WOUDA's Bij Ruwe Schrale Huid PUROL Met Dr. Van der Sleen op reis.S Lm. ■mm Zuiver Boekweitmeel Voor winkeliers bij Gross. v,h. M. DE HAAS, Alkmaar. stoomschip Jan van Arkel, welk vaartuig aan de Oosterkade te R'dam lag, gevallen te zijn. Het dier behoort toe aan den expediteur K- L. uit de Hugo de Grootstraat. DIEFSTAL. De 22-jarige kantoorbediende P. M. A. F. was het vorige jaar ontslagen bij een bank* anstelling aan den Noordblaak te Rotterdam. Kort daarop kwam hij op het kantoor onder voorwendsel Fransche francs te willen koo- pen. Van het oogenblik, dat hij even alleen gel a ten werd, maakte hij gebruik om 300 te stelen. Van dezen diefstal is toen geen aan- fifte gedaan- Het is evenwel gebleken, dat na dien tijd zich geregeld aan allerhande diefstallen heeft schu!. g gemaakt, en nu er tot vervolging overrGaan is, komcn van alle kanten aangiften los. Zoo zou F. zich schul- dig hebben gemaakt aan diefstallen van bankpapier ten nadeele van den bankbedieude H. H. van den Coolsingel, van den kantoor bediende O. S. uit de Eerste Middeliand- straat, van den kantoorbediende F. D. C. R., van de firma G. B. van den Goudschensingel, van den kantoorbediende R- uit Hamburg, van de weduwe v. d. B. en haar dochter, wo- mende aan den Coolsingel, en van den kan toort>ediende O. H. I. H. van de Rechter Rot- tekade. Het geld zou hij uit portefeuilles en taschjes gestelen hebben. Voorts wordt hij verdaeht van verduistering van een rijwiel ten nac'eele van den rijwielhandelaar J. V. uit de v. d. Duynstraat en van diefstal van een gouden hot logeketting. Den laatsten tijd bezocht hij geregeld ca ll's, vergezeld van een hondje. Het hondje. dat hij klaarblijkelijk daartoe gedresseerd had, toonde zich zeer speelsch en liep weldra de cafedeur uit. F. ging er dan achteraan om het terug te halen. Was F. eenmaal buiten, dan kwam hij niet meer terug om zijn verte- ring te betalen Vannacht is F. in zijn woning van zijn bed gelicht, naar het politiebureau aan de Groot 2 Paauwensteeg overgebracht en daar opgeslo- ten. OVERTREDING VAN DE BEGRAFEN1SWET. Voor den kantonrechter te Leiden was gis fer gedagvaard C. A. P., bloemist te Noord- wijkerhout, die vervolgd werd wegens't doen bouwen van een cafe-restaurant binnen een afstand van 50 meter van de begraafplaats der Nedrl. Herv. gemeente aldaar. De ver- dachte was niet verschenen. De aannemer, als getuige gehoord, ver- klaarde het cafe volgens opgave van een ar chitect ter plaatse te hebben gefoouwd. Het •was 48V2 meter van de begraafplaats verwij- derd. De burgemeester van Noordwiikerhout, de heer A. A. C. M. van Iersel, deelde desge- vraagd mede, wel een bouwvergunning voor het pand te hebben afgegeven, doch deze hield slechts in dat het volgens de Woning wet veroorloofd was daar tot bouwen over te gaan. Het was getuige toen niet bekend, dat de te bebouwen grond te dicht bij de begraaf plaats lag. De predikant der Ned. Hervormde gemeen te te Noordwijkerhout, ds. Hofstede, verklaar- de desgevraagd, dat zijn gemeente vernieti- ging had aangevraagd van de verleende ver- gunning tot bouwen, echter zonder succes. daar de Kroon beslist had, dat de Hervormde gemeente in kwestie diet de oorspronkelijke aanvrager van het verzoek was Het lag ihans niet direct in de bedoeling het huis te doen verwijderen, maar te voorkomen dat er ter plaatse nog meer huizen zouden worden geplaatst. De ambtenaar van het O M., mr. A. vaG der Elst, vestigde er de aandacht op, dat hoe- wel te goeder trouw, verdachte zich aan over- tretling van de Begrafeniswet heeft schuldig gemaakt. Hij zal dus tot het opleggen van straf moeten requireeren. Bij een veroordee- lend vonnis schrijft de Begrafeniswet 00k hnperatief voor, dat het gebouw in kwestie door den eigenaar zal moeten worden opge- ruimd. Hij geeft daarom verdachte in over- weging, bij een eventueel veroordeelend von nis gratie aan te vragen, hetwelk hem in dit geval waarschijnlijk wel zal worden verleend. Hij eischte hierop 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraak over 15 dagen. INBRAAK. TWEE MANNEN NEERGESCHOTEN. Gistemacht is, naar de N. R. Crt. meldt in de eenzaam gelegen woning van den land- bouwer Hoogerbrugge aan den Hofweg onder Overschie ingebroken. Vermoedelijk heeft de inbreker zich laten insluiten. Nadat de bewo- ners zich ter ruste hadden begeven, heeft de inbreker de toegangsdeur tot de slaapkamer weten te openen. Op het oogenblik, dat hij zijn slag wilde slaan, Kwam de broer van Hoogerbrugge, die bij dezen inwoont, thuis Hij vond de deuren open en riep Hoogerbrug ge, die ijlings uit bed kwam. De zich in de slaapkamer bevindende inbreker trok daarop een revolver en schoot Hoogerbrugge neer. Vervolgens keerde hij zich naar den broer van Hoogerbrugge, dien hij in de worsteling, welke volgde, eveneens levensgevaarlijk wondde door een schot uit zijn revolver. De inbreker wist te ontkomen. De gebroeders Hoogerbrugge zijn door den geneeskundigen dienst uit Rotterdam naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De toestand van Hoogerbrugge, die in de borst is getroffen, is wel ernstig, maar niet levensgevaarlijk. De politie is vannacht nog onder leiding van burgemeester Konings met het onder- zoek begonnen, tot nog toe zonder veel resul- taat. Het hooren van dc twee gewonden ging zeer moeilijk. EEUWFEEST Dr. P. J. H. CUIJPERS. Naar ,,de Tijd" verneemt, is men te Roer- mcod, zijn geboorteplaats, voornemens den 16en Mei 1027 plechtig het eeuwfeest van den bouvvmeestcr Dr.'P. J, H. Cuijpers tc vjeren KOLEN AAiNGEBOORD BIJ VLODROP. In het mijnveld bij Vlodrop zijn door den coortoren bij Klooster de eerste kolen aange- boord op 440 meter diepte, NA DEN WATERSNOOD. In de laatstgehouden vergadering van het „nationaal pluimvee-watersnood-comite" is het bericht besproken, dat de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond en de Noord-Bra- bantsche Christelijke Boeren bond' 10,000 hennen van acht weken hebben besteld bij het Pluimveebedrijf op Schoonderlogt te Elst en de boerderij Harscamp. Verzocht wordt dit bericht te verbeteren in dien zin, dat de bestelling niet is geschied dOor deze bonden, doch door het nationaal pluimvee-watersnood-comite, dat in samen- werking met het Nijmeegsche watersnood- comite den wederopbouw van den pluimge- diertestapel in Maas en Waal, in het rifle van Nijxnegen en in den polder der drie dorpen (Hermen, Aerdt en Pannerden) regelt, met gelden, daartoe beschikbaar gesteld dbor de algemene vereenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland tc Amsterdam. KORTE BER1CHTEN. Te Amhem is Zaterdag de algemeene vergadering van de Vereeniging Het Neder- landsch Openluchtmuseum gehouden. De di- recteur-secretaris, de heer A. A. G. van Erven Dorens, heeft daarin verslag uitgebracht be treffende den staat der vereeniging en haar verzameling over het jaar 1925. De jaarlijksche vergadering van de Ver. Het Generaal Van Heutszfonds is Zaterdag te Amsterdam gehouden, onder leiding van den voorzitter, den heer J. H. Solkesz. De rechtbank te Assen heeft Zaterdag W. K. v. d. M., vroeger stationschef der Eer ste Drentsche Stoomtramweg Mij. te Emmen, thans zonder berocp, te Amsterdam, wegens verduistering van gelden van de maatschap- pij veroordeeld tot 6 maanden gevangenis- straf. De heer B. Roelofzen te Eindhoven, die verleden week aldaar uit een tram is geval len, is aan de kwetsuren overleden. Zaterdag is te Vrouwenbuurt (Fa.) de 9-jarige J. S. door een motorfiets overreden en korten tijd daarna gestorven. Te Dokkum is de 15-jarige G. J., die een kaatsbal naliep, door een autobus over reden. Hij was op slag dood. In Den Haag is Zaterdag overleden, in den ouderdora van 82 jaar, de heer W. J. van der Hoeven, gepens. kolonel der infanterie. officier in de Orde van Oranje Nassau. Zondagnacht is te Winschoten de siga- renfabriek De Hoop, van de firma Veendorp, geheel afgebrand. E>e oorzaak van den brand is onbekend. De fbriek was verzekerd. Zaterdagavond heeft de Nederl. Tand- technische Vereeniging in Amsterdam een cpenbare samenkomst gehouden, waarin de bekende kwestie inzake het toepassen van de volledige prothese door tandtechnici werd be- handeld. Te 's-Gravenhage is Zaterdagmiddag de jaarlijksche vergadering gehouden van het Nederlandsch Comite tot onderzoek van dc oorzaken van den wereldoorlog. Vrijdagavond heeft de heer R. Schuiling uit Deventer in de gehoorzaal der Volksuni- versiteit te Enschede een lezing over de geografische zijde van het verdrag Neder landBelgie. Het departement van marine deelt mee dat er een commissie wordt ingesteld tot het onderzoeken naar de oorzaken van de ramp van den motorschoener no. 2 van het 2e dis trict op 25 November 1925. Buitenland. DE ONTEIGENING DER DEUTSCHE VORSTENHUIZEN. Nu de Rijksdag het door het „volksbegeh- ren" geeischte wetsontwerp in zake de ont- eigening der voormalige vorstenhuizen heeft verworpen, heeft de Rijksregeering in haar vergadering van gisteren besloten, het refe rendum in deze aangelegenheid uit te schrij- ven. Dit zal wel op 20 Juni plaats vinden, naar officieel wordt gemeld. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN NOORD-ITALIe. Tengevolge van de hevige regens der jong- ste dagen, hebben in Nrd.-Italie groote over- stroomingen plaats. Volgens telegrammen uit Venetie zijn verscheidene rivieren buiten haar oevers getreden. Vele bruggen zijn verwoest. De stad Vicenza staat voor een groot gedeelte onder water. Ook uit de steden Padua, Pia- cenza, Verona, Brescia, Alexandria, Turijn en Bergamo worden overstroomingen ge meld. Op vele plaatsen is het telefoon- en tele- graafverkeer gestoord. In Bergamo en Bres cia zijn de electrische centrales overstroomd en is de eledriciteitsvoorziening gestoord De storm nam in verscheidene plaatsen den aard van een cycloon aan Ook in Rome en Palermo is schade aangericht. De Adige staat bijna 3 meter boven haar hoogwaterniveau. De overstroomingen zijn ernstiger dan die van 1882. In een later bericht wordt gezegd: Omtrent de overstroomingen, die in het Noorden van Italie tengevolge van de hevi ge regens hebben plaats ge' ad, kan nog ge meld worden, dat ook de rivieren Bormida, Belbo, Orba en Erro buiten hare oevers ge treden zijn. Het bekken van de Bormida staat geheel onder water. Nadere bijzonderheden omtrent de overstroomingsramp komen schaarsch binnen, daar de telefonische en te- legrafische verbinding met de geteisterde streken verbroken is. Duizenden militairen zijn tot het redden van vrouwen en kinderen en het opwerpen van nooddijken aan het werk gezet. Omtrent de schade kan natuurlijk nog niets worden vastgesteld. Zeer zeker zal deze vele millioenen lire bedragen. Nadere berichten uit Allessandria melden. dat het water in den omtrek nog steeds stij- gende is. MEXICO F.N HET VATICAAN. De „New York Herald" verneemt uit Mexi co dat de Mexicaansche regeering bevolen heeft den Pauselijken nuntius in Mexico, i Caroaaa. uit te wiizen. van Handen en Geiaai Doo»30-60-90cl, gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende II. RUSSISCHE „BEDRIEGSTERS" IN CHINA. Als het werkelijke Russisdie gevaar in China beschouwen vele Engelsche en Ame- rikaansche dames uit Sjanghad de aardige Russinnetjes, die door de hoog-opgaanae golven der revolutie naar het Verre Oosten werden gespoeld. Mag men de verontwaar- digde Angeisaksische vrouwen gelooven, dan zijn al deze Russinnen bedriegsters, verleid- sters. filmvampiers. Een feit is het in ieder geval, dat vele joo- ge Engeischen en Amerikanen hun verlovinr gen met rasgenooten verbroken hebben en voorkeur toonden voor de Siavische schoo nen. Een feit is ook, dat in bijna alle echt- scheidingsprocessen, die zich den laasten tijd te Sjanghai hebben voorgedaao, de Russin nen cen fatale rol bleken te spelen. De Sjanghai'sche dames dringen nu in in- gezonden stukken op uitwijzing dier Russin nen aan, maar dezen blijvtn het antwoord niet schuldig; wij kunnen er toch niets aan doen, zeggen zij, dat wij niet zoo „platbor- stig en platvoetig" zijn als de juffers uit En- geland. Nu moet men erkennem, dat het voor de Russische meiskes niet gemakkelijk is, geen fatale rol te spelen. Zij nebben door de revo lutie haar nationaliteit verloren, staan onder Chineesche jurisdictie. Zij vinden, zelfs als zij zich daarvcor nispaimen, moeilijk een betrek- king, want zij kennen op enkele woorden na geen Engelsch. Velen, die slechts beschikken over een aantrekkelijk uiterlijk en charmante manieren, bekwaamden zich tot zangeressen en danseressen. En daar had men deze pop- pen aan het dansen Als men nu begrepen heeft, waarom de Ange'.salcsischc dames woedend zijn, is het niet meer dan billijk, te vermelden, dat de Angeisaksische heeren de partij der Russin nen trekken. Een Engelschman te Sjanghai, die met een Russin huwde, ging zelfs zoover, te declameeren: Het versdiijntn der Russin nen in het Verre Oosten was een gesd!enk van den hemel, waarvoor wij niet dankbaar genoeg kunnen zijn! DE VOLKENBONDSRAAD. De studiecommissie betreffende de reorga- nisatie van den Volkenbondsraad heeft gister met enkele stemonthoudingen het reorganisa- tieplan aanvaard. De houding van Brazilie is nog enzeker. VERK1EZINGSTERREUR IN ROEMENIe. De verkiezingscampagne in Roemenie heel! plaats onder de grootste terreur van de zijde der regeering, zooals men zelfs in Roemenie nog niet beleefd heeft. In enkele Zuidelijke provincien van Bessarabic werden candida- ten van de Roemeensche Boerenpartij met ge- weld verhinderd hun lijsten in te dienen. De dorpen werden door de gendarmes omsingeld, die beletten, dat deze candidateo in ccatact komen met hun kiezers. EX-SULTAN MEHMED VI OVERLEDEN. Naar de „Matin" uit San Remo verneemt, is aldaar in den nacht van Zaterdag op Zon- dag in Villa Magnolia de ex-Sultan van Tur- kije Mehmed VI aan een beroerte overleden. Den 17den November 1922, eenige dagen na de afschaffing van het Sultanaat door de Turksche Nationale Vergadering, kreeg Meh med VI, die in 1918 aan het bewind was ge- komen, order, Constantinopel zoo spoedig mogelijk te verlaten. Eerst begaf hij zich naar Montreux, vervolgens naar Como, ten slotte vestigde hij zich te San Remo. Mehmed VI, die nimmer afstand had gedaan van zijn Kalifaat, had nog kort geleden een uitvoerig memorandum doen toekomen aan het Kali- faatcongres te Cairo, waarin hij zijn aanspra- ken verdedigde. KORTE BERICHTEN. De overstroomingen in het gebied van de Midden-Wolga nemen een ernstig karakter aan. Re.eds is enorme schade aangericht. Over het praesidium der voorbereidende ontwapeningsconferentie deden gisteravond te Geneve verschillende geruchten de ronde. Genoemd worden jhr. Loudon, De Brouckere, de Tsjecho-Slowaaksche gezant te Bern, Ve- verka, en een der Zuid-Amerikanen. Te Krumrabeck nabij Liibeck is een wapendepot, waarin 80 machinegeweren wa- ren opgeborgen, ontdekt. Volgens een bericht uit Boekarest is Zondagnacht door onververhitting van een ketel een cnemische fabriek bij Clausenburg in de lucht gevlogen Van de arbeiders werden er 42 onder de puinhopen bedolven, van wie er zes zijn gedood. Een aantal Belgische ministers en mi nisters van staat, benevens de oud-ministers van Financien Levie, Theunis, Liebaert en Vandevijvere hebben den financieelen toe- stand besproken en de maatregelen, die men morgen in het pariement moet voorstellen om de Nationale Bank in staat ie stellen aan haar aflossingsverplichtingen te voldoen. Voor de Amerikaansche ambassade is te Buenos Ayres Zondagavond laat een bom ontploft. Persoonlijke ongelukken vielen er niet voor, maar er is eenige materieele schade aangerichtBijzonderheden zijn niet bekend. Een trein met federale troepen is bij Ixmiquelpan, naar uit Mexico City wordt ge meld, gederailleerd en in een ravijn gestort. Er is een tiental dooden en circa dertig ge wonden. De koning van Joego-Slavie heeft de ontslagaanvrage van het kabinet Ozoeno- witsi voorloopig nog niet aangenomen. Hij verzoekt den laatste een kabinet te vormen uit de radicale partij met medewerking van andere groepen Ozoenowitsj zeide onder geen voorwaarde meer met de beide Raditsjen tc willen samenwerken. Egypte. Alcxandrie! Een geelwitte streep aan den horizon. Palmen; vierkant huizenblokjes zon der vensters. Een kameel met een witte ge- daante er boven op! Fabrieksschoorsteenen en radiomasten. Een moderae stad vol auto's, trams enEgyptenaren, alien mannen met den fez, die zij, geloof ik, alleen in bed afleg- gen. Vrouwen gesluierd of foei leelijk; boven- dien een gevaarlijk uitziend stelletje a la Pari- sienne. Aan de kade honderden schreeuwende, scheldende en opdringende fellach's, dat zijn meest Arabieren, waarboven de Egyptenaar zich hoog verheven voelt. Daartusschen, rus- tig als een rots te midden der woedende ba- ren, Europeaan; een vriend die mij uit- noodigde een dag of veertien op zijn jacht in de Roode Zee door te brengen. Maar eerst gaat het groot verlangen naar Cairo, de pyramiden, de oude cultuurover- blijfselen van oeroud Egypte. Afgezaagd? Nooit! Wij beginnen trouwens pas door te dringen in de geschiedenis dier tijden, toen bij ons te lande de reuzensteenen der hunnebedden nog wijd en zijd verspreid dagen over de heidevelden en eerst tien of vijftien eeuwen later zouden worden bijge- sleept tot de reuzenwerken uit de Oudheid. Ruim vierduizend jaar voor Christus begint de rij der groote Egyptische Koningin Meer dan zesduizend jaar geleden lieten zij hunne heldendaden in woord en beeld inbeitelen in steenplaten, weinig vermoedende welke groote waarde naderhand aan hunne triomf- teekenen zou worden toegekend. Vijfhonderd jaar later, ongeveer 3700 voor Christus, leefde Koning Cheops, ook vaak Khufu genoemd, die de groote pyramide te Gizah, vlak bij Cairo, liet bouwen. Stel u voor, een massieve steenklomp, in den beken- den vorm, met een hoogte van honderd en tachtig meter, dus meer dan tweemaal zoo hoog als de Groote Kerk te Haarlem. De lengte der zijden is bijna tweeduizend meter. En weet dan, dat deze enorme steenmassa hee- lemaal moest worden aangevoerd van den overkant van het Nijldal Geen wonder dat de oude Griekcn (Herodotus) duizenden jaren later nog de verhalen over dezen titanenar- beid konden opteekenen. Maar dat is nog niet alles. Bij de pyrami den, (want elk der Koningen uit die tijden liet zich zoo'n reuzenmonument bouwen), vlak bij die pyramiden ligt de Sfinx, de leeuwin met het menschenhoofd. Het lieve diertje is bijna 25 Meter hoog, gedeeltelijk uitgsbou- wen uit de vatse rots, gedeeltelijk bijgewerkt met kaiksteenblokken. Tusschen de voorpoo- ten een altaar. Dat de Sfinx hoi zou zijn en zelf een tempel bevattgn, is onjuist. De juiste ouderdom van dit bouwwerk is nog niet be kend, maar wel weten wij, dat Cheops, de bouwer der pyramiden, de Sfinx, die eigen- lijk een afbeelding is van de aardsche gedaante te van een der goden, dit conterfeitsel op be vel der godheid zelve liet restaureeren. De Sfinx zelve is dus meer dan zesduizend jaar oud en even oud is de tempel daarnaast, die gebouwd is uit rood graniet met albasten vloer. Het roode graniet is aangevoerd van achter Essoean, dat nota bene eenige hon derden mijlen hoogerop aen den JNijl ligt. De granietblokken zijn prachtig gepolijst en van enorme afmetingen. Stukjes van 2X2X6 meter zijn niet zeldzaam en hoe de oude Egyptenaren deze kolossale stukken verplaatst hebben, is ons nog een raadsel. Inscripties of bas-reliefs komen nergens voor in deze aller- oudste bouwwerken en daarom is er in Gizah, standbeelden, sacrophagen enz. is gevonden, behalve deze reuzendingen, weinig te zien Daar komt nog bij, dat alles wat hier aan naar het Museum te Cairo is overgebracht. herinnert, naar het Museum te Cairo is over gebracht. Daarom is men in Gizah gauw uitgekeken Alleen bij maanlicht, als de groote drukte van overdag verdwenen is, dan is het loonend eenige uren te toeven om steeds weer onder den indruk te komen van de grootschheid dezer scheppingen van menschen, die het hun plicht achtten zichzelf onsterfelijk te maken. Overal wordt rondom de pyramiden nog gegraven. Telkens weer worden nieuwe bij zonderheden blootgelegd, die eeuwen en eeuwen lang onder meters en zelfs tientallen meters zand en grind verborgen waren en juist daarom vaak nog gaaf zijn gebleven, ge- spaard voor den tand des tijds, die juis. hier in het woestijnklimaat zoo alvernietigend werkt. En door al die graverij is er steeds wat te vinden, dat aan het oog der onderzoekers is ontsnapt. Toen wij lang uitgestrekt in het warme woestijnzand van het maanlichteffect lagen te genieten, bewoog zich daar iets bij onze voe- ten. Een groote zwarte kever tobde uit alle macht met een nog grootere ronde bal, om die tegen den heuvel op te duwen. De heilige pillendraaier aan het werk. De heilige tor der Egyptenaren, verpersoonlijking van den op- pergod van Osiris, den schepper van alle diri- gen, die in nabootsingen in steen, edelsteen en goud werd vtreerd, als amulet en als zegel- ring gedragen, die als hieroglyph (Kheper) in vele koningsnamen voorkomt. Twee van die merkwaardige dieren, van etiket met naam, datum en vindplaats voorzien, maken deel uit voorwerpen als gevonden gedeponeerd 14, 15, 16 en 17 Mei 1926: een pet (blauv)] een taschje, een kindermuts (bruin); een pmt duif; een kindersclioentje; een mute (blauw); benevens diverse sleutels mantelbanden en handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgenek brieksweg 8; duimstok, C. Meyer, Statfawn- straat 53; kindertaschje, G. Hartog, 1st* Landdw.str. 5; rijwiel belastingmerk, A. Kruidenberg, Koningweg 9; een kettinkjc, wed. Lmdstra, Ramen 28; dop van een rn- wielbel, P. de Vries, Peperetr. 3; een vii hondje, Bek, Si Josq>hstr.; een haarepelA A. Lohman, Steenenbrug; een scapelier, w. Vel- stra, Schoolstr. 1een pet (blauw), C. Bur ger, St. Annasb'. 41; een portemonnaie, A. Tiekelaar, Zuiderhoutlaan 21; een pakje, in- houdende damesstof, N. Duineveld, Achtei- wezel 46; Tien scheepjes (kinderspeelgoed), N. de Waard, Bloemstr. 10; een schaartje, v. Heerden, Varnebroek 4: een witte duif, S. Joman (schip Oudegracht); een alpacc* beursje met rnh., P. Valkering, Rijlcsshraat- weg, Limmen; hondenhalsband met penning, J- J. Noort, Verdr. Oord 31; portemonnaie met inhoud, de Boer, Friescheweg 1een vul- pen, J. Opdam, Nieuwstr. 10; portemonnaie met inhoud; K. Oudejans, Baansingel 35; een broche, W. A. Kuiper, Baansingel 45; een bos sleutels, B. Admiraal, Overdiepad 4; een portemonnaie, P. de Ruiter, Lindenlaan 34; een goudenbroche, A. M. Scholten, Oruiven- laan 42; een paarlemoer rozenkrans, Ruk, Visscherslaan 23; een zilveren broche, G. Kramer, Noord-Beemsterdijk; knipmesje, A. Wiese, Oudegracht 211; een rozenkrans en een manchetknoop, A. F. Stuart, Stuartetr. 13; een rijwiel belastingmerk, D. de Waard, Bloemstr. II. Wanneer men weder in het bezit is van hot verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van poli tie. van mijn bagage en daarnaastnog betei verpakt...een onooglijk, ovaal, bruinach- tig steentje, van boven afgerond en ingekrast als de rug van een heilige tor. Van onder vlak, met daarin gekrast een aantal hierogly- phen; wat die beteekenen weet ik nog met; wel, dat dergelijke scarabeeen bij duizenden zijn gevonden in het oude Egypte en daar in godsdienst en bijgelooi een groote rol hebben gespeeld. Leuke dingen om te vinden. Maar als ge iets werkelijk moois wilt zien! Dat kan ook nog buiten het Museum, waax thans vooral de prachtige gouden kiet van Tost Ankh Amen de aandacht trekt. De trein brengt ons van Cairo in een klein uurtje naar Bedrachen Daar huren wij ezel- tjes en gaat het op een sukkeldraf door he! interessante dorp, vol gesluierde vrouwai, buffels enz. naar de Oase. Waar voor vijfdui- zend jaar de koningsstad Memphis, ,.de Witie Stad", werd gebouwd, groeien nu de dadel- paimen hoog op en wordt af en toe sens een Sfinx, een tempel of een reusachtig Rarases- beeld ontgraven. Mooie, interessante dingen, maar ze zijn niet op hup plaats in die omge- ving van leven en groei. Aan Sakkarah voor- bij gaat het nu de woestijn in, waar, op den rand van de hoogvlakte, die hier het Nijldal begrenst, weer pyramiden staan. Deze zijn het echter niet, die het hoofddoel van onze reis vormen. Tijdens den bloei van Memphis onder de zoogenaamde vijfde dynastie, onge veer 3500 voor Christus, bouwden dc Egyp tenaren voor hunne hoogwaardigheidsbe- kleeders de zoogenaamde Mastaba's, eigen- lijk steenen huisjes, met verscheidene kamers, alien bijeenliggend in een Nekropolis of doo denstad. In die dooderstad van Memphis, de tegenwoordige Nekropolis van Sakkarah heb ben de kunstenaars der 5e dynastie het mooi- ste gegeven, wat zij geven konden. De wan- den dezer grafkamere zijn meestal geheel bedekt met afbeeldingen, betreffende het doen en laten van den afgestorvene, meestal in bas-relief, vaak ook in klcuren uitgevoerd. Dit is werkelijk mooi. Verscheidene toraber zijn bijna geheel onbescfiadigd bewaard ge bleven; helaas zijn ze leeg, maar er bestaai goede hoop, dat men ook hier wijser zal worden en bij een volgende ontgramg ook van de niet-spijkervaste kunstschaiten althans een gedeelte ir. het graf zal blijven. Maar ik zei het al, ook de ledige mastaba is het be- zoek overwaard. Wij bekeken eerst de tomb* van Ptahhetep, een priester van de dynas tie, en stelien den eigenaar voor tijdens het verrichten van allerlei ceremonieel, ate offe- ren, gaven aannemen, onderhandelen met d* verschillende goden enz. De achterwand der grafkamer van Ptah-hetep keurige opnamen naamde Stele, voorstellende de woning van den doode. die zelf is afgebeeld, aan een t*- fel zittende, soms met zijn familie. Haast nog mooier is de beroemde Tomb of Thfce een soort minister van publieke werken, watr de bas-reliefs den gunsteling van den kc weergeven op de jacht en bij de nschvan maar ook als opzichter van boun enz. „Gaat dat zien" en weet dat fotogrifee- ren niet verboden is. Wij hebben vooral in de grafkamer van Pfah-hetep keuirge opnamat Vader: Heb je Herman gezegd, dat ik hem geen etulvw zal nalaten als hi) dat metsje trouwt? Moeder: Nee, ik deed be ter; ik vertelde bet aan bat melsje. (London Opiolga^ 4# EISCHT DE BLAUWSTREEP ZAKl 1

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7