DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 118 Honderd acht en twintigste Jaarglng 1926 m VRIJDAG 21 MEI Dit cummer bestaat uif 3 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestaagen, uitgegeven. Abonnemenlsprijs bij vooruiibetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiN Per regel /0.25, bij groote contracted rabat. Groote letters naar plaatsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrakkerlj vjb HERMs. COSTER200% Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adminfstratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37960. Hoofdredacteun Tj, N. ADEMA. Uit het Parlenieut Den Haag, 20 Mei 1926. Beide Kamers hebben heden hun beste krachten besteed aan algemeene beschouwin- gen over de Staatsbegrooting. De Eerste heeft echter eerst een deel van den beschikba- ren tijd gewijd aan de wetsvoorstellen strek- kende om het werk van de drooglegging van de Zuiderzee te bespoedigen. Ik dacht dat de ze zaak wel onder den hamer des Voorzitters zou doorgaan, al had de Tweede Kamer er een heele avondzitting aan gewijd, daar er toch absoluut geen nieuws over te berde was te brengen. Maar ik had niet gedacht aan den christelijk-historischen en zeer conserva- tieven mr. Verkouteren, die de gelegenheid gunstig vond om tegen de gansche droogleg ging in het geweer te komen en de zwartste voorspellingen deed hooren over de misluk- ldng van het werk der drooglegging van die „goede, oude Zuiderzee". Hij geloofde niet aan de rentabiliteit van het werk, geloofde niet aan het tot stand komen van den afsluit- dijk, geloofde niet dat de drooglegging een middel was om nieuwe werkgelegenheid voor het teveel van onze bevolking te verschaffen enz. Zoowel de heer Wibaut als de heer Smeenge hebben den heer Verkouteren de les gelezen over zijn gebrek aan vertrouwen in de totstandkoming van het plan en de minis ter van Waterstaat, die, daar hij in de Tweede Kamer moest wezen, geen gelegenheid had om hem dadelijk te antwoorden, zal hem mor- gen ook wel trachten van zijn ongelijk te over- tuigen. De zaak is dus tot morgen aangehou- den. Daarop is de rest van den dag besteed aan algemeene beschouwingen over de begrooting van Financien. Ook hier is de betrokken mi nister nog niet aan het woord gekomen. Maar dat lcwam door den ongewonen rijkdom agn sprekers Acht ledeii hebben achtereen- volgens gesproken en misschien is nog de rij der sprekers niet uitgeput. Ik zal ze niet all? acht vermelden. Niet alleen was niet altijd even belangrijk wat zij spraken, maar boven- dien zeiden zij weleens hetzelfde, zij het ook in een weinig andere woorden. Een paar pun- ten slechts. De heer Wibaut heeft in het bij- zonder zich geweerd. Hij heeft in zijn uitvoe- rige rede onder meer de vraag geopperd, of het wel goed was gezien van de regeering om buitengewone werken, welke niet direct rente afwerpen, te willen betalen uit de gewqne in- komsten. En in de tweede plants heeft hij zich nieuwsgierig getoond naar het werk der Staatscommissie, die moet rapporteeren over een betere regeling van de financieele verhou- ding tusschen den staat en de gemeenten. Een nieuwsgierigheid, welke zeer begrijpelijk is bij een wethouder van de financien van Amsterdam, die wel zeer goed heeft gevoeld, dat die verhouding dringend verbetering be- hoeft, en die vindt dat de commissie, welke nu zeker al een tiental jaren aan het werk is, eindelijk wel eens wat van zich kon laten hooren. Vermelden wij ook de rede van den heer prof, van Embden over het befaamae art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, door wel ke schrapping de regeering zich z.i. aan een onrechtmatige daad heeft schuldig gemaakt. Hij wil trachten de zaak nog in het gelijk te breien en daarom een motie voorgesteld. waarbij de Kamer den minister van finan cien verzoekt de medewerking te zoeken van de besturen van de ambtenaarsvereenigingen. opdat de staat van zijn verplichting om aan de aanspraken krachtens genoemd art. 40 te voldoen, ontslagen wordt en hetgeen iegens de ambtenaren verricht is nog zooveel moge lijk wordt goedgemaakt. Volgens hem is minister De Geer zelf overtuigd dat art. 40 aan de ambtenaren rechten heeft toegekend, waarop de regeering geen inbreuk mag maken, en meent hij dus dat de minister die motie zou kunnen aan- vaarden. Of zulks ook de meening is van der. heer De Geer, zullen wij morgen mogen hoo ren. In de Tweede Kamer hebben we eerst het /ervolg gehad van de antwoordende rede van ten minister van Waterstaat op de redevoe- ringen welke hij den vorigen dag heeft moc- ■en aanhooren. Hij heeft onder meer medege deeld, dat hij nog dit jaat met een plan tot normalisatie van de Maas bij de Kamer hoopi te komen, dat een ontwer p-wegbel asting bin nen kort zal worden ingediend, dat hij hoopt dat de verbetering van den weg Amsterdam Haarlem spoedig haar beslag zal krijgen en dat hij met het oog op de geldmiddelen niet van plan is tollen af te schaffen. Bij de afdeeling Spoorwegen. welke liierna aan de beurt was, is menige wensch geformu- leerd, welke alreeds meer was gehoord, maar de minister heeft zich niet te buiten gegaan aan te jtellige beloften Daar evenwel de be- bandeling van de begrooting nog niet is af- geloopen. rncen ik goed te dcen met mijn ver- dere mededeelingen tot een volgend verslag te mo^i-» aanhoudeii. BllitmlflTld. DE VQORJBERETDFNDE ONTW OPENINGS- CONTERENTIE. Tn de gister geboudcn zj.tmig der voor be reidende ontwapeningsconferentie liepen de debatten, waaraan door Roemenie, Finland, Polen Chili, Argentinie en de Vereenigde Sta- ten werd deelgenomen, opnieuw over de vraag: Eerst veiligheid en dan ontwapening; of veiligheid door ontwapening. In verband hierme.de merkte de gedelegeer- de der Vereenigde Staten, Gibson, op, dat men aldus in een vicieuzen cirkel ronfldraait. De Duitsche gedelegeerde, graaf Bern- storff, hield een lange redevoering. Hij refe- reerde aan de gelukkige uitdrukking, die de Argentijnsche afgevaardigde, Perez, heeft ge- bezigd, namelijk die van „Vredespotentieel". De oprichting van den Volkenbond heeft aldus spreker, op weinige uit^onderingen na, den oorlog onmogelijK gemaakt en een basis geschapen, waarop ontwapening mogelijk wordt. Wij in Duitschland aldus Bernstorff, heb ben met betrekking tot de ontwapening groote ervaring opgedaan, maar onze ervaring in bewapeningsvraagstukken is in de laatste acht jaar minder groot geweest. Diepen indruk op spreker heeft het beeld gemaakt, dat door den Belgischen gedelegeer de, de Brouckere, over de gruwelen van den toekomstigen gasporlog is opgehangen. Spr. zou het denkbeeld aan de hand willen doen, den gas- en den luchtoorlog te verbie- den. Dat zou de beste aanvang onzer werk- zaamheden zijn on zou in de geheele wereld indruk maken. De Belgische gedelegeerde heeft betoogd, dat het elk land geoorloofd moet zijn, zich te verdedigen en hij heeft het als een „cynischen gruwel" gekenschetst, in- dien men een land zou willen verbieden, zich tegen luchtaanvallen te verdedigen. Hierbij moet ik er op wijzen, aldus spr., dat het momenteel aan Duitschland onmogelijk is, ook maar zelfs zijn hoofdstad tegen lucht aanvallen te verdedigen. Daarna ging spreker, volgens de Tel., over tot de bespreking der potentieele oorlogsmoge- lijkheden. Spreker verklaarde ten slotte, dat de Vol kenbond en de ontwapeningscommissie iets tot stand moeten brengen, indien men niet wil, dat beider aanzien in het oog der open- bare meening ernstig zal worden geschaad. - De Duitsche regeering zal zich aansluiten bij iedere oplossing, die aan Europa en aan de wereld een werkelijke vermindermg der bewapeningen brengt. Na graaf Bernstorff hield de Eugelsche gedelegeerde, lord Robert Cecil, een uitvoerige rede, waarin hij er nogmaals zoo krachtig mogelijk voor opkwam, dat de commissie po- sitieve problemen voor de internationale ont wapeningsconferentie moet uitwerken, indien niet en de commissie, en dc Volkenbond in het oog der wereld onherstelbaar zullen worden gecompromitteerd Voorts verklaarde hij, dat cle Engelsche re geering de opvatting deelt, die graaf Bern storff over den Volkenbond en de geschapen infernationale situatie heeft ontwikkeld. Het door den Belgischen gedelegeerde voor- gestelde systeem van publicatie en internatio nale controle, aldus spreker, is goed, maar het is niet voldoende. Hoe zal men ooit kun nen verhinderen, dat de talrijke in de wereld bestaande kleurstoffabrieken gifgassen ver- vaardigen? Ten einde tot verderen practischen arbeid te komen, deed spreker het volgende voor- stel: De commissie zal na de revisie der vragen- lijst verd'aagd worden, maar de Commissie van Redactie zal een bepaalde practische op lossing voorstellen voor de hier ter sprake ge komen hoofdprobkmen, en wel in een vorm, waarop met ,',ja" of „neen" geantwoord' moet worden. Alleen aldus zal de commissie de opentoare meening tevreden kunnen stel'lcn, die met groote spanning op de resu'ltaten onzer Lwraadslagingen wacht, zoo besloot spreker In de namiddagzitting der commissie kwam o.a. de Italiaansche gedelegeerde,.De Marini. aan het woord. Hij wenscht de taak der com missie, die toch al niet te uitgebreid is, nog verder beperkt te zien. Aan het effect van in ternationale controle hecht hij geen geloof. Vervolgens verklaarde de Fransche gedele geerde, Paul Boncour, dat de schuld, dat mer. tot dusverre niet heeft ontwapend zeker niet bij Frankrijk ligt. Want alle maatregclen ter bescherming der veiligheid, die Frankrijk als voorwaarde voor ontwapening beschouwt, zijn van andere zijde opdat men hem niet zal misverstaan wendt hij zich rechtstreeks tot Cecil van de hand gewezen. Zonder preciseering der betreffende bepa- lingen van het Volkenbondsstatuut en zonder nauwkeurige omschrijving van de. wijze, waarop aan een aangevallen land hulp zal worden verleend, zal men, zooals ook reeds door den Poolschen gedelegeerde. Sokal, >3 betoogd, niet verder komen, aldus Paul-Bon- cour Aan het einrl der zP'ing werd door den pre sident Loudo medegedeeld, dat heden de eerste zitting der Com miss e van Redactie plaats vindt eg claf, naar gelang van den stand harer werkzaamheden, de eerstvolgen- de voltallige zitting Zaterdag of Maandag zal worden gehouden. DE TOESTAND IN MAROKKO. Over het offensief der Fransch-Spaansche troepen in Marokko wordt nog gemeld, dat de troepen over een breedte van 30 Kilometer van 10 tot 12 kilometer wareu opgerukt. Woensdagavond te Fez ontvangen berich- ten bevestigen deze vorderinigen. De Riffi bo- den slechts op den linkervleugel tegenstand. Volgens de „Petit Parisien" is de tegen stand der troepen van Abd-el-Krim tusschen Werga en Nkoer gebroken. Verwacht wordt, dat het offensief zal worden voortgezet. De eerste divisie der Fransche troepen in Marokko. die naar het No.orden optrekt, heeft van Ninza-Djir thans Bl-Soraber gepas- seerd en Jebel Redki veroverdt, waarbij de Riffi hevigen tegenstand boden. De Riffi wer- den echter gedwongen terug te trekken op Jebel Hatnman. Verder naar het Oosten heeft de divisie onder generaal Ibos minder tegenstand ont- moet en heeft den Jebel Boesinb en den Jebel Asghar ten Zuid-Oosten van Targoeist bezet. Door deze laatste troepenbeweging wordt het vroegere vijanddijke gebied van de Beni Amrat vrijwel geheel bezet, terwijl Tar goeist, dat voor kort het hoofdkwartier van Abd-el-Krim was, bedreigd wordt. Door het optrekken vanaf Soek-el-Arba Taberirt en Adjir wordt een verbinding tusschen de Fransche en Spaansche troepen mogelijk en de Franschen kunnen reeds de kanonschoten der Spanjaarden hooren. Het optrekken in dit gebied is zeer moeilijk, zegt de Tel., en die ge- vechten van gisteren hebben op een hoogte van meer dan 3000 voet plaats gehad. Een Havas-telegram meldt nog, dat de Fransche troepen geringe verliezem hebben, terwijl een kanon werd buitgemaakt. De ope ratie geschiedt met 30 bataljons over een front van 40 K.M. B. T. A. meldt voorfcs. dat een colonne, ko- mende van Adjir, en eeu van Mellla, elkaar hebben ontmoet, waardoor een eenheidsfront ontstaan met de Zuidelijke Fransche divi sie. DE KABINETSCR1SIS IN BELGIe. Het kabinet gevormd De samenstelling van het kabinet luidt als volgt jaspar: Premier en minister van binnen- landsche zaken; Franqui: Geen portefeuille; Vandervelde: Minister van buitenland&che zaken; Houtart: Financial en kolonien; Paul Ilymans: Justitie; Camille Huysmans: Kunsten en Wetenschappen; Anseele: Spoor wegen; Wauters: Arbeid en Industrie; de Brocqueville: Nationale Verdediging; Baeis: Publieke Werken en Landbouw. Behalve gencemden zal nog Arnold worden toegevoegd aan Houtart, om met hem de por tefeuille van Kolonien te deelen. DE BESPREKINGEN IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Tegen 5 uur Woensdag heeft de Rijksdag het voorstel van de regeeringspartijen aange ncmen strekkende tot het zonder verwijl aan hooren van den Kanselier, en verder met ter- ziiCestelling van alle andere voorstellen tot d? agenda over te gaan. Voor stemden de re geeringspartijen en de soc.-dem., tegen de communisten en de Volkischen, de Duitsch nationalen onthielden zich van stemming. Daarna werd de Rijksdag verdaagd tot 7 Juni. RELLETJES TF. LISSABON. Bloedige botsingen hebben Woensdag op het plein voor het parlementsgebouw te Lis- sabon plaats gehad. Na een wanordelijke zit ting van de Kamer, die het tabaksmonopolie behandelde, moest de publieke tribune ont- ruimd worden. Het publiek werd dt straat opgedrongen en geraakte daar in gevecht met de politie. Verscheidene personen werden ge- wond. DE DALING VAN DEN FRANC. Gister deelden wij onder telegrammen reeds het eeq en andter med'e omtrent de maat regclen die genomeni of genomen zullen wor den in verband met de da ling van den franc. De Tel. schrijft over deze daling De zeer soherpe daling van den franc, wel ke heeft plaats gehad en gistermorgen gedu- rende de eerste uren volgens de noteering der koersen van New York is voorigezet, zoodat' het pond sterling een oogenblik 176 francs noteerde, is hier het algemeene onderwerp van gesprek, ook van den ,,man in the stree'". Niemand loopt meer langs een van de talrijke voor de ruiten der banken aangebrachte anto- maten van Havas, die den stand der wissel- koersen en beursnoteeringen aangeven, zon der er even een bli'k op te werpen. Menige van bezorgdheid getuigende opmerking kan men dan hooren, hoewel er uiterlijk nog geen spra ke is van eenig teeken van ongerustheid. Be halve op de beurs, waar de buitenlandsche waarden weer opgeld doen en de meeste Fransche waarden, bij gebrek aan vraag, me- nig puntje daalden. Na den eersten sthrik. op grend van a« New Yorksdfe koersen. begon ck franc ech- ttmrnvmrmammmmm ter te reageeren, zoodat het pond terugliep tot 168 francs. De beurs opende met cen pon- den-noteering van 169.50 en sloot met een ipondennoteering van 170.-, welke na beurs- tijd nog weer iets steeg, en wel tot 171.-. Deze reactie van den franc, al was zij ook nog sleechts zwak, heeft toch eenige verlich- tiog gegeven en de ho,op levendig gemaakt, dat spoedig een contra-offensief kan worden ingezet, evenals men dit bij de Italiaansche lire waarneemt. Minister Peret heeft zich hedenmiddag, na zijn terugkeer uit Londen, onmiddellijk naar Briand begeven, om dien verslag van zijn be- sprekingen uit te brengen Morgenochtend heeft een zitting van den ministerraad plaats en men hoopt, dat dan eindelijk de financieele richtlijnen voor de toekomst vastgelegd zul len worden. Men kan verwachten, dat de regeering al- les zal doen om voor het bijeenkomen van de Kamer op 27 Mei, een ontspanning in de wisslkoersen teweeg te brengen. Het. is toch te voorzien, dat reeds op den eersten dag van de rentree een groot financieel debat geopend zal worden. Er is reeds een interpellatie- verzoek 'ingediend door den gematigd radi- calen professor Nogaro over de crisis in de wissel koersen en de maatregelen, die de re geering denkt te nemen ter verkrijging van de stabilisatie van den franc. Voor Donderdag 27 Mei zullen zeker nog meer dergelijke in- terpellatie-verzoeken worden ingediend. Voor de regeering zal het dan noodzake- lijk zijn, haar financieel program te ontwik- kelen. Steeds algeineener betoogt men, dat alleen een eenvoudig en duidelijk, op laugen termijn berekend program, dat de goedkeu- van de groote meerderheid van het parle- menf zou kunnen verkrijgen, werkelijk doel- treffend kan zijn. Dat zou dan een-soort na tionale unie rondom den franc veronderstel- len. Het oogenblik daartoe zou wellicht aau- gebroken zijn, op voorwaarde, dat de regee ring van de groote meerderheid van't paile- len nemen. Men betwijfelt evenwel, of Bri and en Peret voor een zoodanig initiatief de mannen wel zullen zijn. Dit zal spoedig moe ten blijken. De regeering heeft tijd trachten te winnen, maar het blijkt, dat zij fcostbaren tijd heeft verloren. Van verschillende zijden, zoowel van den kant van Nogaro als bijvoorbeeld ook van Kellersohn in de „rnformation" wordt aange- drongen op een ingrijpen op de wisselmarkt en daartoe alle beschikbare reserves te ge- bruiken, niet alleen de vreemde deviezen, maar ook zelfs de goudreserves v. de Banque France. Het gevolg van een dergelijk ingrij pen zal in elk geval zijn, dat men een groot deel van de „flottant", die de francs-markt verstopt en een der voornaamste beletselen voor stabiliseering is, zou opnemen. Een dergelijke actie is evenwel alleen ver- dedigbaar indien men het respijt, dat zij zpu geven, zou weten te gebruiken om ten spoe- digste alle politieke en interne technische ele- menten, die den wisselkoers bei'nvloeden, te hervormen. Woensdag'avond 7 uur heeft een grootee fi nancieele conferentie op het Elysee plaats ge had, onder voorzitterschap van Doumerque. Aan de conferentie namen o.a. deel Briand, Peret, Robineau, de gouverneur van de Banque de France, alsmede alle regenten van die bank. De conferentie had' ten doel aan den financieelen toestand, welke door den val van den franc geschapen is, het hoofd te biedten. Men meent, dat de op de conferentie aange- nomen bijzondere maatregelen morgen aan de goedkeuring van den ministerraad zullen worden onderworpen. De socialistische parlementsfractie heeft een delegatie, o.a. bestaande uit Renaudel, Vincint Auriol en Blum, naar Briand gezon- den om dezen te verzoeken onmiddellijk het parlement bijeen te roepen in verband met de voortdurende stijging der buitenlandsche cte- viezen. Briand, die op het Elysee verwacht werd door den president, heeft de delegatie niet kunnen ontvangen. HET VALSCHEMUNTERSPROCES IN HONGARIJE. Woensdagmorgen om zes uur is, kort voor het vertrek van het vliegtuig van Boedapest naar Constantinopel, de advocaat van pro fessor Messaros, Bulissa, gearresteerd, juist op het oogenblik toen hij wilde instappen. De detectives ontnamen hem alle in zijn bezit zijndc documenten en beletten hem te vertrek- ken. Onder de in besiag genomen documenten bevinden zich verscheidene brieven van per- soonlijkhedeu uit Boedapest aan professor Messaris. O. a. een schrijven uit politieke kringen en een schrijven van Windisch-rGatz, waarin laatstgenoemde professor Messaros verzoekt, alles mede te deelen, wat hem om trent de valschemunters-affaire bekend is. Het openbaar ministerie en dc verdediging bij het proces in zake de bankbiljettenverval- sehing hebben verzocht om ititbreiding van de bewijsvoering, ten einde verschillende kwesties te kunnen ophelderen. Door de Bank van Frankrijk zal een rapport verstreld worden, dat bewijxen zal, dat <fe mislukie falsificaten niet geschlkt wareu voor het uit- voeren van dc .actic. De rechtbank zal haar beslissing over net voorstel hedenochtend bekend maken. DOOR BEREN VERSCHEL'RD. Een vreeselijk drama heeft zich Woensdag- middag afgespeeld in de beroemde berenkiti! te Bern. Eeu 16jarig jongmensch. Adam geuaamd, fietste, zoo wordt aan de „Dai'ly Mail" ge- seind, den heuvel af, die naar de kuil leidt, verloor plotseling de controle over zijn rij- wiel en vloog met een geweldige vaart te gen het hek, rond de kuil. Hij botste daar te gen een 10-jarig jongetje, Ellenberger, beiden maakten een duikeling over het hek en stort- ten in de kuil, midden tusschen de beren. De bewaker trachtte onmiddellijk de dieren met staven naar hun hok te drijven, maar twee beren, Hansi en Joggi, lieten zich niet wegjagen van Ellenberger, die bij den val vrij ernstig gewond was en flink bloedde. Stratemakers, die buiten aan het werk wa- ren, wierpen zware steenen naar de beren, maar zonder resultaat. De bewaker kwam te rug met een spies en wist Joggi te verdrijven, maar Hansi liet zijn prooi niet los en sleurde het jongetje zijn hok in. De bewaker volgde het dier, ranselde het op den kop en wist het krijtende kind uit Hansi's klauwem te rukken. Met Ellenberger in zijn eenen arm slaagde de man er in, al worsteleud met den beer, den uitgaag te be- reiken, maar daar werd hij weer aangevallen door een anderen beer, die was ontsnapt; en alleen met inspanning van al zijn krachten kon hij zich een doortoeht banen. Intusschen was Adam met behulp van tou- wen uit de kuil gehaald. Bij de eerste poging brak het touw en viel de jongen weer tus schen de beren, maar nogmaals werd een touw naar beneden geslingerd' en kon hij zich naar boven werken v6br de dieren hem bercilcten. Ellenberger werd naar het ziekenhuis ge- bracht, waar hij echter spoedig aan de zware verwondingen overfeed. ON'TPLOFFING IN EEN KRUIT- FABRIEK. Gistermorgen is in het plaatsje Ha9loch, nabij Wertheim aan de Main, een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Er zijn minstens 15 a 20 dooden, terwijl het aantai gewonden aan- zienlijk hooger is. Van de gewonden zijn in het gasthuis no£ drie bezweken. De kruisfabriek is geheel verwoest. Omtrent het ontploffingsongeval word' nog het volgende gemeld: De ontploffing was van zoo'n hevigheid, dat in Wertheim deuren en vensters werden vernield. In Hassloch is bijua geen vedster meer heel. Ook verder werd nog groote scha- de aan de gebouwen aangericht. In dc fabriek zelve staar bijna geen steen meer op de an dere. De pannen zijn van het dak geslingerd. Van de 30 gewonden, die onmiddellijk naar het ziekenhuis konden worden gebracht, zijn reeds drie gestorven. Het aantai gewenden neemt steeds toe. Men scliat hun aantai op ongeveer 65. Men vermoedt, dat er nog meer dan 20 personen werden gedood en men denkt nog meer lijken onder de puinhoopen t» zullen vinden. De brandweer en de geneeskundige dienst van Wertheim waren terstond ter plaatse om hulp te bieden. Met omzichtigheid zet men den arbeid voort, daar nog meerdere cntploffingen wor den gevreesd. NA DE KRACHTTOER VAN DE ..NORGE". De Amerikaansche president Coolidge heeft gelukwenschen gezonden aan de koningen van Italie en Noorwegen met succes van Amundsen's vlucht. Aan koning Haakon heeft de president ge- telegrafeerd: Tk bied. uwe majesteit en het Noorsche volk mijn gelukwenschen aan met het succes, dat werd behaald door de stout- moedige onderneming van deze onverschrok- ken en moedige afstaramelingen der Vikin- gers. Het geeft mij groote voldoening, dat een van mijn landgenooten met hen dezen moedigen tocht heeft ondemomen. Het telegram aan den koning van Italie is ongeveer gelijkluidend en wijst op het feit, dat een Italiaansche luchtschip werd g«- bruikt, bestuurd door zonen van het Italiaan sche volk, aan wier wetenschappelijke be- kwaamheid het succes van deze gewaagde historische onderneming is te danken. KORTE BERICHTEN. In verband met een verdenking, dat ver- giftiging heeft plaats gehad, is het lijk van sultan Mehmed VI geschouwd. Het onder zoek heeft evenwel een negatief resultaat op- geleverd. Alle vorsten hebben condoleance- telegrammen gezonden. De aanklacht van ex-keizcrin Zita tegen de gebroeders Bienenfeld, juweliers in de rue Lafayette, betreffende den koop van de Oos- tenrijksche kroonjuweelen, is niet ontvankelijk verklaard. De advocaat van de ex-keizerir heeft tegsn deze uitspraak apfrfl aangetee- kend. COURANT. hi .a TV "i-MJHHRH

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1