SPAANDER CO.'s Keerenkieedingmagazyii, Langestraat. Voor de s Moderne Radio-Whipcord Costumes f 35,00. - Demisaisons - Repnjassen - Heeren Modeartikelen. - Scherp concurreerende prijzen. Radio-Hoebje. AAMBEIEAT. Vrijdag 21 Mei. Hilversurn, 1050 M. 12.en 7.Politic- berichten. 6.307.30 Fransche conversatie- les door clen heer Ch. Miche. 7.45 en 10 Persberichten. 8.108.40 Yezing door den heer Bokhorst: Eet meer brood. 8.40 Concert. fjet H. D. O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens Mej. Gusta Scheepmaker, mezzo fopraan. Chris de Vos, tenor. Daventry, 1600 M. 11.2012.50 Concert door het radiokwartet. 12.501.20 Orgelbe- spelingdoor F. W. Sutton. 1.202.20 Lunch- muziek. 3.40 Lezing: Elementary French 4.05 Concert door de People's concert society 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.10 Uittreksel uit de radiobladen. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Seen on the screen. 7.45 Pianocomposities van Liszt. 8—Causerie. 8.20 De Minnehaha Amateur Minstrels. H. Sterndale-Bennett. piano. Koor van 90 mannen en knapen. 9.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. Lezing: Sex, how and when it is determind. 10.20 Concert door het Olof Sextet. D. Smith, bariton. 11 2C iDansmuziek van Hotel Metropole. 12 20 1.50 v. m. Dansmuziek van Kettner's restau rant. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello) 5 05 Jazzband Rene Andre. 8.50 Concert, gewijd aan een Fransch departement. Konigswusterhausen, 1300 M. 8.50 Ka- mermuziek. Het Havemannkwartet (2 violen, viola en cello). R. Schmidt, piano. 9.50 Een- acter Die Starkere, Strindberg. Der Hinter- haltige, Heine. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Kamermuziek. 8.50 Lezing: Le plus veille chapelle du Brabant. 9.05 Gramofoonmuziek 9.20 Literaire selectie. 10.20 Nieuwsberichten Milnster, 410 M. 1.35—2.50 Vroolijk or- kestconcert. 4.20 Lezing. 4.50 Kindercon- cert, orkest en sopraan. Opera-aria's. 7.20 8.— Engelsche les. 8.20 Concert door het Stedelijk strijkkwartet. 9.30 „Wann's Mai- liifferl weht", door orkest, koor en solisten. 10.40—11.20 Lezing: Dein Eigentum ist in Gefahr. afdeelingen aan Hoogere Burgerscholen in die plaatsen, waar 5-jarige handelsdagscho- len bestaan. Zooals het nu gaat, doen de handelsscho- len en de litt.-econ. afdeelingen elkaar concur- rentie aan, en dit is fout; er behoort samen werking te zijn. De Voorzitter onderschreef ten voile de woorden van den heer de Raat. Wat de eerste punten betreft. daarover was reeds een adres uitgegeven. Spr. merkte op, dat de litt.-econ. afd., die men nu wil omdoopen in econ.-litt. afd., juist het eerst zijn opgericht in plaatsen waar gelegenheid is handelson derwijs te volgen. Of een ageeren tegen die oprichting en voor afschaffing van die afdee lingen, in plaatsen waar ze reeds zijn, sue- ces kan hebben, betwijfelde spr. Hij was he; I volkomen met den heer de Raat eens, dat de beide onderwijsinstellingen elkaar beconcur- reeren en dat het niet mogelijk is dat de H. B. S. hetzelfde onderwijs geeft als de handels- school. Medezeggenschap over de verdeeling der leerstof ontbreekt. De heer Ringers merkte op, dat Alk maar reeds is opgekomen tegen de litt.-ceon afd aldaar, maar dat dit niet heeft gegeven De heer Nobel achtte het tactisch om de zaak voorloopig te laten rusten en te ijve- rep voor de inschrijving van zooveel mogelijk nieuwe leerlingen voor de handelsschool. He' door den heer de Raad besprokene, kan wel in de onderwijscommissie der K. v. K. nader onder oogen gezien worden. De heer De Raat was het met den voorzitter eens, dat een verzoek om opheffing van een bestaande litt.-econ. afdeeling we! geen succes zou hebben. Maar waar die op richting voortvloeide uit een bezuinigingsidee, moet over het heele land protest opgaan tegen een bezuinigen op het handelsonderwijs Wij hebben in Alkmaar gezien, dat die bezuini- ging zou kunnen leiden tot totale vernieti ging van het handelonderwijs. Spr. herinner- de er aan, dat reeds 45 jaar geleden een po ging om handelsonderwijs te geven aan de H. B. S is mislukt. Waar geen handelsonder wijs hestaat, kan de litt.-econ. afd. dit eenigs- zins vervangen. Het is geen juiste bezuini- ging als naast een handelsschool nog een litt.-econ. afdeeling aan een H. B. S. wordt opgericht. De heer K u ij p e r zou h^t beter vin- den in een te verzenden adres te vragen om nergens een litt.-econ afd. op te richten Immers, als zij op de eene plaats het handels onderwijs kan vervangen, kan zij het overal. De heer D e Raat bestreed dit Het handelsonderwijs eener lith -econ afd. is al- tijd eens urrogaat en daarom alleen goed in die plaatsen, waar geen specifiek handelson derwijs gegeven wordt. De Voorzitter was het hiermee eens. Besloten werd een en ander nog eens te be spoken in de onderwijs commissie De heer D e Raat, wijzende op de pogin- gen van belanghebbenden om het werktijden- besluit ook toegepast te krijgen op winkels en kantoren, meende dat de daaruit volgende wettelijk gedwongen sluiting op een be- paalden tijd noodlottig zal zijn voor den han del J.\] zal er b.v toe leiden, "dat men zijn zaken opzettelijk klem houdt en dus alien groei tegengaat Beperking van den arbeids- duur in de distributie van waren is zeer moei- lijk Men mag voor verkorting ervan gevoe- len, het is practisch onmogelijk den werktijd voor kantoor- en winkelpersoneel wettelijk te regelen. DeVoorzitter beaamde dit. Niet alleen voor de kleine winkelier gelden de bezwaren, ook voor de groote, die hunne artikelen zoo goedkoop mogelijk moeten afzetten. Verschil- lende wetten leggen allerlei verplichtingen op De seizoenartikelen brengen in veelal korten tijd zeer veel drukte, zoodat het dan niet doenlijk is op bepaalden tijd te sluiten Als men een ploegenstelsel zou moeten invoeren voor kantoor-, winkcl- en magazijnpersoneel, zouder. de waren weei* duur worden. Verlen- ging van Arbeidsduur kan men niet van te voren vragen, want men kan de drukte lang niet altijd zien aankomen. Verlies van klan- ten zal het gevolg zijn van een gedwongen sluiting bij wettelijke regeling der werk- tij4en, omdat men hen niet vlug genoeg be- dienen kan. Spr. ondersteunde het idee van den heer de Raat om de zaak te bestudee- ren en dan een adres aan den minister te zenr den. Alzoo w€rd besloten. Verder wees de heer d e R a a t nog op het besluit van de regeering der Vereenigde Sta- ten, waarbij invoer van bloembollen is ver- boaen. Hij Stelde voor een onderzoek in te stellen bij de in het Handelsregister inge- schreven bollenkweekers en dan namens hen bij de regeering aan te dringen op het doen van pogingen, die zouden moeten leiden tot intrekking van het gewraakte besluit. De heer Grondsma noemde het besluit een schreeuwend onrecht en wilde naast de diplomatieke actie de Internationale K. v. K voor de zaak spannen. De Voorzitter verzocht den heer Grondsma om de kwestie ter sprake te bren gen als hij als afgevaardigde naar de verga dering dicr Kamer gaat. Van te voren is be- spreking met andere afgevaardigden mis- schien wel mogelijk. De heer Messelaar bracht de Kamer dank voor-de hem getoonde belangstelling met zijn zilveren feest. Dezelfde spreker bracht de sluisverbetering aan de Zeswielen ter sprake. Een week voor de tijdelijke sluiting pas kreeg men officieus bericht daarvan en het gevolg is geweest, dat niet alle vervoer, dat noodig was, nog heeft kunnen plaats hebben, zoodat men nu was aangewezen op het duurdere vervoer per as. Spr. drong op spoedig afwerken der ver- betering aar en zou voor volgende gelegen- heden graag vroegtijdiger waarschuwingen zien g^daan. ,,'t Is voor 't eerst sinds 27 jaar, dat die sluis moet worden hersteld", zei de heer Ringers. Het werk zal ongeveer drie we- ken duren. D-= heer Messelaar bedoelde met zijn verzoek ook andere werken, waar het ver voer bij betrokken is De heer H o o g 1 a n d zou een langdurige sluiting der sluis een ramp vinden voor den Langendijk, maar wilde desondanks aandrin- gen op goed werk, waarbij hij hoopte op ver- breeding der sluis. Spr. prees het in Gemeen- tewerken van Alkmaar, dat het direct bereid was gevonden mee te werken aan het be- schikbaar stellen van den duiker van het wa- terschap, opdat de kleine scheepvaart kon doorgaan. Terstond zei Gemeentewerken, dat het de daaruit ontstaande gevolgen voor den duiker voor zijne rekening nam. De heer Messelaar had dit laatste niet ter sprake willen brengen, maar nu de heer Hoogland zulks deed, wilde spr zeggen, dat hij de houding van Alkmaar in dezen droe- vig vond. Pas op aandrang van belangheb benden verleende Gemeentewerken medewer- king voor gebruik van den duiker, echter toen ook npg alleen, nadat die belanghebben den een bijdrage van f 60 hadden gegeven voor het onderhoud. Over zulk een bedrag had Alkmaar, dat door den handel bloeit, niet mogen vallen. De Voorzitter meende dit ook. De heer S c h m a 1 z kreeg op zijn verzoek toezegging, dat in de middenstandsorganisa- ties de kwestie van oneerlijke concurrentie (cadeaustelsel) besproken zal worden. De Voorzitter bracht dank aan de vereeniging Kocphanael aan den Langen dijk voor de uitnoodiging tot bijwoning van het fee^t ter gelegenheid van haar' 25-jarig bestaan Spr., de secretaris en de heer Gronds ma hadden daaraan gevolg gegeven en zij waren getroffen geweest door de eensgezind- heid die er heerschte inzake de bevordering van handel en export. De heer H o o g 1 a n d beloofde die dank- betuiging over te brengen en dankte nog de heeren voor hunne aanwezigheid. Hierna sluiting der openbare vergadering. In- en uitwendige, bloedende en blinde aambeien worden genezen door de aambeien- zalf van APOTHEKER BOOM Het jeuken bedaart binnen eirkele dagen. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 90 ct per potje. Tooneel. Blanke Ballast. Wat wij verwachten is gebeurd. De voor- stelling, die het N. Ned. Tooneel hier gister- avond in de Harmonic van Blanke Ballast gaf, is een schitterend succes geworden. De bezoekers hebben genoten van dit mooie boei- ende stuk en tooneel zien spelen z6o, dat het hun nog lang in de herinnering zal blijven. Na dertien achtereenvolgende opvoeringen te Groningen, was het hier gister ae 161e op- voering van het stuk, en de leden van het ge- zelschap hebben met een entrain en ambitie gespeeld alsof het een der eerste voorstel- lingen was. Wat de helangstelling betrof, zijn onze ver- wachtingen wel eenigszins beschaamd. Het was goed bezet, maar bij zoo'n voorstelling had de zaal uitverkocht moeten zijn. Van- avond, wordt de voorstelling herhaald en dan is het voor de ware Jiefhebbers de laatste gelegenheid om dit stuk in Alkmaar te zien Blanke Ballast is verdeeld in drie bedrijven en elk bedrijf bestaat uit twee tafreelen, door een heel korte pauze gescheiden. Prachtig is het vernietigende leven aan Afrika's westkust- onder de gloeiende zon en de vochtige warm- te, geteekend. Vol met idealen komt de jonge employ^ Langfcrd aan, keurig in de kleeren krachtig naar lichaam en geest en als een menschelijk wrak gaat hij er vandaan door in- vloeden, waaraan niet te ontkomen is. En wat hem 't meest hindert is het feit, dat Witzel, de man die er reeds zeven jaar is en alles voorspelt, ondanks Langfords tegenstreven, hxh gelijk krijgt. Bijzonder mooi is de figuur van den dokter, boeiend geteekend dc inland- sche vrouw Tondeleyo. Wij schreven reeds uit- voerig over den inhoud na een der voorstellin- gen in Amsterdam en willen ons nu nog be- palen tot het spel van gisteravonc. Dat heeft de toeschouwers geweldig aangegrepen en een luid en langd'urig applaus klonk na elk tafreel. 't Was dan ook wel sterk spel. Zeer mooi was Louis Saalborn als de dokter. Zoo fijn doorvoeld en sober gespeeld. Zijn bekentenis aan't slot van't vijfde tafreel maakte grooten indruk. Wilzel bli'ft een der schitterendste rollen ooit door Oscar Tour- niaire gespeeld. Dat was echt de liguur die de schrijver zich moet gedacht hebben, toen hij den cynischen man die blijft, schiep. Johan Gobau is sterk gegroeid in de rol van Langford. Hij speelde deze zware rol met een kracht en een overtuiging, die meesleep- ten. De langzame verwording van Langford werd op bijzondere wijze gegeven. Julia de Gruyter speelde Tondeleyo nog mooier en beter dan indertijd in Amsterdam. Haar groote scene met Langford in het derde tafreel was prachtig en ook verder toonde zij zich een uitgezochte actrice voor deze moeilij- ke rol. Philip de Vries was een zeer goede Ashley en aan't slot een zeer correcte opvolger van Langford. Johan te Wechel als de kapitein, Carel Veerhoff als de zendeling en Frans Nienhuys als de machinist vulden het geheel op voortreffelijke wijze aan. Voor't juiste decor en tooneelaankleeding was door het N. N. T. zelf best gezbrgd. Men verzuime Blanke Ballast niet. G. Buitenland. DE TOESTAND IN POLEN. De nieuwe Poolsche minister van binnen- land'sche zaken, Mlodzianowski, heeft aan de persvertegenwoordigers medegedceld, dat alle leden van het kabinet-'Witos zich in vrijheid bevinden. Het is niet noodig geacht hun de een of andere verblijfplaats aan te wijzen. De minister zeide over den staat van beleg, dat er niet de minste wettige basis bestaat vcor een afkondigingdaarvan. De tegenwoor dige regeering houdt Ach strikt aan de wet- ten. De preventieve censuur wordt opgehc- ven en van gister af zijn weer regelmatige verbindingen mogelijk. Naar uit Warschau wordt gemeld, heeft de regeering c-en poging gedaan bij de burger- lijke partijen in Pcsen om deze over te halen een delegatie aan te wijzen teneinde overleg te plegen met den afgetreden staatspresideni en de ministers uit het kabinet Witos, met het doel zoo mogelijk te komen tot 'een oplossing d'oor nationale eenheid. Deze missie schijnt mislukt. De Candidatuur van den staatspresident ad interim, Rataj, voor het staatspresident- schop zou wellicht de nationale eenheid kun nen stichten. Het heet, dat Pilsoedski ziek is door zenuwoverspatming tengevolgc van de iongste gevechten. Volgens een bericht udt Moskou .heeft de Sovjetpers instrueties ontvangen om gema- tigdheid in haar critieken op maarschalk Pil- soedski's daden in Polen te betrachten, omdat de Sovjetregeering de kanscn om de oader- handelingen met Polen tot een sucecsvol eind'e te brengen, niet wil bederven. De Sov jetregeering heeft haar diplomatieken verte- genv/oordiger in Warschau instrueties goge- ven de situatie met groote zorgvuldigheid te behandelen en het uiterste te doen om Ratai en Pilsoedski er van te overtuigen, dat cen Poolsch-Russisch garantiepact van nut voor beide staten zou zijn. De Russische politici beschouwen de situ atie als delicaat, daar Pilsoedski den naam heeft niet alleen een anti-bqlsjewist te zijn, maar ook een anti-Rus. Uit Warschau wordt aan het „Berl. Ta- gebl." gemeld, dat de Poolsche Nationale Vergadering tegen Dinsdag a.s. bijeen is ge- roepen cn dat tusschen Warschau en Posen overeenstemming is bereikt. De troepen uit Poscn, die voor Warschau liggen, hebben be vel ontvangen, zich terug te trekken Tus schen beide mi'.itaire kampen heerscht weder algeheele harmonie. Generaal Haller heeft tegenover een mede- werker van de „Echo de Paris" verkaard, dat het niet waar is, dat de president van de re- publiek is afgetreden. De ministers, akhis Haller, zitten gevangen en erkennen de situ atie niet, die door geweld is ontstaan. Hij zeid'e te vertrouwen, dat zijn troepen er in zullen slagen Pilsoedski's opstand te bedwin- gen. Er is tijd voor noodig, maar, zoo be- sloot hij, wij zullen slagen. DE TOESTAND IN MAROKKO. De laatste communique's bevestigen, dat op nagenoeg alle fronten van het Rif de Fransch-Spaansche troepen voruit zijn ge- rukt. Er is hevig gevochten in de omgeving van Tetoean, waar Krim's Djeballa's uit de ber- gen de vallei binnentrokken. De verbindingen tusschen drie Spaansche posten aan de an dere zijde van de Wad Lau zijn afgesneden van de hoofdmacht. De. Spanjaarden hebben, naar reeds wordt gemeld, hevige verliezen te Rio Martin De Riffi zijn in den nacht de plaats binnenge- drongen en hebben daar, ond'anks de aanwe zigheid' van een Spaansch garnizoen, eenig vee buitgemaakt. Vele bewoners hebben daar- op de stad verlaten, die nu hoofdzakelijk nog wordt bewoond door vluchtelingen van de stammen, die zich aan Spanje hebben onder- worpen en wier huizen door de Riffi werden vernield. Meer naar het westen zijn alle hui zen van de Beni Msoear tot aan de Tanger- zone in de asch gelegdl. Een belangrijk offensief is gisterochtend vroeg begonnen in den sector van generaal Marty. De Fransche troepen trekken overal met succes naar voren. De Franschen trokken in den sector van Taza 10 K.M. vooruit over een front van 30 K.M. en maken vorderingen in de richting van Targoeist. De Spanjaarden hebben even- eens yorderiugen gemaakt. DE REGELING DER SCHULDEN. V66r zijn terugkeer naar Parijs heeft de Fransche minister van financien, Peret, een vertegenwoordiger van de „Evening News" ontvangen. De minister zeide, dat hij zoo mo gelijk voor het einde van deze maand zal te rugkomen, om de onderhandelingenvoort te zetten. „Ofschoon het schijnt, dat wij niets hebben tot stand gebracht, aldus de minister, hebben wij toch gestadig gewerkt aan de toe- nadering van ons beider gezichtspunten. De onderhandelingen zijn in zeer vriendschappe- 1 ij ken geest gevoerd en Winston Churchil l is de verpersoonlijkte beminnelijkheid". Toen de correspondent van de „Evening News" den nieuwen val van den franc ter sprake bracht, hief Peret de armen afwerend op. „Spreekt u niet over dat onderwerp. Het houdt mij reeds genoeg bezig en het is niet al te aangenaam op het oogenblik. Ik keer echter vol verwachting terug, ik heb te Londen nieuwe hoop gekregen". Tijdens de afwezigheid van Peret zetten de inspecteur van financien, Barnaud, en de fi- nancieel attache aan de Fransche ambassade, Poujanne, de besnrekingen voort met sir Otto Niemeyer en andere Britsche deskundigen Men meent, dat een schema wordt uitge werkt voor deb etaling elzr Fransche schui den aan Engeland voor de eerstkomende vijf jaar. (Tel.) NA DE KRACHTTOER VAN DE „NORGE". Mussolini heeft gister in den Senaat een rede gehouden, waarin hij zijn hooge waar- deering uitsprak voor de prestaties van de bemanning der „Norge": Deze Poolvlucht, aldus Mussolini, van Ro me naar Alaska, over een afstand1 van meer dan 13000 kilometer, waarvan 5300 over de Arctische gebieden, deze laatste zonder tus- schenlanding, is een onderneming geweest, waarvan het plan sleehts door superieure en buitengewone menschen kon worden opgevat en uitgevoerd. Naar de geheele bemanning en met name naar de leiders Amundsen, Ellsworth en No- bile, zijn onze heilgroeten gegaan, ontroerd als wij waren door het schitterende succes van de expeditie. In zekere kringen was te vo ren aan dat succes getwijfeld, doch de hooge kwaliteit van het Italiaansche luchtschip en de ondervinding en de moed van de beman ning hebben bewezen, hoe ongerechtvaardigd die twfjfel was. Binnenkort zal men nog beter het belang van deze expeditie uit wetenschap- pelijk oogpunt kunnen nagaan en de moei- lijkheden weten, welke moesten worden te bo- ven gekomen, doch reeds thans kan met trots verklaard worden, dat de zege bij deze zoo gewaagde onderneming meerendeels een Ita liaansche is geweest. De namen van Nobile en de andere Italianen, die aan de expeditie deelnamens zullen bij nationale dagorder ver- meld worden als hebbende hun diagers zich hoogst verdienstelijk gemaakt ten opzichte van hun vaderland, en voor de zooveelste maal den moed van het Italiaansche ras la- ten blijken, terwijl zij nieuwen onbetwistba- ren roem aan de Italiaansche luchtvaart en de Italiaansche vlag toevoegden. Het relaas van den Pooltocht der „Norge" zal naar de Tel. meldt, in den herfst in ver- scheidene talen in boekvorm verschijnen .Het zal gezameplijk worden geschreven door Amundsen, Ellsworth en Nobile. EEN GEVAARLIJK HAARKLEUR- MIDDEL. De Lonclensche rechter heeft gisteren aan mcvrouw Elizabeth Gozney, de echtgenoote van een stationschef in Buckinghamsshire, een sciiadevergoeding van 544 pd. st. tcege- kend, te betalen door de Rapidolmaatschap- pij. fabrikante van een haarkleurmiddel. Mevrouw Gozney beklaagdd zich dat zij na gebruik van do haarverf zweren op hoofd en lichaam gekregen had en dat ten slotte ook haar hart aangedaan was. De maatschappij voerde aan dat zij dc voorschriften niet nauw- keurig opgevolgd had en niet. zooals aange- raden was, vooraf een proef met het middel had genomn, om na te gaan, of haar huid „gesch ikt" was. Bij de behandeling van de zaak bleek dat meer menschen nadeelige gevolgen van het middel hadden ondervonden, ofschoon niet van ernstigen aard. Een dokter verklaarde dat hij geloofde, dat de hartaandoening van de vrouw geheel zou genezen. Uit liet Parlement Den Haag, 19 Mei 1926. De Tweede Kamer heeft zich gisteravond tot op een laat uur bezig gehouden met de Be- grooting van Arbeid. Het spreekt vanzelf, dat daarbij heel wat reeds vaak gehoorde opmer- kingen zijn te berde gebracht en wenschen. ook onvervulbare, zijn vernomen. Het belang- rijkste dcel der vergadering is o.a. geweest, de rede van den minister Slotemaker de Brui- ne. Hij heeft zich in zijn zeer uitvoerige uit- eenzetting niet enkel als een welsprekend re- denaar doen kennen, als zoodanig hoeft hij trouwens geen naam meer te maken maar ook als een man van praktisch inzicht. Zijn idealen gaan ver, maar als bewindsman streeft hij in de eerste plaats naar het bereik- bare en dat is zeer verstandig. Om een voor- beeld te noemen, vermelden we hier zijn bo- schouwingen over de mogelijkheid van het bindend verkalren van de collectieve arbeids- overeenkomst. Men weet, dat de Hooge Raad van Arbeid zich bij meerderheid van stemmen verklaard heeft voor een wet, waarbij een col- lectief arbeidscontract algemeen bindend wordt verklaard. De voorstanders van die ver- bindendverklaring verzuimden niet zich op die uitspraak te beroepen, doch de minister wil er eenvoudig niets van weten. Voorshands ten minste niet, omdat de economische zijde van het vraagstuk nog niet voldoende bestu- deerd is. Er zit zooveel aan vast aan een wet telijke sanctie van een privaatrechtelijke overeenkomst, de consequenties er van voor het economische leven strekken zich zoover uit, dat de minister vooralsnog terugdeinst voor een wet, welke ook de buitenstaanden zal binden aan overeenkomsten door derden ge sloten. Ook terzake van overwerkvergunnin- gen neemt de minister een opportunistiscl: standpunt in. Voor een volstrekte doorvoe- ring van den acht-urendag deinst hij even- zeer terug en met een radicale toepassing van de Arbeidswet moet men zeer voorzichtig i«- werk gaan. Op den laten avond is de Arbeidsverzeke- ring aan de orde gekomen. Ook op dat gebied zijn nog vele onvervulde wenschen en zij zijn door verschillende sprekers naar voren gi- bracht. De minister heeft met voorzichtigheid geantwoord en er op gewezen, dat hij maar e6n ding tegelijk kan doen. Hij wil evenwel it de eerste plaats de sociale verzekering unifi- ceeren; kan het echter niet anders, dan zal de invoering der Ziektewet daaraan moeten voorafgaan, daar deze spoedig moet in wer king treden. Maar aan de zaak is een belang- rijke financieele zijde, daar er niet minder dan 1.300.000 arbeiders bij betrokken zijn. De kosten zullen dus nog al in de papier en loopen. De Eerste Kamer heeft gisteravond beslo ten morgen algemeene beschouwingen over d« begrooting van financien te houden. Van middag heb ik werkelijk een oogenblik te doen gehad met den Minister van Water- staat, den heer Van der Vegte. Die laat zich niet zoo heel gauw van zijn stuk brengen en heeft een gevoel voor humor, welke getuigt van een gezonde levensopvatting. Maar he- den is het hem toch over de hand geloopeo. Het was bij de algemeene beraadslagingen over de Begrooting van Waterstaat. Men weet dat die begrooting berucht is in de par- lementaire wereld, omdat daarbij alle minde- re goden een duit in het zakje werpen en alle kleine belangen op den voorgrond worden gebracht. Maar heden waren ook de cory- phaeen aan het woord en er is menig belang aangeroerd, dat niet van zoo weinig gewicht is te achten. Maar het aantal sprekers steeg voortdu- rend en het aantyl onderwerpen hield daar- mec gelijken tred. Minister Van der Vegte zal maar aantcekeningen te maken, het eencNel na het andere, en met steeds benauwder blik- ken keek hij naarmate het aantal spreker? groeide. Ten slotte zond hij een brief aan den voorzitter, vermoedelijk met de mededeeling dat het hem onmogelijk zou wezen alien spre- kers op behoorlijke wijze te beantwoorcien, wat de Voorzitter intusschen met een glim- lachje voor kennisgeving aannam. Daarof werd mondeling even van gedachten gewis- seld. Wat toen de heer Ruys heeft geant woord, is natuurlijk niet tot ons doorgedron- gen, maar de minister heeft een eindc ge maakt aan het aanteekenen, en heeft rustig zitten toeluisteren, of men het had over bet toezicht op de dijken in Brabant, dan wel over de onbewaakte overwegen by Eindhoven, over den slechten toestand van den weg Amster damHaarlem of over een der vele andere ter sprake gekomen onderwerpen. Het is wel de opmerking waard, dat er een deel van h?t vaderland schijnt te zijn waar op waterstaat- kundig gebied alles onberispelijk is. Dat is het deel van Noord-Holland over het IJ. Als ik gced heb toegeluisterd is daarover zelfs niet gekikt! Dat is in vorige jaren wel eens anders geweest Toen de laatste spreker van heden, de heer Braat, een lans had gebroken voor betere we- gen ten plattelande en voor verbetering van den weg Den Haag-Rotterdam, kwam om kwart over vijven de minister aan het woord En toen bleek waardoor hij zijn kalmte had herwonnen: hij had met den voorzitter afge- sproken, dat hij sleehts een deel der sprekers zou beantwoorden en hen die hem te lastig 'waren morgen te woord zou staan. Ministe: Van der Vegte heeft nu o.m. verklaard, dat hij in de organisatie van onze waterschaps besturen geen verandering wil brengen en dat vooralsnog klinkerbestrating voor onze wegen zijns inziens de voorkeur verdient. Hij heeft natuurlijk meer gezegd, doch dit zijn wel de meest concrete verklaringen welke wt van hem gehoord hebben. Hetgeen hij mor gen zal zeggen, is vermoedelijk wel wat rij- ker aan inhoud. Marktberichtcn ALKMAAR, 19 Mei. Alkmaarsche Ex- portveiling. In de heden gehouden veiling en werd betaald voor: Bloemkool le soort (per 100 st.) 38 tot .f 56, Bloemkool 2e soort p. 100 st. 22 tot 34, Wortelen per 100 bos 13,20 tot f 18.90, Rabarber per 100 bos f 10 tot 23,20, Asperges Dikwit peer 100 bos 54 tot 62, Asperges blauwe per 100 boso 32 tot 50, Aardbeien per Kg. /1.50 tot f 1.80, Kropsla per 100 stuks 2.80 tot f 6.70, Komkominers per 100 stuks 12.80 tot 20, Pieterselie per 100 bos 8.30 tot 10.40, Prei per 100 bos 5.20 tot 8 90, Postelein per bakje (5 Kg.) 0.96 tot /1.27, Radijs per 100 bos f 2 tot 6.70, Raap6te- len per 100 bos 0.60 tot f 5.20, Spinazie per 100 Kg. 5 20 tot 33.20, Selderie per 100 bos 5.80 tot 10.40. Aanvoer 28000 stuks Kropsla, S00 bos Asperges, 5000 Kg. Spinazie. Z A AND AM, 19 Mei 1926. Veiling Vereen. „De Zaanstreek." Spinazie 33.90 p. kist; Selderie 25—39 ct. p. bos; Pieterselu 11—16 ct. p. bos; Postelein 1—/ 1.40 p. kl. kist; Sjalot 43^—12^ ct. p. bos; Peen 34— 35 ct. p. bos; Radijs 26—80 c. per 10 bos; Raapstelen 5078 c. p. 10 bos; Sla 1.40 2.50 per kist; bananen 5460 ct. p. K.G.; Prei 2126 ct. p. bos; Bloemkool 2330 67 ct. per stuk; Korakommers 17—28 ct. p. stuk; Citroenen 2.703.40 p. 100. PURMEREND, 19 Mei 1926. „Afslagver- efeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken." Aardappelen (Muizen) 3031 ct per K G.; Peulen 1.02 per K.G.; Aardbezien 0.96—1.92 per K.G.; Bloemkool 12— f 58 per 100; Spinazie 0.54—/ 1.26 per mnd. (5 K G.)Postelein 0.310.33 per mnd. (1 K G.); Sla 1.30—/ 4.50 per 100 krop; Radijs 2.10—/ 5.20 per 100 bos; Selderij 12.50 per 100 bos; Raapstelen 6.10 per 100 bos; Rabarber 11.80— 22.50 per 100 bos; Wortelen 15—/ 42 per 100 bos; Prei 324.50 per 100 K.G. WJW- - ■J" ."wi j

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7