DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No: 115 Dii iiummer bestaat ait 2 bladen. Honderd aclit en twinticrste Jaarffanar 1926 DI1NSDAG 18 MEI Oeze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagennitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsrafmte. Brieven franco aan de N. V. Boefc* en Handelsdrukkerij rjb HERMs, COSTER d IQOH, Voordam C9. Dlrecteur: O. H. KRAK. Telcf.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteurt Tj. N. ADLMA. Bn iten land. NA DEN OPSTAND IN POLEN Van het nieuwe Poolsche overgangsk.i A- net onder prof. Bartel van de Thugutt-partij maa'Kt als minister van Du-tenianiocne z.a- ken niet Skrzynski, maar de voonna.ige Pool sche gezant te Rome, Zaleski, deel mt, gelijk wij gisteren reeds meldden. De overige porte- feuilles zijn in handen van Politjek-neutrale vaklieden. Pilsoedski is minister van Oorlog. Prof. Bartel verklaarde, dat de regeering op den bodem der grondwet staat Zij zal tot de verkiezing van den nieuwen president in functie blijven om de rust te herstellen. Met groote spanning verwacht men de bij- eenroepmg van de Nationale Vergadering voor ae presidentsverkiezing, we Ike kra.h- tens de grondwet onverwijld, dat is practisch binnen 8 tot 10 dagen, moet plaats hebben. Er kondigen zich evenwd moeilijkheden aan door de houding der linksch radicale partij- en, de sociaal-aemocrattn, ae Wizwoleuie en de Boerenpartij. A;le drie partijen publicee- ren verklaringen, waarvan de gemeenschap- pelijke zin is, dat de vruchten van de over- winning van Pilsoedski over de reactie njet door een Nationale vergadering yerloren mo- gen gaan, waarvan de meerdeiheid rechts is. Deze partijen eischen derhalve onmidclellijke ontbinding van het parlement en uitsohri'ving van nieuwe verkiezingen Daarbij is de - °i- lijkheid, dat het Poolsche parlemtnt alleen door eigen besluit zichzelf kan o-ntbinden. On- middellijke ontbinding zou dus alleen door een dictatoriale verordening in strijd met de grondwet mogelijk zijn. Voor zoover men kan nagaan, zegt de Tel. streven zoowel Pilsoedski als Bartel en de voorzitter van den Landdag Rataj ernaar, een dergelijke radicale ontwikkeling tegen te gaan en zich te houdsn aan de grondwet zon- der dictatuur. Het is mogelijk, dat daarom de bijeenroeping der Nationale Vergadering vertraagd wordt om tijd te winneii, en een compromis der partijen voor de presidentsver kiezing mogelijk te maken. De voormalige minister-president Witos is te Wilarow geinterneerd. De ministers Rykc- zynski en Radvan alsmede de tijdelijke lei- der van het ministerie van Buitenlandsche Zaken Morawski, bevinden zich in hun wo- ningen De minister van Handel, Osiewieski, en de minister van Justitie, Biechoeki, bevin den zich te Posen. De voormalige president der republiek, Wojciechowski, heeft zich voor een zomervacantie naar Spaia begeven. De voorpialige chef van dsn militairen vlieg- dienst, kolonel Zagorski en generaal Rozwa- dowski zijn geinterneerd. De voormalige na- tionaal-democratische afgevaardigde Dmow- ski werd gearresteerd1, daar hij uit het ven- ster van zijn woning op de troepen van Pil soedski schoot, Nog onrust in West-Polen. Volgens een bericht uit Warschau is de voorzitter van den Poolschen Senaat, Tram- pscysski, naar Posen vertrokken,-om in West- Polen. dat Pilsoedski vijandig gezind is. als bemiddelaar op te treden. Zijn doel is voor- namelijk het terugtrekken te verlangen van de Posener regimen'en, die bij Zigrardow zijn opgesteld en blijkbaar naar Warschau wilden optrekken. Bartel en Rataj aan net woord Zaterdagavond heeft de voorzitter van den ministerraad, prof. Bartel. aan persvertegen- woordigers verklaard* „Mijn regeering heeft tot taak een einde te maken aan de situatie; weike in den laatsten tijd geschapen was Zij zal aan de burgers veiligheid verzekeren, rust en hervatting van den gewonen arbeid Het is duidelijk, dat deze regeering slechts aan het bewind zal blijven tot de verkiezing van den president der republiek door de Nationale Vergadering, welke binnen zeer kort zal plaats hebben De regeering zal zich positief op de basis van de grondwet plaatsen". De voorzitter van Landdag, Ratai, heeft bii de aanvaarding van zijn ambt als president van de Republiek eveneetis verkla ringen aan de pers afgee'.gd, waarin hij be- vestigde. dat hij het als zijn nicest dringende taak beschouwt er voor te zorgen, dat de situatie ten spoedigste een vo'komen wettig karakter verkriigt. Tk ben er stellig van overtuigd, aldus Rataj. dat alle groepen op besliste wijze aan de pa- cificatie van den toestand zullen medewerken Grondwetswijzig'ng? Witos is te Warschau aangekomen en heeft een bezoek gebracht aan den voorzitter van den I anddag Rataj. De rechtgche partiien verklaren, dat zij een regeering van Pil soedski niet zullen steunen. Pilsoedski zal van het parlement verscheidene grondvvefs- wijzigingen eischen. waarbij o a de Presi dent het recli1 krijgt het parlement te ontbin- den De cfirecteur tier post-erijen, Olszewski is afgezet. Het n'etiwe kaVtie! Hieron-W vo'^n de nam m van al'e nieuwe kabitfts'eden Voorzitter yan den mirpsterraad en minis ber van de spoorwegen: Casltiiir Bartel; Bin- nenlandsche Zaken: Vojevode Mlodzianowski. ad interim Buifenlands-"he Zaken: de gezant in Italie Auguste Zaleski; Oorlog: Joseph Pilsoedski; Financien: de onderstaats-secreta- ris aan het ministerie van Financien Czecho- wicz; Openbare Werken: professor Broniews- ki, a. i. Arbeid: de directeur van het departe- ment Jurkiewicz; a. i. Landboaw en agra- rische heivormingende oud-onderstaats- secretaris van Landbouw Raczynski; Industrie en Handel: de directeur van het departement Hypolite Cliwic; a. i. Openbaar Onderwijs: prof. Mikulowski Pomorski; Justitie: prof. Vencellas Makowski. Eischen van de soc. partij Uit Krakau wordt gemeld, dat het soc. partijbestuur in verband met de vorming van de regeering, waaraan het geen deel nam, eischt: onmiddellijke ontbinding van het parlement; het staatspresidentschap van Pil soedski; de vorming van een arbeiders- en boetenregeering; gelijke reehten voor de na tionale mlnderheden; bestraffing van Witos, Korfanty en den afgetreden staats-president. Ook de boerenpartij stelde als voorwaarde voor deelnetning aan de regeering: onmid dellijke verkiezingen. zoodat de vorming van den voorloopige amotenarenregeering de eenige uitweg was. Behalve de aanneming van een voorioopige begrooting schijnt op het oogenblik geen parlementaire arbeid mogelijk, zoodat het reces wel dadelijk beginnen zal. NA DE STAKING IN ENGELAND. Een dankbetuiging van Baldwin. De Engelsche premier Baldwin heeft een dankbetuiging gericht tot de vrijwilljgers, waarin hij verklaart, dat bijna een half milli- oen ingeschreven, waarvan echter slechts 10 pCt. opgerocpen zijn, dank zij den korten duur van de staking; voot de extra uitgaven noodig zijn, vooral daar de vrijwilligers geen salaris genoien. Men gelooft, dat de kosten van dit conflict lager zullen zijn dan die van de kolenstaking in 1921. De voornaamstc uitgaven betreffen het transportdepot in Hydepark en een klein ver- lies op de uitgave van de „Britsch Gazette." Indien echter een aanvullen belasting noo dig is, zal minister Churchill in den herfst een suppleir.entaire begrooting indienen. Het is dan tevens mogelijk, dat supplementaire invoerrechten worden ingcsteld overeenkom- stig de wet tot bescherming der industrie." Naar de secretaris van den spocrwegarbei- dersbond, Cramp, mededeelt, heeft zijn vak- vereeniging een millioen pond verloren, bij een fonds van 1.7 millioen. Van de andere vakbonden, die veel minder reserve hadden, zijn verscheidene reeds finan- cieel uitgpeut. De regeering stelt zich voor, zoo spoedig normale omstandigheden zijn te- ruggekeerd, een diepgaand onderzoek in te stellen naar de handhaving van de essen- tieele diensten. Voor het oogenblik blijven de noodtoestand-bepalingen nog van kracht. De regeering is van plan een compleet re gister bij te houden van alle vrijwilligers voor nationale diensten. Voor meer dan vijftigduizend pond is in drie dagen tijd ingeschreven op het „Times"- fonds voor de politie, ter erkenning van de verrichte diensten gedurende de staking. Naar een normalen toestand. De toestand wordt langzamerhand weer normaal. Het spreekt van zelf dat dit, na een staking.van een dergelijken omvang slechts geleidelijk kan gaan. De arbeid krijgt overal weer zijn normaai karakter, ook in de zeehavens, met uitzonde- ring van Manchester-, waar de dokwerkers, die lid zijn der vakorganisatie, weigeren sa men te werken met dokwerkers, die geen lid zijn der vakorganisatie, die de autoriteiten weigeren te ontslaan. In een correspondence van de Tel. uit Lon- den lezen wij het volgende: „Voor de depots en aan dc havens staan lange queues van mannen, elk met hun ge- schreven verzoek, inhoudende de belofte nooit meer zender onderhandelingen tot staking over te gaan, in de hand, ongeduldig te wachten om weer aangenomen te worden en aan het werk te gaail- En als hun toegestaan is te teekenen, grij pen zij weer naar de handles en naar alles wat eenmaal'hun oudc werk was. Een eenigszins augstige andere helft wacht nog. Pas 50 pet. van het spoorwegverkeer is in gang gezet. Pas 70 pet. van de mannen is weer aangenomen. Eerst 60 per. van het oude Engelsche leven herneemt zijn vroegeren loop. Kenschetsend voor den Engelschen geest zijn verscheidene particuliere werkge- ,vers. die hun terugkeerende arbeiders geheel vrijwillig en impulsief beloofclen:Boys wij willen niet, dat jullie vrouwen en kinde- ren lijden onder jullie vergissing. Hier, boys, ie krijgt de negen stakingsdagen vol uitbe- taa'd- Maar nu aan het werk Dat maakt beter indruk dan repressailes!" De kosten der staking In irfwoord op een in het Lagerhuis ge- steide vraag zeide Churc' ill, de kanselier van de Schatkist, dat naar schattjng de kos ten van de staking voor de regeering 750 000 pond sterling bedroegen. Hij geloofde niet dat het noodig zou zijn, verhooging van de belastingen voor te stellen. Der regeering dankbaar gezind Sr James Martin, president van de Londen- sche Kamer van Koophandel, heeft aan den Engelschen premier een brief gezonden, waarin hij namens zestigduizend handelshui- zen, bij de Kamer aangesloten, tot den pre mier en de andere leden der regeering de de groote waardeering en bewondering uit- spreekt, die alien geveelen voor de wijze. waarop de regeering gedurende de afgeloo- pen kritieke dagen heeft gezorgd voor de in- standhouding van de vitale diensten des lands en voor de voedselvodrziening van het volk. Cook wil het Russische geschenk aanvaarden. Het door den Russischen bond van mijn- werkers gedane aanbod van 2.600.000 roe- bels zal waarschijnlijk Donderdag door de gedelegeerdenccnferenti# der mijnwerkers worden besproken. Cook, de secretaris der Mijnwerkersfedera- tie, verklaarde in een interview, dat wanneer een verzoek wordt gedaan om geld van on- verschillig wie of onverschillig waar, hij hef geld van de Russische mijnwerkers even gaarne zou aannemen als het <?eld van wien ook. Qeen algemeene staking ooit doeltreffend. Cramp, secretaris van den Nationalen Bond van Spoorwegpersopeel, verklaarde in een te Plymouth uiigespr'oken rede, dat hij niet geloofde, dat een algemeene staking in de industrie ooit doeltreffend kon worden uit- gevoerd, omdat, wanneer zij tot haar logisch einde werd doorgezet, de stakers zichzelf evenzeer zouden uithongeren en tot lamheid slaan als ieder ander. DE TOESTAND IN MAROKKO. - Sedert de heivatting der vijandelijkheden zijn de Fransche en Spaansche strijdkrachteu naar het Oosten en het Zuidoosten voortge- drongen. De Spaansche troepen, die te Al'hucenias gereed lagen, trokken naar het Zuiden, dor.h bij hun sucessen leden zij aanzienlijke verlie- zen. Vele gewonden zijn Tetoeao binnenge- bracht. De Riffi beweren verder vele Spaojaarden te hebben gevangen genomen. Op het WesieiijK from, in de nabijhdd1 van de Tanger-zone, hebben de Riffi en Dje- balla's de stammcn, die zich onlangs aan ie Spanjaarden hebben onderworpen, overrom- peld. Het versterkte dorp van Zclla!-Caid, den leider der Beni-Zoaar-stam werd eveneens bestormd en ingenomen. Zellal zelf ontvlucht- te gewond en ligt thans in het ziekenhuis re Tanger. De meesten van zijn bloedverwanten en volgelingen zijn geaood of gevangen geno men. In Tanger komen vele vluchtende vrouwen en kinderen aan. In de nabijheid van Tetoe- an zijn de onderworpen Beni-Madan aange vallen door Riffi en Djeballa's. Het dorp werd in brand gestoken en vele bewouers zijn gevangen genomen. Zoowel daar als in de streek van de Beni-Zoar zijn door de Riffi vele represailles genomen. De Spanjaarden schijnen niet bij machte te zijn deze repre- sai'its te voorkomen. Door de met de verpleging be'aste Fran sche en Spaansche doktoren en hun assisten- ten in het Rif worden niet alleen de Spaan sche en Fransche gevangenen, maar ook de gtwonde Riffi verzorgd. De Fransche en- Spaansche troepen op de Wad-Kertlinie hebben hun posHie verbeterd en eenige punt-en bezet halverwege de vallei van de Wad N'koer. De Fransdien hopen Bab el Arba te bezetten, terwiji zij ook het Riffi-centrum EA Berabar bedreigeh. In het Westelijk gebied van de Djebala Bala:h, in het land der Beni Mestara, hebben zij eenige plaatsen bezet, terwiji twee belangnjke dor- pen van dezen stam onderworpen zijn. In het geb'ed ten Noorden van Taoenat heeft de Beni Zeroealstam, wdke van het Westen uit door de Franschen wordt be- dreigd, zonder succes den Beni Mallastam aangevallen, die den Franschen goedgezind is. Met Fracisch-Spaansche offensief tegen het Rif wordt van het Oosten uit vcortgezet. De inlandsche hulptroepen, die de voor- hoede vormen, hebben punten bezet, weike nog geen*twee mijl verwijderd zijn van El Berabar, gelegen aan de Wad Nikoer-linie. terwiji naar het Noordwesten de Alhucemas- baai wordt bereikt. Bij de gevoerde gevechten werdta 3 veld- kanonnen van de Riffi buitgemaakt, die verle- den week nog tegen de Fransche en Spaan sche troepen werden gebruikt. Als gevolg van deze beweging en van het gelijktijdig vooruitschuiven der Sprajaarden, Westwaarts van de Melilla-zdne en Zuid- waartg vanaf Adjir (de Spanjaarden liggen rpec-r dan tien miil van de kust) worden de Beni Tenzaman en de Beni Toetzin bedreigd Deze stammen bewonen de kuststreek ten Westen van de Meliila-zone en de mogelijk- heid is niet uitgesloten,.dat deze stammen van de Rif-troep:n zullen worden afgesneden. In deze streek was het, dat de Spanjaarden in 1921 groote verliezen hebben geleden, zoodat de huidige positie voor het prestige van de Franschen en Spanjaarden van groot belang is. De officieele Spaansche militaire berich- tendiensf meldt, dat in het district Adjir de opmarsch der Spaansche troepen met succes voortgezet wordt. De tegenstand der Riffij- nen zou zeer zwak zijn. Verschillende hoog- ten zijn door de Spanjaarden bezet. Een aan- vullend telegram uit Rabat meldt, dat in het district Fez, waar de Spaansche en Fransche troepen aan een front streden, dcor de Riffij nen groote verliezen zijn geleden. ONTHULLINGEN OVER DE PUTSCHPLANNEN. In den Pruisischen Landdag is gister door den minister-president, Braun, een uitvoerige redevoering gehouden over de door de politie ontdekte Putsch-plannen. Hierbij betoogde hij, volgens de Tel., o.m. te kunnen bewijzen, dat men te doen heeft ge- had met een soortgelijk geval als in 1920 bij den Kapp-Putsch. Zelfs indien men slechts met fantasten te doen zou hebben gehad, al dus spreker, hetgeen echter helaas niet het ge val is, dan nog had de Pruisische politie den plicht deze aangelegen-heid au serieux te ue- men. Want ook door fantasten kan verschrik- kelijk onheil worden veroorzaakt. Braun citeerde o.m. uit een in beslag geno men brief een passage, vermeldende, dat alles moest geschieden, om president Hindenburg der Rijksgrondwet, we!k artikel den uitzonde- ringstoestand betreft. Hindenburg moest er te winnen voor de toepassing van artikel 14 van overtuigd worden, dat alleen een bruik- bare dictatuur van krachtige persoonlijkheden aan het parlementarisme een einde zou ma ken. Schriftelijk kan ik niet meer meedeelen, al dus bedoelde brief, maar uwe exxcellentie kan zich er op verlafen, dat alles zal geschieden, wat in onze macht staat, om den president te overtuigen van de juistheid dezer maatrege- len. President Hindenburg, zoo vervolgde Braun, is voor deze pogingen niet bezweken en heeft mij op mijn desbetreffende vraag verklaard, dat het geheel vanzelf spreekt, dat hij absoluut buiten het Putsch-plan staat. Ten slotte verklaarde spreker nog, dat de Pruisische regeering alle haar ten dienste staande machtsmiddelen zal aanwenden, om pogingen tot het plegen van hoogverraad in den kiem te smoren. HET VALSCHE MUNTERS-PROCES TE BOEDAPEST. In de zitting van gister van't proces tegen de francsbiljettenvervalschers, vond het niet alledaagsche feit plaats dat twee Katholieke bisschoppen, met elkaar werden geconfron- teerd, n.l. graaf Mikaes en Zadravecs. Mikaes bleef daarbij bij zijn bewering dat Zadravecs uitlatingen had gedaan, welke er, zij het dan ook niet oogenblikkelijk, dan toch ziidelings, er op wezert dat Zadravecs wist dat de regee ring kennis van de zaak had- Zadravecs be- streed dit echter en ontkende een dergelijke uitlating gedaan te hebben. Levendige belang%telling bestond voor het verhoor van den oppositioneelen markgraaf Pallavicini, die verklaarde van deelname der regeering eveneens gehoord te hbben; hij had hiervan echter nieis concreets vernomen. Het Hof besloot daarop om Pallavicini nie* te beeedigen, omdat zijn verklaringen veel tegenstrijdigs bevatten. In de zitting van morgen zal waarschijn lijk de minister-president, graaf Bethlen wor den gehoord. DE REGEL1NG DER SCHULDEN. Wij berichtten gister reeds de aankomst van den Franschen minister van financien. Raoul Peret, te Londen. Gemeld wordt, dat hH, in gezelschap van twee financieele deskundigen, in het Lager huis een bijeenkomst heeft gehad met Chur- chil. den kanselier van de Schatkist. Peret, die het mogelijk acht om direct to- overeenstemming te komen, deelde Churchill mede dat hij in den loop van Mei of Juni zou terugkomen. Vertegenwoordigers van de En gelsche Bank en de Fransche Bank zullen morgen de kwestie van een overeenkomst tus schen de beide banken bespreken. Peret zal Woensdagmorgen uit Londen vertrekken EEN ALGEMEENE RAAD VAN MOHAMMEDAANSCHE LANDEN. De Executieve voor het Kalifatencongres te Cairo heeft een resolutie aangenomen, waar in gezegd wordt, dat de verkieziag van een Kalief voorloopig als een onmogelijkheid moef worden beschotiwd en dat de gemeen- schappelijke cultureele en religieuse belangee der Mohammedanen het best kunnen worden voorgestaan door het instellen van een Alge- meenen Raad van Mohammedaansche land-en. DE KAB1NETSCRISIS IN BELGIe. Brunet heeft definitief de opdracht tot het vormen van een kabinet geweigerd. De Bel- gische kening heeft Jaspar, minister van Staat, katholiek, met de vorming van een mi nisterie belast. Jaspar heeft zich zijn ant- woord voorbehouden. DE LANDING VAN DE „NORGE" - Het bericht van de aankomit van de „Nfor- ge" in Alaska heeft te Rome geleid tot uitbun- dige betuigingen van vreugde en opluchting na het angstige wachten. Onverwijld werden de vlaggen overal uitgestoken. De klok van het Kapitool luidde langen tijd. In de stad heerschte een feestelijke drukte. Een gewel- dige menigte kwam bijeen voor de woning van de familie Nobile, waar het tot een onbe- schrijfelijke uitbarsting van geestdrift en vreugde kwam. Mevrouw Nobile moest op het balcon komen om de menigte te bedanken. Een delegatie van leiders en arbeiders der luchtvaart-constructiewerkplaatsen ging de woning binnen en wenschte mevrouw" Nobile, die van vreugde wcende, hartelijk geluk. Het bericht werd in de Kamer medegedeeld door den onderstaatssecretaris voor de lucht-' vaart, generaal Bonzani. Het werd ontvan* gen met een langdurige ovatie. Alle afge- vaardigden verhieven zich van hun zetel. De commandant van de „Norge", Nobile. heeft aan Mussolini verslag uitgebracht van den tocht, die een ontzettenden strijd was te gen de elementen, als sneeuwstormen en mist De Tel. meld daarvan: Op het eerste gedeelte van den tocht van Spitsbergen naar Alaska, een afstand van 3500 mijl had men niet met moeilijkheden te kampen. Op het tweede gedeelte, voorbij Point Barrow, hechtte zich, zooals gemeld, ijs vast aan de metal en deelen van het schip, waar- door eenige schade werd veroorzaakt, hoewel de voorzorgsmaatregelen wel aan de verwach- tingen voldeden. Het traject van Point Barrow naar Alaska was zeer moeilijk, daar de „Norge" boven de Behringstraat van den koers was afgewekeu door den krachtigen wind en den zwaren mist. Toen de „Norge" Nome naderde, werd men wederom door sneeuwstormen bedreigd, er werd -echter gebruik gemaakt van een tijde lijke windstilte om te landen. De landing is op de meest volmaakte wijze feschied. fndicn de weersomstandigheden net adden veroorloofd, zou Nobile zijn vlucht voortgezet hebben, daar hij een voldoende reser\re aan brandstof aan boord had- 4 De houding van de bemanning was gedu rende den geheelen tocht bewonderenswaar- dig. De afstand van Rome over de Pool naar Alaska bedraagt 13.000 K.M. die in 172 vlieg-uren werden afgelegd, hetgeen vlugger was dan in het plan voor den tocht voorzien was. De „Norgeheeft dus bewezen onder alle omstandigheden zijn taak als luchtschip te blijven vervullen. Met luchtschip zwaar beschadigd. De dagbladcorrespondent van de Tel. H. L Philips, die heden per vliegtuig van Nome, naar Teller is geweest, deelt mede, dat de] „Norge" aanziinlijk beschadigd is, omdat bij; de landing slechts een twintigta! personen aanwezig waren, die niet konden verhinderen, dat het schip heen en weer werd geslingerd," nadat het reeds gedeeltelijk leeggeloopen was Vele zware steunbalken zijn krom getrok- ken en moeten, naar Nobile verklaarde, ver- vangen worden. Het schip wordt streng be- waakt, daar de inboorlingen pogen een souve nir machtig te worden. Nobile zeide: „Wij hebben op een hoogte gevlogen, die varieerde van 400 tot 7200 me ter op het traject van de Pool naar Alaska. Onze pogingen om draadloos met de buiten- wereld in contact te komen, waren geduren de geruimen tijd na onze landing te Teller onmogelijk, doch eindelijk hoorde Nome ons. Larsen verklaarde nog, dat er veel open water is gezien aan de Pool. Ellsworth zeide. dat hij rotsachtige eilandjes heeft gezien, di«- echter te klein waren om den naam van land te verdienen. Een telegram van Mussolini. Mussolini heeft het volgende telegram aan Nobile den commandant en bouwer van het luchtschip „Norge" gezonden: „Uw triomftocht vervult het geheele Ita- liaansche volk met enthousiasme en trot9. Ik omarm U en Uw onverschrokken tochtgenoo- ten". Aan Nobile's echtgenoote zond Mussolini een mand met rozen en een eigenhandig ge- schreven brief, waarin hij verklaarde: „Deze rozen zijn de uitdrukking van mijne groote bewondering voor Uw heroischen echtgenqot Hij heeft een onuitwischbaar blad in de Ita- liaansche geschiedenis geschreven". De ko- ningin heeft aan de dochter van Nobile, di. gisteren ^aar eerste communie deed, een kos* baren ring geschonken ter herinnering aan den triomf van ha ren vader. DE WILD. TFLEFOON 34 en 35. IJierwaren. Oereedschappen. Machines. Finisi-oudel ke artikeien. Alle'fn Kw-alite ts-artikelen. Toch goedkoop!

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1