Alkmaarsche Gourant Honderd Acht en Twlntlgsfo Jaargang, Zaterdag 22 Mei. Onderwijs en opvoeding. PinksfergesSachte Provinciaal riietiws RAADSELHGEKJE. No. 119 r 1926 HANDELSONDERWIJS TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Handelsschool te Alkmaar kaa geschieden voor 15 Juni a.s. bij den Directeur. monde- ling op Maandag- en Dinsdagmiddag van 2 tot 4, op Donderdag- en Vrijdagmorgen van 10 tot 1 '..30 in het gebouw aan de Doe- lenstraat, hoek Nieuwesloot, of schriftelijk onder opgave van volledigen naam en ge- boortedatum van de(n) leerling, met vermel- ding van de laatst bezochte school en van de klasse waarvoor toelating gewenscht wordt, alsmede adres van de ouders of ver- zorgers. Van leerlingen buiten Alkmaar wonende, dient ook aangifte te worden gedaan bij het Gemeentebestuur hunner woonplaats. Nadere inlichtingen verstrekt de Directeur der Handelsschool, dr. J. Postma te Alk maar. Alkmaar, 20 Mei 1926. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, A. F. THOMSEN, Loc.-Burgem. F A. KOELMA, Secretaris. i. De organisatie van het Openbaar Lager Onderwijs te Alkmaar. Verschillende omstandigheden hebben mij er toe gebracht, in enkele opzichten zelfs gedreven, door middel van de pers eenige be- jangwekkendte en voor onze plaats actueele onderwijs- on opvoedkundige vraagstukken onder de aandaclit van een wijderen kring belangstellenden te belanghebbendfin te brengen. Ik heb geenszins de pretenhe d'eze arttkelen als „voorlichting" te zien willen beschouwdi, nog minder werp ik mij ongevraaigd op als „adviseur", maar het feit, dat in de nabije toekomst misschien verandering zal worden gebracht in de organisatie van ons openbaar onderwijs, is de naaste oorzaak van het schrijven van dit artikel. Men kent de tegenwoordige organisatie. We hebben twee eindsdhoien, drie tusschen- scholen en drie opleidingsscholen. De bedoeling is dtestijds stellig een goede geweest. Op de eindscholen moeten de kin- deren geplaatst worden, waarvan het waar- schijnlijk is, dat zij geen verder onderwijs zullen genieten, naar de tusschenscholen gaan die kind'eren, welke waarschijnlijk over- gaan naar het Nijverheidsonderwijs en U. L. O. en dte opleidingsscholen wordien be- volkt door leerlingen, die waarschijnlijk naar H. B. S., Gymnasium of Handlelsschool (God- dank nog mogelijk!) zullen gaan. Het is niet toevallig, dat ik telkens het woord „waarschijnlijk" uit de betreffende bij- lage overnam en het zal straks diuidelijk wor den, waarom ik dat deed1. Het is algemeen be ken d, dlat dten heer heer Cloeck dit geesteskind door velen niet in dank is afgenomen en dat er zoo langza- merhand een behoorlijk, goed geordende op- positie tegen deze organisatie is gegroeid. En toch meen ik en ik hoop d'at verder- op te verdedigen d'at de grondslag, diffe rentiate, goed was en nog goed is. Het komt mij voor, dat de font niet ge- maakt is (ik spreek van fout, omdat ik zelf ook opposant ben) toen deze organisatie werd1 vastgesteld1, maar dat een kaidinale fout is begaan bij de ten uitvoer legging er van. Wat toch is gebeurd? De eindscholen zijh armenschoTen gewor- den of gebleven en de opleidingsscholen elite- scholen. Practisch d'us: die standenschool. Een gelukkig ding is ondertusschen door deze organisatie wel bewezen, n.l. dat in Alkmaar niet zooveel „armen" wonen om twee scholen te bevolken en bij lange na ook niet zooveel elite om drie scholen van leerlingen te voor- zien. Welke fout is er dan gamiaakt bij de uitvoe ring van deze organisatie? Deze fout: men heeft over het hoofd gezien, waar het om ging, dat is de waarschijnlijke bestemming". Laten wij ons de zaak eens duideliik voor oogen stellen. Wie rekening wenscht te htouden met de waarschijnlijke bestemming, moet differentia- tie toepassen en wie aan de ouders de keuze der school laat, zal tot op zekere hoogte de eenheidsschool hebben te aanvaarden. Duidelijk is hier in Alkmaar bewezen, dat „waarschijnlijke bestemming"' en „aan de ouders dte keuze der school" twee richtingen zijn, die niet parallel kunnen loopen, maar lljnrecht tegen elkaar in gaan. Hier ligt d'an ook de oorzaak van de in alle opzichten betreurenswaardige verwording der organisatie van ons openbaar onderwijs. Men zal toch begrijpen, dat een vader voor zijn zes-jarig kind meestal niet de school kiest in verband met de waarschijnlijke be stemming van zoo'n kleuter, doch dat voor hem bij de keuze geheel andere motieven gel- den. Laten we het maar precies zeggenmen kiest de school niet om de school, maar om het milieu. Ik acht dat verderfelijk, zoowel van paeda- gogisch als sociologisch standpunt bezien. Sociologisch, omdat daardoor de standen- school in leven wordt gebouden. paedagogisch vooral, omdat milieuschepping karakter- en wilsvorming ongunstig be'invloeden. Thans kan ik daar niet verder op ingaan, maar kom er te zijner tijd nog nader op terug. E>e grondslag van de h-uidige organisatie, n.l. de waarschijnlijke bestemming der kindt- ren en „aan de ouders de kaize der school" zijn alzoo absoluut onvereenigbaar. Men heeft dus slechts te kiezen, of het een, of het ander Beginnen we met het laatste. Moet de keuze der school aan de ouders worden gelaten? In dit verband citeer ik even, wat de heer Bokhorst schreef in het Tijdschrift voor Er- varintfsopvoedkunde. ,,Het is op het oogenblik een strijdvraag, of de school overheidszaak of ouderszaak behoort'te zijn en velen neigen thans tot het laatste. Zeer natuurlijk. De ouders voelen zich verantwoordeliik voor hun kind en wenschen hot 't llefst In hun geest "opge- voed, Maar ze zien daarbij natuurlijk alleen of vooral naar de belangen van hun kind, niet zoozeer naar die van de gansche maat- schappij. In tijden van rustige ontwikkeling en sta- biel evenwicht is daartegen geen bezwaar, het jongere geslacht kan het spoor van het oude volgen en dus rustig in zijn sfeer inge- wijd worden. Maar in tijden als de onze, als een nieuwe mentaliteit geschapen moet worden, als gebroken moet worden met tra- dities en opvattingen, als de opvoeding zoo mogelijk een nieuwe en betere samenleving moet helpen opbouwen, als de maatschappij als eenheid in de eerste plaats haar eischen stelt, in zulke tijden moet de school over heidszaak zijn, om eenheid van plan en eenh?id van uitvoering te waarborgen. In zulke tijden moet het particulier belang bij- zaak zijn. Het streven der ouders gaat in de richting van continueeren van het bestaan- de; moet een nieuwe weg ingeslagen, dan zal de overheid, als vertegenwoordiger van het algemeen belang, dat wijziging eischt, dwingend moeten ingrijpen". En bovendien, als nog de ouders bij de keuze der school wel rekening houden met de waarschijnlijke bestemming van hun kind, dan bepalen zij die bestemming en kunnen ook niet anders meestal niet naar het kind, maar naar eigen welstand, naar idealen en conventie. Zoo wordt dan dikwijls de door de ouders gedachte of beter, de door de ouders gehoopte waarschijnlijke bestemming voor het kind de meest onwaarschijnlijke, omdat het krachtens intellect, karakter en wil nooit daar zal kunnen komen, waar de ouders het gaarne zagen. Aan wie dan de keuze der school, aan de overheid? We voelen de bezwaren en kunnen ook dit standpunt niet zonder meer aanvaarden, al was het alleen om de daaraan verbon- den practische moeilijkheden. Wat dan? Wel het ligt voor de hand; we moeten zoeken naar een synthese van beide richtingen. Ik weet wel, in naam is die er ook thans. Immers, als de vader voor zijn zes-jarige totlating komt vragen tot een der scholen, vraagt het hoofd (dat is in dit geval de ver tegenwoordiger der overheid): Wat is uw plan met dit kind? Het antwoord van den vader op dit mo ment zou dan moeten beslissen over de al of niet plaatsing op de gevraagde school. We voelen het: 't stellen van deze vraag is slechts een formaliteit. Kan ook niet meer zijn. Maar we voelen tegelijkertijd, dat, als hiermede eens en voorgoed over de keuze der school in verband met de waarschijnlij ke bestemming is beslist, men verstandig doet die „waarschijnlijke bestemming" bui ten beschouwing te laten. Maar dan is ook de onderscheiding in de drie soorten scholen niet Ianger te aanvaar den. Zooals de toestand nu is, kan het dus, in het belang van de opvoeding en het onder wijs der kinderen, niet blijven. En daarom gaat men reorganiseeren. Als de teekenen niet bedriegen, blijft de keuze der school aan de ouders. En omdat verder bij toelating natuurlijk niet valt uit te maken of het kind dokter dan wel am- bachtsman zal worden, vervalt practisch de onderscheiding in eind-, tusschen- en oplei* dingsscholen. In wezen dus krijgen we de eenheidsschool. Als de plannen worden ver- wezenlijkt zullen alle scholen na de zomer- vacantie toelaten en hoopt men ook aan alle scholen een zevende leerjaar te krijgen. We hebben achter ons, als gevolg van verkeerde uitvoering eener verordening, een tijdperk van differentiatie naar wel stand en willen daarmee breken. Het laat zich aanzien, dat we tegemoet gaan in onze stad een tijdperk zonder differentiatie, dwars tegen de geheele maatschappelijke ontwikkeling in, dwars tegen de waarachti- ge belangen van het kind in en dwars tegen de moderne psychologie en wetenschappe- lijke opvoedkunde in. Zullen dan mannen als Dewey en Stern voor Alkmaar tever- geefs hebben geleefd. Op de reorganisatieplannen en de diffe rentiatie kom ik in een volgend artikel te rug. Dt. door Amy Vorstman ten Have. Het was een stralende Meimorgen Een van die morgens, die ons als het ware schij- nen te verlokken om ons dagelijksch werk in den steek te laten en met achteilating van al wat we aan ijver en plichtsgevoel bezitten naar buiten te loopen, te hollen, te vliegen tot we buiten adem ergens zijn aan gekomen waar zon, groen, bloemen en vo- gels iedere gedachte aan werk doen verge- ten. Het was dien morgen zoo stralend, zoo verguld blij, zoo om niet uit-te*zeggen van een prikkelende zoelte, dat zelfs de meest verbitterde nurks moest toegeven, „dat het weer lekker was Op zulk een morgen-om-te-zoenen kwam de sympathieke vriendin bij Mies. Wij alleen bezitten bij tijd en wijle zulk een sympathieke vriendin. Het is een prettig en rustig bezit, zooiets als een tweede geweten, dat niet zoo streng is als het officieele. Een sympathieke vriendin is een verkwik- kend en lafenis brengend iemand, iemand, die op het juiste oogenblik onze kleine ge- heime wenschen raadt en voorkomt, die onze moeilijkheden helpt effenen en die bo- venal geduldig weet toe te luisteren. Lezer! hebt gij iemand, die geduldig naar u weet te luisteren, geduldig en met belang stelling? Die uw klaagliederen over kleine huishoudelijke rampen, familiedrama's en toekomstige onheilen-die-nooit-gebeuren met een bemoedigend woord weet weg te lachen, die nlmmer over zich zelf praat en slechts schijnt te bestaan om de willige ge- hoorbuis te zijn van uwe ontboezemingen...? Bezit gij zoo iemand? Zoo ja, wees dankbaar en houdt den be- trokken persoon in eere, want het soort wordt langzamerhand zeldzaam! Bezit gij niet zoo iemand tracht dan een uwer vriendinnen hiervoor op te kwee- ken De sympathieke vriendin dan kwam dien"' morgen bij Mies en vond 't jonge mevrouw- tje te midden van een onafzienbaren en heilloozen rommel op den grond zitten voor het antieke kabinet in haren salon. Lieve hemel!was de eerste uitroep, wat ben jij aan het uitvoeren? Ga je ver- huizen of is er brand geweestofof ben je weer eens iets kwijt?" Ook sympathieke vriendinnen kunnen ste- kelige opmerkingen maken. ,,'k Ben aan de schoonmaak -klonk het antwoord met een grofstem. „Ja, maar wat doe je met al dien rom mel „Och sorteeren uitzoeken en met iets van zelfverheffing: „dat gewone stofafnemen en zeepen en zoo dat kan iedere werkster maar het is juist het uit zoeken zie je daar komt het op aan en« ne dat houdt zoo op Met een moedeloos gebaar liefkoosde Mies een suikerpotje met een oor, droome- rig wikkelde zij een eindje groen fluweel er omheen „Maarwaarom gooi je dien heelen rom mel niet in eenen weg? dan ben je er af!" ried de practische vriendin. „Weggooien?" schrok Mies uit haar ge- peins op. „Verbeeld je..! het kan toch nog eens te pas komen!" „Och wat..!" schamperde de vriendin, „je lijkt wel niet wijs zonde van die mag- nifieke, oude kast om die met zoo'n hope- loos zoodje te vullen waarom bewaar je dat toch allemaal „Och", weifelde Mies, terwijl zij allerlei kleine lapjes in elkaar rolde en met een speld vaststak, „ik heb het nu al zoo lang bewaard „Omdat je eenmaal begonnen bent met gek doen is nog geen reden om daar maar mede door te gaan!" orakelde de vriendin. „Ja maarwat hindert dat nu daar heeft toch een ander geen last van ver- dedigde Mies zich zwakjes. „Dat is maar zoo'n vergeten hoekje die oude kast, dat wordt alleen bij bizondere gelegenheden schoongemaaktzooals nu". „Allemaal nutteloos tijd en energie ver- spillen", vond de vriendin en met schenden- de hand greep zij in de dierbare schatten. „Laat eens kijken wat hebben we hier? Een vierkante decimeter geruit katoen Heb je daar nog een jurk van? „Wat zeg je? Allang aan de huisnaaister gegeven? Dan behoort zij dit lapje ook te hebben. Wat is ditEen gedemonteerd speldenkussen. Waarom overtrek je dat niet? Wat heb je daar een glas zonder Voetwat wil je daar in 's hemelsnaam mee uitvoeren? Je kunt je er alleen maar aan snijden. Weg er mee! Hier... doe er dan meteen dat gebroken aschbakje ook bij en die Badensche suikerpot. ,,Wat is dat voor een zwaar pak „Tijdschriften allemaal oude nummers van achttien jaar geleden..! Waar komen die vandaan? Tien jaar geleden was jij nog een baby!" „Uit Frans zijn studententijd beken- de Mies". „Goed voor de ziekenhuizen vond de vriendin en maakte er een keurige, hooge stapel van. Zij komen .het halen en zeggen nog dank je toe! Ziezoo wat nu Na een uur gaapte cfc enorme kast groot, wijd en leeg Van de heele markt-uitstalling was slechts e6n kartonnen doos vol overgebleven, die de dingen bevatte, waarvan Mies onder geen enkele voorwaarde afstand wilde doen. „Wat moet ik nu in m'n kast doen..?" meesmuilde zij. Gaat het ons alien niet vaak als dit jonge vrouwtje? Bewaren wij in ons hart niet een oneindig aantal. dierbare relieken, waarvan wij on-mo-ge-lijk afstand kunnen doen, om dat wij niet anders hebben om ons hart me de te vullen Gaat het er niet mede als met de idiote verzameling ongeregelde deurknoppen, ge broken spagnoletten, gebarsten kopjes en leege bonbondoozen, die wij alien de besten onder ons niet uitgezonderd be waren en vertroetelen en verzorgen met een hartstocht en een liefde een betere zaak waardig En waarom Waarom Is het niet zonde om de mooie wijde ruimte van ons hart op te vullen met ge broken illusies rafels van vergaan geluk en brokstukken van genegenheden, die reeds lang in andere handen zijn overge- gaan Weg ermee Laat de frissche voorjaarswind ook eens geducht door onze harten waaien om er de stofnesten, de tobberijen, en de zuinig be- waarde en telkens weer te voorschijn ge* haalde herinneringen aan wat niet heeft mogen zijn te verdrijven. Herinneringen kunnen onze liefste schat ten zijn, maar nooit mogen zij ons verhinde- ren in het heden te leven. Met ordenende hand moeten wij ook in ons gemoed te werk gaan en veel wat nut teloos plaats inneemt onverbiddelijk oprui- men. Bij Pinksteren hooren de vuren, de heili- ge, bezielende, reinigende vuren, die door onze heele jaartelling heen als het symbool van het Pinksterfeest hebben gegolden Laten wij in gedachten zulk een Pinkster- vuur aanrichten laat het een brandstapel zijn voor al wat er duister en onedel is in ons, voor al wat op de ongeziene diepten van ons hart stormt en woelt, voor al onze minder mooie motieven, onze oneervolie daden, onze geheime zelfzuchtvoor veel waardeloos gedoe, wat wij o zoo zuinig be- waarden Laat het een bezielend vuur zijn, waar- uit sterke, goede voornemens te voorschijn komen, laat het in ons gelouterd hart den kiem leggen tot een diepe algemeene men- schelijke liefde tot den naaste, zoo machtig, zoo alles overheerschend, dat er nergens plaats meer is voor kleinheid of egoi'sme of voor nuttelooze kleine sentimenten Laten wij uit het rPezemoezige, drukke leven een moment van stillen inkeer lich- ten 66n oogenblik van nederige zelfer- kenning laten wij in dat oogenblik van alleen zijn met onszelf ons Pinkstervuur aanstekenAls de weerschijn hiervan den stillen, blijden glans uit ons oog doet stralen en wij het gevoel hebben een beter, een bevrijd menschenkind te zijn zie, dan hebben wu niet te vergeefs't Pinksterfeest tfevierd. UIT ST. PANCRAS. Bij den heer C. de Ruiter in den Achter- weg is een postduif komen aanvliegen, aan elk der pootjes een ring dragende, gemerkt 0/834 en 16764 V. L. 2/25. UIT WARMENHUIZEN. Woensdag had de algemeene vergadering der Gentrale Veilingssvereeniging ,,Warmen- huizen en Omstreken" in het veilingskoffie- huis te Warmenhuizen plaats. Alle aangeslo- ten vereenigingen hadden hunne afgevaar- digden gezonden. Te ongeveer 2 uur opende de heer Slot de vergadering en sipreekt zijn genoegen er over uit, d'at hij weer in staat is de vergadering te kunnen leiden en hoopt in staat te zijn de functie als voorzitter te blij ven verrichten. Hij heet de aanwezigen van harte welkom, inzonderheid de pers, de afge- vaardigden van Koophandel en den heer Balk, secretaris der Provinciate Commissie. We mogen constateeren, dat het verloopen seizoen boven verwachting verloopen' is. Bij de telling maakten we op, dat dhizenden wa gons kool waren opgeslagen en gingen we eenigszins met bezwaard gemoed de toekomst in. Alles is echter redelijk wel verloopen, al is het niet geheel juist wat de berichtgever van de Telegraaf over den Langendijk schreef.n.1, dat de resultaten schitterend wa ren te noemen. Spr. is van - oordtel, dat dit bericht ver overdreven is. De seer, de hr. P. Klant deelt het volgen- de mede: het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1926 602, tegen 595 het vorig jaar; tie aftredeo- de leden van het Centraal Bestuur, de hee- ren W. Gutker, L. Doekes, C. de Geus, J. Wildeboer en K. Kalf zijn herkozen, terwijl in de plaats van E. Paarlberg is gekozen J. G. Dekker te Zijpersjuis. Voor de hagelscha- de te Waarland is een bedrag van 200. beschikbaar gesteld. De motorboot is ver- kocht aan W. de Vet en is bij d'eze transactie de vordering op W. de Vet verrekend. Het aandeel in dte N. U. M. ad 910.is met de rente terugontvamgen. Het voorschot bij de Boerenleenbank van 600.is thans af- gelost, daar de vereeniging een belangrijk bedrag in loopende rekening credit stond De rekening over het jaar 1925 wordt thans ter goedkeuring aangeboden. De ontvangsten hebben bedragen 13840,48 Vs, waaronder het pet. van de omzet over 1925 ad f 8585.40; de uitgaven bedroegen f 13607,2414, saldo 233,24. De balans vermeldt een eindbedrag van 8939,4414, waaronder het Veilingskoffie- huis op een boekwaarte van f 7252,5114 en een saldo winst op f 2784,9514. De heer Breed uit St. Maarten deelt na- miens de commissie van onderzoek mede, dat alle bescheiden in orde zijn bevonden en ad- viseert om de rekening goed te keuren. Geen der aanwezigen vraagt inlichtingen omtrent de rekening enz. en wordt overeenkomstig het voorstel van Het Centraal Bestuur beslo- ten de winst over het boekjaar ad 2784,9514 te verdeelen als volgt: 4 pet. uit te keeren over het aandeelen kapitaal, aan de aangesloten vereenigingen 1.per lid uit te keeren, op den aanlegsteiger af te schrijven 697.en in het fon-ds voor uitbreiding te storten 1301,9514. De begrootign voor 1926 wordt zonder besproking vastgesteld op een bedrag van 10200.waaronder ge- raamd een batig saldo van 4525.Ver- volgens leest de secretaris het jaarverslag voor, waaruit o.a. het volgende blijkt; het af- geloopen seizoen is niet onbevredigend, wel zullen de resultaten voor de diverse bouwers nog al uit eenloopen. Over 1924/25 beliep de omzet 1033944,30, over 1925/26 945142,82. De maand Februari heeft voor onze bewaarkool veel bedorven. Met het vei- ten van de winterproducten is het zeer goed verloopen. Sipeciaal is het veilen zeer bevor- derd, door het toegepaste systeem van navei- lien. Dat dit systeem hier zulk een algemeene instemming heeft gevonden, is behalve aan de bekwame leiding van den heer Molenaar, te danken aan het feit, dat dit stelsel zoowel voor verkooper als koopers vele voordeelen biedf. Geveild is er 263 maal, tegen 261 maal in het vorig jaar. Toegenomen is de aanvoer van aardappelen met 16 wagons, roode kool 96 wagons, Deensche witte kool 10 wagons, gele kool 41 wagons, rabarber 9 wagons, zt!- veruien 2 wagons, bloemkool 25000 stuks; minder aangevoerd 339 wagons witte kool, 66 wagons gewone uden en 12 wagons peen. De keurmeester is 58 maal opgeroepen, tegen 50 maal in 1924. Gekeurd werden naar het buitemland 13637 balen aardappelen naar Duitschland, 575 balen naar Engeland', 1333 bal'en naar Belgie en 400 balen naar Frank- rijik. Met den wenseh, dat het nieuwe seizoen, ondanks de donkere wolk van de Duitsche toltarieven weder goede resultaten zal ople- veren sluit het verslag. Vervolgens komt aan de orde de verschil lende voorsfellen van de afdeelingen en wel van de vereeniging „de Noord" om het 14 pet., hetwelk meer wordt gehevm van produe- ten, welke op een vergunningsbewijs wor den verkocht, af te schaffen. Het Centraal Bestuur is van meening, dat bed'oelde heffing nog te kort heeft gewerkt, om reeds thans het voorstel van „de Noord" te ondersteunen. De heer Boekel (Satnenwerking) kan zich heel slecht met het voorstel van „de Noord" ver- eenigen, daar deze het meest profiteert van het uit de hand verkoopen en degene, die uit de hand verkoopt moet goed beboet worden. De Voorzitter deelt mede, dat cfe praktijk heeft bewezen, dat zelfs op dte grootste markt dat het afgeven van bons de markt drukt'. geven van bonnen geheel uit te schakelen. Voor een goede gang van zaken is het afge ven van bonnen in beperkte mate noodig ge- bleken. De heer Boekel blijft van meening, dat het afgeven van bonnen de markt drukt. De heer Klant deelt thans met cijfers me- dte, dat dte ondterhandsche verkoop, waarover zoo dikwijls wordt gesproken en in de lucht gesrfiermd niet van zulk een groofe beteeke- nis is. Er zijn ns.it. 2120 wagons over de vei ling gegaan, waaronder 215 wagon® onder- handte zijn verkocht. Dit is in totaal ongeveer 10 pet. De heer Boekel dankt den heer Klant voor de medegedeeflde cijfers, dte hem mee vallen, (applaus) en wordt vervolgens na eenige dis- cussie het voorstel van het Centraal Bestuur aangenomen met 51 stemmen voor en 17 te gen. De vereeniging „Samenwerking" stelt voor, dat een bouwer in 14 dagen maar 1 maal otp bonnen stapelproducten aan een GEMEENTEL1JKE DIEN5T DER WERKLOOSHE1DSVERZEKERING v EN ARBEIDSBEMIDDTLING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddteling voor werkgevers en werknemers. Geopend alle werkdagen van voorm. 91 uur en nam. van 25 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 uur en Maandag- en Donderdagavond1 van 78 uur. Des Zaterdags alleen van voorm. 91 uur nam. De Directeur van bovengenoenxfen Diens* maakt bekend, dat heden de navolgentte werkzoekenden jijn ingeschreven: 3 Bakkers, 1 bankwerker, 1 boekbfnder, 1 boerenarbeider, 1 chauffeur, 1 colporteur^ 1 electricien, 10 grondwerkers, 3 kantoorbe« dienden, 1 koetsier, 1 loopkneeht, 1 machine' drijver, 2 magazijnbedienden, 2 meubelma- kers, 5 opperlieden. 8 pakhuisknechts, 1 ptaat- werker, 2 schilders, 3 schipperss 1 schoen- maker, 4 sigarensorteerders, 2 si°arenkisteo<. plakkers, 26 sigarenmakers, 2 sreenbikkere, 2 smedten, 1 zadelmaker, 62 losse arbeiders en eenige Drentsche grasmaaiers, benevens f huisnaaister, 1 hoofdjuffrouw, 1 waschvrouw en 2 werksters. y Geplaatst: 1 letterzetter, 1 loodgiietier, 1 metselaar, .1 schipper, 4 sigarenmakers, 1 timmerman. 6 losse arbeiders en 2 werk sters. Alkmaar, 22 Mei 1926. De waarn. Directeur, C. DEKKER.' GEMEENTEBUREAU VOOR ADVIES BIJ BEROEPSKEUZE. ft DOELENSTRAAT. Geopend op Maandag- en Donderdagavond van 78.30 en en Woensdagmiddag van 2—4 uur. Advies kosfeloos. Het Hoofd van den Dienst, J. G. HAREMAKER. koopman mag verkoopen. Het Centraal Be stuur kan zich met het voorstel niet vereeni- gen, omdat het nut van een dergelijke bepa- ling niet ingezien wordt. Na eenige besspre- king trekt Samenwerking zijn voorstel in. De Burgemeester verschijoi inmiddels tea* vergadtering en wordt door den Voorzitter welkom geheeten. Vervolgens wordt het voorstel van samen werking om indien witte kool op de veiling voor minder dan 1 per 100 K.G. wordt ge veild, de bouwer het recht heeft dit pro duct naar goedvinden te verkoopen, mits het Centraal Bestuur niet uitvoerbaar geacht en kan de vereeniging samenwerking na eenige bespreking zich met het voorstel ver- eenigen. De vereeniging „Noord-West" stelt voor het Veilingsgebouw uit te breiden, daar dit thans n vele gevallen geen voldoende ruimte biedt voor het publiek. Het Centraal Bestuur deelt deze meening, doch is van oordeel dat de resultaten, welke met een ge- deeltdijke uitberiding worden verkregen niet evenredig zijn aan de financieele opoffe- ringen. De stichting van een nieuw gebouw acht het C. B. de beste oplossing en hoopt daartoe in een niet te ver verwijderde toe komst met voorstellen te komen. De heer C. Kos licht het voorstel nader toe en acht een geheele nieuwbouw wel noo dig en spreekt den wensch uit, dat dit niet te lang mag duren. De voorzitter deelt mede, dat het C. B. de zaak ernstig onder de oogen blijft zien en zoo mogelijk een keline verbete- ring zal aanbrengen. Algemeen goedgevonden. Hierna pauze. UIT URSEM. In deze gemeonte werd jaarlijks een collecte gehouen voor de stichting Tehuis voor alleen staande Blinden te Wolfhezen, waarvoor steeds gemiddeld werd opgehaald een be drag van ruim 20. Iemand in deze gemeente, die deze instel- ling een goed hart toedraagt, vend dit bedrag voor zoo'n nuttige en nationale instelling zoo gering, dat tijd en moeite niet werd ontzien. dit bedrag een flink op te voeren. Dat deze persoon (verzoeht werd geen naam te vermelden) daar schitterend in ge- slaagd is en waaruit de groote weldadig- heidszin van de Ursemmers weer zoo helder naar voren komt, moge blijken uit het feit, dat heden een bedrag aan de penningmeeste- res is overgemaakt van 91,75. - OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1. Duivendrecht. 2. Leeuwarden Leeuwarden. El iz a beth Ensch ede U tre c h t W i 1 1 e m A s s e n R ome Do i E 1 N 3. V|netie. Voor kleineren. 1. Bier, mier, gier, zier, pier. 2. Klok Kwikstaart. k w e 1 m u i s k u r k ma s t Otto a z ij n ga n s hark kast - 3. Klap, stuk; klapstuk 4. Hoera, Toos is door haar examen! rat en os). In deze la hoef je niet te zoeken; mis schien ligt het boek in de muurkast. (ezel). Reeds in de verte hoorde ik Klaas tier*.n. (stier) Ik ben al klaar en de anderen komen ook spoedig. (arend). VIug Ans, Moed'er wacht op pgsj p L A S L O N T A N N A S T A L

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5