Veor nw tijd ond. Ontwaakt gij's morgens met pijn in den sugt Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na oe nnnste inspanning? Voelt gij u jaren ou- der dan gij zijt? Zo6 kunt gij niet voortgaan! Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak yeroorzaakt door nierzwakte. A Is de nieren door een kou of bijzondere Spanning verzwakt zijn, filtreeren zij de ver- giften en onzuiverheden met uit uw bloed Oe spier en in uw rug en ledematen, de ge wrichten en zenuwweefaels, uw- aderen en slagaderen worden alle aangetast door het met vergiften belaaen bloed. Rheumatische aandoeningen, waterzuchtige zwellingen, aan- yallen van duizeligheid, hoofdpijn en hinder- Tijke blaasstoomissen zijn enkele van de te yerwachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet ver- waarloozen. Als gij weder gezond wilt wor den, moet gij uw nieren te hulp komen. •Waarrim dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillengebnrikt! Ditspeciale niergeneesmiddel heeft duizenden nieuw leven verschaft en moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politic, Langestraat, en aldaar te bwagen op alle werk dagen nisschen 11 en 1 uur, de naval gendte voorwerpen, als gevonden gedepo- neerd op 18, 19 en 2z Mei 1926: Twee paar manchetteneen sierkam; een medallion met portret; een slijper; een porteteuille; een ge- zangenboekje: «en schroevendraaier, tang en sieutel; een oondenhalabaod met penning benevens diverse sleuteJs, mantelbandcn en handscboenen. Aanwe-zig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 18, 19 en 20 Mei 1926: Een paar glace handschoenen, J. Hin ke. Geest 47; portemonnaie met in'houd, P. Slwis, Spcorstraat 34; een paar gymschoe- nen, G. Akkerman, Raaksje 14; een zilveren ^mbandhorloge, Keus, Emmastraat 47; een Zilveren vingerhoed, A. Tullenaar, Krelage- etraat 4; een geldstuk, G. Meijer, Langestr.; 3 X bvee boeken, N. Elings, Uitenbosch- ^traat 59; een portemonnaie met inhoud, L. Zuidam, Wagemakersstraat 5; honden- balsband met penning, Hoek, Westerweg 84; een rijwielbelastingmerk, M. v. d, Kamer, Laat 101een zakmesje, J. Ranlijn, Geest 22; een portemonnaie met inhoud, H. ten Hagen, Stationsstraat 11; twee sleuteltjes, J. Hui- berts, Varnebroek 8; een rijwiclbelasting- merk, S. Sikkens, Westerhofje 17; een porte monnaie met inhoud, A. Stuifbergen, Wog- auntschebuurt 6; een rijwielbelastingmerk, M. Dtngerdis, Zakendtijk (Bergen); een pas ser, J. Beemsterboer, Hofstraat 20; een para- pluie, B. Volbeda, Zocherstraat 4; een porte monnaie, J. Jonker, Oudegracht 125; een la- ge schoen, J. Pauw, Akerslaan 10; een auto- pet, J. Westerhof, Baangracht 23; een rij wielbelastingmerk, H. Wortel, Lindelaan 83. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politic. Spreker vroeg ten slotte, zooals we reeds meegedeeld hebben, 8 maanden gevangsfris* straf met aftrek van de voorloopige hechtenis De verdediger, mr. L G. van Dam wees er- op dat deze verdachte een ziekrfijke fantasie had. Pleiter had een onderzoek ingesteld naar ue Flmster Helene Makowsky en had ontdekt, dat zij een noodlottigen iiivloed cp hem moest hebben. Zijn milieu bestond uit een club jongelui, die pleiter wenschte te noemen het bovenste uitvaagsel der maatschappij. Het zijn jonge- lui, die hun leven slijten in dure en r ne dancings en door ccn teveel aan geld in cen tekort aan karaktcr is, zei spr., in die kringen, waar een mentallteit heerscht, waarvan wij geen denkbeeld kunnen geven, niets te dwaas Het is ook niet dwaas, dat verdachte op een geheimzinnige manier geld kreeg van een filmster. Pleiter vroeg vrijspaak met onmiddellijke invrijheidsstelling subs, een nieuwe instructie en onderzoek naar verdachtes geestvermo- gens. Na raadkamer wees de rechtbank het verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling Oemengd nieuws. DE DIEFSTAL BIJ DE HAARLEMSCHE BANKVEREENIG1NG. Op 14 October van het vorige jaar ver dween op raadselachtige wijze ten kantore van de Llaarlemsche Bankvereeniging uit een geldtrommel een zakje inhoudende ruim 2500 aan bankpapier. De juffrouw aan de afdeeling Incasso, die het geld onder zich had, had's morgens den trommel in de brandkast gezet. Toen ze hem 'a middags weer te voorschijn haalde en het geld wilde natellen, miste zij het zakje met bankpapier. Een zak met zilvergeld was blijven liggen Onder het personeel van de afdeeling werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld, maar de dader werd niet gevonden. De verdenking viel echter spoedig op een 18-jarigen bedien- de, die buitengewoon veel geld uitgaf en in cabaret Modeme in Haarlem met een vrien- dinnetje groote verteringen maakte. De gan- gen van den jonge man werden door de po litic nauwkeurig nagegaan en toen bleek, dat hij aan een vriend 780 had uitgeleend, werd hij gearresteerd. Aanvankelijk ontkende hij alles, maar na- dat door tusschenkomst van de politie het vriendinnetje met hem gesproken had, beken- de hij het geld weggenomen te hebben. Hij had het in de W. C. verborgen en het daar la ter weggehaald. Toen de zaak in handen was van de jus tide nam de jongeman echter zijn bekentenis te- rug. Desniettegenstaande had de 18-jarige zich Donderdag te veranhvoorden voor de Haarlemsche rechtbank. Verdachte zei oorspronkelijk bekend te heb ben, omdat de justitie hem gezegd had, dat een bekentenis groote voordeelen voor hem zou opleveren. Hij bleef er echter bij, dat hij het gdld niet gestolen had. President: Hoe kon u dan zulke groote ver teringen maken? Verdachte: k kreeg geld van een vrouw President: Wie was die vrouw? Verdachte weigerde den naam te noemen, omdat de bedoelde vrouw dan in moeilijkhe- den zou geraken. Na lang aarzelen gaf hij echter haar naam op. Zij zou een Duitsche filmster zijn, zekere Helene Markowska, die hij eens in Amsterdam ontmoet zou hebben President: Och jongen, het zijn immers toch praatjes. Een uitvoerig getuigenverhoor volgde Hieruit bleek, dat een vriend van verdachte in Amsterdam 1000 voor hem gewisseld had en hiervan 135 te leen gekregen had. Een andere vriend leende van hem 780 te- gen 20 pet. De reclasseering was in haar rapport tot de conclusie gekomen, dat geen termen aan wezig waren voor een voorwaardelijke veroor- deeling. Het O. M., waargenomen door mr. Van Everdingen, vond verdachte's schuld bewezen. Spr. vond het een emstig feit, als een bedien- de van een bank geld wegneemt. Behalve 6 jaar vond spreker geen verzach- tende omstandigheden aanwezig. Verdachte behoorde tot een berucht clubje Haarlemsche jongelui, dat niet veel meer doet dan uitgaan en druk het cabaret Moderne bezoeken, waar zij niet veel goeds leeren. OPGELICHT VOOR RUIM 10.000. Dezer dagen is de heer J. E., uit Austra- lie, die een rondreis door Europa maakt, in Den Haag het slachtoffer geworden van eenige geraffineerde oplichters, die hem voor ruim 10.000 gulden bestolen hebben. De Australier had in Brussel vertoefd en was daar in kennis gekomen met een land- genoot, die zich Williams noemde. Zij had- den tezamen eenige uitstapjes gemaakt en waren in het begin van deze week naar Den Haag gegaan, waar zij hun intrek na- men in een groot hotel. Het plan bestond, den volgenden dag naar Amsterdam te gaan en van daar per vlieg- tuig naar Londen te vertrekken. Denzelfden dag dat ze naar Amsterdam zouden vertrekken. maakten ze in de och- tenduren een wandeling over den Vijver- berg. Een heer, die eenige passen voor hen loopt, laat een taschje vallen, en de Austra lier is zoo beleefd, dit op te nemen en den eigenaar weer ter hand te stellen. Tot zijn verrassing bemerkt de heer E., dat deze geen Nederlander is, maar een Ier. In de Engelsche taa! wordt een gespr^k ge» voerd tusscheh de drie heeren, waarbij de derde persoon zich als O'Breen voorstelt. Daar men wederzijds zeer tevreden over de nieuwe kennismaking, wordt beslo ten, een glas champagne te drinken op de nieuw gesloten vriendschap. In een cafe rust men uit en beurtelings bieden de hee ren elkander verfrisschingen. In het gesprek veitelt de heer O'Breen, dat hij optreedt als executeur-testamentair van zijn broer, die in Australie was ovcrle- den en 50.000 pond sterling had nagelaten met de bepalin£, dat deze som onder - e ar- men verdeeld oest worden. O'Breen zocht nu geschikte personen, die zelf goed gesi- tueerd waren, om hem bij de verdeeling van xvr-ifeld behulpzaam te zijn. Op voorstel van Williams belastte E. zich om in Australie een zeker bedrag onder de armen te distri- bueeren. degencn, die deze taak op zich na- men, zei O'Breen, moesten zelf over vol doende contantcn beschikken. En om te bewijzen, dat hij zelf ook niet onbemiddeld was, het hij den vreemdeling een portefeuil- le met een groot aantal bankbiljetten zien. Hoe meer contanten men had, hoe meer geld men krijgen kon om onder de armen rond te deelen. De heer E. had nog 800 pond bij de Rot- terdamsche Bank gedeponeerd en zou dit bedrag wel even halen. Toen dit gebeurd was, maakte men nog een wandeling. Gedurende deze wandeling drong O'Breen er op aan, dat de Australier hem volkomen zou yertrouwen. Hij wist hem zelfs zoo ver te krijgen, dat E. hem zijn portefeuille met 800 pond gaf, een kostbaren gouden ring met diamant, een gouden horloge en een gouden potlood. Zoogenaamd om te zien, of men elkaar volkomen vertrouwde. Even later verdwenen Williams O Breen om, naar zij voorgaven, een ring te koopen. De Australier zou even wachten. Hij ging naar het hotel terug en wachtte tc- vergeesf op zijn vrienden. Zij zijn er met het geld en de sieraden van door. De heer E. begreep ten slotte, dat hij op zeer handige wijze opgelicht was. Bij de po litie hoorde hij, dat Williams en O'Breen in- ternationale oplichters zijn, die reeds o, m. het vorige jaar in Den Haag ve.schil- lende slachtoffers gemaakt hebben. De politie heeft onmiddellijk alles in het werk gesteld, om de dares te arresteeren; dit is echter nog niet gelukt. In verband met het bovenstaande ver- zoekt de commissaris van politie in de af- decling E.f in Den Haag, opsporing, aanhou- ding en voorgeleiding van twee Engelsch sprekende personen, vjyi wie de een ver- moedelijk is genaamd Francis O'Breen, ge» boren te Brisbane (Australie) 10 Juli 1886, en de ander zich noemt Williams. O'Breen nocmt zich ook wel Edward Burns en Williams, soms: Edward Norton, Joseph Crawford, Eckward Chantrs of Adams. Signalement van O'Breen: lang pl.m. 1.70 M., grijzend haar, vermoedelijk grijs knevel- tje, zachte grijze hoed met platten ronden bol en breeden rand, grijs costuum. Signalement van Williams: lang pl.m, 1.80 M., flink postuur, donker haar, donkere oogen, kaal geschoren, ongeveer 38 jaar oud, stevige kin, donkerblauw pak en over- jas. Deze mannen zijn bekende Internationale oplichters, die vooral rijke Engelsch spre kende vreemdelingen tot hun slachtoffers maken, door hen te interesseeren voor In ternationale liefdadigheid. Een ieder, hotelhouders in het bijzonder, wordt verzocht, bijzonderheden onmiddel lijk mee te deelen aan het naastbijzijnde po- litiebureau. aaa de noordzijde van het vaaru-ater tug. schen Boerenbond en 5u p o en op de 'eede v»t> Maassluis. In «2wljking van de bes**rv; de orders daaromtrent moet in dit bijzondere geval zocveel mogclijk vermeden woiden, da: schepen terugagan naar buiten, om te wach ten to« er plaats is, of door moetcn stoomen naar Rotterdam. Aan het inzicht en initiatlef van de lood&en wordt overgelaten, in verbanc met de omstanchgheaen en de orders, die het schip heeft hun schip zoo goed mogelijk tijdelijk op te brengen, zood'at de vaart er het minste nadeel van ondervindt."? 2o. Dat deze order in sterke tegenspraak is tot de order van 8 Mei 1925 van genoemden directeur, waarin o.a. staat: „Zijn alle plaats en ingenomen, dan moet het schip of doorstoomen naar Rotterdam o terugkeeren naar zee; onder geen voorwaarde mag in de rivier geankefd worden om op het vrijkomen van een ligplaats te wachten. Dit geldt niet alleen voor de Steenkoo Handels Veereniging, doch voor alle schepen, die voor een of andere maatschappij komen bunkeren. Is geen officieele ligplaats vrij, dan is het doorstoomen naar Rotterdam of terugkeeren. Met nadruk wijs ik er op, dat ik aan deze order streng de hand wensch te houden, in het belang van een vrije en veilige vaart op TOEN STAKING DREIGDE. Het Tweede Kamerlid Brautigam heeft den minister van marine a.i. de volgende vragen gesteld: lo. Is het den minister bekend, dat door den directeur van het loodswezen te Rotter dam, bij order van 3 Mei 1926, voor het ge- val, „de dreigende mijnwerkersstaking in En- geland werkelijk wordt", een opdracht is ge- geven, waarin o.a. het volgende voOrkomt: „Zijn al (deze) plaatsen vol, dan kunnen tijdelijk schenen ten «vnkflr gahraoht wordea de rivier. 3o. Acht de minister het juist, dat, nog wel met verwaarloozing van het belang van een vrije en veilige vaart op de rivier, door het loodswezen op een wijze, als uit de order van Mei 1926 blijkt, partij wordt gekozen in een conflict tusschen twee deelen van .een na- burig volk? INWISSELING VAN PASMUNT. Bij Kon. besluit van den 7en dezer is be- paald: Als kantoren, waar de Nederlandsche pas- munt, mits voor niet minder <kn een waarde van vijftig gulden in zilveren of van tien gul den in bronzen en nikkelen pasmunt, tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens in- wisselbaar zal zijn, worden aangewezen: A. de Nederlandsche Bank te Amsterdam; B. alle post- en post- en telegraafkantoren en verder alle door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie aan te wijzen kan toren der posterijen. De regeling van de dagen en uren, waar- op de aangewezen kantoren voor het om- schreven doel zullen geopend zijn, geschiedt door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie. MASSADIE'NSTWEIGERING OP DE GELRIA. De vicrde kamer dter rechtbank te Amster dam heeft Donderdag behandeld de zaak te gen veertien schepelingen, die zich blijkens de dagvaarding te verantwoorden hadlden we- gens massale dienstweigermg aan boord van het stoomschip Gelria van den Konioklijken Hollandschen Lloyd, toen dit vaartuig in de binnen'haven van Las Palmas lag, op reis van Amsterdam naar Buenos Aires v.v. Daar het schip niet in de binnenhaven mocbf blijven liggen, gelastte de gezagvoer- dter dat het naar de buitenreede zou wordea gebracht De verdachten stokers en trem- mers weigerden dienst te doan na daartoe gesommeerd te zijn. De aanleiding tot deze insubordinatie was gelegen in een geschil over de manier, waarop het zieke stookplaats- personeel vervangen werd'. Van de verdachten waren er 7 niet versche- nen, tegen hen werd verstek verleend, even als trouwens bij de behandeling van dit delict voor den politierechter, die indertijdi het on derzoek schoxste en de zaak naar de meer voudige kamer der rechtbank verwees. Ook Donderdag werd door de verdachten de grief naar voren gebracht, dat de voor de maatschappij ingestelde maatregel van het z.g. „voor- en nakomen" een onhillijke rege ling is. De wacht op die vuurplaat, die 4 uur duurt, was zeer zwaar werk en de stokers en tremmers, die voor de zieken invielen, wer den daarvoor slechter betaald dan voor an der overwerk Zij verlangden derhalve, dat uitsludtend het ipersoneel van de maehinekamer in alge- meenen dienst als invallers zou worden gene zigd. Voor de afvaart zou door den inspec- teur van den machinedienet bij hen de ver- wachting zijn gewekt, dat in deze toestanden verandering zou worden gebracht. Uit het verhoor der als getuigen gedag- vaarde scheepsofficieren bleek, dlat de gezag- voerder getracht heeft de mannen over te ha len het schip althans buiten tot uit Amster dam teiegrafische imstructies ten deze zou den zijn ontvangen. De gezagvoerder soheen door de mannen zoodat aan zijn woorden geen geloof werd geslagen. Daar ze geen van alle 47 na som- matie hun plaatsen op de vuuprlaat wilden innemen, gaf de kaipitein onder protest aan hunne eischen toe. Het verdere deel van de reis was het zeer rustig aan boord Wat de bewuste toezegging, dat de wacht- maatregel veranderd zou worden, betreft, de betreffende getuige ontkende deze voor het vertrek van het schip gedaan te hebben. Het O.M. mr. Jorissen requisitoir nemen de, achtte de dienstweigering wettig en over- tuigend bewezen, en dlaar bij deze verdach ten zeer moeilijk uitgemaaJct kan worden, wie !iet meest schuldig is, eischte spreker tegen ieder de gevangenisstraf passende voor den minstschuldige, namelijk een gevangenisstraf van twee maand'en. De verdediger, mr. Thors, ging uitvoerig de feiten na en vergeleek dienstweigering als c-iviel delict in het algemeen en dienstweige ring aan boord in het bijzonder. Pleiter gisp te de arbeidsvoorwaard'en van Tret stookplaat- personeel bij den Lloyd en achtte de motieven der verdachten alleszins gerechtvaardigd. Pleiter achtte de desbetreffende invallers- bepaling in de monsterrol te zwaar en kwam tot de conclusie, dat hier niet strafrechtelijk mag worden opgetreden, mede op grond van het feit, dat er tengevolge van de dienstwei gering geen menschenlevens gevaar hebben geloopen. Pleiter vroeg ten slotte vrijspraafr. VEREENIGING VOOR KERK- VOOGDIJEN. De jaarlijksche vergadering der Vereeni- ging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk is Woensdag te Utrecht gehouden. De vergadering werd door den voorzitter ge opend met gebed. Hij constateerde met vol- doening de flinke opkomst der leden en sprak daarna een openingswoord. Het jasrverslag van den secretaris ver- mcldt o.a.: Het aantal gewone leden bedroeg in 1925: 393, dat der buitengewone leden 19. In het laatst van 1925 traden verscheidene nieuwe leden toe, zoodat hun aantal thans bedraagt 109. De vraag laat zich telkens weer stcl.cn: waar b.'Jvcn de 900 andere kerkvoogdijen? In de vacature in het hoofdbcs*uur we- gens periodieke aftreding op 1 Juli 1925 van de heeren Johs. de Breuk, mr. W. J. Kop- pius en S. K. Westerdijk, werd voorzien door benoeming tot lid van 't hoofdbestuur van jhr. dr. L. H. Quarles van Ufford, kerk voogd te Utrecht. Het Orgaan verschcen vijf malen en geeft blijk van de groote toewijding der redactie die zich geen moeite ontziet om he; de vraagboek te doen zijn voor hen, die in de actueele onderwerpen belang stellen. Het adviesbureau werd aangevuld met mr. A, M. Ledeboer en mr. W. H. Kohler. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 4681 ende uiigaven f 3873. Met de vorige jaren mee is er een batig saldo van ongeveer f 10.000. De aftredende bestuursleden J. A, Domi nicus en P. A. van Dongen werden herko- zen, terwijl in de vacature-jhr. Van Suchte- len van de Haare wordt gekozen mr. W. H Kohler. Het hoofdbestuur deed uitvoerige lede deelingen van stappen, die het heeft gedaan bij den minister van financien over het vers strekken van inzage in de kohieren der rijksinkomstenbelasting. Het is n.l. geble- ken, dat er inspedteurs van belastirigen zijn, die zich mengen in interne aangelegenheden der kerk door er een eigen meening op na te houden ten opzichte van de vraag wie le den der kerk zijn. De rechtskundige adviseur der vereeni- ging bracht het navolgende verslag uit van zijn werkzaamheden. In het afgeloopen jaar wendden zich 52 kerkvoogdijen tot het bureau, van welke 33 voor den eersten keer. Vanaf de oprichting van het Adviesbureau tot nu toe hebben 85 kerkvoogdijen van dit bureau gebruik gemaakt. 43 adviezen werden verstrekt, waarvan 25 in verband met den hoofdelij ken omslag, 4 over reglementswijziging, 1. over kerkbanken, 2 over het grafregister, 1 over cigendom, 1 over een koopacte, 1 over huur pastoralia, 1 over schenking, 2 over rechtsgeldigheid van een besluit eener com- missie uit een kerkvoogdij, 1 over de woon- plaats van den prcdikant, 1 over het aan- gaan van een leening, 1 over opzegging lid- naatschap. Aan wanbetalers in den hoofde- ljken omslag werden 3346 aanschrijvingen verzonden. In opdracht van 19 kerkvoogdijen werdsr* 83 personen tot betaling van den hoofdelij- ken omslag voor den kantonrechter gedag- vaard, terwijl nog 8 processen loopende wa ren, die in 1924 waren begonnen. Van deze 91 processen waren cr op 1 Januari 1926 nog 4 hangende, en derhalve 87 afgedaan. /an dit aantal werd in 13 gevallen betaald v6or de terechtzitting; tegen 58 gedaagden werd de eisch geheel, tegen 2 gedeeltelijk toegewezen, 8 processen werden verloren en 5 geroyeerd. Tegen 2 afwijzende vonnis- sen werd hooger beroep aangeteekend bij de arrondissements-rechtbank. Deze rccht- bank-procedures zijn nog loopende. Het geldelijk resultaat van de actie van het adviesbureau is niet met juisth^id op te geven, daar niet alle kerkvoogdijen de beta- lingen, welke op de aanschrijvingen volg- den, hebben meegedeeld. De betaalde be- mo^en echter wel op omstreeks J 4000 geschat worden. Veel belangrijker is echter het indirecte gevolg, gelegen in het beter binnenkomen van de aanslagen in die gemeenten, waar enkele weigerachtige le* den met succes zijn vervolgd. In zijn toelichting tot dit verslag drong de advocaat er op aan, dat de kerkvoorfdijen wat beter reclame moeten maken in hun eigen gemeente voor de noodzaak en recht- vaardigheid van den hoofdelijken omslag Voorts ontmoet hij bij de gemeenteleden de algemeene klacht, dat de dominees geen huisbezoek doen en hen links laten Ljigen, terwijl de kerkvoogden hen wel kunnen vinden, als het op betalen aankomi. Hij wees er op, dat verreweg de meeste wanbe- talers tot betalen overgaan, als ze een aan- schrijving van een advocaat ontvangen. opreker klaagt er over, dat op dit gebied de lintonrcchtersrechtspraak hinderliik wis- selvallig is. Voordat ter dagvaarding van wanbetalers kan worden overgegaan is noodig: lo. een rechtgeldig plaatselijk regle- ment. Spreker dringt er bij het bestuur op aan, om speciaal ten gerieve van niet bij het college van toezicht aangesloten kerkvoog dijen, een model-regleraent te maken; 2o, een bepaalde plaatselijke verorde- ning tot heffing van kerkelijken hoofdelij ken omslag. Ook op dat gebied zou het be stuur een model-verordening kunnen uitge- ven; .jo. een juiste opgaaf van den aanslag en de namen; 4o. de zekerheid, dat men iemand ver- volgt, die een financieel aansprakelijk lid is van de kerk. Wat de kosten aangaat, zijn de aanschrij vingen, zonder dat het tot een proces komt, wat de kosten aangaat, voor rekening der vereeniging. Voorts worden nog verschil- lende vragen van technischen aard, die uit de vergadering komen, beantwoord. Mr. Ledeboer uit Alkmaar hield daarna een toespraak over de wenschelijkheid, om veel meer dan tot nu toe het geval was, ge bruik te maken van vrouwelijke krachten in de bestuurs- en beheerscolleges. Speciaal wat dit laatste aangaat, is thans de wrg re- glementair geopend. Dat men daar dan ook gebruik van make. Het zou spreker verheu- gen, indien ook in dit bestuur de vrouw haar intrede deed. Niet alle afgevaardigden waren het met eens. Met name de heer Paap uit Zeist betoogde, dat het niet op den we^ de»vrouw ligt zich in het openbaar met cerkelijke aangekgenheden te bemoeien. lij achtte het volstrekt geen vooruitgang, dit de vrouw in de kerk thans ook stem* recht heeft. OPLICHTERS VEROORDEELD. Het gerechtshof te Anthem heeft Donderdag V., koopman te Amsterdam en G. Th. St., koopman te Parijs, beiden thans gedetmeerdj vcroordeeid tot 1 iaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis tot aan de uitspraak. Beiden waren door de rechtbank te Almelo tot denzelfden straf veroordeeld terzake, dat zij, voorgevende kostbare schilderijen te wil- len koopen, bewoners van 'n kasteel te Del- den hadderi bewogen tegen zeer geringen prijs voorwerpen van waarde af te geven. AMBTENAARSWEDDEN. Het Tweede Kamerlid Suring heeft den mi nister van financien, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: Is ook de minister niet van oordeel, dat voor ambtenaren, die op hun jaarwedde geen garantiebijslag genieten, noch aan artikel 27 (dud), noch aan artikel 27 (nieuw), eenige grond kan worden ontleend om hun een verhooging van hun jaarwedden, iugevol- ge verhooging van de klasse hunner stand- plaats, te onthouden? II. Is de minister bereid te bevorderen, dat aan deze ambtenaren en over 1925 fen oyer 1926 de bedragen worden uitgekeerd, die hun door de verhooging van de klaese hunner standplaats toekomen? DIEFSTAL UIT EEN BEGRAAF- PLAATS. In den laatsten tijd kwamen bij de politie te Apeldoorn herhaaldelijk klachten in over het vermissen van alleriei voorwerpen, als vazen, kannen, urnen, enz. van de algemeene be- graafplaats aan den Soerenschen weg. De po litie heeft thans a!s de daderes van deze dief- stallen aangehouden de vrouw van den heer W., jn wiens huis verscheidene van de ver- miste voorwerpen werden aangetroffen. HET INSTITUUT VOOR DE INTELLECTUEELE SAMENWERKING. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt seinde Donderdag: De Nederlandsche regeering heeft Jhr. Loudon, onzen gezant te Parijs, tot gedele- geerd'e bij het Instituut voor de intellectueele samenwerking aangewezen. DE VER3ANE LOODSSCHOENER. Het Tweede Kamerlid Brautigam heeft den minister van marine a.i. de volgende vragen gesteld lo. Is het juist, dat de loodsschipper W. Zeilmaker te Terschelling door den inspecteur van het loodswezen te Harlingen geschorst is, omdat de geschorste aan leden van de Tweede Kamer inlichtingen zou hebben gegc- ven omtrent het vergaan van den loodsschoe- ner? 2o. Is de minister bereid, het recht van ambtenaren, om vrij hun meening omtrent rampen, aan schepen van het loodswezen overkomen, tot uiting te brengen, te bescher men? Jo. Is de minister bereid, den inspecteut van het loodswezen te Harlingen zijn inzicht te doen kennen? KORTE BERICHTEN. In het Aquarium-gebouw van het Kon. Zool. Genootschap Natura Artis Magistra, te Amsterdam hetwelk daarvoor een gedeel- telijke, maar ingrijpende verbouwing heeft ondergaan. is Donderdag het Zoologisch Muheum met het Heimans-Diorama ge opend. Donderdagmiddag is te Leiden het congres geopend van de algemeene R.K. ambtenaarsvereeniging met een rede van den voorzitter, den heer J. H. A. L. von Frijtag Drabbe, uit Amsterdam. Reclitzalccn. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 21 Mei. ONBEHOOKL1JK RIJDEN. In slechts een van de 39 op de zittingsro' voorkomende strafzaken was mijnheer de verdachte aanwezig. Dit was de 19-jarige- ijroodbakkersknecht, tevens auto bestuurtfer, te Alkmaar woonachtig en hij stond terecht voor een overtreding, die hij slechts indirect had begaan. Het jonge nienslh had n.m. op 23 Januari het stuur van de door hem gechauffeerde vrachtauto overgegeven aan den 17-jarigen medebroodbakker, welke knaap niet in het bezit was van een rijbewijs en trouwens ook nog te jong was om als bestuurder van een motorrijtuig te worden toegelaten. In flinke vaart ging he! iangs de Noorder- kade en de amateur chauffeur nam om de Friesche brug op te rijden, een grooten bocht, zoodat eenige voetgangers zich onverwijld in veiligheid moesten stellen. Persoonlijke ongelukken hadden dan ook niet plaats, doch een groote Duitsche her- dershoud, toebehoorende aan den heer H. J. Harteveld, werd door het linksche voor- en achterwiel van de auto overreden en hoewel aanvankelijk niet emsti? gecleerd schijnende, gaf het dier, na nog een eind met zijn mees- ter te hebben voortgeloopen, op de Voor- dam den geest. De effirieele chauffeur stond heden als verantwoordelijk persoon terecht, terwijl de dader als getuige nog een vergoeding voor tijdverzuim kon opstrijken. Natuuxlijk werd door verdachte en zijn schuldige vakgenoot het gebeurde niet zoo zwartgallig voorgesteld, doch de heeren P. v. d. Horst en Brakenburg, die als onpartijdige foeschouwers het gebeurde hadden gadege- slagen, legden 'n zoodanige verzwarende ge- tuigenisaf, dat de kantonrechter zonder eenig gemoedsbezwaar direct uitspraak meende te kunnen doen en het jongmensch veroordeelde tot 15 boete of 7 dagen hech tenis, benevens ontzegging om een motorrij tuig te mogen besturen voor den tijd van 6 maanden, benevens toewijzing van de door den heer Harteveld ingestelde civiele vorde- ring ten bedrage van f 50, wegens het ver- lies van zijn waardevollen Duitschen her- dershond. Prorinciaal nieuws UIT ZUID-SCHARWOUDE. De collecte van Volksonderwijs tot steun voor het Openbaar Onderwijs en tot dekking dfer Bondisschuld, het z.g. Zilverdak, heeft a 1 hier ongeveer 60 opgebracht UIT OUDE NIEDORP. Voor Hoofd der O. L. school alhier hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Onze plaatsgenoot, de br. Jb. van Zoo- nen Dz. slaagde te Haarlem voor het schrif- telijk gedeelte van het gehouden cyamqj «e- meentc-administi-atjo dp fivipr

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8