer ernstig gekwetst is hij per auto van den geneeskundigen dienst naar het zie- kenhuis aan den Cooisingel overgebracht Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn over- leden. DOOR EEN AAP AANGEVALLEN. Vrijdagmiddag was de 17-jarige oppasser H. V. uit de Zijdewindstraat in het openge- bouw van de Rotterdamsche Dicrgaarde be- zig een hok schoon te piaken. Plotseling viel teen aap hem aan en beet Item in beide ban den en in het linkerbeen, waardoor vrij ern- stige verwondingen cntstonden. Hij is in het ziekenhuis aan den Cooisingel ter verpleging opgenomen KORTE BERICHTEN. Zaterdag heeft op plechtige wijze de volledige ingebruiknetning jtlaats gehad van de lijn Axel (Drie Schouv. n)—'Moerbeke van de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Mij. Gister is de bliksent - geslajgen in de groote boerderij van den heer J. Jorritsma,' bij De Lemmttf. De bewoners konden. zich door cen overhaaste vlucht redden. De inboe- del en landbouwwerktuigcn zijn verbrand. Verzekering dekt de schadc. Woensdagavond is te Opijnen de blik- sem geslagen in de woning van den aanne- mer Roelofs. De daardoor ontstane brand was betrekkelijk spcedig gebluscht; echter is er groote schade aangerkht. B. en W. vzau '-s-Gravenhage stellen voor een aanbieding aan te nemen tot ovente- ming van cen 434 pet. leening, groot ten be- dtage van 7,800,000. Gisteren is te Utrecht een druk be- zochte algemeene vergadering van de Veree niging van verificateurs der invoerrechten en acciinzcn gehouden. Donderdag is tc Utrecht de algemeene vergadering van de Vereeniging van direc- teuren en commiezen der posterijen en telegra- fie gehouden. De 70-jarige Meyer uit Stad-Harden- berg is in de Vecht geraakt en verdronken. VoorbijgangiTs hebben zijn lijk opgehaald. Te Schuilcnburg, onder Oostermeer (Fr.), is Donderdag de bakkerij en herhrg van C. T Tjeerdsma afgeb'-anfl Bijna de gehee'e inboedel is verloren gegaan Te Houtigehage is Donderdag de boer- d;rij van H. v. d. Heide afgebrand Vee en inboedel zijn verloren gegaan Doos 60 cent Bij Apoth.en Orogisten Met welk een last of moeite het scheren thans ook gepaard gaat. oodra U rich een Valet heeft aangeschaft, bemerkt U daar niets meer van. Het is de eenvoud reive en het mesje crvan blijft altijd icherp. ImpertBursFa. B. MEIHSmMA DEM H««9

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6